Uit Stad eii Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. B ur g e r1 ij k e Stan d. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter neuzen. A d v e r t e li t i n. gissing zou echter geen kwade gevolgen hebben gehad als de Storstad maar denzelde koers had gehouden. Voorts geeft de commissie als haar meening te kennen dat kapitein Kendall (van de Em press) beter zou hebben gedaan als hij de Storstad meer ruimte had gelaten om te pas- seeren. Dat hij zulks heeft nagelaten be schouwt de commissie echter niet als bij komende reden voor de aanvaring. Ook kan men niet zeggen dat het bevel om te stoppen, door Kendall uit voorzorg gegeven, blijk geeft van weinig beleid. Het snelle zinken van de Empress verklaart de commissie uit de gedeeltelijke vernieling van het gesloten waterdichte schot tusschen de beide machinekamers. De commissie beveelt voor de toekomst aan, alle patrijspoorten en zooveel mogelijk water dichte schotten tijdens mist te sluiten en vlotten gereed te houden, die vanzelf weg drijven als een schip zinkt. Bij het rangeeren van waggons op het spoorwegemplacement alhier, kwam F. van der Hooft Zaterdag te vallen, juist toen de rangeerlocomotief kwam aangereden. Deze ging met enkele waggons over hem heen. H. kwam er met eenige verwondingen aan het gelaat af, bekomen doordat de koppelhaak van de locomotief zijn kin geraakt had. Hij was tusschen de rails gevallen en stil blijven liggen, terwijl de hooggebouwde locomotief over hem was heengegaan. De plechtige installatie van den Z.Eerw. Heer G. G. M. Bogers als pastoor, zal alhier plaats hebben op Dinsdag 21 Juli a. s., in een der voormiddags 10 ure te houden bijzonderen kerkdienst. Volgens de „Belastingambt." zijn bij den dienst der directe belastingen enz. met ingang van 1 dezer bevorderd van kommies derde klasse tot kommies tweede klasseJ. van Beveren te Ter Neuzen, G. van Egrnond en J. Witte en M. H. de Roo te Axel. Zaamslag. Bij het zwemmen is Zondag in de kreek nabij het Zaamslagsche veer ver dronken do 23-jarige J. H., die eöïi weduwe met een kind onverzorgd achterlaat. Zaamslag. Door den heer Van Dalsum, notaris te Hulst is op de voor eenige jaren door hem onder deze gemeente aangekochte Poldersche kreek een watermolen geplaatst, ten einde die droog te leggen en voor bouwland geschikt te maken. Hulst. Een meisje, dat eerlang in het huwe lijksbootje hoopte te treden, meende dat de meest goedkoope wijze om zich een uitzet aan te schaffen, was de linnenkasten eens na te snuffelen in de huizen, waar zij werkzaam was en daarvan het noodige mede te nemen. Dit was niet naar den zin der eigenaars, die daarvan aangifte bij de politie deden. Het meisje trachtte een goed heenkomen te zoeken in het veld, doch de politie spoorde haar op en gaf haar voorloopig voor een .nacht vrij logies. Donderdagmorgen zou zij in gezelschap der politie met den trein, welke om 8,35 van hier vertrekt, een reisje naar Middelburg maken, om aldaar aan Vrouwe Justitia te worden overgeleverd. Op weg naar het station wist zij aan het politiegeleide te ont snappen. Zij nam de vlucht in een huis in de Lange Vêstdijkstraat, waar de vrouw des huizes ziek te bed lag, waaraan zij zeide, dat zij haar kwam bezoeken. Eenigen tijd later kwam de man thuis, die reeds de toedracht der zaak kende, haar aanbeval in huis te blijven. Dat deed zij. Intusschen werd de politie gewaarschuwd, die haar andermaal in arrest nam en haar daarop per trein van 12.48 de reis naar Middelburg deed aanvaar den, waar zij in het Huis van bewaring werd opgenomen. (Zelandia.) Men schrijft ons uit