Buiteiilandsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Kerk en S c h o o 1. dat er iu de Tweede Kanier afgevaardigden zijn, die uit ons stilzwijgen opmaken, dat de boerenstand met de inkomstenbelasting is in genomen, achten zich verplicht daartegen ten sterkste te protesteeren en nemen de vrijheid, U Hoog EdelGestrengen te verwijzen naar den inhoud van het request (en rapport), dat reeds in het jaar 1907 tegen de opneming van deu Boerenstand in de inkomstenbelasting door den Ned. Boerenbond aan de regeering en Tweede Kamer gezonden is. Katw ij k. Begin dezer week heeft te Leiden het moderamen van de drie rechtsche centrale kiesvereenigingen vergaderd. Zooals bekend, hadden de Clir. Hist. dr. de Visser candidaat gesteld en aan de Anti-rev. en R. K. verzocht dezen candidaat over te nemen. Men is even wel niet tot overeenstemming gekomen de R. Kwilden een eigen candidaat stellen, zoo ook de anti-rev., die oud-minister Talma wilden candideeren. Met algemeen goedvinden zal nu de zaak in handen worden gesteld van de commissie van accoord. Deze bestaat thans, lje Res. Bode meldt, uit de heeren dr. J. Schok king, mr. H. Verkouteren, dr. A. Kuyper, mr. V H Rutgers, mr. D. Kooien en mr. A baron van Wijnbergen. Als plaatsvervangers zijn benoemd de heeren mr. Van Veen, mr. Anker man, prof. Anema, v. d. Voort van Zijp, mr. L. von Fisenne en mr. Heerkens lliijssen. Home Rule op weg naar de Lords. Woensdag heeft, volgens de N. R. C., de griffier van het Lagerhuis het Home-Rule- ontwerp, omsnoerd met groene zijde en voorzien van het opschrift „soit baillé aux seigneurs onder het gejuich van een troepje nationalisten de gang door naar het Hoogerhuis gebracht. Het Lagerhuis heeft er mee afgedaan. De meerderheid der laatste stemming 77 was geringer dan die van twee vorige jaren. Maar het ontwerp is er niettemin. Of het Hoogerhuis het verwerpt of niet, het zal den koning ter teekening worden voorgelegd en wet worden. De oppositie, zoo lang gewend tyranme te voeren, wringt zich onder wat zij als smaad voelt. Dat al haar weerstand, haar hartstocht, haar aanslagen en samenzweringen den lang- zamen tocht van de gehate wet niet hebben kunnen tegenhouden, beschouwt zij als een schandelijke vernedering. De partij van den rijkdom én de aristocratie geslagen Op Bonar Law's driftige uitvallen over „de verachtelijke klucht" waartoe een „slaafs eerste minister het Lagerhuis noopte, antwoordde Asquith en het is kenmerkend, dat dit. eigenlijk het eenig strijdpunt was dat in het kort debat is aangeroerd: het bewijst, hoezeer de partijstrijd om Home Rule niet om Ierland, maar om Engelsche democratie tegen aristocratie gaat Asquith antwoordde met een van hem ver rassende hartstocht, dat hij geen slaaf van Redmond is, maar het vertrouwen bezit van de meerderheid van het parlementen dat de klagers over hardheid tegen de minderheid eens moesten terugdenken aan de positie van liberale opposities onder Tory bewind. Dan geen drie jaren vertraging van door de oppositie gehate wetsontwerpen, dan een gedienstig Hoogerhuis dat de kraste partijwetten doorlaat zonder zich om de stemming in den lande te bekommeren, zoolang er maar een bevriende regeering is. De zaken zijn zeker een belangrijk eind opgeschoten. Wat het Hoogerhuis na den 22sten Juni over de wet zal beweren, is niet zoo eig