Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Landbouw berichten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. TER NEUZEN, 23 Juni 1914. Onweer. oorlogsschepen zouden last hebben, om, indien de opstandelingen de stad binnentrekken en er aan het moorden sloegen, op hen te schieten. Wij hebben reeds medegedeeld, dat een gevangen genomen aanvoerder der opstande lingen door lichtseinen uit Durazzo tot lnin aanval op de stad waren aangespoord. I hans blijkt, dat een der gezanten te Weenen uit Durazzo het bericht ontving, dat die signalen uit het huis van den Italiaan Maricclno ge geven werden, derhalve door den man, dien Thomson liet arresteeren, maar die later op aandringen van den Italiaanschen gezan in vrijheid werd gesteld. En nu komt daar weer een bericht, dat ons zegt, dat Donderdagnacht andermaal lichtsignalen tusschen Durazzo en Rasboel zijn gewisseld. Enkele Weensche bladen spreken het thans openlijk uit, dat de Italianen in Albanië in trigeeren tegen den Vorst en zijn regeering, uit naijver op Oostenrijk. In verband hier mede wijzen de Oostenrijksche bladen ei op, dat de berichten uit Durazzo spoediger te Rome zijn, dan te Weenen. De openbare meening in Europa begint uit het gebeurde der laatste dagen steeds duide lijker te begrijpen, dat de Nederlandsche olh- c'ieren noch met de arrestatie van Essad-paclia bevindt hij zich nog niet altijd in Rome l noch met hun optreden tegen de beide be kende Italianen een fout begaan hebben, in tegendeel, de loop der gebeurtenissen recht vaardigt hun handelingen en toont dat zij blijken van groote waakzaamheid hebben ge- geOver de bedoeling der Italianen met hun handelingen verkeert men te Weenen in het onzekere. Dat de Duitsche Prins, door de mogendheden tot Vorst van Albanië aange wezen is, den Italianen in den weg staat, is duidelijk en daarom zien zij hem liever ver trekken. Maar dan? Een occupatie van Al banië door den Oostenrijksche en Itahaansche troepen wordt in Weenen zelfs met pverwogen, wat trouwens tegen de bedoeling van Europa zou wezen en in strijd met de tusschen beide rijken gesloten verdragen. Terecht werd er dezer dagen op gewezen, dat het vorstendom Albanië een Oostenrijkscfa- Italiaansche creatie is. Indien de andere mogendheden hun toestemming hebben ver leend, dan was dat wellicht met de stille hoop, dat de nieuwe staat een voortdurende bron van moeilijkheden zou zijn. Vooral Rus land ziet in den Balkan liet water gaarne troebel, en het heeft er groot belang bij, dat er voortdurend, liefst groote wrijving bestaat tusschen Oostenrijk en Italië. Het behoeft waarlijk geen betoog, dat indien de groote mogendheden eenparig wilden, de Albaneesche quaestie in een oogenblik uit de wereld was. Maar het hapert juist aan den wil. De beide belanghebbenden, Oostenrijk en Italië, staan al behooien zij tot den Driebond m fcwt de Adriatische Zee en den Balkan betieft, lijnrecht tegenover elkaar. Van de overige mogendheden is Rusland de groote stokebrand, die het Albaneesche vraagstuk ten behoeve van zijn baatzuchtige politiek exploiteeren. Of een Europeesche interventie de moeilijk heden kan afwenden? Voor _t oogenblik misschien wel, maarniet voor ^^kmnst, meent een Italiaansch diplomaat. Als de Prins von Wied heengaat en men een anderen voist benoemt, of wat dan ook, dan beginnen de moeilijkheden en verwarring opnieuw. Elke zuiver Albaneesche combinatie, zegt hij, is van te voren reeds veroordeeld, want zij zal schip breuk lijden op de politieke en economische mededinging tusschen Oostenrijk en Italië, die de grondslag van de lieele quaestie is. Een ander oplossing zou deze zijn, dat men de macht in handen gaf van de internationale commissie, bijgestaan door een soort Senaat en dat men de verschillende deelen des lands autonomie verleende, maar welk recht hebben Frankrijk, Rusland, Engeland enz. om voor altijd over Albanië mee te regeerein Dan bliift er nog over de verdeehng van een Oosten rijksche en een Italiaansche sfeer van in vloed maar juist omdat de moeilijkheden, welke die oplossing met zich zou brengen, onoverkomelijk waren, is men tot de stichting van den Alba- neeschen