Biiinenlandscli Nieuws. Buitenlandse!! Overzicht. Uit Stad en Provincie. K e r k en S c h o o 1. verhalen uitgaat" niet willen missen en vraagt daarom Waarom zal de openbare school dezen machtigen factor tot de zedelijke en verstan delijke opvoeding van het kind langer onge bruikt laten dan noodig is M e begrijpen, dat vroeger 't onderwijs in de Bijbelserie geschiedenis op de openbare school een onmogelijkheid waswie er om vroeg zou doodgedrnkt zijn tusschen de aanhangers van valsche begrippen omtrent godsdienstige neutraliteit eenerzijds en de confessioneelen anderzijds, die daarin „oneerlijke concurrentie Za|laar als het gelukken mocht de pacifi catie tot stand te brengen, dan is er van concurrentie geen sprake meer, tenminste niet in dien zin, en dan zal dunkt ons de vraag gewettigd zijn of het dan geen tijd wordt de openbare school ook dienstbaai te maken aan het onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis. De gelijkenissen van Jezus, de lotgevallen van Jozef, de historie van David en Saul, zijn den paedagoog toch zeker bruik baarder materiaal dan Jan van bchaffelaar of de maar steeds bruiloften vierende Jacoba van Beieren Om tot dit doel te komen, zegt het blad verder Men zou öf aan art. 22 van de wet op het Lager Onderwijs die uitbreiding kunnen geven, dat op de Overheid de verplichting werd gelegd aan de kerkbesturen te verzoeken de godsdienstleraren beschikbaar te stellen voor het godsdienstonderwijs, en dat onderwijs zelf al moet ieder vrijblijven er aan dee te nemen of niet meer tot een integreerend deel kunnen maken van het geheele onderwijs dan nu het geval is. Of men zou moeten hebben een leesboek met verhalen uit den Bijbel geschreven door een uitnemend Bijbelkenner en paedagoog, die in alle opzichten bij de samenstelling rekening houdt met art. 35, alin. 2 \an tc wet op het L. O. Beter nog, zoo besluit het blad, ware het misschien als men het eene deed en het andere niet liet. K a t w ij k. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat ten gevolge van het aannemen door den heer mr. O. J. E. baron van Wasse- naer van Catwijck van ziju benoeming tot lui van de Eerste Kamer, in het kiesdistrict Katwijk een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaatshebben op Dinsdag 2 Juni e.kde stemming, zoo noodig. op Vrijdag 12 Juni d.a.v., de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 23 Juni d.a.v. otct j Het hoofdcomité van het Roode Kruis in Nederland heeft thans besloten, dat liet -1 ambulances, ieder bestaande uit 1 hoofdver pleegster en 2 verpleegsters en tevens die^ nende ter opleiding van inlandsch verplegend personeel zal uitzenden voor de pestbestrijding in Ned.-Indië. Twee ambulances zijn reeds samengesteld en zullen 23 Juni uit Den Haag vertrekken om de reis naar Java te aan vaarde». De Deensche en Nederlandsche konings paren kwamen gisteren aan het Centraal sta tion te Amsterdam Jaan, opgewacht door de overheidspersonen. De Nederlandsche oorlogs schepen werden bezichtigd. Vervolgens werd genoemaald. De koningin en de prins keerden daarop naar de residentie terug. Oostenrijk en Italië. De heftige verwijten in de Italiaausche pers tegen Oostenrijk (Ëssad pasja zou slachtoffer o-eworden zijn eener Oostenrijksche intrigue) hebben, naai' de Neue Freie Presse verneemt, welingelichte kringen te Weenen in hooge mate verrast. Men vermoedt dat de Italiaausche regeering zelve aanleiding zal vinden de blijkbaar erg opgewonden openbare meening in Italië op de hoogte brengen van den staat van zaken, ten einde een onbevangen oordeel daarover moge lijk te maken. De houding der Italiaansche pers schrijft men hier in hoofdzaak toe aan inlichtingen, haar door Essad pasja verstrekt. Essad heeft zich namelijk tegen verscheidene Italiaansche journalisten over de gebeurtenissen te Durazzo uitgelaten in een om begrijpelijke redenen