Hntirmlutionatr poor nieuws- en üduertentleblaö Zeeland. No. 1136. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te ThR NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Orootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Belofte maakt schuld. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Toch niet geholpen. Het heette in de laatste verkiezingscampagne, dat men vooral geen hoogere rechten mocht heffen van goederen, die uit Duitschland hier ingevoerd worde». 't Is zoo, onze groote buurman durft er, wat inkomende rechten betreft, zelf nog al inkappen en ziet er niet tegen op, onze importeurs Hink te laten betalen. Maar wat een groot beer geoorloofd is, mag een klein burgertje daarom nog niet doen Geen hoogere rechten heffen, want dan is liet te vreezen, dat Duitschland onze waren lieelemaal niet meer hebben wil. En dat zou geen geringe schadepost zijn. Denk bijvoorbeeld aan onze boomkweekers, groentetelers en fruithandelaren. In den aardbeien-tijd gaan heele treinen vol van deze lekkere vrucht over onze ooster- grenzen. West-Friesland bestaat voor een groot deel van de groente teelt voor Duitschland in den herfst gaan dagelijks duizenden kooien den zelfden weg als de aardbeien. En ook onze boomkweekers vinden in Duitsch land een belangrijk afzetgebied voor hunne planten. Onze bloembollen gaan eveneens voor een groot deel dien kant op. Dat er door dien kolossalen uitvoer vap producten geld in 't land komt, kan men 't best beoordeelen aan de prijzen, die men voor 't land betaalt. Vierduizend gulden per gemet en liooger is voor bloembollen- en boomkweekersland een zeer gewone prijs. Het is dus op te passen, dat we zulk een afnemer als Duitschland niet ontstemmen, want 't zou er niet best uitzien voor onze kweekers en tuinders, als onze producten door onze oosterburen niet meer gevraagd werden. Geen invoer'-recliten op Duitsche waren dus, al is het, dat Duitschland onze waren zwaar belast. Welnu we hebben ons tarief gelaten, zooals 't was en het booze ministerie, dat aan onze welvaart een eind wilde maken door zijne domme voorstellen an verhoogde invoer rechten is weggezonden. De Duitsche fabrikanten hebben bun zin gekregen ze mogen bun waren tegen 't zelfde tarief blijven invoeren. Wat is liet loon van zooveel braafheid aan onzen kant Ongetwijfeld een verhoogde prijs van onze producten Toch niet juist andersom. Do prijs dien men dit jaar in Duitschland voor de aardbeien maken kon, was zóó laag, dat deze de kosten van verzending en de invoerrechten aan de Duitsche grens niet goed maken kon. Te Zwijndrecht liet zelfs een kweeker bekend maken, dat ieder zooveel aardbeien voor niet kon krijgen, als hij wilde, mits bij ze zelf kwam plukken. Duitschland beeft door zijn liooge invoer rechten zijn eigen kweekers aangemoedigd tot den aanplant van aardbeien en liet gevolg daarvan schijnt te zijn, dat deze nu reeds zoo veel aan de markt kunnen brengen, dat men onze liooge prijzen niet meer wil en behoeft te betalen. WUlicht hebben nog andere oorzaken mode schuld aan de lage markt, doch in elk geval, die verlaagde prijs heeft met ons tarief van invoerrechten niets te maken, zooals men het listiglijk bad voorgesteld. De lieer De Savornin Lobman bad wel gelijk, toen hij op de opmerking van den tijde lijken Voorzitter der Tweede Kamer, de lieer Lieftink, „dat er voor de laatste verkiezingen zooveel gebeden was" liet volgen „en gelogen ook" De oude beboeftigen zouden door de socia listen beter geholpen worden dan door de invaliditeits wet van minister Talma. Zoo heette liet voor de verkiezingen. Zij, die dit beloofden, haalden een cijfer, wat' bun gekozen candidaten betreft, veel liooger