nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Uit de Pers. FEUILLETON. liTIet g*ed.a,c2vt. Biimenlandsch Nieuws. No. 1112. 11" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders, Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTÜOU Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlBn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlfel TE BEZORGEN BDEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags 1 UUR op den dag der uitgave. VERGADERING van Aandeelhouders der Naamlooze Vennoot schap „LUCTOR ET EMERGO" te Ter Neuzen, D. V. te houden op Zaterdag 25 April 1914, des namiddags ten 2 ure, ten kantore van den lieer J. A. Klaassen te TER NEUZEN. Ter Neuzen, April 1914. De w/n Voorzitter, J. A. KLAASSEN. Politieke rede van mr. De Meester. Voor de vrijzinnige kiesvereeniging Voor uitgang te Amsterdam is Vrijdagavond als spreker opgetreden de oud-minister van finan ciën mr. Th. de Meester, met het onderwerp De politieke toestand, in het b ij- zonder in verband met den toe stand van 's lands financiën. Wij nemen uit het verslag dezer rede in de N. B. Courant het volgende over dat handelt over de beëindiging der schoolstrijd. Spr. herinnerde eraan, dat minister Cort van der Linden als hoofdpunten op het werk program van het ministerie noemde de her ziening van de kiesrechtregeling, om te komen tot algemeen kiesrecht en de ouderdomsrente. En daar dit ook de hoofdpunten waren van het concentratie-manifest, was die mededeeling voor de vrijzinnigen hoogst verblijdend en verdient het nieuwe kabinet reeds daarom aller steun. Naast die twee hoofdpunten stond een derde, waarbij de regeering, volgens eigen verklaring, de eigenaardige rol vervulde van den eerlijken makelaar. Het cement, dat de verschillende groepen der rechterzijde bijeenhoudt, is de gemeen schappelijke strijd voor de bijzondere school, thans gevoerd onder de leusrechtsgelijkheid voor liet bijzondere en het openbare onderwijs. Zoowel aan de rechter- als aan de linkerzijde zjjn er velen, die den strijd hartelijk moede, naar een eervolle beëindiging verlangen, vooral in het belang van het onderwijs zelf, welks ontwikkeling en vooruitgang moeten lijden onder den strijd. Spr. zegt te belmoren tot lien, die betreuren, dat het aan de groote 8) EEN VERTELLING (Voor Kinderen.) Kijk eens, daar ligt-ie. Het kunstenmakers pakje heeft men hem uitgetrokken, 't mocht immers eens bederven. Een oud, vuil pak. veel te groot voor hem, dekt z'n leden. Wat 'n treurig gezicht. Zelfs Hein, de nachtwaker is er door getroffen en veegt zich met de natte, grove mouw even in de oogen. Ondertusschen is de dokter bij het niet zeer heldere licht van den lantaarn naast den ongelukkigen knaap neergeknield. Voorzichtig onderzoekt hij het rechterbeen. Even boven de knie is het gebroken. De dominé en Hein volgen vol belangstelling al 's dokters be wegingen terwijl „Schele Leo" iets in zich zelf gromt en onrustig heen en weer stapt. „'n Schande, 't kind zóo te laten liggen," meent de dokter, terwijl hij nogmaals de breuk onderzoekt. „Schande, zeker," zegt Hein, terwijl hij „Schelen Leo" alles behalve vriendelijke blik- liberale partij niet is gelukt de openbare, neutrale schooi algemeen ingang te doen vinden bij alle groepen der bevolking, de samenhoorig- heid van de onderscheidene groepen zou zeer gebaat zijn als die poging gelukt was. Maar liet is mi eenmaal een feit, dat tienduizenden onzer medeburgers in gemoede overtuigd zijn, dat voor hun kroost de openbare school niet deugt en zij hun kinderen confessioneel on derwijs moeten doen genieten. Daar dit zoo is, zijn de vrijzinnigen, die volle gewetens vrijheid willen, verplicht 1111 tiet huidige kabinet de gelegenheid heeft geopend tot ernstig onderzoek van de vraag, of niet een weg tot publicatie te vinden ware, van geheelen harte zich daarvoor beschikbaar te stellen. Maar de vrijzinnigen moeten blijven vasthouden aan tweeërlei eisch1°. dat de millioenen uit de staatskas gesteld ter be schikking van de bijzondere school, ook uit sluitend voor goed onderwijs worden besteed 2°. dat ouders steeds voor hunne kinderen onderwijs kunnen genieten, dat geregeld is onder eerbiediging van iedere godsdienstige overtuiging. Een groote verdienste is liet van mr. Cort van der Linden te hebben gevoeld, dat het psychologisch oogenblik daar is, om te trachten den strijd tot oplossing te brengen Zijn op treden, ten deze vond dan ook warme sym pathie bij zeer velen in den lande. Vervolgens zette spr. uiteen, dat, en waarom de minister weigerde in te gaan op den eisch van