voor Oostenrijk ongunstigen zm, om zoodoende de openbare meening in Italië voor zich te winnen. Een feit is, dat bij de jongste voorvallen te Durazzo niet alleen Oostenrijksche en Iali- aansche officieren tegenwoordig zijn geweest en zich ter beschikking van den vorst hebben u-esteld, maar ook officieren uit Duitschland, Engeland en andere staten zich vrijwillig onder bevel der Nederlandsche officieren hebben gesteld. Het is derhalve tendentieus en onjuist, onder die omstandigheden van een eenzijdig optreden van Oostenrijk te spreken. Albanië. De opstandelingen rukten Woensdag, 5 uur 's middags, naar Durazzo op, volgens de N. K. O. De vorst heeft zich met zijn gezin en zijn gevolg aan boord van het Italiaansche oorlogs schip Misurata ingescheept. Een te Triest ontvangen draadloos telegram van de Szigetvar (het Oostenrijksche stations schip te Durazzo hebben aangevallen. Dit bericht wordt aan de Neue Freie Presse ook van andere zijde bevestigd. Het ministerie heeft zijn ontslag gevraagd. De Malissoren weigeren tegen de opstande lingen op te trekken. De Albaneeselie gendarmerie rukt, ondei bevel der Nederlandsche officieren, tegen de opstandelingen in Sjak op. Uit de richting van Sjak hoort men geweerschoten en het vuur der machinegeweren. Uit Weenen aan de Kölmsche Zeitung Diplomatieke kringen spreken tegen dat de mogendheden gemeenschappelijke tusschen- komst in Albanië overwegen, Zij hebben alleen overleg gepleegd in verband met liet verzoek van den vorst om een deel der inter nationale bezetting van Skoetari naar Durazzo te zenden om de vorstelijke familie te be schermen. Daartoe is reeds besloten. Het Mohammedaansche oproer in Albanië. De berichten uit Durazzo, aldus de N. R. 0., geven een treurig beeld van den toestand aldaar, vooral voor de Nederlandsche officieren en den prins. Dat de verwijdering van Essad pasja dooi, naar het schijnt, vrij eigenmachtig optreden van de Nederlandsche officieren, gesteund door de Oostenrijkers, heeft plaats gehad, is een voorstelling van zaken, die, na alle over eenstemmende berichten (ook onze I'corresj pondent sprak in zijn brief in ons Ochtendblad van gisteren over Oostenrijksche kanonnen, die het huis van Essad hebben beschoten), hoe langer hoe waarschijnlijker lijkt. Daarna rustte op de gendarmerie onder de Nederlandsche officieren de taak om, met behulp van de nationalistische vrijwilligers en de lijf wacht van katholieke Malissoren, den opmarsch van de opstandelingen naar Durazzo te stuiten. Dit is hun ten eenenmale mislukt. De oth eieren zijn met hun manschappen gevangen genomen.' De nationalisten zijn uiteengejaagd en de Malissoren van de lijfwacht zijn op Italiaansche schepen gevlucht! Eerst nog een nader bericht over de gevangen neming van Essad pasja: Het is afkomstig van dr. Berghausen, den gewezen lijfarts des prinsen, die wegens oneenigheid met von Troth aden hofmaarschalk, ontslag genomen heeft en naar Keulen is teruggekeerd. Den 18den Mei, des avonds om 7 uur, zoo vertelt dr. Berghausen, kwam majoor Sluis, de commandant van Durazzo, bij nuj en zeide Nu ziju wij allebei in ongenade gevallen. Vanmiddag werd ik bij Essad pasja ontboden. Hij wilde dat een groote hoeveelheid munitie over Sjak en Tirana naar Epirus zou worden gevoerd. Ik opperde bezwaar, omdat de heele streek door opstandelingen is bezet, die zich waarschijnlijk van de munitie zouden meester maken." Ti Essad antwoordde„Ik ben minister, wat ik gelast, gebeurt." Ik werd boos en zeide „Zijn uw bevelen dan goed Zij zijn steeds tegen liet belang van het land en tegen dat van den Mbret 6Essad liet mij terstond vertrekken, ging naar den Mbret 'en bood zijn ontslag aan, als ik niet onverwijld als commandant werd mijn huis stond en temidden daarvan majoor Sluis ontwaarde." Hoe vervolgens Essad s huis werd platgeschoten, waarop lnj zich moest overgeven, is