Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Stand van fruit en warmoezerijgewassen. De St. Crt. van heden bevat het bericht betreffende den stand van het fruit en der warmoezerijgewassen op 1 Juni 1914, zooals dat met medewerking der rijkstuinbouwleer- aren, samengesteld is naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den Landbouw. Voor zoover zulks thans beoordeeld kan worden, belooft 1914 geen overvloedig fruit- jaar te worden, ondanks het feit, dat de vrucht- boomen overal bijzonder rijk gebloeid hebben. Dat de verwachtingen, welke die bloei opwekte, over het algemeen niet in vervulling zullen komen, moet aan verschillende oorzaken, voor namelijk weersinvloeden, worden toegeschre ven. Daaronder nemen vorstscliade en droogte een eerste plaats in. Maar ook moet de minder gunstige stand van het fruit in tal van plaatsen aan het optreden van insecten, als luizen, slakken, rupsen en snuitkevers, worden ge weten. Appels en peren staan matig in Oostel. Zuid-Beveland, elders in Zeeland goed, de kersen staan goed, pruimen matig, druiven en perziken in de open lucht goed. Het gure weer, dat wij met uitzonderin van eenige dagen in de 2de helft der maan April, bijna voortdurend gehad hebben, is voor de ontwikkeling der warmoezerijgewassen, met name van die in de open lucht, niet gunstig. Vooral boonen, en hier en daar ook kool, verlangen zeer naar warmer weer. Op sommige plaatsen doen slakken vrij wat schade, voornamelijk in peen, terwijl in sla soms nog al luis voorkomt. In Noord-Brabant heeft de made van de koolvlieg de bloemkool in hevige mate aangetast, zoodat die teelt daar vrijwel mislukt is. Sluit kool staat goed in het 4e district, elders in Zeeland vrij goed, bloemkool matig in Zeeuwsch-Vlaanderen, elders in Zee land vrij goed, vroege aardappelen en tuinboonen staan goed, andere boonen vrij slecht op Walcheren en Zuid Be\eland, matig in Z. Vlaanderen, wortels vrij goed op Zuid-Beveland, matig in het 4e district, erwten overal goed, evenals sla, aard beien op Walcheren en Zuid-Beveland matig tot vrij goed. Voor de a.s. premiekeuringen van merries van 3 tot 13 jaar welke in Juni en Juli ge houden zullen worden in de gemeenten Oost burg, IJzendijke, Middelburg, Goes, Cortgene, Zierikzee, St. Philipsland, St. Maartensdijk, Kruiningen, Hulst, Axel en Ter Neuzen, zijn aangegeven 171 driejarige, 375 vier- tot acht jarige en 70 negen- tot dertienjarige merries. (M. Crt.) Men meldt uit Amsterdam aan de N. C. Toen de heer Carl Schilfer, tandarts alhier, zich gisterochtend van zijn zomerverblijf villa Duinwijk te Overveen naar hier wilde bege ven bemerkte hij dat in de salon een zilveren theeservies was verdwenen. Bij nader onderzoek werden eveneens andere kostbare zilveren voorwerpen als bonbonniêres en een avondmaalskelk vermist. Blijkbaar hadden dieven zich toegang verschaft tot de villa. Het bleek nl. dat uit een der vensters- nadat eerst de blinden daarvoor geopend wa ren, een rond gat was gesneden, juist groot genoeg om een geoefend inbreker toegang te verschaffen. De dieven moeten wel eenigzins met het inwendige der villa bekend zijn ge weest aangezien zij de woning door de 's avonds te voren door den tuinknecht gesloten veranda hebben verlaten. De deur daarvan stond al thans des morgens open. Achteraf herinnert zich de heer Schafer die in de villa sliep, om ongeveer kwart over elven den vorigen avond hard op te hebben hooren spreken in den tuin, doch in de ver onderstelling, dat het een nachtpraatje was, sloeg hij daarop geen acht. Of er behalve genoemde zilverwerken nog meer buit is gehaald door de dieven, kon men nog niet mededeelen, aangezien de heer Schafer eerst kort vóór zijn vertrek naar Amsterdam de inbraak ontdekte. De heer Schafer is verzekerd. Aan een ingezetene van Durgerdam is, naar het N. v. d. D. meldt, een ouderdoms rente van f 2 per week toegekend, op grond, dat hij gedurende eenige jaren de opgaven verstrekte voor de visscherij-statistiek