De eere-positie Pr Vrouw. Kalender en de Premie Stemdistrict SLUISKIL. Buitengewone Vergadering 1D S Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. Advertentie n. Zoo juist ontvangen „SCHRIFTBESCHOUWINGEN'' met premie f 1.00 zonder premie 0.40 Firma F. P. D'HUIJ, Uitgeefster, DINSDAG 21 JULI, 's avonds 7 UUF, m het GROOTE MAGAZIJN Hermans, secretaris en ontvanger der gemeente Hengstdijk, om tot 1 Juli 1919 te Ossenisse te blijven wonen. Aan den heer J. A. Mol—Mies te Breda is bij onderhandsche aanbesteding de verbou wing gegund van het St. Anthonius Gesticht te Oostburg voor de som van f26550. (Na. Ct.) Biervliet. Zondag kwamon de leerlingen van de Zondagsscholen Biervliet en Driewegen in de consistoriekamer bijeen om afscheid te nemen van hun geliefden leeraar, den heer W. J. Val, beroepen predikant te Westervoort. Zijn Eerwaarde werd door de kinderen een koperen wandtekst in eikenhouten lijst aan geboden. Het Zondagsschoolpersoneel schonk tot aandenken een Bijbel, Leidsche vertaling, in keurig versierden band, benevens een titel blad met de acht handteekeningen. Rilland-Bath. Ook de boerenknechts gaan staken Op een tweetal hofsteden onder deze gemeente hebben zij Woensdagmorgen het werk neergelegd. Reden is meer loonZij verlangen een gulden per week loonsver- hooging. Met ingang van heden wordt in het perceel van den lieer S. van der \oorde aan het Wolfaartsdijksche veer in aansluiting op het rijkstelefoonkantoor te Goes, een publiek telefoonstation voor het locaal, interlocaal en internationaal verkeer opengesteld. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken. TweetalTe Gaastmeer (Fr.)U. Faber te Ee en M. P. Pel te Eestrum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Lopik J. H. v. d. Wal, cand. te Hoevelaken, te Woudsend E. J. II. van Leeuwen te 's Gravenmoerte Kielwindeweer J. Swart, cand. te Paterwolde. Gereformeerd voorbereidend h o o g e r o n d e r w ij s. De Nationale Vereeniging voor Gereformeerd voorbereidend hooger onderwijs te Kampen heeft gisteren te Utrecht haar jaarlijksche vergadering gehouden. De voorzitter, prof. L. Lindeboom, uit Kam pen, sprak een welkomstwoord tot den nieuwen secretaris, den heer mr. J. van den Oever. Vervolgens werd het jaarverslag vastgesteld. Namens het bestuur werden enkele mede- deelingcn gedaan, o. a., dat al de leerlingen van het gymnasium, die zich voor het eind examen hadden aangegeven, mochten slagen. De secretaris deed voorlezing van een rap port van de lieeren mr. Van den Oever en dr. Van der Werff in zake propaganda. Be sloten werd, dat elk bureau van iedere pro vincie de propaganda zal drijven in den weg, in het rapport aangegeven. Daarna vond de verkiezing van curatoren plaats. Voor Drente wordt ds. G. van Ilalse- ma herkozen als primus en ds. W. II. Laman als secundus; voor Overijsel mr. H. van der Vegte als primus en ds. K. Bakker als secun dus; als secundus van mr. Van den Oever prof. Ridderbos en in de vacature prof. Honig prof. T. Hoekstra. Dr. W. II. Nieuwhuis, leeraar aan het Ge reformeerd gymnasium te Kampen, hield een referaat over het belang van het onderwijs in de natuurkunde naar Gereformeerde beginselen. Eerst gaf spr. een beknopt overzicht van wat de materialisten leeren en daarn ging hij na, wrt naar Gereformeerde beginselen daartegen over geplaatst wordt en hoe dit practiscli in het onderwijs uitkomt. Op dit referaat volgde een gedachtenwisse- ling, waarna de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten werd. (N.R.C.) De staking van het tramwegpersoneel te '8 Gravenhage. Als men de praatjes in de stad mocht ge- looven, zou er Woensdagavond wonderwat ge