Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. B ii r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. de religie meestal niet van grooten invloed, bij den kleinheidswaan is dit in het bijzonder het geval wanneer zich een zondewaan ont wikkelt. Meer uitvoerig wordt dan geschetst en aan enkele voorbeelden aangetoond welken invloed de religie daarbij kan uitoefenen. Men kan zich moeielijk voorstellen hoe diep wel het lijden bij zulke patiënten is, maar dit blijkt voldoende, dat zij niet zelden zeer ge vaarlijk zijn voor zichzelf en soms voor anderen. Zij hebben dan in den regel bijzondere ver pleging en toezicht noodig en vooral van het verplegend personeel wordt daarbij zeer veel gevergd. Het is ook daarom noodzakelijk dat aan de opleiding steeds meerdere zorg wordt besteed, opdat men een goed inzicht hebbe van het wezen van den waan en voorts ook het verschil begrijpe tusschen zonde en ziekte. TER NEUZEN, 30 Juni 1914. Dat de verzamelwoede van sluitzegels ook in onze stad groot is, bleek Zaterdagmiddag tusschen 4 en 5 uur maar al te duidelijk bij den uitgever van dit blad. Zéér veel kinderen van abonné's kwamen om de aangekondigde sluitzegels. En niet alleen kinderen doch ook volwassenen waren van de partij. En de traditioneel geworden ruiling had spoedig plaats onder de jeugd. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur kwam een wagen met paard bespannen den opril van de Vlooswijkstraat alhier afrijden. Het lemoen schoot los en het paard holde de Vlooswijkstraat door naar den stal van den heer de Braai in de Tholensstraat. De achter- pooten van hot paard waren gewond van het lemoen dat er tegen geslagen was gedurende zijn hollende rit. De wagen die met vaten bier geladen was, reed in de winkelruit van bakker van der Plassche in de Nieuwediep- straat. Geheel de spiegelruit sprong van onder tot boven en van links naar rechts stuk, een gedeelte van het houtwerk versplinterende. De wagen bleef staande in de zijmuur. Ge lukkig speelden juist ditmaal de kinderen niet op de stoep voor het huis. De ruit ter waarde van een 50 gulden, was verzekerd- Bij het verwijderen van de stukken der ruit ver wondde zich een schilder aan zijn hand. Een Finlandsche matroos aan boord van een alhier liggend Noorsch stoomschip bevond zich Zondagnamiddag in dronken toestand op de Axelsche brug alhier en trok van een daar passeerend meisje een armband van den arm. De brigadier der marechaussee en een agent van politie zagen zulks en namen den matroos in arrest. Bij fouilleering op het politiebureau werd de armband op hem bevonden. De ma troos zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Thans zijn volgens de bestekken, de kosten voor de nieuwe Prov.-bootdienst Ter Neuzen—Hansweert geraamd op f 105.000 en die van een reserveboot op f88,000. Hierbij komt nog f 3000 voor kosten van bestek en toezicht en f5000 voor den bouw van wacht kamer, bergplaats en kantoor te Hoedekens- kerke. De booten zouden 25 jaar dienst moeten doen en modern ingericht worden, benevens een groote snelheid hebben. In het „Hotel de la Station" werd j.l. Zaterdag door de gecombineerde Vereenigingen tot aankoop van steenkolen te Driewegen en Hoek (Knol) de levering aanbesteed van4a5 ton steenkolen. Levering 15 Aug. 15 Sept. a.s. Ingeschreven werd door de Gebr. Hamelink te Ter Neuzen, A. v. d. Weg te Rotterdam en Pilaar te Goes. De levering werd aan den laagsten inschrij ver, den heer Pilaar, gegund. De inschrijvingen liepen zeer weinig uiteen, doch worden op verzoek van een der inschrijvers niet gepu bliceerd. Sluiskil. Een elfjarige jongen B. B. alhier, was met een karabijnpatroon aan het spelen en sloeg er met een hamer op. Opeens ont plofte de patroon, reet de hand van de jongen open en verbrijzelde een vinger, die afgezet