reeds bekend. Den volgenden dag, Zaterdag, gold het den opmarsch van de opstandelingen naar Durazzo te stuiten. Tegen den middag, zoo meldt een telegram aan het Giornale d'Italia, kondigde een kanon schot aan, dat het gevecht begonnen was. Kolonel Thomson, (die, naar men weet, den vorigen dag met generaal De Veer uit Epirus terug was gekomen) voerde op een heuvel het bevel over twee kanonnen (dezelde waar mee op Essad's huis was gevuurd het vuur had niet de minste uitwerking. De Albaneesche troepen, die de stad moesten verdedigen, stonden onder bevel van de Ne derlandsche officieren Sluis en Roelfsema en den (Oostenrijkschen?) kapitein Gumpenberg. De laatste werd zwaar gewond. Een paniek maakte zich van de bevolking meester. De Italiaansche matrozen maakten zich gereed om het gezantschap en het paleis van den Mbret te verdedigen. Later op den middag werd de strijd heviger. De auto van den Italiaan Moscia bracht dooden en gewonden naar de stad. Een groot aantal mohammedaansche vrouwen nam de wijk op liet Italiaansche gezantschap en op schepen, die den vluchtelingen ter beschikking waren gesteld. Volgens het rapport van Aliotti, den Itah- aanschen gezant te Durazzo, aan di San Giuli- ano, den minister van buitenlandsche zaken, was de afloop van het gevecht deze, dat alle Nederlandsche officieren, tezamen met hun manschappen, door de opstandelingen zijn gevangen genomen. Daarop werd hevel ge geven om het kanonvuur te staken. (Kolonel Thomson, die het bevel over de kanonnen voerde, zal dus wel niet bij de gevangenen zijn Het was de Italiaansche gezant, die er bij den Mbret op aandrong om zich op de Misurata met zijn gezin in veiligheid te brengen en vervolgens de afdeelingen van de Italiaan sche en Oostenrijksche matrozen terug te trekken Dit was 'vooral daarom noodzakelijk zoo schrijft de gezant, omdat de aanwezigheid der katholieke Malissoren een uittarting voor de opstandelingen was. Zoowel de Italiaansche gezant als een Alba- neescli zegsman van de Turksche Tanin, die plotseling verdacht veel inlichtingen over den opstand heeft, bevestigt, dat deze een bevve ging is van de mohammedanen van Noordelijk Albanië tegen den niet-mohammedaanschen vorst. Ook Essad pasja heeft gezegd, dat luj nu het plan van de vervanging van den prins von Wied door een zoon van Abdul-Hamid geen droombeeld meer vond. Hij deelde ten slotte mede welke maat regelen thans door de regeering reeds zijn genomen, om de lichamelijke opvoeding der jongelieden te bevorderen, hoe voor onder wijzers die in het bezit zijn der akte vrije- en orde oefeningen der gymnastiek de gelegenheid is opengesteld tot het behalen van een di ploma, om op te treden als leider van open luchtspelen, voor jongelieden tot den leeftijd van 20 jaar en onder welke voorwaarden zij daarvoor een belooning kunnen erlangen. Hij deelde ook mede dat de heer Duizendstra, leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool alhier bereid was een cursus te houden voor het behalen van voornoemd De vergadering, die geleid werd door den burgemeester, werd bijgewoond door raads leden, leden der schoolcommissie, directeur en leeraren van de hoogere burgerschool en verschillende hoofden van scholen en onder* afgezet. De Mbret ontbood mij en verzocht mij om mijn overplaatsing naar Skoetari of Walona aan te vragen, daar hij op het oogenbhk Essad pasja niet als minister missen kon. Ik antwoordde, dat ik ingevolge, de besluiten van de conferentie van Londen op dezen pos was geroepen en niet om overplaatsing vragen kon. Ik zou echter aan de bevelen van den Mbret gehoorzamen. De Mbret zeide, dat hij nog bij zichzelf moest overleggen en bestelde mij tegen ha tien weer in de konak. Ik vertelde de zaak aan den Oostenrijkschen gezant von Löwenthal. Deze moet naar de konak zijn gesneld en van den Mbret mijn ontslag als commandant van Durazzo