Te koop Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. H andelsberichten. Hoogwatergetij te Terneiizen. Adverteiitiën. Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Bravo's, a f 3,75 per 100 K.G., bij C. W0LFERT Hz., 8 cent per pond. VROEGOP, 4 Cent. Vrijdagmorgen verrichtte de schilders knecht De Vries, in dienst van den heer v d. Knaap, eenige werkzaamheden aan 't Zeebadhotel „Koningin Wilhelmina" te Kijk duin. Hij bevond zich, op eenige ladders staande, 'nabij de dakgoot en greep, om eenige houvast te hebben, den kabel van de electrische geleiding. De stroom ging den man door het iijf en hij kon den kabel niet meer loslaten. Hulpeloos hing hij hoog in de lucht. Zijn patroon, het gevaar ziende, snelde naar liet dak en wist met groote moeite, waarbij de stroom ook hem raakte, zijn gezel te verlossen uit diens gevaarlijke en onaangename positie. De man, die ongeveer 10 minuten aan den kabel had gehangen, was natuurlijk geheel ontdaan van den doorgestanen angst, maar bleek gelukkig geen letsel te hebben bekomen. Donderdagavond zijn de inbrekers, die de laatste drie weken tal van inbraken in Sneek en omgeving hebben gepleegd, op heeterdaad betrapt te IJsbreclitum toen zij bij het schoolhoofd daar hun slag bleken te slaan. Het bleken te zijn drie Sneeker jongens van 15 tot 17 jaar, van wie twee reeds een jaar tuchthuisstraf achter den rug hebben. De daders hebben bekend. Gouden en zilveren voorwerpen, van diefstal afkomstig, werden in hun bezit gevonden. (N.R.C.) In de provincie Friesland worden ieder jaar gemiddeld 140 tot 150 duizend kieviets eieren gevonden, die meest verzonden vvorden naar Engeland, Frankrijk en België, in den prijs van 15 cent tot 2 gulden het stuk. Kazernebrand. In de kazerne te Roermond is Vrijdag brand ontstaan. Een stroozak, dwars over twee kribben gelegd, brandde aan de onderzijde. Spoedige hulp heeft het vuur weten te blus schen. Thans vernemen wij, dat een paar weken geleden ook een brandje in deze kazerne ge heerscht heeft: men' denkt aan moedwil. (N. R. C.) Op den zeedijk te Amsterdam zijn Zaterdagnacht twee politieagenten door een brooddronken bende aangevallen met messen. Eerst poogden zij de kerels met den stok van zich te houdentoen dit wapen hun echter ontrukt werd, trokken zij de sabel. De eene agent werd bloedend verwond achter het linkeroor. Op hun alarmsignalen kwamen andere agenten toesnellen, die hen ontzetten. Zes personen werden naar het bureau geleid, van wie vijf weer in vrijheid werden gesteld de andere werd als dader herkend en op gesloten. Te Weert nabij Meerssen is Vrijdag avond brand ontstaan in de papierfabriek. De fabriek is Vrijdagnacht voor de helft afgebrand. Een man,S., geheeten, is in de vlammen omgekomen. Verzekering dekt de schade. Een tramwagen omgevallen. De wagens van de E. S. M., die Haarlem met Amsterdam en Zandvoort verbindt, schijnen slecht ter been, of beter ter wiel te zijn. Des tijds tuimelde in de Tempelierstraat te Haarlem zoo'n kolos om, en Vrijdagnacht is er een bij Sloterdijk omgeslagen. Maar deze laatste had volk aan boord en derhalve heeft het misère gebracht. Behalve bestuurder en conducteur waren er negen passagiers in den wagen. Alle deze werden aan den bovenkant, meer of min verwond te voorschijn gehaald. Slechts een paar waren er zonder letsel afgekomen, maar verreweg de meesten hadden verwondingen opgeloopen, meest snijwonden, veroorzaakt door glasscherven. De bestuurder was er het ergst aan toe. Die werd onmiddellijk (het was half 12) per motorwagen naar het Amsterdamsche gasthuis vervoerd en later per automobiel naar Haarlem gebracht. De overige verwonden werden onmiddellijk door dr. J. I). Brond uit Sloterdijk verbonden. Levensgevaarlijk of ook zwaar verwond is gelukkig niemand. Een Hdld.