Antirevolutionair Qieuws* en Advertentieblad Zeeland. 0001 FEUILLETON. lïTIet gedaclit. Uit de Pers. No. 1119. Zaterdag 16 Mei 1914- 1P Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,- per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, leuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op F stdagen« bij den Uitgever D. H. LITTOOU Az. te TLR NEUZEN. inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naai plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE TE BEZOROEN BIJ DEN UITGEVER. V Verkiezing in Katwijk. Wegens liet overlijden van den Voorzitter der Eerste Kamer moest ei een nieuw lid voor dit college gekozen worden. De Staten van Gelderland kozen daarvoor Baron van Wassenaar van Catwijck, liet Tweede Kamerlid voor het district Katwijk. Baron van Wassenaar is Cliristehjk-IIisto- risch. In gewone omstandigheden zou t van zelt spreken, dat, nu er in Katwijk een tusschen- tijdsche vacature komt, weder een Chr.-Histo risch man door de coalitiepartijen werd ge- candideerd. In vroeger tijd was ecliter Katwijk gedurende vele jaren het vaste district van den Anti revolutionair Bonner. Bovendien is van de drie coalitiepartijen -de (JhristelijkTIistorisclie de zwakste in dit district. Toch zou, zooals gezegd, in gewone omstan digheden niemand er aan denken, bij een tusschentijdsche verkiezing hierin verandering te brengen. Doch de geschiedenis van Ommen en Ede ligt nog versch in 't geheugen en 't is geen wonder, dat deze geschiedenis thans opgehaald wordt. De Standaard heeft dan ook reeds van te voren gewaarschuwd, dat men lieyer geen verkiezing moest uitlokken, in een district, waar gevaar kon ontstaan, dat een deel der Anti-revol. kiezers ging handelen als de Chr.- Ilistorischen in Ommen en Ede. Er zal, nu deze waarschuwing in den wind is geslagen, heel wat beleid en overleg noodig zijn, om te voorkomen, dat oude wonden op nieuw worden opengereten. Gevaar voor 't verliezen van den zetel bestaat er wel niet, doch een betere verstandhouding tusschen de coalitie-partijen in den lande, die broodnoodig is, zou er 'allicht op nieuw door verhinderd worden. Tot onze blijdschap lazen we in de bladen het bericht, dat de districtsbesturen van de drie partijen een gemeenschappelijke verga dering zouden houden tot het plegen van overleg. Dat is de eenig goede methode om tot overeenstemming te komen. Dat de vrijzinnigen een broedertwist tusschen de coalitiemannen met heete tranen zouden beweenen, spreekt van zelf. Zij zijn veel be schaafder dan wij en houden niet van verdeeld heid onder de zonen van 't zelfde vaderland. Om te voorkomen, dat uit deze verkiezing twist ontstond tusschen de rcchtsche mannen, schreef de Middelburgsche Courant in haar beminnelijke zucht om vrede te stichten, dadelijk 'na het bekend worden van het ont staan der vacature de coalitiepartijen staan om dezen zetel reeds als blazende katten tegenover elkaar. Dit was echter, als wij ons niet vergissen, om mot wijlen vader Ilellenbroek te spreken, meer een wensch dan een dadelijk geloof. 't Zal, naar we vertrouwen, zoo'n vaart niet nomen met dat blazen EEN VERTELLING (Voor Kinderen.) 15) door ZELANDIA. (SLOT.) „Dag Greet." „Dag Gaston. Is dominé al thuis „Nog niet Greet. Strakjes denkt Frits." „Kom, willen we maar een boterham eten Gaston „Nee Greetik ben zoo benieuwd naar dominé. Ik kan onmogelijk eten. Laat ik nog maar een beetje wachten." „Vreemd," zegt Greet, „maar ik heb ook geen trek. 't Lijkt wel of dominé voor mij weg is geweest en een boodschap voor mij moet meebrengen." 't Eten blijft onaangeroerd „Tingelingeling" gaat de bel. Gaston gaat zien wie er is. 't Is Frits. „Pa is thuis, Gaston, en of je dadelijk mee komt „Wacht maar even. 