BIJVOEGSEL Luctor et Emergo. Uit de Pers. Uit de Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. VAN No. nu. Zaterdag 18 April 1914- Een interview. Onder dit hoofd schrijft De Nederlander 7.00 onophoudelijk hooren wij klagen over de financieele ellende waarin schier elk Ne- derlandsch gezin, voor zoover dit niet tot de rijke lui behoort, schijnt te verkeeren, nog onlangs vertelde een hoofdcommissaris van politie hoe treurig het in „welvarende" Rot terdam met de bevolking gesteld is, waarvan een groot deel minder dan f 1000 verdient en ellendig woont, dat wij eens, bij een ons goed bekend gezin, ons wilden informeeren, wat in werkelijkheid een gezin kost, indien de vrouw des huizes werkelijk een flinke huishoudster is. Wel werden ons van tijd tot tijd „statistieken" overgelegd, waarin op statische wijze wordt aangetoond, wat een huishouding kost, maar dat geeft weinig. Zulke opgaven zijn cijfers, geen werkelijkheid. Wij vervoegden ons dus tot de bedoelde gehuwde vrouw. Haar man is stadsbeambte. Reeds dadelijk trof ons, dat de meubeltjes in de door haar bewoonde bovenwoning er nog even keurig uitzagen, als toen wij haar, 9 jaren geleden, bij haar huwelijk een bezoek brachten. Oude bekendheid gaf ons de vrij moedigheid haar te verzoeken ons eens precies haar inkomsten en uitgaven op te geven. Daar zou gaarne aan voldaan worden, als maar werd meegedeeld wat wij verlangden te weten. Hoeveel verdient uw man per jaar vroegen wij. Dat heb ik nooit uitgerekend, was het antwoord hij verdient per week f 15. (Zulke huisvrouwen doen niet aan statistiek of aan algemeene becijferingen, maar weten des te beter wat per dag en per week wordt uit gegeven en daardoor ook precies, „wat een dubbeltje waard is".) Hebt gij geen andere inkomsten Ja ik ga gewoonlijk eens per week eene Mevrouw bijstaan in iiaar huis. Mijn buren vinden dat wel wat min voor de vrouw van een beambte, maar ik zie dat niet in, want ik wil vooruitkomen. En welke schande steekt er in Z ij gaan veelal hun kleeren Maandags morgens naar de Lommerd brengen om die er Zaterdagsavonds weer uit te halen. Is dat dan beter Hoeveel krijgt ge daarvoor fl,25 per keer, maar daar gaat 25 cent af voor de verzorging van mijn kind bij de buren. Dus per week f 1. Hoeveel kinderen hebt gij Twee. In den regel zijn deze gezond. Ze. gaan beide op school. Op een kostelooze school Neenop een school met den Bijbel. Het schoolgeld bedraagt per week, voor beiden te zaam f0,35. Hoeveel kost uw woning? f3,25 per week, maar ik verhuur aan iemand, die enkel nachtlogies noodig heeft, een zijkamertje tegen f 1 per week. Zij liet ons daarop haar bovenwoning zien, twee kleine, maar keurig in orde gehouden kamers, gescheiden door een groote alcoof, voor man en vrouw, en de beide kinderen. Voorts het straks vermelde zijkamertje een behoorlijke keuken, en een zolder over liet geheele huisje, waarop nog een kamertje. Dit zeide zij, was bestemd, voor de kinderen als ze grooter werden. Ge ontvangt dus wekelijks f 16, en be taalt wekelijks aan huur, zuiver f2,25. Ge hebt dus nog over f 13,75. Wat geeft uw man uit voor eigen gebruik Ik geef hem, dat heb ik zoo van 't begin af ingesteld, f0,75. Daarvoor koopt hij zijn tabak, laat zich scheren en zijn haar knippen voorts verschaft hij zich spek voor zijn boter hammen, die hij uit huis meeneemt op dienst. Wij gebruiken margarine boter zou te duur zijn. Maar zij is goed. Is dat zakgeld niet erg zuinig Neen, mijn man heeft meestal centen op zak, zoodat als hij wat extra noodig heeft, hij dat ook zelf betaaltik geef hem nooit meer, en hij geeft mij nog van tijd tot tijd een cadeautje. Hij kan er mee toe, maar hij weet ook, dat ik zelf doe wat ik kan om vooruit te komen. Hebt gij