AANBESTEDING. Mr. P. Dieleman. Handelsberichten. Ingezonden Stukken. B11 r g e r 1 ij k e Stand. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Terneiizen. A d v e r t e n t i n. Zaterdag 16 Mei 1914, aanbesteden: Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1915, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooi- ingwerken. ten. Deze, ter waarde ongeveer f3000. had hij in commissie toevertrouwd aan zekeren Maijer B., die er spoorloos mede verdween. Hoe de politie ook zocht, zij kon den dief niet op het spoor komen. Vermoedelijk bevindt hij zich in Amerika. Bij den brand op de Asselsche heide zjjn gisteren naar schatting ongeveer 200 If.A. bosch in den tijd van 3 uur in de asch gelegd Het geheel was in beheer bij het Kroondo mein het Loo. In de buurtschap Kotten, gem. inters- wijk heeft Zondag en Maandag een boschbrand gewoed, waardoor 8 II.A. heide en boschgrond in de asch werd gelegd. Te Hattumerbroek gemeente Oldebroek zijn gisteren de huizen en inboedels afgebrand van de wed. J. Buitmans en den landbouwer j. Veluwenkamp. Gistermiddag is te Benschop de hofstede van T. Baars door onbekende oorzaak afge brand. Een 30tal stuks vee is in do vlammen omgekomen. Alles was verzekerd. Vrijdagmiddag is aan de militairen der infanterie in het garnizoen Ede bij het middag maal gebakken visch verstrekt, die door een handelaar te Utrecht was geleverd. Eergister- morgen hebben zich ongeveer 50 miliciens ziek gemeld, die gedurende den nacht onwel zijn geworden en voor het meerendeel last hebben van braken. De ontboden officier van gezondheid heeft rust voorgeschzeven en ziet den toestand niet ernstig in, (Hdbl.) Zaterdag is, naar de N. R. C. meldt te Driebergen de nachtegaal voor het eerst gehoord. Zaterdagavond zijn te Capelle (N.-B.) drie huizen afgebrand. Een zieke vrouw kon slechts met moeite gered worden. Eenig vee is in de vlammen omgekomen. De brand werd veroorzaakt door het spelen met lucifers door kinderen. De officier van Justitie te Alkmaar heeft een belooning van f 500 uitgeloofd voor dengene, die den schuldige van de vermoedelijke brand stichting in het Kurhaus te Egmond aan Zee, in den nacht van 9 op 10 Maart jl. aanwijst. Van het stoomschip Grotius is gister nacht tusschen Zandvoort en IJmuiden de tweede-machinist overboord gevallen en ver dronken. Het Zaterdag begraven lijk van P. de G. te Ameide a.d. Lek,-die bij een botsing met een wielrijder een schedel-breuk had gekregen, is gisteren door de justitie te Dordrecht op- geëischt om te Gorinchem aan eene schouwing in het Ziekengastliuis te worden onderworpen. Te Amsterdam zijn een achttal jongens van ongeveer 18 jaar door de politie aange houden, verdacht van diefstal van ongeveer GO pakken meelzakken van een terrein in den Amsterdammerpolder. Zij werden naar liet bureau in den Spaarndammerstraat geleid Bij een handelaar in zakken werden nog pl.m G00 meelzakken in beslag genomen. (Hbl.) Wij lazen in een Kerkbode het navol gende bericht „Te Delfshaven zal aan de Rosier Faassen straat het derde kerkgebouw verrijzen, voor zien van een toren met ruim 1000 zitplaatsen." Te Denekamp zijn gisteren drie woningen afgebraud, en bewoond door vijf gezinnen. De woningen en twee inboedels waren verzekerd. Te Schaarbeek, de voorstad van Brussel is een eigenaardige huwelijksplechtigheid ge vierd, waarover het „Hbl. van Antw." ons inlicht. „Hjj" en zij waren nl. vergezeld van zes gendarmen, van wie er twee tot getuigen dienden, Om een familietoestand te regelen, moesten zij, die sedert eenigen tijd achter slot en grendel zitten, trouwen. Na de plech tigheid deed men hun opnieuw de boeien aan en werden ze teruggevoerd naar de gevangenis. Aan een banket van beambten van de Algemeene Londensche Omnibus-maatschappij