Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Gisterenmorgen omstreeks halfvier klonk op het Spui te Amsterdam een zware, dreu nende slag, die alle bewoners uit hun rust deed opschrikken. Een surveilleerend politie agent zag, dat de groote spiegelruit van cafe Petit Trianon, gevestigd in perceel 26, in hon derden scherven vielde stukken werden later dicht bi] de Kalverstraat gevonden. Onmiddellijk na do ontploffing sloegen felle vlammen uit het café; de agent alarmeerde de brandweer, maar nog voor dat deze was aangerukt, had het vuur zich ook aan de an dere verdiepingen meegedeeld. De kastelein en zijn vrouw waren de eenige personen, in het huis aanwezigzij redden zich in nachtge waad over het dak van het belendende perceel. In het huis, waarin de brand woedde, zijn de vertrekken op de verschillende verdiepingen onmiddelijk door trappen met elkander ver bonden. Doordat de deuren die toegang tot de trap tusschen het café en de eerste ver dieping, beide gesloten waren, is deze ver dieping vrijwel gespaard gebleven de vlam- I men moeten langs de trap naar de tweede en I de zolderverdieping, waarvan de deuren ge opend waren, als door een schoorsteen opge zogen zijn. Het café en deze verdiepingen brandden ge heel uit, en het vuur sloeg over naar het huis aan den achterkant (Singel 399), waarin een engros-handel in manufacturen van den heer Loefman gevestigd is. Ook dit huis werd over twee verdiepingen aan den achterkant vrijwel geheel verwoest. De brandweer was onder leiding van den hoofdbrandmeester, den heer Fiorani, den brand vrij spoedig meester. De oorzaak is vermoo* deiijk hierin gelegen, dat in het café een gas- komfoortje onder een waterketel niét uitge draaid is, met het gevolg, dat het water in dien ketel geheel verdampt is en daardoor de slang in brand is geraakt, waardoor de ont ploffing moet zijn ontstaan. Verzekering dekt de in beide huizen aangerichte schade. Per soonlijke ongelukken zijn er niet bij voorge vallen. N. R. C. Onweer. Te Oirsbeek bij Sittard is Vrijdag een steen bakker door den bliksem gedood. Hevige onweders, gepaard gaande met wolk breuk, hebben Beneden Franken en het Kin- zigdal geteisterd. Op tal van plaatsen heeft de bliksem brand veroorzaakt. Te Thulba is een smid met zijn twee leer jongens door den bliksem getroffen en gedood. Te Windheim zijn verscheidene gebouwen en veel vee door het afstroomende regenwater meegesleurd. Bij Gemünden is de spoordijk over enkele honderden meters weggeslagen en het trein verkeer gestremd. De schade is onberekenbaar. Een hevig onweer heeft zich Vrijdag ontlast over de Midlands en het Noorden van Engeland. Op sommige plaatsen lag de hagel zes voet hoog. Te Dudley werd een 39-jarig man door den bliksem getroffen, terwijl hij ijzeroer bijeen- veegde nabij een der mijnen. Een boerenjongen werd te Lathom nabij Ormskirk door den bliksem getroffen, terwijl hij aan het ploegen was. Het paard, dat voor den ploeg liep, werd eveneens dood geslagen. Tengevolge van den hevigen regenval zijn de rivieren Swale, Yore en Wiske buiten haar oevers getreden. In de Rye verdronk een knaapje. In verschillende dorpen van Ileryfordslure is de fruitoogst gedeeltelijk vermeld. In de weilanden werd liet vee, vooral veel schapen door den bliksem gedood. Mej. T., nit Wijk-aan-Duin, die, op een fiets gezeten, Zondag 'van de vorige week door een auto aangereden werd, is Zaterdag aan de bekomen verwondingen overleden. Het 11-jarige knaapje, dat begin dezer week uit Den Helder verdween, en daarna in ver schillende Noord-Hollandsche dorpen gezien werd, is weer