wekelijksche uitgaven voor fondsen O jaVooreerst per week f 0,47 voor ziekte- en begrafenisfonds. Bij overlijden van een kind krijg ik daaruit f50 en bij overlijden van de ouders f 100. Verder doktersbehande ling. Dan heb ik nog per maand te betalen f 0,83 of per week f 0,20 voor een coöperatieve ver zekering, waaruit ik, óf bij overlijden van mijn kind óf over 15 jaar f WO trek. Ik doe dat, omdat mijn jongen niet sterk is, en ik, als hij niet op 't ambacht kan gaan, iets in voor raad hebben wil. Is dat alles? Neenik heb ook nog eene verzekering bij de Amst. Mij. v. L., waaraan ik wekelijks ongeveer fl betaal, want ziet u, als mijn man eens kwam te sterven, dan heb ik niets. Gebeurde dat ongeluk, dan ontvang ik f 1000, en kan ik een negotie beginnen, en blijft hij in leven, dan ontvangen wij over 20 jaren datzelfde bedrag. Betaalt gij belasting? Ja, thans, meen ik, f3. Hebt gij nooit geldgebrek Neen. Elke week leg ik terstond alles ter zijde wat voor belasting, school, verzeke ring 'noodig is. Alles wat ik niet dadelijk noodig heb gaat naar de spaarbank. Daardoor kan ik mij ook beter aanschaffen wat ik voor kleeren noodig heb. Hoe bedoelt ge dat Wel, er is telkens uitverkoop op zekere tijden, en dan kan ik ook vooruit de lapjes koopen, die ik noodig heb. In Januari b. v. kocht ik voor meer dan f 10dat goed heb ik achter de hand. Dat haal ik dan van de spaarbank. Maar als gij, zooals ik bereken, van uw f 16 wekelijkscli inkomen moet afhouden er huur f2,25, voor schoolgeld f 0,35, voor verzekeringen f 0,47 en 0,20 en f 1, en voor uw man f 0,75, behalve uw belasting, dan blijft er maar ongeveer f 11 meer over?1) Is dat genoeg voor de huishouding i O ja. 't Voornaamste is natuurlijk 't eten en drinken, ofschoon er ook voor kleeren afgaat. Wij eten ook wel vleesch, doch niet eiken dag. Ook paardevleesch. U zult dat wel niet goed vinden, maar 't smaakt 0 zoo goed; 't kost maar f0,30 't pond, en de dokter vindt het goed. Ook gebruik- ik jus en vet. Maar niet veel melk ofschoon, als mijn kind dat juist nu ziek is weer terugkomt, zal ik wel dagelijks een kan moeten koopen. Wij eten veel tarwebrood. Suiker bij koffie en thee, maar voor één kopje. Dat is genoeg. Zelfs heb ik Zondags koekjes; als er in de week iemand bij mij komt, dan vind ik het prettig iets te kunnen aanbieden. Voor de spaarbank zal er dan toch niet veel overblijven Dat valt wel mee. Er is nog al eens iets extra's te verdienen of te bezuinigen. Ik had nog onlangs f 135 op de spaarbank, maar dat heb ik aan mijn zuster geleend, omdat die ook in moeilijke omstandigheden leeftik moest haar wat helpen. Betaalt zij daarvoor rente O neen, dat doen wij zóó maar. En als uw zuster 't niet terug kan uw geven 01 dat zal ze wel doen, als ze kan. En als ze 't niet doet, nu dan is 't weg. Maar wij kunnen toch altijd ons brood goed ver dienen. En wat betaalt uw man voor drank, of voor sociale fondsen, en gij zelf voor de bioscoop O, lachte zij, Scala en bioscoop kan er niet af, en mijn man geeft voor bier en wijn en koffiehuis geen cent uit. Ook niet voor partijfondsen. Dat spreekt van zelf. Dan kwamen we niet rond. Maar we hebben ook aan die dingen geen behoefte, en we hebben een heerlijk huisje. Dat was zoo! Het was een genot te zien, hoe die huisvrouw voor zich en haar gezin wist te zorgen, om „voornit te komen" welk een heerlijkheid het is, de taak die ons van hoogerhand is opgelegd aldus te volvoeren. J) Naar de uitgaven voor armen en kerk hebben wij ons niet geïnformeerd. Onderzoek daarnaar scheen ons zelfs voor een „intervie wer" ongepast. Zitting van Woensdag 15 April. De voorzitter en de minister van justitie wijden een eerbiedig en warm woord aan de nagedachtenis van den heer Schimmelpenninck un der O y e, in leven voorzitter van de Eerste Kamer. Aan de orde is het ontwerp-i nkomsten- belasting. De heer Van V u u r e n (R.