van dr. Hoek, waaraan een salaris van f 1 per week was verbonden. De rente bedraagt dus 200 percent van het loon. Te Aalten heeft een vergunninghouder uit eigen beweging besloten zijn herberg op Zondag gesloten te houden. De Russische sleepboot Newa, die Dins dagmiddag van Rotterdam naar Scbastopel is vertrokken, is voor den Waterweg door het hevige rollen, waardoor zij zware slagzijde kreeg, gezonken. De bemanning, bestaande uit 12 personen, allen Russen, en de loods werden door de stoomloodsboot gered en te Iloek van Holland geland. Koninklijk bezoek aan Drente. Na aankomst Zaterdagmiddag te kwart over tweeën per extra-trein te Ommen zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins per auto gereden naar het landgoed de Rollekate, van mr. baron Van Dedem, voorzitter van het Nederl. RundveestamboekL Na het bezoek aan baron Van Dedem ging de tocht naar het opvoedingsgesticht Veldzicht. Vervolgens ging het naar de gemeente De Wijk. Op de grens van Drente werden H. M. en Z. K. H. verwelkomd door mr. Lindhorst Homan, commissaris der Koningin in Drente. In De Stapel werden de Koningin en de Prins begroet door den burgemeester van De Wijk, den heer J. A. R. Bosnia. Ten huize van den heer Nysingh, opzichter en secretaris van de fokvereeniging l)e Stapel, werd aan H. M. en Z. K. II. de thee aangeboden. De Koningin nam hier met veel belangstelling inzage van de administratie van een fokver eeniging. Hierna werd het vee in de weide van den heer Nysingh bezichtigd, waaraan een wandeling werd gemaakt langs het ten toongestelde vee van de fokvereenigingen De Stapel, De Gemten en De Wijk. Na hier nog eenige oogenblikken vertoefd te hebben namen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins weder plaats in de auto's om later even halt te houden voor het huis van den burge meester, den heer Bosma, waar diens dochtertje H. M. een fraaien ruiker orchideeën aanbood, waarvoor II. M. met eenige vriendelijke woor den bedankte. Toen de tocht werd voortgezet juichten de op het schoolplein opgestelde kinderen de hooge bezoekers stormachtig toe. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de fraaie villa-boerderij van den heer W. Arends. De burgemeester van lluinerwold, die H. M. hier verwelkomde, stelde daarna de familie Arends voor, waarna ververschingen werden aangeboden. Het hoofdgebouw en de stallen met het fraaie stamboekvee, ongeveer 20 stuks, waaronder 2 exemplaren, die reeds twee maal bekroond zijn met medailles, uit geloofd door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins, werden nu bezichtigd. Na een kort oponthoud ging de tocht verder langs de fraaie villa-boerderijen van Haakswold naar Meppel, waar overal druk gevlagd werd. Bij het station stond een onafzienbare menigte, die H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins luide toejuichte. Te 6 u. 30 min. werd met een extra-trein de terugreis naar Het Loo aanvaard, waar II. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins te 7 u. 55 min. aankwamen, begroet door een talrijk publiek. de strafgevangenis te Leeuwarden worden overgebracht. Een dame heeft naar de N. R. C. meldt, bij de politie te Apeldoorn haar beklag gedaan, dat zij in de Wilsche bosschen, aan den Amers- foortschen weg, door een z.g. naaktlooper lastig was gevallen. Te Varsseveld kwam de wisselwachter Wisseborn, toen hij bezig was met rangeeren, in aanraking met de bufferbalk van een in volle vaart aansnellenden goederentrein. Hij werd, wat zeer opvallend is, niet door den trein gegrepen, maar naast de rails neerge- stooten, waarbij hij zijn schouder erg kneusde. Voorloopig zal' hij geen werk kunnen ver- riehten. Arnh. Crt. Het elfjarig zoontje van den heer II. te Gasselternijveen werd, naar de N. Gron. Crt. meldt, toen hij een legerhond over den kop wilde streelen, door het dier zoodanig in den linkerwang gebeten, dat de geneesheer ge noodzaakt was een en ander te naaien. Het kind kan niet eten of drinken. Vloeibaar