Kunstmest en Chilisalpeter. Landbo u wberichten Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Disponibel Poetsmiddelen, als D. E. Wolfert Hz. Advertentie n. Openbare Verkooping. Vrijdag i Mei 1914, A. Beestiaal, B. Landbouwhalm, Openbare Verknoping Hoogwatergetij te Terneuzen. Beestiaal en Lanbonwgereedschappen Vrijdag 1 Mei 1914, Als het getij verloopt, verzet men de bakens. 5°. Bij gebruik van kali in 't voorjaar is patent kali te pretareeren boven 40% kalizout. Misbruik van vertrouwen. Bataks in Drente Een Chineesche familie. W. BEDET. Steeds voorhanden groote voorraad van allerhande BRASSO, ZEBRA - REDIO. ALSOOK: Borstelwerk, Zeemenlap- pen, Dweilen Bezems etc. etc. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 29 April 3.39 Donderdag 30 4.13 Vrijdag 1 Mei 4.49 Zaterdag 2 5.38 Zondag 3 6.44 Maandag 4 8.10 Dinsdag 5 i 9.37 3.55 4.30 5.12 6.7 7.24 8.55 10.15 CATHARINA JOHANNA VAN KEULEN, des voormiddags 11 uur. verkoopen 5 Melkkoeien: Er is bergplaats voor fietsen. te GROEDE. ter bearbeiding van de verstrooide Gerefor meerden in Ned.-Indië. Naar de Rotterd. verneemt zal binnen kort in druk verschijnen de „laatste predikatie" van Ds. A. Jansens te Aalten, welke hij voor nemens was geweest op Goeden Vrijdag in de Clir. Geref. Kerk aldaar ui-t te spreken, maar wat hem door de classis Apeldoorn belet is. Bij de predikatie is gevoegd een korte verklaring omtrent het uittreden van Ds. Janssens uit de Chr. Geref. Kerk en zijn overgang naar de Geref. Kerken. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Hoeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 8'/^ uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Van onzen Landbouw-Medewerker). Dit dacht ik bij het lezen van het verslag der liijkslandbouwproefvelden in Friesland over 1913, toen ik kennis nam van de bemestingsproeven op aardappelen. Er is toch een tijd geweest, dat land bouwers en landbouwkundigen, practici en theore tici, bij hoog en laag beweerden, dat kleigronden geen kalibemesting behoefden en de uitkomsten staafden die bewering. Maar de tijden zijn ver anderd en het land, d.w.z. de bouwgrond is ook veranderd. Er is sedert zoo vreeselijk veel kali uit den grond gehaald, door de tegenwoordige cultures- suikerbieten, aardappelen, voederbieten, uien enz.— dat nu al sedert jaren uit de Rijksverslagen blijkt, dat kali op klei rendeert. Als ik me wel herinnert bleek dat het eerst in Zeeland, in streken, welke veel suikerbieten produceerden. Vandaar klonken de eerste berichten, dat men er met succes kali op klei gebruikt had. Uit het bovenvermelde verslag blijkt nu Ook weer zonneklaar dat door de land bouwers op de klei de bakens dienen verzet te worden, m a.w. dat zij behalve hun gewone stikstof en fosforzuurkunstmest, ook moeten gebruiken kalizouten. Als zij zulks nog niet deden. Er zijn toch in de kleistreken heel wat landbouwers, die het getij zagen verloopen en hun maatregelen namen. Maar er zijn er ook, die meenen, dat de voorraad in hun kleigronden onuitputtelijk is. Dat kali op kleigronden o. a. bij aardappels rendeert, moge uit onderstaand résumé blijken Er zijn in 1913 in Friesland door den Rijkslandbouwleeraar o. a. bemestingsproeven op aardappelen gehoudèn te Minnertsga, Cornjuur, Ternaard, Schingen, Ee, Oldeberkoop, Saameer Zuid-Drachten en Ooster- wolde. Het doel der proefvelden op de klei was na te gaan of kali-kunstmest rendabel was. Als kalizouten heeft men gebruikt patentkali en 40% kalizout, waarvan de werking vergeleken heeft. Uit al deze proefvelden is volgens het verslag ten duidelijkste gebleken, dat 1°. Met voordeel van kali-kunstmest gebruik gemaakt kan worden op kleigrond. 