„Kunstbloemen" Uit Stad en Provincie. Kerk en S c li o o 1. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. A d v e r t e n t i n. Jacsde Kok-TerNeuzen. De oproerige brievenbestellers te Parijs. Uit Albanië Een onaangename ontmoeting. Een anecdote. TER NEUZEN, 26 Juni 1914. Zoolang de voorraad strekt zijn bij den Uitgever van dit blad voor kinderen van abonné's of van nieuwe abonné's op „Luctor et Emergo", Sluitzegels te verkrijgen, doch uitsluitend a. s. Zaterdag tusschen ten 5 uur. Blijkens een ontvangen telegram bij het departement van oorlog te 's Gravenhage uit Walona, is majoor Verhulst, vroeger kapitein der vesting-artillerie alhier, bij het gevecht om Durazzo gevangen genomen. Met inbegrip van wat te Sluiskil en Driewegen gecollecteerd is, bedraagt de op brengst voor het Hoefijzer-Verbond thans f 173,67zoodat na aftrek der onvermijdelijke kosten f 162,17 is verzonden. Spui. Hedenmorgen gingen de kinderen met enkele ouders, benevens de onderwijzers van de Chr. school alhier per boot en tram naar Domburg. Ook de kinderen der gemeentescholen van Othene, Gr. Huijssenpolder en Zaamslag dorp, maakten dat zelfde reisje. Met wagens waren ze naar Ter Neuzen gebracht. Gelukkig treffen de plezier-rcizigers goed weder. Zaamslag. De lieer W. C. van Petegem alhier is te den Haag benoemd tot politie agent 3de klasse en tot tijdelijk politieagent en gemeentebodc alhier is benoemd de onbe zoldigde rijksveldwachter F. Hatnelink. Axel. De derde tentoonstelling van fok- aarden vanwege de vereeniging van Zeeuwsch- laamsehe fokkers van het zware trekpaard te Axel, werd Dinsdag alhier gehouden De jury was zéér tevreden over de kwaliteit der aangevoerde paarden. De burgemeester hield een rede. Prijzen werden uitgereikt. Het muziek vroolijkte de tentoonstellingsbezoe kers op. Na het beëindigen der keuringen, dat wel wat laat was door het groot aantal paarden en de moeilijkheid voor de jury om uit de zeer goede collectie paarden de beste uit te zoeken, werd overgegaan tot het uitreiken der medailles. De voorzitter de Heer Ph. J. van Dixlioorn neemt het woord en zegt, dat aangezien onze geachte Burgemeester reeds meermalen op ondubbelzinnige wijze blijken heeft gegeven veel sympathie te gevoelen voor onze vereeniging, het hem zeer aangenaam is Z.E.A. uit te noodigen tot het uitreiken der medailles. De Burgemeester neemt hierop hot woord en zegt ongeveer het volgende Het was mij en mijne medeleden van het dagelijksch Bestuur en den secretaris een eer en bijzonder genoegen officieel vanwege de vereeniging van Zeeuwsche Fokkers te zijn uitgenoodigd. Ook is het mij een oorzaak van blijdschap te mogen vernemen dat vooruitgang is te constateeren. Ik ben overtuigd dat deze vereeniging hoofd zakelijk te danken is aan den ijver van het bestuur en niet het minst aan den geachten voorzitter den heer van Dixhoorn, waar hij zooals bekend is, geen moeite ontziet om de vereeniging steeds nader tot haar doel te brengen. Mijnheer do voorzitter, gij hebt een moeilijke taak en daarom is het zoo noodig dat gij alle mogelijke steun ondervindt. Landbouwers en Zeeuwsche Fokkers! Gij hebt het voor een zeer groot deel in uwe macht om uwe vereeniging met uwen ener gieken voorzitter aan het hoofd, te maken tot een vereeniging waarvan roem uitgaat 1 Want dit is zeker, het materiaal is in Zeeuwsch- Vlaanderen aanwezig Ge hebt hier paarden zooals men ze in ons land bijna nergens aan treft. De paardenfokkerij staat hier in deze streek zeor hoog en daarom laat het zoo worden dat men ook in andere provinciën, ja zelfs in het buiteland, deze vereeniging leert kennen als eene, welke alle andere overtreft 1 Zelfs zoo dat er bij uwe tentoonstellingen door paardenkenners gezegd wordtLaat ons deze tentoonstelling in het land van Axel bijwonen, want daar wordt gewedijverd met de beste paarden uit België. Landbouwers en Zeeuwsche Fokkers Werkt samen tot het bereiken van het doel en ge zult later de vrucht van uwen arbeid oogster., want reeds nu is men begonnen aan de ten toonstelling een verkooping van paarden te verbinden, wat in de toekomst voor u een bron van