Laatste Berichten. Burger lij k e Stand. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzeii. van der Laan zoodanig met liet mes verwond, dat hij eenigen tijd later aan de gevolgen is overleden. De man laat een vrouw met zeven kinderen onverzorgd achter. Op de loon-stoomhoutzagerij en schaverij Zeldenrust te Amsterdam zou eergisteren be gonnen worden met het zagen van 400 balken, die afkomstig waren uit Zaandam. Ze waren, voordat de staking uitbrak, door een cliënt van de zagerij gekocht bij de firma Kluyver in Zaandam. De werklieden van Zeldenrust, meldt het Hbld., waren echter van oordeel, dat in gewone omstandigheden de partij 111 Zaandam zou gezaagd zijn en weigerden bet hout te bewerken. Do patroon beloofde de zaak te onderzoeken en droeg zijn werklieden op inmiddels met de gewone werkzaamheden verder te gaan. De partij wordt dus, althans voorloopig, niet te Amsterdam gezaagd. Men meldt uit Watergraafsmeer aan de Msb. Eergisterenmorgen heeft de politie negen jongens gearresteerd, allen wonende aan de Schoollaan alhier, wegens het plegen van baldadigheden. Zij hadden o. m. de ruiten van een der scholen vernield en het brandspuit- huisje opengetrapt. Eergisterenmiddag viel een 3l/2-jarig kind spelende in den Kralingsche Plas en verkeeidc al spoedig in levensgevaar. Een 35-jarige vrouw, Trijntje van der Star, sprong er bij en slaagde er in de drenkelinge aan den kant te brengen. Het kind was reeds bewusteloos doch werd door toepassing van de middelen tot redding van drenkelingen weder tot be wustzijn gebracht. T. B., die in het Ilbl. de rubriek Van Vrou wen en Vrouwenkleeding verzorgt, schrijft onder dit opschrift Het protest teger. de excessen van de mode is langzamerhand internationaal geworden. In ons land wordt de beweging speciaal van katholieke zijde gevoerdover de pro testen van al tisten en aristocratie in Frankrijk schreef ik onlangs nog; de bladen maken nu ook melding van protesteerende Duitsche en Amerikaansche vrouwen. In Bonn nam een vergadering van 1500 vrouwen een motie van protest aan tegen de steeds toenemende dwaasheid en leelijkheid bij de moderne vrouwenkleeding. En in New- York kwam de kwestie ter sprake ter gelegen heid van de tweejaarlijksche vergadering van de General Federation of Women's Clubs, welke vergadering werd geopend door Miss Jane Adams, do bekende medewerkster van het Amerikaansche vrouwenblad „The Ladies Home Journal". Ook hier kwam men gesteund door 40.000 leden tot do conclusie, dat de mode van tegenwoordig beslist leelijk, onzedig en uitmiddelpuntig is te noemen en aan de ver schillende afdeelingen van de vereeniging werd opgedragen om zich in verbinding te stellen met manafacturiers en costuumnaai- sters, ten einde te komen tot eenvoudigor, smaakvoller en behoorlijker kleeding voor vrouwen. Mrs. Robert Burdette van Pasijdena (Call- fornië), noemde Amerikaansche vrouwen „clothesmad", een moeilijk vertaalbaar woord, dat we gezien de mallootige moderne japon nen volkomen kunnen begrijpen. Uit statistieken bleek, dat de Amerikaansche echtgenoot alleen die ongeveer een derde van zijn inkomen moet uitgeven voor de kleeding van zijn vrouw. Het spreekt van zelf, dat het internationale protest uitsluitend gericht is, tegen de uit Frankrijk komende mode, die oorspronkelijk voor dé demi-monde van Parijs is ontworpen en die nu door alle vrouwen, die het betalen kunnen, zooveel mogelijk wordt nageaapt. Hier in Holland hebben we er weinig last van, al blijft er op het gebied van goeden smaak, eenvoud en logica nog een massa te verbeteren. Wanneer we zoo de Fransche modeplaten eens doorbladeren, dan zijn er niet veel toiletten bij, waar een Hollandsche dame zich aan zou wagen. Daarvoor zijn ze werkelijk te absurd. Het is mogelijk, dat er nu een kentering komtde voorbereidende maatregelen ervoor, n.l. het verbannen, wat nu als modern geldt, worden in alle landen reeds getroffen en on getwijfeld zal een