Binnenlandse!! Nieuws. Biiitenlandsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. bevordering der arbeidsbemiddeling op het platteland, in overleg en samenwerking met de vereeniging van Nederlandsche arbeids beurzen. Voor steun aan die vereeniging is f 1000 uitgetrokken. Verder wordt o. m. liet artikel voor de renten krachtens art. 369 en 370 der Inva liditeitswet verhoogt tot f 10,500,000 waarbij voor dat jaar gerekend wordt op f 105,000 renten gemiddeld ad f 100. Voor administratiekosten wordt t 150,000 meer gerekend Men verzoekt ons opname van het volgende Hoef ij zerver bond. De actie voor het lioefijzerverbond breidt zich meer en meer uit. Reeds wordt in 400 gemeenten gewerkt om de gelden voor het Nederlandsch Kinderherstellingsoord te Nun- speet te verzamelen. In Friesland is of wordt ingezameld in 38 van de 43 gemeenten, in Groningen in 46 van de 57, in Overijsel in 40 van de 60, in Noord-Holland in 89 vnn de 134, in Drente in 22 van de 34, in Gelderland in 49 van de 116, in Zuid-Holland in 57 van de 188, in Zeeland in 32 van de 109, in Utrecht in 17 van de 72, in Noord-Brabant in 11 van de 185. T, Door 115 van de 401 gemeenten is het geld afgedragen te zamen 26383,815 gld. Het werken van Hoefijzerverbond heelt behalve het directe gevolg de bouw van een ruim en goed ingericht Kinderherstellingsoord tot resultaat, dat de preventieve tuberculose- bestrijding algemeen ingang vindt en vervolgens de vermeerdering en versterking van de afdee- lingen van het Centraal Genootschap, waardoor het uitzenden van kinderen naar herstellings oorden en vacantiekolouies veel meer algemeen wordt. De waarde van het verzamelde en nog in te zamelen bedrag wordt verhoogd door het feit, dat het m'et centen, dubbeltjes en guldens wordt bijeengegaard. Behalve de giften van het Vorstelijk Huis zijn er tot heden nagenoeg geen groote giften bij. Het bestuur van het dames comité^ hoopt door onvermoeiden arbeid tenminste 600 ge meenten te bewerken en dan met behulp van de groote giften (die komen immers op 't laatst?) vóór Juli het bedrag bijeen te hebben. Penningmeesteresse is Jonkvrouw J. van de Santheuvel, Corn. Speelmanstraat 21, 'sGra- venhage. Uit rood Zaandam. Volgens de „Tijd" is omtrent de vraag op 1 Mei de roode vlag op het stadhuis van Zaandam zal worden geplaatst, zooals door den wethouden, den heer Duys, toen hij op het balkon van „Ons Huis" zijn overwinmngs- speech hield over het behalen der meerder heid in den Raad, was „beloofd", door het dagelijksch bestuur nog geen beslissing ge nomen. Op Prinsen verjaardag werd bier met otli- cieel gevlagd. Wethouder Duys te Zaandam heeft na de verkiezingen beloofd, dat op 1 Mei van het stadhuis de roode vlag zou waaien, en dat de scholen en de gemeentewerklieden dien dag vacantie zouden krijgen. De N R. Crt. verneemt, dat deze belofte met gehouden zal wordenalleen het secretarie-personeel krijgt op 1 Mei vacantie. Amsterdam heeft thans zijn eersten vrij zinnig Hervormden predikant. Naar aan de N. R. Ct. van zeer vertrouwbare zijde werd medegedeeld, heeft n.l. ds. W J. M. Engel- berts W.E.M.zn., predikant der Ned. llerv. gemeente te Amsterdam, de presentielijst van de eenige dagen geleden aldaar gehouden vergadering van vrijzinnig Hervormde predi kanten geteekend. Ofschoon ds. Engelberts, op het punt voor een buitenlandsehe reis te vertrekken, geen gelegenheid had de verga dering bij te wonen, wilde hij toch door het teekenen'der presentielijst een nadrukkelijk blijk geven, dat hij zich van nu af officieel tot de vrijzinnig Hervormden rekent. In dit 'verband is mede van belang, dat een ander predikant bij de Ned. Ilerv. ge meente te Amsterdam, dr. A. J. de Sopper, een vereeniging voor evenredige vertegen woordiging in die gemeente zal oprichten. Deze verschijnselen, waartoe ook de rede voeringen van de Amsterdamsclie predikanten L. C. Schuller tot Peursum en J. J. van Noort ep het Ilaagsclie kerkcongres mogen worden gerekend