zijn Zaterdag eenige getallen meegedeeld die van het verkeer te Londen eenig denkbeeld geven. In de vier feestdagen, van Goeden Vrijdag tot Tweeden Paaschdag, hebben de bussen van de maatschappij 5Va mill- menschen vervoerd. Verleden jaar heeft de maatschappij er 676 millioen vervoerd, iets minder dan de helft van de inwoners der aarde. De inwo ners van Londen zijn in dat jaar dus honderd maal vervoerd. Aan plaatsbewijzen was in dat jaar opgehaald 3'/^ millioen pond sterling, waarvan l'.s millioen aan loon was uitbetaald. Het personeel is sterk 18,000 man, met die van verbonden zaken mee, bijna 20,000. In en om Londen bedient de maatschappij 800 K.M. weg, met 3000 bussen en 10,000 koet siers en conducteurs. Verleden jaar hebben de bussen gezamenlijk 168 millioen kilometer afgelegd. Een weldoener. Naar het „Düsseld. Tageblatt" meldt, heeft een onlangs in Weenen overleden rentenier, Karl Weiier geheeten, zijn geboortestad Düs- seldorf ruimschoots in zijn testament bedacht. Hij heeft aan de stad 700.000 mark nagelaten, waarvan een groot deel voor behoeftige we duwen, voor spijsuitdeeling en ziekenverple ging. Ook verschillende kunst- en andere instellingen krijgen groote bedragen Ten slotte heeft hij 40.000 mark beschikbaar ge steld voor een Heine-gedenkteeken, onder voorwaarde echter, dat nog 40.000 mark door andere personen daaraan zouden worden toe gevoegd. De afrekening van de Gentsche Tentoonstelling. Verschenen is het verslag, door het bestuur van de in den afgeloopen zomer te Gent ge houden wereldtentoonstelling aan het gemeente bestuur dier stad aangeboden. De daarin meegedeelde cijfers zijn naar te verwachten was, niet bemoedigend. Het tekort bedraagt 4.800.000 frank. Het uitvoerend comité vraagt thans een toelage van 4.500.000 frank gelijk aan het krediet, dat de gemeenteraad het comité opende, en de kwijtschelding voor de aandeelhouders der tentoonstelling van de betaling der niet-gestorte 60 pCt. van het aandeelen-kapitaal. Wat evenwel het verzoek om een toelage, grootte 4,500.000 frank, betreft, het meent, dat de inwilliging daarvan om drie redenen gewettigd is en wel, omdat de tentoonstelling in hoofdzaak ondernomen werd ten voordeele der stad Geut, dat deze reeds aan de be treffende maatschappij een krediet heeft ver- leend van vier en oen half millioen frank en dat de stad in ruil voor die te verleenen toe lage verscheiden gebouwen, voor de tentoon- stelling opgericht, in eigendom zal bekomen, nog afgezien van de reclame, die het inrichten van een zoo weidsche tentoonstelling in een betrekkelijk kleine stad als Gent daarvoöi heeft gemaakt. Lieve vrouwtjes. De lieve Engelsche kiesrecht-„wijven", hebben Vrijdag weer eens een heldenstuk uit gehaald door een huis te Londonderry in vlammen te doen opgaan. Bij de puinhoopen vond men later een stuk papier, waarop ge- schreven stond „Behandel de vrouwen zacht en niet hard. Vraag aan Carson maar om schadevergoeding. Kiesrecht voor de vrouwen Het hoofdkwartier der vechtlustige dames te Londen is bezig met de organisatie van een groote betooging, die op .21 Mei a s, zal ge houden worden. Kiesrechtvrouwen uit alle deelen des lands zullen deelnemen aan deze manifestatie, welke in hoofdzaak zal bestaan uit een stoet naar het Buckinghampaleis. Een deputatie zal trachten in het paleis te geraken om een onderhoud met Koning George te hebben. Mrs. Pankhurst zelf zal zich aan het hoofd van den stoet en de deputatie plaatsen, zoo dat men zeker kan zijn van eenige kloppar tijtjes en hoedenspeld-gevechten. In West-Indië zal binnenkort onder lei ding van het meteorologische instituut der Vereenigde Staten 16 filialen opgericht worden, die een regelmatige stormwaarschuwingsdienst voor dë Caraïbische Zee bevarende schepen onderhouden