beuren op straatde Bagijnestraters zouden wraak komen nemen over hun nederlaag van Dinsdag en dat zou botsingen opleveren, zoo als we nog niet gezien hadden. Gelukkkig waren het maar praatjes en meer niet. Het was integendeel Woensdagavond tamelijk be daard op en om het Plein. Men vergeto niet, dat op Woensdagavond reel dienstmeisjes er met haar liefhebbende ridders op uit zijn en dat dit op zich zelf al beweging geeft in de stad. Velen gingen natuurlijk ook door nieuws gierigheid gedreven een kijkje nemen op het Plein. In de menigte van die kijklustigen mengden zich intusschen weer de straatbengels, die het vuurtje van de vorige ayond hebben aangelegd. Woensdagavond volgde de politie een nieuwe taktiek. Het wemelde op het Plein van rechercheurs en agenten in burgerkleeding. Telkens als er zich een oploopje vormde, kwam er een agent in uniform, die tot door- loopen maande. De rechercheurs waren dan in do buurt en als er, zooals het altijd gaat na de aanmaning van den agent toch nog velen bleven staan, dan pakten zij daaruit den eersten den besten Lij den kraag en brachten hem naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven. Dat was een middel, dat wel uitwerking had. Er werden bijna uit sluitend kleine of groote jongens opgebracht en dat bracht er onder de achtergebleven heertjes danig den schrik in, daar het bij een volgenden keer wel eens hun beurt zou kunnen wezen. Het politiebureau is een weinig aan lokkelijk verblijf 1 En niemand wist, wat daar mot dé jongens gebeurde. Ze werden er eens flink onderhouden, zoodat bij heel velen al gauw "de tranen voor den dag kwamen en na dat ze een poosje op het bureau hadden door gebracht, werden ze naar hun ouders terugge stuurd, die inmiddels al gewaarschuwd waren, dat hun zoons achter slot en grendel zuchten Op deze manier werden er wel een veertig jongens ingerekend, zonder eenige moeilijkheid van de zijde van liet publiek. Even was bij den Korten Vijverberg een zweem van tegenstand en trok een agent de sabel om de menschen uiteen te drijven, maar het bleek daarbij wel aanstonds, dat het beter was dat achterwege te laten, niet te zwaar op de hand te wezen (als deze uitdrukking ons vergund is) en de zaken maar zoo bedaard mogelijk op te nemen. Dank zij het nieuwe systeem was om half elf de drukte grooten- doels verloopen. Het begon toen ook tijd te worden voor de dienstmeisjes om naar haar „dienst" terug te keeren en de andere kijkers begon het te vervelen schrijft de N. R. C. Omstreeks 10 uur Woensdagavond werden een 50-tal jeugdige belhamels door de politie opgeborgen. Hiertegen verzette zich wat pu bliek, dat met de blanke sabel teruggedreven werd. Vijf gewonden. Op het Spui werd een schippersknecht door een sabelhouw aan den arm verwond. Een scheepskapitein ondervond hetzelfde. Een kleermaker kreeg een schedelwond door een sabelslag, een kantoorbediende viel tusschen het volk en ontwrichtte den rechterschouder. Een luitenant van de infanterie kreeg een sabelhouw tegen het voorhoofd. De gewonden werden in den post van hulp dienst verbonden. Gisterenmorgen wisten de posters van het stakende personeel vier Brabanders, die hier per spoor waren aangekomen en dienst wilden nemen bij de H. T. M., te bewegen naar hun woonplaats terug te keeren. De posters zetten hun den stand van zaken uiteen en boden hun reisgeld. Slechts één van het viertal maakte van dit aanbod gebruik. Dat hel kalme optreden der politie gewaar deerd wordt, moge blijken hieruit, dat gisteren de hoofdcommissaris f50 ontving als blijk van waardeering van het optreden der politie op het plein. Gisteravond was het veel roeriger op het Plein dan