Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. 3iTiet g-ed-a.cl3.t- Biimenlaiidscli Nieuws. Uit Stad en Provincie. No. 1111. Zaterdag 18 April 1914. lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LIT-*' ÖIJ \z. te TER NEUZEN Inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave TP RICHTEN BN ATTENT,TE BEZOROEN a» ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. VERGADERING van Aandeelhouders der Naamlooze Vennoot schap „LUCTOR ET EMERGO" te Ter Neuzen, D. V. te houden op Zaterdag 25 April 1914, des namiddags ten 2 ure, ten kantore van den lieer J. A. Klaassen te TER NEUZEN. Ter Neuzen, April 1914. De w/n Voorzitter, J. A. KLAASSEN. V Verdraagzaamheid. In de Paaschdagen hielden de Socialisten hun Congres te Utrecht. Een verslag van liet daarvan verhandelde to geven gaat, voor een klein blad als het onze, niet aan. Een ding is op deze vergaderingen wel gebleken de socialisten gevoelen, dat ze de vrijzinnigheid iu hun macht hebben. Maai even duidelijk is het ook uitgesproken, dat men tot eiken prijs de concentratie steunen zal. Want onze socialisten zijn, evengoed als de buitenlandsche, voor en boven alle dingen anti-clericaal. In het bijzonder is er de nadruk opgelegd, dat men zich gereed wil maken, in bond met de overigens zoozeer gesmade liberalen bij de volgende verkiezingen voor de Prov. Staten een gat te slaan in de rechtsche meerderheid en aldus de Eerste Kamer om te zetten. Immers zoolang deze in meerderheid nog rechts blijft, kan de lieer Troelstra niet doen, wat hij' wil en beloopt hij nog steeds de kans, dat zijn plannen schipbreuk lijden. Doch dit slechts in het voorbijgaan, al is liet, dat de rechterpartijen uit het bovenstaande de conclusie mogen trekken, dat het geen tijd is om in te slapen, of zijn kracht in allerlei kibbelarijen te verspillen. We mogen er ons zeker van houden, dat de tegenstander zich gereed maakt, de over winning van het vorige jaar te voltooien. Om dit doel te bereiken, willen ook dc socialisten hun nagels een tijdlang intrekken en de liberale oomes aaien. Waar we echter ditmaal de aandacht op wilden vestigen, is de onoprechtheid van de bewering der socialisten, dat ze ieder vrij laten te gelooven, wat hij wil en dat om die reden ook Christelijke arbeiders zeer wel in hunne gelederen kunnen plaats nemen. De EEN VERTELLING (Voor Kinderen.) Dokter Helpman schrikt wakkerneen, ge slapen had hij wel niet, maar tocli zoo'n beetje gedommeld. Nu nog bezoekNog geen rustHij is wel eenigszins uit z'11 humeur. Een dokter is dan ook nooit klaar. „Laat dominé maar binnen, Greet." Greet brengt de boodschap over en 't vol gend oogenblik stapt dominé al binnen. „Goeden avond, dokter „Goeden avond, dominénog zoo laat „Ja," zegt dominé, „wel Iaat. Als 't niet zoo noodig was, had ik 't wel uitgesteld.^ Ik begrijp wel, dat 't niet prettig voor u is." „Alles behalve," zegt dokter. „Erg druk ge had vandaag. Maar ah 't moet, moet 't. Wat liadt u, dominé?" Nu vertelt Frits' vader heel kort de gansche geschiedenis en eindigt met een dringend ver zoek, of dokter mee wil gaan, om den kleinen koorddanser, zoo mogelijk hulp te bieden. De dokter vindt het lang geen prettige godsdienst is volgens hen eene private zaak: deze heeft met de politiek niets te maken en elk Christelijk arbeider is, naar het heet, van harte welkom in de socialistische partij. Van achteruitzetting ter wille van zijn geloof, heeft hij niets te vreezen. 'Zoo heet het ten minste. Mej. v. d. Vlies (de bekende Enka) heeit dit echter anders ondervonden. Men had het over de wijze, waarop Het Volk en het daarbij behoorende Weekblad worden geredigeerd. Uit het verslag in de N. R. C. omtrent deze discussie knippen wij het volgende Mej. v. d. V 1 i e s (E n k a, afgevaardigde voor Schiedam) verzocht de redactie de godsdienstige overtuiging van een steeds grooter wordend aantal partijgenootcn niet te krenken, opdat de propaganda onder de Christelijke arbeiders voor den vervolge met meer wordt bemoeilijkt. Spreekster komt er tegen op, dat in het Volk" het orthodoxe Christelijke geloof ge noemd was een barbaarsch wondergeloof. De heer M e n d e 1 s. Dat is het ook Mej. v. d. Vlies protesteert uit naam van aile partijgenooten tegen deze interrup tie (applaus). De heer Dé Roode beantwoordt de vele klachten, opmerkingen en wenschen. Hij kan de opmerking van een der afge vaardigden dat de heer Vliegen een ambu lant hoofd in een republikeinsche redactie zou zijn, niet