Biimenlaiidsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Hoefijzerverbond. Men meldt ons Tot heden kwam bij liet hoofdbestuur van het hoefijzerverbond (penningmeesteresse Jonk vrouw J. van de Santheuvel, Corn. Speelman straat 21, Den Haag) bijna <>T) duizend (julden in voor het Nederlandsch Kinderherstellings oord. Voor het hoofdgebouw is ongeveer 80 duizend gulden noodig, terwijl het ziekenhuisje, de lig- hutten, de meubileering en inrichting ten minste 20 mille zullen vereischen. Nog een aantal sub-comité's in kleinere plaatsen zijn bezig met inzamelen. De week van 1 8 Augustus is tot een nationale hoefijzerweek gekozen. Het verbond wil trachten in zooveel mogelijk alle gemeenten een straatverkoop te organi- seeren van de bekende 10-cents hoefijzer speldjes. Het is de bedoeling om, als het geld bijeen is, onmiddellijk met den bouw te beginnen. Zeer spoedig is de benoeming te ver wachten van mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, tot Commissaris der Koningin in die provincie. De positie van den prins van Wied. De Weensche correspondent van de N. R. C. schrijft: Van bevoegde zijde heeft men mij een be schouwing gegeven over de positie, waarin de Mbret van Albanië thans verkeert. Hij staat voor beslissingen, die van het grootste gewicht zijn voor zijn toekomst. De onderhandelingen met de opstandelingen heb ben niet tot een resultaat geleid. Er bestaat heel weinig hoop om de mohammedaansche boeren op vredelievende wjjze te bewegen uit elkaar en naar huis te gaan. De pogingen der internationale commissie om een vergelijk tot stand te brengen zijn mislukt en de Mbret moet nu een besluit nemen wat te doen. Het denkbeeld om zijn woonplaats naar Skoetari te verleggen is opgegeven. Het zou te veel op een vlucht lijken. Wilhelm zal te Durazzo blijven. De vreemde oorlogsschepen voor die stad zijn er alleen maar voor de veiligheid van den prins en zijn gezin, maar zij dienen geenszins om diens gezag te schragen of om voor de handhaving van rust en orde in het land te zorgen. Juist de noodzakelijkheid om de stad in staat van beleg te verklaren bewijst den ernst van den toestand. De kans op een militair optreden der mogendheden is nol. Twee mogendheden zijn er tegen. De Duitsche Keizer wil er niet van hooren wegens de Duitsche belangen in Turkije. De mogend heden willen niets anders dan Durazzo be schermen ter wille van de veiligheid van den vorst en zijn gezin. Hem behulpzaam zijn bjj het onderdrukken van den opstand willen zij niet. Dat moet hij maar zelf doen. Hij heeft zegt men hier, daar de middelen wel toe Het is alleen maar de Koning varr Roemenië (op wiens raad de prins zich vooral in dit avontuur begeven heeft), die wat voor hem zou willen doen. Hij heeft zich in dien tot keizer Wilhelm gewend. Men zou kunnen zeggen, dat het de plicht is der mogendheden, die Albanië in het leven hebben geroepen, om te zorgen, dat de daarop betrekking hebbende besluiten worden nage komen. Dit geschiedt echter niet omdat zij verdeeld zijn. De situatie in Albanië is zeer ernstig, al is ze nog niet wanhopig. Er zal voor den vorst wel niets anders overblijven dan de muiters met de wapens tot onderwerping te dwingen en daartoe de hulp van de hem trouw ge bleven stammen in te roepen. Maar dit is burgeroorlog en voor een vorst, die pas komt kijken, geen kleinigheid. Begrijpelijk is het, dat hjjj er erg tegen opziet en sltchts in de uiterste noodzakelijkheid er toe overgaat. Maar alle andere middelen zijn uitgeput. Aldus mijn zegsman. Voor het overige ziet men aan de arrestatie van den Italiaanschen overste Murrichio en professor Chinigo; die verdacht zijn met de opstandelingen seinen te hebben gewisseld, welk valsch spel door de Italiaansche gezag hebbers gespeeld wordt. Aan TER NEUZEN, 12 Juni 1914. de Technische Iloogeschool te Delft slaagde dezer dagen voor het propadeutisch examen de heer K. Dees van Ter Neuzen. Gisteren werd door de Z.