gewichtig. Maar wat het met het amendee- ringsontwerp, dat kort daarop zal volgen, beginnen zal, dat is een andere zaak. De eerste minister heeft, gehoorgevend aan het verzoek van den voorzitter, eenige medetfeeling gedaan over zijn plannen ten aanzien van dat nieuw ontwerp. Hij sprak de hoop uit, dat het de uitkomst van een minnelijke schikking tusschen de partijen zou kunnen belichamen. Het is al heel ónwaarschijnlijk, dat die hoop vervuld zal worden. De stemming in het unionistisch kamp is er niet naar. Redmond heeft onmiddellijk na het aan nemen der wet zich opnieuw laten hooren en in dienzelfden geest gesproken als laatst in 't Lagerhuis, toen Asquith het amendeermgs- ontwerp voor het eerst aankondigde. Aan een Iersch blad heeft hij o.a. gezegd „Wanneer aan het amendeeringsontwerp geen schikking voorafgaat, zie ik niet hoe het wet kan woiden, en in elk geval wanneer geen schikking tot staud komt, dan zal de lersche partij en zij heeft dat reeds duidelijk verklaard geheel vrij tegenover de voorstellen staan. De kansen van het amendeeringsontwerp lijken niet groot. Ik heb al eerder betoogd, en de gang van zaken schijnt het steeds meer waarschijnlijk te maken, dat de unionisten in het Hoogerhuis, naar den onbewimpelden raad van de Morning Post, het zullen verwerpen om do regeering tot een ontbinding van het Lagerhuis te noodzaken. W ant wat kan de regeering anders doen, wanneer haar de con cessies uit handen worden geslagen? De onveranderde Home-Rule-wet invoeren en Ulster dwingen zou het eenig alternatief zijn en niemand gelooft, dat Asquith dat aanstonds zou willen. Intusschen is in Ulster alles rustig gebleven. De Covenanters zijn niet „getart" „deloyale optochten" zijn in hun „gebied" met gehouden. Zij kunnen zich dus vrij beroemen op hun opnieuw gebleken bovenmenschelijke tucht en zelfbeheersching. Maar laten wij eerlijker zijn en eindigen met een woord van hulde aan de nationalisten, die verachte Keltische Katho lieken, in Ulster, die „de wijsten geweest zijn" en een werkelijk bewonderenswaardigen pólitieken zin aan den dag hebben gelegd. TER NEUZEN, 29 Mei 1914. Donderdag had in het Schuttershof te Mid delburg de jaarlijksche vergadering van liet Provinciaal Comité van A. R. Kiesvereeni gingen plaats. Uit Zeeuwsch-Vlaand eren was de belangstel ling al zeer gering; Walcheren en Z.-Beveland waren tamelijk goed vertegenwoordigd, al bleek, dat Donderdag geen geschikte dag is voor deze vergadering. Als lid van het Moderamen werd gekozen de heer J. F. Heemskerk te Middelburg. De gewone verslagen werden uitgebracht en in de namiddagvergadering trad als spreket op de heer mr. V. H. Rutgers, Tweede-Kamerlid voor Hilversum met het onderwerpDe poli tieke toestand. Ook thans bleek het weer, dat de afwezigen ongelijk hadden met weg te blijven. Het was inderdaad een genot dezen vaardigen spreker te hooren. In ons volgend nummer hopen wij een verslag zijner rede te kunnen plaatsen. Gisterenmiddag traden alliier in liet huwelijk Jan Wingerder, oud 58 jaar, bekend straatleurder in bezems, emmers, enz., met Anna de Paepe, oud 35 jaar. Eenigen tijd geleden was hij uit zijn huisje bij de Dijkstraat gezet en hij woont nu in de bekende Catspolder, bij Driewegen. Er was bizonder veel publiek bij het stadhuis aanwezig en de politie moest het volk op een afstand