moest worden. Axel. Op de laatst gehouden internationale bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam,behaalde de heer J. F. Scheele Jz. alhier, de bronzen medaille voor het beschuitbakken. Axel. Zaterdag 20 Juni is alhier bij L. D. een duifje thuisgekomen, dat op 13 Juni te Taragona (Spanje) is losgelaten. Het moet wel een zuivere rasduif zijn, want van de bijna 700 deelnemers uit Beigië, Nederland en Frankrijk is zij de 18e, die een prijs verwierf en ongeveer 1200 K.M. in dien tijd heeft ge vlogen. Van de Nederlandsche deelnemers is zij de 3e, die van do lastige reis over de Pyreneeën (of langs de G. du Lion) thuis kwam, schrijft de Ax. Crt. Vlissingen. Doordat dit jaar wegens den Augustus Bank Holiday in Engeland zeer voel reizigers verwacht worden, zal de directie der S. M. Zeeland eene extra boot van Queenboro naar Vlissingen laten varen. Deze boot komt dan 1 Augustus vóór 4 uur 's morgens daar aan. De reizigers zullen vervoerd worden met de gewone mailtreinen, die allen met meerdere rijtuigen zullen worden verstrekt. (M. Crt.) Middelburg Maandagavond deed zich alhier éen trein-incidentje voor. Bij aankomst van den trein van 6,20 bleek een der portieren van een 3e klas rijtuig voor vrouwen, niet open te kunnen. Er zat een oud moedertje met een ongeveer 14jarig meisje en een klein kindje in. Zij moesten er te Middelburg uit. Aan de andere, zijde van den wagon werd nu het portier door den conducteur geopend en het gezelschap stapte uit. Op last van den stationschef moest do conducteur het oude moedertje met haar gevolg, waarbij een groote koffer ook niet ontbrak, halen, om door een andere coupé op het perron te komen. Doch dat ging zoo maar niet. Het oude moedertje zei, ik ben nu te Middelburg, ik bluuf daar, ik mot niet verder, ik ga niet meer met den trein mee, enz. Ten slotte pakte de conduc teur het kindje op den arm en een passagier hielp 't oude moedertje weer in en uit den trein, zoodat zij verbaasd op 't perron stond te kijken, alsof ze zeggen wilde, wat een gesjouw met een oud roensch op een heeten dag in den zomer van het jaar 1914. Met eenig oponthoud natuurlijk, kon de trein de reis naar Vlissingen voortzetten en de boot passagiers moesten zich haasten om de laatste booten nog te halen. Geref. Kerken. Tweetal: te Enter, A. Taal te Bruinisse en J. E. Westerhuis te Gramsbergen. Beroepen: te Reeuwijk-Sluipwijk, S. Verlare cand. te Krabbendijke. Aangenomen naar Nederhorst-den-Berg, W. II. Bouwman te Schoonrewoerd. Bedankt: voor Abcoude, A. Voogel te Putters- hoek voor Genderen, G. de Jager te Wolfaarts- dijk voor Lollum, J. van Loo te Mijdrecht, voor Paesens-Moddergat en voor Oosterend (Fr.) J. C. Aalders te Beetgum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Johannesga, J. C. G. Gobius du Sart te Wijk (bij Heusden)te Santpoort I. ten Bruggencate te Terwolde te Haulerwijk G. Alers, cand. te Rotterdam. Bedanktvoor Nijega en Elahuizen, S. Kooistra, te Stavoren. Geref. Gom. Bedankt: voor Ter Neuzen, G. H. Kersten te Ierseke. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert ft. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Op den rijksstraatweg te Terschuur, onder de gemeente Barneveld, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Twee sergeanten van de grenadiers, die tijdelijk in de legerplaats De Harskamp gedetacheerd waren, wilden per fiets hun familie in Den Haag bezoeken. Op een gevaarlijk punt, waar een landbouwschuur het uitzicht op den weg belemmert, kwam van de andere zijde een auto. Een der wiel rijders, de 20-jarige sergeant J. Koster, die het fietspad verlaten had kwam dwars voor de auto, werd omvergeworpen en op slag gedood. Terwijl zijn lijk werd overgebracht naar de school te Voorthuizen spoedde de auto mobilist, de Heer C. de G., uit Amsterdam, zich