terecht. Vrijdagavond om 11 uur ongeveer wandelde de kleine „globe trotter" door de Kalverstraat te Amsterdam, aldus het Handelsblad, waar hij door een rechercheur, aan wien het signalement bekend was, werd gezien. Op dit oogenblik kwam ook aan de wandeling een einde. De vader werd gewaarschuwd en nam den verloren zoon mee en gisterochtend kwamen beiden met de boot te Purmerend aan. Ilet is gebeurd in een dorp in het land van Sittard. Einde vorig jaar was de burge meester tevens gepromoveerd tot lid van het edelachtbaar college van den Gemeenteraad doch de meerderheid des Raads scheen met den nieuwen collega niet bijster ingenomen zoodat herhaaldelijk in den Raad besloten werd de geloofsbrieven van den burgemeester lid van den Raad niet te onderzoeken. Dat gaf telkenmale aanleiding tot allerlei scènetjes en herrie. Ten slotte hakte do Raad den knoop door en keurde de geloofsbrieven niet goed. Doch, de burgemeester ging in beroep bij Ged. Staten, die het besluit van den Raad vernietigden, en beslisten dat de burgemeester als Raadslid zitting zoude nemen. De meer derheid keek natuurlijk leelijk op den neus, toen de voorzitter van den Gemeenteraad het besluit van Gedeputeerden in de vergadering mededeelde. En een der edelachtbaren was na de zitting nog zóó verbolgen, dat hij bij den burgemeester een ruit inwierp. Het ruiten-inwerpen in bedoelde gemeente wordt als een soort van sport beoefend. (Tijd. De boerderij van Ilelvort te Bokstel is afgebrand. Het vee is gered. Alles was verzekerd. In verband met de kort geleden te Haarlem aan het licht gekomen acceptenver- valscliing ten bedrage van ongeveer f 1000, wordt gemeld, dat de ter zake van dit misdrijf aangehouden v. d. P., die te Amsterdam in bewaring was gesteld, heeft bekend. De werkman B. v. d. M. uit Oude Pekela, is te Winschoten ter beschikking van de justitie gesteld, beschuldigd van ^oplichting en valschheid in geschrifte. (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt). Het gebied van fraai helder weer aan de Oostzee breidt zich naar het Zuiden en Westen uit met hooge temperaturen. Over Noord- West-Frankrijk, België en Zuid.West-Duitsch- land is de lucht betrokken en het weer regen achtig. Over Groot-Brittannie is de bewolking nog zwaar bij een matigen, meest Noord- Noordoostelijkén wind en zacht weer. In West en Zuid Frankrijk is de temperatuur laag en brengen onweersbuien hier en daar zeer zware regen. De onweerskans voor Midden-üuitsch- land, ons land en België is, hoewel afgenomen, nog niet geweken. Met elke vlieg, die gij het leven beneemt, belet gij 195.312.500.000.000 andere vliegen, die van'haar kunnen afstammen, te leven. Zaterdagochtend vroeg drong uit het huis van den bakker Back te Hofheim (Zuidduitsch- land een dikke rook. Toen de brandweer kwam, kreeg zij iets vreeselijks te zien. Voor den bakoven lag liet lijk van den patroon met ingeslagen hersens. Op haar slaapkamer lagen twee volwassen dochters met bijlwonden en steken aan het hoofd zwaar gewond. De vrouw van den bakker lag geheel verkoold in bed. Men vermoedt dat de bakkersknecht, die nergens te vinden was, de moorden heeft gepleegd. Stortregen heeft den machinist van den trein uit Doornik belet een trein te zien, die 1 K.M. buiten het station Ronsse stond. Er had een botsing plaats, waarbij vier rijtuigen verbrijzeld werden. Er zijn vele gekwetsen j en de' schade aan het materieel is groot. Aywaille verwoest. Het dorp Aywaille bij Luik is geheel ver woest door overstrooming, die het gevolg was van elkaar opvolgende onweders. De schade is aanzienlijk. In de stallen van een