zullen. Deze maatregel zal na de opening van het Panamakanaal voor de talrijke, het kanaal gebruikende schep'en van veel waarde zijn. De nieuwe weerbureaux, zullen het geheele jaar dagelijks tweemaal weertelegrammen verzenden. In de kanaalzone zal een centraalbureau voor den berichten dienst opgericht worden. Overal daar, waar telegraafkantoren nog niet voorhanden zijn, zal de opneming en de verderverzending der weerberichten door draadlooze stations ge schieden. Reeds tijdens den Spaansch-Ame- rikaanschen oorlog had het weerbureau der Vereenigde Staten in 1898 een dergelijken dienst in het belang der Amerikaansche oor logschepen ingericht. Na afloop van den oorlog werden echter de ambtenaren van den weer- dienst teruggeroepen en de waarnemingen werden nog slechts sporadisch door de amb tenaren der kabelstations enz. uitgevoerd. Eerst in de laatste jaren is weder een regel matige weerdienst ingericht geworden, die echter alleen in het stormachtige jaargetijde dienst deden. Omtrent het spoorwegongeluk te Burn tisland dat de vorige week plaats had meldt men De sneltrein van Edinburg naar Aber deen was een half uur telaat. Men dacht daarom nog tijd te hebben den goederen trein tot Burntisland te laten doorloopen en daar op een zijspoor te leiden. Dit was bijna gebeurd, toen de sneltrein met een 95 KM. vaart aankwam en nog net de locomotief van den goederentrein raakte. De zwaie loco motief van den sneltrein werd met geweld weggeslingerd, meevoerende drie goederen wagens en een derde klas rijtuig. In dit laatste ontstond brand, maar een conducteur draaide snol den gastoevoer af en bluschte het vpur met zand. De gevallen locomotief had zich meer dan een meter in den grond geboord, en eerst na eenige uren kon men de lijken van machinist en stoker er onder uit halen. Van de tien menschen die er gewond werden, moesten er vier in het ziekenhuis achterblijven. ten ze voor hun straf nog veel meer betalen nl. f 1,70 inpiaats f 1,20 voor hun Ildeklasen f2,35 inpiaats f 1,80 voor hun eerste klas Snappe wie 't wil, 't tarief Bresker.s werd verlaagd. Vlissingen Neuzen met 20 cent verhoogd maar NeuzenBreskens met 55 cent verhoogd. Je kan merken dat ze voor rekenen niet mqer naar de II. B. S. behoeven te gaan. Of een en ander soms is ter dekking van salarisverhooging van 't personeel wordt be langstellend zoo af en toe gevraagd. Ja zoo n provinciale exploitatie heeft toch veel voor. De belangen voor de reizigers worden zoo goed behartigd, dat merk je pas aan de dienst regeling. Als je op reis gaat moet je van vreugde niet te lang slapen en daarom zorgt de prov. Boot er voor dat je om klokke vijf 't zeegat ingaat. Dit is ten behoeve van die massa reizigers die de boemeltrein moeten-halen en dat is een quantum. Blijkens ingestelde enquette bedroeg die massa in Maart 12 heele menschen, waarvan er nog 4 bij waren die voor hun plezier naar een koopdag gingen van een fa milielid. En voor die schare moet je nu twintig minuten eerder weg uit Ter Neuzen om als 't meevalt een kleine vijf kwartier in de allergezelligste wachtkamer te Vlissingen lofliederen te zingen op ons goed en goedkoop Prov. Stoombootbeheer. Ik hoorde de ver onderstelling dat een en ander al vast gedaan is voor eventueel komende tramtarieven. De eenigen die er voordeel van hebbon zijn, be halve de prov. boot (wat nog te bezien zal zijn) de reizigers die een retourtje onbruikbaar maken door na hun bezoek aan 't Vde district niet over dezelfde lijn terug te gaan. Nu dat spreekt, daar moet 'teerst voor gevraagd worden en niet voor de menschjes die met hun belastingpenningen 't wijs beleid der Prov. diensten moeten betalen. Zoo als 't nu gaat kan men evengoed of liever minstens zoo goed naar Gent als naar Vlissingen om inkoopen