onderschrijven. De paar onbeduidende opmerkingen van mej. v. d. Vlies (Enka) beteekenen een hulde aan de verdraagzaamheid van de redactie van het Volk. Spreker verzoekt mej. v. d. Vlies niet zoo onverdraagzaam te zijn, om over een uitdrukking „barbaarsch wonder geloof" te vallen. Als spreker er op wijst, welk een golf van ketterjagerij uit de chris telijke pers over de eerste lijkverbranding in ons land is voortgekomen, dan kan niet anders worden geconstateerd, dan dat de Volk-redactie meer gematigd is geweest. De lieer W i b a u t merkt mej. v. d. Vlies op, dat het program van de partij niet omvat de christelijke levensbeschouwing, doch ook deze niet uitsluit, waarbij hij er op wijst, dat op grond van wijsgeerige be schouwingen een aantal partijgenooten de christelijke beschouwingen niet vereenigbaar achten met de sociaal-democratie. Enka mag niet vergeten, dat er ook vele niet- Christenen in de partij zijn, voor wie naast de Christenen plaats moet zijn. Hij geeft haar den raad, den partijgenooten, op wie zaak, in den donker door de slikkerige sneeuw te gaan loopen, terwijl hij juist gedacht had, op zijn zacht bed van de vermoeienissen te bekomen. Maar toch, weigeren kan hij niet, en mil hij ook niet. Spoedig is hij dan ook gereed en daar stappen dokter en dominé de deur uit, tot groote verwondering en spijt van Greet, die nu genoodzaakt is, nog een uurtje op te blijven. Ze sluit de deur achter hen en herneemt haar warm plaatsje 111 de keuken. VI. Naar en in de schuur. Hein, de nachtwaker, doet z'n ronde door het dorp. Geen prettig baantje. Nu vooral niet. Zoo nat en zoo koudMaar Hein zit er warm in. Zoo'n dikke, zware lange jas aaneen bonten muts met oorlappen en dan een paar groote waterlaarzen kunnen kou en warmte wel afweren. Z'n handen diep in de wijde zakken, stapt Hein voort. Brommend en grommend gaat hij z'n weg. Ja, brommen en pruttelen kan Hein goed. Dat is zoo z'11 gewoonte. Dat weten de jongens in het dorp ook wel en achter z'n rug noemen ze hem dan ook Hein Brom. Achter z'11 rug, want ze hebben respect voor '111 en de grootste deugniet houdt zich koest, als hij hem ziet aankomen. „Daar loop-je maar weer. Andere menschen liggen lekker onder de wol. En ik moet zij invloed heeft, op te voeden tot grootere verdraagzaamheid dan uit haar verwijten op dit congres heeft gesproken. Conclusie: als uw geloof genoemd wordt een barbaarsch wondergeloof, dan is niet de schrijver onverdraagzaam, die 11 aldus krenkt in uwe overtuiging. Maar onverdraagzaam zijt gij, die u hierover beklaagt. W ilt ge in onze partij u op uw gemak gevoelen, dan moet ge zóó verdraagzaam worden, dat ge u aan dergelijke scheldwoorden niet stoot. Baron Scliimmelpenninck van d e r O y e. t In den ouderdom van bijna 78 jaar is te 's Gravenhage overleden de oud-luitenant- generaal baron Scliimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Dr. A. Kuyper is 1111 als oudste lid Voor zitter der Eerste Kamer. Geen tweede crematie. Een tweede crematie te Westerveld hij Haarlem is nog niet geschied. Deze zal niet plaats hebben voor een gerechtelijke be slissing is gevallen. Het lijk wordt, althans voorloopig te Dordrecht begraven. De groote vergadering van de Ned. Herv. Ke r k. Gisteren kwamen in Den Haag de 1972 af gevaardigden van de Ned. Herv. Kerk hijeen, ter bespreking van de zoo op den voorgrond gekomen kwestie van de handhaving of verscherping der belijdenisvragen en der proponentsformule, een kwestie die de be- teekenis lieeft. gekregen van de vraag of de de Ned. Herv. Kerk een volkskerk dan wel een belijdenis-kerk zal zijn. De vergadering was niet voor de pers toe gankelijk, maar liet verloop zal wel spoedig bekend worden. De Koningin maakte een auto rit naai de bloemenvelden over Lisse, Sassenlieim en Hillegom. Begrafenis baron Schimmel- pen n i n c k. Onder groote belangstelling had dc ter aardebestelling plaats van baron Schimmel- penninck van der Oyen van Hoevelaken, in leven voorzitter der Eerste Kamer. De Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins hadden vertegenwoordigers gezonden. Minister Rauibonnet, jhr. Van Cittcrs en ver- scliillende andere autoriteiten waren aanwezig. Als oudste lid werd door dr. A. Kuyper liet woord gevoerd, die den ontslapene in wei maar zoo'n lieelen nacht in dat weer loopen. Niks gezellig. Je ziet geen mensch Zoo moppert Hein in zichzelf. „Wie kommen daar nou an. 