Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad voor 6vvianu* Uit de Pers. FEUILLETON. 3De Broeders. Bmnenlandsch Nieuws. Biiitenlaiidsch Overzicht. Woensdag 24 Juni 1914. 12e Jaargang. No. 1130. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TEK NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naai' plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot '8 namiddags I UUR op den dag der uitgave. Misselijke houding. Het, Friesch Dagblad schrijft Nu men Links in de meerderheid is, wordt met nog- meer onbeschaamdheid dan vroeger getracht om onze mannen in de Kamer, als ze opkomen voor wat zij recht en goed en billijk achten, met spot en hoon te overladen, hun woorden te begraven onder Linksch lawaai en de zoo genaamde „uien" en „moppen" door hun redevoeringen heen te slingeren, zooals 'n kwajongen voetzoekers onder 't publiek werpt. Het is niet zelden schandalig. En dat doen de liberalen net zoo goed als de socialisten, ja! 't zal de vraag zijn, wie hier den palm wegdraagt! Let nu b.v. weer op 't gebeurde van gisterenmiddag. I)e heer Scheurer besprak de subsidie aan de Vereen. Oost en West, die prak tisch niet anders dan vrijzinnige pap in liberale pannetjes kookt, welke vereen, de min. van Koloniën wil verheffen tot half-officiëel inlichtingen- en werfbureau voor ambtenaren in Indië Tegen die bevoorrechte positie kwam heer Scheurer met kracht op. Hij had daartoe alle recht. Als kenner van onze Koloniën. En als lid eener partij, die zich terecht verongelijkt achten kan. En hoe ging het nu Ziehier 't verslag in het Hbl. De heer SCHEURERDit bureau zal nu advertenties plaatsen in verschillende bladen. Zal daaronder zijn De Standaard, De Rotterdammer, De Nederlander Zal ook het Christelijk gedeelte van ons volk bereikt worden Ook onze Christelijke jongelingen De heer LIEFTINCK (U.-L.)Zouden we niet eens een versje kunnen zingen ter afwisseling De heer SCHEURER Deze jongelingen mogen toch niet uitgesloten worden De heer LIEFTINCK Hé, hé De heer SCHEURERDat ware poli tiek, een groote onbillijkheid De heer LIEFTINCKZet ze in de Staatscourant, dan leest niemand ze! De- heer SCHEURERHet belang van Z EL AN DIA. 7) „Gerrit," zei ze met haar scherpe stem, „we moeten nog rekenen." „Ja," luidde het antwoord. „Ik geloof, het is zestien gulden en negen stuivers, is het niet. Een heele somkon zo niet nalaten er bij te voegen. „Vin-je Maar je bent bovendien mis. 't Is achttien en een kwart." „Onmogelijk. Zestien vijf en veertiggeen cent méér." Gerrits oogen fonkelden kwaadaardig. ,,'k Zal het je voorrekenen," zei hij op boozen toon „Luister!" en hij begon van Maandag af, telkens zijn boekje, dat hij uit zijn vestzak had te voorschijn gehaald, raad plegende, meer om haar te overtuigen, dan omdat hij het noodig had voor zich zelf. Zij telde ijverig de getallen mee op. en controleerde zijn opgaven. Ja, hij had toch onze jongelingen mag niet verwaarloosd worden De heer LIEFTINCKZet de oproe pingen dan in de Kindercourant. (Vroolijk- heid). Dat is nu niet jonge-Duys. Maar dat is de ouë-Lieftinck. De nestor van de Kamer. Die lang geleden zelfs „eerwaar waardig" was en nu niet nalaten kon z'n zoogenaamde scherts uit te spugelen, van 'n soort dat 'n ecrste-jaars-student, al was- ie half kachel, er zich nég voor schamen zou. Wat eeu misselijke houding is dat Binnenkort wordt aan H. M. de Koningin het adres voor Plaatselijke keuze aaugeboden. Er zijn totaal 670.000 handteekeningen inge komen. Zuid-Holland heeft het grootste aantal handteekeningen n.l. 157.724 en Limburg liet kleinste n.l. 1734. Zeeland telde er 23.199. Ook teekenden 2 Nederl. onderdanen uit Zwitserland. Den uitslag in de verschillende provincies vermelden wij in onderstaand staatje. Bij iedere provincie wordt tevens opgegeven hoeveel personen van minstens 23 jaren zij telt. Ter berekening van dit aantal is 50.9 pet. genomen van de inwoners op 31 Dec. 1913. In de derde kolom staat aangegeven, welk percentage de verkregen handteekeningen hiervan vormen. Voor N.-Brabant en Limburg zijn deze berekeningen niet gemaakt. Meer dan in de andere provincies is hier de neu trale houding der R.