Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e Stand. Handelsberichten. maat. Het bestuur werd gemachtigd zijn lokaal te verpachten. M. Crt. Axel. Op de Zaterdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 26 paarden. Er werden vier prijzen van vijf gulden toege kend, nl. aan de heeren J. van de Wege en F. van Hoeve, beiden te Axelwed. E. de Munck te Zuiddorpe en W. F. Goossen te Graauw en Langendam. Er was weinig handel. IJzendijke. Terwijl de smid A. Dellaert al hier Maandagavond een herstelling deed aan de acyteleen-verlichting van den heer F. de Witte, veroorzaakte ontsnappende gassen een ontploffing. De heer D. werd hierbij erg aan het gelaat gekwetst. De lichtinstallatie was bovendien voor dien avond onbruikbaar. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente benoemden Maandag tot tijdelijk ondei wijzeres aan de openbare lagere school no. 1 mej. Jr S. van de Sande. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg is de heer J. G. P. Timans, bur gemeester der gemeente 'sHeerenhoek be noemd als deskundige tot schatting van de pachtwaarde der gronden, gelegen in de cala- miteuze polders Margaretha, Kleine Iluijssens en Eendragt en van die gelegen in den Oost- Bevelandpolder. Door den Commissaris der Koningin zijn aan het Dagelijkse!) Bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij 2 medailles een verguld zilveren en zilveren beschikbaar gesteld voor de dit jaar te Middelburg te houden provinciale landbouwtentoonstelling. Geref. Kerken. Beroepente Middelharnis (2de maal), W. Veder te Zwollete Langerak (Z.-H.) en te 's-Gravendeel, J. H. Telkamp,cand.te Hillegom. Aangenomen: naar Loenen-Vreeland, B. Roorda te Coevorden. Bedankt: voor Meerkerk, H. L. Both te Eindhovenvoor Dronrijp, K. Doornbos te Boxumvoor Jutrijp-Hommerts, C. van Mou- rik te Kooten (Fr.). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hedel, J. H. van Paddenburgh te Aalst; te Enter, J. Bus, cand. en hulppred. te Alphen a. d Rijn te Diemen, F G. Hos- pers te Hillegom te Krommeniedijk (N.-H.) en te St. Kruis (Z.), F. E. van Santen, cand. te Leiden. Bedanktvoor Woudsend, L. J. van Leeuwen te Asperen (verb. ber.). Voor de classicale Zendingsdag der Geref. kerken, te houden op 27 Mei a. s. te Goes, zal Ds. J. F. van Hulsteijn van Ter Neuzen, in de Geref. kerk aldaar een bidstond houden. Op 2 Juni a s. wordt op Valkenisse bij Biggekerke een Geref. Zendingsdag gehouden O.m. zal Ds. H. P. M. G. de Walle van Zaamslag spreken overPinkstervuur. Te Zierikzee wordt op 8 Juli een clas sicale zendingsdag vanwege de Geref. kerk gehouden. Daar zal o. m. Ds. J. H. Lammertsma van Axel optreden. Zondagmiddag is te Amersfoort in het R.-K. gasthuis overleden Ds. R. J. W. Rudolph, in den onderdom van 51 jaar. Ds. R. was Geref. predikant te Leiden en het laatst pre dikant-directeur van de stichting voor ver waarloosde kinderen te Achteveld. Hij over leed aan keelkanker. Tot viermaal toe was hij naar Heidelberg geweest, om daar een kostbare behandeling door radium-bestraling te ondergaan. In 1901 voor Hoogezand en in 1905 voor Rotterdam I was hij candidaat voor de Tweede Kamer. Hij bezat ook zijn candidaatsbul voor de Rechtsgeleerdheid. Thans verscheen een rapport, behelzende het vraagstuk der opleiding voor de Zondags school onderwijzers. Door het bestuur van de Zondagsschool- vereeniging „Jachin" werd daarvoor een com missie benoemd, bestaande uit een zestal heeren, w. o. Ds. J. Douma, Prof. F. W. Gros