Biiineiilaiidscli Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Laiidboiiwberichteii. strekking. Ook spr. herinnert er aan, dat de minister Talma steeds heeft ontkend, dat de toelichting zou bedoelen het bedrijf te be perken. De regeering moet echter steeds de macht in handen houden. Spr. zet nader uiteen, waarom men het bedrijf aan banden moet leggen. Men zal z.i. de toelatingseisclien kunnen gebruiken, om aan verschillende vergiftige, bedorven toe standen paal en perk te stellen. Nadat rapport is uitgebracht over een ver zoekschrift in zake een pensioenquaestie, stelt de heer Van I d s i n g a (C.-H.) der regeering de vraag, welke bevoegdheid de gemeente raden zullen hebben om regelingen in deze materie te treffen. Het amendement-Spiekman gaat hem in een opzicht te ver, in een ander opzicht niet ver genoeg. De heer Roodenburg (V.;D.) zet uiteen, waarom hij, hoewel geen principieele bezwaren hebbende,toch niet voor het amendement- Spiekman zal stemmen. De heer Van Nispen tot Sevenaer bestrijdt de theorie van den minister omtrent de onvrijheid van bedrijf, die ontstaan zou door een' toelating te eischen en beroept zich op andere voorbeelden van registratie in onze wetgeving. De minister beantwoordt eerst de vraag van den heer Van Idsinga en daarna de andere ^Alleen de socialisten, welke op het stand punt staan, dat elk bedrijf alleen kan worden toegelaten uit kracht van een vergunning van de overheid, kunnen voor de toelating zijn. Alle andere waarschuwt de minister er ernstig tcffen Deheer Van Idsinga stélt met negen andere leden een amendement voor, dat elke stuwadoorsonderneming moet zijn ingeschreven in een register en dat die inschrijving met kan worden geweigerd, ingeval zij aan de eischen der wet beantwoordt. van reserve-onderwijzers ter voorziening in de behoefte aan reserve-leerkrachten bij kort stondige ontstentenis van een der leden van het personeel wordt mogelijk gemaakt Eén schoolt ij d per dag. Op de School te Slootwijk is bjj wijze van proef één schooltijd per dag ingevoerd, loopende van halfnegen tot halftwee. In het Wetenschappelijk Nieuws van 28 Mei 1 1 wordt o. m. ook Dr. Kuyper besproken en dit van Z.Exc. gezegd: dat hij eerst recht op dreef komt, wanneer de gordijnen dicht zqn en het licht aan is. De redactie had zelfs wel gehoord dat Dr. K. op klaarlichten dag de blinden liet sluiten en het kunstlicht aan stak. Het idéé dat er nachtelijke stilte was, inspireerde hem. De Standaard zegt echter dat dit een ver- keerde lezing is, want dat Dr. K. liefst alles afwerkt vóór het licht op moet, Naar de Stand, verneemt, heeft H. M. de Koningin aan den heer Jan Ligtliart liet geven van het onderwijs opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ont vangen. De heer Ligthart moet die vercerende opdracht hebben aanvaard, en het gemeente bestuur van Den Haag heeft hem liet noodige verlof gegeven om zijn functie als hoofdonder, wijzer te gelijker tijd te blijven waarnemen. Chr. Sociaal Congres. De Regelingscommissie voor het te houden Tweede Chr.' Sociaal Congres lneld 2 Juni hare eerste vergadering. Gekozen werden tot leden van het Moderamen dr. A. K«yP?r voorzitter, ds. A. S. Talma en dr. J. Th. de Visser ondervoorzitters, C. v. d. Vooit van Zijp en J. R. Snoeck Henkemans le en 2e secretaris, W. Hovy penningmeester. Waar de band, aldus de Nederl., met het Centraal Comité der Anti-Rev. partij thans is doorgesneden, werd aan een commissie bestaande uit de heeren Kuyper, prof. Diepen horst, nir. Schokking, Smeenk en De Visser een eigen grondslag voor het Congres te ontwerpen. Drie heeren werden aangewezen de organi satie van het Congres voor te bereiden, de heeren prof. Diepenhorst, Duymaer