-K., Zeven bergen) wil de regeering helpen aan ver sterking van de middelen. Spr. verdedigt de belastingpolitiek van de vorige regeering en vraagt, of de regeering de sociale wetten dan wel de belastingwetten zal laten voorgaan. Spr. merkt op, dat de minister aan het suikerpotje blijvend een andere bestemming geeft dan oorspronkelijk steeds was gezegd. Hij kritiseert de wijze van verdediging van de successiebelasting en de veranderingen in het oorspronkelijke ontwerp-inkomstenbelasting aangebracht. De verdubbeling van de belas ting voor de naamlooze vennootschappen acht spr. hoogst onbillijk. Deze belasting zal z. verkeerd werken voor de belangstelling in Nederlandsche financieele ondernemingen en voor de noodlijdende gemeenten. Ook de verhooging van de belasting bij na vordering acht spr. onjuist, als er geen opzet bij de onjuiste opgaaf is geweest. De voorzitter deelt daarop mede, dat de centrale sectie in de volgende afdeelings- vergadering vóór het zomerreces het wets ontwerp- Aalberse c. s. in zake de oneer lijke concurrentie wenscht te doen behandelen. De heer Patijn (U.-L., Zierikzee) houdt een breed opgezette rede over de financieele politiek. Spr. bestrijdt de rede van den heer Van Vuuren en diens verdediging van de financieele politiek der vorige regeering. Tot het vroegere, solide beleid moet worden teruggekeerd, ook met liet oog op het vele geld, dat geleend moet worden voor de drooglegging van de 7j\jl iderzee Spr. betuigt instemming met de plannen van den minister, maar heeft eenige opmer kingen. Hij vraagt, of de minister wel door tastend genoeg is in de maatregelen, welke hij nemen wil. Als de minister alles uit de belastingen haalt, wat hij er uit halen wil, blijft er nog een ongedekt tekort van 3 milli- oen. Dit is, meent spr., niet de manier om terug te komen tot solieder financieele toe standen. Spr. vraagt, waarom met dadelijk opcenten zijn geheven op de successiebelasting, en of de minister niet wat ere optimistisch voor een minister van financiën cijfert. Spr. vond geen accres van 4 pet., doch slechts van on geveer 21/, pet. Van de bieraccijnsen zal met Juli van dit jaar ook nog wel niets gekomen en voor 1915 rekent de minister op tal van belastingen, waarvan de ontwerpen nog zelfs den Raad van State niet bereikt hebben. Spr. kritiseert ook nog de bieraccijnsver- hooging en de tabaksbelasting, maar eindigt zijn rede met een betuiging van sympathie met het ontwerp-inkomstenbelasting in het algemeen. Nadat de minister van financiën zijn rede had aangevangen met de mededee- ling, dat de financieele ontwerpen zouden worden ingediend, vóór dat de sociale wetten werken, breekt hij op verzoek van den voor zitter af, omdat nog vele leden het woord hadden gevraagd en wordt de vergadering geschorst tot Donderdagmorgen 11 uur. Zitting van Donderdag 16 April. De beraadslaging over het ontwerp- inkomstenbelasting wordt hervat. De heer Wijkerslooth de Weerde- s t e ij n (R.-K.,' Wijk b. Duurstede) verdedigt het financieel beieid van den oud-minister Kolkman tegenover de kritiek van den heer Patijn en valt dezen op andere punten bij. Spr. handhaaft zijn oude standpunt, dat ta- riefsverhooging beter zou zijn geweest dan directe belastingen. Spr. toont dit met name voor den landbouw aan. Bier- en tabaksbelasting acht spr. de slechtst mogelijke belastingen. Uitvoerig betoogt spr. dan, waarom men de ongebouwde eigendommen steeds te zwaar belast heeft. Ten aanzien van de coöperaties is ook hij van meening, dat deze niet door te hooge lasten mogen worden gedrukt. Het zelfde geldt z. i. voor