heide, Ds. J. P. Tazelaar. De Commissie heeft bij haar arbeid de volgende vragen overwogen Wat moet het doel zijn van de opleiding? Wie zullen opge leid worden Hoelang zal de opleiding duren Welke vakken zullen worden onderwezen? Welke boeken en leermideelen moeten worden gebruikt? Wie zal als leider optreden? Allereerst dan het doel, dat met de opleiding beoogd wordt. Zullen wij het kort weergeven, zoo lezen we in 't rapport, dan zouden wij zeggenDoel moet zijn Broeders en Zusters tc vormen, die in staat zijn kinderen die tot de geestelijk verwaarloosden moeten gerekend worden, met het Evangelie der Zaligheid, zooals dit in Oud- en Nieuw Testament ge openbaard is, bekend te maken. Bij de vierde vraag wordt aanbevolen dat men in de opleidingsklasse behandelede Bijbelsche Geschiedenis en de Geroformeerde Geloofsleer en daaraan 3/« van den beschik baren tijd bestede. Wij hebben hierbij een 3-jaarlijksche oplei ding op het oog, en een wekelijksche les van 1 a P/ó uur en reserveere voor de genoemde bijvakken een derde deel. Over de leermiddelen wordt aldus geoor deeld Eén kaart van Palestina is allereerst noodig. Aanbevelenswaard achten wij de kaart van Dr. A. Noordtzij. De leider moet voorts in zijn bezit hebben de volgende werken: Ds. J. van Andel, Hand leiding bij de beoefening der Gewijde Geschie- nis Het handbook van de H. Geschiedenis van Prof. Sillevis SmittDr. IJ. Bavinck, Handleiding bij het onderwijs in den Chnste- lijken Godsdienst, terwijl Ds. W. B. Renkema s Handboek voor de Bjjbelkunde gaarne wordt aanbevolen. Voorts de Bijbelsche Aardrijkskunde van Frohnemeijer, Archeologie van Ds. H. Beuker, Het Gedenkboek van „Jachin": De Akta van het Gereformeerd Congres der Evangelisatie. (Van onzen Landbouw-Medewerker). Chili of Ammoniak bij Suikerbieten. De leerlingen hebben noodig Een Bijbelsche Atlas van Bleeker Marwitz, Toelichting op den Rooster van „Jachin." De Geref. Jongelingsvcreeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Neergeschoten door de politie. Te Arnhem kwam het Zaterdagnacht tot een botsing tusschen een agent van politie en een troepje van omstreeks 20 jongelui, die aan zijn bevel om zich kalm te houden niet wilden voldoen. Toen een toevallig langs komend inspecteur van politie in burgerkleeren zich met het geval bemoeide en een der belhamels arresteerde, dwong men hem zijn arrestant weer los te laten. Ondanks herhaaldelijke aanmaningen wilde het volk niet uiteengaan, waarop de inspecteur de revolt er ophief en dreigde te schieten; ternauwernood had hij dit gezegd of het wapen ging onverwachts af en trof iemand in het hoofd, die echter op de vlucht sloeg een oogenblik later draaide de inspecteur zich om, weer ging de revolver af en trof een man in het hoofd, die nederstortte. Het bleek zekeren B. v. d. P. te zijn uit Am sterdam, een oppassend jongmensch, die te Arnhem een bezoek aan zijn broeders bracht en met het troepje opgewonden jongelui niets had te maken. De ontboden geneeskundige hulp het op zich wachten en het duurde een halt uur eer ei een agent met een brancard arriveerde. Het lichaam van v. d. P. werd naar het Zieken huis overgebracht, doch daar bleek het dat de getroffene reeds was overleden. Volgens een groot aantal getuigenissen had de inspecteur voor het schieten niet gewaar schuwd, aldus de M. Crt. 1 De Ant. Rott. schrijft echter dat de inspec teur kalmeerende woorden sprak, doch dooi 20 personen omsingeld en door een hunner