Biimenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. meer slachtoffers maakte, terwijl ook het sterftepercentage is toegenomen. Over gebrek aan activiteit en zorg bij de ambtenaren valt z.i. niet te klagen. Evenwel betreurt spr., dat men de rattenverdelging heeft opgegeven. Naast rattenverdelging dient dan nog woning verbetering ter hand genomen en streng po litietoezicht uitgeoefend te worden. Ook dient men voort te gaan met evacuatie en vaccinatie. Uit niets blijkt, dat herhaalde vaccinatie be proefd is. Dat zoo weinig Nederlandsclie jonge genees- heeren zich voor de pestbestrijding hebben aangemeld, betreurt spr. Hij vraagt oprichting van een school voor inlandsche artsen ook op Midden-Java en op de buitenbezittingen. Spr. geeft aan, hoe men medewerking van de zijde der bevolking moet verkrijgen. Hij wil ook, dat men zal werken volgens een vast plan en onder leiding van een bepaald daar voor aangewezen persoon, en verlangt voor zorgsmaatregelen tegen het overslaan van de epidemie naar de buitenbezittingen. Spr. stelt in verband met zijn betoog aan den minister een aantal vragen. De minister van koloniën wijst op verkeerde voorstellingen van de pestbestrijding op Java bij het publiek en op verkeerde slot sommen van verschillende doctoren uit hun studie ten aanzien van de pestbestrijding. Na een historisch overzicht gaat de minister na, wat in Indië is geschied. Hij deelt daarbij mede, dat tusschen de Straits en de Ned.- Indische regeering een conferentie ter be strijding van pest, cholera, gele koortsen andere tropische ziekten in voorbereiding is. Spr. komt dan meer in bijzonder tot het optreden van de zóekte in Oost-Java en de maatregelen ter bestrijding in de afdeeling Malang. Hij zegt o.a., dat de toeneming van de ziekte geen verband houdt met de staking van de verdelging der veldratten, aangezien toch de huisratten gebleken waren de baccillen- dragers te zijn. De evacuatie zal minder lang behoeven te duren in verband met de uit- zwa veling van de woningen volgens de methode- Pflüg. Het serum kan slechts gedurende eenige maanden immunieteit geven en een stelsel matig doorgevoerde vaccinatie van de bevolking is vrijwel ondoenlijk. Toch ziet de regeering het belang van de serum-therapie in. Spr. roert nog verschillende punten aan, o. a. de woningverbetering en de moeilijk; heden, bij de bestrijding ondervonden. Hij zegt ook, dat als hij binnen onze grenzen niet meer medici zou kunnen ^vinden om uit te zenden naar de peststreken', hij zijn toevlucht zou moeten nemen tot medici uit den vreemde. De heer De Muralt (U.-L., Oostburg) betoogt, dat reeds in 1899 de Indische regee ring wist, dat de pest in aantocht was. Spr. bepleit hooger salarieering voor de uit te zenden doctoren. De heer F o c k (U.-L., Haarlem) dringt aan op handhaving van de scherpe quarantaine maatregelen. Zitting van Donderdag 30 April. De beraadslaging over de i n t e r p e 11 a- t i e-Van D e v e n t er in zake de p e s t b e- strijding op Java wordt voortgezet. De heer Bogaard t (R.-K., Breda) stelt vertrouwen in de Indische regeering, en is overtuigd, dat ook den medischen dienst geen blaam treft. Hij komt nog eens op het ver loop van de pest terug. Spr. pleit dan voor woningverbetering en een ordonnantie voor geheel Indië in den geest van de Nederlandsclie Woningwet. De evacuatie duurt z. i te lang. Dat het gebrek aan artsen te wijten zou zijn aan lage salarissen, ontkent spr. Hij is tégen de benoeming van een regeeringscom- missaris. De heer Van Deventer (V.-D., Assen) is niet geheel voldaan. Hij blijft zijn meening handhaven omtrent de noodzakelijkheid van een hooger dan het gewone gezag ter plaatse. De vereeniging van de leiding van den ge neeskundigen dienst en die van de pest bestrijding in den persoon \an dr. De Vogel, acht spr. ongewenscht, Woningverbetering is z. i. slechts een palliatief. Verdelging van de huisratten is hoofdzaak. Spr. gelooft niet, dat het uitloven van meer geld voor artsen veel zal geven. Den algemeenen indruk samenvattende, zegt spr., dat het bij allen wel vast zal staan, dat een groote ramp over Java gekomen is en dat die ramp ons niet vaardig heeft ge vonden. Krachtige maatregelen zijn thans volgens spr. noodig. De heer De Muralt (U.