-K. merkbaar geweest, zoodat de percent-berekening hier van geen beteekenis is. Friesland 103760 187356 55.3 Groningen 37840 173168 21.8 Drente 23760 94068 25.2 Overijsel 56638 305361 27.5 Gelderland 71364 341159 20.9 Utrecht 38518 153686 25.0 N.-Holland 140111 598813 23.3 Z.-Holland 157724 764572 20.6 Zeeland 23199 120892 19.1 N.Brabant 15662 Limburg 1734 Versterking van de vloot. Het Correspondenticbureau meldt Zaterdag is een buitengewone vergadering van den raad van ministers gehouden welke, naar verluidt, bijeengeroepen was in verband met de plannen'tot versterking van de vloot. gelijk, 't Kwam uit op een cent. „Nu, is 't waar of niet? Denk je dat ik je bestelen wil Dat was waar. Gierig was hij maar eerlijk tevens. „'t Is zoo. Ik had iets vergeten." „Maar ik niet." „'t Is anders een heele som, zette Anna de verre van aangename conversatie voort. ,,'k Heb er ook menig zweetdroppeltje voor gelaten, dunkt me. En 't is eerlijk verdiend." „Toch is het veel." „Ja, om uit te geven niet om te ontvangen." Ze keek hem aanze moest hem te vriend houdende zaken marcheerden immers zoo goed, sinds hij was gekomen. Ze mocht hem niet afstooten en zich in vredesnaam het maar getroosten. Ze haalde haar beurs te voorschijn en begon op de bank de som uit te tellen. „Zoo is het, hé. Achtien en een kwart I" en een zucht vergezelde de woorden. Een booze gedachte schoot door Gerrits brein. „Misschien heb-je me niet zoo dikwijls meer te betalen," zei hij geheimzinnig. Anna keek hem verwonderd aan. Wat be doelde hij Zou hij waarlijk plannen maken om nu al te gaan vertrekken Eu het ging juist zoo naar haar zin. De Ned. officieren in Albanië. De Nederlandsche regeering heeft uit Durazzo het volgende telegram ontvangen d.d. 20 dezer, 's morgens negen uur De toestand is onzeker. Kroon, Redingius, Sar, Fabius en Roelfsema verkeeren in goede gezondheid. Het telegram was onderteekend door majoor Roelfsema. De positie van de Nederlandsche officieren te Durazzo wordt met den dag moeilijker, in het bijzonder doordien van verschillende zijden wordt geTntrigifeerd en gepoogd om ze bij den Mbret achteruit te schuiven en hun verdienste voor het behoud van de stad te eigen gunste fe verkleinen. Algemeen betwijfelt men of het de Neder landsche missie nog mogelijk zal zijn om de taak, die zij op zich genomen heeft, te vol voeren. Godsdienstbezwaren. Door een lantaarnpoetser van de gasfabriek te Hilversum is aan den Raad het verzoek gericht zoodanige maatregelen te willen treffen, dat door hem niet behoeft te worden gewerkt op Zaterdageen en ander op grond van zijn godsdienstige overtuiging. B. en W. van Hilversum zijn van oordeel, dat het verzoek van requestant niet voor inwilliging vatbaar is. Dezelfde bezwaren, die bij requestant bestaan, bestaan ook ten aan zien van de orthodox-joden ook deze houden den Sabbath. Niettemin past in het kader van het werkliedenreglement geen regeling van werkuren, die rekening houdt met het vieren van den Sabbath. Eene regeling te maken, die daarmede rekening houdt, is in een gemeente van de grootte van Hilversum zeker niet doenlijk. Waar meer en meer naar voren komt de stelregel, dat het week loon naast vakverschillen moet rekening houden met de levensbehoefte, kon niet ingevoerd worden een regeling, waarbij naast deze fac toren de bepaling van het weekloon afhanke lijk worde gesteld van het werken gedurende 5 of 6 werkdagen, terwijl een werkrooster, ingericht voor een bepaald aantal uren (vol gens de verordening per week 54 en per dag 10) niet ten behoeve van enkele werklieden kan gewijzigd worden. Mitsdien stellen B. en W. voor afwijzend op het adres te beschikken. Hand. Eeuwfeest Bijbelgenootschap. De congressisten van het Eeuwfeest van het Ned. Bijbelgenootschap maakten Zaterdag hun opwachting bij de Koningin. Te 12.36 arriveerde het gezelschap te Apel doorn, waar de gereserveerde wagen werd afgehaakt en met een losse machine naar het „Hoe dat vroeg ze. „Wel, waarom zou ik hier blijven. Ik ben gezond en sterk, en kan overal terecht." Ze keek hem alweer aan. Ja, gezond en sterk was hij. Eu daarom moest hij juist blijven. „Waarom zou-je weggaan. Heb-je het hier niet goed. Ik heb je nog pas achttien gulden en een kwartje betaald. Waar zou je 't ver diend hebben. Achttien en een kwart „Ik zeg je immers, dat ik het eerlijk heb verdiend. En ik zie nog wel kans een betere plaats te krijgen." „Een betere „Ja, en waar ik nog niet bovendien ver dacht wordt, oneerlijk te zijn." „Ik heb je niet verdacht." „Nee, maar je vondt het toch eigelijk zonde van het geld." ,,'t Was veel." Wrevelig wendde Gerrit zich om, terwijl hij van de bank opstond. 