flntirmluiionai? voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. IfcTIet gedacl;Lt. Uit de Pers. Uit de Tweede Kamer. No. 1115. Mei 1914. 11' Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,—. Franc® per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN Inzending; van advertentlBn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels 0,40. Voor eiken regei meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENT1Ë&1 TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V De verjaardag van Prinses Juliana. Er was Donderdag blijdschap in liet koninklijk paleisprinses Juliana vierde haar vijfden jaardag. Een vreugdedag voor de liooge ouders, die hun kind zien opgroeien en zich ontwikkelen, om, als God haar 't leven spaart, hoe langer hoe meer het middelpunt te worden, waar omheen beider liefde en zorg zich concentreert. Doch niet slechts in de koninklijke woning in heel het land was er blijdschap op dezen Want wij gevoelen hetdit vijfjarig kind behoort niet alleen aan de oudersop haar is de hoop van gansch Nederland gevestigd. In haar herleefde de bijna uitgestorven stam der Oranjes en zonder Oranje kunnen we ons geen gelukkig Nederland denken. Hoezeer overigens ook verdeeld door partij schappen, in liefde tot het aloude stamhuis, waaraan Nederland zijn volksbestaan en zijn grootheid dankt, is lieol ons volk één. En daarom verheugde zich op dezen dag gansch Nederland met de koninklijke ouders en deelde in de vreugde op Juliana's verjaardag. God spare haar een lange reeks van jaren en doe haar opgroeien tot vreugde der ouders, tot heil van 't land, bovenal tot Zijne eer. Moge zij de voetstappen drukken der door luchtige Vrouwe, wier naam zij draagt. V Middelburg's verlossing. Al stapte in Nov. 1813 de Prins van Oranje aan wal en verlieten de Franscben spoedig daarna het centrum van ons land, toch was daarmede heel 't land nog niet bevrijd van 't gehate juk. Zoo bleef de Fransclie vlag op den toien van Middelburg waaien tot den BOsten April 1914, toen ze onder klokkenspel en vroolijke muziek vervangen werd door de geliefde driekleur. Pas in de eerste dagen van Mei was Wal cheren bevrijd van de Franschen en den 5en deden de commissarissen-generaal hun intocht in Middelburg. In een rij van feesten gaf Middelburg's be volking lucht aan haar vreugde over liet vertrek der onderdrukkers, terwijl door de commissarissen-generaal voor liet lieele district Walcheren een godsdienstoefening werd uitge schreven in alle kerken, ten oogmerk hebbende, zooals de M. C. herinnert, „om de grootste Lof en Dank aan het Oneindig Opperwezen toe te brengen over die gezegende en wonderbare Redding zoo aan het dierbaar Vaderland in het algemeen, als aan het district Walcheren in EEN VERTELLING (Voor Kinderen.) 11) door ZELANDIA. Als ze daar nu Gaston ziet liggen, gaau haar gedachten terug naar dien laatsten nacht, dien Tiaar zoon Anton in haar klein huisje heeft doorgebracht. Ze had hem toen ook zoo rustig zien liggen maar niet zoo doodelijk bleek als Gaston nu. Neen, maar met rozen op de wangen, vol blijde verwachting in liet hart. Dat was nu al twintig jaar geleden. Als hij nog leefde, moest hij reeds een man zijn Had ze dan nooit meer iets van hem ge hoord Ja, in 't eerst had hij haar menige brief geschreven op z'n lange, verre reis, die meer dan drie jaren duurde. Maar lang- zangzamerhand waren de brieven zeldzamer geworden en eindelijk ontving ze er geen enkelen meer. Hoe kwam dat Wat Greet vreesde, was waarheid. Slechte kameraden, ruwe, goddelooze ma trozen, met wie hij eerst niet had willen om- het bijzonder geschonken, en om de vurigste gebeden voor den Troon des Almachtigen uit te storten, dat liet Hem behagen moge, om dat dierbaar vaderland verder in Goedertieren heid aan te zien, deszelfs staat van Vrijheid en Onafhankelijkheid bevestigende, en hetzelve in Bloei en Welvaart doende toenemen; dat Hij zijn beste Zegeningen uitstorte over Z. K. H. den Souvereinen Vorst der Nederlanden, Hoogstdeszelfs Doorluchtig Huis en Geslacht en dat Hij allen die met of onder Hoogst- denzelven de belangen des Volks, in onder scheiden betrekkingen behartigen, tot hun werk gesterkt en bekwaam make". Aanstaanden Dinsdag hoopt Middelburg het eeuwfeest zijner verlossing te vieren. Een groote historische optocht de intocht der commissarissen-generaal voorstellende wordt gehouden, terwijl nog tal van andere feestelijkheden ter opluistering moeten dienen. 