naar Amersfoort om zelf aangifte te doen van het gebeurde. Hij keerde terug met twee militaire geneeskundigen, die het lijk deden overbrengen naar het militair hospitaal te Amersfoort. Er wordt verklaard, dat den automobilist geen schuld treft. Wonen in een schuur. Een gezin man, vrouw en acht kinderen waren in Beverwijk wegens huurschuld uit een huis gezet. De menschen stonden toen op straat. Een eigenaar van een schuur heeft hen toen die schuur laten bewonen voor een huurprijs van een rijksdaalder in de week. Van 2 Juli 1913 tot 11 Maart 1914 hebben de menschen in de schuur gehuist en elke week trouw betaald. De schuureigenaaar is door den kanton rechter te Haarlem veroordeeld tot honderd gulden boete, wegens zonder vergunning van het gemeentebestuur een woning in gebruik nemen. Tegen dit vonnis was hooger beroep aan- geteekend. Het Openbaar Ministerie bij de Haarlemsche rechtbank eischte tegen beklaagde drie hon derd gulden boete. De getuigen vonden, dat de schuur veel te duur was voor een rijksdaalder in de week. Nu wonen de ex-schuurbewoners in een steenen huis voor f2,25. Dus nog een kwartje minder. Het viel den schuur-verhuurder lang niet mee, dat het openbaar Ministerie verhooging der straf vroeg. (Tel.) Vrouw W., wonende in de Kraanstraat te Breda was onlangs uit het gemeentelijk ziekenhuis, waar zij drie maanden verpleegd werd, teruggekeerd. De geneesheer wilde, dat ze zou gezonden worden naar een krankzinnigengesticht, maar de man verzette zich daartegen. Hij had een betrekking als reiziger, zou echter een schoenen zaak beginnen, zoodat hij altijd thuis kon zijn en dan zou 't wel gaan. Vrijdagmorgen echter heeft de vrouw in een vlaag van krankzinnigheid haar kind van vijf maanden en daarna zich zelf den hals afge sneden. Het tweede kindje huilde verschrik kelijk, zoodat de menschen op straat het hoorden. Zij drongen binnen en vonden de vrouw in een plas bloed, achter in de gang van het huis. Naast haar lag het kindje en het mes. De vrouw had drie kinderen, het oudste was op school, de twee andere thuis. Het jongste is gedood. De vrouw had vroeger ook al dergelijke aanvallen. Eenige maanden geleden heeft de grootmoeder het kleine kindje uit de handen der moeder moeten redden. Daarna is vrouw W. naar het Ziekenhuis gebracht. De lijken van moeder en kind zijn naar het stedelijk ziekenhuis getransporteerd. (D. v. N.-B.) Antwerpen doet moeite om in 1920 voor een wereldtentoonstelling te worden aangewe zen. De voorloopige commissie heeft zich tot de regeering gewend, om voor dat doel bij het internationale tentoonstellingscomité stap pen te doen. Belgische bladen bespreken met voorliefde een plan, om een Rubensmuseum tot „clou" der tentoonstelling te maken. De onderhandelingen om voor de stad het huis van Rubens aan te koopen, schieten goed op. Een bootwerker uit Rotterdam reed op een stoomfiets met een mandje, waarin zijn vrouw gezeten was, tusschen Overschie en Delft. Een wielrijder hield zich aan het mandje vast en liet zich zoo meetrekken. Ter hoogte van den z.g. Tempel kwam een auto aangereden. De stoomfiets kon nog uit wijken, maar de wielrijder kon zijn stuur niet houden en werd door de auto aangereden. Ernstig gekwetst werd hij in de auto opge nomen en naar het Rotterdamsche Ziekenhuis overgebracht. Sinds Zaterdagmorgen tien uur wordt van een der bewoners aan de Keizersgracht te Amsterdam een ruim driejarig zoontje ver mist. De moeder had zich, naar de N. R. C. meldt, met het knaapje op de stoep begeven en toen ze, na een oogenblik in huis te heb ben vertoefd, zich weer naar de voordeur be gaf, was de kleine jongen verdwenen. Er wordt met politiehonden gespeurd. Geweldige brand. Te Salem in den Amerikaanschen staat Messachusetts is Donderdag een geweldige brand uitgebroken, waardoor