WECK's systeem is HET WARE. Kerk en S c h o e 1. Landboiiwberichteii. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. Advertentie ii. Dankbetuiging. Telegrafische Berichten. D. E. Wolfert Hz. Vrijdag 3 Juli 1914, Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken. Beroepen: te Pieterburen S. Verlare, cand. te Krabbendijke. Bedankt: voor Rottevalle, E. v. d. Laan, te Onstvvedde. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Warfhuizen, E. L. Nauta te Oenkerk naar Oudescliild op Texel door P. Glas, cand. te Leiden. Bedankt: voor Groot-Schermer door den beer J. J. T. Spaargaren, cand te 's-Graven- - hage. (Wm onzen Landbouw-Medewerker). De Middelburgsche Crt. neemt onder haar rubriek Kerknieuws op dat de gemeenteraad van Haarlem naar de N. R. C. meldt, de gift van f 250.000 voor den bouw van een schouw burg heeft aangenomen met 19 tegen 11 stemmen. Dinsdagmorgen is het rapport der lieeren v. Waegeniugh en Wetselaar inzake den moord te Wouw aan de justitie verzonden. Genoemde lieeren hadden o.a. opdracht, de kleeren en het nagelvuil van beklaagde te onderzoeken op de aanwezigheid van men- schenbloed. De aanwezigheid van menschcnbloed is over tuigend gebleken. Onder de macht der feiten heeft de beklaagde bekend. (^r- ^t.) De 13-jarige P. W. S., wonende in de Berkelstraat te Rotterdam, is aan boord van het opleidingsschip „De Nederlander", liggende op stroom voor de Boompjes, uit den kluiver boom te water gevallen en verdronken. De Londcnschc berichtgever van het Hdbl. schrijft over het onweer van Maandag het volgende „Het onweder, dat gisterennamiddag boven het zuiden van Engeland, en wat Londen be treft, boven het zuiden en zuidwesten der stad heeft gewoed, is zeker wel een der meest ontzettende geweest, die men zich kan her inneren. Merkwaardig is dat de bui over deze stad zoo langdurig en zoo lokaal was. ant ter wijl de noordelijke gedeelten van Londen ge heel, of nagenoeg geheel, vrij bleven van on weer en regen, was aan het gene zijde der Theems zoo hevig als zich maar denken laat. Op een helderen, warmen ochtend was een glooiend heete middag gevolgd, 't Was op straat niet uit te houden, een mensch kon zich ter nauwernood voortbewegen zón druk kend als het was, en ongeveer half twee barstte het onweer in al zijn kracht uit boven zuid-Londen de bui bleef geweldig tot drie uur toen verminderden bliksem en donderslag, doch de regen hield nog wel tot vijf uur aan en op sommige plaatsen viel niet minder dan 7 centimeter regen. De bliksem was niet van de lucht en het ontzettende was dat op W andsworth Common, een open vlakte in het zuiden, waar menschen, door de bui overvallen, onder boomen gingen schuilen, door het hemelvuur werden ge troffen. Vier kinderen en twee volwassenen werden op de plaats gedood een volwassene werd zóó zwaar gewond dat hij heden in het ziekenhuis is overleden. Nog een aantal men schen werden door den bliksem gotrolïen, doch gelukkig zonder ernstige gevolgen. De schade door den stroomenden regen en de hagelsteenen, die buitengewonen omvang hadden, aangericht is ontzettend geweest. Te Lewisham, Wandsworth, Wimbledon, Kingston, werden op tal van plaatsen stukken uit de wegen weg gespoeld vele tuinen werden ver nield in tal van huizen stroomde het water door de kamers; op sommige plaatsen moesten de lokaalspoor, trams en omnibussen den dienst voor het verdere gedeelte van dtn dag, of althans gedurende eenige uren staken. Men schen uit Zuid-Londen, die ik heden sprak, vertelden mij dat zij nooit, zulk vreeselijk weer hadden bijgewoond en ieder met ontzetting was vervuld. Ook uit tal van plaatsen aan de zuidkust, met name van het eiland Wight, komen thans berichten over hevige onweersbuien en van