v. Twist en mr. Van Veen. Kamerverkiezing te Katwijk. Voor den vacanten zetel in het district Katwijk zijn candidaat gesteld dr, J. Th. de Visser, te 's Gravenhagemr. H. W. C. J. de Jong, Leiden S. R. de Miranda, te Am sterdam. Inkomstenbelasting. Bij de stemming over het ontwerp-Inkom- stenbelasting stemmen tegen de heeren Brummelkamp, Bongaerts, De Monte v erLoren, Van Vuuren, de yckersloot, Duymaer van Twist, Beckers, Bugaerdt, Arts, Scheurer, Van der Voort van Zijp en Van Vlijmen. Oude stuivertjes. Met ingang van 2 Juni hebben de oude (ronde nikkelen) stuivertjes uitgediend. Deze kunnen alleen nog bij den betaalmeester ter inwisseling worden aangeboden. Hoofden voor de klas. Men meldt uit Amsterdam aan het„Vad.": Door de raadsleden Matthijsen, KI. de Vries en Van Kuijkhof, is het volgend voorstel bij den Raad ingediend jj.ii. De Gemeenteraad, overwegende, dat liet gewenscht is. aan de hoofden van Openbare Lagere Scholen het onderwijs in een eigen klasse op te dragen, noodigt Burg. en Wetli. uit een wijziging te ontwerpen van art. o der Verordening tot regeling van het Openbaar Lager Onderwijs, waarbij a. de hoofden van scholen met liet geven van onderwijs in een eigen klasse worden belastb, de aanstelling Door een spoedwet daartoe gemachtigd heeft volgens' de N. R. C. de Canadeesche regeering een commissie benoemd om onder zoek te doen naar het ongeluk met de Empress of Ireland. De commissie zal bestaan uit twee Canadeesche rechters Sir A. Routhier uit Quebek en E. McLeod uit Nieuw-Bruns- wijk en een lid, door de Engelsche regee ring aangewezen, t. w. Lord Mersey, die ook het Titanic-onderzoek heeft geleid. De vertegenwoordiger van de reederij van de Storstad te Montreal verklaart, dat ver scheiden officieren en minderen van de Storstad hebben getuigd, dat het schip op het oogenblik van de aanvaring met volle kracht achteruit stoomde. Ongeveer een minuut te voren werd de machine achteruit gezet, zegt de 3de ma chinist, die in de machinekamer dienst deed. De 2dé machinist bevestigde dit. Hij zei ook, dat de schok op de Storstad niet erg merk baar was. Naar zijn meening, zouden na de aanvaring de twee schepen toch niet aaneen zijn gebleven, ook al was de Storstad vooruit in plaats van achteruit gestoomd, want de boeg van de Storstad kwam niet rechtstandig op het boord van de Empress, maar schuins, zoodat de boeg er in elk geval langs gegleden zou zijn. Een ander bericht uit Montreal zegt, dat het anker van de Storstad zoo beklemd zat, dat het de romp van de Empress kan hebben opengereten als een blikjesopener. Aan het anker en de ingedrukte platen van den boeg waren bloedsporen, volgens het telegram. De reederij van de Storstad heeft 240,000 dollar aangeboden, om het beslag, op het schip gelegd, opgeheven te krijgen. De Cana dian Pacific heeft geprotesteerd. De Empress of Ireland was in Engeland voor 4 millioen pond verzekerd. Bij Duitsche maatschappijen was voor Dg millioen pond herverzekerd. In tegenspraak met wat kapitein Kendall heeft getuigd, deelde een officier van de Stor stad aan den vertegenwoordiger van de ree derij mede, dat één reddingboot van de Storstad met zestig drenkelingen aan boord terugkwam. Volgens de verklaring van de vrouw van kapitein Andersen heeft de Storstad nauwe lijks later dan tien minuten na de aanvaring al haar reddingbootcn neergelaten. Het ge beurde dadelijk, nadat er hulpgeschrei uit het water was gehoord. Bij Rimouski heeft men een vrouw, een Zweedsche naar men dacht, naakt en zinneloos zien rondzwerven. Men vermoedt, dat zij met een stuk wrakhout aan wal is gespoeld. Onder de slachtoffers zijn vier zusters, de oudste 8 en de jongste 3 jaar, die, koitgeioden