HU de Tweede Kamer! Binneiilanclscli Nieuws. Biiitenlamlsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Hij kende toch ook de Genestet s„De Schepping zij predikt geen liefd rijk God Dan is de Bijbel heel wet oprechter en meer in overeenstemming met hetgeen wij in 't werkelijke leven om ons heen zien. Ook schijnt deze godsdienst een allesbehalve veredelenden invloed op de menschen uit te oefenen, want ofschoon deze priester van dien godsdienst zonder Bijbel zoo zoetelijk keuvelen kon over den lieven God, den Vader van alle schepselen, sloot hij, blijkens bovenstaande aanhaling, de vorstelijke hoven, den adel, de ononUvikkelden en het plebs, het volk achter de kiezers maar buiten liet volk omdat zij zich, volgens hem, daarvan door allerlei ondeugden onderscheiden. (Slot volgt). V Een Programma voor een vrijzinnigen Landdag. Op Hemelvaartsdag is er in de verschillende provinciën van ons land een openlucht-meeting, een landdag, voor de vrijzinnigen gehouden. In Zeeland had die landdag plaats te Goes, 't Is ons nog niet bekend, wat daar al zoo verhandeld is. De Beukelaar had intussclien al een 1 ro- gramma opgemaakt voor deze vergaderingen, met opgave van de verschillende punten, die de sprekers zouden kunnen behandelen. Ofschoon wij er niet voor durven instaan, dat de sprekers zich aan dit programma ge houden hebben, willen wij het onzen lezers toch niet onthouden. Het luidde als volgt Men kan hun (den hoorders) mededee- len, dat het Ministerie-Cort van der Lin den en een groot deel der verdere Vrij zinnigheid thans geen bezwaar heeft tegen algeheele geldelijke gelijkstelling van bij zonder en openbaar onderwijs, welse al geheele gelijkstelling in den verkiezingstijd van Vrijzinnige zijde de dood voor het openbaar onder wijs werd genoemd. Voorts kan den kiezers kond gedaan, dat men zich op stuk van het koloniaa beheer van den Gouverneur-Generaal Idenburg, ter Concentratie in den ver kiezingstijd volkomen heeft vergist en dat dit beheer juist, in aansluiting bij het oordeel van den tegen woordigen Vrijzin nigen Minister van Koloniën, zeer moet geprezen. Vervolgens kan den Vrijzinnigen worden bericht hoe het gerucht loopt, dat de tegenwoordige Minister van Marine zal voorstellen twee dreadnoughts tegelijk aan te bouwen, in ieder geval kan zijn voor stel om tot aanbouw van één dreadnought over te gaan besproken in verband met vroegere Vrijzinnige uitingen, die toen het dreadnoughtplan clericaal militai risme noemden. Daarna kan door deze Concentratie- sprekers wat breede aandacht worden gewijd aan de door Minister Ireub voor gestelde uitsluiting der bedeelden van de ouderdomsrente. Hetgeen dan weer kan geschieden in verband met Vrijzinnige uitspraken in den verkiezingstijd, dat aan alle zeventigjarigen, die dit van noode hebben, staatspensioen behoort te worden toegekend. Eindelijk kunnen de jongste kameide- batten over de Rijksinkomstenbelasting en over 's Lands finantiën aan de V rijzin- nige hoorders worden medegedeeld. Waarbij men er op wijzen kan, hoe men het in zake de belastingpolitiek der Con centratie volkomen oneens was. Terwijl dan kan vermeld, hoe het amen dement der Vrijzinnig-Democraten ter ver hooging van de belasting op de hoogere inkomens met medewerking van andere Vrijzinnigen werd verworpen. Ten slotte kan in aansluiting hieraan het voorstel tot een tabaks- en een bier belasting van Minister Bertling besproken. Uit dan weer in verband met de verze kering, door vele Vrijzinnigen in den ver kiezingstijd uitgesproken, dat men belas ting naar draagkracht en geen ver- hooging van indirecte belas- tingen wilde. Terwijl deze Concentratie sprekers ten besluite dan nog eenige zinsneden zouden kunnen wijden aan de onderwijzerssala- rissen, om' met een traan in het oog te verklaren, dat onder dit Vrijzinnig Kabinet voorloopig van geen verhooging sprake kan zijn, wijl de geldmiddelen dit met toelaten.' Waarbij dan