stam overgegaan. Men ziet, dat men voor allerlei vragen staat. Intusschen is Oostenrijk thans voornemens den Vorst van Albanië krachtig te steunen en hem met materieele middelen te voorzien, opdat hij zich zal kunnen redden. En Italië Het is alsof men daar gevoelt, dat het de Italianen in Albanië zijn oji wie de wereld wantrouwend neerziet als op intri- eranten en verraders. Vandaar, uat in de ners van dat land een kentering is waar te nemenzij heeft nu niets dan woorden van lof voor den Vorst, misschien om den schijn te redden van rechtschapenheid. in rijwielen en naaimachines alhier, tegen hun veroórdeeling tot H/j jaar gevangenisstraf wegens bedriegelijke bankbreuk. Axel. Het perceel van den heer L. Bogaert, veearts alhier, aan het Rijkstelefoonkantoor te Axel onder no. 1 rechtstreeks aangesloten, is gedurende den sluitingstijd van dat kantooi doorverbonden met het Rijkstelefoonkantooi te Neuzen tot het wisselen van gesprekken. Gespreksaanvragen voor dien aangeslotene zijn dus ook in sluitingstijd van Axel, terwijl Neuzen geopend is, aan te nemen en aan laatstgenoemd kantoor over te brengen.^ Zaterdagvoormiddag werden op het be kende visclnvater „de Vogel' te Hengstdijk door J. v. d. W. van Boschkapelle in drie uren tijds niet minder dan 84 baarzen gevan gen, alle met de hengelroede. Er waren eemge kolossale dieren bij. M- Ert. - De voltallige raadsvergadering te Sluis op Vrijdag werd, naar aan de Midd. U. ge meld wordt, door een ongewoon talrijk pu bliek bijgewoond. De hoofdschotel was„Zal men op Zondag kermis houden -j„„ De voorzitter deelde mede, dat van rijdag tot Woensdag kermistijd was. Nu wenschte het college eens van de raad als vertegenwoordigers der ingezetenen te ver nemen, welke meening zij, (dus de meerder heid van de gemeentenaren I op dat punt hadden. De Zondagswet heeft aan Burg. en Weth het recht om op Zondag ook kermis te doen houden, doch ze wilden van dat recht geen gebruik maken. Geeft de raad te kennen, dat men Zondag als een kermisdag wenscht, dan zal B. en W. V» o»ir na vergadering beslissen, dat voortaan s Zondags ook de dansgelegenheden en kramen en tenten op de Markt geopend zullen zijn. Met o tegen 2 stemmen was men voor kermis op den Zondag. Dus iets nieuws in de geschiedenis van Sluis. Vlissingen. Aan machines, hout en opstal van gebouwen van de" houtzagerij van de fa briek De Schelde, bedraagt de schade vande brand der vorige week met minder dan f 100.000. Middelburg. B. en W. alhier stellen den Raad voor ter bestrijding van de eerste kosten van nieuwe werken voor de gemeentebedrijven in 1914 aan te gaan eene tijdelijke geldleemng tot een bedrag van ten hoogste f 32,000 tegen een rente ten hoogste overeenkomende met het promesse disconto van de Nederlandsche Bank en onder de voorwaarden bij deze in stelling gebruikelijk, met bepaling dat liet geheele bedrag zal zijn afgelost voor het einde van het dienstjaar 1914. maken en de opbrengst is geringer, terwijl veel stikstof verloren gaat. Anders is het, wanneer men zulke planten met salpeter te hulp komt. Zij ontwikkelen zich dan zoo sterk, dat zij volop zich kunnen voeden met de zich spoedig beschikbaarstellen- de voedingsstoffen. Dit is een van de vele redenen, waarom men in het voorjaar bij alle gewassen chilisalpeter moet geven en met. alleen in koude jaargetijden, want het is duidelijk, dat het chilisalpeter op bovenstaande gronden den plantengroei altijd vervioegt. Stand der landbouwgewassen. Het hieronder volgende overzicht van den stand der landbouwgewassen op 8 dezer is, onder mede werking van de Rijkslandbouwieeraren, samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de corres pondent van de directie van den landbouw. De koude, regenachtige maand Maart werd ge volgd door een periode van warm en zonnig weel- met krachtige noordelijke en oostelijke winden in April, waardoor de grond sterk uitdroogde. Gok 1 in Mei viel betrekkelijk weinig regen, in Zeeland zelfs slechts de helft van de normale hoeveelheid, doch ook in de overige deelen des lands bleet de neerslag beneden den normalen. De temperatuur was in deze maand aan vrij groote schommelingen