dan ze zelf verwacht hadden. Toen liet er echter op aankwam, de porte feuilles over te nemén en met de vrijzinnigen in bond liet beloofde staats pensioen te geven, bedankten de lieeren voor de eer. Maar er moet toch iets gedaan worden Daarom zal men nu binnenkort maar een groote betooging houden vóór Staatspensioen. De Baanbreker stond er vol van Zaterdag 1.1. De gewone krachttermen, waarmede die be- tooging wordt opgevijzeld, kent men wel. De Antirevolutionaire Rotterdammer had met die drukte-makerij een beetje den draak gestoken en ze „ijdel kabaal" genoemd. Een medewerker van dit blad komt nu echter de S. D. A. P.-ers verdedigen. Hij doet bet op de volgende manier, die hem waarschijnlijk geen dank zal bezorgen van de socialisten Val ze niet al te hard, ze moeten toch iets doen. (Ingezonden). Het mag ons niet iederen dag gebeuren, dat we eens het pleit mogen voeren voor onze tegenstanders. Nu de gelegenheid zich voordoet, grijpen we baar dan ook gretig aan. We nemen het eens op voor de S. D. A. P. De redactie van dit blad heeft beweerd, dat de meetings, door die partij uitgeschreven voor liet Staatspensioen, „ijdel kabaal" waren. Dat dit „lieelemaal niet waar" is, kon Het Volk niet zeggen, maar... Ja, er moet toch een reden opgegeven worden, waarom die meetings gehouden worden. Welnu, daar is reden voor. Een zeer degelijke ook. Men weet, de S. D. A. P. heeft in de Juni dagen van 1913 veel, ontzaglijk veel beloofd. O. a. een flink Staatspensioen, voor wie het noodig had. Als liet Christelijk Ministerie maar omge kegeld werd, dan zou men het eens zien, dan was „in een smik" het Staatspensioenboompje geplant en nam de rijksdaalder-,wat zeg ik'?... de vijfjesregen een aanvang. Maar als er dan eens, zooals inderdaad gebeurd is, een Ministerie optrad, waarin de sociaal-democraten niets te zeggen hadden Dan nog geen nood Als de kiezers maar zorgden, dat er genoeg „rooien" in de Kamer kwamen, dan kwam het Staatspensioen er ook. Dan zouden ze •nmiddellijk in den nood dei- oude behoeftigen voorzien. Dat, en niets minder heeft de S. D. A.P. beloofd. Als liet nieuwe Ministerie niet direct met een Staatspensioenwet kwam, dan zouden de socialistische Kamerleden er een indienen. Voor het geval, dat de lieeren van de S. D. A. P. zelf niet meer mochten weten, waar en wanneer ze die belofte gedaan bobben, deelen hier even mede, dat ze te vinden is in we van de federatie P. Stemt Rood", pag., Ie kol., o. m. het (verkiezings) orgaan Amsterdam der S. D. A. No. 1, waar we op de 3e lezen „De S. D. A.P. draagt haar vertegen woordigers in de nieuw te kiezen Kamer op, zich met alle kracht tegen liet in werking treden der jammerlijke invalidi teitswet (Talma) te verzetten en als nood maatregel door eene eenvoudig wetsontwerp onmiddellijk te voorzien in den nood der oude behoeftigen". Dat was de belofte. Als er maar genoeg S. D. A. P.-ers in de Kamer kwamen. Welnn, die kwamen er! Meer dan Mr. Troelstra had durven hopen. Zóóveel, dat bij zelfs Minister had kunnen worden en Staatspensioen had kunnen invoereu. En wat is er van de vervulling der belofte gekomen Om liet maar even in de eigen taal der socialisten te zeggen Geen snars De socialistische Kamerleden hebben er het geheele jaar geen hand voor uitgestoken, om een pensioenwet ter tafel te leggen. Maarze zullen er meetings voor be leggen Dat helpt de oude belioeftigeu ook Daarmede is de belofte ook vervuld altoos op socialistische wijze Toen de openbare onderwijzers inplaats van salarisverliooging een „motie" kregen, heeft men gesproken van „een Haagsclie ham". Zoo'n pensioenmeeting is geen Haagsche liarn, is o, .Rotterdammer-redactie ook geen „ijdel