terloops kon op gemerkt, dat het amendement der Vrij zinnig-Democraten om wat meel geld te putten uit de belasting der grootere inkomens met Vrijzinnige hulp werd ver worpen, en dat het Ministerie-Heemskerk door het gesmade toeslagwetje de onder wijzerssalarissen althans ten deele toch wat heeft verhoogd. kan nu niet meer worden veranderd door progressie te brengen in de vermogensbelasting. Spr. behandelt nog de regeiing in verband met de verhouding van het inkomen tot het vermogen en komt dan tot het amendement- Patijn. De hoogere opbrengst, uit dit amen dement te verkrijgen, acht spr. onnoodig. De vsrdediging van het amendement berust z. i. op subjectieve opvattingen. De heer Bos (V.-D., Winschoten) verdedigt het amendement der vrijzinnig-democraten tegen'de bestrijding van de lieeren Tydeman en Patijn. Hij wijst er o.m. op, dat de ver dedigers van de progressie in de vermogens belasting de opvatting voorstaan, dat de ver mogensbelasting ook andere fouten in het belastingstelsel moet verbeteren dan de tout, dat geen rekening wordt gehouden met liet verschil tusschen inkomsten uit bedrijf en die uit vermogen. Spr. voert nog enkele gronden aan om itc aanvulling van de progressie in de vermogens belasting aannemelijk te maken. De heer Vliegen (S. D. A. P., Amsterdam IX) verdedigt de progressie in de vermogens belasting op zijn wijze. Spr. geeft de voor keur aan het amendement-Bos boven «et amendement-Patijn. Naar aan de N. Ct. gemeld yvordt, is bij de regeering een wetsontwerp in voorberei- ding regelende de rijkssubsidies voor het vak onderwijs in Nederland. Het moet in de be doeling liggen, het subsidie te bepalen op 50 pet. Vroeger was dit meestal 40 pet. BUSSUM. B. en W. hebben volgens de N. R. Ct. den gemeenteraad voorgesteld te bepalen, dat onder den naam van Inkomsten belasting een bedrag van ten hoogste 1 ba0,00U mag worden geheven en wel op grond hiervan, dat de post voor onvoorziene uitgaven op verre na niet toereikend zal zijn om verschillende uitgaven te dekken. Dr. J. A. Cramer, Herv. Predikant te 's Gravenhage, schrijft Het comité ter bevordering van genees kundig onderzoek vóór het huwelijk tracht de overtuiging ingang te doen vinden dat medische raadpleging vóór het huwelijk een zedelijke plicht is, welke dient te worden nagekomen zoowel in het belang van de betrokkenen zelf, als in dat hunner nakomelingen een maatregel dus die de geheele maatschappij ten goede komt. Ons Comité is overtuigd, dat op den weg ter bereiking van zijn doel een groote schrGue voorwaarts zal worden gedaan, wanneer in godsdienstig kerkelijke kringen sympathie met zijn streven wordt gewekt. Dat het niet de bedoeling is, „liet mensclicn- ras te verbeteren", gelijk soms geringschattend wordt opgemerkt, maar: le. bij jonge mannen het bewustzijn op te wekken," hoe groote verantwoordelijkheid zij op zich' nemen, wanneer zij een meisje ten huwelijk vragen, en 2e 'de ouders van zulk een meisje er voor te bewaren hun kind roekeloos weg te geven aan iemand, van wiens moreelen en physieken toestand zij weinig of niets weten. Werd de medische raadpleging voor het huwelijk volkszede, dan zou dat de heiligheid van liet huwelijk bevorderen en ongetwijfeld het nageslacht ten goede komen. Voornoemd comité bestaat uit: Dr. b. Grei- danus, Hofarts te Baarn, President, J.J. Ber denis van Berlikom, Arts te s Gravenhage, Dr. J. A. Cramer, Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage, Dr. A. Dupont, Geneesheer-Directeur van het Idiotengesticht Lozenoord", Mevrouw W. van Itallie-van Êmbden te Leiden, Mr. M. I. N. Spaargaren, Advocaat en Procureur te 'sGravenhage, Mevrouw Van den Steen van Ommeren-IIallo te 's Gravenhage, C. P. Voute, Journalist te 's Gravenhage, G. J. Roldanus, Secretaus, Adelheidstraat 266 te 's Gravenhage. Secretariaat Den Haag, Kortenaerkade No. S. Zaandam. Naar het Vaderl. verneemt, heeft het Kamer lid de heer Brummelkamp, naar