-Vlaamsche Tramwegmij. in het „Hotel des Pays-Bas", alhier, aanbesteed le. Het maken van een douanestation aan de Roode Sluis nabij Zuiddorpe. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Leonard Louis de Meijer, Selzaete, f 18,000, Frans de Meijer, Gent, f 19,000, Wisse en Voet, Zaamslag en Kloosterzande, f 19,700, Emile de Roeker, Kluissen, f20,000. 2e. Het maken van een locomotiefremise c. a. te IJzendijke. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Frans de Meijer, Gent, f 12,900, F. Groosman en J. Elfrink, IJzendijke, f 7945. 3e. Het maken van een stationsgebouw met woning aan de Pyramide. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Frans de Meijer, Gent, f 13,000, Emile de Roeker, Kluissen, f 11,900, Willem Hoevenagel, Biervliet, f8800, Groosman en Elfrink, IJzen dijke, f7750. 4e. Het maken van een station te Sas van Gent. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Frans de Meijer, Gept, f 13,300, Emile de Roeker, Kluissen, f 13,000, Nap. de Meijer, Selzaete, 111,500, L. en L. de Meijer, Selzaete, f 11,000, G. Wulfaert, Sas van Gent, f 11,000, Angelus Ternaeve, Sas van Geut, f9900, P. k L. Buitendijk en v. Riet, Goes, f8384. 5e. Het maken van a. een directiegebouw, b. een gebouw voor remisen, centrale werk plaatsen, magazijnen enz., en c. een gebouw voor brandstoffenloods c. a. te Drie Schouwen bij Axel. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. J. Krijger, Vlissingen, voor a. f 35000, voor b. f71,351 en f70,200, voor c. f2138, Willem Anker, Vlissingen, a. f34,000, b. f72,000, c. f 2200, Frans de Meijer, Gent, a. f32,000, b. f61,000, c. f3000, L. en L. de Meijer, Sel zaete, a. f31,500, b. f64,000, c. f1600, Emile de Roeker, Kluissen, a. f31,000, b. f59,000, c. f2300, Cornelis Wisse en P. J. Voet, Zaam slag en Kloosterzande, a. f31,000, b. f59,425 en f59,000, c. f3000, Angelus Ternaeve, Sas van Gent, a. f30,000, b. f65,000, c. f2000, A. M. Kuijper en J. Dronkers, Heinkenszand en Capellê, a. f30,000, b. f60,000 en f62,000, c. f1600, Nap. de Meijer, Selzaete, a. f28,415, b. f56,366 en f57,566,' c. f1850. Voor eenigen tijd werd alhier door Burg en Wetli. voor de eerste maal een vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van ver koop, ingetrokken, in verband met door den vervanger van den vergunninghouder beloopen veroordeelingen ter zake van overtreding der drankwet. Van dat besluit van Burg. en Weth. kwamen belanghebbenden in beroep bij Gedep. Staten van Zeeland, die dat, mede in verband met een nader advies van Burg. en Weth. ver nietigden, als zijnde het besluit ten onrechte genomen. Naar de Tern. Crt. verneemt is echter in de laatstgehouden vergadering van Burg. en Weth. in verband met een verder vonnis ten laste van belanghebbende wegens drankwet overtreding, opnieuw een besluit genomen, waarbij bedoelde vergunning wordt ingetrokken. In Mei hadden de stamboekkeuringen in Zeeland plaats. Ei waren aangegeven 880 paarden en opgenomen werden er 387 volgens Z. Landbouwblad. Te Ter Neuzen kwamen vrij goede paarden, maar bij enkele had men type en qualiteit gezocht in het