-man kon nog een der reizigers sprekendeze vertelde, dat hij, verdiept in zijn lectuur, ter hoogte van Sloterdijk dacht „wat rijdt de tram toch hard I" En opeens bom daar lag de wagen onderstboven! „Het licht ging uit en in den rookcoupé, waar ik had plaatsgenomen, vloog mijn medereiziger met een kreet op, sprong op de bank en sloeg de bovenliggende ruit in, waarbij hij zich natuurlijk danig bezeerde. „Bij stukjes en brokjes kregen wij het glas eruit, hij klom naar boven en heesch toen mij eveneens boven op den wagen. Blootshoofds stonden wij daar en hoorden het jammeren der passagiers in de andero afdeeling. „Daar lagen er een tiental tusschen de banken, roepende om licht. Bijna allen waren gewond door glasscherven." (Ned.) Uit een onderhoud, dat de Tel. gehad heeft met een lid der directie van de tram bleek, dat men vermoedt, dat de oorzaak van het ongeval te wijten is aan het ontbreken van een stuk verhoogde contra-rail. Er is met te groote snelheid langs de bocht gereden, doch dat had niet gehinderd, indien de contra-rail zich over de geheele bocht had uitgestrekt. Volgens voorschrift van den waterstaat moest die contra-rail bij de kromming van den weg verdwijnen, omdat dit het verkeer zon kunnen belemmeren. Men heeft later die contra-iail daar ter plaatse afgebrand. Een spoor in den weg toont aan, dat de wagen uit de rails is gesprongen, juist op de plek, waar de contra rail ophoudt. Het verhoor van den wagenbestuurder Ter Wolbeek heeft het vermoeden bevestigd, dat hij te laat geremd heeft en dus te snel in de bocht reed, waardoor het tramongeluk plaats greep. Ter Wolbeek is door de directie ge schorst, zijn kwetsuren zijn niet van ernstigen aard. Een 65 jarige kantoorlooper te Amster dam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem op den Dam, vermoedelijk bij het stappen in een tramwagen, een portefeuille, inhoudende f410 aan bankpapier ontrold is. Op de Nieuwmarkt hebben zakkenrollers twee marktbezoekers onderhanden gehad; de een vermist zijn portemonnaie met f 3, de andere zijn portemonnaie met f 100. Ook zijn er aangiften van zakkenrollerij, gepleegd in de omgeving van het sportpark op Zon dagmiddag. Twee personen hebben er hun horloge met ketting bij ingeschoten. De Maas is zoo ver gevallen dat de pont aan de reep kan worden gelegd en de pas sage voor voertuigen van en naar Gelderland weer hersteld is. Voor eenige dagen was de landbouwers- knecht op de stee van Giesbergen te Etten bezig met het uitspitten van een haag, toen plots de schop stootte op een zeer hard voor werp. Het harde voorwerp bleek een oude, steenen pot te zijn geweest, die, jammer genoeg, ge- heel is vernield. In dien pot zaten circa 56 zilveren geldstukken, oude Zeeuwsche rijders, eenige goudstukken en wat zilveren en gouden sieraden, o. a. een prachtige beugel van een overigens geheel verganen handtasch. De Jpot moet echter, naar men mededeelt, meer waard geweest zijn dan de inhoud. Eergisterenavond is te Londen in de St. Martinskerk op het Tralalsgarquare een bom gesprongen. Men denkt aan werk van kiesrechtvrouwen. President Poincaré gehoord. Men meldt uit Parijs: Het Journ. brengt hedenmorgen het opzienbarend bericht, dat President