de halve stad is vernield. Er zijn 2000 huizen en 20 fabrieken verwoest, terwijl 25.000 menscben dakloos zijn. Ook het weeshuis en een ziekenhuis gingen in de vlammen op. De brandweer heeft heele rijen huizen met dynamiet moeten vernielen om den brand paal en perk te stellen. Voor zoover bekend is, zijn 4 personen om het leven gekomen en 50 gewond. De schade wordt op ongeveer 10 millioen dollars geschat. In een particulier telegram aan de Times worden nog de volgende bijzonderheden ge seind. De ramp wekt algemeene deelneming bij de bevolking der Vereenigde Staten. Er is' reeds een inschrijving geopend, waarvan de opbrengst ten bate van de personen, die hun bezittingen hebben verloren, zal worden aangewend. De regeering heeft al het noodige materiaal gezonden om de geteisterde en dak- looze bevolking te steunen. In de stad speel den zich vele scènes af. Een kinderzieken huis werd eveneens door de vlammen aange tast de 150 kinderen, die zich daarin be vonden, konden evenwel gered worden. Uit een ziekenhuis werden de zieken in draagbaren in veiligheid gesteld. Toen het vuur ,op zijn hevigst was, vluchtten ongeveer 1000 vrouwen en kindoren op het kerkhof. De brand duurt nog voort, hoewel de kracht der vlammen gebroken is. De Salem wordt nog geseind, dat bij den brand alhier 7 personen zijn omgekomen. Deze week werd een geneesheer uit Toulon zekere Dr. Porre, geroepen naar een hoeve even buiten de stad, waarvan de eige naar teekenen van krankzinnigheid vertoonde. Toen de dokter de woning binnentrad, viel de krankzinnige hem van achteren aan, wierp hem tegen de grond en bracht hem met een dolk, dien hij in zijn broekzak verborgen had een doodelijken steek toe. De boer die daarop dol van krankzinnigheid werd, sloeg op de vlucht, alle menschen en kinderen aanvallend, die hem in den wegkwa men. Meerdere personen mishandelde hij door ze gruwelijk te bijten. I)e politie, die blijkbaar den razende niet ander overmannen kon, maakte tenslotte van haar vuurwapens gebruik, en schoot den on gelukkige neer. Bij Marseille zijn weer eens autobandie ten aan den slag geweest. De Köln. Ztg." verneemt daaromtrent dat Zaterdagochtend zes met revolvers gewapen de schavuiten uit een tuf stapten en een herberg binnendrongen, om den eigenaar te berooven. Dezen gelukte het evenwel, tijdig te ontkomen en de politie te waarschuwen. Toen kort daarna vier agenten aanrukten, ontspon zich tusschen deze en de boeven een vuurgevecht, in den loop waarvan een der laatste gewond bleef liggen en een ander ofschoon gekwetst, op den loop ging. De an deren wisten in hun auto te ontkomen. Ter versterking toegesnelde politiemannen konden evenwel den straatweg afzetten en namen den wagen van de twee kanten onder vuur, totdat het gespuis den tegenstand op gaf en zich gevangen liet nemen. Blijkens een telegram uit New-York, lijdt het geen twijfel meer of Roosevelt zal in 1916 bij de presidentsverkiezing opnieuw candidaat zijn voor het presidentschap. Den 22sten dezer stiet een bende van zes gewapende bandieten in Sardinië op een drietal Italiaansche karabiniers. Des ochtends om zeven uur werden deze onverhoeds uit het struikgewas met schoten bestookt. Na een vuurgevecht, dat enkele minuten duurde, lagen twee roovers en een soldaat duod ter neer, waarna de vier andere spitsboeven met achterlating van allerlei voorraad in het dichte bosch zich aan een vervolging onttrokken. Toen de beide overgebleven karabiniers de dooden onderzochten, bemerkten zij, dat die tot een rooversbende behoorden, welke sinds verscheiden jaren de streek onveilig maakten. Op het hoofd van hun leider was een prijs van 30,000 lire gezet. Volgens de Köln. Ztg. komt de werkzaamheid dier bende uit een familietwist voort, als de offers waarvan over eenkomstig de wetten der bloedwraak