IJzendijke: Vrij veel komen hier de mazelen onder de kinderen voor. Zoo zelfs, dat de Protestantsche en de Roomsche bewaarschool gesloten zijn. Onder de bezoekers der lagere scholen is het aantal zieken nog niet zoo groot. In deze warme dagen is het van zelf een lieele toer om de herstellenden in bed of ook maar in huis te houden. Toch is vooral het laatste hoognoodig. De strengheid der ouders in dezen kan veel leeds en veel kwaads voor komen. Vlissingen. Met de nachtboot zijn alhier uit Engeland wederom naar Holland mede terug gebracht een groot aantal open vaten fram bozen. Deze waren in Engeland afgekeurd, omdat ze geheel beschimmeld waren en vol met wormen. Eenige wagon-ladingen waren noodig om ze aan den afzender terug te zenden. Te Vlissingen op het gebouw, waar eer tijds het stedelijk museum was gevestigd, staat thans op een vanwege de gemeente aange bracht bord in groote letters te lezen Musée d'Antiquitées verplaatst Bellamypark 19. Entrée 25 centimes, 5 minutes. De vroede vaderen der gemeente Vlissingen konden blijkbaar geen Fransche vertaling vinden voor 't woord „verplaatst." Overigens is de beteekonis van „5 minutes" verre van duidelijk. Wordt hier bedoeld „5 minuten gaans" of„voor 25 centimes mag men 5 minuten in 't museum vertoeven" Snugger Vlissingen 1 geen kennis van Fransch Tóch Fransche affiches! Tóch badplaats 1 Tóch hooge belasting Honi soit qui mal y penseTel. Colijnsplaat Een Arnenniidensche visscher ving in de Ooster-Schelde een klein zeepaard. Het was springlevend. Dit dier wordt in de Atlantischen Oceaan aangetroffen, dus zeer zeker was het paardje verdwaald. Geref. Kerken. Beroepen te Sleeuwijk G. W. Akkerhuis te Ierseke. Bedanktvoor Alblasserdam J. Mulder te Broek op Langendijk, voor 's GravendeelP. E. van Schaik te Anna Jacoba Polder (Z.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Hoogeveen (vac.-M. Buiskool): N. vau dor Snoek te Vlaardingen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Men schrijft aan de Gelderl. uit Venlo We leveii in een kritieken tijd. Overal gisting, verzet, opstand. De gemoederen zijn hoog verhit en bij de geringste aanleiding barst de bom. Het feitVoor een der loketten op ons postkantoor wachten geduldigeen burger een jonge luitenant en een juffrouw. Nu zijn de planeten Mars en Venus van Adams tijd af steeds goede maatjes geweest. Allerhoffe lijkst liet de militair de knappe juffrouw voor gaan, ja eischte zelfs dat de burger dezelfde égards ten opzichte van de vertegenwoordig ster van het schoone geslacht zou hebben. Deze evenwel die wellicht door huiselijke, practische ervaringen er in dit punt andere gedachten op nahield, weigerde beslist, te meer nog, daar hij weinig tijd had en antwoordde op het op hoogen toon gegeven bevel„Ik heb met jou niets te maken." Dat was voor den zoon van Mars te bar. „Ik wil met u aangesproken worden" brulde hij den burger toe, waarop deze verstokt antwoordde„ik heb met jou niets te maken." Toen ont gloeide in de borst van den landsverdediger een hevig strijdvuur. Pats daar kreeg de burger onverwachts een slag in het gezicht, dat het hem duizelde. Deze evenwel evenmin voor de poes, betaalde de militaire attentie met woekerwinst en twee geweldige slagen daalden neer in het gelaat van den aanvaller. Een vertooning, een kine- matografische opname waardig. Achter het loket het bijeengeloopen kantoorpersoneel één hoop belangstelling. Woedend begaven de strijders zich de straat op. Een juist passeerende marechaussée werd door den luitenant aangeroepen en kort en beslist luidde het bevel„Arresteert dion man 1" De kalme en bezadigde politiebeambte wenschte het geval eerst eens duidelijk uit gelegd te zien en kon ondanks de gruwelijke beleediging den koninklijken rok aangedaan, niet besluiten in te grijpen. Het slot der geschiedenis is geweest, dat de opvliegende luitenant een procesverbaal kreeg. We zijn vast overtuigd dat in ons dood- nuchter landje dit feit wel tot geen Zabern- sche verwikkelingen tusschen militairen en burgers zal aanleiding geven 1 Bij I. M., aan den Bergerweg te Bergen (N.