28. In uitkomst betreffende het aantal hectoliters aardappelen, er weinig verschil te bespeuren is tus- schen patentkali en 40% kalizout. Op de zaud- proefvelden heeft kalizout het gewonnen, ofschoon op één van de proefvelden patentkali de meeste hectoliters heeft opgebracht. 3°. Wat het zetmeelgehalte betreft, de patent kali het won. 4°. Op één der proefvelden is geconstateerd, dat de aardappelen, welke met patentkali bemest waren, beter waren voor de consumptie. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat niet gebleken is, wat beter is 40% kalizont of kaïniet in V najaar of patenkali in 't voorjaar. Proeven in die richting op klei zouden hoogst nuttig zijn. Het Amsterdamsche politierapport meldde, dat een man gearresteerd was, die ten nadeele van een firma op Rapenburg een bedrag van f 1800 had verduisterd. Thans is echter gebleken, aldus meldt de „Tel.", dat dit bedrag ruim f5400 bedraagt. Door valsche boekerij wist de man, die het volste vertrouwen genoot, sinds 1906 zich allerlei bedragen toe te eigenen. In den loop der jaren groeide dit bedrag aan tot f 5400. Onlangs werd het bedrog ontdekt, wijl memo riaal en grootboek niet met elkaar klopten. Men ging toen de verschillende posten na en ontdekte, dat deze hier en daar verhoogd waren. Bij de narekening der boeken van vorige jaren kwam men tot de ontdekking, dat daar eveneens fraude was gepleegd. Er werd aangifte bij de politie gedaan, waarop de boekhouder werd gearresteerd. Naar aanleiding van een lezing van zekeren Dr. Römer qver de geneeskunde der Bataks, schrijft de Redactie van de „N. C." aangaande den Drentschen arbeider die tegen kouvatten aanwendde ,,'u flessie wondereulie, 'n maotje traon, 'n koppie vol peper, twai lepels vol petroleum en 'n glas brandewien mit kokend waoter", alles op een avond ingenomen, of men in deze Drentenaar soms een verdwaalden Batak heeft te zien. Het vermoeden wordt toch gewekt zegt het blad „dat ook bij hem, ovenals bij de Bataks, de meening vast staat dat de gunstige uitwerking van een geneesmiddel in rechte verhouding staat tot de genoten hoeveelheid". Een,zeer geestige opmerking voorwaar. Maar, zoo vragen wij ons af in dezen ge dachtegang, hoe hoog in beschaving moeten dan onze homoeopathen wel staan, die juist hechten aan een zoo klein mogelijke hoeveel heid van een geneesmiddel om een gunstige uitwerking te verkrijgen 1 - Een spoorwegbeambte liep, meldt het Hbl., Donderdagmiddag op de spoorbrug bij de Oosterdoksluis te Amsterdam. Juist kwa men van beide kanten treinen aanrijden. De man ging tusschen de rails liggen, zoodat alles goed voor hem aflep. Goed vooruitzicht. Men schrijft uit Eist (Betuwe), dd. 23 April, aan de Tel. Zoowel kersen- als pereboomen staan thans in vollen bloeienkele soorten zijn door het bijzonder gunstige weder der laatste twee weken reeds bijna uitgebloeid. En niet alleen deze fruiten beloven een flink beschot als nachtvorsten of andere schadelijke natuurinvloeden uitblijven, ook de vroegere fruitsoorten als krozen, pruimen, perziken en abrikozen staan er prachtig voor. Over 't algemeen is voor alle soorten fruit, ook bessen, de bloeitijd ongekend voorspoedig geweest, waarom van alles de beste