houden. oor hij in t huwelijksbootje kon treden, was hij op last i van hoogerhand onderzocht geworden. Het is voor 'teerst dat de bijna 60-jarige Jan in liet huwelijk treedt. Voor reizigers die heen en weer varen, zonder te Ter Neuzen of te Breskens de boot te verlaten, komende van Vlissingen, kunnen tot 30 September op de Prov. booten kaarten krijgen tegen de prijzen van een enkele reis, dus 771 o en 55 cent van Vlissingen—Neuzen le en 2e kajuit en 40 en 30 cent van lis- singenBreskens. Driewegen. In de laatst gehouden vergade ring der Vereeniging van oud-leerlingen van Landbouwcursussen,„Landbouwbelang alhier hield de heer Waalkes, apotheker te Ter Neuzen, in de Christelijke school eene voor dracht over: „De bereiding van kunstmest stoffen." Nadat de Voorzitter den spreker bij de vergadering had ingeleid en o. a. er op ge wezen had, welk een gewichtige plaats de kunstmeststoffen beslaan in het moderne landbouwbedrijf en hoe de landbouwer nooit te veel daarvan weet. nam de heer W aalkes het woord. Spreker behandelde van de vele meststoffen alleen de phosphaatmeststoffen en verduide lijkte het gesprokene, zoowel door proeven als met scheikundige formules en teekenmgen. Het was voor de oudleerlingen, die echter helaas in geen groot getal aanwezig waren, een leerzame les en nuttige herhaling, maar ook de donateurs stelden in het onderwerp groot belang, getuigen de vragen na afloop der lezing, aan den spreker gedaan. De Voorzitter was dan ook aller tolk, toen hij den heer Waalkes dankte voor zijn belange loos optreden. Jan van Hoeve, Axel 3, wed. Daelman, West - dorpe 1, Kr. de Kraker, Zaamslag 3, wed. De Munck, Zuiddorpe 2 en wed. A. Buijsse, Zuid- dorpe 2. Deze kwamen niet voor bekroning in aan merking, doch werden toch opgenomen en geprezen voor hunne goede eigenschappen en de mooie melk en boterproductie. Axel. Alhier is opgericht een cursus iïi Landbouw-Huislioudkunde ten behoeve van boerendochters. 21 meisjes hebben zich hier voor opgegeven. De lessen vangen het eerste halfjaar aan, begin November a. s. en worden gedurende 16 weken 3 maal per week. telkens 's namid dags gegevenhet 2e halfjaar begint dan weer vermoedelijk November 1915, zoodat de cnrsus zal bevatten tweemaal 160 lesuren. Als leerkrachten treden op mejuffrouw Jac. van Prooye van Bergen op Zoom en de heer F. C. Zonnevijlle, landbouw-onderwijzer te Axel. week verschijnen onder den titel „Van strak gespannen snaren" een boekje van pl. m. 120 pagina's druk, dat al de „Brieven van wijlen Ds. R I. W, Rudolph zal bevatten. Door Z.Ex. Minister van Staat Dr. A. Kuyper is een „Woord Vooraf" geschreven en Ds. G. Verrlj, Geref. pred. te Waarder, een intiem vriend van den overledene, geeft een levens bericht van Ds. Rudolph. Tevens wordt van dezen een portret in het boek opgenomen. De landbouwer F. D., die Woensdag in zijn rijtuig van de markt te Ter Neuzen kwam werd 'bij thuiskomst dood gevonden. Bij het passeerên alhier had hij nog verschillende personen gegroet. Het schijnt, dat hij op den Hoogen Dijk door een beroerte of hartverlam ming getrófien is. Althans bij de Blikstraat had een jongetje gezien, dat de leidsels van het paard over den grond sleepten en dat de voerman omgevallen was. Het paard is dus onbestuurd verder geloopen tot bij de hoeve, waar het voor het gesloten hek staan bleef. Kortstondig