Poincaré gisterenmiddag in de zaak van mevr. Caillaux is gehoord. De rechter van onderzoek had reeds verschillende getuigen gehoord en zag zich verplicht ook den Presi dent der republiek omtrent een zeker punt te hooren, wijl slechts de heer Poincaré daar over helderheid kon verschaffen in verband met elkander tegensprekende getuigenissen. Daar de President niet voor den rechter van onderzoek volgens de bestaande wetsbepalingen kan verschijnen, begaf zich eergisterenmiddag een deputatie naar het Elysée om aldaar den President te hooren. Volgens het Journ. zijn de verklaringen van den President zeer be langwekkend geweest. In het entrepot te Havre heeft brand gewoed. Er is een aanzienlijke voorraad balen katoen vernield. De schade moet zeer groot zijn, doch nog niet te bepalen. Londen. Een hevige ketelontploffing heeft plaats gehad aan boord van de Engelsche Torpedo-vernieler Albarore. Drie leden van de bemanning werden gedood. Batavia. Een Chineesch gelddrager met 11,000 dollar bij zich is op weg naar de stad in een tunnel vermoord. Het lijk werd op de spoorweg gevonden. De moordenaars werden gegrepen. New-York. Aan boord van de Amerikaansche Torpedo-vernieler „Albin" heeft ook een ketel ontploffing plaats gehad, waarbij ook drie man het leven verloren. Het schip werd zwaar beschadigd. Durazzo. Albaneeschc gendarmen hebben 300 man van de geregelde Grieksche troepen verslagen. De Grieksche regeering laat ver klaren dat zij onder geen omstandigheden be reid zal zijn Gios en Mitilene aan lurkjje af te staan. Wel is zij waarborg dat deze eilanden niet versterkt worden. PRED IKBE U R T E N. KOERS VAN HET GELD. DAGEN. Woensdag 8 April Donderdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Voorm. Nam. 0.16 0.56 1.36 2.14 2.55 3.34 4.16 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). TER NEUZEN. Mijnheer de Redacteur VRIJDAG 10 APRIL. (Goede Vrijdag.) De Hofstede, bewoond geweest door wijlen Mej. de Wed. BAKKER—DEES, Ter Neuzen, zal publiek worden verkocht in 6 perceelen op Dinsdag 5 Mei 1914. Notarissen VAN DER MOER en DREGMANS. Axel. Hedenmiddag werd voor rekening van de Maatschappij „Axel—Station", aanbesteed de levering van le 495 balen Chili, te leveren 15—25 April a. s. en 2e 573 balen idem, te leveren 15—25 Mei a. s. Ingekomen waren 3 biljetlenDe levering werd gegund aan de laagste inschrijvers, zijnde voor de le levering de firma D. J. Oggel, al hier met f 11,417b en voor de 2e levering de heer W. Bedet te Ter Neuzen met f 11.38 Brussel. Het douanekantoor te Arendonck zal 1 Mei a. s. geopend worden voor invoer van vee naar Nederland, voor dat gene wat I in observatie in quarantaine zal worden gehouden. Ter Neuzen. D.-Visserstraat. Van elk nummer van dit Blad zijn bij den Uitgever losse nummers ver krijgbaar tegen den prijs van die dus zoo vroeg mogelijk hebben. Uit een eco nomisch oogpunt kunnen we niet alle chilisalpeter tegelijk geven. Vandaar doen we het in 2 oi u partijen. Vier tot zeven weken na het zaaien geve men dus weer een gedeelte. De rest wordt uit gezaaid zoodra de bieten op rij staan, gehakt zijn en het land goed schoon is. Eenige weken na deze laatste gift kunnen de bieten het land reeds TUy'en ]n welke hoeveelheiddus hoeveel chilisalpeter kunnen de suikerbieten hebben Hoe meer het land kan opbrengen, hoe meer men mag geven. Ais gemiddelde hoeveelheid kan genoemd worden 300 K.G. per H.A. [100 en 100 en lOOf De meeste landen zullen echter bij grootere hoeveelheden ook meer kilo's geven. En bij intensieve cultuur gaat men tot 400 K.G. per H.A. Of nu de plaats waai deze uitgesproken is Driewegen [Spui] of Tamboektoe heet zal voor Uw fijn besnaard gemoed wel 't zelfde wezen. Mocht daar werkelijk last van hebben, dan verwijs ik U naar den Uitgever of Redaktie. Met hartelijke groeten, Uw dienstw., VAN PEUTEREN. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 2 April. Hendrik van Wattingen, oud 30 jm. en Maria Louisa Lauret, oud 24 j., jd. 3 April. Frederik Johannes Francisca de Witte, oud 28 j., jm. en Christina de Kraker, oud 27 j., jd. Geboorten. 81 Maart- Levina Jacomina, d. van Leunis Verslnijs en van Anna Cornelia Moens. Overlijden. 29 Maart. Levina Jacomina Ver- sluijs, ond 5 j., d. van David en van Cornelia Adriana Riemens. 30 Maart. Aaltje Westerink, oud 48 j echtg. van Johannes Huizinga. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht, van Johannes Wisse en van Cornelia de Kraker. HOEK. Huwelijks-aangiften. 26 Maart. Pieter Karei Kaijser, oud 25 j-, jm. en Cornelia Francina Rieméns, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Maart. JanMeertens, oud 40 j., jm. en Sara Johanna Heinsdijk, oud 37 j wed. Dingeman Scheele, oud 29 j., jm. en Catharina de Regt, oud 25 j., jd. Francois Hame link, oud 25 j., jm. en Catharina Aaltje de Fouw, ond 24 j., jd. Geboorten. 9 Maart. Maria Adriana, d. van Cornelis Murre en van Janna de Feijter. 20 Maart. Nicolaas Jan, z. van Izaiik Jacobus Leijnse en van Stoffelina Johanna de Klerk. Anna, d. van Cor nelis Drabbe en van Anna van Wijk. 24 Maart. Pieter, z. van Marinus de Pooter en van Maatje Kervink. 28 Maart. Ebrina, d. van Francois Dieleman en van Suzanna de Jonge. 30 Maart. Adriana Anna, d. van Krijn Dieleman en van Catharina Jacomina Dieleman.- Overlijden. 16 Maart. Christina Maria Fernanda de Zwart, oud 7 m., d. van Cornelis Johannes en van Tanneke Verstraten. 21 Maart. Pieter Rie mens, oud 75 j., echtg. van Pieternella Bakker. 25 Maart. Francois Dieleman, oud 69 j., echtg. van Neeltje Wiemes. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 26 Maart. Pieter Ortelée [van Axel], oud 20 j., jm. en Wil helmina Bakker, oud 18 j., jd. Geboorten. 25 Maart. Jacoba Cornelia, d. van David Bareman en van Debora de Jonge. 26 Maart. Maria, d. van Willem de Feijter en van Klara Elizabeth de Kraker. 27 Maart. Cornelia, z. van Daniël Hamelink en van Adriana de Feijter. Overlijden. 24 Maart. Izaak Cornelis van Fraeijen- hove, oud 31 j., z. van Anthonie en van Debora Blok. 25 Maart. Hermanus Cornelis Kempe, oud lj., z. van Dingenis en van Helena Dieleman. AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Maart. Jaco bus Marinus Herrebout, oud 44 j., jm. en Jerina Johanna Drabbe, oud 38 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Maart. Johannes de Kubber (van Ter Neuzen), oud 25 j., jm. en SuZarma Adriana Verberkmoes, oud 22 j., jd. 26 Maart. Jacobus de Feijter [van Koewacht], oud 19 j., jm. en Cornelia Jacomina de Feijter, oud 18(ïeboorten. 17 Maart. Francois Clement, z. van Clement Benedictns Antheunis en van Henrica Maria van den Ierssel. 21 Maart. Cornelis Jan, z. van Joris de Vos en van Maria Jacoba Sara de Vos. 23 Maart. Adriaan, z. van Willem Bakker en van Cornelia Koekoek. 24 Maart. Antje en Leendert Johannes, d. en z. van Laurens Johannes den Hollander en van Adriana Helena Punt. Overlijden. 18 Maart. Aaltje de Jonge, oud 67 j., echtg. van Cornelis den Hamer. .19 Maart. Jacobus de Bruijne, oud 3 w., z. van Dirk en van Elizabeth de Pooter. Cornelis Scheele, oud 26 j., echtg. van Martinus Verhelst. 