wijzen erop dat voor de Amster- dainsche Ned. Herv. gemeente een nieuw tijdperk is aangebroken. ULSTER. De groote slag, dien de mannen van Ulster Vrijdagavond en -nacht met de lossing van de wapenen en schietvoorraad uit het sluikschip Mount joy, anders gezegd Fanny, hebben ge- slagen, naar de N. R. C. meldt, zoo goed voorbereid, dat de overheid volkomen over rompeld werd. - Van Belfast tot Larne, een afstand van 48 K.M., patrouilleerden Vrijdagavond sterke af- deelingen vrijwilligers langs de geheele kust. Ook de landwegen en toepaden, die uitGlenarm, Ballymena, Ballyclare en andere plaatsen, naar Larne leiden, waren door hen afgezet. De menschen merkten dat er iets bijzonders gaande was, maar slechts weinigen, ook onder de vrijwilligers zeiven, wisten wat er gaande was. In de buurt van de haven en in de straten van Larne stonden gewapende mannen ge schaard, zoo stil als soldaten die paradeeren, terwijl de officieren heen en weer hepen en op gedempten toon spraken. Om negen uur 's avonds hoorde men de machines van een stoomschip dat de Lough opvoer. De lichten aan de masten werden zichtbaar en ten slotte doemde de- gedaante van het geheimzinnige schip uit de duisternis op. Eenige minuten later lag het aan de kade gemeerd. Kort daarvoor was Larne van de buiten wereld afgesloten, daar alle telegraaf-en tele foon-lijnen vernield waren. Alle voertuigen, die kwamen en gingen, werden aangehouden en alleen auto's, die van een bijzonderen pas voorzien waren ten bewijze dat zij voor het vervoer van het wapentuig dienst moesten doen, werden doorgelaten. an alle kanten kwamen nu de auto's aanrijden. Het schip had aangelegd aan den steiger van de postboot van Stanraer, welke steiger door een hek van den openbaren weg afge sloten is. Niemand mocht het hek door, tenzij hij weer kon bewijzen, dat hij aangewezen was, om zijn diensten te verleenen. En toen nam het lossen een aanvang. De vrijwillige bootwerkers werkten als paarden. Terwijl men bezig was de wapenen aan den wal te lossen, kwam er een ander stoom schip langszij het andere liggen, en dadelijk begon men daar een gedeelte van de lading in over te ladeh. Het nam duizenden ge weren aver en stoomde daarna weg, om de geweren en munitie op een andere plaats van de kust, waar dergelijke maatregelen als te Larne genomen waren, aan wal te brengen. Zoodra een ploeg van bootwerkers vermoeid was werd zij door een versche afgelost. Toen de dag begon aan te breken, was de karwei volbracht en lichtte de Mountjoy dadelijk het anker. De politie, kustwacht en kommiezen van de invoerrechten waren tegen over de cordons van de vrijwilligers machte loos, zij waren een handjevol tegenover een heel leger en konden dus niets uitrichten. De gezagvoerder van het sluikschip heette, volgens de bladen, kapitein Falke, die als een- onverschrokken zeevaarder geroemd wordt. Eerst hadden Noren, die het stoomschip ge kocht hadden, het vervoer van het wapentuig op zich genomen. Maar op liet laatste oogen- blik durfden zij de verantwoordelijkheid met aan. Daarop kocht kapitein Falke het schip op de plaats waar het lag voor een hoogeren prijs dan de Noren ervoor betaald hadden. Hij nam het besluit, om de Noorsche kust lan«s te varen, zoogenaamd met bestemming naar Zweden, maar dan recht op de Iersche kust aan te houden. Zoo is het ook gebeurd. I Toen kapitein Falke met zijn schip uit Larne vertrok, noodigde hij de aanwezigen uit drie maal te juichen voor den Koning en de vrij willigers van l lster. Het schip, dat een gedeelte van de lading van de Mountjoy had overgenomen, stoomde nog den eigen nacht naar Donaghadee en gmg daar voor de groote stoomkraan liggen. Daar wachten ook gewone auto's en vrachtauto's cn werden 70 ton geweren en munitie onder de oogen van politie en kommiezen, die door 700 vrijwilligers in bedwang werden gehouden, geiost. De rest van zijn lading loste het schip te Bangor. Moge deze lijn in steeds meerdere mate