Buitenlaudsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Lamlboiiwberichten. Gemengd Nieuws. 266. Het bestuur bad bestaan uit ds. D. van Krevelen, Lichtenvoorde, voorz.ds. R. J. Mi Rudolph, Amersfoort; ds. F. M. Muller, Krab- bendijke; ds. P. de Haas, Purmerend ds. J. J. Duijvendak, Schiedam; ds. Joh. Langman, Harlingends. C. J. Leenmans, Utrecht, en ds. J. Henri Ledeboer, Breedevoort, secr.-penn. Uit het financieel verslag bleek, dat de rekening sloot met een nadeelig saldo van fl 13.64 V2. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat in de vacature-Duijvendak gekozen werd ds. P. van Genderen Stort te Culemborgin de vacature-Langmandr. J. R. Slotemaker de Bruine te Utrechten in de vacature-Rudolph ds. W. K. Gispen te Zwolle. Een enquête, ingesteld om de bezwaren dei- tegenstanders te" vernemen, was mislukt, omdat sleehts drie predikanten hun bezwaren hadden genoemd. Dr. J. van Dorp van Gendringen heeft een referaat gehouden over het Volkspetitionne ment. Als gevolg van het feit, dat het Classicaal Bestuur van Dordrecht de aanneming en be vestiging der 45 lidmaten in Hendrik Ido Ambacht op 3 en 5 April onwettig heeft ver klaard, wijl er geen ouderling bij tegenwoordig was geweest, heeft een commissie uit bedoelde lidmaten, zich tot het C. B. gewend, met ver zoek in deze materie te worden gehoord. De 45 personen zijn niet ongenegen opnieuw te worden aangenomen en bevestigd, indien na melijk de ouderlingen, die door hun plichts verzuim oorzaak geweest zijn, dat de plaats gehad hebbende aanneming en bevestiging nietig verklaard werd, kerkelijk worden ge straft. A.s. Donderdag zal het Classicaal Bestuur hierover vergaderen en tevens in behandeling nemen een tweetal adressen, geteekend door pl.m. 500 personen, die en bloc, afzetting eischen van kerkeraad en kerkvoogdij. Op het petitionement voor Plaatselijke Keuze hadden gisteren 375 duizend personen geteekend volgens de N. R. Crt. De crisis in Mexico. Zoowel Huerta als Wilson blijven in de kwestie van het saluut op hun stuk staan, aldus de N. R. C. Huerta heeft aan O'Shaughnessy te kennen gegeven, bij het „schot om schot te moeten volharden, daar hij anders vreest dat de Ameri- kaansche vloot het saluut in het geheel niet zal beantwoorden. Een dergelijke vernedering zou Mexico zich niet knnnen laten welgevalleu. Bryan hoopt nog altijd, dat Huerta op het laatste oogenblik (dat is Dinsdag a. s. als admiraal Badger voor Tampico aankomt) zal toegevendat is een taktiek, reeds vaker door hem toegepast. De Fransche pers toont zich zeer ontstemd over de politiek der Ver. Staten. Frankrijk heeft groote financieele belangen in Mexico, die allengs danig in het gedrang komen. De Gaulois becijfert die belangen op meer dan 2 milliard frs., waarvan 870 millioen zijn belegd in Mexicaansche staatsfondsen, 1080 millioen in spoorweg-, mijn- en bankaandeelen en de rest in nijverheidsondernemingen. Het Jcurnal des Débats, de vraag bespre kend of het geen tijd wordt dat Europa ingrijpt om de annexatie van Mexico door de Ver. Staten te voorkomen, schrijftDe zending der vloot wordt door de regeering te Washing ton verklaard uit een beleediging der Ameri- kaansche vlag, inaar het staat vast. dat de Amerikaansche matrozen, die te Tampico gevangen zijn genomen, dadelijk weer vrijge laten zijn, dat de Mexicaansche bevelhebber van Tampico schout bij nacht Mayo zijn verontschuldigingen heeft aangeboden en dat de Amerikaansche vlag in geen enkel opzicht beleedigd is. Daarentegen is nog volstrekt niet bewezen, dat de Amerikaansche matrozen niet door hun houding hun gevangenneming hebben uitgelokt. „Wat de regeering der Ver. Staten nu onderneemt, is volkomen in overeenstemming met de overleveringen van het Witte Huis. Sedert het midden der vorige eeuw hebben de Ver. Staten den Mexicaanschen nabuur nooit veroorloofd, zich te ontwikkelen als onafhankelijke staat. Nadat zij Mexico groote