onderhevig, doch dooreengenomen iets beneden de normale. De laatste dagen van Mei en de eerste van Juni waren'zeer koud en donker en in t laatst ook regenachtig. Deze weersomstandigheden waren over t geheel weinig gunstig voor de ontwikkeling der gewassen. In de week vóór en in die na 1 Juni, dus in een tijdperk dat in normale jaren de gewassen zich zeer snel ontwikkelen, stond de groei thans vrijwel stil. Zeer nadeelig is dit geweest voor de gras- groei. De weilanden zijn algemeen sterk ingekort, zelfs in die mate, dat vele landbouwers genood zaakt zijn hun vee in het hooiland te drijven. Het hooiland zal maar een lichte snede hooi geven. Het koude, droge voorjaar is voorts zeer ongunstig geweest voor de kieming van suiker en voederbietenzaad, vooral op zwaren grond, zoodat herhaaldelijk opnieuw gezaaid moest worden en op vele perceelen de plantjes nog nauwelijks of in 't geheel niet bovenstaan. Ook de andere gewassen zijn sterk in ontwikkeling teruggehouden. Bij spoedig intredend warm weer zullen de meeste gewassen zich echter nog grootendeels kunnen herstellen. Dit geldt intusschen niet van het hooi land daar de grassen reeds beginnen te schieten, zood'at met maaien moet worden begonnen en op vele plaatsen reeds is begonnen. Ook liet vlas laat maar een matigen oogst verwachten, terwijl bruine boonen en cichorei er mede ongunstig voorstaan. Zitting van Maandag '22 Juni 's avonds 7 uur. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggre, K. Scheele, Lensen, de Feijter, Eijke van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, de Jager, de Bruijne I en Donze. T7 Na opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde van Loock tot een bedrag van f 4,55 en aan A. C. Berwald tot een bedrag van f 10,88. De Voorzitter deelt mede dat een verzoek inge komen is, om gebruikmaking van de Raadzaal op 15 Aug. voor het uitreiken van medailles voor het alsdan te houden festival en stelt voor dit verzoek toe te staan, waartoe besloten wordt. Omvraag. De heer Waalkes vraagt of er niet een regeling kan getroffen worden inzake het vervoer door de Noordstraat, daar het met liet toenemend verkeer steeds gevaarlijker wordtvooral zwaar geladen wagens veroorzaken veel last. De heer Dees vraagt hoe de heer Waalkes die regeling wenscht. De Vo ne Voorzitter geeft te kennen dat z.i. een be perking zou moeten geschieden van het gewicht en voorts het stilstaan beletten en tenslotte als regel aannemen dat van een kant inrijden plaats vindt. De heer D. Scheele zou het urgenter vinden om een regeling te treffen inzake het snelle rijden van auto's en motorfietsen, daar deze heel wat meer last en gevaar opleveren, bij welk denkbeeld de heer Dees zich aansluit. De heer Lensen herinnert er aan dat reecis a jaar geleden deze zaak aan de orde is gesteld, doch is blijven hangen. Spreker liad gehoopt dat weldra in de nieuwe politieverordening deze kwestie zou geregeld worden, doch men hoort ook daarvan niets. Hij vraagt in dezen wat meer diligentie van B. en W. De Voorzitter zegt met het oog op dit laatste dat het concept bijna gereed is. De heer Lensen En is ook daarin met liet oog op het snelle rijden van auto's en motoren rekening gehouden? De Voorzitter gelooft bijna niet dat in die ver ordening een bepaling daaromtrent zal opgenomen kunnen worden in verband met de motor- en nj- wielwet. Wellicht is dit te ondervangen in een Afzonderlijke verordening De heer Moggré zegt dat indertijd hier een adres ter tafel is geweest betreffende het inrijden van één kant in de Noordstraat. De Voorzitter zegt dat het een teere kwestie is, daar nl. voor een beperking of anderszins, weer anderen worden benadeeld. De heer D. Scheele verklaart het niet eens te zijn met hen die b.v. de L. Kerkstraat noemen om door te rijden met zware wagens en niet de Noord straat, want wanneer deze door de zware vrachten in de Noordstraat schudding te weeg brengen, doen ze dit evengoed in de Kerkstraat. De Voorzitter zegt dat het een moeilijke zaak is, evenwel zal hij deze kwestie in de vergadering van B. en W. brengen. 