'k Kom al 1 Greet, ze Onze Koningin en de pers. Volgens „de Graafschapper" van 9 Mei eindigt „de brief zonder omslag" in „De Jon gelingsbode" van deze week aldus „Nu gebeurt er weinig voor niemendal in de" wereld, en vooral in een krant schrijven geschiedt meestal niet uit pliilantropie. Alleen onze christelijke bladen maken daarop een uitzondering. Er geschiedt heel wat christe lijke pers-arbeid, waarvoor nooit een cent wordt betaald. Maar die arbeid wordt belaas ook door vele Christenen al lieol slecht ge waardeerd ik bedoel nu niet in geld ge waardeerd. Zij blijven trouwe vrienden van de vrijzinnige pers. Die pers geeft soms schunnige feuille tons, spottende artikelen op wat ons heilig ife, vuile advertentiesmaar er staat toch zooveel in, niet waar? En men kan dat toch allemaal niet missen In hetzelfde blad, dat zich de meest perfide spotternij over God veroorloofde, de „Nieuwe Rott. Ot. schrijven naast moderne tegenwoordig ook ethische dominees Gelukkig dat er velen zijn, die hun taak tegenover de pers anders verstaan dan zulke predikanten. Daarvan heb ik dezer dagen een frappant staaltje gehoord, dat ik u onder de roos wel vertellen wil. Onze Onze Geëerbiedigde Koningin ontving voor Haar Huis een aantal, wel tien of twaalf, geloof ik, exemplaren van bovengenoemd blad, doch heeft na de perfide spotternij, waar van ik gewaagde al die exemplaren terstond doen opzeggen, omdat H. M. niet in Hare godsdienstige gevoelens wenschte te worden gekwetst. Ik heb alle reden om te gelooven, dat mijn zegsman op de hoogte is van wat hij mij vertelde. Is liet niet beschamend voor vélen," die in hun christelijk gezin zulke cou ranten blijven dulden De nieuwe Inkomstenbelasting. De Telegraaf geeft van deze belasting liet volgend overzicht komen me halen hoor! Tot strakjes!" Een paar minuten later stapt Gaston bij dominé binnen. In huis zijn alleen dominé en z'n vrouw. Neen, wie zit daar in dien hoek zoo achteraf Een vreemde man. 't Lijkt wel een zeeman, aan zijn kleeding te zien. Beleefd groet Gaston de aanwezigen. „Ga zitten jongen," zegt dominé. „Je zult wel benieuwd zijn denk ik." Gaston zit al. 'k Kan je geen blij nieuws meedeelen Gas ton. 'k Ben in Marseille geweest en heb na vraag gedaan naar je vader." „Leeft vader nog?" Gaston heeft nooit veel van z'n vader ge houden. Geen wonderToch ontroert lijj nu hij vermoedt dat z'n vader dood is. 't Was toch zijn vader en sinds hij in Veldenwei kwam, had hij geleerd. Veel geleerd. Ook het vijfde gebod. En hij wist nu, dat de Heere van ons eischt dat we vader en moeder zullen eeren, ook al zijn ze niet zoo, als wij zouden willen. „Neen Gaston, je vader is kort na je ver trek gestorven en naar ik vernam stierf bij, zooals hij had geleefd. Gaston zuchtte. Hij begreep dat dtt t ergste was: te leven zoo als zijn vader leefde Onder inkomen verstaat de wet al dat gene, wat in geld of geldswaardé genoten wordt uit le. onroerende goederen (b.v. huur, pacht, opstal, erfpacht, beklemming, grondrente) 2e. roerc'nd kapitaal (b.v. rente .van nationale of buitenlandsche schuld, dividenden, rente van geldschietingen) 3e onderneming en arbeid (winst, honorarium, tracteinent, arbeids loon enz.) 4e. rechten op periodieke uit keer i n g e n, van liet leven a f- h a n k e 1 ij k (b.v. pensioenen, wachtgel den, lijfrente, verlofs- en non-activiteits- tractementen). In vele gevallen zal liet inkomen niet vaststaan, maar berekend moeten worden. Dan mogen zekere bedragen worden afge trokken, met liet oog op lasten, die op on dernemingen drukken, afschrijvingen enz. Tractementen en pensioenen mogen wor den verminderd, ook verplichte bijdragen voor pensioenen en fondsen. De opbrengst van een bedrijf wordt voor het loopende jaar geschat op die van liet vorig jaar. Als inkomen wordt niet beschouwd: le. ten aanzien van minderjarigen hetgeen zij van bun ouders voor opvoe ding en onderhoud genieten. 2e. het aandeel in de winst van coöpe ratieve vereenigingen, dat door de leden is genoten, en het aandeel in de winst van onderlinge verzekering-maatschappijen, door da deelnemers genoten 3e. winst, ontstaan door speculatie in fondsen of goederen, anders dan in de uit oefening van een bedrijf. Wie „een lot uit de loterij" trekt, hoeft het niet bij z'n inkomen te tellen. Wij hebben in 'tkort aangestipt, wat de wet onder de bestanddeelen van het inkomen verstaat (inkomen van de ge huwde vrouw wordt voor de belasting ge acht te zijn inkomen van den man). Maarvoor het inkomen op zichzelf wordt geen belasting betaald. Belasting wordt betaald van liet z.g. zuivere of belastbare inkomen. Wat is dat Het belastbare inkomen wordt verkre gen door van het gewone inkomen a f t e trekken de bedragen, die de wet daar voor in aanmerking doet komen. Afge trokken mogen worden de volgende, mits niet met een bron van inkomen in verband staande, bestanddeelen en zoo te sterven. Nu wist bij, wat hem vroeger onbekend was, dat wij allen moeten geopenbaard worden voor den rechterstoel van Christus. Hij beefde