provinciën hebben afgenomen, doen zij nu alles om het in economisch opzicht afhankelijk te maken." De Duitsche pers is al weinig vriendelijker. Volgens de New York Herard vraagt de Amerikaansche diplomatie zich af, of Frankrijk en Duitschland overleg plegen om gezamenlijk tegen de Ver. Staten op te treden, en of Engeland, evenals in den oorlog tegen Spanje, in dat geval beide mogendheden zal dwingen de handen thuis te houden. In verband met beschouwingen in de Ameri kaansche pers, dat Huerta het er op toelegt interventie van Europa uit te lokken, hoeft de Daily Telegraph Huerta gevraagd, of dat inderdaad zijn bedoeling is. liet spreekt wel bijna van zelf, dat die vraag ontkennend is beantwoord. „De Mexicaansche republiek zal nooit tusschenkomst van Europa vragen in zaken, die alleen haar zelf aangaan." Over de gespannen verhouding tusschen Mexico en de Vereenigde Staten heeft de N R. C. de volgende telegrammen WASHINGTON. Twee-en-twintig torpedo boot vernielers hebben last gekregen om van Pcnsacola te verstoomen naar de Golf van Mexico. President Huerta heeft twee out wijkende antwoorden gezonden, waarin bezwaar wérd gemaakt tegen enkele bijzondere punten in de Amerikaansche nota. Minister van Staat Bryan antwoordde, dat de V. St. niet kunnen afwijken van het door hen ingenomen standpunt. Gisteravond om 6 uur had president Huerta nog in het geheel geen kennis gegeven van eenig voornemen om te voldoen aan de in het Amerikaansche ultimatum gestelde eischen. In den loop van den dag had Huerta een schriftelijke belofte van de Amerikaansche regeering verzocht, dat de Vereenigde Staten het saluut der Mexicaansche kanonnen zouden beantwoorden. Dit verzoek was onmiddellijk afgeslagen. Tevens werd bericht gezonden, dat een definitief antwoord van Mexico op het Ame rikaansche ultimatum vóór zes uur (tijd van Mexico) moest inkomen. Het slagschip Mississippi, met een korps vliegers en 600 man mariniers aan boord, heeft laat in den middag last gekregen van Pensacola te verstoomen naar Tampico. De Mississippi wordt begeleid door de Prairie, de Dixie en een torpedoboot-flotille. Huerta heeft de eischen van de Vereenigde Staten afgewezen hij deed nieuwe voor stellen. De secretaris van president ilson heeft meegedeeld, dat de onderhandelingen zijn af gebroken. Huerta heeft geen voortzetting van de onderhandelingen verzochthij weigerde beslist, toe te geven aan wat hij een eisch tot onvoorwaardelijk vlaggesaluut noemde. In regeeringskringen wordt meegedeeld, dat de nieuwe voorstellen van Huerta niet zullen worden aanvaard. Het program van repre saillemaatregelen zal worden ten uitvoer ge legd. President Wilson heeft een boodschap aan het Congres gericht betreffende de moeilijk heden met Mexico. Daarin vraagt de President machtiging om de gewapende macht des lands te gebruiken voor de handhaving van de eer en de waardigheid van de natie. Intusschen zijn aan beide kusten Ameri kaansche oorlogsschepen onderweg naar de Mexicaansche wateren. In de Boodschap van Wilson wordt verder verzekerd, dat de breuk tusschen Mexico en de V. St. het voor de Unie onmogelijk maakt, de buitenlanders in Mexico te beschermen. De buitenlandsche regeeringen hebben daarvan kennis gekregen. De tenuitvoerlegging van de plannen van Wilson voor repressaille-inaatregelen inzeke het Tampico-incident, beteekent niet, dat er een formeele oorlogsverklaring zal worden gedaan. De Vereenigde Staten zouden geen oorlog kunnen verklaren aan een regeering, die zij niet hebben erkend. In den ministerraad zal aan het program der „pacifieke blokkade' de laatste hand worden gelegd. TER NEUZEN, 21 April 1914. Gisterenmorgen liep het gerucht dat de schildersknechts in onze stad, evenals thans te Middelburg, gestaakt hadden. Reden meer loon. Gisteren werkten een tiental hunner niet, heden echter weer wel, de patroons zullen 20 cent per uur uitbetalen. Het was dus eene staking van één dag, begunstigd door prachtig weêr. De metselaarsknechts alhier hadden zelf maar per advertentie bekend gemaakt dat vanaf 4 Mei a. s het loon op 20 cent per uur kwam. Tot op heden hebben echter de bazen daarmede nog geen genoegen genomen. Hedenmorgen gebeurde bij het lossen aan het spoor alhier een treurig ongeluk. De 16 jarige Hamelink brak zijn been. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. Naar wij vernemen is de heer Reudinck, sinds kort aangesteld agent van politie alhier, al voornemens ontslag aan te vragen. Hij schijnt niet tegen den dienst te kunnen. De heer C. J. M. van Rompu alhier is benoemd tot assistent-geneesheer aan het St. Franciscus gasthuis te Rotterdam. Om aan de schietoefeningen ter ver hooging van de weerbaarheid van ons land deel te nemen, hebben zich in onze gemeente een dertigtal jongelui aangemeld. Ook te Axel en Hulst gaven velen zich daarvoor op. De salonboot „Administrateur de Badts" zal 5 Mei ter gelegenheid van den grooten historischen optocht te Middelburg de ver binding onderhouden tusschen onze stad en Middelburg, 't Is de bedoeling 's avonds om 8 uur uit Middelburg af te varen. Op de Provinciale booten zullen vanaf heden weder goedkoope retourkaarten Vlis- singen—Gent via Tor Neuzen worden afge geven. De kaarten zijn vier werkdagen geldig. De Commissie tot het organiseeren van een Zendiugsfeest besloot in zijne vergadering van gisteren dit jaarfeest te houden in de nabij heid van Axel. Als voorloopige datum werd genoemd 18 Juni. De regeling word opgedragen aan het moderamen. Hontenisse. De cand. W. J. van Lindonk te Scheveningen nam het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aan. Oostburg. Ds. W. van 't Sant Geref. predi kant alhier nam het beroep naar Voorthuizen in Gelderland aan. Oostburg. Aan het hoofd van het centraal- bureau der directe belastingen te Rotterdam fs geplaatst de heer C. Roggeveen, belasting ontvanger alhier. Tot vice-consul van België te Oostburg js benoemd de heer A. Mijs aldaar. Biervliet. Ds. W. J. Val nam de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Westorvoort aan. Hansweert. Van de N. V. werf „Zeeland" alhier zijn te water gelaten een stalen Rijn schip groot 83 bij 9,70 bij 2,60 M., voor rekening van den heer Fr. de Meijer te Ter Neuzen en is aan die werf afgeleverd een schip groot 52,50 bij 7.30 bij 2,35 M. aan den heer A. de Bruin te Hontenisse. Middelburg. In de laatstgehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Zeeuw- sclie Hypotheekbank werden de Balans en Winst- en Verliesrekening over het afgeloopen boekjaar, zoomede de voorgestelde winstver- deeling, goedgekeurd. Derhalve werd hel dividend vastgesteld op 10% en de uitkeering op de oprichtersaandeelen bepaald op f 8,60, In het Reservefonds werd gestort f 9,007,03. zoodat dit thans in totaal bedraagt f 63,584,30. Als Commissaris werden herkozen de heeren Mr. J. M. Schout Velthuijs en H. Worst, terwijl als zoodanig gekozen werd de Heer J. Siêgers, lid der Firma P. J. Siegers Zonen te Vlissingen. Goes. Vrijdagmorgen werd op het terrein van de gastentoonstelling alhier ontdekt, dat een magneet ter waarde van f75, toebehoo- rende aan de firma Massee te Goes, ontvreemd was. De politie is er in geslaagd, den dief, zekeren L., een monteur van een der Amstor- damsche exposanten, op te sporen. Geref. Kerken. Beroepen: te Jutrijp-Hommerts, C. van Mourik te Kooten. Aangenomen: naar Dedemsvaart J. Koele- wijn, te Nieuw-Lekkerlandnaar Klundert, dr. V. Hepp, te Antwerpen. Bedankt: voor Utrecht (vac. II. Ph. Ingwer- sen, als missionair dienaar to Poerworedjo op Java)J. Krüger te Silvolde. voor Gaast c.a. en voor Paesens en Moddergat, J. Voer man te Warns. Ned. Herv Kerk. Beroepen te Avenhorn H. G. Cannegieter te Dongjum. Aangenomen naar Oudewater M. Buiskool, te Iloogeveen naar Deventer A. J. Werner, te Assen. Bedankt: voor Drempt G. A. Sterringa, te Gieten (Dr.)voor Nieuw-Vossemeer c. a. N. Jolles, te Vughtvoor Schagen H. H. Riepema, te Edam. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nicuwstraat alhier. KANTONGERECHT TETER NEUZEN. Uitspraak 17 April 1914. Veroordeeld zijn ter zake van Overtreding LeerplichtwetF. K., 49 j., werkman, J. C. G., 44 j., bootwerker, beiden te Ter Neuzen, tot f0,50, subsidiair 1 dag hecht. Bij donker zonder licht rijdenM. S 27 j., koopman, M- M. O., echtg. van P. J., 22 j-, ar beidster, A. van E., 24 j., arbeider, J. F. de D., 29 j landbouwer, allen te Axel, J D., 18 j., land bouwersknecht te Zaamslag, J. J. van L., 36 j, ingenieur te Ter Neuzen, C. B. V., 41 j koopman te Axel, allen tot f2, subs. 2 dagen hecht., J. van A 22 j., schippersknecht te Hoek, tot f 0,60, subs 1 dag hecht. Te snel rijden met een motorrijwiel: L. J. van V., 24 j„ hu!pbrievenbesteller te Zaamslag, tot f6, subs. 3 dagen hecht. Een motorrijwiel op de vordering van een politie beambte niet stil houden: C. J. van V 24 j-, hulp brievenbesteller te Zaamslag, tot f 6, subs. 3 dagen hecht. Plegen van straatschenderij P. de K., 18 j., hotelknecht te Ter Neuzen, tot f3, subs. 2 dagen hecht., E. N. de J., echtg. van M. de P., 60 j., winkelierster te Zaamslag, tot f0,50, subs. 1 dag hecht., M. H., 17 j., smidsknecht te Ter Neuzen, tot f3, subs. 1 week tuchtschool, A. E. B,, 18 j., zonder beroep te Ter Neuzen, tot f 3, subs. 3 dagen hecht., F. J. S-, 21 j., voermansknecht te Ter Neuzen, tot f3, subs. 3 dagen hecht. Loopen over eens anders grond: P- P. G., 46 j., visscher te Ter Neuzen, tot f 1, subs. 1 dag hecht. Op de Zeeuwsche stroomen visschen zonder con sentJ. K-, 20 j., zonder beroep, Jde R- Czn., 39 j., sjouwerman, J. K., 20 j., zonder beroep, P. W. G- Pzn., 40 j., bootwerker, A. P. 't G. Pz., 37 j., werkman, J. F. H., 34 j., bootwerker, allen te Ter Neuzen, A. F. D., 36 j, A. van C., 18 j„ beiden zonder beroep te Iloek tot f 1, subs. 1 dag hecht. Zich in staat van dronkenschap bevinden P. M. van A-, 17 j-, schipper te Ter Neuzen, tot f6, subs. 3 weken tuchtschool, J. S., 25 j .bootwerker te Ter Neuzen, tot f6, subs. 3 dagen hecht., J. L. D., 50 j., visscher te Ter Neuzen, tot f3, subs. 3 dagen hecht., K. H. Jzn. 37 j., voerman te Ter Neuzen, tot fl subs 1 dag hecht. Vrijgesproken zijn, beklaagd van TijdenS sluitingstijd bezoekers in zijn herberg hebben: H. P. L., 54 j., herbergier te Zaamslag. Teruggegeven aan de ouders (zonder straf) zijn, verdacht van Plegen van straatschenderijJ. D., 13 j., en M. D., 13 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen. Op de Zeeuwsche Stroomen visschen zonder consent: C. K., 16 j., zonder beroep te Ter Neuzen. (Van onzen Landbouw-Medem erker). Het typische van de Chilisalpeter. De goedkoopste, eenig rationeele stikstofbemes ting is eigenlijk die, waarbij het proces van om zetting, oplossing en opname door de plantenwor tels zoo kort mogelijk verloopt. De stikstof, onder welken vorm ze ook gegeven wordt, is te duur om ze te gebruiken, als bodembemesting gesteld al dat de chemisch geabsorbeerd wordende stikstof- houdende meststoffen zonder verliezen, voor en na tot hun recht kwamen. De stikstof wordt het best gegeven als bemesting der plantend. w. z. men geve stikstof als er planten op den akker staan of weldra zullen komen, die onmiddellijk daarvan gebruik kunnen maken, dus als bemesting bij het zaaien of als overbemesting. Als stikstof bemesting dient dan in de eerste plaats het chili salpeter omdat het salpeterzuur door den bouwgrond chemisch niet geabsorbeerd wordt omdat het zout oplosbaar in het bodemwatea direct ten dienste komt der plant. Onder welken vorm de stikstof in den bouwgrond wordt gebracht, hetzij in den organischen of ammoniakvorm, hetzij als salpeter, het is slechts in den salpetervorm, dat zij in de planten treedt. Het is voornamelijk in hun eerste groeiperiode dat de planten de meeste stikstof