beweging, die zoo krachtig en door de eersten van elk land wordt op touw gezet, succes hebben. De Vereen, voor Verbetering van Vrouwen en Kinderkleeding te Amsterdam, strijdt al jaren voor het goede doel en dagelijks kan zij meer succes boeken, maar alleen wat de onderkleeding betreft. Over de boven- klecding heeft zij haar laatste woord nog lang niet gesproken. Wanneer zij zich eens in verbinding stelde met Hollandsche kunstenaars en kunstenares sen. Ongetwijfeld zijn er, die zich voor het onderwerp interesseeren en ons met hun ont werpen kunnen verrassen. De groote Belgische Congo-steamer „Elisa- bethville" heeft averij opgeloopen en is naar de Rotterdamsche droogdokken gesleept om gerepareerd te worden. Het Antwerpsche scheepvaartblad de „Nep tune" is daarover verontwaardigd en leest het liberale Antwerpsche gemeentebestuur volgen der wijze de les „De kwestie van de droogdokken is in het vergeetboek geraakt. Het incident met de „Elisabethville" was noodig om verantwoorde lijke personen op te schrikken. Inderdaad het schouwspel van een Belgisch passagiers schip dat dokken moet in het drijvende droog dok van de stad Rotterdam, de mededingster van de Scheldestad, is betreurenswaardig ei; triest. Rotterdam heeft werkelijk niet noodig reclame te maken, de Antwerpenaren zelf be lasten zich er mede en zij doen zulks nood gedwongen. Wij zouden wel eens willen welen hoe de corypheeën er over denken, die iederen dag den lof zingen van burgemeester De Vos en zijn medewerkers op het Antwerp sche stadhuis Twee Nederlanders, een zekere van der Hoeven en zijn vrouw, werden te Autun door de Fransche overheid aangehouden, omdat zij, bezig te voet een reis om de wereld te maken, waarvoor ze vijf jaar meenen noodig te hebben en daartoe voorzien van alle mogelijke pa pieren en paspoorten, niet in 't bezit bleken van een lijst, opgemaakt door den dienst, welko van alle personen, die zich aan een misdrijf schuldig maakten, afdrukken van den duim, twee scherpe foto's en enkele lichaams maten opneemt. De wet eischt nl. dat alle zwervers in de republiek over een certificaat van dezen dienst beschikken. Van der Hoeven en zijn vrouw hebben zes dagen in de gevangenis te Autun opgesloten gezeten, alvorens voor den strafrechter te verschijnen, die hen tot 1G frank boete ver oordeelde. Zaterdag te half één aldus het Handelsblad, is luitenant Van Heyst, die vergezeld was van korporaal Van der Drift te Arnhem, nabij station Oosterbeek uit geringe hoogte gevallen. De vliegmachine werd totaal verwoest. De inzittenden bekwamen geen noemenswaardig letsel. Het vermoeden bestaat, dat luitenant Van Heyst een langen tocht achter den rug had, te half vijf reeds werd boven Den Haag een vliegmachine waargenomen. Deze kwam uit" de richting van Utrecht en zette boven Den Haag koers in de richting Rotterdam. Is dit luitenant Van Heyst geweest, dan moet hij dus al van ongeveer half vier af onder weg zijn geweest. Ons vermoeden is bewaarheid aldus het Han delsblad. De vliegmachine, die boven Amster dam, Den Haag en andere plaatsen in den vroegen morgen is gezien, was de militaire tweedekker, die door luitenant Van Heyst werd bestuurd. Luitenant Van Heyst, die voornemens was langs de grenzen van geheel Nederland te vliegen, vertrok daartoe in ge zelschap van zijn mecanicien korporaal Van der Drift te Soesterberg om drie uur. Hij vloog via Amsterdam en Haarlem naar Scheveningen, 107 kilometer, en landde daar aan het strand, daarna vloog hij via Den Haag naar Zierikzee, Middelburg, Goes, Bergen-op- Zuom naar Gilzenrijen (192 kilometer) waar hij te G uur 37 landde en vanwaar hij te 7 uur 31 weder vertrok. Nu ging de tocht via Den Bosch, Eindhoven naar Maastricht en terug naar Venlo (318 kilometer), waar ten derde male geland werd te 10 uur 3 min. Daar aangekomen vertrok hij te 10 uur 30 min. en vloog van Nijmegen naar Arnhem, waar h(j bij Oosterbeek een noodlanding moest uitvoeren. Deze mislukte