en het herstel van Essad pasja hebben geëischt. Von Löwenthal moet daarbij hebben gedreigd, onmiddellijk het Oostenrijksche oorlogschip te laten wegstooinen, als de Mbret niet toegaf. De Mbret gaf toe, ik ging naar Essad pasja en zei hem, dat ik nog steeds commandant van Durazzo was en de Mbret zijn ontslag had aangenomen ik eischte van hem, omdat hij thans een particulier persoon was, alle wapenen uit te leveren. Essad vyeigerde dat, maar gaf een van zijn dienaren bevel nnj te vergiftigen. De bediende weigerde en werd toen door een anderen bediende op bevel van Essad doodgeschoten." In den nacht na deze gebeurtenisseni is toen de gevangenneming van Essad gevolgd. Essad pasja heeft daar zelf nog over gezegd, dat de beschuldiging, dat hij een aanslag op den Mbret beraamde, bespottelijk was omdat hij immers al lang de gelegenheid had gehad om, als hij wilde, hem op zij te schuiven. In den' laatsten tijd, zoo heeft Essad ge zegd, was de vijandelijke houding van de Nederlanders en Oostenrijkers zoo duidelijk geworden, dat ik den Mbret tot tweemaal toe mijn ontslag aanbood, wat ten slotte werd aangenomen. Daarop werd het gerucht verspreid dat ik honderd gewapende mannen in huis had. Ik had er echter maar 16. Reeds had ik bevel gegeven, de wapens neer te leggen, toen ik bemerkte dat er een dreigende bende christelijke Albaneezen voor Mexico en de Vereenigde Staten. Te Washington loopen geruchten, datPuebla, de sterke stelling die Huerta als laatste bol werk zou hebben verkozen, in handen der opstandelingen is gevalllen. Huerta laat nu Queretaro, de stad ten Noorden der Mexicaan- sche hoofdstad, waar in 1867 keizer Maximihaan is doodgeschoten, in staat van tegenweer brengen. Carranza heeft Saltillo als de hoofdstad van zijn voorloopig bewind gekozen. Uit Niagara Falls komt bericht, schrijft de N. R. C., dat Carranza zich toch nog, 't zij officieus, ter bemiddelingsconferentie wil doen vertegenwoordigen. Hij heeft er José Nas- concelos heengezonden, maar men acht het niet waarschijnlijk dat de bemiddelaars hem zullen toelaten," tenzij de Carranzisten de vijandelijkheden staken. 'Aan 'Huerta schrijven de Amerikaansche dagbladcorrespondenten te Vera Cruz weei plannen toe om heimelijk de plaat te poetsen Het Duitsche stoomschip Yipiranga heelt bevel gekregen zich gereed te houden om naar Puerto Mexico te verstoomen, ten einde daar een „hooge persoonlijkheid" aan boord te nemen. Daarmede is naar hun overtuiging, niemands anders bedoeld dan Huerta. Naar men te Washington zegt, is taan de opstandelingen te danken, dat de petroleum- bezittingen bij Tampico ongemoeid zijn gelaten. Generaal Zaragoza, de bevelhebber van het garnizoen, had ze willen vernielen voor hij de stad ontruimde, doch op voorstel van den bevelhebber der opstandelingen heeft hij dat nagelaten, onder beding dat hij met zijn troepen zou mogen aftrekken en tot op een afstand van 160 K.M. buiten Tampico met zou worden aangevallen. wijzers. 'Bij de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door den heer De Groot, hoofd van school C. in het verband der rede gewezen op het ontbreken van een gymnastieklokaal bij de openbare scholen, waardoor daaraan meestal geen gelegenheid bestaat tot het geven van vrije- en orde-oefeningen, in verband met jaargetijde of weersgesteldheid. Hij meende dat die oefeningen zeer ten goede zouden werken, om voor te bereiden het door den heer Balfort besproken onderwijs aan jonge lieden. Hij verzocht den burgemeester de ge legenheid voor het geregeld geven van de vrije- en orde-oefeningen door het beschikbaar stellen van een lokaal, voor de hoogste klassen zoo mogelijk onder geheel bevoegde leiding te willen bevorderen. De burgemeester verklaarde, voorzoover het van hem afhangt, aan dat denkbeeld steun te willen verleenen. Axel. In de Vrijdag gehouden gemeente raadszitting alhier