inkomsten kan worden, met uwe paardenfokkerij. Spreker verklaart zich ook namens zijne medeleden van het D. B. gaarne bereid zijne medewerking te verleenen aan deze vereeni ging en hoopt waar steun noodig mocht zijn deze te kunnen verleenen. Overgaand tot het uitreiken der medailles spreekt hij de hoop uit dat zij die voor een prijs in aanmerking kwamen daarin een aan leiding zullen vinden, er naar te blijven streven steeds het beste matariaal te verkrijgen, om alzoo de eer der vereeniging hoog te houden en dat zij die daarvoor niet in aanmerking kwamen, niet teleurgesteld zullen zijn, doch er zich op zullen toeleggen, een volgend jaar met paarden op de tentoonstelling te komen, die de andere weer overtreffen Na het uitreiken der medailles dankt de voorzitter den Burgemeester voor het ge sprokene, de inzenders en allen voor hunne medewerking, en beveelt de belangen der vereeniging bij voortduring bij hen aan. Aardenburg. Tot nu toe onbekende daders hebben een in de weide loopend paard van den landbouwer M. alhier, dat bestemd was op een tentoonstelling uit te komen en dat reeds verschillende malen werd bekroond, een steek in het spronggcwricht van een der achterpooten toegebracht, waardoor het dier, dat een waarde heeft van ongeveer f 1000, vermoedelijk voor altijd ongeschikt zal zijn tot werken. VI. Crt. In de zomerzitting van de Prov. Staten van Zeeland die op Dinsdag 7 Juli gehouden zal worden, komt o.m. in behandeling Vaststelling eener verordening betreffende de levering van electrischen stroom in de Provincie Zeeland en verleening van een crediet van f2500 voor een onderzoek naar de beste wijze, om de geheele provincie te voorzien van electrischen stroom voor licht en kracht. Het verleenen van f 150 subsidie voor de jaren 1914 en 1915 aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland ten behoeve van een cursus in hoef beslag en het openen van een crediet van f 4000 per jaar voor 1915 en 1916 aan de zelfde maatschappij ter bevordering en aan moediging van de verbetering der paarden fokkerij. Tot verhoogen van f500 op f800 van het subsidie aan de vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Veere. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Chr. school alhier, hebben zich niet minder dan 104 sollicitanten aangemeld. De Gelderlander berichtte dat er thans 1000 onderwijzers en onderwijzeressen zijn die naar een plaats zoeken. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Postkantoor te Ter Neuzen. Geref. Kerken. Tweetalte Lopik G. van Noord te Har melen en S. Verlare, cand. te Krabbendijke. Beroepen te Randwijk-Heteren II. Brouwer te Westerbork, te 's GravendeelP. E. van Schaik te Anna Jacoba-Polder. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Markelo (toez.)R. G. J. Schouten te Maastricht, te Blitterswijk (L.) J. A. Swart, cand. te Patenwolde. Door een onweersbui overvallen. Men meldt uit Gorsel aan het Hbl Maandagmiddag circa 1 uur bevond zich de landbouwer J. Hekkert, alhier, met eenige huisgenooten en een paar buurjongens aan de overzijde van den IJssel in het hooiland, toen zij door een onweersbui werden overvallen. Om zich voor den stroomenden regen en meer nog voor de grooto hagelst.eenen te beveiligen, kropen er enkelen in een hooi opper, terwijl II. met zijn 14 jarig dochtertje en 5-jarig zoontje alsmede zijn buurjongen A. Schelten, een schuilplaats onder een knotwilg zochten. Op eens kwam er een bliksemstraal onder den boom door en smakte alle 4 genoemde per sonen tegen den grond. H. had zijn zoontjo voor zich staan, om hem met zijn bovenlijf voor de hagelsteenen te beschutten. Het kind werd eerst het hoofddeksel afgeworpen en on middellijk daarna werd het voor de voeten van den Yader neergesmakt. Alle 4 waren bewusteloos. Toen zij weer bijkwamen en wilden opstaan, konden zij zulks niet, zij vielen telkens weer neer, en hadden het gevoel alsof er geen grond meer onder hun voeten was. Na eenigen tijd konden zij zich met veel moeite staande houden, behalve het meisje, dat naar huis moest worden gedragen. Dit kind heeft het meest geleden. Zij is getroffen links