hotel zijn zes paarden verdronken. Menschen zijn er niet omgekomen. Weer een aanvaring bij mist. De paketboot New York is Zaterdagnacht bij dichten mist door het stoomschip Pretoria aangevaren, tweehonderd mijl ten oosten van Naptucket. De New York heeft aan bakboordszijue een gat gekregen van 12 voet hoog en 32 voet lang, 15 voet boven de waterlijn. De schok was zoo hevig, dat het anker van de Pretoria van den boeg van 't schip werd afgerukt en in het gat in de New York bleef hangen. Bijna alle passagiers sliepen toeu de aan varing geschiedde. Door den schok wakker geworden, stormden zij aan dek. Sommigen zeggen dat zij den boeg van de 1 retoria konden aanraken. Toen de Pretoria achteruitsloeg wisten kapitein Roberts en de eerste stuurman Turner de passagiers gerust te stellen. Ongeveer tien minuten voor de aanvaring, even nadat de Pretoria de seinen met de stoomfluit van de New Yoik was begonnen j te beantwoorden, had kapitein Roberts de waterdichte schotten doen sluiten. I Gelukkig was het personeel, dat in het be schadigde gedeelte sliep, bij de aanvaring in de machinekamer aan het werk, anders zouden er waarschijnlijk slachtoffers gevallen zijn, aldus de N. R. Ct. aanbeveling. Zij zouden liever zien dat de heer Wieberdink benoemd werd tot leeraar in aardrijks kunde en aan den heer Middelberg meerdere les uren te geven. De financieele gevolgen zouden dan zijn jaarwedde van den leeraar in aardrijks kunde f500; jaarwedde hoofd mulo verminderd met f250, blijft f250. Doordat Middelberg meer dere lesuren krijgt, zou hij meer ontvangen 1 300, totaal alzoo f550. Ook zou een leeraar in de aardrijkskunde kunnen worden benoemd op een aanvangsjaarwedde van 11300 [aan beide inrichtingen zal te samen gedu rende 13 uren per week aardrijkskunde worden onderwezen.] B. en W. stellen voor een der hierboven om schreven regelingen bij wijze van proef voor 1 jaar vast te stellen. Mocht handhaving van de parallelklassen niet noodig blijken, dan brengt iuvoering van de eerst genoemde regeling minder kosten voor de gemeente De heer Lensen stelt voor dit punt te behandelen in commissoriale vergadering. Alzoo besloten. 11. Regeling jaarwedden leeraren H. B. S. De Voorzitter zegt dat indertijd aan de heeren Van der Eijk [leeraar in teekenen] en Duizendstra [leeraar in gymnastiek] een verhooging is toege kend voor meerdere lesuren per week. Nu is er door Ged. Staten gevraagd om dit in een besluit vast te leggen. Dit heeft echter geen meerdere uitgaven tot doel, doch is slechts een administia- tieve regeling. Z. h. s. wordt daartoe besloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat reeds door verschillende gemeenten het voorstel ter sprake is gebracht om een verharden weg aan te leggen tusschen het 4e en 5e district, doch altijd Stuitte men op het bezwaar wie zal dit betalen. Nu echter kan hij mededeelen dat gisteren door verschillende burgemeesters uit de omgeving met den hoofdingenieur van waterstaat is geconfereerd. Het resultaat is dat het initiatief uitgaan zal van deze gemeente en nu vraagt spr. machtiging tot het zenden van een adres aan Ged. Staten waarin gevraagd zal worden om aanleg van een verharden weg van het 4e naar het 5e district over Neder- landsch grondgebied. Adhaesie aan de andere ge meenten zal gevraagd worden. Z. h. s. wordt machtiging verleend. Rondvraag. De heer Waalkes vestigt de aan dacht op de waterleiding te Sluiskil die veel stank veroorzaakt en vraagt of het mogelijk is deze te rio- leeren. De Voorzitter zegt dat de Staatscommissie, welke gevormd is tot tegengaan van verontreiniging, een