of anderzins te doen gaan. Zou zoo iets niet een kluifje wezen voor onze Kamer van Koophandel, die is nog al deligent naar ik hoor. Die zou b.v. kunnen vootstellen om de Neuzenaars minder en de Zondagsbelgen meer te laten betalen, en de vroege boot weer op den ouden tijd te doen vertrekken. Het is voor mij onbegrijpelijk. Ieder mop pert er over maar daar blijft 't dan ook bij. Ter Neuzen 20 April '14. X. Hedenavond voer het schip van Bonde- wel op het oost-hoofd alhier. Er kwam een lek in het schip. De lading van het schip werd daarna overgeladen op een sleepboot. TER NEUZEN, 21 April 1914. Boter per Va K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.60. AMSTERDAM, 20 April 1914. Lijnolie vliegend, f 28. f 273/4, Mei f 27'/j> f 27 Mei/Aug. f 27s/t, Sept/Dec. f28'/ï, f 283/a. Suiker kalm. Mei f 1 l3/a te koop, Aug. f li0;# genoteerd, Oct Dec. fll3/is geboden. Aardappelen per H.L. Friesclie Borgers f 2,60 a f 2,75. Friesche Blauwen f3.— f4,25. Zeeuwsche Bouten f2,60 a f4,25. Zeeuwsche Blauwen f 3,— a f 4,80. Zeeuwsche Bravo's f 4,a f 4,25. Zeeuwsche Eigenheimers f 3,50 a f 3.70. Drentsehe Eigenheimers f 3,80 a f 4, Eigenheimer Spuische f 4,25 a f 4,50. Spuische Eigenheimers f 2,— a f 2,40. Spuische Bravo's f 4,25 a f 4,60. Malta 9 a 10 cent per kilo. Duitsche Rooden f2,25 a f2.50. ANTWERPEN, 20 April 1914. Chilisalpeter vastNoteering disponibel, fr. 23,70, Mei fr. 23,70, Juni fr. 23,70, Juli fr. 23,60. KOERS VAN HET GELD. Franscli per 100 fr. f 47.72'/? a f 47.75. Engelsch per 12— 12. HULST, 20 April 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,50, Rogge 7,50, Wintergerst 9,25, Zomergerst 9.—, Haver 8.—, Erwten 11,—, Witte Boonen f 14,50 BruineBoonen13,50, Duivenboonen/11,60, Paardenboonen/10,50, Boekweit/—,—, Lijnzaad 12,60, Koolzaad Aardappels 4,—. Boter per kilo 1,20. Eieren per 26 stuks 0,80. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 41 stuks rundvee, 23 varkens, schapen, waar van verkocht 23 stuks rundvee en 20 varkens. ROTTERDAM, 20 April. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe matig aangeboden. Essex prijshoudend. Wilhelmina bracht in de allerpuikste iets meer op, overigens vrijwel onveranderd. Essex f 11 tot f 12, Wilhelmina puike f 10 tot f 10,40, overigens f9 tot f9,60 per 100 kilo, haver niet noemenswaard ter markt, bruineboonen matig aangeboden wederom iets hooger betaald fll tot f 13,50 zaai daarboven^ Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Onze Provinciale Stoombootdienst. Er bestaat in onzen tegenwoordigen tijd alge meen 't streven naar vlugger en billijk vervoer. De aard der zaken brengt leverancier en han delaar er toe zich snel en goedkoop te kunnen verplaatsen. Deze onomstootelijke waarheid staat echter niet in 't vragenboekje van onzen provincialen stoombootdienst. Afgaande op de 1.1. in dienst gestelde tarieven en dienstregeling vraag ik mij af of we niet eerder achteruit dan vooruit gaan speciaal wat Ter Neuzen aanbelangt. Voor de reizigers van den lijn Breskens-Vlissingen werd 't tarief met 10 cent verlaagd. Die brave menschen hebben 't in 't reizen al zoover gebracht dat ze de ex- iloitatiekosten van hun (sic) lijn opbrengen. Aets anders is 't met die barer Ter Neuzenaars. Die menschen reizen niet genoeg, hun lijn brengt verlies, ergo 't tarief 20 cent naar boven. Gaan ze per ongeluk naar Breskens dan moe- TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 17 April Jan Willem Loof, oud 27 j ,jm. en Johanna Maatje Meeusen, oud 23 j., jd- Willem de Doelder, oud 2E> j., jm. en Pieternella Goetheer, oud 24 j jd. Pieter Anthonie Leunis, oud 25 j., jm. on Adriana Elisabeth Haak, oud 23 j., jd. (Huwelijks-vol trek kingen. 