Uit de Pers. Biimeiilandsch Nieuws. Buitenlandse!! Overzicht, Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Een wonderland. In de jongste Berichten van de Vereeniging tot Uitbreiding van het Evangelie in Egypte komt o. a. voor de rede, welke ds. J. J. van Noort op de jongste algemeene vergadering der Vereeniging te Zwolle gehouden heeft. Daarbij wees hij er op, dat het Zendingsveld Egypte een wonderland is. De Neder lander ontleent aan die rede het volgende Egypte dat zendingsveld is een wonder land, en daarom heeft het steeds de aandacht getrokken van de volkeren. In Egypte komen de oude en de nieuwe tijd bijeen. Daar is het tooneel van de „Duizend en Eén nacht" te aanschouwen en wel op een steenworp afstands van de be schaving der 20e eeuw de 20" eeuwen vóór en de 20 eeuwen na Christus reiken er elkaar de hand. De nieuwste villa's staan daar soms vlak naast de puinhoopen van paleizen, reeds eenwen geleden tot stof vergaan. Spoorwegen, telegraaf- en telefoonkantoren, Cooks-offices, suiker- en katoenfabrieken liggen daar in de onmiddellijke nabijheid van rotsgraven en tempels niet hieroglyphen van vóór Abrahams tijd. 'in Egvpte staan de pyramiden, de grens- steenen der wereldgeschiedenis en de Sphinx, waarvan een Arabisch schrijver aanteekende „alle dingen vreezen den tijd, maar de tijd vreest de pyramiden." Daar staan zij, de reusachtige gevaarten van Cheops, Cephren, Mycerinus en zoovele meer, zij staarden op de legers der Ethiopische en Egyptische, Grieksche en Romeinsche, Arabische en Turksche koningen, op de Farao's en de Xerxessen, de Alexanders en de Antoniussen, de Saladins en de Selims, evenals later op de Napoleons en de Kitcheners, en wèl mocht de Caesar der nieuwere tijden, die reeds van een Oostersch Keizerrijk droomde, zijn man schappen tegenroepen Soldatenvaiy deze pyramiden zien 40 eeuwen op u neer." En onbewogen staan zij daar nog, met hetzelfde kalm starende op geslachten, die thans leven en na ons komen zullen. Merkwaardig wèl mocht Güthe uitroepen „dit is de stoutste bouwkundige idéé, die ik ooit gezien heb ik geloof niet, dat men verder kan gaan." Doch dat niet alleen. Daar stroomt de koninklijke Nijl, „Vader Nilus" geheeten, de vader des lands. In die rivier vond Thermuts het schoone kind der Hebreeën en langs die rivier wandelden Abraham, Jakob, Jeremia en Herodotus, even goed als de toeristen dezer eeuw. In Egypte liggen de ruïnen van konings steden, waarvan de roem duurzamer is dan die van de meeste trotsche wereldrijken daar vindt gij de ruïnen van Memphis, Thebe en van Hel'iopolis, waar Jozef zip bruid vond en Plato philosopheerde over de onsterflijkheid der ziel. In Egypte ligt de haven van Alexander, bij de stad, door deze gesticht en gedoopt, door Cesar belegerd, door Napoleon gebombardeerd en ingenomen, een haven tusschen Azië en Afrika, in 't bereik van Indië en Europa, uit gestrekt genoeg om al de vloten der wereld te bergen. In Egypte ziet men dezelfde plek jaarlijks met vruchtbaar makend Nijlwater overstroomd, met golven smaragdgroen getooid of gekroond met het goudgeel van rijpende korenaren. Daar wordt de aarde gekitteld met een schoffel en lacht zij met een rijken oogst. In Egypte, als zoodanig het eenige land tusschen Donau en Indus, ziet men Oostersch fanatisme, vlak naast Westersche beschaving, en daarom is het een wonder-, een tooverland. En wel mocht Herodotus „de Vader der ge schiedenis", er van zeggen „het bevat meer wonderen dan alle andere landen te zamen. Ja, dat zendingsveld is een wonderland en jaar op jaar trekken de geleerden, de egypto logen er op uit, om er de geheimenissen van te ontcijferen. Hoofdakte-examens. hebben verspreid en haar leden bij miljoenen tellen. Het doel is jonge mannen in broeder schappen samen te brengen en