de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen bevorderen. Als men nagaat wat elders in Nederland op het gebied van verkeerswezen is tot stand gebracht, en men vergelijkt dit met wat Zeeuwsch-Vlaanderen bezit, dan komt men tot het besluit dat deze streek lange jaren stief moederlijk is bedeeld geworden. Spr. echter is ervan overtuigd dat wanneer dit werk is tot stand gebracht, zulks niet meer zal kunnen worden verklaard, ja, dat misschien dit 1Q0 K.M. lange traject aan andere streken zal kunnen worden ten voorbeeld gesteld. En nu, heeron, nu deze eerste rail gelegd wordt, doe ik dit met een wenscli. En dat is de wensch dat èn door directie èn door aannemer later met genoegen en tevredenheid op het tot stand gebrachte werk zal kunnen worden terruggezien. \Bravo's.) Hierna draait de heer Fruijlier den eersten bout in de rail. Vervolgens neemt de heer Mr. P. Dieleman het woord, die er op wijst dat hier de eerste stap gezet wordt om de verbinding te brengen, tusschen het vierde en vijfde district. Van deze verbinding verwachten wij. voor Zeeuwsch- Vlaanderen groote dingen. ZeeuwschA laan deren, gelegen tusschen den Scheldestroom en België het land zoo vruchtbaar en schoon, is een wonderlijk land. Weleer was het door sneden van kreeken en wateren, waardoor m den ouden tijd van een regelmatig verkeer tusschen de verschillende deeleu van Zeeuwsch- Vlaanderen geen sprake zijn kon. Daarvan daan is de bewoner van het Land van Hulst een geheel ander man dan die van liet Rand van Cadzand, is die van Philippine een ander dan die van het Land van Axel. Door inpol dering, enz. echter zijn die scheidsmuren weg gevallen Zeeuwsch-Vlaanderen vormt nu geen delta-land meer, maar één land. Nog met één ding zitten we in de maag n.l. den Braak man, maar ook daarvan zullen we wel af komen. Hoek en Philippine zijn niet meer van elkaar gescheiden en onze tram zal reeds door den nieuwen polder zijn weg vinden. Zeeuwsch-Vlaanderen zal door deze tramlijn van een oud land een nieuw land geworden zijn. Evenals België zal het door energie en nieuwe krachten worden vooruitgebracht. Met den stoomtram gaat Zeeuwsch-Vlaan deren, wiens volk de Vlaamsche geestdrift paart aan de Zeeuwsche bedachtzaamheid, een schoone toekomst tegemoet. Nijd, afgunst en kleingeestigheid hebben niet mogen ver hinderen dat een grootsch werk is ondernomen en ten uitvoer wordt gelegd. Moge de tram strekken tot grooten bloei van ons dierbaar Zeeuwsch-Vlaanderen, mogen directie en aan nemer zóó samenwerken dat allen straks met vreugde op den verrichten arbeid terugzien en moge tot in lengte van jaren, tot in lengte van eeuwen de tram tot heil van Zeeuwsch* Vlaanderen strekken. (Bravo's.) Hiermede was de plechtigheid afgeloopen en vereeuigden de aanwezigen zich tot een samenzijn in het hotel „Rotterdam. De aan den aanleg werken personen werden door de directie bij gelegenheid dezer eerste raillegging onthaald. wedstrijd te Ostende-zeekust, de renner Da Sy, rijdende op een Transvalia rijwiel, als no. 4 aankwam en dat slechts met een halven meter verschil met den eerst aankomenden op een afstand van 15U K. M. Aan den wedstrijd namen 80 renners deel, waaronder de beste van België. Hoek. Aan de Chr. School op het dorp alhier is met ingang van 1 Mei benoemd tot volontair- onderwijzer de heer J. J. de Ridder. Axel. Bij het te Middelburg gehouden examen voor de on'derwijzersacte zijn geslaagd de heeren P. van Houte, J. C. J. Olijslager en A. J. Schie man, allen te Axel. Axel. Maandag had in de Noordstraat alhier een ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Zekere B. van Koewacht viel van zijn paard, doch hield de lijn vast. Hij kreeg een trap van het paard tegen zijn hoofd, waardoor hij bewusteloos neerzeeg. Het bloed gutste uit 'zijn oor. Hij werd bij Pieterse binnen gedragen, waar weldra het bewustzijn terugkeerde. De gewonde werd door dokter Jens° een hoofdverband gelegd. Nadat het paard, dat op den loop ging, was gegrepen