onderzoek heeft ingesteld. Het voornomen is nu om wekelijksch een rapport saam te stellen bij verschillende weersgesteldheden en dan eens per maand dit aan die Commissie te rapporteeren. Spr. heeft de samenstelling van die wekelijksclie rapporten opgedragen aan den heer Dees en aan den agent Meulbroek. Hierdoor krijgen we wellicht een afdoende maatregel. De heer Waalkes zegt dat de Raad telkens ge plaatst wordt voor het voteeren van geld tot kleinere en grootere bedragen, zonder daarvan iets at te weten nu ook weer voor een bedrag van f 150. Spr. dringt er op aan om dit voordien bekend te maken. De Voorzitter hoopt hieraan gevolg te geven. De heer de Bruijne komt terug op de toezegging, indertijd gedaan om de gemaakte waterput te Driewegen dieper te laten zakken. Hij gelooft dat de tijd daarvoor nu aangebroken is. De Voorzitter zegt nota te zullen nemen van deze opmerking. De vergadering wordt geschorst en gaat over in geheime zitting. Na heropening der zitting komt punt 10 [per soneel H. B. S aan de orde. Naar aanleiding van het gesprokene in de com- misoriale vergadering wenscht de heer Dees een voorstel te doen dat het midden houdt tusschen de in die vergadering door enkele leden bepleite regeling en de voorstellen van B. en W. Spr. stelt n.l. voor om het hoofd der Mulo-school, den heer Wieberdink, voor een jaar als proef te benoe men tot buitengewoon leeraar aan de H. B. S. voor het vak aardrijkskunde op een jaarwedde van f250 en den directeur van het geven van lessen in dit vak te ontlasten. De heer Wieberdink kan dan dat vak onder wijzen in alle klassen, ook van de Mulo-school. De andere onderwijzers aan die school worden dan ook ontlast van het geven van onderwijs in dat vak, zoodat zij uren vrij krijgen om onderwijs te geven in het vak natuurkunde. Verder wenscht spr. te bepalen "dat bet onderwijs in natuurkunde aan de Mulo-school zal worden gegeven door de onderwijzers aan die school. De heer de Jager verklaart dat z. i. de directeur der H. B. S. voldoende salaris geniet om [meer dan 14 uren per week les te geven deze kunnen best opgevoerd worden tot 20 en de directeur kan be last blijven met het geven van onderwijs in die vakken die hij nu geven moet. Spr. wijst op Winschoten, waar aan den directeur der H. B. S met 8-jarigen cursus een salaris wordt gegeven van f 2750 voor 19 uur lesuren per week wat nu betreft de benoeming van den heer Wieberdink tot buitengewoon leeraar, hierin voorziet hij later dat deze tot onder-directeur wordt benoemd. Hij zal tegen het voorstel-Dees stemmen. De heer D. Scheele zegt ook tegen te zullen stemmen. De voorgestelde uitgaaf van f 250 kunnen z.i. bespaard worden. De 14 uren kunnen best op gevoerd worden, zoolang de school nog niet vol ledig is. De heer de Bruijne gaat wel accoord met liet aangevoerde der vorige sprekers doch om uit de moeilijkheid te komen zal hij voorstemmen. De heer Waalkes gevoelt het meest voor het voorstel der schoolcommissie om nl. het onderwijs in de thans door den directeur onderwezen vakken in de 5e klasse ook aan hem op te dragen. Hij zal echter voor het voorstel-Dees stemmen omdat dit het midden houdt tusschen het voorstel van B. en W. en dat der commissie. De Voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W., zeggende dat het z. i. het meest is in het belang van het onderwijs. Voorts komt spr. nog terug op het aangevoerde door den heer de Jager wat Winschoten betreft. Uit die gemeente is in lichting gevraagd omtrent de regeling die hier bestond en men moest verklaren dat deze regeling goed was. Daarom zou spr. wenschen dat die