-L., Oostburg) repliceert en komt terug op de zaak van de pest-etablissementen van de Karimon Dwaja- eilanden. De dokters moeten z. i. meer be taald worden. De minister van koloniën dupliceert en komt op verschillende punten terug, o. a. het salaris der doctoren en de woningver betering. Over de knevelarijen en knoerijen zullen in lichtingen aan den gouverneur-generaal worden gevraagd. De minister wijst dan nogmaals op wat reeds gedaan is ter bestrijding van de ziekte. Spr. komt tot de woningverbetering en rattenverdelging. Tot benoeming van een regeeringscommissaris zou misschien kunnen worden overgegaan, maar deze vraag is nog niet behoorlijk overwogen. Na den minister van koloniën repliceert de heer Schaper (S. D. A. P., Appingedam), nog, die de beschuldiging van schrielheid, ten luste van de regeering volhoudt en overigens hoopt, dat de interpellatie aansporing mag zijn tot grooteren ijver. Daarna wordt de behandeling over het ontwer p-inkom stenbelasting voort gezet met de verdediging van het amendement op art. 33 tot verhooging van het tarief voor groote inkomens door den heer Marchant (V.-D., Deventer). Verjaardag van Prinses Juliana. De vijfde verjaardag van Prinses Juliana is gevierd door het uitsteken van de vlag aan de openbare gebouwen en in tal van straten, vooral in de middenstad van 's Gravenliage. Ook de vreemde legatiën hadden de vlag der door hun vertegenwoordigde rijken uit gestoken. Als gewoonlijk was er groote toeloop van autoriteiten, leden der Volksvertegenwoordi ging enz. naar het paleis in het Noordeinde om de felicitatieregisters te teekenen. De brigade grenadiers en jagers heeft, met de muziekkorpsen aan het hoofd, een marsch door de stad gemaakt, en des ochtends waren de escadrons van het 3de regiment huzaren, met de stafmuziek en den standaard uitgerukt naar de vlakte van Waalsdorp, van waar de cavalerie langs het Huis ten Bosch naar de kazerne terugkeerde. Ter eere van het Prinsesje hebben de Ko ningin en de Prins in de manege der Konink lijke stallen een kinderfeest gegeven, waarbij een 30-tal jongens ,en meisjes, ongeveer in den leeftijd van de Prinses, kinderen van leden der hofhouding en familiën in de hofstad, ge- noodigd waren met nog andere dames en heeren van Hr. Ms. Huis. Voor de jeugd trad een specialiteitengezel schap op. De voorstelling is ook bijgewoond door de Koningin, de Koningin-Moederenden Prins. Het mandoline-gezelschap Kunst naar Kracht, gevormd uit het personeel van het Koninklijk staldepartement, heeft eveneens verschillende nummers gegeven. STEEN WIJK. Woensdag is tot lid van de Provinciale Staten van Oveiijsel (vac.-Besier, lib.) gekozen mr. J. van Gilse (vrijz.) met 1586 stemmen. Op den heer L. ten Wolde (a.-r.) waren 1535 stemmen uitgebracht. (N.R. C.) De spoorwegramp op Java. Omtrent het ontzettende spoorwegongeluk, dat 2 April bij Kali Mati in de buurt van Antjol plaats greep en waarbij 14 personen gedood en 50 gewond werden, ontleend de N. R. C. aan het Bat. Nbld. nog de volgende bijzonderheden De trein, die om 6.12 van Mr. Cornelis en 6.34 van Kemajoran naar Priok vertrok, is door een kleine oorzaak verongelukt. Ruim 20 M. vóór do brug over de Kali Mati stak plotseling een karbouw, die aan de zijde op den berm graasde, de rails over. De machinist had geen tijd meer om te stoppen wel is waar remde hij uit alle macht, doch zonder resultaat en de machine derailleerde, waarna de trein met pen vaart van pl.m. 30 K.M. tegen de brug optornde. Daar het geen vaste brug is, gleed door den schok het voorstuk uit en zakte in de kali. De machine had zich iutusschen geheel omgekeerd, doch bleef wild stoomend en draaiend met de wielen in 't mulle zand recht overeind staan. Natuurlijk brak de koppeling, waardoor de eerste wagen onderstboven viel en in de half droge kali