samenkoppeling in de voorstellen van de regeering tot Grondwetsherziening van liet kiesrecht en liet onderwijs-vraagstuk, doch dat daarnaast verklaard werd, dat de regee ring, kwam de Staatscommissie, welke zij wenschte te benoemen, tot een pacificatie en deed zij een voorstel tot wijziging van art. 192 dei' Grondwet, jegens dit voorstel sym pathiek zou gezind zijn. Intussclien zou de regeering haar gang gaan, en zou zij die aan eene andere Staatscommissie de lastige vraag der evenredige vertegenwoordiging ten onderzoek had opgedragen hare grondwets voorstellen indienen, zoodra deze gereed zouden zijn. Na eenige aarzeling en na verdere uiteenzet ting door den minister van zijn standpunt en van de bedoelingen der regeering, verklaarden de drie groepen der rechterzijde zich bereid tot de Staatscommissie voor liet onderwijs toe te treden. Als lid der commissie heeft spr. zich te onthouden van mededeelingen omtrent den stand der zaken, doch hij behoeft niet te verzwijgen, dat bij hem de indruk bestaat, dat een streven om tot elkaar te naderen bij allen merkbaar is. Spr. wil hieraan toevoegen, dat "naar het schijnt, in sommige vrij ken toewerpt. Deze wordt steeds onrustiger en stapt wat gauwer heen en weer. „Wel, dokter?" zegt dominé. „Het kind kan hier niet blijven," antwoordt de aangesprokene, 't Moet eerst voorzichtig naar liet dorp vervoerd worden eer kan ik liet niet helpen. We zullen een soort baar moeten maken en het daarop leggen." „'t Zal niet gemakkelijk gaan", brengt Hein in 't midden. ,,'t Moet," zegt dr. Helpman. „Wacht," herneemt Hein, „hier ligt een tamelijk breede plank, die wel voor baar kan dienen. Ik zal m'11 jas uittrekken, dan kun nen we den jongen er in rollen en hem zoo naar het dorp dragen, 't Is gelukkig niet ver En terwijl hij liet zegt, heeft-ie de dikke jas al uitgetrokken en hem op den grond uit gespreid. Voorzichtig willen de dokter en de dominé den armen jongen er in wikkelen, maar „Dat gaat zoo niet!" bijt Leo hun toe. „Af blijven! Die jongen is van mij. Laat 'm hier. 'k Zal er zelf wel voor zorgen." Nu wordt Hein toch driftig. Zoo'n schaap daar zóó te laten liggen en dan nog te willen verhinderen, dat het wordt geholpen. Ook dominé en dokter maken zich boos op Leo. Gelukkig, dat Hein erbij was, anders hadden ze den knaap misschien nog niet eens kunnen zinnige kringen zekere ongerustheid heerscht dat er zijn, die vreezen voor te groote mee gaandheid onzerzijds; hij hoopt echter te mogen vertrouwen, dat het aan de vrijzinnige leden der commissie door hun eigen geest verwanten niet moeilijk zal worden gemaakt, in den geest van toenadering rustig werkzaam te blijven. Aan het beginselhet openbaar onderwijs geen stiefkind zou geen dier leden getornd willen zien. Een pacificatie op de ontvouwde grond slagen zou nieuwe offers van de openbare kassen vragen, maar als daarmede de vrede op onderwijsgebied kon worden gekocht, met behoud van de openbare, neutrale school, overal waar een deel der bevolking deze blijkt te wenschen, dan zou die prijs niet te hoog zijn. De achterstand op onderwijsgebied zou eerst dan kunnen worden ingehaald wellicht zouden ook betere partijverhoudingen ontstaan. Godsdienst privaatzaak. Kort maar veelzeggend is liet volgende, dat spreekt over s o c i a a 1 d e m 0 c r a t i e en godsdienst. De sociaal-democratische partij van liet kies district Imola heeft besloten op het aanstaande te Ancona te houden 1 andscongres, lietvoprstcl in stemming te brengen om het lidmaatschap der partij onvereenigbaar te verklaren met liet behooren tot eenige godsdienstige belijdenis. Ook andere secties hebben met dit voorstel haar instemming betuigd. Waar blijft 1111 het „godsdienst is privaat zaak" (Ge Nederlander). Na een verblijf van drie maanden in liet Taunis-gebergte is Z. K. II. do Prins Zaterdag ochtend omstreeks half twaalf in de residentie teruggekeerd. II. M. de Koningin, vergezeld van het Prin sesje, begroette hem bij aankomst aan het Staatsspoorstation, waar ook de burgemeester, de gouverneur der residentie, en de Duitsclie gezant ter verwelkoming aanwezig waren. Op liet perron v'óór de Koninklijke wachtzaal bemerkte de Prins den onder-voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, generaal De Waal, naar wicn hij zich dadelijk begaf. Ook de Koningin en liét Prinsesje kwamen naar generaal De Waal en H. M. heeft zich enkele oogenblikken met liern onderhouden. Onder gejuich van een vrij talrijke menigte werd in open automobielen naar liet Huis ten Bosch gereden. helpen. Maar Hein hoort bij de politie en vooral met „Schelen