wees geworden, naar een oom in Engeland op weg waren. officier en den loods, toen zij de „Empress of Ireland" op ongeveer dertig mijlen van de plaats des onheils voorbij voeren. De stoom boot „Alden" stoomde de St. Laurens op en bevond zich dertig mijlen van „Father Point", toen de „Empress" gesignaleerd werd. De loods en de tweede officier stonden op de commandobrug en zijn bereid onder eede het volgende te verklaren „De „Empress of Ire land" voer den St. Laurens af, toen zij haar op 30 mijlen van „Father Point" in het oog kregen. De „Empress" naderde de „Alden' zonder vasten koers en wel op zoodanige wijze dat de loods en de officier zich ernstig bezorgd maakten. De koers van de „Empress of Ire land" was zoo veranderlijk, dat men nu eens het groene licht, dan weer het roode zag. De boot voer zig-zagsgewijs. Het ambtelijk onderzoek inzake de ramp zal 9 Juni beginnen. Kapitein Tucedie van het oorlogsschip „Es sex", die op de plaats des onheils naar lijken heeft gezocht, rapporteert, dat het onmogelijk zal zijn de „Empress of Ireland" te lichten. Het wrak levert gevaar op voor de scheep vaart en men moet het zoo spoedig mogelijk doen springen. Op de lijst van den lord mayor van Londen voor hulp 'aan de nagelaten betrekkingen dei- slachtoffers, heeft Koning George geteekend voor 500 pond, de Koningin voor 250, koningin Alexandra voor 200 en de Prins van Wales voor 250 pond. De inschrijvingslijst van den burgemeester van Liverpool bedraagt reeds 15.010 pond sterling. ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afg'ifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Post en Telegraph ie. De St. Crt, bevat een kon. besluit van 19 Mei (Stbl. 211) tot aanvulling van verschillende kon. besluiten betreffende locale rijkstelefoon- netten, o.a. te Neuzen, Zierikzee en Goes, waarbij de gelegenheid wordt geopend tot het nemen' van seizoenabonnementen, voor den tijd van ten hoogste 6 achtereenvolgende maanden en tegen betaling van 8/i van liet jaarlijksche abonnement. Dit besluit treedt reeds morgen in werking. Geief. Kerken. Beroepente Harderwijk, S. Doornbos te Doetinchemte Rotterdam A. Iloenevelt, Nijkerk. Aangenomen naar ianen, VV eener te Oudega (Wijmbr., Fr.). Ned. Herv. Kerk. Beroepente Sint-Kruis 1'. Glas, cand. te Leiden te Geesteren (toez.) H- W. Bosch, te te Graftte Leerbroek en Middelkoop, G. A. Pott te Arnemuiden. Bedankt: voor Hedel (toez.) J. H. van Paddenburgh, te Aalst; voor Barneveld (vac. J A van Boven), D. Th. Keek te Zuilhchem. Vroeger wachtten de Prov. booten naar Ter Neuzen en Breskens 20 minuten of langer, als de trein van half 7 laat binnenkwam. Tegenwoordig slechts 10 minuten zonder meer. Zaterdagavond vóór Pinksteren moesten daardoor velen te Vlissingen blijven over nachten. En Dinsdagavond was het zóó erg, dat de wachtkamer 3e klasse van het station voor de velen tot herberg werd aangewezen. Vanwege 's Rijkswaterstaat is bij de spoorwegbrug te Vlak'e een controle ingesteld, teneinde te ohderzoeken hoeveel schepen, en hoe lang deze gedwongen zijn te wachten, I tengevolge van het gesloten zijn der brug door de treinen. Dit onderzoek zal gedurende twee maanden geschieden. Koudekerke. Dinsdag had alhier een open lucht samenkomst plaats van afdeelingen van Patrimonium enz. Ruim 2000 personen waren saamgekomen. Ds. Ilogerzeil van Vlissingen, Ds. Van Empel van Middelburg, Ds. Talma en de heer Smeenk, redacteur van patrimo nium, t raden op. Muziek bezorgde afwisseling. Biggekerke. Op een weide bij de duinen van Valkenisse werd Dinsdag een Zendings- feest gehouden. 