terecht kwam. Daar door werd de vaart der andere rijtuigen gestuit. De tweede wagen kwam dwars vlak vóór de brug tot staan, waarna het derde rijtuig er geheel inschoof en den wagen voor een groot deel verbrijzelde. Gok de volgende wagen derailleerde en kwam eveneens dwars op den derden neer. De rest van den trein, die uit een groot aantal wagens bestond, bleef op de rails. Onmiddellijk zag men 't ontzettende van de ramp in en voort snelden eenige lieden langs de baan naar 't station Kemajoran om hulp te requireeren. De telefoon werkte, en van alle zijden werden doktoren opgeroepen om hulp te bieden. Toen wij hedenochtend tegen acht uur op het terrein van de ramp aankwamen, wisten we werkelijk niet wat we zagen. Zoo ont zettend hadden we ons het ongeluk niet voorgesteld. Gelijk een harmonica waren de wagens op elkander ingeschoven, 't Was een chaos van belang. Stukken verbogen rails staken van onder uit de rijtuigen, massa's hout en ge broken glas lagen langs de baan verspreid, balken dreven op het water. Ontzettend was het gekerm der gewonden, die bij tientallen werden weggedragen. Ge lukkig waren dadelijk verscheidene doktoren ter plaatse. Vier dooden waren dadelijk gevonden en ter zijde van de kali gebracht. Ónder de gewonden waren er die ontzettend verminkt waren, hier een man met de schedel gespleten, iets verder een koelie wien de beide beenen waren af gereden. Die menschen leefden nog en schreeuwden om hulp die men hen niet kon verleenen. Ook onder de rijtuigen lagen nog vele ge wonden aan wie geen hulp kon worden ge bracht. Een brigade van de genie deed wat ze kon, maar had niet voldoende materieel om de wagens te lichten en verbandmiddelen, die in den trein hadden moeten zijn, waren er niet en moesten uit Batavia worden gehaald. Onder de lijken vond men nog dat van een Europeaan, die waarschijnlijk naar de machine is gesneld en de stoomkleppen heeft geopend, waardoor een verder groot onheil is voor komen. Deze menschlievende daad heeft hij dan met den dood moeten bekoopen. De karbouw was uit een kudde van 50, die langs den weg geleid werd, ontsnapt. Mexico en de Vereenigde Staten. Nu beide partijen in beginsel bemiddeling hebben aanvaard, zijn de regeeringen van Argentinië, Brazilië en Chili, aldus de N. R. C., begonnen met een wapenstilstand voor te stellen. De Vereenigde Staten hebben daarin reeds toegestemd en Huerta zal er ook wel geen bezwaar tegen hebben. Volgens een telegram uit Washington aan de Daily Mail, hebben de Zuid-Amerikaansche republieken hun voorstel tot een regeling der verwikkelingen in Mexico al klaar. Het zou in het geheel niet reppen van het incident te Tampico en uitsluitend betrekking hebben op de binnenlandsche onlusten in Mexico. Dat komt dan vrijwel overeen met het in ons vorig Avondblad weergegeven bericht aan de Kölnische Zeitung. Het blijft intusschen zonderling, dat de „bemiddeling" zoo eenzijdig zou zijn. Amerikaansche bladen melden, dat Huerta reeds bij voorbaat heeft verzekerd, niet te zullen aftred_en. Het nieuws uit Mexico is overigens schaarsch en tegenstrijdig. Naar 't schijnt, heeft Villa aan de Ver. Staten voorgesteld, zijn leger van ca. 20,000 man over Amerikaansch grondgebied naar Galveston te vervoeren en het van daar met Amer. schepen naar Vera Cruz te doen transpor teeren. Hij, Villa, ziet dan wel kans om in twee weken in Mexico te zijn en daar „zoodra hij zal zijn aangekomen, te doen, al wat noodig is." Het is natuurlijk ondenkbaar, dat de Unie in dit voorstel zal treden. Met een man van Villa's verleden als paardendief en moordenaar, kan zij natuurlijk niet samenwerken. De Mexicaansche regeeringstroepen te Guay- mas, 4000 man sterk, zouden den opstande lingenleider Obregon hun overgave hebben aangeboden. Zaterdagavond, zoo melden de Loharinghsche bladen, zaten drie Lotharingers in een bier huis met elkaar te praten, toen een Luitenant vlieger Weidsel van het 98ste regiment infan terie binnenkwam- De drie gingen met hun gesprek voort, zonder op den luitenant bij diens binnenkomen