is het leven des menschen als het gras. Zaamslag. Het O. M. bij den Hoogen Raad heeft conclusie genomen in de zaak van W.v. S. en F. v. S., kooplieden in rijwielen en naaimachines alhier, door het gerechtshof te 's Gravenhage, met vernietiging van een vonnis van de rechtbank te Middelburg, ieder veroor deeld tot U/s jaar gevangenisstraf wegens bedrieglijke bankbreuk. Aangevoerd was, dat de dagvaarding nietig behoorde verklaard te worden, omdat daarin is ten laste gelegd het niet verantwoorden van goederen ter waarde van f 3400 en van een schuldvordering tot genoemd bedrag en bekl. daardoor den indruk moesten krijgen dat lnin cumulatief twee onvereenigbare feiten werden ten laste gelegd en omdat in elk geval de dagvaarding eene onduidelijke om schrijving inhield en voorts dat niet is ge motiveerd, dat beklaagden bekend waren met de aanwezigheid der goederen tijdens de inventarisatie in een pakhuis. De adv.-gen., achtte geen dezer middelen gegrond en concludeerde tot verwerping, l'itspraak 22 Juni. Axel. De keuring werd gehouden van stieren en koeien, waarvoor waren aangevoerd 3 stieren en 11 koeien. - De drie stieren werden alle bekroond. Zoo werd voor 2-jarige stieren de eerste prjjs ad f 50 toegekend aan dhr. S. de Putter, land bouwer te Zaamslag en de tweede ad f30 aan de vereeniging te Westdorpe. Voor 1-jarige stieren werd een pigs van f50 toegekend aan de vereeniging te Zaamslag. Koeien waren aangebracht door de heeren Bij verstek vroeg het O. M. bij het gerechtshof te Den Haag strafverzwaring tot 6 maanden tegen M. C. P. te Philippine, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 3 maanden gev.straf wegens bedriegelijke bankbreuk. Uitspraak over 8 dagen. In de Maaudag te Koewacht gehouden ergadering der ingelanden van den Kernemelk- polder, werd in de vacature van dijkgraaf, ontstaan door het overlijden van den lieer C. P. J. Dierick, voorzien door de benoeming met algemeene stemmen van den heer Alb. Dierick aldaar. Bij de Dinsdag aldaar plaats gehad hebbende candidaatstelling voor lid van den raad, even eens noodig door het overlijden van den heer Dierick, werd als gekozen verklaard de heer Alb. Dierick. (M. C.) Door den Commissaris der Koningin is be noemd tot secretaris der Gezondheidscom missie, zetel Oostburg, de heer A. Mijs, Notaris te Oostburg. A. s. Dinsdag zal op de hofstede Toren- zicht aan den weg van Vlissingen naar Koude, kerke, een cpenluchtmeeting gehouden worden- O.m. zal oud-minister Talma daar ook spreken. Woensdag werd te Middelburg aanbesteed lo. het herstellen van een gedeelte beschoei ing langs de noordwestzijde van de stations- loskade te Ter Neuzen. (Raming f 4000). Ingeschreven werd door de heeren G. J. Balkenstein Jr., voor f3652; P. J. Th. Bnig- geman, f3748; G. A. van der Straaten, f 3i60, D. Tholens Az., f 3774H. Jansen J.zn., Middelburg, f 3860; J. B. de Vos, f3890 en A. Kaan, t'3950. De inschrijvers, bij wier naam geen woon plaats is vermeld, wonen te Ter Neuzen. 2o. Het maken en inhangen van een paar ijzeren ebdeuren voor de midden schutsluis te Ter Neuzen. (Raming f9500). Laagste inschrijfster was de firma E. Penning te Kampen voor f 8593. Goes. Woensdag werd alhier in een boom gaard een Zendingsdag gehouden. Des morgens hield Ds. Van Hulsteijn van Ter Neuzen in de Geref. kerk voor een vrij talrijk en aandachtig gehoor een bidstond. 