schade die is aangericht. Vandaag is het niemendal afgekoeld 't is weer gloeidend heet en lucht dreigt met nóg meer onweer, Op 29 Mei jl, vond in Chicago Hls. een treffend ongeluk plaats. Twee gebroeders, August C. Becker en Hugo Becker, hadden in den winkel van George YV ittbold en Co; Buckingham Place, een bloemkrans gekocht voor de begrafenis van hun broeder Andrew J. Becker, dienzelfden dag ovei leden was aan de gevolgen van een botsing van zijn motor fiets met de tram. De oudste der gebroeders, August, droeg den krans in zijn armen toen bij het verlaten van den winkel een electri sche kabel boven hun hoofd brak. Deze viel op zijn schouder en doodde hem onmiddelijk. De ander sprong zijn broeder te hulp en greep den draad, doch op het zelfde oogenblik was ook hij een lijk. De familie Wittbold was met de drie broeders, die zoo op denzelfden dag op zoo tragichsche wijze liet leven lieten, bevriend en zond bloemen op nu drievoudige begrafenis. Schijnbaar om het gebeurde nog treffender te maken, was reeds vermelde bloemenhan del den 31 Mei. dus twee dagen later, het tooneel van een verwoed revolvergevecht tus- schen een nachtwaker en eenige inbrekers, die op het kantoor van de firma Wittbold bezig waren de brandkast open te bleken. De door inzakkingen geteisterde stadswijken, hebben een ongelukkig aanzien. Het verkeer van voertuigen is nog geheel verboden. De pleinen zijn geheel afgezet op groote afstanden rondom de gapende kuilen. Het groot aantal nieuwsgierigen, dat toe blijft stroomen, staat ontsteld over de grootte en diepte der kuilen. Bij het aanschouwen geeft men zich eerst rekenschap van het werkelijk ernstige der zaak en het publiek, van gedachten wisselend achter de afzettingen, is algemeen van mee ning, dat het een schandaal van wanorde en verzuim is van den dienst der openbare werken, dat zoo iets heeft kunnen gebeuren. Het is ook waarschijnlijk, dat er meer dan zes dooden zullen zijn en dat er bijzonderlijk in het groote gat voor de magazijnen van de Printemps nog wel enkelen der als vermist opgegeven personen gevonden kunnen worden, liet is eigenlijk een wonder, dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen op zulk een druk verkeerspunt. Dat is waarschijnlijk te danken aan het feit, dat het op het oogenblik, dat de instorting daar plaats had, stortregende en er dus weinig voorbijgangers waren,aldus vervolgt de N. R. C. De oorzaak van de ramp schijnt wel deze te zijn: de riolen hadden door den plotse- lingen stortregen een grooten druk te weer staan. Hun weerstandsvermogen wordt in normale omstandigheden gevormd door de rioolwerken zelf en door de aarde erom heen. Vanwege de werken van de ondergrondsche spoorlijn, die onder de geteisterde wijk door zal loópen, ligt nu de aardmassa rondom de riolen op eenige punten hier heel dun en bovendien zeer los. Dientengevolge bezweken de onvoldoende gesteunde riolen op eenige I Hinten en veroorzaakten de instortingen. Deze uitlegging, als ze geheel juist mocht blijken, is allerminst een verontschuldiging Zij zou zoowel de onvoldoende sterke con structie der riolen aantoonen, als de licht zinnigheid, waarmede de ondergrondsche werken in de buurt der riolen uitgevoerd worden. Uit het gat in de Antin-straat is het lijk van een jongeman opgehaaldook uit het ingestorte deel der Place St. Philippi is liet lijk van een jonge man t.e voorschijn gebracht. Het onderzoek naar de aanvaring van de Empress of Ireland en de Storstad is te Que bec begonnen. Aan een verklaring, voor de reederij van de Storstad afgelegd, ontleent de N. R. Crt: De Storstad liep zes knoopen, toen zij zes of zeven knoop voor zich uit de Empress zag. Zes minuten later zag de Storstad haar groene licht, en merkte