in haar hals. Aan haar linkerslaap ver toont zich een klein zwart tipje, vanwaar een roode, steeds breeder wordende schrijnende streep over haar geheele dijbeen loopt. Verder werd aan den bal van haar rechtervoet een roode plek opgemerkt, terwijl de klomp van den voet was gebarsten. Het kind' was nog erg onder den indruk en klaagde over pijn in haar dijbeen en rech torvoet. Het jongetje heeft het er het best afgebracht. De overigen klagen over gevoel loosheid en gedruktheid. Een wonder mag het genoemd worden, dat de vier personen er nog zoo goed zijn afge komen. De derde knotwilg, van dengene waar ze stonden af, is geheel uit elkander geslagen. Niet van de partij. Te Hilversum werd bij een vorige verkie zing een kiezer met 'n auto afgehaald en naar het stembureau gebracht, Teruggekeerd be dankte hij bij het uitstappen vriendelijk voor de genomen moeite, met. de medodeeling, dat als de heeren meenden, dat hij een candidaat hunner partij had gestemd, zij zich vergisten. Deze week, bij de herstemming, werd de zelfde kiezer weer per auto afgehaald. Hij stapte in en met een mooi gangertje ging 't er van door. Niet echter in de richting van het stembureau. Dit trok wel 's kiezers aan dacht, maar de verzekering, dat er nog een paar andere kiezers moesten worden opgehaald, stelde hem gerust. Nabij den tol op den weg HilvorsumBaarn werd hem verzocht uit te stappen, onder mededeeling, dat hij niet van do partij was. En al had hij alle mogelijke bezwaren, er uit moest hij. Terugkuieren den langen weg naar Hilversum was nu de boodschap. PREDIKBEURTEN. MIDDELBURG, 25 Juni. Ter graanmarkt van lieden was de aanvoer van geen beteekenis. Tarwe is het eenige artikel wat nog verhandeld wordt. Nieuwe tarwe f7,75 a f8,— zomergerst f0. a f 0.kroonerwten fü.a f 0 alles per mud. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,621/2 a 0,72x/a, voor particulieren 0,721/9 per Va "kilo. Eieren 4.voor particulieren f 4.40 per 100 stuks. DAGEN. Voorin. Nam. Zaterdag 27 Juni 3.55 4.16 Zondag 28 4.38 5.— Maandag 29 5.23 5.49 Dinsdag 30 6.16 6.44 Woensdag 1 Juli 7.13 7.44 Donderdag 2 8.17 8.51 Vrijdag 3 9.26 10.1 keert tot de gewone wanorde terug. De waarheid is, zegt het Journal des Débats ten slotte, dat er naast de fouten der technici, die er mogelijk begaan zijn, een plooibaarheid der moraliteit bestaat, die door het publiek gevoeld wordt, maar die door geen onderzoek aan het licht gebracht zal worden, zeker niet door dat van don gemeenteraad. Het postkabaal, is een treffend staaltje van den bijzonderen geestestoestand, die hier steeds meer heerscht en die bestaat in de algemeen wordende opvatting, dat het er maar op aankomt door een voldoend dreigen, geweld en kabaal, een der wan kelende regeeringen van het oogenblik schrik aan te jagen en de demagogen van het parlement een voorwendsel te verschaffen om een portefeuille-aan val te kunnen doen en op die wijze op elk gebied de openbare machten te doen bukken en zijn zin te krijgen. De postboden hopen door hun muiterij er den Senaat toe te dwingen een vóór de ver kiezingen door de Kamer aangenomen kleine ver hooging van een verblijfstoelage aan te nemen. De Senaat heeft wel allerlei bepalingen, die voordeelig zijn voor de postbeambten, aangenomen, maar Dinsdag heeft hij de verhooging van 100 frank als verblijfstoelage voor de Parijsche postbeambten af gestemd. De postboden hebben er thans reeds door hun kabaal den nieuwen minister van poste rijen, Thomsom, toe gekregen hun te beloven, dat hij alles in het werk zal stellen om den Senaat nog op zijn besluit te doen terugkomen. De uitdeeling van brieven en drukwerken is heden te Parijs nog vrij erg in de war. Men denkt, dat de kabaal makende beambten wel hun zin zullen krijgen en dat de Senaat wel spoedig zal toegeven. Om vijf uur Woensdagmorgen kwam er personeel aan het postkantoor in de Louvre-straat om de post van de zevende en achtste lichting uit te zoeken, wat desavonds niet gedaan was. Kr waren bovendien drie aanvullingsbrigades opgeroepen, maar het werk kon niet uitgevoerd worden. De bestellers, die in de zalen van het postkantoor