't Is voor de oudernemers te hopen, dat er in onze provinciale hoofdstad meer geestdrift zij, dan er hier verleden jaar was bij onze onafhankelijklieidsfeesten. V Nieuwe zegening. Staatspensioen en algemeen stemrecht zal ons liet huidig ministerie brengen. Zoo luidt althans de belofte. We zullen daarover nu niet veel zeggen. Maar we willen onze lezers opmerkzaam er op maken, dat liet ministerie toch ook speciaal iets wil doen ten bate voor liet platteland en wel allerbijzonderst voor den landbouwenden stand. Voor patroon en arbeider beiden. Of ectiter de erkentelijkheid van deze per sonen groot zal zijn, wagen we ten zeerste te betwijfelen. Wat toch is het geval? De minister van Binnenl. Zaken heeft eenige wijzigingen voorgesteld in het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van de leerplicht wet. Niemand zal ontkennen, dat de leerplichtwet herzien dient te worden. Bij liet debat, dat indertijd werd gevoerd over deze wet in de Tweede Kamer, noemde men liet van socialistisclien kant, een straf op de armoede. Wat het iu vele gevallen dan ook is. Dat zulks nog niet meer algemeen wordt ingezien, is alleen daaraan toe te schrijven, dat de wet in vele gevallen slechts zeer slap wordt toegepast. Wat doet nu minister Cort van der Linden Hij stelt o. a. voorliet verlof voor veld arbeid te beperken tot vier tveken. Nu is dat zes. Bovendien zullen die vier weken niet meer over een grooter tijdsverloop dan ten hoogste vier achtereenvolgende maanden mogen worden gaan, waren ten slotte z'n beste vrienden ge worden, en toen hij z'n eerste reis ten einde gebracht had, deed hij voor hen in niets kwaads onder. En toch schaamde hij zich over zichzelf. Zóó durfde hij z'n mooder niet ontmoeten. Hij zou zich eerst verbeteren. Er kwam niets van. 't Waren wel goede voornemens, die hij op vatte, maar hij vergat het gebed tot God. Hij wilde het doen in eigen kracht. En dan gaat liet nooit goed. Hij kwam hoe langer hoe verder op ver keerde wegen en als zijn moeder nog een iets van hem te liooren kreeg, was liet niet veel goeds. Zou hij nog ooit weer keeren IX. Vroeger en nu. De rustige slaap heeft den jongen veel goeds gedaan. Bij zijn ontwaken ziet hij rustig de kamer rond. Vreemd komt hem alles voor. Waar is hij toch Hij bezint zich. O, daar herinnert hij zich weer alles. Zijn val, zijn pijn! Als hij eraan denkt, voelt hij 't weer. Hij wil oprijzen, maar kan niet. „Sst," doet Greet, met den vinger op de lippen. „Stil blijven liggen." Ofschoon kleine Gaston alleen maar Franscli verdeeld. Dat wil dus zeggen voor onze streken, dat een kind, 'twelk zeg in April eenige weken verlof krijgt voor vlaswieden (vlaskooi), de rest van de vier weken verlof, in geen geval later dan Juli mag gebruiken. In Augustus dus geen verlof meer mogelijk. Neem den aanvang der vier achtereenvol gende maanden later, bvb. in Mei, dan is na Augustus alle recht op verlof weg. Zijn daar onze arbeiders mee gebaat of achteruit mee gebracht Een nieuwe bepaling zal luiden, dat het maximum der boete wordt verhoogd tot f30. Zoodat het mogelijk wordt, dat iemand dertig gulden boete zal hebben te betalen, omdat hij zijn kinderen niet school zond. De werkgevers zullen een geldboete van hoogstens vijftig gulden moeten betalen, als zij leerplichtige kinderen in dienst hebben. De twee schooltijden, welke een kind nu in twee achtereenvolgende maandeu verzuimen magvervallen. De wet wordt dus, indien deze wijzigingen haar weg naar liet Staatsblad vinden, zeer verscherpt. O i. zeer ten onrechte. Wat is het geval Het is bekend, dat het schoolverzuim inde wintermaanddn ten plattenlande, zeer mi niem is. Dan is er schier geen sprake van school verzuim. In den zomertijd is liet in de lioogcre klas sen groot. Echter in de meeste gevallen noodgedwongen. Er is een soort van arbeid, die alloen door kinderen kan verricht. Er moet vaak door kinderen wat mee ver diend worden, wat op zich zelf treurig genoeg is, maar waartegen bepalingen als nu worden voorgesteld, niet haten integendeel, daardoor wordt de zaak nog verergerd. Het lijkt heel radicaal dergelijke dingen voor te stellen en we willen wel aannemen, dat de minister meent, daardoor liet volks onderwijs vooruit te brengen. Maar niettemin zou aanneming van deze bepalingen te sterker het stempel drukken op de weteen straf op de armoede. Z. Verouderd. Onder dit hoofd schrijft de Standaard De politieke liberale Pers laat zich steeds meer gelegen liggen aan wat van moderne, van pliilosopliische, en van secten-zijde over liet Christendom in ons land, zoo in geschrifte als in meetings, ten beste wordt gegeven. Zoo ook nu