't Lijkent de dokter wel, die ééne. Je kan 'm gemakkelijk kennen, zoo lang. En die andere? Wat non, de dominé Wat zonen die an de hand hebben „Goeden avond, lieerenzegt Hein, met z'11 bromstem, als onze beide bekenden hem ontmoeten. Hein wordt nieuwsgierig. Wat was er dan Dominé vertelt het hem 011 Hein is bereid mee te gaan. „Maar wacht dan even," zegt-ie, „dan haal ik mijn lantaarn, 't Is zoo aarde donker." Ze zijn dicht bij Ileins huis. Do lantaren is gauw voor den dag gehaald en zoo ge wapend begeeft zich 1111 liet drietal op weg. Hein voorop, met den lichtenden lantaren Eindelijk bereiken ze, onder gedurig gebrom van den lantarendrager, de schuur, waar nog steeds de ongelukkige knaap op het harde stroo ligt uitgestrekt, bewusteloos De nachtwaker stapt 1111 vooruit en begint aan de deur te rammelen, 't Baat niet. Wat te doen Hein weet raad. Een vijftig meter verder staat 't spel en daarnaast de woon wagen van „Schele Leo," den eigenaar van liet, spel. Daarheen! Leo moet de sleutels hebben. Nieuwe teleurstelling„Schele Leo" slaapt gekozen bewoordingen herdacht. Namens de regeering voerde minister I'reub het woord. De Koninging, de Koningin-moeder en de Prins hadden kransen gezonden. TER NEUZEN, 17 April 1914. Bij het Rijkstelefoonkantoor alhier is aan gesloten onder no. Sö L. Nolson en Co., Nieuw- straat (woning) Het diploma als bankwerker der 'sGra- venhaagsche Ambachtsschool is uitgereikt aan P. M. de Kleijn, alhier. Tweede Paaschdag is er in onze gemeente wederom volop dansmuziek geweest en verlof gegeven om tot 12 uur middernacht te dansen en te spelen. Na middernacht is het een groote janboel geweest. In sommige stads gedeelten, nog niet eens buitenwijken, werden de inwoners uit hunne slaap wakker geschrikt vanwege het tieren en razen dat ongestoord plaats had. Het aantal dronken personen dat zich door Neuzen's straten voortbewoog, was reeds vóór 10 uur 's avonds zeer groot. Per fiets zonder licht aan, zag men, de breedte van een straat in de kom der gemeente noodig hebbende, een persoon zig zag gewijze voort peddelen, natuurlijk werd deze reis onder broken door diverse tuimelingen. In een straat in liet centrum der stad kon men Dinsdagsmorgens de overblijfselen van Hulst kamp kruiken vinden. Zoo eindigde in 'Ier Neuzen het Paasclifeest. De toegang tot de Vlooswijkstraat en Nieuwediepstraat van af de Noordstraat-zijde alhier, die geruimen tijd voor voertuigen en karren afgesloten is geweest, is tot veler gemak Woensdag weder vrij gekomen. Voor de onderwijzersakte slaagden de lieeren G. J. van der Bent van Ter Neuzen, J. A. Breepoel van Axel en de dames M. Fledderus te Oostburg en C. M. Ie Grand te Zuidzande. Door de politie werden op den Baandijk alhier 2 jongens aangehouden. Bij onderzoek bleek dat zij uit St. Nicolaas kwamen, geld en een horloge gestolen hadden van een fa milielid van hen. Na bericht over hun aan houding, zijn zo naar hun heimat teruggehaald. Maandagmiddag is alhier uit Sclzaete komende, opgeschut het grootste stoomschip dat tot hiertoe op het kanaal Ter Neuzen— Gent kwam. Het was de Engelsche stoom boot „San Valerio", lang 420 voet, breed 54V2 voet. Het laadvermogen bedraagt 9800 ton. Het stoomschip kwam uit Londen om te Selzaete aan de creosoot babriek hij te laden. Het schip vertrok naar Philadelphia. al. Geen nood. Dan '111 maar wakker ge bonsd. Die kunst verstaat Hein uitstekend. De wagen schudt er van. Leo wordt wakker, schiet eenige kleedingstukken aan en steekt het hoofd door een der luiken. „Wie daar schreeuwt-ie „Wat mot-jullie „Hoor 's. heerschapwe motten kort en goed den sleutel van die schuur, daar hebben, waar je dat wurm van '11 kind ingebracht hebt. Hier is de dokter, die komt er naar kijken. E11 de dominé ook „Schele Leo" is wel niet genegen den sleutel af te staan, maar Ileins dreigementen bewegen hem, toe te geven en eindelijk geeft hij den sleutel over. Maar zelf gaat-ie ook mee. Daar zijn ze er! Knarsend draait de sleutel om in' het roestige slot en binnen staan ze ook „schele Leo." Daar in dien hoek, daar ligt-ie, de kleine Gaston. Bijna bewegingloos, koud en bleek Af en toe een pijnlijke zucht, een zacht steunen, een korte kreet van pijn, 'n Mooi verblijf voor 'n zieke! Overal gaten en garren. De wind waait er doorheen regen en sneeuw hebben door verschillende openingen vrij toegang. Zelfs de bos stroo, waarop liet ongelukkige kind ligt uitgestrekt, is doorweekt van liet nat. (Wordt vervolgd.) 7) DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1