met het, reeds bekende ge volg. Wij kunnen nog mededeelen, dat liet toestel minder beschadigd is, dan aanvankelijk werd gedacht. Het kan zeer goed hersteld worden. Luitenant Van Heyst kwam er goed af, hij liep alleen een buil op het hoofd op. Korporaal van der Drift kreeg geen kwets uren. (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut, te De Bildt.) De Britsche eilanden kwamen onder den invloed van een depressie in het Westen, die langs de westkust reeds overal regen brengt. In Engeland was de lucht meest nog onbe wolkt, en de temperatuur hoog, maar dreigt verandering. Op het vasteland is de toestand nog weinig veranderd. In Noorwegen betrekt de lucht en dreigt regen. Zweden heeft nog fraai weer met zeer liooge temperatuur. In Duitschland en Frankrijk is de lucht gedeelte lijk bewolkt en, behalve in West-Frankrijk, de temperatuur gestegen. De kans op regen is gering. Noord-Frankrijk en België hebben fraai, zonnig weer. Het staat nu vast, dat bij het spoorweg ongeluk te Carrbridge in Schotland zeven personen om het leven gekomen zijn. Vier lijken zijn reeds geborgen, terwijl nog drie personen vermist worden. Over 'tongeluk meldt de „Daily Express' nog het volgendeToen de sneltrein Perth- Inverness omstreeks middernacht over de brug over de Dulnan reed, ontspoorde de kolen wagen, zoodat de trein moest stilhouden. Het middengedeelte van den trein bleef op ee brug staan; welke echter plotseling bezweek, twee rijtuigen in den stroom meesleurende. De overige wagons bleven, vastgehouden door de koppeling, in de lucht zweven. De eenige geredde uit de twee verongelukte rijtuigen was de matroos Christie, die door het raampje van het portier klom en naar land zwom. Hij was reeds meer dan één kilometer door den stroom meegesleurd. Zaterdagochtend om 8 uur is in de nabijheid van Klciu-Schwechat de militaire luchtballon Korting op een hoogte van 20 meter ontploft. Alle passagiers, een kapitein, vijf luitenants, twee chauffeurs en een civiel-ingenicur, zijn dood. Men denkt dat een botsing van een 1 arman- tweedekker met den ballon de ontploffing tengevolge heeft gehad. Ook de tweedekker is gevallen. De vlieger-officier, die hem be stuurde, en zijn passagier zijn mede omgekomen. De luchtbiillon Korting, bemand met kapitein Ilauswirth en twee eerste luitenants, een korporaal, een soldaat en een ingenieur, vloog van Fischament naar den bekenden königsberg. Om half negen vloog daar ook een Farman- tweedekker, welke nog pas kort tevoren voor het leger was aangekocht, bestuurd door luit. Platz, die een kapitein ter zee als passagier meevoerde. De tweedekker kwam in botsing met den ballon, en er kwamen scheuren in het omhulsel. Een ontploffing volgde en in een oogwenk was de ballon verbrand en viel. Ook de tweedekker stortte van een hoogte van 400 meter ter aarde. Alle personen, die bij de botsing betrokken waren zijn omge kómen de lijken zijn verkoold en vreeselijk verminkt. Er hebben zich te Parijs weer nieuwe grond verzakkingen voorgedaan. In de Avenue Mon taigne is een gat geslagen van drie meter diepte en vier vierkante meters oppervlakte. Een kastanjeboom, die langs het troittoir stond, achter een werkplaats van de Metro, is weg gezakt tot aan zijn takken toe. Op de Place de la République is de grond over een oppervlakte van een meter in het vierkant een halven meter weggezakt onder de voeten der voorbijgangers. En in de Villot- straat is een gat van ruim een meter diepte ontstaan, waarin men water hoort ruischen, zonder dat men weet waar het vandaan komt. Voorts is er eergistermorgen in de vroegte in de Moncey-straat op den hoek van het plein van dien naam een grondverzakking waarge nomen. De verzakking strekte zich uit over een lengte van vijf en een breedte van twee meter. Zij was gelukkig maar eenige centi meters diep. In een Duitsch tijdschrift deelt dr. Logch- midler een en ander mede omtrent een inte ressante studie van den geneesheer Schans