regeling bleef wat het best verzekerd is als een der voorstellen van B. en W. wordt aangenomen. Hieromtrent wordt nog eenige discussie gevoerd tusschen den Voorzitter en de heer de Jager, waarna het voorstel-Dees wordt aangenomen met 92 stemmen. De heer de Jager en D. Scheele stemmen tegen. Namens B. en W. stelt de Voorzitter nog voor een besluit te nemen tot het instellen van een procedure tegen den heer P. de Feijter Jz., land bouwer alhier, tot het verkrijgen van betaling van de voor zijn aandeel door de gemeente Ter Neuzen gemaakte kosten ter zake van het verbreeden en uitdiepen van een gedeelte sloot langs de Kerk hoflaan. Na korte bespreking van den Voorzitter en de heer de Jager over het openbaar maken der naam, daar deze zaak is behandeld in geheime zitting, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Ernstige brand te Amsterdam. Het vermiste Jongetje terecht. Dorps-edelachtbaren. Het weer in het buitenland. Een reuzencijfer. Een moordpartij. Spoorwegongeluk. Huwelijks-aangiften. 12 Juni. Karei Willem Bauts, oud 26 j., jm. en Johanna de Doelder oud 2t j., jd. Martinus Verschoor, oud 35 j., weduwn. en Maatje Coomans oud 25 j., jd. Reinier Gerardus Wieland, oud 26 j., jm. en Anna Jozina Frederiksen oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. Pieter Izaak de Hullu oud 24 j-, jm- en Cornelia Frangoise Klaassen oud 25 j-, jd. 11 Juni. Julius Theodorus van Giesen, oud 24 j., jm. en Jacoba Neeltje Meijer oud 20 jjd. Geboorten. 9 Juni. Clementine d. v. Rosalia Maria Obrie 13 Juni. Cornelia d. van Cornells Daniel van Wijck en van Olnsiua Sara Maria Ver meulen. 12 Juni. Maria Levina d. van Gerard Hermanus Kooman en van Johanna Pladdet. 13 Juni. Mathilda Geertje d. van Francois Jacques Hubert Gramme en van Geertje van Loo. Overlijden. 7 Juni. Adriana Heijnsdijk oud 47 j wed van Jacob 't Gilde. 10 Juni. Margaretha Johanna de Groot oud 76 j wed. van Frauciscus van Driessen. De aanval op Durazzo. De dood van Thomson. De Neue Freie Presse ontvangt volgens de N. R. C. uit Durazzo een particulier telegram, luiden de Om 1 uur 25 's ochtends weerklonken onver wachts kanonschoten, waarop aldra aanhoudend geweervuur volgde. De opstandelingen, die dezer dagen van vier zijden zouden worden aangevallen, waren zelf aanvallend opgetreden en wel van twee zijden. De stad wordt verdedigd door 800 Malissoren, een klein aantal Albaneesche gendarmes, en Alba- neesche en Europeesche vrijwilligers. Tegen zes uur 's ochtends woedde de strijd op 't hevigst. De vorst sloeg het vechten bij de brug door een kijker gade. Bij den ingang van het paleis hadden Italiaansche marinesoldaten barrica den opgeworpen en daarachter klein geschut in stelling gebracht. Tusschen zeven en .acht uur 's ochtends werd bij geruchte bekend dat overste Thomson gesneuveld was. Thomson's manschappen lagen 's ochtends in de loopgraven, toen Thomson huu beval in de vuurlinie op terukken. Zijn man schappen, meest gewapende Malissoren, aarzelden wegens de hevigheid van het vijandelijke vuur. Toen sprong Thomson, om hen aan te moedigen, uit de loopgraaf en stormde met getrokken sabel vooruitplotseling werd hij door een kogel doode- lijk getroffen. Om negen uur hoorde men nog maar nu en dan enkele geweerschoten de aanval der opstandelingen scheen voorloopig afgeslagen. De verdediging der stad stond sedert eenigen tijd onder het bevel van den Nederlandschen kolonel Thomson De bezetting, die 9000 man sterk moet zijn, spoedde zich onmiddellijk na de eerste schoten, door de opstandelingen op de stad gericht, naar de opgeworpen verschansingen en