kabaal''Neen, zoo'n meeting is „roode- ham". Voor de oude behoeftigen, ziet u O. G. v. d. VI. V Gelukkig Zaandam. Over do staking in liet houtbedrijf te Zaan dam schrijft de heer H(arms) in liet anti re volutionaire orgaan „Het Weekblad liet volgende „Zaandam roept om liet einde. Was liet eerst de vraag om een o.i. zeer billijke loonsverliooging, thans schijnt de sociale strijd in Zaandam een nieuw stadium ingetreden. Na liet gebeurde der laatste dagen kan door de niet-Cliristelijk georga niseerde arbeiders moeilijk meer ontkend worden, dat liet nu ook publiek gaat om de macht in het bedrijf. Als men werkwilligen op zoodanige wijze gaat „overtuigen" van liet verkeerde om den arbeid te hervatten, dat de een bijv. den volgenden dag, zeuuw- ziek, te bed ligt en een ander don nacht gewapend opzit, uit vrees voor molestatie, dan bewijzen zulke daden genoeg. Daden die boe kan liet anders een niet ge ringe wijziging brengen in de sympathieën der Zaandamsche burgerij. Men beluistere maar de gesprekken op straat. Voor onze in staking zijnde of wil men uitgesloten Christelijke arbeiders is het een moeilijke positie. Zij veroordeelen onvoorwaardelijk liet stelsel van de machtsquaestie. Ze hebben herhaaldelijk getracht, door onderhandeling den bedrijfsvrede weer te herstellen. En zouden ook zonder twijfel resultaat gehad hebben zij liet minder dan men gehoopt had indien ze ook thans niet, terwille van de machtsquaestie, tegenover de „roode" honden moesten deelen in eenzelfde lot't geen uit tactisch oog punt mag verdedigd worden, maar inder daad een onbillijke en onrechtvaardige hou ding is. En dagelijks wordt de ramp over onze gemeente grooter. Uit moreel en materieel oogpunt. Wat zal er van de onderlinge verhouding van patroon err arbeider in de naaste toe komst moeten terecht komen hij de huidige positie? En van de verhoudingen van ar beider en middenstander, die hunkert naar het 1 einde ook al uit financieel belang? Vooral als de stakingsnaweeën zich ook in liet winterhalfjaar voortzetten. Ook ons gemeentelijk budget roept om liet einde. Hoeveel duizenden guldens havengelden zouden nu reeds minder dan anders ont vangen zijn En hoeveel duizenden zal de inkomstenbelasting een volgend jaar minder opbrengen, gezien de ontzettende verliezen geleden door patroons, middenstander en werkman Ongedacht nog de stijgende uit gaven ten laste van liet Burgerlijk Arm bestuur. Hoevelen zullen straks werkloos zijn stel al er worden geen rancune maatregelen genomen wegens het zich niet onmiddellijk herstellen van het bedrijf Hoelang zal het houtbedrijf noodig hebben om z'n vorige positie weer in te nemen want hoever is de industrie in deze weken lange staking achteruit gegaan, niet liet minst ook tot schade van den werkgever En dat alles in dezen tijd, nu Zaandatn's financiën een crisis doormaken, zooals nooit te voren. Zaandam verlangt naar liet einde". De staking bij de Haagsche tram. i Inzending van advertentlBn vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITOEVER. Zondagnacht hebben de beambten van de Haagsche Trammaatschappij besloten lot staken, waardoor den eersten dag het bedrijf geheel stilstond. De directie heeft een 80-tal wagenbestuurders uit Berlijn doen komen. Omtrent den toestand door deze staking veroor zaakt, schrijft de N. R. C. o. a. het volgende Wat nu den toestand van gisteren betreft: De Haagsche trammaatschappij is al tamelijk vroeg begonnen op lijn 8 een aantal wagens te laten loopen, gedeeltelijk worden deze bediend door aan het werk gebleven personeel van de maatschappij, gedeeltelijk ook door de Duitsche hulptroepen, welke in de tramremise aan de Laan v. Meerdervoort onder dak zijn