Kerk en S c h o o 1. tiemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzeii. Advert en tien. G. J. M. Bruning, idem, Gent, J. M. Loof, dienst bode Nieuwediep 78, Vlissingen, C. P. Moggré, zonder beroep Noordstraat 4, Semarang, A. F- Berwald, sjouwerman v. Bovenstrast 36, Hoek- M. S. Sol, dienstbode De Jongestraat 9, Zaamslag. C. P. Been, zonder beroep Dijkstraat 82, Zaamslag. J. Jansen, werkman O 211Aardenburg. A. Olrée, fotograaf Noordstraat 6, Rotterdam. D. v. Taten- liove, slagersknecht idem 82, Sliedrecht. E. Scheele, werkvrouw Schuttershofweg 4, Amerika. J. P. Geensen, zonder beroep v. Bovenstraat 41, Middel burg, A. A. Geensen, bankwerker idem, Krimpen a./d. Lek. J. J. Jansen, timmerman Nieuwediep 91, Aardeuburg. M. Dooms Gz schippersknecht Doelderstraat 5, Hoek. C. M Verbeke, dienstbode Schuttershofweg 11, Axel. E. d'Hont, idem Nieuw- straat 9, Boschkapelle. N. v. Hecke, idem Q 244 Westdorpe. F. Andrews, kantoorbediende Noord straat 97, Baword in Turneij, S. J. Donze, dienst bode Nieuwstraat 16a, Hoek. M. P. Jansen idem Heerengracht 15, Zaamslag. Geref. Kerken. Beroepen te Oud-LoosdrechtR. de Jager te Sclierpenzeelte LollumS. J. Goslinga te Schiedam. Ned. Herv. Kerk. Zestalte Roosendaal (N. 13.)H. G. Botcr- mans te Lith G. C. C. Geijskes te Zoelmond R. G. J. Schoten te MaastrichtJ. A. Th. Krol, O. I. pred. met verlof; G. K. van der Horst te 's HeerenbergJ. L. Snethlage te Ouwerkerk (Duiveland). De 52e Algemeene Vergadering van de Vereeniging voor Christelijk-Nationaal School- onderwijs zal D. V. dit jaar worden gehouden op Donderdag 4 Juni des voormiddags te 11 uur in „Irene" te Utrecht. De Voorzitter Prof. Dr. J. Woltjer zal de openingsrede houden in de middagvergadering zal de heer H. Bijleveld het onderwerp in leiden „Het nut van goed ingericht herha- lingsonderwijs." De namen der Afgevaardig den van Districtsraden, Afdeelingen en School besturen moeten vóór den 27sten Mei opge geven worden aan den Secretaris, den Heer R. Venema, Brederodestraat 82, Amsterdam. De penningmeester van de stichting „Effatha" te Dordrecht schrijft ons Als penningmeester iets over 't financieel gedeelte. In de eerste plaats dan mijn oprechten dank aan hen, die mijn in 't afgeloopen jaar met hunne gaven verblijdden, of door verzamelen met busjes. Met dit laatste zijn enkelen zeer ijverig bezig geweest, waardoor ik dan ook een be drag van f237.60 kon boeken, waarvan enkel door de Dames van der Linden en van Wijn gaarden te Dordrecht f 61,49 verzameld werd. Ook een zestal jonge dames te Maassluis be- zorgden mij door tusschenkomst van den Wel. Eerw. Heer Ds. J. Vonk f 27,49, \yaarvan enkel door Mej. Joh. Slotboom f 14,69 verzameld werd. Aan giften ontving ik f328,735, en aan con tributies f85,50, wat te zamen aan ontvang sten de som uitmaakt van f 651,59°, terwijl we aanvulling van verpleeggeld uitgaven f749,38, alzoo meer uitgegeven dan onvangen f 97.786. Zouden we nu de aanvragen maar weigeren, nu we een tekort hebben Broeders, zusters en allen die onzen behoeftigen doofstommen een goed hart toedragen, in overleg met onzen Secretaris den heer Kes, hadden wedaarwief den moed toe, en hoewel we aan contributies op slechts een tachtig gulden kunnen rekenen namen we toch weer enkelen aan, bij dengenen die we reeds steunen, en wel 1 a 75, 1 a 100, en 1 maar waarschijnlijk twee, a 50 gulden per jaar, te zamen dus f 275, en dat niettegen staande we dit afgeloopen jaar meer uitgaven dan ontvingen. Ge ziet dus, op een tachtig gulden contri butie na, bestaan onze inkomsten louter uit liefdegaven. Moge onze barmhartige Iloogepriester, die Zich over het ellendige