waren tegenwoordig de heeren Lamaïtre, Kruijsse, Oggel, Dregmans, F Dekker, Dieleman, Smies, de Feijter en Wolfert. Afwezig de heeren Van priel en P. Dekker. Voorzitter dhr. L. J. den Hol- lander, secretaris dhr. J. A. van \essem. Het lezen der notulen van de vorige verga dering 'wordt aangehouden tot de volgende zitting. ju o Ingekomen was een schrijven van dhr. P. de Putter Pz., dat hij zijne benoeming tot ontvanger der gemeente en boekhouder dei- gasfabriek aanneemt, hopende de betrekkingen naar eisch te vervullen, tevens dankende voor bet in hem gestelde vertrouwen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt mede dat B. en W. hebben besloten, gezien de gunstige resultaten in andere gemeenten, een politiehond aan te schaffen, en vraagt of de Raad dit college machtigen wil om inlichtingen hieromtrent m te winnen, om dan in een volgende vergade ring een voorstel te doen. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorz. de openbare zitting, die over- -gaat in eene met gesloten deuren, ter be handeling van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag. Ax. Crt. Den nieuwbenoemden opzichter bij den Rijkswaterstaat, A. Leenhouts Jz. te Schoon- dijke, is met 1 Juni a. s. den Hoek van Holland als standplaats aangewezen. Sluis. Het bestuur van de Kon. Kantwerk school alhier besloot onlangs bij gelegenheid van het bezoek van het Deensche Vorstenpaar aan ons land, aan II. M. de Koningin van Denemarken een van Sluische kant expres voor de Koningin op de school vervaardigde waaier aan te bieden. De waaier werd ge monteerd door een maison te laiijs. Zaterdag ontving het bestuur van den gezant van Denemarken bericht, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, de waaier te aan- ^DeTvaaier wordt nu door tusschenkomst van den gezant naar Kopenhagen gezonden. M. Crt. TER NEUZEN, 26 Mei 1914. In de vergadering van stembevoegde in gelanden van den Vlooswijkpolder werd be noemd tot ontvanger-griffier de lieer Joh. Scheele alhier, inplaats van den heer Schalk, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag was verleend. Bij den dienst der directe belastingen alhier is verplaatst met ingang van 1 Juli C. W. Schuit, kommies 2de kl. van Ier Neuzen (alg. dienst) naar Amsterdam (G. D.) Vrijdagavond werd in het gymnastiek lokaal der hoogere burgerschool alhier aldus de Midd. Crt. door den heer Balfort inspec teur in de tweede afdeeling voor de lichame lijke opvoeding, eene lezing gehouden over de lichamelijke opvoeding, waarbij hij wees op Engeland, waar de lichamelijke opvoeding op zoo'n Imogen trap staat, en op de positie die deze natie in de wereld heeft weten te ver overen. Vrijdag sprong de kommies-te-water P. B te Hansweert, na een korten twist met zijn meisje van de groote sluis in het water met liet doel zich te verdrinken Een lid der bemanning van de „Cosmopilite sprong hem na, maar telkens wist de drenke ling zich aan zijn greep te ontrukken. Nadat ook een sleepbootkapitein en de hulpsluis- meester zich te water begeven hadden, gelukte het met vereende krachten den levensmoede aan wal te krijgen, echter niet voordat lnj den sluismeester nog krachtig in de hand gebeten had. Middelburg. Zondagnacht werd de politie geroepen bij een inwoner alhier, omdat hij dacht dat er dieven in den tuin waren, iocn de politie met een electrische lantaarn den tuin doorzocht, zagen zijtwee groote ratten zich weg scheren. Dat gebeurde in 1914 in de hoofdstad van onze provincie. De gemeenteraad van Poortvliet (Tholen) heeft besloten een leening aan te gaan van f62 100 aan te gaan tegen een rente van ten hoogste 41/» pet; zulks voor de deelneming m de naamlooze vennooischap voor den aanleg van een waterleiding op het eiland iholen. Geref. Kerken. Beroepente Herwijnen C. J. Hobman te Hollum (Ameland).

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2