verwach tingen worden gekoesterd. Appels moeten nog loskomen, uitgezonderd eenige heel vroege soorten, maar, waar het al vrij laat in de lente loopt, zouden ook deze het er gunstig kunnen afbrengen. En dan staat er ons een druk fruitseizoen te wachten. Bij graafwerk te IJlst bij Sneek vond mqn een dag of wat geleden zes aarden potjes uit de 10e eeuw. Thans heeft men er eenige paren schaatsen gevonden uit den tijd der Romeinsche heerschappij, 't zijn schenkels van runderen, met gaten op 't eind voor de riemen. Zondagavond is mej. M. II., die naar Maarsem fietste, ter hoogte van Slangengevecht onder Breukelen door een auto aangereden. Zij viel en is met een schedelbreuk opgenomen haar toestand is zorgwekkend. De auto, die, door te veel links uit te wijken, gedeeltelijk op het fietspad reed, was zonder licht en ging door zonder zich om het ongeval te bekomme ren. De dader is tot nu toe onbekend. Te Bussem zijn drie leden van het gezin van den heer K. Banketbakker, n. 1. diens vrouw, zijn schoonzuster en bediende Zater dagnacht ongesteld geworden. Ook een loop jongen werd thuis ernstig ziek, zij kregen alle 'vier krampen in 't lijf en brakingen. De oorzaak wordt gezocht in het gebruik van gelardeerde lever. De andere huisgenooten hadden hiervan niet gegeten. Geneeskundige hulp werd ingeroe pen. De politie stelt een onderzoek in. Op het politiebureau aan de Nieuwe Haven in Den Haag zit men op het oogenblik, naar de N. R. C. mededeelt, opgescheept met een heel gerelschap Chineezen, mannen, vrouwen en kinderen, in het geheel 24 personen. Naar uit hun mededeelingen is op te maken, zijn ze van Frankrijk het Kanaal overgestoken naar Engeland, waar zij niet werden toege laten. Z\j zijn toen per Harwich—Hoek van Holland-lijn, naar Nederladd gekomen. Met den Hoek-t'rein kwamen zij naar Den Haag en gingen met auto's waarop hun bagage, beddegoed, dekens en allerlei gerei werd ge leden, naar de Chineesche kanselarij. Daar kon men hen echter niet ontvangen, en toen het op betalen aankwam, beweerden ze geen geld te hebben. De chauffeurs reden hen toen naaf het politiebureau. Hier werd in munten van verschillende landen ongeveer tien gulden bijeen gescharreld, en daarmede de chauffeurs die pl. m. 15 gulden te vorderen hadden, te vreden gesteld. Hun werd toen een deel van de agenten- wacht aangewezen, om voorloopig te verblijven. Zij willen door handel te drijven in hun onder houd voorzien en geld bijeen krijgen om verder te reizen. Tot nu toe konden zij geeu geschikt verblijf vinden en de politie, die ook zorgde, dat zij gevoed werden, overweegt nu, wat verder met hen aan te vangen. Aan de Chineesche kanselarij, waar men al verscheidene keeren met zulke de wereld doorzwervende zonen van het Hemelsche rijk te doen had, zijn later een viertal der zwer velingen ontvangen, doch men gaf te kennen, niet veel voor hen te knnnen dqen. In de agentenwacht zitten ze nu rond een groote tafel geschaard, een vrouw met een zuigeling op den schoot, terwijl eenige kinderen er zich al goed thuis voelend, onbewust van hun ellende, er rustig met elkander spelen. Op den Loosduinsche weg te 'sGraven- hage duwde Zaterdag een jongen een wagen waarmede hij cokes aan de gasfabriek ging halen en waarin een broerije en zusje zaten toen een der wielen in de rails van de Westlandsche stoomtram geraakte, juist op het oogenblik, dat de stoomtram aankwam. Het jongetje wist nog uit den wagen te