gebracht en verder hebben zich jongelui van de Delftsche Hoogeschool en leerlingen van de H. B. S. en Handelsschool ter beschikking i de directie gesteld om dienst te doen, hetzij als bestuurder, hetzij als conducteur. Zoo reden dan van het Plein vrij geregeld de wagens van lijn 8 óf, in den beginne zonder passagiers. Terloops zij hierbij opgemerkt, dat het de directie van de Haagsche tram maatschappij, gelijk die ons mededeelde, hierom ook niet te doen was. Zij wilde 2ich alleen niet door de stakers laten dwingen om het vervoer stop te zetten. Zij hoopt ook, dat het publiek, wanneer het maar ziet, dat het zonder gevaar van de wagens gebruik kan maken, meer en meer terug zal komen en dat de gewone toestand zich met behulp van aan het werk geblevenen en van nieuw aangeworven personeel geleidelijk zal herstellen. Voor het oogenblik kunnen wij die hoop niet deelen. Het ziet er allerminst naar uit. Het publiek neemt over het algemeen een tamelijk vijandige houding aan tegen het werkend trampersoneel en van de tram gebruik makenden. Maandagochtend waren er op het plein weer onophoudelijk relletjes, als er een tram aankwam of wegreed. Men had daar wel wat meer politie kunnen gebruiken om de aanwezige agenten bij te staan. Meer dan eens moesten deze handelend optreden. De bereden agenten, wij telden er twee, zuiverden geregeld het middengedeelte van het Plein, van de opdrin gende kijkers. De politie kan ihtusschen niet be letten, dat er weer braaf gescholden en geschreeuwd wordt tegen de trams. Wij zagen een rijtuig van lijn 8 met een gebroken ruit, klaarblijkelijk tenge volge van een steenworp. De meeste passagiers namen dan ook in de bijwagens plaats, waar zij wel veel scheldwoorden moesten verduren, maar tenminste veilig waren voor glasscherven, die altijd harder aankomen. Bij alle halten van eenige be- teekenis, zooals ook het tournooiveld, bij het restau rant Royal, bij den Kneuterdijk en aan het einde van de Parkstraat bij de Mauritskade schoolden de manifestanten samen. Het waren behalve de posters meest slagersjongens en leegloopers. De politie laat hen begaan voor zoover zij dit tot schelden bepaalden. Een enkelen keer viel er ook een stomp of een duw, maar daar bleef het bij. Een aantal stakers op rijwielen vergezelden de trams, zoover zij ze konden bijhonden en trachtten het rijden zoo veel mogelijk te bemoeilijken. Blijkbaar is het er om te doen een aanrijding met de nasleep uit te lokken. De bestuurders pasten intusschen wel op, dat zoo iets niet gebeurt, al moeten zij dan ook onophou delijk electriscli remmen. Met dat al gaat het rijden toch niet heel vlug. Bij iedere halte herhalen zich dergelijke moeilijkheden. Op den Vijverberg zagen wij hoe een net gekleed man tot het laatste nippertje voor een aankomende tram op de rails bleef staan. Het gevolg was natuurlijk, dat de tram moest stoppen, waar het de menigte om te doen was, gelijk men begrijpt. Men had dan een prachtige gelegenheid om naar de wagens te jouwen en hen al scheldende achterna te loopen tot de politie weer tusschenbeide kwam en de menschen terugdreef. Ook de remises van de tiain verheugden zich in veler belangstelling, vooral de remise aan de Laan van Meerdervoort, waar wij op bezoek zijn geweest. Bereden politie, onder bevel van een inspecteur, houdt den weg erheen afgesloten. Op het stukje lijn achter de afsluiting worden de Duitsche werk lieden geoefend, wat natuurlijk veel protest uitlokt. De remise ligt stil en verlaten. Het staat er vol met tramwagens, waaronder die welke eergisteren dienst hebben gedaan en die meest zeer gehavend daarvan zijn teruggekomen.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1