een slag toegebracht werd. Men ging zoowel don inspecteur als den agent te lijf, waarop hij zijn revolver trok. De getroffene vloog ook nog bovenop den inspecteur, om hem te overmeesteren. Dit is dus een geheel andere lezing. Gisterenmorgen betaalde een gelddrager op het kantoor der cargadoors Van Es Co. te Rotterdam f9000. De 18-jarige kantoor bediende W. H. Bouwens ontving dit geld en vluchtte er mede bloothoofds door een zijdeur. Zijn opsporing wordt verzocht. Eeuige dagen geleden hebben de burge meester van Amsterdam, prof. mr. J. A. van Hamel en de hoofdcommissaris van politie een dreigbrief ontvangen van iemand, die f 150 eischte, te aeponeeren op een aangegeven plaatswanneer niet aan dien eisch were voldaan, zou hij met vuurwapenen optreden. De geadresseerden hebben dat eerste ge schrijf onopgemerkt aan zich laten voorbijgaan, tot de dreigbriefschrijver andermaal genoemde personen lastig viel. Vrijdag is hij gearres teerd. 't Is zekere II. D., een oude bekende der justitie, die ook eenige jaren te Veen- huizen doorbracht en door prof. mr. J. A. van I Hamel aan eene betrekking geholpen was. Eenige dagen geleden heeft hij ook in Den Haag geopereerd. Hjj schreef een dreigbrief aan den minister van justitie, werd door de Haagsche politie aangehouden en weer op vrije voeten gesteld. Hij is voor den officier van justitie te Am sterdam geleid. (Tel.) Kunstzinnige Raadsleden. In een Raadsverslag van de MaasenWaler het gaat over het dorpje B. in de buurt van Wychen komt het volgende voor De voorzitter zegt, dat er een schrijven is ingekomen van den Minister van Binnenland- sclie Zaken, adviseerende om den ouden toren te behouden, daar deze dateert uit de 15e eeuw en van kunstwerk voorzien is. Het raadslid v. K. oordeelt nu, dat er niet velen naar dien ouden toren zullen komen omzien en hij het voordeeliger vindt dat deze afgebroken wordt. Het lid A. is nog prozaïscher. Hij zegt: dat er vele slechte wegen zijn, die met de afbraak van den toren in orde gemaakt kunnen worden. Op een gedeelte van de aan water zoo arme Ilooge Veluwe zijn deze week proeven genomen met de in het buitenland reeds zoo bekende wichelroede. Voor dit onderzoek, dat door een dame verricht werd, waren aan gewezen de eigendommen van het staatsbosch- belieer, gelegen nabij het dorpje Garderen. Be halve de burgemeester dezer gemeente, waren hierbij tegenwoordig het bestuur der Neder- landsche Heide-maatschappij, de ambtenaren van het staatsboschbeheer, verscheidene inge nieurs en andere belangstellenden. De dame begon haar wandeling over de heide, voorzien van een hazelaarsstokje, dat echter in de nabijheid van wateraderen zóó krachtig werkte, dat de onderzoekster dit aan hare handen uiet kon uithouden, waarom later het stokje door een kóperen roede werd ver vangen. Op tal van plaatsen wees de dame rijk van water voorziene aderen aan, op welke punten aanstonds paaltjes in den grond geslagen werden. Alvorens tot grondboringen zal worden over gegaan, zal genoemde dame nogmaals te dezer plaatse een onderzoek instellen. Een kantoorbediende te Amsterdam, zekere de N., verzond dezer dagen een aangeteekende brief, met een aangegeven waarde van f r c s. 2000 aan een adres in België. Zaterdag kwam het stuk als onbestelbaar terug de afzender was ten postkantore ontboden, doch weigerde den brief terug te nemen, omdat de lakstem- pels andere zouden zijn dan de zijne. Hij werd toen uitgenoodigd den brief te openen om te zien