toen op, dat zij haar koers veranderde. Zij vertoonde nu beide haar roode en groene licht. Daarop verdween het groene, liet roode bleef. Na een paar minuten wischte de mist het schip uit, alleen het roode licht scheen nog. Daarop gaf de Empress één stoot op de fluit. Wij antwoordden en min derden vaart, hoewel we nog niet in den mist waren. Toen sloot de mist ons in en wij stopten. Er werden weer stooniseinen ge wisseld. Wij voeren voort en hielden onzen koers, W. bij Z., toen de fluit van de Empress weer werd gehoord. De stuurman van de Storstad wierp, het roer naar bakboord om, en het schip minderde vaart. Het roer werd geheel naar bakboord omgegooid, maar het schip luisterde niet meer, als bewijs dat er geen vaart genoeg meer in zat. Vervolgens werd langzaam vooruit gekommandeerd om het schip niet onhandelbaar te laten worden. Toen liet de stuurman den kapitein boven roepen, maar zonder hem iets van de Empress te laten zeggen. De kapitein, op dek geko men, en de masten van de Empress ziende liet onmiddelijk met volle kracht achteruit slaan. De schepen waren toen een 800 voet (plm.250 M.) van elkaar. Het groene licht van de Empress verscheen en drie minuten later ge schiedde de aanvaring. De kapitein hoorde van de Empress roepen om vooruitte blijven stoomeu, hij gat daartoe hevel, maar hij kon den boeg van de Storstad niet in het gat van de Empress houden. De Storstad zwaaide om tot zij evenwijdig met de Empress lag. Om te verhoeden, 'dat. de Empress haar zou treffen, moest de kapitein de Storstad een vollen kring laten zwaaien. Inmiddels verdween de Em press. Tien minuten later hoorde hij kreten uit het water en behoedzaam stoomde hij in die richting. Er werden vier booten uitgezet eu die redden honderden schipbreukelingen. Tot zoover het verhaal van de Storstad. Uit het getuigenis van kapitein Kendall, van de Empress, zij dit aangehaald. Toen hij zag, dat een aanvaring onvermijdelijk was, riep hij de Storstad door den scheepsroeper toe om met volle kracht achteruit te slaan zijn eigen schip liet hij, met het roer naar bakboord omgegooid, met volle kracht vooruitstoomen. Hij hoopte zoowel voorbij te komen, als te draaien, zoodat de schepen stuurboord aan stuurboord zouden komen. Hij wist, dat het slechts een kans was. Er verliepen slechts seconden tnsscheii zijn bevel en de aanvaring. De hoek lusschen de twee booten was onge veer 7 graden. Later getuigde hij, dat hij het schip spoedig op den wal had kunnen zetten, als de stoom niet weg was geweest. te IJzendijke f 10 boete of 10 dagen hechtenis Êreëischt. Tegen L. M., arbeider te Biervliet wegens brandstichting 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Tegen C. S. B. te Axel wegens mishandeling f 15 boete of 15 dagen hechtenis. En tegen A. de P. te Ter Neuzen die met verschenen was, f 15 boete of 15 dagen hech tenis wegens wedorspannigheid. Amsterdam. Gepromoveerd tot Doctor inde rechten aan de vrije Univ. de lieer B. Rens- ma van Den Haag. Geslaagd voor het Doctoraal examen in de rechten de lieer J. N. Brummen van Waddings veen. Alkmaar. In de groote kerk alhier is de slot-bijeenkomst gehouden van het Eeuwfeest van liet Nederl. Bijbelgenootschap. Durazzo. De Duitsche kaïinonneerboot Panter en de Russische kruiser Terez zijn voor Dr^azzo aangekomen. Batavia. Bij een aanval op een door de vijand bezet 'huis in de landstreek Malang sneuvelde 10 man van de vijanden. Van onze zijde werden gewond kapitein Voskuil, een Amboineesch sergeant, en 2 fuseliers. Berlijn. Een heer bemerkte in zijn woning drie inbrekers. Hij nam zijn revolver en schoot een hunner dood. De tweede arresteerde hij, doch de derde wist intusschen te ontkomen. TER NEUZEN, 19 Juni 1914 Boter per ]/a K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.60. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.771/, a 47.80. Engelscli per 12— 12. MIDDELBURG, 18 Juni. Ter graanmarkt van heden was uithoofde der paardenmarkt geen aanvoer en mitsdien geen noteering. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,55 a 0,65, voor particulieren 10,65 per 1/i kilo. Eieren 4.—, voor particulieren f 4.40 per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 20 Juni Zondag 21 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 11.37 0.41 1.20 1.58 2.36 3.15 11.59 0.21 1.— 1.40 2.17 2.55 3.34 PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 JUNI 1914. De Commissie betuigt haren dank voor de ontvangen bijdragen in de gehouden collecte en zij die nog een gift voor het Hoefijz.Verb. willen afzonderen, worden beleefd verzocht deze te bezorgen bij een der ondergeteekenden. De Commissie: Mej. L. DE SMIDT. P. J. DREGMANS. K. L. F. IIAGEMAN. Middelburg. Ter arrond. rechtbank alhier werd heden veroordeeld wegens mishandeling A. de W., 17 jaar, te Oostburg tot f 15 boete of 1 maand tuchtschool. Wegens niet voldoen aan bevel ambtenaar werd tegen C. L. v. d. M., 25 jaar, muzikant des nam. ten 2 uur, in het „Hotel Centraal", Markt, TER NEUZEN. Punten van behandeling liggen ter inzage ten kantore der Vennootschap. Aandeelhouders worden herinnerd aan Art. 16 der Statuten. De Directeur, G. F. P. v. d. PEUL. Groote voorraad van Stereliseerketels, Flesschen, Houders, enz. enz. Ter Neuzen, Juni 1914. Maandag 15 tot 19 Juni. Vertrokken zijn S R. de Pauw, dienstbode Noordstr. 53 naar Assenede. I. Sturm, bakkerskn. Noordstr. 5naar Domburg. C. Buijze, dienstbode O 191 naar Hoek. A S. Dees z. b. Klaassenstraat 19 naar Rotterdam. G. T. Boso' z. b. Q 160 naar Hulst. C. W. Schuit, kommies rijksbel. Rosegracht 17 naar Amsterdam. G de Zwart, meubelmaker, D. Visserstr. 64 naar Rotterdam L. F. Noteris, stationsbeambte Stations weg 12 naar Aalst. E. F. van den Bos, veedrijver Q 181 naar Axel. Gevestigd zijn J de Wilde, onderluitenant der Art.ie, Tholen- straat 35 uit Soerabaja. M. Smallegang, veldarbeider P 77 uit Zaamslag. E. J. Roose, z. b. P 77 uit Hoek. A. J. de Smet, slagersknecht, Q 128 uit Dongen. A. Geirnaert, machinist, D. Visserstraat 127 uit Kruininigen. L. Herrebout, leurder O 155 uit Hoek. 1'. F Scheepers, Koffiehuisbediende, Nieuwstraat uit Vlissingen. M. J. Feijkes, assistente huishouding Noordstraat 54 uit Alkmaar. M. Kempe, dienstbode O 23 uit Zaamklag. L. M. van Aerde, dienstbode Sta tionsweg 12 Axel. S. J. Donze, z. b. O 105 uit H°ek. T. Boer, winkelbediende, van Bovenstraat 39 uit Axel. K. Wisse, z. b. van Bovenstraat 39 uit Zaamslag. 1. C. Sol, agent van politic, Klaassenstraat 6 uit Zaamslag. C. de Meij, koewachter O 185 uit Zuid- dorpe. Overbemesting. Onder overbemesting verstaan we gewoonlijk een bemesting met chilisalpeter. Een andore meststol toch wordt voor (óf kopbemesting) niet gebruikt. En met reden. Er zou bezwaarlijk een meststol te vinden zijn, die zoo gemakkelijk oplosbaar is in liet bodemwater en waarvan de bostanddeelen zoo spoedig ten dienste der plantenwortels staan. liet zijn voornamelijk de suikerbieten, die men een overbemesting met chilisalpeter geeft. Overigens kan, alles wat ik over dit onderwerp te zeggen lieb, ook gelden voor elke andere bemesting, ik wenschte in dit opstel de volgende vragen te be antwoorden «/-,*] lo. Is overbemesting gewensclit i Om deze vraag te beantwoorden, wenschte ik eerst een andere te behandelen En welwat is heter, het chilisalpeter in één of meer partijen op den akker uit te zaaien? Om verschillende redenen zou ik willen beweren, dat het in verreweg de meeste gevallen gewensclit