voedsel wordt hem met een trekpotje in den mond gegoten. De landbouwer J. H. te Staphorst heeft naar de N. Gr. Crt. meldt, drie oude kasten, welke hij veertig jaar geleden gekocht had voor f 16, aan iemand uit Amsterdam verkocht voor de aanzienlijke som van f 1000. Een bediende van den kassier S. te Amsterdam, zekere v. d. P. te Haarlem, heeft tien valsche accepten van f25 gemaakt ten name van den heer K. te Haarlem en daarop f250 van zijn patroon ontvangen. Bjj de aan bieding van het eerste accept bleek de valsch- lieid ervan, en bij onderzoek bleek ook nog, dat v. d. P. voor goed f 1600 andere valsche accepten had vervaardigd en in omloop ge bracht. Hij is in arrest gesteld. N. R. C. De student v, L., door het gerechtshof te 'sGravenhage tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van preventieve hech tenis wegens moord op zijn meisje aldaar ge pleegd, heeft, evenals het openb. ministerie, berust in de uitspraak en zal Maandag naar Draaiorgels in België. Jn België legt men de orgeldraaiers meer en meer aan banden. Eenige jaren geleden heeft men hen de vergunning, om hun vak uit te oefenen, doen betalen. Daarna stelde de verordening volgens het „H. v. A." de gelden betreffende voorschriften (dus waar schijnlijk inzonderheid voor Antwerpen) het maximum-aantal orgels per wijk vast, terwijl deze zich niet buiten bepaalde grenzen mogen begeven. Nu verbiedt men de volksmuzi kanten kleine kinderen op hun instrument mee te voeren en zo door honden te laten trekken. Tegen dit laatste protesteert het Antwerpsche blad, zich eigenaardig genoeg daartoe beroepend op de legeroverheid, die de mitraljeuzen in België door honden doet voortbewegen. Tevens heeft volgens de „Gazette van Gent" de kinderrechter van Brussel orgeldraaiers, die hun kinderen geld deden ophalen, terwijl zij speelden, veroordeeld op grond van bedekte bedelarij. Daar dit vonnis kracht van gewijsde verkregen heeft, heeft de procureur-generaal te Brussel daar de aandacht der burgemees ters en politie-commissarisscn in België op gevestigd. Het aantal diersoorten. Dit kan slechts geschat worden, want jaarlijks worden nog talrijke nieuwe soorten ontdekt. De Berlijnsche dierkundige Möbius berekende in 1900 het aantal op aarde levende diersoorten op ongeveer 415 duizend. Voegt men daar nog de 80,000 soorten fossielen (versteende dieren) en de sindsdien nieuw gevonden soorten bij, dan zou men op een gezamenlijk aantal van ongeveer een half millioen kunnen komen. De verdeeling in klassen is daarbij zeer verschillend. Het aantal gewervelde dieren bedraagt ongeveer slechts het twaalfde deel van liet totaal. Onder 415,000 soorten bevinden zich maar 33,500 soorten zoogdieren, vogels, kruip dieren, tweeslachtigen en visschen. Het tal rijkst zijn de kevers. Möbius schat deze op 120,000 soorten. Een ander kever-onderzoeker gelooft zelfs, 250,000 soorten ontdekt te hebben. Na de kevers komen de weekdieren en vlin ders elk met 50,000 soorten. Ouder de gewervelde dieren staan de vogels met 13,000 soorten op de eerste plaats. Een dergelijke ongelijkheid berust niet op toeval, veeleer is ze een uitwerking van de natuurlijke uitverkiezing of selectie. Die dier soorten zijn het rijkst aasoorten, welke zich het verst kunnen uitbreiden, en voorts die welke bijzondere beschermingsmiddelen in hun lichaam bezitten. Vleugels bij vogels en in secten begunstigen de uitbreiding, anderzijds kan een pantser de dragers daarvan tegen gevaren beschutten. In tegenstelling daarmee zijn dieren, die aan een bepaalde plaats ge houden zijn, schaarsch onderverdeeld. Ook de ouderdom van den stam eener dierenklasse staat in betrekking tot haar uitbreiding. In het algemeen kan men zeggen, aldus besluit de Köln. Ztg., waaraan de Midd. Crt. dit ont- leent, dat, hoe ouder een diervorm is, zij des te veelvuldiger in wisselende gestalten optreedt. In de „Westminster Gazette" lezen we, dat Donderdag een heer te Bath (Engeland) in een wijde afwateringsbuis onder zijn tuin een vos ontdekte. Hij trof maatregelen om het dier ontvluchten te beletten en bemerkte toen, dat een wijfjesvos daar met vier jongen haar nest opgeslagen had. Alle werden levend gevangen en losgelaten in een streek, waar deze dieren schaarsch zijn. Men onderstelt, dat de moedervos daar maanden geleden reeds intrek heeft genomen. Waarschijnlijk was de buis dus buiten dienst. 