aanleiding van de beantwoording van zijn drie vragen dooi den minister van binnenlandsche zaken over de houding van den heer K. Ier Laan als burgemeester van Zaandam, opnieuw eenige vragen tot den minister van binnenl. zaken gericht. was slechts de plaatsen te bezetten, die de Grieksche troepen hadden ontruimd. Derhalve werd toen bevel gegeven tot het oproepen van de militie. Daarom was liet Essad pasja te doen. Reeds voor dat kolonel Thomson met de Epiroten aan het onderhan delen was, heeft onze Konstantinopohtaan- sche correspondent in ons blad geschreven, dat deze eerzuchtige veinzend op de gelegen heid aasde om, nadat gebleken was, dat men met de gendarmerie den Epiroten niet de baas zou kunnen worden, aan het hoofd van een militieleger, waarvan de kern door zijn aanhangers was gevormd, en dat Jioofdzakelijk door hem was uitgerust met de wapenen, die hij indertijd uit Skoetari had meegenomen, en te Tirana, het middelpunt van zijn invloed, bewaarde, om dan aan het hoofd van dat leger, als een redder des lands tegen de Epi roten op te rukken, en daardoor almachtig in den nieuwen staat te worden. Naar uit het terugroepen van Thomson, de hervatting van den strijd tegen de Epiroten, en het bevel tot het oproepen van de natio nale militie blijkt, heeft hij aanvankelijk zoo wel den Mb ret als zijn mederegeerders naar zijn hand weten te zetten. Maar met het bijeenbrengen van de militie ging het niet naar wenscli. Zooals bekend, voeden de bairaktaren, de stamhoofden van de Noordelijke Albaneezen, een ingekankerden haat tegen den Middel-Albaneeschen groot grondbezitter. Zij schijnen van de ontevreden heid onder de tegen hun zin aangeworven Zitting van Woensdag 20 Mei. De beraadslaging over het ontwerp inkom stenbelasting wordt voortgezet. De heer Tydeman (V. L., Hiel) zegt eerst nog wat naar aanleiding van het gistei en door den heer Marchant opgeworpen persoon lijk feit en bespreekt dan nog eens het amen- dement-Bos. Spr. is van oordeel, dat de ver mogensbelasting wel een aanvullmgsbelasting is Er is z. i. een samenhangend geheel, ge vormd do'or de beide belastingen, en dit stelsel Het nieuwe oproer in Albanië. Toen in den door den Mbret gepresideerden ministerraad de Mbret en alle ministers om het zeerst er bij de internationale commissie van toezicht, d'ie de vergadering bijwoonde, op aandrongen, dat zij de beslechting van Epirotisclie kwestie ter hand zou nemen, hulde zich Essad pasja, zoo schreven wij dezer dagen, aldus de N. R. C., in somber stilzwijgen. IIij is de man geweest, die doorzette, dat kolonel Thomson, reeds een goed eind op weg om door het inwilligen van de billijke eischen der Epiroten, met dezen tot een minnelijke schikking te komen, werd teruggeroepen en de strijd tegen dezen werd voortgezet. De gendarmerie kon tegen de goedgewapende Epiroten, versterkt door soldaten uit net Grieksche leger, voorzien van kanonnen en machinegeweren, en aangevoerd door Griek sche officieren, onmogelijk met succes oorlog voeren. Daartoe was zij dan ook geenszins bestemd. Haar opdracht in Zuidelijk-Albamë boeren een handig gebruik tegen hun ouden tegenstander te hebben gemaakt. Uit het besluit van den Mbret en den mi nisterraad, om nu toch de bemiddeling van de internationale commissie van toezicht in de Epirotische kwestie in te roepen, een be middeling die deze vroeger uit zichzelf aan prins Willem had aangeboden, maar die deze toen, waarschijnlijk onder den invloed -van Essad, had afgeslagen, blijkt dat de Mbret en de regeering tot het inzicht waren gekomen, dat de door Essad aangewezen weg niet tot succes kon voeren. De samenstelling en de uitrusting van de militie stuitte op moeilijk heden. De inderhaast afgezonden militie- troepen waren niet veel waard. Voorts was Essad pasja vertoornd, dat ook andere mannen dan zijn aanhangers werden opgeroepen. Daar Essad zijn oorspronkelijk plan nu met meer met goedvinding