springen, maar het meisje, een kind van 41/5 jaar, geraakte onder de stoomtram, met het nood lottige gevolg dat het hoofd werdt afgereden. Op Goeden Vrijdag ochtens om elf uur betraden drie mannen met geladen revolvers een bakkerswinkel in de nabijheid van het Nicolaas-station te St. Petersburg en dwongen de zich daar bevindende klanten en verkoopers, zich op den grond te zetten, terwijl een der bandieten voor 1600 mark waarde uit de kas ontvreemdde. Een van hen verliet met het geld per rijtuig den winkel, terwijl de andere te voet vertrókken. Natuurlijk trachte de politie op middellijk, de roovers op 't spoor te komen. De boeven, die zich te voet op pad hadden begeven, waren ook spoedig ingehaald. Ze vuurden, waarop een van de twee werd dood geschoten. Ook de andere werd gepakt na gewond te zijn. Den volgenden dag werd de derde roover eveneens gevangen genomen. Hij pleegde daarna zelfmoord. Het driemanschap was in 't bezit van vier mauseur-revolvers, drie browning-pistolen, eenige dolken en een groote hoeveelheid snuif tabak en zand. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 23 April. Elias Dirk Seheele, oud 35 j., jm. en Petronella Stuart, oud 32 j jd. 24 April. Marcus Pieter Ortelee, oud 21 j., jm. en Anthonina Meeusen, oud 29 j., jd. Jacobus de Mul, oud 21 j jm. en Martha Maatje Dieleman, oud 20 j jd. Leunis de Vos oud 25 j., jm. en Johanna Paulina Helena Wieland, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 April. Hendrik van Wattingen, oud 30 j., jm. en Maria Louisa Lamet, oud 24 j., jd. Joos Bedet, oud 31 j., jm. en Maria Johanna Riemens, oud 29 j., jd. Janjiis Abraham Riemens, oud 20 j., jm. en Maatje Herrebout, oud 21 j., jd. Geboorten. 21 April. Richardus Edmond, z van Emiel van Hijfte en van Maria Pielvet. 23 April. Marie d van Francois Cornelis Kaan en van Elizabeth Bareman. 24 April. Johanna Cor nelia Francina d. van Daniel Cornelis de Regt.en van Cornelia de Fouw. 23 Apiil Jacob z. van Johannes Franciscus de Meijer en van Elizabeth Stouthamer. Overlijden. 19 April. Cornelis Kolijn, oud 3 d. z. van Abraham en van Levina Wiebregt Witte. 21 April. Franciscus Adrianis Kerstens, oud 70 jaar, z. van Egidius en van Josina van den Kieboom. Catharina de Paepe, oud 21 m., erkende d. van Anna Catharina de Paepe. Rotterdam. Een 27» jarig kind dronk van azijn-extract, en overleed spoedig daarna aan de gevolgen. Leiden. Hedenmorgen is een 26 jarig jour nalist, die per fiets was, door een auto aan gereden. Hij werd zwaar gewond opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Wageningen. Twee studenten van de Rijks- Tuinbouwschool waren in een Kano op den Rijn aan het roeien. Dit vaartuigje sloeg om, en een hunner verdronk. Washington. Uit Tampiko wordt geseind dat gisteren de Mexicaansche troepen en rebellen I hebben gestreden öm het bezit van deze stad. De Amerikanen hebben drie millioen pa tronen die voor do Mexicanen bestemd in beslag genomen. Hongkong. Zeeroovers hebben in den afge- loopen nacht bij Makao een Engelsch stoom schip aangehouden. Na plundering hebben zij het schip in brand gestoken, de bemanning en de passagiers aan hun lot overlatende. Een ander stoomschip heeft 158 man gered. Ruim 100 personen worden nog vermist. HULST, 27 April 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 10,—, Rogge 7,60, Wintergerst 9,30, Zomergerst 9.