den landbouwer. In het bijzonder kant spr. zich tegen art. 72 van het ontwerp, dat onbillijk is voor den landbouwer. Deze geheele belasting zal, meent spr., zeer drukkend zijn. De heer Gerretson (C.H., Rotterdam I) wraakt het, dat het belastingobject hier twee maal wordt getroffen. Voorts zal de practijk van deze belasting z. i. zeer lastig zijn. Spr. vraagt, hoe de regeering denkt over de vraag van uitbreiding of beperking van het gemeentelijk belastinggebied. De regeering had dit ontwerp nog niet mogen indienen, voordat zij haar plannen te dien aanzien had blootgelegd. Er moet |een duidelijke scheiding plaats hebben van het belastinggebied van rijk en gemeente. Spr. zal tegen het ontwerp stemmen, [tenzij zijn bezwaren worden opgeheven. Het o n t w e r p-w e t b 0 e k van straf vordering wordt verwezen naar een com missie van voorbereiding. Na de algemeene beraadslaging over het aanhangige ontwerp zal ook het ontwerp-opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting aan de orde wordengesteld. De beraadslaging over het ontwerp-inkom stenbelasting wordt voortgezet. De heer De Savornin Lohman (C.-H., Goes) heeft tegen dit ontwerp eenige bezwaren. De wanverhouding tusschen rijk en gemeente wordt gelaten zooals zij is. Spr. is verder ge kant tegen het progressiestelsel, hier toe gepast. Spr. kritiseert de wijze van belasting van de nl. vennootschappen en houdt dan een uit voerige rede over de democratie en de poli tieke zeden enz. De heer De Monté Verloren (A.-R., Breukelen) betoogt, dat de financieele toestand niet zoo ongunstig is, als de heer Patijn dien meende te zien, doch spr. is op de perstribune ton eenenmale onverstaanbaar. en daarna de plechtigheid van de uitreiking der eeredoctoraten in die kerk bij te wonen. Waar H. M. de maskerade zal zien voorbij trekken is nog niet vastgesteld. Te drie uur Maandagnacht reed een auto over de grens nabij Locht. Toen de douane-ambtenaren bezig waren deze auto te inspecteeren, kwam uit dezelfde richting in vliegende vaart een andere auto aan. Op de sommatie om te stoppen, werd geen acht ge slagen en ondanks het feit, dat de douane beambten van hun vuurwapenen gebruik maakten, reed de auto in razende vaart door en was weldra uit het oog verdwenen. Er zou echter een hinderpaal op den weg komen. Douane-beambten, die toevallig nabij Simpel- veld in hinderlaag lagen, hoorden de schoten en lieten den slagboom bij den spoorwegover gang neer om zoodoende den auto tot stoppen te dwingen. Deze reed echter ondanks deze belemme ring door. Later vond men op den weg tusschen de Locht en Heerten 3 vaten, inhoudende 300 L. spiritus. Onmiddellijk werd nu een onderzoek inge steld in de garage van C. te Heerlen, Men vond hier een zwaar beschadigde auto. C. bekende ten slotte door de barrière te zijn gereden. De Berliner Ztg. am Mittag verneemt uit Krefeld Woensdagochtend om 10 uur is op deu grooten Dusseldorpschen weg dicht bij Krefeld een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een auto, die van Amsterdam kwam en waarin een heer en een jonge dame zaten, reed over een steen, raakte daardoor aan het slingeren en viel om. De dame en de bestuurder zijn levensgevaarlijk gewond, de heer stierf op weg naar het ziekenhuis. Bij het auto-ongeluk heeft de heer ribben gebroken, de dame een ernstige kwetsuur aan de knie en de bestuurder een schedel breuk gekregen. Alle drie zjjn Nederlanders. Zij zijn naar het ziekenhuis te Fischen over gebracht. Van de drie gewonden bij het auto-ongeluk kan de gewonde bestuurder Evert Boeschoten nog niet gehoord worden. De andere gewon den zijn de eigenaar van de auto Albert Laan uit Amsterdam en zijn vrouw, die minder ernstig gekwetst is. van De „N. Gron. Ct." meldt: Het staat nu vrijwel vast, dat het bezoek van H. M. de Koningin aan onze stad ter gelegenheid van de Academiefeesten kort zal zijn. H. M. zal alleen op den dag der maske rade in onze stad vertoeven. De Koningin denkt hier voormiddags ongeveer half tien te arriveeren. Of zij vroeg of laat in den namiddag onze stad weer zal verlaten, staat nog niet vast.