over den invloed van het electrisch licht op de oogen. Volgens hem oefenen lichtstralen, die door het oog geabsorbeerd of veranderd worden een schadelijke werking uit. Zulke lichtstralen zijn vooral die met korte golven bijv. de ultra-violette-stralen. Het netvlies wordt weliswaar door deze stralen niet bereikt, maar in do oogkamer ontstaat belichting, die liet gezicht slechter maakt en het oog ver moeit. Het voorkomen van staar op lateren leeftijd is in vele gevallen een gevolg van ons modern kunstlicht. Meestal heeft de patiënt bij licht van zeer sterke boog-of metaaldraad lamp moeten werken. In ieder geval is de ouderwetsche petroleumlamp, waarvan de stralon een gofflengte hebben, die nimmer meer bedraagt dan 360 m.M., uit een hygi ënisch standpunt te verkiezen boven onze moderne verlichting. Aan den anderen kant wordt beweerd, dat de schadelijke werking van electrisch licht verdwijnt als de lichtbron voor liet oog verborgen is. In ziekenhuizen laat men vaak het licht door albasten platen binnenvallen. Daardoor krijgt men een zacht licht. Uit Rusland zijn dit jaar vele rijke Joden naar Palestina gereisd, om daar de Paascli- vacantie door te brengen, en honderden van jonge Joden hebben onlangs Rusland verlaten, om zich in het II. Land te vestigen. Deze landverhuizing over Odessa naar Palestina is in den laatsten tijd vijfvoudig toegenomen wekelijks vertrekken er 250 Joden naar Jeru zalem. DURAZZO, 22 Juni. Volgens berichten dooi den Nederlandschen bevelhebber ontvangen, stonden eergisteravond de uit het zuiden op dringende troepenafdeelingen, ongeveer 1000 man sterk, bij Karaboenar en Loesjina, waar zij in een heftig gevecht met ongeveer G00 opstandelingen, die de hoogten daar bezet hielden, gewikkeld waren. Gisteren en vandaag aldus de N. R. Crt. is tot bij de vooruitgeschoven stellingen bij den Rasboel naar dooden gezocht. Vijftig lijken zijn gevonden en heden begraven. De verliezen der regeeringstroepen bij de jongste gevechten bedragen ongeveer 80 dooden en 120 gewonden. Van den 20 |man sterken gendarmeriepost bij de Porta Romana zijn vier gedood, 14 ge vangen genomen, twee gevlucht. Ooggetuigen van de jongste gevechten melden, dat de opstandelingen de gewonden afmaken. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Diusdag 24 25 26 27 28 29 30 Juni I 1.58 2.17 2.36 2.55 3.15 3.34 3.55 4.16 4.38 5.- 5.23 5.49 6.16 6.44 Besmet werk. Eenvoudige kleeding. Antwerpen en Rotterdam. Te voet om de wereld. De val van luitenant Van Heyst. Het weer in het Buitenland. Ballon ontploft. Nieuwe grondverzakkingen. Electrisch licht en oogziekten. Overlijden. 6 Juni. Leendert Cornelis Pladdet, oud 15 d., z. van Anthonij en van Cornelia Dina Wiemes. 8 Juni. Jacomina Wiemers, oud 73 j., wed. van Marinus Dieleman. 13 Juni. Gerard Weijns, oud 82 j., echtg. van Jacomina de Kraker. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 24 Mei. Krijn Hamelink, oud 24 j., jm. en Janna Herrebout, oud 24 j., jd- 4 Juni. Marinus Jan Scheele,' oud 27 j., jm. en Janneke de Jonge oud 25 j., jd. 11 Juni. Jan van Doeselaar, oud 27 j., jm. en Johanna de Pooter, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Mei. Jan Dieleman, oud 23 j., jm en Levitta Pieternella Florussen, oud 18 j., jd. Andries Cornelisssn, oud 24 j., jm. en Janna Catharina van Langevelde, oud 23 j., jd. Machiel Meeusen, oud 26 j jm. en Maria Pieter nella Jansen, oud 22 j., jd. Jacob Boer, oud 25 j., jm. en Krina Wisse, oud 25 j jd. 11 Juni. Krijn Hamelink, oud 2' j jm. en Janna Herrebout, oud 24 j., jd. Geboorten. 17 Mei. Jacobus, z. van Arie Schoon- akker en Maria Verberkmoes. 26 Mei. Tanneke Maria, d. van Pieter van Korkvoort en vanJaooba Pieternella de Kraker. 27 Mei. Janna, d. van Jan de Putter en van Levina Scheele. 4 Juni. Krijn Abraham, z. van Adriaan Hamelink en van Geer- truida Goossen. 3 Juni. Anna Elizabeth, d. van Abraham de Jonge en van Maria Leonie van Doeselaar. 