van de regeering kon uitvoeren, en hij, even hardnekkig als sluw, gelijk lnj zich reeds als verdediger van Skoetari had getoond, evenmin zijn plan wilde laten varen en moest hij zich nu wel tegen de re geering wenden. Zijn te Tirana verzamelde troepen liet luj dus niet rechtstreeks naar Zuidelijk-Albanië, waar zij, na het tot stand komen van het vergelijk met de Epiroten door bemiddeling van^de commissie van toezicht bovendien niets meer konden uitrichten, maar tegen de hoofd stad oprukken. Er zijn dus twee verschillende oproerige bewegingen te onderscheiden. Een oproer van Essad pasja tegen de regeering, en een bewe- ging tegen Essad pasja zelf. Nu luj op last van den Mbret is gevangen gezet, is de laatste vanzelf geen oproerige beweging meer, terwijl het oproer, door Essad aangesticht, nu waar schijnlijk wel den nekslag zal zijn toegebracht. Hier volgt nog een bericht van do Albani- sche Correspondenz uit Durazzo. De aanhouding van Essad pasja heeft met slechts op de bevolking, doch ook op de bei s een uitstekenden indruk gemaakt. In den laatsten tijd verweet men Essad pasja in liet openbaar,dat hij connecties onderhield met Turksche kringen en aan samenzweringen tegen den Albaneeschen staat deelnam. In het bizonder werd beweerd, dat hij met den Jong-Turkschen agent Arif Hikmet gemeene zaak had gemaakt en diens woelingen tegen den Albaneeschen staat in het geheim had ondersteund. In de arrestatie van Essad ziet men hier het bewijs, dat de Prins zijn dubbel spel heeft doorzien. Essad pasja had in de laatste dagen liet gerucht laten verspreiden, dat de bevolking van Skoetari bij gelegenheid van liet aan staande bezoek van den Mbret tegen deze wilde betoogen. Het is echter een feit dat de bevolking van Skoetari geheel op de hand van den Mbret is en verlangt dat Essad pasja uit den weg geruimd wordt Zoowel in Noordelijk als in Zuidehjk-Albame was de haat tegen Essad sterk toegenomen. Vele aanzienlijken hadden bij herhaling tegen door hem getroffen maatregelen bij den Mbret geprotesteerd. In de stad heerscht volmaakte rust, omdat de beweging in Sjak uitsluitend tegen Essad pasja was gericht. Men zegt dat Abdi bei Toptam, Essad s zwager, bij Tirana is vermoord. Graaf Andrassy heeft in de Hongaarsche delegatie de vrees geuit, dat het leven van prins Willem gevaar kon loopen en den mi nister van buitenlandsche zaken verzocht om zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, dat Oostenrijk-Hongarije het leven van den prins afdoende kan beschermen. Mede op verzoek van Oostenrijk-Hongarije toch, had Europa den prins naar Albanië gestuurd. TER NEUZEN, 22 Mei 1914. Wij namen gisteren, daartoe uhgenoodigd door het Bestuur, een kijkje in 't Vereent- gingsgebouw bij de tentoonstelling van de teekeningen der leerlingen van de ak-teeken- scliool uitgaande van de Werkliedenvereeniging. Er hingen daar heel wat fraaie teekeningen ten toon gesteld, die blijken gaven, dat er in den afgeloopen cursus flink gewerkt was. Door deskundigen hoorden wij het werk van sommige leerlingen hen zeerste prijzen. Ter aanmoediging had liet Bestuur een aan tal prijzen uitgeloofd voor hen, wier werk uitmuntte. Vandaar begaven we ons naar „Uetliel waar het werk van de leerlingen der teeken- scliool van de Clir. Werklieden was geëxpo- seerd. Ofschoon men hier in den afgeloopen winter met tegenspoed had te kampen gehad, waar door met name van het bouwkundig teekenen weinig kon tentoongesteld worden, bleek ook hier flink gewerkt te zijn. Beide vereenigingen voorzien in een drin gende behoefte en verdienen ten volle den steun van alle ingezetenen. Gaarne wekken we dan ook onze lezers op, deze nuttige inrichtingen te helpen in hun nuttig streven. Gisteren werd het aangekondigde matinee en des avonds het concert op de markt alhier gehouden. Er was vrij veel publiek bij tegen woordig. Des middags viel een persoon flauw van de hitte en werd weggedragen. Tegelijk arresteerde de politie een ander persoon, die ook even weggebracht werd. De kerkeraad der Geref. gemeente (Vloos- wijkstr.) alhier stelde voor het beroepen van een leeraar het volgende tweetal: I)s. G. Kerstens van lerseke en Ds. J. Roelofsen te Zeist. Er bestaan plannen om in onze stad een scheepswerf voor ijzerbouw op te richten. Onderhandelingen met autoriteiten van s Rijks Waterstaat en met het gemeentebestuur zijn begonnen. Sluiskil. Alhier is opgericht een r.