te letten, Daarop begon de luitenant hen uit te schelden. O. m. zeide hij„ dat,, de Lotharingers in het geheel geen vólk maar de laagste klasse van het menschdom" waren; „een troep Wackes, die Duitschland zich moest schamen in 1870 overwonnen te hebben." Toen de drie mannen, en nu in het bijzonder een hunner, zekere Ernmann, ver ontwaardigd opstond, kwam de officier met niewe scheldwoorden op hem af en trok zijn sabel halverwege uit de scheede. De kastelein moest tusschen beide komen en den officier naar een andere zaal meetroonen. Ernmann heeft den officier een brief geschre ven, waarin hij verlangt, dat deze zich jegens hem verontschuldigen zal. Anders zal hij de justitie in de zaak mengen. TER NEUZEN, I Mei 1914. Heden werd door de Electrische Centrale alhier de 400ste aansluiting gemaakt. Met Januari j.l. was dit cijfer 350, dus in 4 maan den tijds 50 aansluitingen er bij. De vlag waait op de centrale en hedenavond zal in gekleurde lampjes het cijfer 400 schitteren. Voorwaar een flink getal. Gisteren is in onze veste de jaardag van onze Prinses herdacht door het uitsteken van vele vlaggen en des avonds een uitvoering te geven in de muziektent op de markt. Jammer dat het weder veranderd is, want het was te koud om op jde markt te staan luisteren. Tot voorzitter van het Prov. kerkbestuur van Zeeland is benoemd de welEerw. heer A. Timmerman, Ned. Herv. pred. alhier. Hij treedt als plaatsvervanger van Ds. J. A. Schouten, pred. te Noordgouwe op, die wegens voortdurende ongesteldheid het voorzitterschap heeft neergelegd. IJzendijke. Zooals gewoonlijk gaf het muziek gezelschap „Geduld Overwint" Donderdag een uitvoering op de muziekkiosk bij gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana. Ditmaal was er aan verbonden het officieel in gebruik nemen van de electrische straat verlichting, die algemeen geroemd wordt. Met een paar honderd lampjes had de firma Gebr. Polak de muziektent schitterend mooi doen verlichten gedurende den tijd, dat er muziek gegeven werd. Middelburg. Dinsdag is het hier eindelijk de dag der onafhankelijkheidsfeesten. Dat zulks hier nu eerst is komt doordat Walcheren nog 6 maanden zuchtte onder het Fransche juk, toen bijna geheel Nederland daarvan reeds verlost was. Dit eiland was een der laatste bolwerken van de Fransche heerschappij. De bloeiende handel in deze stad was toen zeer aan het kwijnen. Het aantal inwoners van Middelburg dat in 1785 ongeveer 25000 be droeg, was tot op de helft gedaald. Zoolang ze niet waren ingelijfd bij Frankrijk, werd de smokkelhandel nog met succes gedreven. Het programma geeft hiervan een uitvoerige his torische beschrijving, die het lezen waard is. Volgens dat programma begint het feest met het houden van een reveille. Daarna kerkelijke herdenking in de Ned. Herv. kerk, Geref. kerk, R. K. kerk en de Ned. Israël, gemeente, gevolgd door klokgelui van den Abdijtoren en kerken. Daarop het zingen van volksliederen onder begeleiding van een muziekcorps. Des middags heeft de groote optocht plaats, die 's avonds herhaald wordt. Het feest zal eindigen met het afsteken van vuurwerk en het geven van een concert door het stedelijk muziekcorps. Waterlandkerkje. De heer Ph. J. van Dix- hoorn te Axel heeft vergunning gevraagd tot tiet leggen van spoorstaven tot den aanleg van een tramlijn van den provinciale straat weg Schoondijke-^IJzendijke naar de gemeente Waterlandkerkje. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Laatste helft van April. Gevestigd zijn P. H. Janse, schipper, Tholenstraat 12, uit Bres- kens. J. Buijze, koeherder, P 103, uit Hoek, S. Smit zonder beroep, Noordstraat 48, uit Oud-Beijerlaud. J. van Cadsand, landbouwerskn., O 138, uit Axel. J. de Bruijne, landbouwerskn., P 66, uit Hoek. J. J. Kampman, dienstbode, Noordstraat 79, uit Middelburg. M. Verschelling, naaister, Donze Vis serstraat 23, uit Amsterdam. E- Deraedt, stoker Q 84, uit Brugge. J. L. Erauw, weger, O 193b, uit Willebroeck. S. R. de Pauw, dienstbode, Noord straat 23, uit Amsterdam. M. Kempe, landbouwers