door den veldwachter, kon de man zijn weg vervolgen. Men schrijft aan De Zeeuw en aan Zelandia Toen op 15 Maart jl. de tarieven dei- Provinciale stoombootdiensten werden gewij zigd en daarbij de retonrs werden afgeschaft, is deze wijziging weinig symphatiek door hen, die dikwijls van de booten gebruik maken, ontvangen'. Bij deze ontevredenen hebben zich thans nog velen gevoegd, die de boot Vlissingen—Breskens dikwijls gebruikten als een pleiziertochtje en volgens het oude tarief voor den prijs enkele reis heen en weer konden varen, indien zij te Breskens maar aan boord bleven. Nu móeten ook deze reizigers twee enkele reizen betalen en wij hoorden reeds~ van vaste klanten van die boot, die dit te duur vinden en dan liever een ander uitstapje voor hetzelfde geld maken. Oostburg. Het buizennet der gasfabriek al hier is officieel beproefd en goedgekeurd. Voor zoover de aansluiting was aangebracht en de installaties voltooid waren, was het gaslicht ontstoken en voldeed uitstekend. De beide gemeenten die door deze fabriek van gas worden voorzien, Oostburg cn Zuidzande, waren keurig verlicht. Middelburg. De schildersstaking is opge heven met ingang van heden. Beide partijen hebben aangenomen een voorstel van den waarnemenden burgemeester om het minimum loon voor een volwassen gezel te bepalen op 20 cents. Verder is bepaald, dat er geen rancune maatregelen worden genomen. De provincie Zeeland telde op 1 Januari 1914 237,508 inwoners. Middelburg had op dien datum 18,784 en Vlissingen 21,677, dus bijna 3000 meer. Eerste rail-legging van de tramlijnen der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij. Achter de gebouwen der Eerste Nederland sche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, had j.l. Woensdagnamiddag ten ruim twee uur, zooals we reeds meedeelden, de eerste raillegging plaats van de aanstaande stoomtramverbindingen in Zeeuwsch-Vlaande ren. Van eenige gebouwtjes, op het terrein staande, woei de nationale driekleur, terwijl eenvoudige groenversiering op de plaats der raillegging was aangebracht, aldus schrijft de Z. Koerier. Aanwezig waren o.m. de heeren: JL. r. Fruijtier, voorzitter der maatschappij, Mr. I Dieleman, secretaris der Maatschappij, I Zijlstra, voorzitter der commissie van advies, Bruning, directeur der maatschappij, de heeren hoofd-ingenieur en hoofd-opzichter der maat schappij, benevens de heeren H. Gross, di- rccteur der Coöperatieve Suikerfabriek, r Kaan, P. J. Scheele, Ceulenaere, burgemeester van Philippine, van Drongelen, aannemer dei- werken, enz. Nadat door den heer II. Feijen, fotograaf, eenige opnamen van de kleine groep genomen waren, nam de heer P. F. Fruijtier het woord. Spreker zeide dat, toen hij gisteravond een telegram ontving om bij deze plechtigheid tegenwoordig te willen zijn, hij zich geen oogenblik had bedacht en hedenmorgen te dien einde dan ook vroeg op reis was gegaan. Het deed spr. genoegen hier eenige woorden te kunnen spreken, omdat het werkelijk eene zeer belangrijke zaak goldt. Het feit dozer eerste rail-legging is een feit van groote be- teekenis voor deze streek. Spr. wees er op dat reeds sedert de vorige eeuw pogingen in het werk werden gesteld om Zeeuwsch-Vlaan deren zijn tram verbindingen te geven. Een comité, waarvan spreker voorzitter was, be- oogde een tram HontenisseSelzaete Sas van Gent. Na dien tijd kwam een comité Sas van GentIJzendijke. Deze beide zijn één geworden, en daaruit is ontstaan de tegen woordige Zeeuwsch-Vlaamsche Iiamwegmaat- schappij. Ik behoef Lr niet te zeggen wat werk er is moeten verricht worden om te komen tot het nu bereikte. Er is geweest veel tegen-, ook veel medewerking en voor die medewerking betuigt spr. zijnen dank. TER NEUZEN, 28 April 1914. De straattooneelen duren, vooral des Zondagsavonds na 10 uur ongestoord voort in de Nieuwediepstraat bij de Vlooswijkstraat alhier. Alsof er geen gemeente-politie is, zoo gaat men zijn gang maar. De rijkspolitie doet