vette uiterlijk enkele paarden waren blijkbaar overvoederd. Te Axel kwamen vele vrij goede, zelfé goede paarden. Jammer dat enkele goede geweigerd moesten worden wegens beengebreken, vooral hazenhakken. Hulst vertoonde vele groote, grove paarden, wel niet alle van even goede qualiteit, maar toch merries, waarvan men bij goede teelt keuze beste veulens kan verkrijgen van groote waarde. Kloosterzande leverde evenals het vorig jaar vrij goede paarden het */5 deel der aan gebodene kan worden opgenomenhet tijdsverloop van een jaar is nog te kort om over vooruitgang te kunnen oordeelen. Sluiskil. De onlangs opgerichte R.-K. Kies- vereeniging alhier gaat gestadig in bloei vooruit Het ledental is nu reeds tot 60 geklommen. Opliet Zeeuwsch Vlaamsch Zendingsfeest, dat op Donderdag 18 Juni te Axel in de open lucht zal worden gehouden, aanvangende 's morgens te elf uur. zullen als sprt kers op treden Ds. J. J. Homburg van Goes. Openingsrede over: De God der beloften Ds. J. D. Wielenga van Middelburg: Luctor et EmergoDs. E. Raams van Hoek Gods werk op BoeroeJ Mets, Zendeling op Halmaheira: lk zal werken, wie zal het keerenDs. J. Sybesma van Zierikzee Jafetli in Sems tenten Ds. J. H. Lammertsma te AxelBemoedigende teekenen op het Zeeuwschc Zendingsveld te Magalang Ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector te Rotter dam Een tijd als nooit te voren; Ds. W.W. Meijnen te Dordrecht, Slotrede overHet ideaal van den Middelaar. Axel. Op Donderdag 11 Juni j.l. werden door notaris J. A. Dregmans alhier, in het café van S. Dieleman, ten verzoeke van dhr. J. van Bendegcm landbouwer te Hengstdijk, verkocht eenige onroerende goederen te Axel Deze werden toegewezen als volgt Koop I, een huis met erf in den Grooten Noordpolder te Axel, kadaster sectie G deel van no 2445, groot 99 c.a. voor f 1450 aan II. J, Riemens Az. landbouwer te Zaamslag, en Koop II een schuur met aanhoorigheden, gelegen alsvoor, kadaster sectie G. deel van no. 2445, groot 1 are 20 c.a. voor f 850, aan C. den Hamer Jz. zonder beroep te Axel. Axel. Door stembevoegde ingelanden van den polder „Beoosten- en Bewestenblij" werd herkozen als gezworene de heer P. Dierick van Koewacht. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 2 f 1,50fi en f0,50 per H. A. Axel. Voor de jaarlijksche tentoonstelling van fokpaarden, die alhier gehouden wordt 23 Juni, zijn aangegeven 82 hengsten en 156 meniën. Èr is nog een rubriek van paarden die niet mededingen naar de prijzen maar alleen te koop worden aangeboden. Hiervoor zijn opgegeven 17 paarden waaronder 4 hengst veulens en 10 merrieveulensverder 7 mer ries. In den catalogus is aangegeven welke van de paarden die meedingen naar de prijzen, te koop worden aangeboden. In den catalogus komen voor: 12 oudere hengsten waaronder te koop 2, 9 hengsten van 3 j. waaronder te koop 3, 14 hengsten van 2 jte koop 3, 14 hengsten van 1 j., te koop 5, 30 hengstveulens te koop 8. 29 oudere mer ries groote categorie waaronder te koop 2, 17 oudere merries kleine merries, te koop 0 22 merries van 3 j., te koop 1, 28 merries van 2 j., te koop 2, 29 merries van 1 j., te koop 2, 31 merrieveulens, te koop 7. Deze derde tentoonstelling zal hare beide voorgansters in belangrijkhetö overtreffen. De Vereeniging van Zeeuwschc Fokkers spant zich in om te arbeiden in het belang van de paardenfokkers, waarom zij aller steun ten volle verdient. Hontenisse. Met ingang van 1 Augustus is door den Commissaris der Koningin op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury alhier als lid en voorzitter der Gezondheidscommissie te Hulst. Schoondijke. Bij de Dinsdag gehouden her- emming voor een lid van den gemeenteraad alhier verkregen de heeren J. van Lare 131 en J. M. Risseeuw 108 stemmen, zoodat de heer J. van Lare gekozen is. De verkiezings strijd was heftig. Aardenburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger van 's Rijks belastingen alhier de heer F. Greidanus, 'thans te Amstenrade, en te Oostburg de heer W. Weve, surnumerair te Utrecht. Breskens. De telegraafkabel Vlissingen Brcskens is stuk en wordt niet meer hersteld. In verband hiermede zal het westelijk gedeelte van Zeeland, grenzende aan België, over Ter Neuzen geleid worden. Woensdag is te Middelburg aanbesteed het uitvoeren van keibestratingen op de dijken .n het zijkanaal naar de Axelsche Sassing en van het zijkanaal naar Hulst, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Raming f8000. Laagste inschrijver was de heer J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 6650. Vrederust. Op Vrijdag 26 Juni a. s. zal te Middelburg de algemeene jaarvergadering ge houden worden. In de bidstond zullen Ds. Feijkes van Colijnsplaat en Ds. Van der Veen van Goes veorgaan. Een referaat zal geleverd worden door Dr. Schermers van Zeist. Dat de belangstelling groot zij. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken, voor Oosterwierum J. Voerman Bedankt te Warns. Ned. llerv. Kerk. Zestalte Joure (vacature-Van der Meiden) T. v. d. Brug, Oudehaskc c. a. dr. J. van Dorp, GendringenO. Norcl, Burg op Texel N. Padt, Oosterzee; J. D. Schmidt, Kapelie bij Goes; D. de Voogd, Purmerland. Drietal: te Arnhem (vacarure Buenk)G. J. Haselager te Warmond A. G. G. den Her tog te Alblasserdam en E. Warmolts te Nnn- speet. Aangenomen: naar Dinxperlo R. J. de Vos hulppr. te Schoondijke naar Spankeren (toez.) dr. R. Ruibing te Wildervank. Bedankt: voor Oud-Beierland: B. Batelaan te Ouderkerk a. d. IJssei. Gemeenteraad van Ter Neuzen. er een theologisch-politiek debat zal worden ge voerd, waarvan de havenarbeiders de slachtoffers zouden kunnen worden. Hij merkt verder op, dat er een verhoogd loon wordt voorgeschreven, volstrekt niet een minimum loon wordt vastgesteld. Het amendement-De Geer bestrijdt hij. De schrapping van de laatste alinea (collectief contract] door den heer Van der Voort van Zijp komt hem ongemotiveerd voor. De heer Scheurer, A.-R., bestrijdt de rede van den heer Eerdmans. De heer Rutgers, A.-R., verdedigt de schrap ping vau de alinea omtrent het collectieve arbeids contract. De heer Brummelkamp, A.-R., bespreekt de theologische opmerkingen van den heer Eerd mans. De anti-revolutionairen leiden hun Zondags beginselen niet af van het Oude Testament, maar van het Nieuwe Testament, d. w. z. ten aanzien van de vraag, wat al, dan niet geoorloofd is op den Sabbat te doen. Het voorschrift van het houden van den Sabbat staat in het Oude Testa ment en ook dat volgt men. De heer Van Raait e, U.-L., bestrijdt het amendement als onnoodig en principieel op twee wijzen bedenkelijk. Van 8 tot en met 12 Juni. Gevestigd zijn C. Oppe, dienstb. P 71, uit Hoek. C. S. de Ridder, z. b. P 30 uit Hoek. M. W. J. de Meijer, z. b. Q 71 uit Schoondijke. M. Verzeeuw, dienstb. K Kerkstr. 