weer voor wat Prof. Dr. R. Eucken's optreden betreft. verstaat, begrijpt hij Greets raad toch en blijft rustig. llij kijkt de Kamer weer eens rond. Waar is hij toch? Waar is Leo?" Wie is die goede, oude vrouw Vol verbazing blijft zijn oog eindelijk rusten op een groot schilderij, voorstellende den Ileere Jezus, wandelende op de zee, terwijl in een schip, dat door de woedende golven geweldig wordt geslingerd, zich de discipelen bevinden, die vol angst den Wandelaar op de zee, zien naderen De jongens en meisjes, dié dit lezen, kennen allen, naar ik hoop, deze geschiedenis en weten ook wel, hoe die zee heet. Maar Gaston wist er niets van. „Koorddansen," zoo dacht- ie. „is moeilijk"maar te loopen op de zee, scheen hem toch noch oneindig moeilijker toe. De zee, Gaston had ze dikwijls gezien, toen hij nog thuis was, maar dat was minstens al eenige jaren geleden. Al denkende vermoeide liij zich te veel en viel weer in slaap en droomen. Hij droomde Van een klein kamertje in een achterbuurt van een groote stad van een vrouw, z'n moeder, die hem liefkoosdevan een man z'n vader, die dikwijls dronken was, vloekte en hem sloeg. Hij droomde van z'n lmis. Deze hoogleeraar uit Jena, ambtgenoot van Haeckel aldaar, was door liet moderamen van de Vereeniging van moderne Theologen uit- genoodigd, op de jaarvergadering te komen spreken. Hij gaf hieraan gevolg, en heeft dan ook in Amsterdam zijn rede ten beste gegeven over de noodzakelijkheid van een nieuw Christendom. Deze rede verdient in één opzicht waar deering. Positiever, stelliger dan dit gemeenlijk onder deze moderne Theologen geschiedt, sprak Prof. Eucken het toch uit, dat finaal gebroken moet worden met al wal sinds 19 eeuwen als het Christendom is gepredikt en aanbevolen. Heel dit historisch Christendom, gelijk we dit uit de Heilige Schrift kennen, is z. i. verouderd liet past voor onzen tijd niet meer wij hebben er niets moer aan liet smaakt ons niet meer; liet kan ons niet meer bevre digen. Daarop komt in 't kort heel de rede van dezen hoogleeraar neder. Toch wil hij een soort Godsdienst. Doch dan moet liét een Godsdienst zijn die past hij zijn denkwijze, bij zijn inzicht, hij zijn levens opvatting. Niet hij wil zich buigen voor den Christus, maar de Christelijke zaak moet zich schikken naar zijn idééën. Het moet dus een nieuw Christendom wor den, dat ons niet van Jezus, maar, met torzij- stelling van den Christus, van Prof. Eucken en zijn geestverwanten zal toekomen. Nu is hier op zichzelf niets op tegen. Religie gaat niet met dwang. Ook aan Prof. Eucken verblijve de vrijheid van keuze en van overtuiging. Alleen maar, dan gebruike hij niet langer een naam van eeuwenoude autoriteit, waarop hij geen recht meer heeft. Wil hij, dat zijn tijdgenooten niet hij Christus en zijn apostelen, maar hij hem en zijn volge lingen zullen zweren, dan hebbe hij den moed openlijk te breken met een kerk, waarin hij niet meer thuis hoort, en late in zijn kring van het Christendom af, om nu liet pleit te gaan voeren voor het Euckenisme, d.i. voor liet nieuwe Evangelie, dat hij aan de wereld brengen zal. Durft hij dit niet, dan heeft hij geen over tuiging om te bestaan wat hij zegt te willen. Zitting van Woensdag 29 April. Aan de orde is de interpellati e-V a n Deventer over de bestrijding van de p e s t op Java. De heer Van Deventer (V.-D., Assen) herinnert aan liet verloop der ziekte, die allengs 't Was maar 'n klein huis geweest, waarin hij had gewoond. In een donkere, morsige steeg. Maar toch wensclito Gaston in stilte, dat hij er maar weer was, bij z'n lieve moeder. Want haar liefkoozingen deden hem spoedig vaders vloeken en slagen vergeten. Uit de vuile steeg ging Gaston vaak naar een der kaden van de groote stad, waar hij woonde, Marseille. Daar zag hij dan de zee, schoon en groot. Lang kon hij er naar zitten kijken en peinzen, tot dikwijls do duisternis hem herinnerde huiswaarts te keeren. Maar ach, dat huis 1 Hoe somber en eenzaam werd het hem, toen z'n lieve moeder ziek werd en stierf. Halfdronken ging z'n vader achter de lijkkoets aan. Voor Gaston werd liet leven nu nog ellendiger. Slagen en verwenschingen kreeg hij genoeg, meer dan brood. Zijn ruwe en verdierlijkte vader liet 'm geheel aan z'n lot over. Als medelijdende buurvrouwen hem niet somtijds een stuk brood of wat ojige- warmd eten gegeven hadden, hij zou wellicht verhongerd zijn. Eindelijk kwam er verandering in z'n treurig lot, maar heter werd het niet. (Wordt vervolgd.)

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1