's Middags spraken voor een 300 menschen de D.D. J. Sijbesma van Zierikzee, Joh. Visser van Driebergen, R. v. d. Kamp van Breukelen, B. A. Knoppers van Biezelinge. De Koningin heeft niet ontvankelijk ver klaard het beroep van den gemeenteraad van Bruinisse tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland tot niet-goedkeuring van de rege ling van de inkoopsom en het verhaal op pensioenbijdragen op gemeente-ambtenaren. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam (vac. Veder) A. Hoeneveld te Nijkerk en C. W. E. Ploos v. Amstel te Delft. T Bedankt: voor Oud-Loosdrecht, R. de Jager, te Scherpenzeel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bennebroek, A. S Talma; te Ernst (G.), R. Bartlema, cand. te Beetgumer molen (Fr.); te Parrega, C. E. F. de Vries, te Heeg. Aangenomennaar Rotterdam (vac.-Ea rners) J. van Duyvenboden te Vlaardingen naar Enter: J. Bus, lmlppr. te Alphen a. d. I Rijn. Naar de Rott. verneemt zal de volgende Dinsdagmiddag had in een zeer net inge richte zaal te Bergen op Zoom de officieele opening plaats van de driedaagsche bazaar, uitgaande van de jonge damesvereeniging van de stichting „Vrederust". Na een kort doch hartelijk woord tot de aanwezigen bracht ds. Donner uit Breda hulde aan de jongedamesvereeniging van „Vrederust,'; zette vervolgens het doel uit een van deze vereeniging n.l. aan de in de stichting verpleegde ongelukkigen eenige genoegelijke oogenblikken te bezorgen; en bracht ten slotte een woord van dank aan allen die tot het welslagen hebben meegewerkt. Te Noordwijkerhout had een buitenge wone huwelijksplechtigheid plaats, n.l. die van Jhr. K. v. d. Poll met Jonkvr. C. Gevers. Ruim 30 auto,s brachten een 50tal van de meest aanzienlijken uit den lande naar Raadhuis en Kerk, waar ds. Ruys van Oegstgeest het huwelijk inzegende. Hoofden van openbare en bijzondere scholen ontvingen voor de kinderen een belangrijke gift. Wandelweg Amsterdam Arnhem. Dinsdag is officieel geopend, de wandelweg Amsterdam—Arnhem. Het is een kranig stuk werk. Degenen die den tocht reeds maakten zijn vol lof over hetgeen hier tot stand gebracht is. Blauwe wapenschildjes geven een route aan die niet langs de gewone wegen loopt, maar, dank zij de welwillendheid van de eigenaars der tusschen gelegen landgoederen, langs de mooiste plekjes die men zich denken kan, en die men anders niet ziet. Practische kaarten en een nuttig handboekje vergemakkelijken den tocht. De weg loopt van Amsterdam naar Hilver sum, Zeist, Doorn, Berg en Bosch, Nol in 't Bosch, Arnhem. Men kan hem in 5 of dagen afwandelen. De officieele opening had plaats door een gezamenlijken tocht van een 60-tal génoodigden over een deel van den weg, natuurlijk met redevoeringen aan den lunch. Alle deelnemers waren opgetogen. I Aan den A. N. W. B. alle hulde voor deze practische propaganda voor den mooisten vorm van toerisme 1 Pakhuizen verbrand te Amsterdam. Woensdagnacht heeft te Amsterdam een vreeselijke brand gewoed. Door het omvallen van een brandende kaars is de brand ont- ^"Onvermoeid hielden de brandweermannen, soms tot halverwege de knieën wadend inde stroomen bluschwater, die zich schuimend van de kappen der brandende pakhuizen stort ten, de straalpijpen op de venstergaten gericht, waaruit nog altijd dikke rookmassa's