22 uit Rotterdam. C. Haertjens, dienstb. |P 98a uit Bouchaute. C. de Groote, z. b. P. 91 uit Hoek. J. Huijsen, fotograaf, Noordstraat 6 uit Boxtel. J. de Braai, koewachter O 35 uit Hoek. L. deWaerheijt machinist Dekkerstraat 19 uit Kruiningen. G. van Breen, z. b. 14 N uit Rotterdam. M. Theri, dienstb. Vlooswijkatraat 62 uit IJzendijke. K. van Dijl, off. leger des heils D. Visserstraat 61 uit Franeker. A. Moens, z. b. Blokken 20 uit Zaamslag. V. Vilain, scheepsmeter, Grenulaan 27 uit» Nieuwpoort. M. Coomans,Klaassenstr.l2 dnstb. uit Antwerpen. S. van Leene, Westkolkstraat 8 uit Maldeghem. J. Diele man, dienstb. P. 94 uit Hoek. L. Willemsen, smid Baandijk 23 uit Zaamslag. M. Cortvriendt, z. b. Baandijk 38 uit Rotterdam. Vertrokken zijn W. Meijer, Luitenant der Art. Kersstraat 1 naar Brielle. C. Dhert, dienstbode Vlooswijkstraat 4 naar Lokeren. M. de Rooij, z. b. Zandstraat 9 naar Hengstdijk. A. Stoter, kapper, Noordstraat 20 naar Vlaardingen. E. Lesur, ingenieur O ong. naar Rijssel. II. de Meijer, onderwijzer, Blokken 1-2 naar Hontenisse. I. van Kerkvoort, timmerman, Rose- gracht 10 naar Noijon. L. de Vos, arbeider P 105 naar Westdorpe. R. de Koeijer, dienstbode Q 89 naar Sas van Gent. P. Otegem, dienstknecht P 72 naar Sas van Gent. M. Vereecken, dienstbode, JDijkstraat 10—12 naar Axel. C. Klaassen, z. b., Vlooswijkstraat 32 naar Schoondijke. Zitting van Donderdag 11 Juni 1914. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Eijke, Van Borssnm Waalkes en I). Scheele. Afwezig de heeren Wiel and en Donze. Na opening der vergadering stelt de voorzitter aan de orde: 1. Notulen. Deze worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit betreffende het aan gaan van een geldleening groot f 10.000 ter voor ziening in kasgeld. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van den burgemeester van Haar- lemmerliede waarin gevraagd wordt om toe te treden tot de „Vereeniging van Nederl. gemeenten", een vereeniging welke zich bezighoudt met alle mogelijke gemeen te-vraagstukken. Besloten wordt dit aan te houden tot later. c. Schrijven van de Gezondheidscommissie, waarin zij schrijft dat het de Raad wellicht niet onbekend is, dat enkele straten, speciaal Nieuw- straat, Vlooswijkstraat en Grenulaan, grootendeels in ergerlijke mate worden verontreinigd, doordat geregeld des avonds en 's morgens koeien daardoor geleid worden, welke naar de grasplaatsen worden gebracht. Daargelaten dsn overlast, welke de be woners dier buurten ondervinden van de bevuiling hunner trottoirs [in de Vlooswijkstraat kan dit soms erg zijn] komt het ons voor, dat vooral uit hygiënisch oogpunt tegen deze gewoonte veel be zwaren zijn in te brengen. De door de koeien neergeworpen mest toch verdroogt en verspreidt zich dan op allerlei wijze. Ook de massa vliegen, die koeien, zooals bekend, steeds met zich dragen, mogen een bezwaar genoemd worden. Wij geven u daarom in overweging maatregelen te beramen, welke aan dien ongewenschten toestand een eind zonden kunnen maken en verzoeken u beleefd om binnen een maand te berichten, welke besluiten door n genomen zijn. Enkele leden zouden gaarne zien dat bedoelde Commissie in deze zaak zelve de middelen eens aanwezen om tot wegneming van dien toestand te komen. De Voorzitter herinnert er schertsend aan dat indertijd in deze gemeente van zekere zijde het idee geopperd is om aan de politieverordening een artikel toe te voegen waarin vastgesteld werd dat de koeien «op enkele ureu van den dag gesloten moeten zijn. Het schrijven wordt voor kennisgeving aange nomen. d. Schrijven van de vereen, van Nederl. ge meenten, waarin zij vragen toetreding tot die ver eeniging, teneinde te komen tot oprichting van een gemeentelijke credietbank. Na enkel# vragen door den heer Lensen betref fende