sinds ongeveer acht jaar verschillende mannen uit beide geslachten vielen. Den Haag. Hedenmorgen is een distilleer derij door een ontploffing verwoest. Van de 2 knechten met 2 kommiezen, die er tegen woordig waren, zijn er drie gewond. De muren zijn grootendeels ingestort. De boven bewoners konden niet langs den gewonen weg vluchten. Een vrouw en kind ontkwamen door een raam en een andere vrouw over de daken. Zaandam. Hedennacht zijn hier twee pak huizen met een groote voorraad graan ver brand. De schade is aanzienlijk. Bennebroek. Ds. A. Talma zal 26 Juli be vestigd worden en intrede doen bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Serajewo. De daders van de beide moord aanslagen op het vorstelijk Paar gedragen zich cynisch. Zij hebben niets geen berouw, doch zijn verheugd dat hun daad zoó gelukt is. Zij verklaren de bommen uit Belgrado te hebben en met elkaar in verbinding gestaan te hebben. De bijzetting van den Aartshertog en zijne gemalin zal a. s. Vrijdag in de Slotkerk te Archstetten plaats hebben. Durazzo. De reis van Toeroekan Pasja wordt als een vlucht beschouwd. KOERS VAN HET GELD. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 26 Juni. Leonard Johan Francois van Dalen, ond 33 j., jm, en Florentina Rosalia de rauw, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Juni. Reinier Gerardns Wieland, oud 26 j., jm. en Anna Jozina Frederiksen, ond 25 jjd. Karei Willem Bauts, oud 26 j jm. en Johanna de Doelder, oud 21 j., |d. Martinus Verschoor, oud 35 j„ weduwn. en Maatje Coomans, oud 25 j., jd. Geboorten. 21 Juni. Martinus, z. van Elisabeth Kaan. 22 Juni. Rosalia, d. vau Gideon van den Berge en van Juliana Hofman. Krijn Cornelis, z. van Krijn Dees en van Anna Krina de Vos. Neeltje Catharina, d. van Pieter Jacobus van de Velde en van Cornelia Jacomina Michielsen. 23 Juni. Martha Maria, d. van Izaak van Cadsand en van Adriana Maria Dieleman. 24 Juni. Philipbert Joseph Marie, z. van Franciscus Lauret en van Maria Johanna van Hurck. 25 Juni Helena Catharina, d. van Guillaam Johannes Broekhoven en van Cornelia Elisabeth de Ruijter. 26 Juni. Cornelis Johannes, z. van Christiaan Schijvens en van Anna Cornet. 27 Juni. Cornelis, z. van Johannes de Kubber en van Suzanna Adriana Verberkmoes. TER NEUZEN, 30 Juni 1914. Boter per Va K.G. f 0.57Vs- Eieren 104 stuks 3.80. AMSTERDAM, 29 Juni 1914. Lijnolie vliegend, f283/», f 28'/». Juh f 275/8, f 273/»' f 275/8, Juli/Aug. f27Sept./Dec. f28Va, Jan./ April f 28'/,. Suiker vast, Juni fll5/id geboden, Aug./Maart f ll5/a te koop. Aardappelen per mand. Friesche Muisjes f2,40 f2,60. Westland Zandronden f2,50 a f2,60. Westland Zandmuisjes f2.20 a f2,40. Langedijker Kleimuisjes f 2,80 a f 2,90. Langedijker Kleironden f 2,50 a f 2,60. Andijker Muisjes f2,90 a f3,—. Nieuwe Malta's 12'/i a 13'/i cent per kilo. ANTWERPEN, 29 Juni 1914. Chilisalpeter, vast, loco fr. 24,10, Juni fr. 24,—, Juli fr. 23,80, Febr./Maart fr. 24,40. Fransch per 100 fr. f 47.721/» a f 47.75. Engelsch per 12— 12.—. HULST, 29 Juni 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe, 10,25 Rogge 8,50, Wintergerst Zomergerst Haver ƒ8,75, Erwten f 11,25, Witte Boonen Bruine Boonen Duivenboonen Paardenboonen - Boekweit Lijnzaad Koolzaad f Aardappels f Boter per kilo f 1,05. Eieren per 26 stuks f 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 22 stuks rundvee, 31 varkens, schapen, waar van verkocht 14 stuks rundvee en 20 varkeus. ROTTERDAM, 29 Juni 1914. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe met minder aanbod, verkeerde in flauwe stemming en was niet alles op te ruimen. Essex f 11,50 tot f 12,76, Wilhelmina puike soort f 10.60 tot f 10,75, goede soort f 10,25 tot f 10,50, afwijken de f9,50 tot f 10 per 100 kilp.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3