opstegen. Dikwijls was liet maar een spuiten op goed geluk af geweest, omdat de eigenlijke vuur haard nog steeds niet gevonden, en vermoe delijk niet bereikt was. Van weerskanten werden zoo de zolders over hun gansche lengte doorspoten, zooiiat af en toe de brandweer lieden, die, door dikke rookwolken omhuld, in de vensters hun slangen hanteerden, plotseling een frisch bad kregen van hun kameraden aan den overkant. In den loop van den nacht is toch ook nog pakhuis no. 14 aangetast. De oorzaak van het overslaan van den brand schijnt niet zoozeer in den krachtigen wind gezocht te moeten worden als wel in de om standigheid, dat de balken die de zolders dragen loopen door de brandmuren heenbij pand 15 zoowel als van pand 14 moeten die balken het vuur geleid hebben door de brand vrije" afscheiding heen, die men tegenwoordig zeker niet meer zoo zou maken. De drijvende stoomspuiten de Jason en de Jan v. d. Ileijde, en een viertal rijdende stoom spuiten iiebben den ganschen nacht door ge werkt. Bovendien was een stoombootje bezig het bluschwater, dat zeer hoog in de kelders stond, weg te pompen. 's Morgens omstreeks 9 uur kon de brand weer inrukken. Het vuur was vrijwel overal gebluschtalleen bleven nog enkele spuitgasten ter bewaking achter. Uitgebrand zijn de twee bovenste zolders van pakhuis 15 en 16, van de firma Willemsz en Godefroy, en de boven- I ste zolder van pakhuis 14, van het Leijdsche- veem. Werklieden waren gisteren bezig de pakhnizen leeg te halen. Aangaande de schade der brand is nog niets bekend. Op de zolders van het pand Kortijk, naast het verbrande pand Dordrecht gelegen, lag voor f 1,000,000 tabak, die geheel met water iï doorweekt. Te Spankeren is de bliksem ingeslagen in den toren, gelukkig zonder brand te ver- oorzaken. Alleen een gedeelte van het gewelf en een balk werden stukgeslagen. Bij een inwoner in de buurtschap Henxel gemeente Winterswijk, zoogt een kat zes jonge hazen. De pleegmoeder is zeer bezorgd voor liaar aangenomen kroost. Te Scheveningen is Donderdag jl. onge veer 10 mijl van de kust, door een visscher aldaar, een' zeer vreemdsoortige visch ge vangen. Van 25 tot en met 29 Mei. Gevestigd zijn J. S. v. d. Velde, dienstbode, 0 172, uit Ermelo. P. Staart, zonder beroep, Noordstraat 41, uit Bloe- mendaal J. de Putter, zonder beroep, Markt 19, uit Hoek. P Bazen, schilder, Baandijk 36, uit Graauw. E. M. Muller, dienstbode, Grenulaan 27, uit Dordrecht. A. M. Verras, dienstbode, Q 244, uit Antwerpen. Vertrokken zijn J. Willemsen, smid, K. Dijkstraat 7, naar Krui- ningen. E. J. Dekker, z. ber. O 170 naar Sas van Gent. C. A. Rijken, z. ber., van Bovenstraat 40, naar Antwerpen. J. G. J. Tonnaer, opzichter, L. Kerkstraat 31, naar Vught. W. J. van Leuven, schipper, aan boord, naar Dordrecht. R. Harms, bankw., P 13, naar Amsterdam. H. Heeiïer, tim merman, Baandijk 75, naar Sas van Gent. Th. Loock, scheepsmeter, L. Kerkstraat 92, naar Antwerpen. M. L. Fierlage, dienstbode, K. Kerkstraat 22, naar Westdorpe. C. J. v. d. Klooster, z. ber. Noordstraat 15, naar Dordrecht. J- Mieras, dienstbode, Heeren gracht, naar Axel. A. Meeusen, z. ber. 1 N, naar Axel. P. Rosendaal, smidsknecht, Schoolweg 11, naar Koudekerke. A. de Bokx, z. ber. O 48, naar Zaamslag. J. Sol dienstbode, O 56, naar Groede.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2