's Gravenhage. Naar wij vernemen wordt aan II. M. Alexandrine van Denemarken door de kantwerkschool „Koningin Sophie", te Sluis, een waaier aangeboden. Dit pracht stuk is vervaardigd van Zeeuwsche kant op genoemde school. Binnen eenige dagen wordt het II' M. aangeboden. Groenlo. Een achtjarig dochtertje van een landbouwer geraakte onder den tram. Hare beide beentjes werden afgereden. Na aan komst in het ziekenhuis is zij overleden. Delft. Een 32-jarig schipper uit Loosduinen is op het rangeerterrein beklemd geraakt tusschen een goederenwagen en een stootblok en doodgedrukt. Hij laat een vrouw en kind achter. Arnhem. De instructie inzake het gebeurde in de Hommelstraat, waarbij W. van der P. uit Amsterdam door de politie werd dood geschoten, is gesloten. De inspecteur van politie A. v. d. M. zal weldra voor de recht bank zich te verantwoorden hebben. Arnhem. Heden werd door de rechtbank veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf II. J. E., bankwerker te Laagsoeren, wegens mishande ling van zijn vader met doodelijken afloop. KOERS VAN HET GELD. zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag B., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. D., voerman te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. E. C. d. E, zonder beroep te Axel, ter zake van kippen laten loopen op een anders grond, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. S. v. M., visscher te Axel, ter zake van Visscherij- overtreding, binnen een jaar na vroegere veroor deeling, tot eene boete van f 10, subs. 5 dagen hecht. C. M. M.. bakkersknecht te Sluiskil, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 2, subs. 1 week tuchtschool. II. D., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. R. R., rijwielhersteller te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. I. O., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. D d. K., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. 1. M. W-, schilder te Zaamslag, ter zake van overtreding van het Motor- en Rij wiel reglement, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. H. F. M. v. R., klerk te Ter Neuzon, ter zake als voren, tot eene boete van f5, subs. 3 dagen hejhtM. W., schilder te Zaamslag, ter zake van overtreding van het reglement op Wegen en Voet paden te Ter Neuzen, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. K. D., straatmaker te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van het Motor- en Rijwielreglement, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. M. P. W., opperman te Axel, ter zake van in staat van dronkenschap de orde verstoren, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. C. H., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f3, subs. 1 week tuchtschool. J. H., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. N. d. K., zonder beroep te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. F. v. K., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. Teruggave aan de ouders bevolen zonder straf in de zaken van P. G. I., zonder beroep te Axel; D. W., land bouwersknecht te HoekL. D zonder beroep te Ter Neuzen. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 Juni. Pieter van Kerkfort, oud 29 j., jm. 'en Margaretha de Blaaij, oud 28 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juni. Johannes Petrus Levinus Volkerijk, oud 22 j-, jm. en Janna Johanna de Putter, oud 18 j., jd. Geboorten. 2 Juni. Maria, d van Pieter Jansen en van Dingena Jansen. 4 Juni. David, z. van Willem van Wijck en van Maria Verhage. Anna Maria, d. van Johannes van der Gouwe en van Janna Cornelia Pieternella Bedet. 