deze instelling en eene toelichting van den secretaris, wordt ook dit schrijven tot later aan gehouden. e. Schrijven van den heer Ten Bruggeucate, directeur der IJ B. S., waarin hij opmerkt dat do aanleg aan de Zuidzijde van de 14. B S. niet als wandelplaats bedoeld zal zijn en met het oog op de gewenschte rust voor het onderwijs nimmer die bestemming zal krijgen naar hij vermoedt en aan gezien die plek door hare ligging in de zon en voor den Noordenwind beschut het meest ge schikt is voor botanisch tuintje van de H. B. S. verzoekt, mede namens de heeren Wieberdink en Middelberg, het te willen bevorderen dat de aanleg als botanisch tuintje wordt gebruikt. De Voorzitter zegt dat, indien dit aangenomen wordt, er een bescherming noodig is bestaande uit enkele palen met kippengaas voorzien en dat de kosten hiervan zullen zijn plus minus f 100. De heer de Jager waarschuwt voor overschrijding van dien post, daar bij den aanleg ook reeds de f100 is te boven gegaan. Na enkele bespreking wordt besloten hierover de Schoolcommissie nog te hooren. f. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit betreffende wijziging der begrooting 1914. Voor kennisgeving aange nomen. g. Idem, berichtende goedkeuring van het besluit betreffende aanvulling der erfpachtsvoorwaarden. Eveneens veor kennisgeving aangenomen. h. Adres van II. Sonnevijlle, gemeentebode, waarin hij te kennen geeft, dat uit verschillende discussies gebleken is dat de Raad genegen is aan de gemeente-ambtenaren voor 1914 eene gratificatie toe te kennen overeenkomende met 4 °/0 der genoten jaarwedde of met het bedrag, dat voor pensioen moet worden gestort, dat ook hij met het oog op den steeds duurder wordende levensstandaard,gaarne een tegemoetkoming zou erlangen om de storting voor pensioen voor hem minder bezwaarlijk te ma ken verzoekt ook voor hem in deze een gunstige beslissing te nemen. Dit adres wordt gerenvoyeerd naar B. en W. i. Adres van Ph. Haak, grafdelver, waarin hij verzoekt aan hem oervol ontslag te willen ver- leenen met 1 Juli 1914, aangezien zijn gezondheids toestand van dien aard is dat hij zijn werk niet meer naar behooren kan vervullen aangezien zijn ziekte volgens verklaring van zijn huisdokter in en door den dienst is verkregen, verzoekt hij hem alsdan zijn volle pensioen te willen uitkeeren. De Voorzitter stelt voor dit naar B. en W. te zenden, doch merkt op dat B. en W. nog een tweede voorstel hebben nl. een bemiddelingsvoorstel, omdat de instructie van dezen functionaris nog niet is geregeld. Het komt hen gewenscht voor do Raad voor te stellen adressant tijdelijk te zetten op half salaris, totdat later de pensioengrondslag van dezen is vastgesteld Naar aanleiding van enkele vragen hoe de rege ling is van gemeente-ambteuaren in een dergelijk geval, zegt de Voorzitter hoe B. en W. er toe gekomen zijn genoemde maatregel te treffen, nl in aanmerking nemende het optreden van adressant over de bediening was men lang niet tevreden, daar hij zijn werk slecht verzorgde. Gaat de Raad nu accoord met het idee van B. en W., dan komt later de zaak in verband met een reorganisatie van een nieuwe begraafplaats in orde. Aldus wordt besloten. 3. Dispensatie art. 10 bouwverordening. Dit betreft het verzoek van Adr. Kaan Noordstr 54 waarin hij te kennen geeft zijn woonhuis te verbeteren door het afbreken van de bestaande bergplnatsen aan de Brouwerijstr. en het ter plaatse bouwen van een woonkamer met keuken en privaten

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2