ontfermde, den blinden het gezicht, den dooven het gehoor gaf, en de tong der stommen deed spreken, veler harten neigen, om ons in staat te stellen, niemand die zich tot ons om steun wendt af te wijzen, opdat zoo onze behoeftige doofstommen, zij het dan niet door een lichamelijk wonder, maar dan toch in den weg der middelen, door onderwijs en opvoeding leeren spreken, en Gode zij dank, waarvan ook sommigen Gods Naam groot maakten, zelfs op het sterfbed. Een negental had er dit jaar behoefte aan, belijdenis te doen, en de een meer, de ander minder beseften het groot gewicht daarvan. Dit een en ander meenden we te moeten mededeelen, en nog nimmer deden we dat te vergeefs, en we hopen en bidden, ook thans niet. Bij het verder boren naar steenkool in de nabijheid van het station Woensdrecht bij Bergen op Zoom is men gestuit op een laag marmer. Daarvan is, het gevolg, schrijft het Hand., dat men definitief met boren ophouden moet en de kans om in deze omgeving steen kolen te vinden voorgoed verkeken is. De gemeenteraad van Aarlanderveen heeft, naar de N. R. Ct. meldt, met 7 tegen 3 stemmen besloten in de algemeene politie verordening op te nemen het verbod om des Zondags voetbalwedstrijden of voetbalspelen te houden, waartoe aan het publiek met of zonder betaling toegang wordt verleend. De voorzitter deelde den raad na de be slissing mee, dat hij de verordening aan de Kroon ter vernietiging zal voordragen. Onder zeer groote belangstelling heeft Woensdagnamiddag naar de N. R. C. meldt, de teraardebestelling plaats gehad van A. v. d. Post, die bij het relletje met de politie te Arnhem Zaterdagavond werd doodgeschoten. Op de baar lagen twee kransen, waarvan een van bewoners van Hommelstraat en Spoor wegstraat, die getuigen waren van liet nood lottige voorval. Aan de groeve hebben het woord gevoerd de heer L. M. Hermans, lid van den Arri- hemschen gemeenteraad, en een zwager van den overledene. Het publiek was zeer onder den indruk, doch bleef kalm de orde werd geen oogenblik verstoord. De sectie van het lijk hoeft aangetoond, dat het schot tot in de hersenen was doorgedrongen. Het Koninklijk bezoek aan Haarlem. De correspondent van de „N. Ct." schrijft liet bezoek van H. M. de Koningin aan deze gemeente is een succes, een triomftocht geweest. En voornamelijk is dit te danken aan het feit hier in de stad der officieele geheimzinnigheid al heel merkwaardig dat vooraf bijzonderheden omtrent het bezoek waren bekend gemaakt en de te rijden routes tevens. Het publiek werd daardoor gediend en het gevolg was, dat de menschen zich niet op enkele plaatsen opeenhoopten of tevergeefs allerlei straten doorliepen, doch zich schaarden uiterlijk ordelijk langs de verschillende wegen, zoodat overal II.M .de koningin en en Z. K. H. de Prins konden worden toege juicht en de menschen ue groote voldoening hadden zonder bezwaar het Koninklijk Echtpaar te zien. Het programma liep uitmuntend van stapel en ruim vóór den aangegeven tijd was H. M. aan het station, na een warme ovatie van het dicht aaneengesloten publiek langs Schoter- singel en Kennemerplein. Het was een genot overal die opgewekte en opgewonden menigte gade te slaan, die ditmaal bij dit officieuse bezoek zoo volkomen goed en bovenal tijdig was ingelicht. Het Koninklijk voorbeeld. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin een bedrag van f 1000 geschonken aan het Comité tot het verleenen van steun aan het Ned. Roode Kruis ter uitzending van personeel en materieel voor de bestrijding van de pest op Java. Men schrijft uit Enkhuizen aan het N. v. d. D. De visschers, die in den laatsten tijd van Enkhuizen uitzeilden ter ansjovisvangst, zijn Maandag in hun bedrijf zwaar getroffen. Groote massa's met den stroom meegevoerde Noordzeekwallen hebben Zondagnacht bijna al het vischwant vernield. De schade is ontzettend groot, te meer, daar velen nu genoodzaakt zullen zijn het visschen geheel te staken. De visschers zelf herinneren zich niet, dat ooit zoo'n zware slag aan hun bedrijf is toegebracht. Ook uit Kol- horn en Andijk kwamen hier gelijke berichten. Men schrijft uit Utrecht aan het N. v. d. D. „Er is plotseling een kentering gekomen in het bioscoopbezoek. Zonder dat er bepaalde reden voor is te vinden, blijft het publiek weg de bioscopen zijn leeg. Eén er van is ge sloten, een andere ging in andere handen over en kan zich niet meer staande houden in een derde is het personeel aangezegd, naar een betrekking elders uit te zien. Een tweetal blijft rustig voortgaan, zij het ook voor slecht bezette zalen, maar ook die zullen ten laatste moeten sluiten, 't Is een vreemd verschijnsel nog geen half jaar geleden moesten bezoekers worden afgewezen en thans is er van belang stelling geen sprake moer." Toen de heer M. te Noordwijkerhout Dinsdagnacht per rijwiel huiswaarts keerde, werd hij natyj De Kaag door vier onverlaten aangerand. Hij werd van de fiets getrokken en men eischte zijn geld. De heer M. was echter niet bang uitgevallen. Ilij deelde geen rijksdaalders doch flinke opstoppers uit en wist zoodoende te ontkomen. Voor chauffers en aviateurs zijn elee- trisch verwarmde handschoenen uitgevonden. Toen Zondagmiddag, omstreeks vijf uur, onder Wassenaar de Koniugin, de Prins en een lakei een rijtoer maakten, waarbij de Prins zelf stuurde, geraakte, naar de „Leidsche Ct." mededeelt, op weg naar Scheveningen onder de Wassenaarsche Slag het rijtuig in het mulle zand. De paarden waren niet in staat het er uit te trekken. De Koningin, de Prins en de lakei stegen uit het rijtuig. Eenige om standers hielpen daarna het rijtuig uit het zand, waarna de reis kon worden voortgezet. De Prins en de Koningin dankten de helpers vriendelijk en de aanwezig zijnde veldwachter noteerde hun namen. II. M. de Koningin-Moeder schonk een bedrag van f50 als bijdrage ten behoeve van en als blijk van belangstelling in den arbeid der Vereeniging „Bethsaïda" te Schiedam, welke werkzaam is onder de Nederiandsche visschers te Lerwick. Met groote dankbaarheid werd deze gift door den penningmeester, Ds. S. T. Goslinga, te Schiedam, aanvaard. Men meldt uit Millingen aan de Nijm. Ct.: Thans kan men overzien, dat de vorst in den nacht van 1 op 2 Mei een schade heeft aan gericht, die veel grooter is, dan men eerst vermoede, 't Uitzicht op een rijken fruitoogst is weg. De rijke appelbloesem, die zich in begin Mei in volle pracht had ontwikkeld, is heheel vernield. Ook de kersen en peren, die reeds vrucht hadden gezet, laten nog maar een bedroevend restje over. Zelfs bessen, die al de grootte hadden van een erwt, liggen bij hoopen naast de struiken. Menige blijde hoop is daarmede verdwenen. Ieder kent de „Pears" zeepprenten. De directeur der naamlooze vennootschap welke deze zeep doet vervaardigen, is onlangs ge storven. Hij was een meester in de kunst van het reclame maken. Barrat t (aldus heette hij) gaf daar ongeveer f33,000,000 aan uit. Toen men hem eens toevoegde, dat deze som dan toch door de koopers van de zeep werd betaald loochende hij dit op de meest stellige wijze, antwoordend „de concurenten, welke geen reclame maken, betalen de kosten, voor ruchtbaarmaking besteed, want hij, die dit wel doet, breidt voortdurend zijn zaken uit en ontneemt bijgevolg klanten aan hen, die zijn stelsel