-k. kies- vereeniging. Ruim 20 leden traden reeds toe. Axel. Dinsdag bezocht de Commissaris dei- Koningin onze gemeente. Aan de audiëntie namen slechts twee personen deel. Van de raadsleden lieten slechts een tweetal met den len wethouder zich aan den Commissaris voorstellen. Z.Ex. bracht een bezoek aan de gasfabriek, de Ned. Herv. kerk, de openbaré en bijz. school en vertrok in den namiddag naar Koewacht. Axel. In de alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den jiolder Beoosten blij Beuoorden" werd gekozen als gezworene de heer F. Dekker Fz., inplaats van den lieer K. de Feijter, die niet meer in aanmerking wensclite te komen. De begrootmg 1914 15 werd goedgekeurd in ontvang en uit gaaf op f 15.760.076 met een post van onvoor ziene uitgaven van f65.27E. Het salaris van den dijkgraaf werd verhoogd van f 56 op f 75. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f7, tb, f5, f4,' f3, f2, en f 1 per II.A. Schoondijke. Alhier zijn als candidaten voor den raad gesteld, in de vacature J. Leenhouts, de lieeren P. M. Contant (a. r.), J. A. Crans- berg, J. van Lare en J. M. Rissceuw, allen vrijzinnig. De stemming heeft plaats 29 Mei a. s. De landbouwersknecht P. bij J. v. d. M. te Sluis had het ongeluk bij het afrijden van een opril onder een met hout beladen wagen te geraken. Het voertuig ging over zijn lichaam heen, waardoor hij inwendig gekneusd werd Hij gaf veel bloed op. Per brancard werd hij 'naar 't gasthuis vervoerd. Latei- bleek ook een pols en een rib gebroken te zijn. Zijn toestand is zeer ernstig. M. Crt. Walsoorden. Dooi de marechaussée is een onderzoek ingesteld, in verband met liet ont vreemden van 30 nieters-telefoondraad, tus schen Walsoorden en Kloosterzande. Vlissingen. Woensdagmorgen is bij aankomst van de mailboot, van een reiziger een jiorte- - feuille met geld ontvreemd. Dergelijke dief stallen komen in den laatsten tijd meervooi. Vlissingen. Van de opliggende provinciale boot is door middel van braak koper ontvreemd. Twee jongens zijn gearresteerd. Geb eken is dat zij werden aangezet tot hun misdrijf door een opkooper te Middelburg. Vlissingen. Gisteren werd alhier, aldus de N. R. C., de uitvoering van het gewest Zeeland van het Ned. Gymnastiekverbond gehouden. Te half twee "werd het feest geopend met een ontvangst op het stadhuis, waarbij de eere-voorzitter van het eere-comite, jhr. mr. A A van Doom vau Koudekerke, burge meester van Vlissingen, met een hartelijk welkomstwoord het gewestelijk bestuur en de vertegenwoordigers der deelnemende ver eenigingen toesprak. Onder de aanwezigen waren de wethouders en enkele gemeente raadsleden, de majoors W. Weenink en A. B. Knook en de commandant der marechaussee majoor F. Piekema. Hierna volgde een optocht door de stad. waarbij het geheel een zeer correcte indruk maakte het was een genot deze mooi gerichte rijen met flinken pas door de met vlaggen versierde straten te zien marchecren. De middaguitvoering vormde het glanspunt van den dag, waarbij in de eerste plaats ver melding verdienen de mannen-oefeningen, die werkelijk schitterend waren, verder noemen we de dames-stokoefeningen en de vrije oefe ningen der adspiranten. De algemeene nummers en liet vereenigings- werk verwierf van het talrijke publiek, dat met belangstelling het feest volgde, telkens een luid applaus. De hinderniswedloop gaf naast 1* 1. J L i. L Iirv niiiloil

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2