1700 menschen meegerekend de kinderen waren er heen gegaan. Ds. De Walle van Zaamslag boeide met een rede over Pinkstervuur. Ds. Oudkerk van Krahn- gen en Ds. Meijster uit Rotterdam werden aandachtig beluisterd. Ds. Veen van Melis- kerke sprak het slotwoord. Ook hier ontbrak de muziek niet. In de nabijheid van Rimouski is op de kust een jonge vrouw gevonden, die onverstaan bare woorden stamelde. Het is een over- levende van de „Empress of Ireland die due dao'en en nachten op een wrakstuk had ïoiiu- gedreven en tenslotte aan land is gespoeld. 5 De arme vrouw schijnt door de verschrikke lijke ontberingen krankzinnig te zijn geworden. Vlak bij de levende schipbreukelmge heeft men ook het lijk gevonden van den beroemden Laurence Irving. Het gezicht was niet meer te herkennen en de identiteit werd vastgesteld door een ring, die zijn initialen droeg. In een der toegewrongen handen vond men een stuk kleed, waarschijnlijk afkomstig van de japon zijner vrouw, die hij had willen ied- Onder de tachtig lijken, welke door de „Es sex" zijn opgevischt, is ook liet stoffelijk ovei- schot 'van het oud-Lagerhuis, Sir Henry Se- ton Karr. In Rimouski en Quebec, waar de hikcndei- slachtoffers begraven worden, spelen zich da gelijks nog droevige tooneelen af. Om sommige kinderlijken, die moeilijk meer te herkennen zijn, wordt zelfs gevochten. Een man bijv. herkende onder verschrikkelijke uitroepen in het lijk van een twee-jarig knaapje, zijn zoontje Albert, maar een andere man noemde het zijn Alfred en zoo ontstond bij de baar van het kind een pijnlijke strijd. In vele verhalen komen staaltjes voor van heldhaftigheid. Zoo heeft majoor Morris, van het Leger des Heils, een half uur gezwommen met het lichaam volgens één getuige met bet lijk van commandant Rees van het Leger op zijn rug. Toen moest hij het op geven. Morris is gered. Gosselin, een advokaat uit Montreal, is ge red zonder in het water te hebben gelegen. Een vlot raakte los en gleed op hem toe. Hij zette zich daarop en raakte zoo zachtjes te water. Uit Montreal wordt aan de „Times" geseind kapitein Holdung van het Noorsche kolensclnp „Alden", Jieeft aan een regeeringsbeambte de bevindingen meegedeeld van zijn tweeden Middelburg. Donderdagnacht om half 1 sur veilleerde een agent van politie in de Stations straat. Drie personen trof hij zingende aan. Een hunner deed zijn natuurlijke behoefte midden op straat. De agent kreeg het te kwaad met hen, kreeg vuistslagen en een stomp op het linkeroog, waardoor hij niets meer zien kon. Uit zelfverdediging trok hij nu zijn sabel en gaf zijn aanvaller er een slag mede. Hoewel hevige pijnen hebbende, liet hij zijn arrestant niet los, totdat twee agenten door'een burger geroepen hulp kwamen ver- leenen. De woesteling, een 34-jarig slagers knecht uit Loosduinen, werd onder hevig verzet tegen de drie agenten, toch ingerekend. De ontboden geneesheer constateerde bij den agent hersenschudding. Hij had ook een hoofdwond en een erg opgezwollen oog. Voorwaar een kranig politieman, die in zulke omstandigheden alleen in den nacht tegen drie personeu, ziju arrestant niet loslaat. Waren ze overal maar zoo flink. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Van 1 tot en met 5 Juni. Vertrokken zijn M. F. de Smet, dienstbode, Q 128, naar GeW. Huizinga, kantoorbediende, Heerengracht 1, naar Haarlem. J. G. Wind, opzichter, Noordstraat la, naar Westdorpe. A. F. Tolhoek, krankzinmgenverpleger, D. Visserstraat 109, naar Bergen op Zoom. M. van Ast, kelner, Nieuwstraat 13, naar Vlissingen. J. A. Vinke, zonder beroep, Dekkerstraat 28, naar Waterlandkerkje. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alls spaarbankboek- jes uitgegeven in de maand Juni en waarop de rente over hot afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, Dansen en aannemen. Aan „De Nederlander" wordt geschreven Het vorige jaar werden in de Ned. Ilerv. gem. te Holten enkele jongelieden niet tot lidmaten aangenomen, daar zij in den voor bereidingstijd vóór de aanneming de uitvoering van een dansclub hadden bezocht, waar het zeer rumoerig toeging (niet een bruiloft, zoo als in enkele nieuwsbladen is beweerd). Een viertal meisjes, hierover verstoord, bezochten daarom dezen winter de catechisatiën in het naburige Bathmen met de bedoeling daar ge loofsbelijdenis af te leggen. Hoewel door den kerkeraad van Holten tijdig gewaarschuwd om deze meisjes niet te steunen, m haar ver zet, verzocht toch de kerkeraad van Bathmen het vereischte bewijs van goed zedelijk ge drag. Dit werd door den kerkeraad van Hol ten geweigerd, nadat de meisjes bericht had den, dat zij niet in de kerkeraadsvergadering wilden komen, waarin zij ontboden waren tot het geven van inlichtingen. Hierop hebben zij zich beklaagd bij het classicaal bestuur van Deventer, dat na te Holten de zaak dooi een commissie uit zijn midden nauwkeurig onderzocht te hebben, in deze week een be sluit nam, waardoor het goed recht van den kerkeraad van Holten tot weigering van de attesten is erkend. De kerkeraad der Geref. Kerk in Den Haag besloot in de volgende maand, zoo mo gelijk, de beraadslagingen te openen voor de beroeping van een vijfden predikant. IStand.I De regeering heeft handopening toegezegd voor de stichting van een vierde predikants plaats bij de Ned. Herv. Kerk te Scheveningen. Het kiescollege zal a. s. Woensdag bijeen- komen tot het formeeren van een 12-tal. (Stand.) (Van onzen Landbowv-Medetverker). Onlangs is door den Heer H. Lindeman, Land bouwkundige en Directeur van het Landbouw kundig Bureau van het kalisyndikaat te Utrecht een brochure in 't licht gegeven over „Onkruid- be8trijding met fijngemalen kaïnietdie voor alle belanghebbenden gratis en franco te verkrijgen en naar het mjj voorkomt, zeer belangrijk is. Wanneer het inderdaad waar is, wat de schrijver van bovengenoemde brochure beweert en er is geen enkele reden, om dit niet te gelooven - dan is de kwestie der onkruidbestrijding een grooten stap nader tot haar doel gekomen. Het is mij onmogelijk in een beknopt artikel den inhoud weer te geven zonder afbreuk te doen aan de hooge waarde van het geschrift. Ik raad daarom alle lezers, die eenig belang hebben bij de zaak, aan, het geschrift aan te vragen bij den schryver, BoothBtraat 13 te Utrecht. Het is een brochure, die ongeveer 30 blz. groot, in één avond uitgelezen wordt, maar die toch een zeer interessanten inhoud heeft. Na „een woord ter inleiding" wordt achtereenvolgens behandeld 1. Welke schade veroorzaakt het onkruid.' 2. De bestrijding van het onkruid. 3. Waarop berust de werking van fijngemalen k!unict?aarom bena(jeeit de fijngemalen kaïniet de graanplanten niet of slechts zeer weinig 5. Waarvan hangt het succes af r> 6. Hoevéel fijngemalen kaïniet moet gebruikt worden 7. Verkregen resultaten. 8. De praktijk aan het woord. 9. Bestrijding van distels met kaïniet. Uit deze inhoudsopgave ziet ge welke belangrijke onderwerpen er aan de orde komen. Wanneer ge daarenboven weet, dat het hoekje geïllustreerd en in zijn geheel zeer fraai en artistiek is uitgevoerd, dan is er dubbele reden om liet boekje aan te vragen. En de landbouwers, die proeven gaan nemen naar aanleiding van het ge- lezene moeten dan ook niet nalaten aan het verzoek te voldoen, dat door den schrijver is uitgedrukt. Verkeerde voorstelling van het werken door Dr. Kuyper. De Empress of Ireland. Slachtoffers. TER NEUZEN, 5 Juni 1914. Rijkspostspaarbank. Een belangrijk geschrift.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2