niet volgen." De „Koln. Ztg." vertelt, hoe eens na eec inbraak in een deftige villa te Berlijn bij de politie aldaar de volgende, in plat Duitsch geschreven brief bezorgd Werd „Hierbij zenden wij het briljanten sieraad terug en melden wij u, dat wij daarmee zoo ernstig mogelijk bedrogen zijn. Hoe kan men nsg aan goede-trouw en redelijkheid gelooven, als zelfs in de zgn. voorname kringen „Simili" gedragen wordt en men eerlijke inbrekers afzet. De beide zakuurwerken met de echte diamanten, die hier niet bij zijn loopen uit stekend." Dit epistel was geteekend „Karei en Ede, die ook al bij u (den commissaris van politie) ontbeten hebben." Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Ik heb met zoo'n genoegen 't raadsverslag gelezen, speciaal art. 15 Omvraag. Jongens nog toe, dat is bepaald moppig. De eerste vraag was die van den heer De Jager, betreffende de voorziening van heelkundige hulp aan de loskadeu, naar aanleiding van 't ongeval, een jongen overkomen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik om 't antwoord eens ge lachen heb. Nietwaar? Een bootwerker in dienst van Jan of Piet, van beroep cargadoor, loopt bij zijn arbeid een verwonding of ongeval op en nu is 't in orde, als de spoorweg-maatschappij, die N.B. met dat werkvolk niets te maken heeft, of te hunnen opzichte iets verplicht is haar guillotinemand pardon brancard en haar verbandkist beschikbaar stellen wil. De zaak is gezond. De bootwerkers kunnen rustig hun ribben breken. Er wordt kapitaal voor ze gezorgd. Neen, dan dacht de heer Waal kes er anders over. Ik zeg dit op gevaar af, dat ZEd. Achtbare verklaart dit niet te vragenen je weet, met hooge Heeren is 't slecht kersen eten. Maar mag ik den heer Waalkes nu in alle ernst iets vragen Genoemde heer was zoo welwillend te wijzen op 7 afloopen van den afsluitdijkvan ónze Gemeentehaven. Hij vreesde dat „die geheele dijk er aan zou gaan, terwijl 't dan ook niet zonder gevaar wordt bij hoog water"Als ik deze uitlating nu eens in 't licht bezie van den tijd dat Z.Ed, lid was van „Fabricage" en in dien tijd Ter Neuzen eenmaal veel meer in gevaar geweest is van onder te loopen bij den bouw der H. B. S., doch alleen door de medewerking van 't garnizoen daarvoor bewaard gebleven is. Z.Ed. moet mij niet kwalijk nemen, dat ik eventjes moet lachen bij deze vraag„Is dat ernst Bij 't slot der omvraag kon ik me niet meer houden. Het passagierstarief der Prov. boot is, luistert goed, boeren, burgers en buitenlui, net zoo nauwgezet berekend als jelui Hoofdei. Omslag. „De passagiersprijs wordt thans berekend, dat voor 't betreden van de boot wordt betaald 25 cent voor de eerste en 15 cent aoor de tweede klasseterwijl dan verder de prijs wordt verhoogd met een zeker bedrag per strekkende kilometer tusschen de stations.'' Kijk. dat noem ik nu pas je ware formule. Kom je van Gent of Brussel naar Vlissingen, dan betaal je zoowat alleen dat kwartje, maar ga je van Neuzen naar Rotterdam, dan betaal je 77'/i cent voor dezelfde reis Neuzen—Vlissingen. Deze rekening zal wel gemaakt zijn volgens de Octeldonksche formule„Een en Een is drie een dood perd en vree nie." Even als de voorzitter moet ik er mede eindigen en verklaren, dat ik omtrent die berekening geen afdoende mededeeling kan doen." Hoogachtend, UEd. dienstw. dienaar, VAN PEUTEREN. Ter Neuzen, 14 Mei 1914. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 17 MEI 1914. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. Chr. Bruins Axel Stationstraat 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma Zaamslag 9 en 2 uur, ds. H. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/j en 2 uur, ds. J. B. T. Hugenlioltz, Zaamslag 9'/2 en 2 uur, ds. G. van Dis. Hoek 9'/j en 2 uur, ds. E. Raams. Hulst 9 uur, ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Ds. A. Verhage van Meliskerke. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal ,,Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. Middelburg. Heden werd ter Arrond.-recht bank alhier geëischt tegen P. M. en A. V., beiden te Ter Neuzen wegens diefstal van zakken, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van 't voor-arrest en tegen W. de J. te Ter Neuzen, beklaagd van heling in deze zaak 4 maanden. Tegen F. de C. te Oostburg, wegens niet voldoen aan bevel van twee marechaussees f 10 boete of 10 dagen hechtenis. IJmuiden. Het Zweedsche stoomschip Gerd van Riga naar Duinkerken geladen met hout, is hier binnengeloopen wegens brand in de lading. De lading wordt overgeladen. Vera Cruz Volgens geruchten is in Mexico (stad) muiterij uitgebroken. Washington. De inneming van Tampico door Mexicaansche opstandelingen zal Huerta's ondergang ongetwijfeld bespoedigen. Rome. De Etna werkt. Men voelt aardschok ken. Men hoort onderaardsch gerommel. De omliggende plaatsen zijn met sneeuw witte ascli bedekt. Er is ook een nieuwe krater ontstaan. TER NEUZEN, 15 Mei 1914. Boter per K-G- f 0.57V|. Eieren 104 stuks 3.40. AMSTERDAM, 14 Mei 1914. Lijnolie Juni f263/», Juni/Aug. f 267/8, Juli/Aug. f27. Suiker prijshoudend, Mei f ll'/j en Aug. f ll'Vn te koop, Dec. f ll3/)c genoteerd. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,40 a f 3,10. Friesche Blauwen f 3,f 4, Zeeuwsche Bonten f2,90 a f5,—. Zeeuwsche Blauwen f3,— a f6,— Zeeuwsche Bravo's f 4,50 a f 4,75. Zeeuwsche Eigenheimers f 3,25 a f 3.75. Spuische Eigenheimers f 3,75 a f 3,90. Spuische Bravo's f 4,75 a f 4,90. Oude Malta's 9 a 10 cent per kilo. Nieuwe Malta's 12 a 14 cent per kilo. Duitsche Rooden fl,80 a f2.20. ANTWERPEN, 14 Mei 1914. Chilisalpeter vastnoteering disp. fr. 23,70, Mei fr. 23,70, Juni/Juli fr. 23,70, Jan./Maart fr. 24,90. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.727s a f 47.75. Engelsch per 12— 12. MIDDELBURG, 14 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Handel daardoor van weinig betee- kenis. Nieuwe tarwe f7,75 a f8,zomergerst f0. a f0.kroonerwten f0.a f 0. alles per mud. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,52° a 0,625, voor particulieren /0,62s per V2 kilo. Eieren f 3.70, voor particulieren f 4.10 per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Zaterdag 16 Me Zondag 17 Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 6.16 7.26 8.45 9.57 10.57 11.41 0.1 Nam. 6.51 8.6 9.25 10.29 11.19 0^20 De gezamenlijke Metselaarspatroons hobben in hunne vergadering besloten de bekwame metselaarsknechten aan 20 cent per uur uit te betalen, ingaande op Maan dag 11 Mei. 1)E GEZAMENLIJKE PATROONS. Ter Neuzen, Mei 1914. Het BESTUUR van den polder NIEUW NEUZEN maakt bekend dat de Rekening c. a. over 1913/14 en de Begrooting c. a. voor 1914/15, van morgen af, gedurende 8 dagen, ten kantore van den Ont vanger-Griffier ter inzage liggen dat VERGADERING van ingelanden wordt gehouden op Donderdag 28 Mei a. s., bij P. J. Visser alhier, 's namiddags ten 2 ure; dat, na dit tijdstip, de vastgestelde begrooting c. a. tot 8 Juni e.k. ten voornoemden kantore ter inzage ligt, waar bovenbedoelde stukken tevens tegen betaling, in afschrift verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 15 Mei 1914. Het Bestuur voornoemd, II. P. DE JONGE Cz., Dijkgraaf. J. A. KLAASSEN, Ontv.-Griffier, •n n rt n n

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3