Woensdag. Met den maatregel om opgeschoten jongens, die relletjes maken, op te pakken en naar het bureau te brengen, is ook nu voortgegaan. Tegen haiftien waren een vijftiental jongens in arrest. Onder de gearresteerde jongens was een 14-jarige knaap, die een scherp geslepen schroevendraaier bij zich had, naar hij ver klaarde met de bedoeling om daarmede de paarden te steken. Een marechaussee, die buiten dienst over het Plein kwam, zag zich weldra omringd door een opdringende menigte, zoodat, de ter plaatse aanwezige politie tusschenbeide moest komen. Nadat een 25-lal jongens, maar ook eenige volwassen personen, sommigen geboeid, naar het bureau aan de Nieuwe Haven waren over gebracht, werd het op het Plein hoe langer hoe rustiger en te halfelf kon de gereed ge houden politiemacht inrukken. Onweer. Te Zandi'oort werd door den bliksem een man op slag doodgeslagen. Te Lisse is Woensdagmiddag een man dooi den bliksem getroffen en op slag gedood. Hij laat een vrouw met 10 kinderen achter. Te Hernen in Maas en Waal is bij het hevig onweer van Woensdag een boerenhof stede afgebrand. Aan het Winterschoterdicp nabij Groningen is Woensdagmiddag door den bliksem de boerderij van K. Mekken afgebrand. Te Harmeien was de bliksem oorzaak van het verbranden van 10.000 K.G. hooi uit den hooiberg van den landbouwer v. Leeuwen. Te Akkerwoude is gisteren een boerderij door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Kal verdijk (N.-II.) is Woensdagavond een boerderij tengevolge van den bliksem af gebrand. Te Uithuizen is Woensdag een werkman door den bliksem gedood. Hij laat een vrouw met 7 kinderen achter. Te Zevenhuizen is een boerderij door den bliksem afgebrand. Te Zuidhorn is een 23jarigc timmerman door den bliksem gedood. Te Kloosterburen is een boerderij door den bliksem getroffen en afgebrand. Nabij Leens is een boerderij door den blik sem getroffen en afgebrand. Te Bovensmilde (Dr.) zijn Woensdagmiddag door den bliksem twee woningen afgebrand. Te Eelde (Dr.) is Woensdag de dochter van den landbouwer E. met twee koeien in de weide door den bliksem gedood. In Nordhorn nabij Oldenzaal is de bliksem geslagen in de kapitale boerderij van II., welke geheel is afgebrand. De tien voornaamste levende Nederlanders. De „Haagsche Post" heeft een plebisciet uitgeschreven over wie tot de tien voornaam ste levende Nederlanders mochten gerekend worden. Er kwamen 2451 stembiljetten in. De uit gebrachte stemmen waren als volgt op Dr. Kuyper 1914 op Willem Mengelberg 1774 op Mr. Troelstra 1371 op Louis Bouwmeester 1128 op Minister Cort v. d. Linden 1040 op Professor Hugo de Vries 1002 op Professor Kamerlingh Onnes 897 op Mesdag 675 op Kardinaal van Rossum 631 op Generaal van Heutz 691 Op het platteland. Een man komt bij den burgemeester, tevens secretaris, om een verhuisbiljet. Waar gaat gij wonen, man Te Tietjerksteradcel, burgemeester. ja, burgemeester, te Tietjerksteradeel, in Friesland. Kunt ge niet ergens anders gaan wonen, man Waarom, burgemeester Omdat ik dat woord niet schrijven kan (Msbd.) PREDIKBEURTEN. Den Haag. Naar aanleiding van de brieven van de Tram-directi(^.aan zestig van de oud sten onder de stakers, zijn er heden 8 in dienst terug getreden. Vandaag rijdt de tram Plein- Scheveningen weer. Lijn 13, ook een hoofd lijn echter nog niet. Leusden. Onder groote belangstelling is heden ter aarde besteld het stoffelijk over schot van Jhr. Roëll, in leven vice-president van den raad van State. Talrijke autoriteiten waren aanwezig. Mr. Cort van der Linden heeft op het graf gesproken. New-York. De opvolger van Huerta heeft aan de regeering te Washington bericht, dat hij zich bereid verklaart af te treden, ten gunste van Carantza. Rome. De Epiroten zijn te Pakasi aange komen, 5 uur van Walona. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.80 a f 47.82Va- Engelsch per 12— 12. MIDDELBURG, 16 Juli. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Handel van geen beteekenis. Nieuwe tarwe f7,75 a f8,— zomergerst f0. a f0.kroonerwteu f0.a f0— alles per mud. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,67 a 0,75, voor particulieren f 0,76 per Va kil°- Eieren f 4.10, voor particulieren f 4.50 per 100 stuks. DAGE N. Voorm. Nam. Zaterdag 18 Juli Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 9.43 10.53 11.53 0.18 1.3 1.44 2.24 10.19 11.24 0M1 1.24 2.4 2.43 TER NEUZEN, 17 Juli 1914. Boter per Va K-O. f 0.57Va- Eieren 104 stuks 3.80. Ondertrouwd GERRIT KOELMANS N E E L T J E GOUDKADE. Boskoop, 16 Juli 1914. het nieuwe boek van Dr. A. KUYPER Sn. getiteld In keurigen band slechts 80 cent. Ruim 70 bladzijden groot. In papier omslag prijs 50 cent. De inteekening is opengesteld op den Geref. Tractaatgenootscbap „FILIPPUS". Do premie is getiteld Ds. H. HOEKSTRA te Arnhem. I)e prijs is De kalender, geb. als boek f 0,75, met premie f 1,25. Men vrage proefschild en inteekenlijst aan. MIDDELBURG. (bereidwillig tot dat doel afgestaan) van den Heer HENDRIK ANJOUL. Alle personen boven de 21 jaar worden dringend uitgenoodigd op deze vergadering tegenwoordig te zijn. PUNT 1. Samenwerking om Sluiskils belangen te behartigen. punt 2. Het kiezen van een definitief bestuur. Het voorloopig Bestuur. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze ge meente vertrokken: C. Bakker onderwijzer, Donze Visserstraat 105, naar Sliedrecht. P. J. van de Velte, sloeproeier, Itoeiersgang 6, naar Vlissingen. R. van Grem- bergen, barbiersbed. Nieuwediep 95, naar Dordrecht. Adr. Ceelboedt. zonder beroep, Donze Visserstraat 9 naar Axel. M. de Blaaij zonder beroep Q 135, naar Westdorpe. J. I. R. Verhage, leerling teoke- naar, Grenulaan 27, naar Goës. Gevestigd zijn Ch. de Rijke, zonder beroep, Dekkerstraat 22, van Hoorn. J. Rook, bankwerker, Schoolweg 11, van Rotterdam. A. E. Hölzenspies, zonder beroep, van Bovenstraat 29, van Rotterdam. J. Micliielsen, zonder beroep, Tholenstraat 9S, van Rotter dam. C. Micliielsen, zonder beroep Tholenstraat 98, van Rotterdam. ZONDAG 19 JULI 1914. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur Leeskerk en 2 uur, Ds, J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. II. Lammertsma en 2 uur, Ds. Chr. Bruins, Axel Stationstraat 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, ds. H. P. M. G. de Walle. jjoek 9 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn van Ter Neuzen, en 2 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Donderdagmiddag 3 uur Huwelijks inzegening. Sluiskil 9 uur, Dhr. L. Dek. AXel 9 en 2 uur, ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Dhr. H. Hoogendoorn, Theol. Cand. Den Haag. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat, Ter Neuzen 9, 2 en 5'/x uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Aardappelen per mand. Friesche Muisjes f 1,40 fl,60 per zak. Friesche Borgers f 1,20 a f 1,30. Andijker Blauwen f2,— a f2,10. Andijker Muisjes f 1,75 a f 1,90. Andijker Bonten f 2,a f 2,10. Langedijker Kleimuisjes f 1,80 a f 1,90. Langedijker Kleironden f 1,50 a f 1,70. Noordwijker Graafjes f 1,90 a f2. Westland Zandmuisjes fl,G0 a f 1,70. Westland Zandronden f 1,90 a f2,—. AMSTERDAM, 14 Juli 1914. Lijnolie Aug. f277/a, Sept./Dec. f 283/a, Jan /April f28 Va- Suiker geen noteering. EN ••1 VAN HET DOOR

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3