- H. M. stelt zich voor, vanaf het bordes van het huis van den heer Mr. C. C. Geertsema den optocht van de hoogleeraren van de aca demie naar de Nieuwe Kerk te aanschouwen Een afschuwelijke wraakoefening, waarvan vier onschuldige kinderen het slachtoffer zijn geworden, is in den nacht op Eerste Paasch- dag in het veen tusschen Kolbermoor en de Aiblinger Aue, in Beieren, gepleegd. Daar stond het kleine huisje van den turfsteker Senner, die er met zijn vrouw en vier kinderen van 8, 7, 5 en 2 jaar woonde. Het huisje lag eenzaam in het veen, op een kwartier afstands de naaste buren. De vrouw van Senner was Zaterdagavond naar Aibling gegaan, om er inkoopen te doen. Toen het donker geworden was, nad de man, nadat hij de kinderen te bed had gebracht, naar landsgebruik de Paascheieren verstopt, die de kinderen den volgenden ochtend moesten zoeken. Daarna ging hij zijn vrouw in den donker tegemoet. Bij het heengaan zag hij een man om het huis waren, maar hg hechtte daar geen beteekenis aan. Senner was een kwartier van zijn huis, toen op verschillende plaatsen tegelijk de vlammen die in het droge hout en de opgestapelde turven eromheen rijkelijk voedsel vonden, eruit sloegen. Toen de menschen toesnelden, stond het huisje in lichte laaie. Een boschwachter heeft bij het schijnsel van de vlammen een man zich ijlings uit de voeten zien maken. Het huisje zelf was in korten tijd afgebrand en de vier kinderen lagen verkoold onder de overblijfselen. De ongelukkige moeder, die het onheil niet kon beseffen, hield nog de de armzalige kleine Paaschgeschenken, die zij uit Aibling mee had gebracht, in de handen, toen zij voor den rookenden puinhoop van haar huis stond. Men verdenkt een anderen turfsteker, die twee dagen tevoren met den vader getwist had, ervan dat hij den brand gesticht heeft. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 9 April. Hendrik Adrianus Meeusen, oud 31 j., weduwn. en Janna Hoebeke, oud 33 j., jd. Joos Bedet, oud 31 j., jm. en Maria Johanna Riemens, oud29j.,jd. Jan Pieter Vinke, oud 26 j., jm. en Adriana Fran- cina Meertens, oud 22j.,jd Alphonsue Leenknegt, oud 45 j., jm. en Maria Elisa de Rooij, oud 37 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 9 April. Jan Albert Huijssen, oud 21 j., jm. en Marie Camilla Michiels, oud 24 j., jd. Christoffel Hendrik van Gelderen, oud 25 j., jm. en Margaretha Maria Dung, oud 22 j., jd. Geboorten. 6 April. Cornelis Jan Willem, z. van Jan Willem de Regt en van Johanna de Smit. 7 April. Jan en Adriaan, zonen van Sara Ver- brugge. 8 April. Jacob Daniel, z. van Jacobus van Damme en van Francoise Magdalena Dieleman. 9 April. Adriana, d. van Jan de Ridder en van Debora Pieterftella Kolijn. 10 April. Aline Marie Augusta, d. van Petrus Jacobus Perdaen en van Elisa Maria Dumoleijn. 11 April. Janna, d- van Marinus van Driel en van Maria de Koeijer. Levina Francoise, d. van Daniel de Rubber en van Eliza beth de Feijter. Overlijden. 13 April. Adriaan Frederik de Lijser, oud 27 j., echtg. van Anna Meeusen. Stoomdrukkerij D. H. Littooij Az., Teroeuzen. Een onderhoud, niet met Yoean Sji Kal, of met Caillaux of met Sir Edward Carson, den „Koning van Ulster", maar slechts met de vrouw van een stadsbeambte, in dienst van het Haagsche ge meentebestuur. Ongeluk met een Hollandsche auto. Wraakoefening.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 5