16 April. Marinus Sanderse, oud 23 j., jm. en Maria van Wijck, o»d 24 j., jd. Franyois Eekman, oud 23 j., jm. en Jacoba Dieleman, oud 20 j., jd. Frederik Johannes Fran- cisca do Witte, oud 28 j., jm. en Christina de de Kraker, oud 27 j., jd. Geboorten. 13 April. Désiré Petrus, z. van Pptrus Hippolitus van Cleemputte en van Corolia Augustina van Hecke. 14 April. Jan Jacobus, z. van Pieter Leunis en van Willemina Riemens. Elena, d. van Cornelis Levinus Kaan en van Krina Barbera de Doelder. 16 April. Cornelis, z. van Abraham Kolijn en van Levina Wiebregt Witte. Achilla Maria, d. van Pieter Cornelis Fermont en van Magdalena Philomena de Cooker. HOEK. Huwelijks-aangiften. 2 April. Pieter Riemens, oud 38 j., jm. eu Cornelia Suzanna de Ridder, oud 35 j., jd. Tr Huwelijks-voltrekkingen. 9 April. 1 ieter lvarel Kaijser, oud 25 j., jm. en Cornelia Francina Riemens, oud 21 j-, jd. Geboorten. 2 April. Johannes Antheums, z van Cornelis de Smidt en van Johanna Neeltje van Drongelen. 13 April. Andries Johannes, z. van Daniël Abraham ltiemens en van Janna Bareman. Overlijden. 11 April. Tanneke Catharina Haak, oud 24 j., eclitg. van Pieter de Feijter. Aarnont de Feijter, oud 65 j., echtg. van Aaltje Jurrij. AXEL. Huwelijks-aangiften 15 April. Pieter Jacobus Vasseur [van Cadzand]. oud 21 j., jm. en Janna Framjoise Schieman, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 April. Jacobus Marinus Herrebout, oud 44 j., jm. en Jerina Johanna Drabbe, oud 38 j., jd. Geboorten. 1 April. Catharina, d. van Simon van Hoeve eu van Adriana Levina de Feijter. 11 April- Maatje, d. van Andries van Dixhoorn en van Janneke Koster. Marcella Bernardina, d. van Hypolitus Dominicus Dellaert en van Sophie Rosalie Marie Antheunis. 12 April. Minikus Maarten, z. van Abraham Loof en van Lijcia Ebrina van den Ouden. Overlijden. 2 April. Jan Markusse, oud 20 m-, z. van Marinus en van Maria Sara Loof- 6 April. Alphonsus Jacobus de Coninck, oud 9 j., z. van Edumondus Leopoldus en van Eulalia Breepoel. 7 April. Dina Jongejan, oud 15 j., d. van Hendrik en van Elisabeth Mertens. 10 April. Catharina de Groote, oud 93 j., wed. van Pieter den Deur waarder. 12 April. Charles Louis Dellaert, oud 81 j-, weduwn. van Justina van de Vijver. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 9April. Pieter Ortelée [van Axel], oud 20 j., jm. en Wil helmina Bakker, oud 18 j., jd. Overlijden. 17 April. Pieternella Oppeneer, oud 88 j., wed. van Michiel de Pooter. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 22 April Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 0.9 0.44 1.15 1.44 2.11 2.40 3.8 0.28 1- 1.30 1.57 2.25 2.54 3.23 I, Hedenmiddag overleed de ZeerEerw. heer F A. Kersteus in leven Pastoor alhier. Op 18 Juli a. s. zou Z.Eerw. 71 jaar geworden zijn. Heden slaagde te Middelburg voor het onderwijzers-examen de heer J. J- Verlinde van Zaamslag, leerling van de Bijz. Normaal lessen alhier. Het Bestuur der Waterkeering van de calamiteuze polders MARGARLT1IA, KLEINE HUIJSSENS en EENDRAGT zal op. des namiddags ten 2 ure, in het Directie- gebouw aan den Margaiethapolder, in het openbaar De besteding geschiedt volgens 1 der A. B. Het bestek zal, van 27 dezer af ter inzage liggen in het Directiegebouw en ten kantore van den Secretaris-Ontvanger, waar het tevens, tegen betaling der kosten, a f 0,50, verkrijg baar is. De aanwijs zal'plaats hebben op Vrijdag 8 Mei en Dinsdag 12 Mei a. s., telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, waartoe, zal worden bijeengekomen aan het Directiegebouw. Zaamslag, 21 April 1914. Het Bestuur voornoemd, F. DE RUIJTER, Voorzitter. J. A. KLAASSEN, Secretaris-Ontvanger. Advocaat en Procureur, te Middelburg is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. n. BON, vroeger L'Ecluse—Mahu.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3