-H.) zijn eenige soldaten ingekwartierd. Woensdagavond waren zij in vredelievende stemming bijeen. Een hunner vond op het erf een buks. Hij haalde de haan over. Het gaf geen knal, zoodat gedacht werd, zooals voor de hand lag, dat de buks niet geladen was. Gekscherende zéide hij daarna tegen zijn kameraden„Nu gaan jullie er an", of zoo iets. Hij legde aan en een schot viel. Een kameraad werd in het gelaat onder het oog getroffen, zoodat de patiënt hevig bloedde. Er werd een noodverband gelegd, waarna men ijlings naar den dokter ging. De getroffene is daarna naar het Hospitaal van de Cadetten school te Alkmaar overgebracht. De persoon, die geschoten heeft, is zeer onder den indruk vau dit ongeluk. Vrijdagavond is het vijfjarige zoontje van J. te Alkmaar in het Groot Noorhollandsch kanaal gevallen en verdronken. Een voorbij ganger zag een paar klompjes drijvenhoe het kind te water is geraakt, is niet bekend. De dochter van den arbeider v. d. W. te Slagharen (Gron.) is Donderdag gearresteerd, omdat zij het water in de put van haar buur man heeft vergiftigd. Zij heeft bekend. De driejarige J. J. K.. wonende op het Klein Heiligland te Haarlem, stootte zijn broertje, dat aan het theeschenken was, tegen den arm en kreeg daardoor den inhoud van den theepot over den rug. Deerlijk gebrand is het kind in het Diaconessenhuis opgenomen en daar overleden. De Brusselsche correspondent van de „Frank furter Zeitung" bezocht onlangs de Romeinsche catacomben te Valkenburg en zegt er o.a., volgens de vertaling van de „Kampioen", het volgende over Wij meenden een soort kermismerkwaardig- heid te zullen zien en willen ons aanvankelijk de ernstige herinneringen niet laten bederven, die het bezoek aan de Catacomben van Rome bij ons had achtergelaten. Slechts aarzelend daalden wij de trappen af, doch werden aan stonds ten hoogste verrast. Met een zorg en getrouwheid zonder weerga, die alleen aan den vroomsten geloofsijver ontspruiten kan, zijn hier steen voor s'een in kilometerlange rijen de grafgangen van het oud Christelijk Rome nagebootst. Urenlang strekt zich dit verbij sterend wonderwerk dor nabootsing uit. Met de grootst mogelijke zorgvuldigheid zijn de oud-Christelijke fresco's, die de muurvlakten der Catacomben versieren, door kunstenaars hand gecopieerd en daarna in de Catacomben- kapellen te Valkenburg geproduceerd. Eu zoo was hot ons werkelijk, alsof wij ronddwaalden in de geheimzinnige wereld van het onderaardsche Rome. En om ten volle het gevoel van echtheid te ondervinden, ont braken eigenlijk alleen de druk babbelende Amerikaansché en de evemin zwijgzame Trap pistenbroeders, die daar den bezoekers tot gids dienen en zich met ijver toeleggen op hun kleinen handel in devote herinnerings- voorwerpen. De Aankondiger voor de Grafische vakken schrijft Elk staatsburger wordt geacht de wetten des lands te kennen. Dat is zoo in theorie, doch dat de praktijk anders uitwijst, heeft een winkelier in een onzer provincie-plaatsen ervaren. Een poos geleden wist een reiziger in papier hem te bepraten, een flinke hoeveelheid in- wikkelpapier te koopen. Toen de