bjj- een waren gingen voor de ramen staan en protes teerden opnieuw. Minister Thomsom heeft een conferentie gehad met hooggeplaatste postamb tenaren. Woensdagochtend om elf uur is de herrie op het postkantoor opnieuw begonnen. De politie verhin derde, dat de postbeambten nieuwen leeftocht kregen. Om het postkantoor heen is het verkeer gestremdaldus de N. R. C. WALONA. Majoor Sluys is met dr. Bergliausen, den gewezen lijfarts van den Mbret, in Durazzo teruggekeerd, meldt de N. K O. Dr. Berghausen heeft zich beschikbaar gesteld om naar Elbassan te gaan, teneinde te pogen de vrijlating te bewerken van majoor Verhulst en kapitein Reimer3, die aldaar gevangen worden gehouden. Tot dat doel heeft hij zich herwaarts begeven en is hij nu zooeven naar Elbassan op weg gegaan. Onder den titel„De paniek te Durazzo, aftake ling van de Albaneesche regeering", maakt de Matin een telegram openbaar van zijn correspondent te Durazzo, 23 Juni des avonds 9 uur van daar verzonden, volgens welk telegram majoor Kroon verontschuldiging zou hebben moeten maken. Het telegram luidde in hoofdzaak aldusElbassan is genomen door de opstandelingen en twee Neder- landsche officieren zijn gevangen genomen. Berat is overgeloopen naar de opstandelingen. Overal aftakeling der regeeringskrachteu, de bende gen darmen van den prins van Wied doen mede aan de aftakeling. Zij hebben Fieri en omstreken ge plunderd. Zoo ontstaat er een algemeene paniek, die men zelfs niet meer tracht te verbergen. De incidenten volgen elkaar op. Het voornaamste is de inhechtenisneming van den heer Ketof, cor- responpent van het St. Petersburgsche Telegraaf- agentschap en mijn eigen inhechtenisneming. Wij zijn eerst in vrijheid gesteld na stappen van den Fransclien gezant te Durazzo, de Fontenay. De internationale commissie van toezicht heeft verga derd naar aanleiding hiervan en heeft de veront schuldigingen van majoor Kroon en van de regee ring in ontvangst genomen. Ziehier hoe dit alles is toegegaan De militaire commandant van Durazzo had alle bewoners naar buiten gezonden om verschansingen te graven en alle struiken rondom de stad te verbranden. Ik wandelde rustig door de straten des ochtende om 9 uur, toen ik mijn collega Ketof in moeilijkheid zag met de gendarmen en de geïmproviseerde po litie. Ik kwam naderbij en constateerde toen, dat die gendarmen de pretentie hadden Ketof mede te nemen om verschansingen te graven. Tevergeefs betoogde deze, dat hij een vreemdeling was en hij verzocht zich tot de legatie te mogen wenden. Op ruwe wijze antwoordden de gendarmen, dat zij noch om de legatie, noch om het buitenland iets gaven en zij voerden hem mede. Ik onderging hetzelfde lot. Eindelijk, aan den post van politie, gelukte het ons vrij te komen, De Fransche gezant begaf zich onmiddellijk naar Toeïchan pasja, den minister president, om te protesteeren tegen dit misbruik van gezag. Een half uur later had een dergelijke ontmoeting Jplaats tusschen Ons en majoor Kroon, die ook zeide, dat hg niet om de legatie gaf. De internationale commissie, in kennis gesteld met het incident, vergaderde onmiddellijk en pro testeerde met kracht. Toen bood majoor Kroon zijn verontschuldigingen aan. Het voorval zou op zich zelf niet ernstig zijn, indien het niet een teeken was van de volslagen anarchie, die te Durazzo heerscht, en van de minachting, die de wanhopige regeoring meent te kunnen /aan den dag leggen. De correspondent van het Journal meldt van zijn kant, dat majoor Kroon, toen men hem over de capitulalies sprak, eerst geantwoord had „Ik heb maling aan uwe capitulaties." De correspondent voegt daaraan toe „Ziedaar nu eindelijk weer eens een krachtig woord.". Volgens een bericht aan de Echo de Paris ver telt de correspondent van de Romeinsche Tribuna te Durazzo nog een anecdote omtrent de kwestie der capitulaties. Een van de Europeesche diplomaten beklaagde zich bij een Albaneesch minister over de schending der capitulaties. De minister antwoordde, dat hij nooit van capitulaties gehoood had en zelfs niet wist, wat het woord beteekende. De Petit Journal ontving van zijn correspondent