Leo." dien hij toch niet zetten kan, zal hij korte metten maken. Hij treedt driftig op Leo toe. „Afblijven? zegt-ie. „Afblijven?? En 't wurm hier laten sterven? De dokter zegt, dat-ie mee mot. Daarmee uit. De jongen gaat mee. En ik zou je raden, je koest te lioucn, anders zal ik je eens bij den burge meester brengen, om je te verantwoorden over je handelwijs met dit kind Zie zoo, Hein heeft 't 'm nu gezegd. En ferm ook. „Schele Leo" is wat achteruitgegaan. Ilij begrijpt, dat het zaak voor hein is, maar toe te geven. Want met de politie in aan raking te komen, is hem om verschillende redenon onaangenaam. Hij bromt nog wel wat tusschen de tanden en zeker wenscht hij dokter, dominé noch nachtwaker veel goeds, maar hij laat ze toch begaan. Ze leggen den kleinen koorddanser voorzichtig op de baar. De dokter vat het eene, Hein liet andere eind aan en maken zich gereed met hun treurige .vracht naar het dorp to gaan. „Als dominé nu den lantaarn eens dragen wou, om bij te lichten," vraagt Hein. „Al klaar', hoor," zegtdominé, „vooruit maar!" Daar gaan ze. Hein vindt 't wel wat koud, nu hij z'n jas niet meer aanheeft, maar dat heeft hij er wel voor over. Leo blijft mop- Z. K. II. de Prins is Zaterdag, kort na zijn aankomst in Den Haag, H. M. de Koningin- Moeder te haren paleize gaan begroeten. De Prins en de Koningin hebben Zondag het middagmaal bij II. M. de Koningin-Moeder gebruikt en waren des avonds weer hg Hun moeder aan tafel. H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins hebben gisterennamiddag te 1 uur in het paleis ten Bosch, bij gelegenheid van den verjaardag van den Prins, een audiëntie van gelukwen- selling verleend aan het civiele en militaire huis van de leden der vorstelijke familie, aan de ministers, departementshoofden, den vice- president van den Raad van State, den com missaris der Koningin in Zuid-Holland, den burgemeester van Den Haag, den directeur van Hr. Ms. kabinet en aan den gouverneur der residentie. Prinses Juliana verscheen met hare ouders in de ontvangstzaal. H. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik maakten Zondag op 's Prinsen ver jaardag met het prinsesje een rijtoer in een open rijtuig, waarbij verschillende volkswijken werden bezocht, waar zij hartelijk werden toegejuicht. De „Avondster" meldt, dat de lieer Adriaan Juten te Bergen op Zoom zijn mandaat als raadslid en daarmede zijn wethouderschap neerlegt en zulks in verband met de verkiezing vnn den lieer Verlinden tot lid van den gemeenteraad omdat men van die verkiezing, zoo zegt hot blad, wat men noeme „lollige vergaderingen" zal gaan krijgen. De lieer Juten wenscht zijn persoon daartoe niet be schikbaar te stellen en voegt er aan toe, dat hij zich, ook in de toekomst, in geen geval meer wenscht candidaat te stellen. Blijkens uit Mexico ontvangen berichten is de Hollandsche kolonie bij de jongste ge beurtenissen aldaar ongedeerd gebleven en leden haar goederen geen schade. De Provinciale Staten* van Gelderland zullen 5 Mei voorzien in de Eerste Kamer- vacature wijlen baron Schimmelpeiiniiick van der Oye van Hoevelaken. De minister van binncnlandsclie zaken, mr. Cort van der Linden, heeft gisteren zijne werkzaamheden hervat. Predikanten-Geheel-Onthouders-Vereeniging. Gislaravond heeft volgens de N. R. C., te Utrecht onder leiding van ds. F. M. Mullor, van Krabbendijke, de Predikanten-Geil. Ontli. Vereeniging vergaderd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental gestegen was van 245 tot perend en vloekend staan. Maar de wind neemt z'n woorden mee. Er is voorloopig niets aan te doen, denkt hij, en zoekt dan ook z'n woonwagen weer op. Daar gaan zedokter, dominé en nacht waker, met de baar, waarop de kleine koord danser ligt met gebroken been. Vreemde optocht! VII. In den morgen. 't Is morgenEen wintermorgen. 't Heeft wat gevroren. De nattige sneeuw van den vorigen avond is stijf en hard ge worden. Wie 1111 liet eerst de Dorpstaat door moet, vindt geen gemakkelijk pad. 't Is glad en hobbelig. De melkboer op z'11 witgeschuurde klompen moet al z'11 beleid en overleg gebruiken 0111 z'n schommelende emmers in evenwicht te houden en niet uit te glijden. Straks zal er een man komen, om wat zand of koolasch te strooien, maar op 't oogenblik is 't nog op passen. Nu, oppassen doet Jaap wel, want 't zou toch jammer zijn van die heerlijke melk, (geen water bij, hoorals ze op de straat terecht kwam. Zie zoo daar is hij bij dominé's huis. De emmers neergezet. Aangebeld (Wordt vervolgd.) II^UUlUV>lu> DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1