in de kom der gemeente alleen dienst op verzoek, en verleent dienovereenkomstig ook assistentie. Na 10 uur des avonds treft men er hoogst zelden politie aan. En of het noodig is den laatsten tijd, is een overbodige vraag. De vorigen Zondagavond kon men een persoon in een lichtpaal zien klimmen om daar gevaar lijke toeren te doen. L.l. Zondagavond werd met veel getier een groot vat, wat geheel met water gevuld stond, bij den stal van Loof, uit het geraamte go- trokken en over de straat leeg gesmeten. Het moest nog half elf zijn, zoodat menige voorbijganger zich een natte voet getrapt zal hebben. Geruimen tijd heeft het leven in die straat nog voortgeduurd, tot eindelijk de nachtelijke stilte ook in dit stadsgedeelte intrad. Er waren tegen 1 Mei twee vacatures bij de gemeente-politie alhier, wegens be noeming van den heer Trijsburg tot klerk op de secretarie en wegens vertrek van den heer Reudink. Gisteren werd reeds een po- litie-agent benoemd en wel de heer K. Boer- sma uit Groningen. Sluiskil. Gisteren werd alhier geveild ex art 1223 B. W. een huisje, eigendom der erven A. de Witte, weduwe P. F. Verdeghem. Het hoogst werd geboden de som van f 850,— door G. J. de Meijer, smid te Sluiskil, die kocht voor J. Dubbeldam, werkman aldaar. Sluiskil. Nadat zij de cokesovens hadden gezien, zouden een drietal dames enecnheei zich per fiets verder begeven. Bij het op stappen evenwel verzwikte een der dames haar voet, waardoor zij kwam te vallen. Bij den concierge der cokesfabriek binnen gebracht zijnde, werd de dokter getelefoneerd, onderwijl was reeds het eerste verband gelegd. 1 er rijtuig werd de dame naar haar woning te Philippine vervoerd. Hoek. De bekende Transvalia rijwielfabriek der Firma Gebroeders Kaan, heeft een prachtig succes behaald, daar, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, bij den gehouden rijwiel- Geief. Kerken. Beroepen: te Meerkerk II.. L. Both, to 'feindhovente Veenendaal R. W. Huizing te IJmuiden. Bedanktvoor Kommerzijl P. Hekman, cand. te Zuidbroek. Ned. Herv Kerk. Bedanktvoor EdamH. H. Riepma, te Oudshoorn. Geref. Gem. Bedanktvoor Giessendam G. van Reenen, te Opheusden. De Zending vanwege de Geref. Kerken heeft den laatsten tijd met allerlei teleur stellingen te kampen. Dr. B. J. Esser, van Poerbohngo, toeft thans met vervroegd verlof te Amsterdam, opdat zijn echtgenoote, die zeer zwak is, in ons land weer herstel van krachten mag vinden. Ds. W. Pera, predikant der Geref. Kerk te Soerabaja, heeft om ernstige krankheid van zijn gade, deze stad moeten verlaten. Dr. W. L. Vogelesang, missionair arts te Solo, heeft eveneens zijn plaats moeten ver laten om ziekte, tengevolge van overspanning en zoekt door rust in koeler klimaat herstel. Mevrouw van Andel-Rutgers, de echtgenoote van Dr. II. A. van Andel, missionair dienaar des Woords te Solo, lijdt aan herhaalde aan vallen van malaria, die haar noodzaken elders herstel te zoeken. Ds. II. Ph. Ingwersen, van Poerworedjo, thans te Baarn wonend, kon met het oog op vrouw en kinderen onmogelijk naar zijn arbeidsveld terugkeeren en moest een beroep bij een der Geref. Kerken in ons land (Berlikum) aannemen. Ds J. Kruger, van Silvolde, die door de Geref. Kerk van Utrecht werd beroepen als opvolger van Ds. Ingwersen, wilde naar loer- woredjo gaan, maar werd voor een verblijl in de tropen afgekeurd en moest mitsdien be danken. Dr van Leeuwen te Utrecht, die, nadat de Geref. Kerk van Utrecht driejaren voortdurend was bezig geweest om te pogen een missionair arts voor Poerworedjo te vinden teneinde daar een hospitaal te stichten, een benoeming als zoodanig aannam, heeft daarna weer be dankt. Alle deze zaken zijn ernstige tegenslagen. De Geref Kerk van-Valthermond heeft voor de vergadering der classis Stadskanaal een voorstel ingediend, dat instemming betuigt met het voorstel der classis Gorinchem om te Batavia een tweeden predikant te beroepen

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2