den christeljjken godsdienst voor hun geheele leven nuttig te maken. Dus geen politiek, maar een zuiver menschelijk doel. De agent der vereeniging in Nederland is de heer Fallinstin te Rotterdam, die iederen jongen Nederlander, die naar Amerika vertrekt, van introducties voorziet, welke hem de zeker heid geven, fatsoenlijke lieden te ontmoeten, als hij landt. Van de ongeveer een miljoen immigranten in de Vereenigde Staten werden 't vorig jaar 100.000 door de Chr. Jongel. ver- eenigingen geholpen. De heer Van Dijke hoopt daardoor tot de goede verstandhouding tusschen dat rijk en Nederland bij te dragen en constateerde, dat de Nederlandsche ver eeniging op ongeveer denzelfden grondslag, als die in Amerika gevestigd is. M. Crt. De Empress of Ireland gezonken. De „Empress of Ireland" werd Vrijdagnacht om 2 uur zooals we reeds onder Telegrafische berichten Vrijdag meedeelden aangevaren door het kolenschip „Storstad" niet ver van den mond der St. Lanrence-rivier, bij het eilandje Father point, dat schuin tegenover de stad Rimouski ligt. Wegens den dichten mist aldus de berichten aan de bladen had de „Empress", de grootste twee-schroevenboot van de Canadian Pacificlijn, welke de vaart onderhoudt tusschen Groot-Brittanje, gestopt, waarna ze door de „Storstad een aan een reederij te Kristiania behoorend kolenschip van Quebec komende, midscheeps aangevaren werd. De romp van de „Empress" scheurde tot den boeg toe open. Daardoor werden de waterdichte schotten verbrijzeld. Evenmin kon van de reddingsbooten gebruik worden gemaakt, waarvan het schip zoo ruim voor zien was, dat alle opvarenden daarin een plaats hadden kunnen vinden. Doch daar de „Empress" na de aanvaring zeer ver naar bakboord overhelde, was het onmogelijk de booten te strijken. Volgens de officieele opgave bevonden zich aan boord 78 eerste-klasse passagiers, 210 in de tweede, en 490 in de derde klas, het geen met de 413 man der equipage een totaal maakt van 1.191 opvarenden. Men gelooft dat alle passagiers van de „Empress' ge red zijn. Telegrammen, van andere zijde luiden even wel heel wat ernstiger Lloyd's geeft het aan tal geredden n.l. op als 350, het aantal om gekomenen als 850. Twee schepen stoomden er dadelijk met volle kracht op af. Toen zij de plek even wel bereikten, was de „Empres" al gezonken. Op het water dreven nog reddingsbooten en wrakhout. De „Evelyn' redde toen 339, het andere vaartuig, de loodsboot „Eureka' GO schipbreukelingen. Daarmee is men al boven het cijfer, door Lloyd's van de geredden op- geven. I De Storstad heeft met geheel ingedrukte boeg te Quebec 360 overlevenden en lijken aaugebracht. Maar volgens een officieel op het kantoor dêr Canadian Pacificlijn te Londen ontvangen telegram zijn er maar 400 opvaren den van de „Empres" gered. Het aantal om gekomenen wordt Aan t>78 tot 1000 opgegeven. Naar de N. R. C. uit Rimouski verneemt, hebben twee der passagiers de aanvaring in 't geheel niet bemerkt. Zij werden eerst wakker door het binnenstroomende water. Toen zjj aan dek kropen zonk het schip meteen. Zij werden naar beneden gezogen, maar kwamen weer boven en grepen een stuk hout. Ge- ruimen tijd later zijn ze gered. De Köln. Ztg." verneemt uit New-York, dat het water terstond in zoo groote hoeveeihcid naar binnen stroomde, dat de „Empress zonk, voor de bemanning goed wist, wat er gebeurd was. Alle geredden waren in nachtgewaad. Velen van hen hebben armen of heenen ge broken. Het meerendeel der overlevenden zijn tusschendekspassagiers en leden der equipage. Onder de geredden zouden zich slechts 20 dezer afgevaardigden bevinden. Onder de omgekomenen bevinden zich de commandant Rees en de kolonel Maidman en echtgenoote, Het Leger des Heils te Amster dam ontving echter bericht, dat er 150 af gevaardigden aan boord