6 Juni. Dingetje, d. van Jacobus de Regt en van Sara Johanna de Kraker. 11 Juni. Francina, d. van Jan de Bruijne en van Lourina den Engelsman. 13 Juni. Elizaboth, d. van Jan Bakker en van Elizabeth Hamelink. 16 Juni. Debora Catharina, d. vau Jan Leendert de Krijger en van Josina Verstraten. Overlijden. 23 Mei. Jacob 't Gilde, oud 49 j echtg. van Adriana Heijnsdijk. Suzanna Hofman, oud 75 j., wed. van Pieter Oppeneer. 25 Mei. Jan de Meester, oud 71 j., weduwn. van Cornelia van Langevelde. 7 Juni. Adriana Heijnsdijk, oud 47 j„ wed. van Jacob 'tGilde. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 19 Juni Servaas Pieter Dieleman, oud 26 j., jm.|en Janneke Maria Eekhout, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Juni. Pieter van Kerkfort, oud 29 j., jm. en Margaretha de Blaaij, oud 28 j., jd. Geboorten. 15 Juni. Sara, d. van Jan Bastiaan cfen Hamer en van Sara Schoonakker. 16 Juni. Jan Jacob Willem, z. van Pieter Gerreman en van Jo hanna Wadde van Roon. 17 Juni. Johanna Helena, d. van Aector van Kuijk en van Maria Willemsen. Adriaan Pieter, z. van Jan Pieter Vinke en van Adriana Francina Meertens. 19 Juni. Lambertus Dirk, z. van Lambertus Johannes Lansen en van Cornelia Jacoba Wilhelmina van den Berge. Overlijden. 18 Juni. Adriana Simons, oud 84 j., d. van Jan en Elisabeth Huijssen [beiden overleden]. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juni. Edu- ardus de Moor, oud 22 j., jm. en Joanna Margaretha Vereecken, oud 22 j., jd. Hendrik Johannes Hoebé, oud 28 j., jm. en Adriana Geelhoedt [van Ter Neu zen], oud 28 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Adriana Johanna Suzanna, d. van Francois David Dieleman en van Pieternella de Feijter. 2 Juni. Jacobus, z. van Andries Cornelis Verschelling en van Dina Adriana de Feijter. Irma Francisca, d. van Achille Michel Velleman en van Maria Nathalia de Danschutter. 3 Juni. Julia Pru- dentia, d. van Camillus Lippens en van Coleta Sophia van Plaver. 4 Juni. Adriana, d. van Levinus Faas en van Susanna Riemens. 5 Juni. Rachel Felicita Melanie, d. van Edmond Verstraeten en van Irma Carolina de Vleeschauwer. Elisabeth Maatje, d. van Karei de Koeijer en van Elisabeth Hamelink. 15 Juni. Levina Adriana, d. van Adriana Dieleman en van Elisabeth Catharina Witte. De toestand te Durazzo. TER NEUZEN, 23 Juni 1914. Boter per Va K..G. f 0.57'/a- Eieren 104 stuks 3.80. AMSTERDAM, 22 Juni 1914. Lijnolie vliegend, f29, f 28'/», Juli f 28'/if 2S3/B, f 28'/%, Juli/Aug. f 283/a, f281/». Suiker lusteloos, Juni f ll'/s geboden, Aug. flP'/j, en Dec. fll'/4 te koop. Aardappelen per mand. Friesche Muisjes f2.75 f3,—. Langedijker Kleimuisjes f 3, a f 3,30. Langedijker Kleirondcn f2,80 a f3,20. Andijker Muisjes f3,25 a f3,30. Nieuwe Malta's 12 a 121/, cent per kilo. Westland Zandronden f2,80 a f2,90. Westland Zandmuisjes f2,60 a f3,—. ANTWERPEN, 22 Juni 1914. Chiltsalpeter, vast, loco fr. 24,90, Juni fr. 24,—, Juli fr. 24,—Febr./Maart fr. 247,0. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.721/» a f 47.75. Engelsch per 12— 12. HULST, 22 Juni 1914. Middenprijs per 100 K G. Tarwe/10,40 Rogge 8,60, Wintergerst Zomergerst Haver ƒ8,60, Erwten 11,50, Witte Boonen Bruine Boonen Duivenboonen Paa'rdenboonen - Boekweit Lijnzaad 12,25, Koolzaad Aardappels Boter per kilo 1,05. Eieren per 26 stuks 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld -. 14 stuks rundvee, 27 varkens, schapen, waar van verkocht 8 stuks rundvee en 19 varkeus. ROTTERDAM, 22 Juni. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe met tamelijk aanbod. Essex flauw onver anderd. Wilhelmina alleen in de allerpuikste on veranderd te verkoopen, overigens moest lager worden afgegeven en was niet alles op te ruimen. Essex f 11,50 tot f 12,80. Wilhelmina goede soort f 10,26 tot f 10,50, uitgezochte puike partijtjes flink daarboven betaald, overige soorten f9,50 tot f10, per 100 kilo.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3