5 Juni. Maria Anna Elisabeth, d. van Antonius Johannes Garsten en van Cornelia Elisabeth Maria Snellens. 6 Juni- Tanneke Johanna, d. van Adrianus Loekemeijer en van Maatje de Koning. Overlijden. 4 Juni. Rokus Verhelst, oud bijna 11 m., z. van Izaak en van Suzanna de Kraker. 5 Juni. Mattheus Smallegang, oud 73j.,weduwn. uit het le huwelijk van Christina van de Wege en uit het 2e of laatste huwelijk van Janna Riemens. 6 Juni. Abraham van Overbeeke, oud 78 j weduwn. van Suzanna Waeijhaert, eehtg. van Naatje Vrolijk. HOEK. Huwelijks-aangiften. 7 Mei. Johannes Gerard Verhelst, oud 23 j jm. en Cornelia de Groote, oud 23 j., jd. 20 Mei. Jan Riemens, oud 20 j., jm. en Maria Hameliuk, oud 25 j., jd. Arie Jacobus Deij, oud 26 j., jm. en Janneke Elizabeth Meertens, oud 23 j., jd 28 Mei. Louis de Kraker, oud 31 j., jm. en Sara Jacomina Donze, oud 31 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Mei. Johannes Gerard Verhelst, oud £3 j., jm. en Cornelia de Groote, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Pieter, z. van Daniël van Cadzand en van Janna Dieleman. 20 Mei. Cornelia Catharina, d. van Jannis Cornelis Rinders en van Mechelina Moens. 25 Mei. Leendert, z. van Levinus de Blaeij en van Pieternella de Pooter. 31 Mei. Willem, z. van Willem Jansen en van Maatje Donze. AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Mei. Eduardus de Moor, oud 22 j., jm. en Joanna Margaretha Vereecken, oud 23 j., jd. 20 Mei. Hendrik Jo hannes Hoebé, oud 28 j., jm. en Adriana Geelhoedt (van Ter Neuzen), oud 27 j., jd. Leendert Willem de Jonge (van Hoek), oud 26 j., jm. en Helena Haak, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Mei. Camile Dhert, oud 22 j., jm. en Cornelia Maria de Danschutter, oud 23 j., jd. Pieter Gustaaf Speleman [van Sint Gilles Waes, België], oud 25 j., jm. en Rosalia Verstraeten, oud 22 j., jd. Geboorten. 16 Mei. Cornelis Pieter, z. van cor nelis Duerink en van Dina Verstraten. Janna Cor nelia, d. van Jacob Willem Bakker en van Maria Maatje van Langevelde. 18 Mei. Susanna, d. van Christiaan Hollebek en van Elisabeth Wolfert. 22 Mei. Leendert Cornelis, z. van Anthonij Pladdet en van Cornelia Dina Wiemes. 23 Mei. Gerrit Hendrik, z. van Jacob Meijer en van Magdalena Kamerik. 29 Mei. Martina Geertruida, d. van Jacobus de Jonge en van Martina Scheele. 30 Mei. Abraham, z. van Pieter le Feber en van Catharina Sara van Houte. 31 Mei. Irma Felicita Maria, d. van Jacobus Franciscus Volkaert en van Maria Rosalia de Moor. Overlijden. 16 Mei. Petrus du Mez, oud 84 j., weduwn. van Paulina Dierikx. 21 Mei. Jacomina van Wijck, oud 81 j., wed. van Jacobus de Pooter. TER NEUZEN, 10 Juni 1914. Boter per Va K G. f 0.571/a. Eieren 104 stuks 3.60. AMSTERDAM, 9 Juni 1914. Lijnolie vliegend, f29, f283/4, Juli f 28f 2S3/a, Juli/Aug. f 28'/4, f 283/8, Sept./Dec. f 285/„, f 283/4, Jan./Juli f29'/i- Suiker kalm, Juni fll5/« te koop, Aug. f ll3/t gedaan, Oct./Dec. f ll'/4 geboden. Aardappelen per H.L. Zeeuwsche Bonten f4, Zeeuwsche Blauwen f4, Zeeuwsche Bravo's f 4,80 a f 5,—. Westland Zandmuisjes f3,60 a f3,80 per mand. Andijker Muisjes f 3,60 a f 4,— per mand. Spuische Bravo's f 5,a f 5,10. Nieuwe Malta's ll1/, a 12'/j cent per kilo. Duitsche Rooden f 1,80 a f2.20. Westland Zandronden f3,60 a f4,— per maud. ANTWERPEN, 9 Juni 1914. Chilisalpeter geen noteering. Fransch per 100 fr. f 47.75 a f 47.77 V». Engelsch per 12— 12. HULST, 8 Juni 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 10,25 Rogge 8,40, Wintergerst Zomergerst Haver ƒ8,50, Erwten f 11,—, Witte Boonen ƒ15,— Bruine Boonen 17,—, Duivenboonen Paardenboonen Boekweit Lijnzaad f 12,Koolzaad f Aardappels f Boter per kilo f 1,05. Eieren per 26 stuks f 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 14 stuks rundvee, 38 varkens, schapen, waar van verkocht 9 stuks rundvee en 24 varkens.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3