waren. Het aantal omgekomenen heilsoldaten zou dan dus 130 bedragen. Kapitein Kendall heeft volgens de N. R. C. het volgend verslag van de ramp gegeven De Empress of Ireland passeerde om half twee 's nachts Rimouski. Er hing toen geen zware mist, doch het was heiig en de uitkijk werd gaandeweg steeds meer belemmerd. Kendall zelf stond op de brug en beval de vaart te minderen. Toen hij iets later de lichten van een naderend schip zag, gaf hij order te stoppen. Hij liet de stoomfluit werken en het audere schip antwoordde als blijk dat het signaal verstaan was. Toen waren beide schepen twee mijl van elkaar verwijderd. De Storstad bleef doorstoomen vermoede lijk dacht kapitein Anderson nog voor de Empress langs te kunnen. Zeker is echter dat de Storstad nader en nader kwam en plotseling de Empress aan stuurboord mid scheeps aanvoer. De boeg van het zwaar geladen kolenschip drong door de stalen zij platen-van de Empress heen. Daarna sloeg de Storstad achteruit en toen de schepen los kwamen drong het water met groote kracht door het breede lek in den zijwand der Em press binnen. De Storstad. moet blijkens alle berichten zeer snel gevaren hebben. Het wrak van de Empress, dat gevaarlijk voor de scheepvaart ligt, zal verwijderd worden. Terstond is na het bekend worden van de ramp door onzen minister van buitenlandsche zaken aan de betrokken consulaire ambtenaren verzocht op te geven, of bij de ramp ook Ne derlanders waren omgekomen. Van den consul te St. John is bericht ont vangen dat zich aan boord 13 landgenooten bevonden, van wie één werd gered. Ter vermijding van ongerustheid is besloten de verminkt overgeseinde namen nog niet te publiceeren. Bij beschikking van den minister van Bin- neniandsche Zaken is bepaald, dat het schrif telijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de hoofdakte zal plaats hebben op 30 Juni; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 15 Juli, De commissiën zullen zitting hou den te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amster dam Zwolle en Groningen. Tot voorzitter der commissie te Breda is benoemd dr. M. J, H. Ilouba, schoolopz. distr. Maastricht en tot voor zitter der commissie te ,s Hage 1'. Ie Grand, schoolopz. distr. Dordrecht. In deze commissie heeft als lid zitting de heer W. H. Hassel- bach, onderwijzer aan de rijkskweekschool te Middelburg. Lid en voorzitter der commissie te Am sterdam is dr. J. H. Jennis, schoolopz. distr. Rotterdam, lid en ondervoorz. dier comm. F. Eringa, schoolopziener, distr. Middelburg, lid o. m. i. G. Nijk, directeur der rijkskweek school te Middelburg. De vorige week heeft de Amerikaansche gezant in den Haag, dr. Henry van Dijke in het gebouw der Christelijke Jorigemannenver- eeniging aldaar een toespraak gehouden tot de leden dier vereeniging. Na eraan herinnerd te hebben, hoe vóór 70 jaar George Williams de eerste Christelijke Jongelingsvereeniging in Engeland stichtte, deelde de spreker mee, dat die vereenigingen zich thans over de geheele beschaafde wereld De kapitein, Kendall geheeten. sprong over boord toen het schip zonk. Hij werd latei- door een reddingsboot opgepikt, terwijl hij, zich vasthoudende aan een stuk wrakhout, ronddreef. De „Westminster Gazette" her innert eraan, dat hij dezelfde is als de vroe gere gezagvoerder van de stoomboot „Montroze" waarop Crippen naar Canada vluchtte na den moord op zijn vrouw en dat Kendal toen den vermomden 'Crippen arresteerde. Toen Kendall nu aan wal stapte, was hij te uitgeput, om een verslag van de ramp te geven. De „Empress" zonk in 19 vadem wa ter, in 20 minuten tijds. De toppen zijner schoorsteenen ziet men bij laag water. De lichten van de „Storstad" werden kort voor de botsing plaats had gezien. Kapitein Kendell seinde „ik stop", maar dc „Storstad" voer op de „Empress" in en böorde zich diep in de machinekamer om vervolgens het ge heele schip tot aan de schroef open te rijten, waardoor alle afdeelingen werden opeuge- scheurd. Hierdoor werden velen doodgedrukt en vonden velen den dood in de golven. Het aantal meegevoerde afgevaardigden van het Leger des Heils blijkt uit een telegram uit Toronto aan het Londensche hoofdkwartier 1G0 te bedragen, voor de helft vrouwen. Kapitein Anderson van de Storstad heeft vanwege de Canadian Pacific Lijn een dag vaarding gekregen om twee miliioen dollar schadevergoeding te betalen. De Storstad heeft 350 opvarenden van de Empress gered. Aandoenlijke verhalen. Een reiziger uit Toronto vertelt, volgensde Engelsche bladen, dat hij na de aanvaring kapitein Kendall van de brug hoorde roepen tegen de bemanning„Houd je kalm daar, niet zenuwachtig wordenEen oogenblik later, toen liij inzag, dat het schip verloren was, riep hij„Zeg aan de hofmeesters dat ze de gangen doorloopen om de menschen uit de hutten te krijgen. En vergeet niet, eerst de vrouwen en kinderenToen deze reiziger aan boord van de Èvelzn kwam zag hij kapitein Kendall lfggen, terwijl men hem cognac te drinken gaf. Toen hij kon spreken, vroeg hij „Waar is het schip?" Een passagier zei, dat het gezonken was. Zijn gezicht in een zeil verbergende barstte hij in huilen uit. Een assistent-betaalmeester vertelt, dat hij met Kendall op de brug was. De kapitein had een zwemgordel, maar hij gaf dien aan een passagier. Een reddingboot vond Kendall aan een stuk .wrakhout hangende. Hij nam aanstonds het bevel in de boot over en redde (volgens dit verhaal) 73 menschen. 'I oen deze aan boord van de boot terug naar de plek waar het schip was gezonken en bleef drie uur den omtrek afzoeken. Zelf roeide hij mee. Aandoenlijk is het verhaal van het einde van Lawrence Irving en zijn vrouw Een passagier, met name Abbott, vertelt: Ik zag den heer en mevr. Irving, in een gang van het schip. Haast je, lieve, zei Irving, er is geen tijd te verliezen! Het volgende oogenblik werd Irving door een beweging van het schip tegen den wand geslingerd, zoodat zijn gezicht ten bloede verwond werd. Zijn vrouw begon toen te schreien. Hij deed haar toen een rcddinggordel om en droeg haar als het ware voort. Kan ik u helpen vroeg Ab bott. Zorg eerst voor u zelf, beste lieer, zei Irvingmaar God zegene je niettemin. Abbott dook in zee en toen hij boven kwam, zag hij de Irvings aan dek, elkaar omstrengeld houdende. Zoo werden zij door een golf over boord geslagen. Sir Henry Seton-Karr heeft mij het leven gered, vertelt een ander passagier, ten koste van het zijne. Hij drong mij ziju zwemgordel op. Of hij een anderen heeft gevonden, weet de geredde niet. De dokter van de Empress verteltHet overhellen van het schip wierp mij uit mijn kooi. Toen ik in de gang kwam, stond die zoo steil, door het hellen van het schip, dat ik er niet tegen op kon klimmen de looper, waaraan ik mij vastklemde, scheurde af. len slotte wist hij door een patrijspoort te ont komen. Een passagier trok hem er door. Het schip lag toen bijna plat op ziju stuurboord kant. Een honderd passagiers stonden op dat boord. Nauwelijks was hij uit de patrijspoort bij hen gekomen of het schip dook weg. De- dokter zwom tot een boot hem opnam en aan boord van de Storstad bracht. Eenige gered den stierven daar van uitputting. Een lid van het muziekkorps vertelt van zijn worsteling met menschen onder water. Ën zoo is er veel afschuwelijks, dat men zich licht kan voorstellen. De laatste opgave omtrent de schipbreuke lingen is, dat er 1467 menschen aan boord waren en er 446 zijn gered. Van deze waren er een 50 ziek of gewond te Rismonski achter gebleven. TER NEUZEN, 3 Juni 1914. Zaterdagavond is tot predikant bij de