't Was mijn eerlijk verdiende geld," snauwde hij. „Maar 'als je 't zoo erg vindt, welnu, zie dan, dat je een onder krijgt." Hij wond zich op, zooals hij zoo gemakkelijk deed, als een of ander hem niet naar den zin ging. Anna bemerkte het. Dat moest ze voor komen. Ging hij weg, en nü juist dan liep Loo vervoerd. Op het paieisperron werden de dames en hoeren dour den opper-ceremonie- meester van de Koningin verwelkomt en naar het Paleis geleid, waar zij door LI. M. werden ontvangen. In de groote eetzaal werd hun een dejeuner aangeboden. Na een spreekbeurt werd een wandeling in het Koninklijk Park gemaakt, waar geruimen tijd werd vertoefd. Nadat thee was aangeboden, vertrok het gezelschap te ruim 5 uur weder van Het Loo. De kerkeraad van de Ncd. Herv. gemeente te Delft heeft besloten twee personen, die in Rijswijk waren aangenomen en bevestigd, niet als lidmaat in te schrijven, omdat de kerkeraad van die gemeente zich bij het sjellen van de belijdenisvragen niet gehouden heeft aan art. 39 van het Reglement op het godsdienstonderwijs, door vragen te stellen, die niet in geest en hoofdzaak overeenstemmen met de voorge schreven vragen. ALBANIË. Er is heden zegt de Ned. weinig nieuws uit Albanië. Toch is de toestand nog altijd critiek en de berichteu uit het binnenland luiden niet zeer geruststellend. Een der laatste berichten zegt, dat het te Durazzo rustig is. De groote vraag is nu, of de stad nog eenige dagen aan de opstandelingen het hoofd zal kunnen bieden. Is dit het geval, dan zou het mogelijk zijn njet behulp der aanrukkende ontzettmgstroepen den toestand ten gunste van den Vorst te keeren. Men gelooft, dat de artillerie de stad gemakkelijk tegen de opstandelingen kan verdedigen. Het leger van majoor Kroon die met de overige Nederlandsche officieren een goede gezondheid moet genieten, hoewel zij dag en nacht in de weer zijn moet wel op de vlucht gejaagd, maar niet vernietigd zijn. Bij de gevechten van Donderdag zijn 400 man der bezetting gesneuveld, maar ook de op standelingen hebben zware verliezen geleden uit de vlakte bij Durazzo stijgt een door dringende lijklucht naar de stad. Het laatste telegram dat te Neuwied van Vorst Wilhelm ontvangen werd, was geda teerd Woensdagmiddag. De zwager van de Vorst, die op 't oogenblik te Budapest vertoeft, vanwaar hij naar Durazzo vertrekt, verklaarde, dat zijn zuster, de Vorstin, wanhopige brieven aan haar familie in Duitschland schrijft. Er zijn thans twee Duitscbq oorlogsschepen te Durazzo aangekomen, terwijl een detache ment Engelsche marinetroepen ter bescherming van het Engelsche gezantschap aan land gezet zijn. De Oostenrijksche en Italiaansche alles misschien, ja stellig, weer in de war. „Dat is de bedoeling niet," zei ze. „Maar 't is toch een heele som om zoo maar uit te geven, alhoewel je 't verdiend hebt," voegde ze er verzoenend aan toe. „Denk eens aan, dat je zelf boer was op den Eikenhof, dan „Ik zou daar niets op tegen hebben." „Om zooveel geld uit te betalen „Eerlijk gezegd, daartegen wel. Maar geen bezwaar, om boer van Eikenhof te wezen." Ze keek hem aan met een zonderlingen blik. Wat bedoelde hij. Boer van Eikenhof! Maar had ze hem de woorden zelf niet in den mond gegeven. Boer van Eikenhof! Zeker, dat wilden er wel meer wezen. Nog pas die verloopen van Drinnnen. Waarom? Um haar geld, om den Eikenhof! Niet om haar, ze wist het. „Jij zei ze minachtend. IIij voelde die minachting. Maar tegelijker tijd flitste een gedachte door zijn hoofd, die hem deed duizelen. Boer van den Eikenhof! Hij, heer van dit alles. Hij keek Anna Aarsen van tusschen toegeknepen oogleden aan leelijk was zeonaangenaam in den omgang maar rijk „Ja, ik 1" „Jij herhaalde ze nog eens. Hij deed een rechtstreekschen aanval. (Wordt vervolgd.) Inzending van advertentlCn vóór uren op den dag der uitgave. .n/»„muTM,i-rCM CM A nVCDTPMTI 1 V-1 TP KPZOPORN KI.I OF.N UITGEVER. Nadruk verbod«n. DOOR Handt. Inw. v. minst. 23 j. pet.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1