20 Maart. Maria Antonia Hamerlinck, oud 62 j., wed. van Charles Louis Alefs. 26 Maart. Cornelia Elizabeth Ver- straaten, oud 2 w., d. van Cornelis en van Cornelia Dobbelaar. 31 Maart. Benjamin de Groote, oud 5 m., z. van Willem en van Maria Koekoek. TER NEUZEN, 7 April 1914. Boter per Va K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.60. AMSTERDAM, 6 April 1914. Lijnolie vliegend, f28'/i, f28, Mei f 273/i, f 27'/i, Mei/Aug. f 277/s, f273/», Sept./Dec. f283/», f281/». Suiker kalm, Mei f ll'/u- Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,80 a f 3,—. Friesche Blauwen f3,— f4,—. Zeeuwsche Bonten f2,50 a f4,50. Zeeuwsche Blauwen f 3,— a f 4,70. Zeeuwsche Bravo's f 3,60 a f 3,80. Zeeuwsche Eigenheimers f 3,60 a f 3.80. Drentsche Eigenheimers f 2,a f 2,40. Malta 7'/i a 8'/i cent per kilo. Duinzand Engelschen f6,—. ANTWERPEN, 6 April 1914. Chilisalpeter, geene noteering. Fransch per 100 fr. f 47.70 a f 47.727a- Engelsch per 12— 12.—. HULST, 6 April 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,10, Rogge 7 50, Wintergerst 9,25, Zomergerst 8.75, Haver 7.60, Erwten 10,50, Witte Boonen f i5,_ Bruine Boonen 11,—, Duivenboonen/11,50, Paardenboonen 10,40, Boekweit/—,—, Lijnzaad 12,25, Koolzaad Aardappels 3,50. Boter per kilo 1,20. Eieren per 26 stuks f 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld -. I 82 stuks rundvee, 31 varkens, schapen, waar van verkocht 54 stuks rundvee en 25 varkens. n Y> w n Veroorloof mij even terug te komen op t schrijven van mijn waarde vriend X. Het zal de laatste maal zijn, dat ik voor deze zaak plaatsruimte van U vraag. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, UEd. dw. VAN PEUTEREN. Mijn lieve X, U leest slecht en daarom bevatte Uw stukje niet veel zaaks. De lioofdquestie werd door U of niet gelezen of niet begrepen. Of is dat wel 't geval en doezelde U die maar liever weg Die hoofdquestie was, dat onze Burgemeester in een vergadering van Patrimonium „'l zonde achtte dat de arbeiders voor meer spijs en \drank naar Amerika trokken. Daarover liep mijn twijfel en zag ik mij graag ingelicht, daar 't boven mijn denkvermogen gaat, dat iemand die voor lotsverbetering zelf 200 gulden per jaar meer vraagt, 't anderen voor zonde durft aanrekenen, dat ze voor lotsverbetering naar Amerika trekken. Begrijpt U dat nu wel, waarde X, leg me dit dan eens uit, maar liefst niet op dezelfde onnoozele manier als over ,,'t doopwater. Uw gratis aangeboden tuinadvies omtrent't plan ten van een botanische zeldzaamheid heeft mijn dankbare aandacht. Mag ik U er wederkeerig een geven? Welnu, kweekt dan veel, heel veel knollen, mijnheer X, van de beroemde soort, die U blijkbaar zoo gaarne aan 't onnoozele volk voor citroenen ziet verkoopen. Het door U gebezigde woordje „weerzinwekkend kunt U met een gerust geweten op de hierboven aangehaalde „zondenrede" toepassen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. A. Timmerman- Viering van het H. Avondmaal en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 2 unr, Dhr. L. Dek. Axel 9'/i en 2 uur, ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur, geen dienst en 2 uur Ds. G. van Dis, bevestiging van Lidmaten. Hoek ö'/j uur, Ds. E. Raams Jr., bevesti ging Lidmaten, voorbereiding van het H. Avondmaal. Hontenisse 9'/j uur, Ds. G. van Dis, bevestiging van Lidmaten.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3