te Rome het volgende bericht. In de Italiaansche Kamer wordt het besluit der ltaliaadsche en Oos- tenrijksche regeeringen, om hun gezanten te Du razzo terug te roepen, uitgelegd als een wederzijd- sche concessie en als een teeken van hun voorne men om een worsteling tot het verkrijgen van tegenstrijdigen invloed te staken, tot op het oogen blik, waarop Albanië werkelijk tot stand gekomen zal zijn en tot vrede gebracht zal zijn en de poli tieke en economische wedijver er zal kunnen plaats hebben met andere resultaten dan nieuwe wanorde en twisten. Van 22 tot en met 26 Juni. Gevestigd zijn M. P. Jansen, z. b. Baandijk 37, uit Zaamslag. H. Riemens, z. b. Kazerneplein B uit Rotterdam. C. Kaas, z. b. D. Visserstraat 6 uit Heiloo. G. Stoel z. b. Heerengracbt 1 uit Ermelo. S. de Quelerij, zeeman De Feijterstraat 41, uit Vlissingen. A. S. van Breen, schilder Q 218 uit Vlissingen. C. Smet dienstbode Q 128 uit St. Denys-Boucle jBelgië], M. C. van Pienbroek dienstbode Q 246 uit Axel. J. M. Thery, dienstbode Nieuwstraat 60, uitlJzen- dijke. G. F. JRijnberg, opzichter Lange Kerkstraat 92. uit Sas van Gent. P. Snoeijs, matroos Q 135, uit Rotterdam. A. van Cadsand, bootwerker L. Kerkstraat 37, uit Axel. S. M. A. Kegels, dienst bode 2e Kortestraat 3, uit Beirendrecht [België]. V er trokken zijn H. J. Vosselman, Officier L. d. IID. Visserstr. 61, naar Delfzijl. J. A. v. d. Eeckhout, slagerskn. D. Visserstraat 41, naar Vlissingen. M. E. Aerts, dienstbode Noordstraat 51, naar Gent. „In verband met een aanvulling en wijziging van het reglement voor den dienst der Rijkstele graaf, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 27 April 1914 Staatsblad n°. 188, zullen, met ingang van 14 Mei 1914 de in de adressen van binnenland- sclie telegrammen (met uitzondering van radio telegrammen) voortkomende benamingen, tot aan duiding van openbare wegen alsmede huisnummers of de in de plaats daarvan gebezigde aanduiding van gebouwen, [hotels, ziekenhuizen, kasteelen, villa's e. d kosteloos worden overgebracht. ZONDAG 28 JUNI 1914. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Leeskerk. Axel Stationstraat 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, ds. H. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. A. Timmerman en 2 uur Dhr. L. Dek. Sluiskil 9 uur, Dhr. L. Dek. 2 uur, Ds. A. Timmerman. Doopsbed. Axel 9 en 2 uur, ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, ds. E. Raams. Hulst 9 uur, ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Docent A. v. d. Heijden van den Haag. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. Middelburg. Heden werden ter Arrond. rechtb. alhier veroordeeld wegens wederspannigheid A. de P. grondwerker te Ter Neuzen tot f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis. En wegens overtreding Woningwet J. A. G. timmerman te Oostburg tot dezelfde straf. Middelburg. Heden wordt alhier de tiende jaarvergadering van de Vereen, tot Chr. verz van Krankzinnigen m Zeeland gehouden. De predikan ten Feijkes en van der Veen hielden een bidstond. Dr. Schermers van Zeist hield een rede over „De Waan". De belangstelling had grooter kunnen zijn. Amsterdam. Aan de Vrije Universiteit alhier slaagde heden voor het prop.-examen in de Theologie de heer A. J. Bouma van Middelburg. Bergen op Zoom. Heden is brand uitgebroken in het huis van den heer Kooien. De inboedel ging geheel verloren. Breda. Hedenmorgen heeft vrouw Van W. in een vlaag van waanziu haar 5-jarig dochtertje en daarna haar zelve den hals afgesneden. Midwolde. Hedenmorgen zijn een tweetal kin deren door een wagen met stroo geladen aange-. reden en gedood. Batavia [V.D.] Een hevige aardbeving woedde in Z Sumatravooral in Benkoelen. Er zijn vele dooden en gewonden. Durazzo. De Ilollandsche officieren bevinden zich wel. De heeren Verhulst en Reimers bevinden zich nog steeds in handen der opstandelingen, echter zonder gevaar. New-York. Er is brand in Salem ontstaan. 600 gebouwen zijn vernield. 15000 menscheu zijn dakloos. 50 personen zijn gekwetst. Schade enorm groot.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3