of het bedrag van fr. 2000 zich er in bevond, wat niet het geval bleek te zijn. Daarna deed hij aangifte van de vermissjng der waarde; de politie vertrouwde het geval echter niet. en wist hem zoo in het nauw te drijven, dat hij ten slotte bekende, dat liet adres verzonnen was geweest en zich in den brief geen geldswaarde bevonden had. Hij is in bewaring gesteld, en zal nu hebben te verantwoorden wegens valsche aangifte en poging tot oplichting van de Nederlandsche posterijen. Donderdagmorgen is in de Raadhuis straat te Amsterdam de as gebroken van de kar waarop een gedeelte van het Dammonu- ment werd vervoerd. Daar de wagen zich op het tramspoor bevond, ondervond het tram verkeer groote vertraging. Het duurde ge- ruimen tijd voor men „Naatje" verder naar haar laatste rustplaats kon vervoeren. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf is de langzaam binnenkomende trein van Uitgeest in het station te Haarlem op den middelsten wagen van den gercedstaanden trein voor Zantvoort geloopen en lichte dezen gedeelte lijk uit de rails. De wagen werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, omdat in liet getroffen rijtuig geen passagiers zaten. Het ongeluk gebeurde door een verkeerden wisselstaud die liet gevolg is van het verzuim van een beambte. Het verkeer had weinig vertraging. Te Fijnaart zijn, naar het „Hand.' meldt, Vrijdagavond elf uur de hooiperserij en het woonhuis van F. Voermans geheel afgebrand. Drie paarden en twee kalveren verbrandden medede bewoners konden zich nauwelijks redden. Oorzaak onbekendverzekering dekt de schade. Aan boord van het stoomschip „Rotter dam", van de Holland-Amerikalijn is naar de N. R. C. meldt, aangehouden de milicien J- de H., gedeserteerd van het 3e regiment in fanterie te Bergen op Zoom. Hij was voor nemens naar New-York te vertrekken. Op het Spui te Amsterdam is Vrijdag iemand f 60 ontrold. Omtrent de ramp op Sicilië wordt thans gemeld, dat reeds 120 lijken begraven zijn. Er is reeds voor een bedrag van 400,000 Lire aan giften bijeen. De aangerichte schade wordt op 2,000,000' Lire geschat. KOERS VAN HET GELD. II. Een vorige maal deelde ik U een en ander mede van de gunstige resultaten eener chilisalpeter-bemes- ting op suikerbieten op bet Bijkslandbouwproefveld bij Beugen, boven een bemesting met zwavelzure ammoniak. Laat ik U ditmaal eens een overzicht geven van de uitkomsten der andere proefvel den Proef genomen door Bemest met behalve kalk, kaïuiet [of 40% kalizont en thomasslakken] A met B Netto opbr. per H. A. in K.G. A B Meer opbrengst van het chili- sal peter-perceel in K.G. en [gul dens volgens Dinteloord] 1. A. Bouwmans te Beugen «m 1 450 kg" 600 kg. i zwavelz. chilisalp. amm. per per H.A. H.A. Kg- 42354 17,5% Kg. 36829 6525 Kg. f 77,35 2. P. J- M. J. Malijer te Moergestel 600 kg. 450 kg. chili amm. Kg. 21620 17,9 Kg. 20820 800 Kg. f 11,52 3 Bond van Oudleer lingen te Oirschot 600 kg. chili 450 kg. amm. Kg. 31440 17,7 Kg- 24000 7440 K.G. f 105,64 4. P. J. van Rooij te Best. 500 kg. chili 400 kg. amm. Kg. 38000 18,2 o/o Kg. 31000 7000 Kg. f 102,90 5. L. 0. v. Kolenburg te Best. 600 kg. chili 400 kg. amm. Kg. 37800 16,5 o/o Kg. 37000 800 Kg. f 10,40 6. Bond v. Oudleer lingen te Someren 300 kg. chili 225 kg. amm. Kg. 39840 18,2 o/o Kg. 38160 1680 Kg. f 24,70 De verslaggever merkt nog op, dat bij de proeven 2 en 3 het gewas, ten gevolge van de vele regens en de lage temperatuur in het voorjaar, slechts is opgekomen