—, Haver 8.60, Erwten 11,—, Witte Boonen /T4,— Bruine Boonen13,50, Duivenboonen/11,50, Paardenboonen10,50, Boekweit Lijnzaad 12,50, Koolzaad f Aardappels f 4,—. Boter per kilo f 1,15. Eieren per 26 stuks f 0,80. Er waren ter veemarkt te koop gesteld -. 31 stuks rundvee, 36 varkens, schapen, waar van verkocht 18 stuks rundvee en 32 varkens. ROTTERDAM, 27 April. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe iets ruimer aangeboden, Essex onveranderd, Wilhelmina nadat begin markt de p uikste partijen tot vorige prijs waren uitgezocht, moest overigens lager worden afgegeven en was»»iet alles op te ruimen. Essex fll tot f 12,25, Wilhelmina puike f 10 tot f 10,40, overigens f9 tot f9.50, per 100 kilo, haver niet noemenswaard aangeboden, bruine boonen matig aangeboden, puike onveranderd, overigens iets lager verkocht, ill tot f 13,50, zaai daarboven. Door het verbindend worden van de slot-uitdeelingslijst in het faillis sement van P. J. WORTMAN, in leven Burgemeester van- en wonende te Zaamslag, geëindigd. De Curator, Mr. P. DIELEMAN. Middelburg, 25 April 1914. Gehalte gewaarborgd. Prima kwaliteit. Concurreerende prijzen. Ter Neuzen, April '11. Tot onze droefheid overleed na eene kortstondige ongesteldheid onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Wed. P. M. van den Ouden, te Grand-Rapids (N.-A.) in den ouderdom van 67 jaren. Hare begeerte was ontbonden te worden en met Christus te zijn. J. J. v. d. OUDEN. J. v. d. OUDENv. Damme en Kinderen. M. v. d. OUDEN. C. v. d. OUDEN—Smies en Kinderen. r j (A.C.VERSLUIJS—v.d. Ouden. Pn'ó i. J- W. VERSLUIJS RaPlds' en Kinderen. Ter Neuzen. Axel. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den heer C. DE PUTTER Cz., landbouwer te Hoek, Neuzenpolder, op de door hem nog bewoonde hofstede, op pis: een vossc Merrie, oud 5 jaar, Z. B. S. no. 1213, een vosse Merrie, oud 3 jaar, een vosse Dito, oud 4 jaar, een vosse Dito, oud 11 jaar, een vosse Dito, oud 14 jaar, een bruine Ruin, oud 3 jaar, een bruine Merrie oud 12 jaar, een ruin Looppaard, oud 16 jaar, een bruine Hengst, oud 1 jaar, een vosse Hengst, oud 1 jaar, een vosse Merrie, oud 1 jaar. 1 Vaars, 1 tweejarig Rund, 3 eenjarige Runderen, 1 Springstier, 2 kleine Stieren, 4 Kalvers. als: Wagens, Ploegen, Eggen, Dijk trapper voor Beeten. VOORTS: Kiekenshok, Ladders,Kachel, Mutserds, Brandhout, en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Geen muziek of zang wordt op de hofstede toegelaten. VAN De Notaris I». G. JAMES te Sluis is voor nemens op des nam. ten 1 ure, ten verzoeke van Mej. Wed. J VAN LARE—Sai.omé te Groede, op de door haar bewoonde hofstede, publiek te verkoopen BEESTIAAL: bruine merrie oud 11 jaar, bruine merrie oud 8 jaar, bruine merrie oud 2 jaar, bruinen ruin oud 1 jaar, vosse merrie oud 1 jaar. 5 melkkoeien bekalfd of gekalfd, 2 kalf- vaarzen, 2 eenjarige ossen, 2 éénjarige vaarzen, 5 kalveren, 1 Zeug dik van biggen, 1 loop varken, 50 kippen. LANDBOUWGEREEDSCHAP phaëton, 2 menwagens, 1 drielingswagen, 2 ploegen, 4 eggen, rolblok, wanmolen, stroo- molen, bascule, zeil, kookfornuis, ladder, graanzeefden, menreepen, vorken, stalgereed- schappen, melkontroomer, karnkoelvaten, tob ben, kisten. Voortseenig huisraad en spek enz. Orde der verkooping: 's nam. 1 uur: klein gerief; ten 2 ure preciesde paarden en ander vee. De ouderdom der paarden wordt gegarandeerd Betaaldag 15 Januari 1915. Geen k ij k d a g. Orgeldraaiers en Liedjeszangers worden niet toegelaten.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3