verbruiken, het is dus duidelijk, dat de salpetervorm de vorm is voor de stikstof bemesting. Er komen, afgezien van de bemesting met scheikundige mest stoffen, van stoppels, van den stalmest, stikstof- houdende meststoffen genoeg in den grond, die in den zomer zoodra de bodemtemperatuur tusschen 6° en 65° C is, bij genoegzame aanwezigheid van kalk en toetreding van lucht omgezet kunnen worden in salpeter, die voor de overige groeiperiode kan dienen. Er is dus chilisalpeter noodig in het eerste ge deelte, laat ons zeggen in de eerste helft van het seizoen. En, als die in gepaste hoeveelheid gegeven wordt, gewoonlijk tusschen 100 en 500 K.G. per H.A. dan zal dat waarschijnlijk goedkooper uit komen dan dat men bijv. zwavelzure ammoniak geeft in den herfst. Van „goedkoop'' gesproken, in 't algemeen neemt men aan dat de ammoniakstikstof ongeveer 7/io 8/10 van de waarde heeft van de stikstof uit chili salpeter. Natuurlijk praten wij allen, die dit be weren, den een of anderen Duitschen professor na. Mij dunkt, dat het theoretisch onmogelijk en empi risch erg moeilijk is, vast te stellen hoe de verhou ding is van de stikstof uit zwavelzuren ammoniak en die uit chilisalpeter. Het is natuurlijk dat de ammoniakstikstof minder waard is dan de chili- salpeter-stikstof en wel op grond van bovengevoerde redeneering. De vraag is of ze eigenlijk wel voor vergelijking vatbaar zjjn en of die verhouding wel door een getal is uit te drukken. De rol van het chilisal peter is toch een andere. Die is eenigEenig omdat zij niet te vervangen is als overbemestings- middeleenig als middel om op een gegeven oogen blik den oogst te dwingen. Het wil mij dan ook voorkomen dat chilisalpeter in zwavelzuren ammo niak nooit een mededinger kan zienen dat zij, die het eerste door het tweede willen vervangen, zeer verkeerd doen. Naar liet Nwsbl. v. Ned. verneemt, komen er te Amsterdam bij enkele kinderen gevallen van huiduitslag voor om mond en neus. Bij enkele kinderen heeft die uitslag zelfs een vrij groot deel van liet gezicht aan getast. Het is gebleken, dat deze huidaan doening een gevolg is van het likken aan sluitzegels. Sommige soorten zegels zijn zeer zwaar gegomd, terwijl die gom schadelijke bestanddeelen schijnt te bevatten. (N. R. Ct.) Vrijdagmiddag is aan de militairen der infanterie in het garnizoen Ede bij het middag maal gebakken viscli verstrekt, dat door een handelaar te Utrecht was geleverd. Zaterdag morgen hebben zich ongeveer 50 miliciens ziek gemeld, die gedurende den nacht onwel zijn geworden en voor het meerendeel l.ast hebben van braken. De ontboden officier van gezondheid heeft rust voorgeschreven en ziet den toestand niet ernstig in. (Hdbl.) Naar de N. Arnli. Ct. verneemt, worden er door de gemeente Renkum met den nieuwen eigenaar opnieuw onderhandelingen gevoerd over den aankoop van de Heerlijkheid Door- weth door die gemeente. Eenige raadsleden hebben Donderdag j.l. onderling een bespreking gehouden over ueze zaak, waarbij zou zijn gebleken, dat velen dezen aankoop wensclien. Men schrijft aan de Res.bode Dezer dagen kreeg ik in handen een schrijven van de afd. Handel van het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid. Daar stond o.m. bij het hoofd te lezen, schrik niet: Tele gramadres „Commerce." Een in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen verpleegde krankzinnige, die bezig was onder toezicht schilderwerk aan dat ge bouw te verrichten, wist Vrijdagmiddag te ontsnappen. Hij sprong in de Berkel en ver dronk. Het lijk is nog niet gevonden. (N.C.) Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 21 faillissementen tegen 41 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. In den loop van de vorige week vervoegde de heer M. diamantbewerker, zich aan een der politiebnreaux te Amsterdam en deed aan gifte van de vermissing van een partij diaman-

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2