is, het chilisalpeter niet in eene, doch in twee of drie partijen uit te zaaien. De voornaamste reden is de volgende. „De plant leelt niet van afzonderlijke voedingsstoffen, docli van een voedsel, dat uit afzonderlijke voedingsstoffen is samengesteld, die ieder slechts dienst doen, als deel van het geheel." [Liebigj. De kali- en phosphorzuurverbindingen, die zich in den bodem bevinden, zijn niet alle direct oplos baar, zij lossen langzamerhand in den bodem op en staan dan ook in opeenvolgende gedeelten ae plant ten dienste. Telkens als er een hoeveelheid salpeter [stikstof] bij komt. Het komt mij voor, dat dit een afdoende reden is, om het chilisalpeter in par tijen te geven. En, ter beantwoording van mijne onder lo gestelde vraag heb ik mijn redeneering slechts voort te zetten. Als de planten zich uit het zaad ontwikkald hebben en den akker be dekken, beginnen ook de wortels der planten hare oplossende kracht op de bodembestanddeelen uit te oefenen. Het kali en phospliorzuur gaan al meer in oplossing over. Het is gewenscht, dat ook nu nog een hoeveelheid chilisalpeter gegeven wordt om de vaste zekerheid te hebben, het straks be doelde samengestelde voedsel in al zijn deelen aan de planten ter beschikking te stellen. En, wanneer de wortels straks grooter worden, vinden ze de stikstof en de overige voedingsbestanddeelen die mogelijk reeds in diepere lagen ingedrongen zijn ook daar. 2o- Kan overbemesting op bieten Jol overbe mesting op granen] ook wel eens ongewenschte gevolgen hebben? Ik stel deze vraag, omdat ik bij ervaring weet, dat er vele landbouwers zijn, die groote vijanden van deze methode zijn. In derdaad, het kan wel eens bij uitzondering gebeuren, dat er na overbemesting een lange periode van droogte zou komen en het chilisalpeter pas njUie' einde dier droogte in oplossing zon treden. Doch gij zult me moeten toegeven, dat een dergelijk geval een hooge uitzondering is, en geen reden kan zijn, om een methode, die overigens zeer ge wenscht is, niet toe te passen. Ontzettend onweer boven Zuidelijk Londen - losgebarsten. Treffende ongelukken. De instortingen te Parijs. Onderzoek naar de aanvaring van de Empress of Ireland. AMSTERDAM, 18 Juni 1914. Lijnolie Juli f28'/8, f23'/,,, Juli/Aug. f 283/a, Sept /Dec. f 287v Jan./April f 29'/s- Suiker kalm, Juni f lll7/32 en Aug. f ll"/i« ge noteerd, Oct./Dec. fit'/» geboden. Aardappelen per H.L. Zeeuwsche Bonten f2,— a f2,20. Andijker Muisjes f3,25 a f3,30 per mand. Spuische Bravo's f 4,—. Nieuwe Malta's 11 a 12 cent per kilo. Langedijker Kleimuisjes f2,80 a f2,90. Westland Zandronden f2,80 a f3, Westland Zandmuisjes f2,80 a f3,—. Langedijker Kleironden f2,90 a f3, 'ANTWERPEN, 18 Juni 1914. Chilisalpeter, vast, loco fr. 25,30, Juni fr. 24,40, fr. 24,40, Febr./Maart fr. 24,80. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. E. van Hulsteijn. Bed. H- Avondm. en Dankz. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma. en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Bed. H. Avondm. en Dankz. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Bed. H. Avondm. en Dankz. 9 en 2 uur, ds. H. M. G. de Walle. 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Herdenking Eeuwfeest Ned. Bijbelgen. Sluiskil 9 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, ds. E. Raams. 9 uur, ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. 9 en 2 uur, Ds. Wisse van Den Haag. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/ï uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Zaamslag Hoek Ter Neuzen Ilulst Zaamslag van AANDEELHOUDERS, der N. V. Vennootschap Neuzensche Handel in Bouwmaterialen enz. „DE HOOP", Ter Neuzen, op

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3