partij werd geleverd, bleek er ruim 20 pet. te weinig te zijn en de partij bovendien van zoo slechte hoedanigheid te wezen, dat onze winkelier ter plaatse van inwoning voor lager prijs stellig beter papier zou hebben ontvangen. Hij weigerde dan ook te ontvangen en ten langen leste volgde ten zijnen gunste een vonnis, waarbij hij in 't gelijk werd gesteld en de koop nietig werd verklaard. Onze winkelier meende nu van het „koopje" af te zijn. Doch hij had gerekend buiten de rechts kennis van den leverancier. Immers zes weken later stond deze met een deurwaarder en diens getuigen benevens de volle hoeveelheid besteld papier voor de deur. Of hij 't maar wilde accepteeren, er ontbrak geen velletje aan er was zelfs nog iets boven liet gewicht, voor 't indrogen, ziet u. Onze winkelier naar een advocaat, die zich heel het geval deed uitleggen en hem ten slotte ried, zich maar niet meer te verzetten, omdat anders weer een procedure zou volgen met alle daaraan verbonden kosten. Wat was er gebeurd? De winkelier had verzuimd en hij heeft uiet geweten, dat hij dit moest doen, omdat noch kantonrechter noch wie ook hem gewezen heeft op die verplichting bij exploot aan den papierleverancier binnen zes weken het vonnis te doen beteekenen. Een goede les voor andere kooplieden die uiet zoo juist de wetten des lands kennen. Op de Belgisch Limburgsche grens heerscht sedert Woensdag een hevige bosch- brand, welke Donderdagavond is overgeslagen naar do bosschen onder de gemeente Weert. Er zijn reeds ongeveer 150 hectaren dennen bosch verbrand, welke aan verschillende eigenaren toebehooren. Op de onderneming Artana is een inlander doodgeschopt. De Java Bode verneemt daar omtrent uit Soekaboemi het volgende De heer II. hoorde, dat een koeli, werk zaam op de onderneming „Artana", zijn huis houdster had verleid haar heer te verlaten en den koeli te volgen. De koeli werd daarop door H. weggezonden. In den loop van den dag kwam deze echter weer terug en ont moette den heer II. dicht bij de fabriek. Nogmaals joeg II. den koeli weg in nog al scherpe bewoordingen. Daarop dreigde hij II. met een voorwerp, dat hij onder de kleeren had verborgen. H. sloeg van zich af en schop te ook een paar malen. Hij trof nu den koeli zoodanig, dat deze wankelend heenging. Op eenigen afstand van de fabriek zakte de koeli in elkaar en bleef liggen. Zoo werd lnj eenigen tijd later gevonden. Dr. Smalt, die met den assistent resident van Soekaboemi 's morgens om 10 uur per auto naar Artana was vertrokken, kon den dood van den koeli constateeren als gevolg van een ontvangen schop tegen den onderbuik. De heer H. was zeer ontsteld, toen dit geval zoo'n tragisch eind had genomen. Hij is echter niet gevankelijk opgebracht, doch verblijft nog steeds op de onderneming. Er hebben te Parijs weer nieuwe grond verzakkingen plaats gehad, die echter lang zoo ernstig niet zijn als dé instortingen van een poos geleden. In de Commartin-straat is 's middags om één uur een vrij diep, maar niet groot gat ontstaan: om half zes is in de Marivaux-straat tegenover de Opéra-Comique, op een terrein, waar een huis gezet moet worden, de grond over een aanzienlijke oppervlakte weggezakt Maar hier was het nog niet bij afgeloopen. 's Avonds om zeven uur is er aan den linker kant van het St. Augustijnplein, bij den in gang van den boulevard Haussmann en dicht bij het station van de metro, een gat geslagen van drie meter lengte bij drie meter breedte. Om twaalf uur 's nachts is er een auto ge raakt in een gat, dat over een lengte van twee meter in de boulevard Ney ontstond. Het gat was 60 cM. diep. Men heeft de auto er uit los kunnen makenen de twee menschep, die in de tuf zaten zijn met den schrik vrij gekomen. 