van daar werd on verwijld het vuur geopend op de oproerlingen. Het vuur werd door kolonel Thomson geleid, maar ook de vorst bevond zich aan het front van het gevecht. Na verloop van twee uur werd de toe stand voor de verdedigers hachelijk. De opstande lingen, die inmiddels versterkingen schenen te heb ben ontvangen, dreigden de verschansingen in te nemen en de stad binnen te dringen. Bewonderenswaardig is hetgeen de Nederland- sche officieren hebben verricht. Kolonel Thomson bracht op het kritieke oogenblik door het concen- treeren van machinegeweer den stormaanval der opstandelingen tot staan. Om 6 uur des morgens kon de eerste bestorming als teruggeslagen worden beschouwd. De opstandelingen hernieuwden echter spoedig met nog grooter hevigheid hun aanval. Volgens het „Giornale d'Italia" zou Durazzo in handen der opstandelingen zijn gevallen. Vorst Wilhelm is op het Italiaansche schip gevlucht. Behalve overste Thomson zijn nog negen andere Nederlandsche officieren gedood of zwaar gewond in den algemeenen aanval, welken de opstandelin gen ondernamen. Indien dit bericht bevestigd wordt, is het vermoe den niet ongegrond, dat bij die officieren ook be hoord kapitein Verhulst, vroeger bij de vesting artillerie te Ter Neuzen gedetacheerd en onlangs ver trokken naar Albanië. '8 Gravenhage. De Nederlandsche regeering heeft de zorg op zich genomen voor de overbrenging van het lijk van kolonel Thomson naar het vader land. r\ H. M. de Koningin heeft majoor De Veer, uit Albanië teruggekeerd, in audiëntie ontvangen. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer fungeerde Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman als Voorzitter, wegens afwezigheid van den voorzitter en den oudsten in jaren. [lij deelde mede wat de heef" Borgesius zou gezegd hebben naar aanleiding van het sneuvelen van Thomson. Het waren waardeerende woorden die staande eerbiedig werden aangehoord. Minister Cort v. d. Linden sloot zich hierbij namens de Regeering aan. Majoor de Veer in Nederland teruggekeerd uit Albanië weigert, zich uit te laten over de Alba neesche toestand. Brussel. Gisteren woedden hier ontzettende on weders gepaard met regenvlagen. 12 personen werden gedood en 3 gewond. Verschillende spoor- weglijnen zijn onberijdbaar doordat de grond er onder wegspoelde. TER NEUZEN, 16 Juni 1914. Boter per Vs K.G. f 0.57Va- Eieren 104 stuks 3.60. AMSTERDAM, 15 Juni 1914. Lijnolie vliegend, f29, f283/ii Juli f28, f 2S'/a, Juli/Aug. f28, f 28'/v Sept/Dec. f 283/a, f 285/« f28'/j, Jan./April f29. Suiker kalm, Juni f 1 l5/s te koop, Aug. fll'/i en Oct. fll'/i genoteerd. Aardappelen per H.L. Zeeuwsche" Bonten f 2,60 a f 4, Zeeuwsclie Bravo's f 4,a f 4,40. Zeeuwsche Eigenheimers f 2,50 a f 3.10. Andijker Muisjas f3,30 a f3,40 per mand Spuische Bravo's f 4,50 a f 5,—. Westland Zandmuisjes f3,25 a f3,30. Langedijker Kleimuisjes f 3,20 a f 3,40. Nieuwe Malta's 11 a 12 cent per kilo. Westland Zandronden f3,40 a f3,60 per mand. ANTWERPEN, 16 Juni 1914. Chilisalpeter, vast, loco fr. 25,26, Juni fr. 24,50, fr. 24,50, Febr./Maart fr. 24,85. HULST, 15 Juni 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 10,50 Rogge 8,50, Wintergerst Zomergerst Haver ƒ8,50, Erwten f 11,50, Witte Boonen f i5__ BruineBoonen17,— Duivenboonen/11,25, Paardenboonen 10,25, Boekweit Lijnzaad 12,25, Koolzaad Aardappels 4,—. Boter per kilo f 1,05. Eieren per 26 stuks 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 13 stuks rundvee, 28 varkens, schapen, waar van verkocht 7 stuks rundvee en 19 varkens.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3