knecht, O 191, uit Axel. J. O. Baijens, capusijner, Q 183, uit Terheijden. R. Vermeulen, zonder be roep, Grenulaan 2, uit Wemeldinge. J. J. M. Bru- ning, zonder beroep, Nieuwstraat 10, uit Huijbergen, P. de Feijter, zonder beroep, N 15, uit Hontenisse. L, M. Verheul, loods, Westkolkstraat 14, uit Vlis- singen. M. L. Robijn, dienstbode, Nieuwstraat 9, uit Biervliet. Vertrokken zijn J. A. Rijnberg, zonder beroep, D. Visserstraat 97 naar Amsterdam. L. A. Schalk, bloemist, Noord straat 52 naar Amsterdam. H. Remerij, baanwach ter, O 222 naar Hulst. Ch. de Rijke, werkman, Dekkerstraat 22 naar Hoorn. C. Klaassen, veldarb., E 97 naar Axel. J. C. Vinke, landbouwersknecht:, Kerkhoflaan 34 naar Axel. A. C. de Rooij, zonder beroep, Nieuwstraat 13 naar Hulst. L. A. de Bree, zonder beroep. 2e Kortestraat 2 naar Eecloo. J. P. de Kousemaker, komm. b.d. bel., 2e Verbindingstr. 3 naar Amsterdam. J. C. de Baan, opz. R. W., Westkolkstraat 14 naar Rotterdam. M. L. Lauret, zonder beroep, Noordstraat 7 naar Antwerpen, M. Herrebout, dienstbode, Kazernestraat 12 naar Bres- kens. W. Stute. zonder beroep, van Bovenstraat 9 naar Nijmegen. J. C. M. van Rompu, arts, Hee rengracht IC naar Rotterdam. F. L. Hamelink, bakkerskn., L Kerkstraat 38a naar Domburg. A. H. Bonte en E. J. Bonte, zonder beroep O 122 naar Rotterdam. M. P. v. d. Velde, dienstbode, O 172 naar Bergen op Zoom, Joh. Gort, dienstbode, Ver bindingstraat 15 naar Devonshire. M. van Wijck, zonder beroep, O 195 naar Koudekerke. L. de Visser, werkman, Q 136a naar Groede. J. van Hoorn, zonder beroep, Q 136a naar Groede. Geref. Kerken. Tweetal: te Ouderkerk a. d. IJsel A. Mid delkoop, te Nijkerk o- d. Veluwe en H. van der Zanden, te Andel. Beroepen te Duurswoude (Fr.) C. J. Gos- linga, cand. te Schiedam; te Grijpskerk A.S. Schaafsma, te Ten Boer. Aangenomen: naar Zwammerdam, V. K. Kuijvenhoven, te Oosterbierum naar Amster dam, H. Mulder te Harderwijk. Bedanktvoor Vorden, G. M. van Rennes, te Dussen (N. B.). Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Rotterdam (vac.-Lamers), G. Ver does Kleyn, te Wageningen J. van Duy ven boden, te Vlaardingen J. W. Groot Enzerink, te Leeuwarden. Beroepente St. Maartensdijk (Z.) J. A. Broekers, te Krimpen a. d. Lek te Sliedrecht J. II. C. Kater, te Oudshoorn te Bennebroek P. J. F. van Voorst Vader, te Nederhemert (toez.). Geref. Gem. Bedanktvoor Gouda, H. Roelofsen, te Zeist. Staking te Zaandam. Een verslaggever van het Hdbl. is te Zaandam geweest en schrijft o. m. Langs den weg was het vrij rumoerig. Tegen den avond kwam ik voortdurend groepen stakers tegen, die werkwilligen meestal kantoorbedienden of reizigers, die op de fabrie ken het allernoodzakelijkste werk afdoen naar huis brachten, „met het gebruikelijke betoon". Dat gaat zoo: naast de(n) werkwillige(n) loopt op een handbreed afstand één staker, die niets anders doet dan de menschen vlak in het gezicht turen. Daarachter loopen op een meter afstand de stakers. Voortdurend hooren de werkwilligen scheldwoorden, maar de man naast hen doet niets. Talrijke klachten zijn reeds bij de politie ingekomen doch de commissaris van politie verzekerde mij, dat het op straat rustig is,' dat het 's winters bij werkloosheid op straat ook druk kan zijn en dat niet vaststaat wat eigenlijk hinderlijk volgen is. De mededeeling, mij door het stakingscomité gedaan, als zou de politie geen extra-dienst behoeven te doen, bleek niet juist. De laatste dagen moest herhaaldelijk versterking uit een andere ploeg worden gerequireerd. Een rare rijwieldief. Men meldt uit Amsterdam aan het Vad. Toen Dinsdagmiddag iemand, die zijn rijwiel voor een perceel op de Prinsengracht had geplaatst, na eenige oogenblikken weer buiten kwam, zag hij een als heer gekleed persoon met zijn rijwiel wegrijden. De eigenaar liep den dief achterna, „houdt den dief" roepende. Het gevolg was, dat de man door eenige per sonen gegrepen werd en overgebracht naar het bureau aan de Stadhouderskade. Aldaar

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2