's Gravenhage. Hedenmorgen is de politie macht met vier detachementen grenadiers versterkt en zijn direct de remises van de tram bezet. Twee dezer detachementen zijn 60 man sterk en de andere twee 30 man. Er zijn geen wagens meer uitgereden. De dienst Den Haag—Delft is thans ook gestaakt. Talrijke giften komeu nog voor de stakers in. De Duitschers die dienst deden willen voor een deel naar huis terug. Rotterdam. Een 40jarig arbeider is gearres teerd, omdat hij eene vrouw bij een twist ernstig wondde. Emmerik. Bij het baden zijn een 4tal heeren verdronken, Êen hunner was een Hollander. Batavia. Een opzichter bij het waterschap is te Lhone in Atjeh door drie Atjeërs ver moord. Mexico. Thans is het zeker dat Huerta heden naar Vera-Cruz zal gaan en zich zal inschepen te Havana. Bergamo. (N. R. Crt.). Een zekere Simone Fianetta heeft om onbekende redenen den gemeentesecretaris Camareta, diens dochter en vier andere personen vermoord. De moor denaar is ontvlucht en loopt de omstreken af. TER NEUZEN, 14 Juli 1914. Boter per 1/3 K.G. f 0.57l/j- Eieren 104 stuks 3.80. Fransch per 100 fr. f 47.80 a f 47.82. Engelsch per 12— 12. HULST, 13 Juli 1914. DAGEN. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 15 16 17 18 19 20 21 Juli 11.24 V Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde Tante en Oud-Tante CATHARINA BAKKER, Weduwe van W. de Pdttf.r, in den ouderdom van 78 jaar en 8 maanden. Executeur testementair JAC. L. VAN DE REE. Zaamslag, 14 Juli 1914. TER NEUZEN, 14 Juli 1914. Een Venlosche Zabernkwestie. 0e Ouitscher over de catacomben te Valkenburg. Een goede les. Doodgeschopt. Nieuwe grondverzakkingen te Parijs. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 Juli. Jacobus Anthonie Verlinde, oud 22 j., jm. en Cor nelia Magdalena de Feijter, oud 22 j jd. Cornelis Schoonakker, oud 24 j jm en Cornelia Jacoba Pieternella Faas, oud 25 j jd. Franyois Daniel Dekker, oud 24 j jm. en Cornelia Dekker, oud 23 I jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Juli. Leonard Johan Franvois van Dalen, oud 33 j jm. en Florentina Rosalia de Pauw, oud 25 j., jd. Geboorten. 11 Juli. Santina, d. van Pieter Faas en van Santina Bakker. Overlijden. 10 Juli. Een als levenloos aange geven kind van het mannelijk geslacht van Jacobns Jan Huijssen en van Neeltje de Koeijer. Zesvoudige moord. AMSTERDAM, 14 Juli 1914. Lijnolie vliegend f 281/4, f 28, Aug. f 275/bi f 27*/», f 27s/s- Suiker vast, Juli/Aug. f 11 ,s/3a geboden, Dec. flP'/j, gedaan, Jan./Maart f lls/8 genoteerd. Aardappelen per mand. Friesche Borgers f 1,15 a f 1,25. Friesche Muisjes f 1,35 f 1,60 per zak. Andijker Blauwen f 2,20 a f 2,30. Andijker Muisjes f 1,70 a t 1,80- Andijker Bonten f 2,20 a 1' 2,30. Langedijker Kleironden f 1,45 a f 1,60. Laugedijker Kleimuisjes f 1,60 a f 1,70. Noordwijker Graafjes f2,a f2.20. Westland Zandmuisjes f 1,60 a f 1,70. Westland Zandronden f 1,80 a f2, KOERS VAN HET GELD. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 10, Rogge 8,—, Wintergerst f Zomergerst Haver f9,—, Erwten f Witte Boonen f—,— Bruine BoonenDuivenboonen/— Paardenboonen- Boekweit Lijnzaad 12,—, Koolzaad Aardappels ROTTERDAM, 13 Juli. Ter graanmarkt van heden was tarwe ruim aan geboden en lager verkocht, bijzonder in de tusschen - soorten. Essex f 11.60 tot f 12.25, Wilhelmina puike f 10.40 tot f 10 60, goede soort f 10 tot f 10.25, af wijkende f9.50 tot f9.75 per 100 kilo. Yoorm.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3