1 Niemand het woord meer verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Om onze lezers zooveel mogelijk in de nummers van ons blad te lezen te geven, plaatsen we vele stukken uit kleinere letter. In ons vorig nummer b.v. twee kolom over het gevecht te Durazzo. Een stuk over Be mesting, enz. We meenen hiermede onze lezers van dienst te zijn. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. J. van der Sloot, thans onderwijzer te Rotterdam, komt voor op liet drietal voor hoofd der Lhr. school te Sommelsdijk. Zaamslag. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van de gebr, Verstr., kooplieden Geref. Kerken. Beroepen te Alblassordam J. Muldef te Broek op Langendijk. Bedanktvoor IlasseltW Bouwman te Ilollum. TT Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Gramsbergen J. E. Bos, te Oosterhaule. r Aangenomen naar Drempt (toez.J di K. f Proost te Oterleek. Bedankt: voor Avenhoni en Groshui zen: dr. K. F. Proost te Oterleek, voor Katwijk aan Zee (3de pred.pl.): B. J. C. Rijnders te Doorn. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze lnilpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 814 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. (Van onzen Landbouw-Meclewerker Bijkomende werking der kunstmest. Niet zelden is het in de landbouwpractijk voorgekomen, dat door een bemesting met chilisalpeter de meeropbrengst zoo groot was, dat men deze niet kon verklaren uit de in het salpeter aanwezige stikstof. Wanneer men het narekende, zag men, dat de stikstof, in de meer-opbrengst aanwezig, veel grooter was in hoeveelheid dan die zich in de salpeter bevond, en men vermoedde daarom, dat liet chilisalpeter het vermogen had, de planten in staat te stellen, ook te profiteeren van andere in den bodem aanwezige stikstof, stikstof van stalmest en andere organische verbindingen. Dit vermoeden is later door verscheidene l proeven bevestigd. Men heeft inderdaad be- 1 vonden, dat chilisalpeter in staat is, deinden bodem aanwezige stikstof beter te doen op nemen door de planten. En de verklaring van dit verschijnsel is niet zoo moeilijk. Het geval kan zich voordoen, dat de akker in het voorjaar bij het begin der planten- ontwikkeling niet genoeg oplosbare stikstof in voorraad heeft, om de planten voldoende te ontwikkelen, ofschoon hij rijkelijk voorzien is van stalmest of groenbemestingsstikstot. Het kan gebeuren, dat deze in de eerste van de ingetreden lente nog niet genoeg ontleed zijn en haar stikstof dus nog met opneembaar is voor de planten deze lijden dan honger en ontwikkelen zich zeer slecht. Wanneer nu 't jaargetijde warmer wordt, de organische stikstof in den grond zich spoedig beschikbaar stelt en de stikstofbronnen van den grond overvloedig gaan vloeien, zijn de planten zoo min van bouw, zoo klein en zwak, dat zij met in staat zijn zich de stikstof ten nutte te 1. Notulen. De Voorzitter deelt mede, dat deze nog niet gereed zijn en stelt mitsdien voor deze aan te houden tot de volgende vergadering. Alzoo besloten. 2- Ingekomen stukken. a De Voorzitter deelt mede dat de lieer Donze wegens ongesteldheid verhinderd is de vergadering van hedenavond bij te wonen. Voor kennisgeving aangenomen, b. Dankbetuiging van Ph. Haak, grafdelver, voor de hem destijds toegekende gratificatie. De Voorzitter deelt omtrent het laatste adres van Ph. Haak, waarin hij om ontslag vraagt, mede dat bij nader inzien gebleken is dat benoeming en ontslag berusten in handen van B. en W. en dat deze het wenschelijk achten, in verband met het pensioen, om adressant met 1 Juli ontslag te geven en derhalve in te trekken het laatste besluit om hem op half salaris te zetten, doch tot dien datum vol salaris uit te keeren. Alzoo besloten. c. Dankbetuiging van de gemeentewerklieden A. L de Bruijne e. a. voor de aan hen toegekende gratificatie als vergoeding in de pensioenbijdrage. d. Idem van de agenten van politie C. Meul- broek e. a. voor de toegekende gratificatie. Beiden voor kennisgeving aangenomen. e. Schrijven van den Minister van Waterstaat, berichtende, naar aanleiding van het adres van B. en W., waarin deze verzoeken de brug over den Oostelijken arm van het kanaal van Ter Neuzen aldaar te doen verbreeden, of wel door een nieuwe brug te vervangen, dat verbreeding van de bedoelde brug niet mogelijk is en dat er vooralsnog geen termen bestaan om die brug van Rijkswege door een nieuwe breedere te vervangen. De Voorzitter zegt deze zaak voorloopig te laten rusten om dan te gelegener tijd nog eens pogingen aan te wenden om zulks te verkrijgen. f. Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger, waaruit blijkt, dat in kas was f 48,135. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Benoeming van een leeraarjes] in de Duitsche taal en letterkunde aan de H. B. S. Op de voordracht stonden: 1. Mei. M. J. van der Möhlen te Baarn, 2. de heer J. F. Rabbinowitsch, 3. Mej. H. M. van Gulpen. Met algemeene stemmen wordt benoemd Mej. Van der Möhlen. Indiensttreding 1 Sept. a. s- 4. Vaststelling Kohier schoolgelden voor lager onderwijs 2e kwartaal 1914. Z. h. s. wordt dit vastgesteld op een bedrag van f 638,443. 5. Idem Kohier no. 2 schoolgeld voor m. u. 1. o- Dit wordt vastgesteld op een bedrag van 1 834,37 6. Idem Kohier no. 2 schoolgeld voor middelbaar onderwijs. Vastgesteld op f273,33. 7. Adres van den gemeentebode om tegemoet koming in de bijdrage voor pensioen. Op voorstel van B. en W. wordt adressant een gratificatie toegekend van f20. 8 Z h. s. besloten om een bedrag van f4 over te schrijven op de begrooting voor 1913. 9. Ontheffing belastingen. Ontheffing voor H. O. wordt verleend aan lh. Van de zes iiachtegalenpaartjes die hun nest hebben in de tuinen van liet Missiehuis te Steijl, bij Tegelen, heeft men thans weder drie vogels in zoo verre tam weten te krijgen, dat ze uit de hand komen eten. Zoowel de mannetjes als de wijfjes laten zich verlokken om aldus vertrouwen te stellen in de menschen. Heel geleidelijk moet dit vertrouwen gewonnen worden. Direct den eersten morgen, dat een nachtegaal zich in het vroege voorjaar weder vertoont na den tocht uit het Zuiden, wordt, een meelworm op het tuinpad geworpen zóo dat de vogel de wriemelende beweging van den worm kan zien. lederen dag trouw wordt deze voedering op dezelfde plaats en hetzellde uur herhaald, terwijl men steeds dichter in de nabijheid blijft. Ten slotte is dan de vogel zoo tam geworden, dat hij zich op een knie, arm of hand plaatst, op 't laatst zelfs zonder dat hij er zich rekenschap van geeft ot hij wel den persoon is, die hem trouw meel- wormen brengt. Zoo kan menigeen van de duizenden bezoekers, die jaarlijks van heinde en verre optrekken naar het Missiehuis te Steijl, er zich op beroemen, dat zoo'n kleine slanke nachtzanger meelwormen lieeTt weg gepikt uit zijn hand. Ais een bewijs hoezeer de vogels zich hech ten aan hunne oude woonplaats dienedat een vroeger tam gemaakt exemplaar twaalf jaai achtereen trouw wederkeerde. Sedert het vorig jaar ontbreekt hij echter op het^appe1. Zondagmorgen is te Loenen a/d. Velmve tijdens een omveder een kind door den bliksem getroffen en gedood. Do moeder, die in (le nabijheid vertoefde bleef geruimen tijd be wusteloos. Te Gieten is Zondag de bliksem ingeslagen in de woning van E., welke geheel is afge brand. Te Borger is Zondagnamiddag het huis van den landbouwer II. Hebeis door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Zondagmiddag is door het inslaan van den bliksem een boerderij te Zeesso, gemeente Ambt Ommen, eigendom van den heer 1 h. baron van Pallandt en bewoond door H. J. Schurink, geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Zaterdagavond is in de W aal even be neden Tiel bij het baden de 40-jarige onge huwde J. van T. verdronken. Zondagmiddag is nabij Leeuwarden de 16-jarige S. II. hij het zwemmen verdronken. Zondagmorgen is te IJmuiden bij het zwemmen nabij de strekdammen de 27-jarige bakkersknecht II. S. uit Zwartsluis verdronken. Het lijk is enkele uren later aangebracht. Het 21/3-jarig meisje van II. in de Hunze- straat te Groningen, heeft een pot met ko kende koffie over zich heen gekregen aan de. gevolgen waarvan zij Zaterdag in het Acad. Ziekenhuis is overleden. Te Niouw-Weerdinge (Dr.) is bij een vechtpartij Zaterdagavond de arbeider Paul

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2