Geref. Gemeènte, Vlooswijkstraat alhier, met bijna algemeene stemmen beroepen Ds. G. H. Ker sten van lerseke. Maandag was het hier in 't kanaal een wedstrijd van Belgische vischclubs. Het mu ziekgezelschap de Vereen. Werklieden maakte een rondgang door de stad. Er waren 176 deelnemers terwijl er op 1000 gerekend was. 17 visschen had de eerste prijswiiiner gevangen. Deze prijs bestond uit 60 franc. Er was een persoon uit Rotterdam over gekomen om hieraan deel te nemen. Bij de te 's Gravenhage gehouden aan besteding voor het bouwen van een nieuw kantongerechtsgebouw met bijbehoorende wer ken alhier, was minste inschrijver de heer J. Elfrink alhier," voor f21,200 Sluiskil. Tot groote ergernis werd den eersten Pinksterdag volop op de Cokesfabriek gewerkt, zelfs werd aan den openbaren weg kolen uit een stoomboot voor deze fabriek ge lost. De bakken bij de lossing gebruikt bleken niet goed te sluiten, zoodat men gevaar liep bij het passeeren der boot stukken steenkool van een aanzienlijke hoogte op het hoofd te krijgen, of dat zijn kleercn bedorven werden door kolengruis. (Zelandia.) Axel. Maandagmiddag werd, vanwege de „Vereeniging van Zeeuwsche fokkers van het zware trekpaard" het concours-hippique ge houden. Voor de harddraverij voor warmbloed- paarden waren 4 deelnemers. Lengte der baan 2200 M. Voor ringrijderij voor dames waren 12 deel- neemsters, de prijzen bestonden uit luxe voor werpen. Voor de vluchtkoers over 2000 M. waren acht deelnemers. Voor de harddraverij aangespannen over 300 M. waren vijf deelnemers. Voor de vluchtkoers met hindernissen over 2000 M. waren zes deelnemers. Voor vertroostingskoers in vlucht over 2000 M. voor alle paarden, die geen prijs in één der andere nummers behaalden, waren twee deelnemers De prijzen vielen allen aan Belgen ten deel. Het aantal bezoekers was verbazend groot- Het fanfaregezelschap verleende zijn mede. werking. Axel. In de alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Capelle" werd gekozen als dijkgraaf de lieer J. de Bruijne iu plaats van den heer A. P. de Mul, die niet meerinaanmerking wenschc te konion en tot gezworene de heer S. de Klerk in plaats van wijlen den heer P. de Klerk. De begrooting voor het jaar 1914 15 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1381,59 met een post van onvoorziene uitgaven van f 106.84. Het dijkgeschot op f6 per H. A. Sas van Gent. Zondagmiddag stapte hier een onbekend man uit den trein. Men zag hem waggelen en neervallen. Lr bij komende was hij reeds een lijk. Het lijk werd naar het lijkenhuisje gebracht. Sas van Gent. De gemeenteraad alhier be sloot tot het aangaan eener geldleening ad f3000 voor het aankoopen eener motorbrand spuit en van f26000 voor scboolbouw, beide bij inschrijving te gunnen tegen een rente van hoogstens 41/2 procent. Aan den Molenberg zal een nieuwe straat, welke aan een zijde kan bebouwd worden, worden aangelegd. Schoondijke. Bij de laatst gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier verkregen de heeren I'. M. Contant 51 stemmen, J. A. Cransberg 54, J. van Lare 62, J. M. Risseeuw 83, zoodat 9 Juli herstemming moet plaats hebben tusschen laatstgenoomde heeren. POSTER IJ EN. L IJ S T van onbestelbare brieveu en brief kaarten van hier verzonden gedurende de 2e helft van de maand Mei 1914. 1. Levensverzekering Amsterdam. 2. M. Pitoo, Blerie? Geref. Kerken. Beroepen te Giessen-Oud en Nieuwkerk S. O. Los te Leerdam te HasseltW Bouman te Hallum. Aangenomen :~naar Maarssen J. Kruger te Silvolde. Bedankt: voor Oostburg door Joh. lelkamp, cand,- voor Middelharnis door W. Veder te Zwolle. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lopik G. Enkelaar te Wijn gaarden. Aangenomen: naar Nes: dooi Van Kleffens te Thesinge.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2