en daardoor de opbrengst geleden heelt. Bij het derde proefveld bleef het ammoniak-perceel achter bij het chiliveld, waar de bieten goed op kwamen, terwijl ze op het ammoniak-perceel in het begin slecht wilden groeien. Mogelijk hebben de lage temperatuur en overtollig bodemvocht hier in den weg gestaan. Tot zoover weer de verslaggever. Wij behoeven hier niet veel aan toe te voegen. Alleen dit: alleen de bieten van het cliili-perceel zijn onder zocht op suikergehalte. Interessant ware het ge weest ook de andere te laten onderzoeken. In elk geval spreken deze proefvelden ten duidelijkste vóór een bemesting met chilisalpeter bij suikerbieten. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften, 8 Mei. Adrianus Pieter Hamelink. oud 23 j., jm. en Janna van Minnen, oud 21 j., jd. Hermanus de Jonge, oud 24 j., jm. en Maria Cornelia Huijssen, oud 22 j., jd. 9 Mei. Willem Erederik Meijer, oud 25 j., jm. en Gijsbertha Cornelia van de Sande, oud 21 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Mei. Leunis de Vos, oud 25 j., jm. en Johanna Paulina Helena Wieland, oud 22 j., jd. 7 Mei. Jan Willem Loof, oud 27 j jm. en Johanna Maatje Meensen, oud 23 j., jd. Jacobus de Mul, oud 2L j., jm. en Martha Maatje Dieleman, oud 20 j-, jd. Marcus Pieter Ortelee, oud 20 j-, jm, en Anthonia Meeuseu, oud 20 j., jd. Elias Dirk Scheele, oud 35 j., jm. en Petronella Stuart, oud 32 j., jd. Geboorten. 4 Mei. Magdalena, d. van Frans Johannes Huijssen en van Catharina Pieternella Kamerik. 5 Mei. Tona, d, van Lodewijk Frans Kaijser en van Cornelia Johanna Simons. 6 Mei. Johannes Hendrik Louis, z. van Hendrikus Ber- nardus Huisman en van Louisa Catharina Hemelaar, Izaak Christiaan en Sara Cornelia, z. en d. van Anthonij de Hulster en van Geertruida Willemsen. 8 Mei. Maria, d. van Cornelis Pieter van Noord en van Cornelia Duijm. 9 Mei. Imelda Maria, d. van Camillus van Moeffaert en van Natalia Florentina Want. Overlijden. 5 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk gesl. van Lodewijk Frans Kaijser en van Cornelia Johanna Simons 6 Mei. Frederic Joannes Saelens, oud 55 j., echtg. van Maria Catharina Puijenbroek. 7 Mei. Sophia Maria Anna Schirris, oud 17 m d. van Frederik Dominions Anthonius en van Melanie Herdewel. TER NEUZEN, 11 Mei 1914. Boter per 7ï K.G. f 0.577a- Eieren 104 stuks 3.40. AMSTERDAM, 11 Mei 1914. Lijnolie vliegend, f 273/4, f 27'/a, Juni f 27'/a 267/s, Juni/Aug f271/», f27, Sept.Dec. f28'/4, Jan./ April f 283/8- Suiker kalm, Mei flD/s te koop, Aug. flD/s, genoteerd, Oct./Dec. f li1/» geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,40 a f 3, Friesche Blauwen f 3,— f 4, Zeeuwsche Bonten f2,70 a f5, Zeeuwsche Blauwen f3,— a f6, Zeeuwsche Bravo's f 4,60 a f 4,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 3,60 a f 3.80. Spuische Eigenheimers f3,80 a f4,— Spuische Bravo's f3,80 a f4, Oude Malta's 9'/j a 10 cent per kilo. Nieuwe Malta's 14 a 15 cent per kilo Duitsclie Rooden f 1,80 a f2 20. ANTWERPEN, 11 Mei 1914. Chilisalpeter vast; loco, fr. 23,80, Mei fr. 23,80 Juni fr. 23,75, Jan./Maart fr. 22,50 Fransch per 100 fr. f 47.727s a f 47.75. Engelsch per „12— 12.— HULST, 11 Mei 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/10,— Rogge 7,50, Wintergerst 0,—, Zomergerst 0.—, Haver ƒ7.75, Erwten 11,—, Witte Boonen f Bruine Boonen Duivenboonen/— Paardenboonen Boekweit/—,—, Lijnzaad 11,50, Koolzaad Aardappels 0,—.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3