bij die gedachte. Dominé wachtte eenige oogenblikken. „Gaston" hernam hij toen, „nu ben je alleen, maar de Heere heeft al voor je gezorgd, niet waar en wij mogen gelooven, dat uit dit kwade voor-je liet goede voortgekomen is. Nu blijf je hier dus voorgoed en ik denk ook, dat je' dit niet al te hard zal vallen." „o Dominé, de dokter en Greet zijn zoo goed voor me." De man in den hoek hief bij liet liooreu van dien naam het hoofd op. -y „Dat weet ik Gaston en ik ben blij, dat je 't opmerkt," zei dominé. „En voor- Greet zelf lieb ik een blijde bondschap „Voor Greet?" herhaalde Gaston. „Heb je Greet wel eens liooren spreken over Anton haar zoon „O, dominé, zoo dikwijls. Dat is immers die zoon, die zeeman is. O ze verlangt zoo naar hem. Maar ze heeft al in zoo langen tijd niets van hem gehoord. Ze weet zelfs niet eens, of hij nog leeft." „Daar zit-ie 1" en dominé wees naar den man in den hoek, die thans liet hoofd voor over hield gebogen. le. lijfrenten, pensioenen en andere periodieke uitkeeringen, die de betrokkene verschuldigd is anderen uit te betalen; 2e. altijd-durende renten 3e. renten van andere schulden 4e. premiën voor levensverzekering, lijfrente of pensioen, doch deze voor niet meer dan voor 5 van het inkomen en voor hoogstens f 100. De som van het inkomen, die overblijft, wanneer eventueel bovenstaande bedragen zijn afgebroken, vormt het zuiver of b e- lastbaar inkomen. Bovenstaande aftrekkingen zijn toege staan, ongeacht de grootte van liet inko men. Dus voor alle inkomens. Voorbeeld. Iemand heefteer, in komen van f2200. Hij betaalt f 80 uit aan renten eu betaalt f60 per jaar voor le vensverzekering. Het belastbaar inkomen is dan f2200 f140 of f2060. Geeft hij voor levensverzekering f 120 uit, dan mag hij toch slechts f 100, liet maximum, af trekken. Maar we zijn er nog niet met de aftrek kingen. Er is nog een zéér belangrijke, nl. die voor liet onderhoud van minderjarige kinderen (beneden 21 jaar). Deze aftrek is echter alleen toegestaan voor ben, wier belastbaar inkomen, berekend op de bovengeschetste wijze, hoogstens f5000 bedraagt. Let dus wél op Niet iedereen die een inkomen van meer dan f5000 heeft blijft van kinder-aftrek verstoken. Neen, het belastbaar in komen moet f5000 bedragen, m. a. weel moet minstens f5000 overblijven, na de bovengenoemde aftrekkingen. Voorbeeld. Iemand heeft een inko men van f 5400. Hiervan moet hij f 400 pensioen of lijfrente enz. uitgeven. Hij geeft f 100 per jaar uit voor levensverze- ring. Zijn belastbaar inkomen is dus f5400—f500 of f4900. Nu mag deze man bovendien nog kinderaftrek in rekening brengen, omdat z'n belastbaar inkomen niet boven de f 5000 is. Velen, wier t gewone inkomen dus boven de f 5000 is, zullen niettemin van den kinderaftrek profiteeren, omdat hun belastbaar inkomen niet boven dat bedrag komt. De kinder-aftrek bedraagt f50 per kind en is ongelimiteerd. Hij wordt toegestaan voor ieder minderjarig eigen of aangehuwd kind of pleegkind. Voorbeeld. Wij nemen iemand met f 2000 inkomen, die f 60 mag aftrekken voor levensverzekering. Belastbaar in- „o Wat zal Greet blij zijn," jubelde Gaston. „Mag ik liet ze gaan vertellen „Nee," zei dominé, „ze zou te veel schrikken. Ik zal zelf gaan" Dien avond was het bij den dokter drukker dan anders. In de groote kamer zaten de dokter, de dominé, diens vrouw, Gaston, Frits, de goede Greet en naast haarhaar zoon, Anton. Wat werd er druk gesproken, gevraagd en verteld Hoe blij was Greet geweest en niet minder haar zoon, toen ze dien middag elkaar na zoovele jaren weerzagen. Anton, vol berouw over liet verdriet, dat hij eens zijn moeder had aangedaan, bad haar zijn zonde beleden en vergiffenis gevraagd. Eu niet alleen haar, bovenal den Heere, wiens geboden hij zoo zeer had overtreden. Maar boe kwam bij töcli zoo ineens thuis? Dominé had hem in Marseille, waar hij, nadat hij schipbreuk bad geleden, door een stoomer was aan wal gebracht, herkend en aangesproken. En wat Anton in zijn doods angst den Heere had beloofd, hield hij. Hij wilde z'n leven veranderen, z\jn moeder ver geving vragen en een nieuw leven beginnen. En toen allen hadden uitgesproken en het tijd werd voor de domineesfamilie om huis- 11* Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Wat isinkomen Wat is belastbaar inkomen Kinder-aftrek.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1