Biimenlandsch Nieuws. Biiiteiilaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landboiiwberichten. wie moet dan bepalen, hoe Hij gediend zal worden Als het in de onderteekenaars geprezen wordt, dat zij zich stellen tegenover hen, die verschillen van leerstellige formuleering tot scheidingslijnen van de politieke partijen willen maken" hoe denkt dan de Middelburgsche over de politieke rechten van hen, die meenen, dat het niet gaan zal, zonder die verschillen tot scheidingslijnen te maken Als de onderteekenaars zeggen, dat zij „democraten willen zijn, omdat uit hunne godsdienstige overtuiging voortvloeit het besef van de essentiëele gelijkwaardigheid der menschen" -zijn deze onderteekenaars dan niet reeds bezig, zulk een verschil van formu leering als scheidingslijn voorop te stellen Een paar vragen, die we aan de Middel- burgsche Courant in alle bescheidenheid ter overweging aanbieden. Zondag hebben te Zaandam 800 stakers, met hunne vrienden /mede, samen 3000 per sonen een betooging gehouden. Het liep kalm. De burgemeester weigert de hulp van politie. Kamerlid Van Löben Seis. Generaal-majoor C. M. E. van Löben Seis, lid van de Eerste Kamer, is volgens de Av.p. lijdende aan zenuwoverspanning en vertoeft tót herstel van gezondheid in het gesticht Ermelo. Albanië. Uit Durazzo meldt men, dat de Maret de Koningin van 'Nederland telegrafisch heeft gelukgewenscht met het gedrag van majoor Snellen van Vollenhoven. Met diens wonden gaat het vooruit. Dat Dr. J. Th. de Vissser, oud-lid dei- Tweede Kamer, in verband met eventueele beroepen naar de Ned. Herv. kerk, zich buiten de politiek zou houden, is geheel onjuist. In de plaats van Dr. R. J. W. Rudolph, die ernstig krank is en daarbij geen hoop op herstel, is benoemd tot waarnemend directeur van de stichting voor verwaarloosde en achter lijke kinderen te Achterveld bij Amersfoort, Ds. S. J. Vogelaar, Geref. pred. te Groningen. Oud-Minister Th. Heemskerk trad Vrijdag avond te Bolnes óp tot het houden eener politieke rede. Dit zou echter voorloopig zijn laatste rede voering zijn, daar hij te veel uitnoodigingen ontving. Doch omdat zijn politieke loopbaan 26 jaren geleden in Ridderkerk was begonnen, meende hij in dit district nog eens te moeten optreden. De crisis in Engeland. Rede van Asquith. Asquith heeft Zaterdag, door zijn aanhangers met groot betoon van geestdrift ontvangen, te Ladybank zijn verkiezingscampagne geopend met een rede, waarin hij o. a. zeide Gedurende de laatste veertien dagen is het belachelijke gerucht verspreid, dat de regeering, terzelfder tijd dat zij voorstellen deed om tot een schikking in de home-rule-kwestie te ge raken, op een complot zon om Ulster tot gewapend verzet te tergen. Ook is beweerd, dat ik de portefeuille van oorlog heb aanvaard, om den strijd met de oppositie in het Lager huis te ontloopen. De redevoeringen, die ik Vrijdag heb gehouden, zijn uitdagend genoemd maar ik ontken, dat ze dat geweest ben. Asquith bracht warme hulde aan de toe wijding van léger en vloot. Hij is overtuigd, dat men van hoog tot laag op de manschappen kan rekenenallen zullen hun plicht doen. Het leger mag geen politiek werktuig worden het mag geen stem hebben bij de bepaling onzer politiek, of bij het tot stand komen onzer wetten. Het' leger zou van spreker nooit iets over politiek hooren en hij verwacht te nooit iets van het leger over politiek te hooren. De verantwoordelijkheid voor het bewaren der binnenlandsche orde ligt bij de rechterlijke macht en de politie. Slechts in, gelukkig zeldzame, dringende omstandigheden behoort de burgerlijke overheid het leger te hulp te roepen. Als zulk een geval zich echter voor doet, is het de plicht van den soldaat, zoowel als van den gewonen burger, de bevelen van het burgerlijk gezag te gehoorzamen. De leer, die de unionisten op dat punt ten beste hebben gegeven, tast tie tucht in het leger en het democratisch bestuur in den wortel aan. Die leer is een „handboek van anarchie". De unionisten hebben den geest van wetteloosheid opgeroepen en getracht het raderwerk van maatschappelijk zelfbestuur stop te zetten. Over home rule zeide AsquithWij zijn overtuigd dat een schikking in het belang is van het land en van beide groote politieke partijen. Ik hecht in hooge mate aan 't be houd van vrede, maar het moet een eervolle vrede zijn voor beide partijen. Ik geloof stellig, dat uit, hetgeen gebeurd is, een samen werking ten gunste der eenheid van geheel Ierland zal ontstaan. Asquith besloot met een welsprekend beroep op de arbeiderspartij, om de strijdkrachten voor den vooruitgang niet te versnipperen, schrijft de N. R. G. Een reusachtige betooging. De unionistische betooging voor Ulster heeft Zaterdagmiddag in het Hyde Park te Londen een reusachtige menigte verzameld. 229 groe pen, vertegenwoordigende de 76 kiesdistricten van Londen, trokken met muziek en vaandels het park binnen naar het ruime grasveld bij de Marble Arch. Boven de hoofdenzee zag men witte doeken met roode en blauwe letters wapperen in de opschriften beloofden tal van plaatsen steun aan Ulster. Verder zag men het eindeloos gewuif van duizenden kleine Union Jacks. Hier en daar ontstond hevige beroering in de menschenzee door gevechten met kiesrecht vrouwen, die met lange stokken, waaraan paars-wit-groene vlaggetjes, gewapend, een tegenbetooging trachtten te houden. De politie was aldoor ijverig in de weer om de orde te handhaven. Enkele kiesrechtvrouwen zijn gevangen genomen, o. a. mevrouw Drum mond, die bij het begin der betooging het woord trachtte te voeren. Om de spreekgestoelten is de orde echter niet gestoord. Onder de sprekers waren Balfour, Austen Chamberlain en Carson. De verovering van Torreon. Volgens een telegram van den correspondent der Associated Press schatten de non-combat tanten te Torreon het garnizoen der stad o^> slechts 51)00 man, van wie 1500 gedood of gewond zijn. Generaal Velasco, de bevel hebber van het garnizoen, is bij den aftocht der bezetting in het hospitaal achtergelaten. De zieken in het hospitaal zaten in angst, toen zij hoorden dat Villa geen kwartier gaf; Cunard Cummins, de Engelsche consul te Gomez Palacio, die na den val der stad het eerst het hospitaal binnenkwam, na over stapels lijken geklommen te zijn, stelde hen gerust. Cummins deelde hun mede, dat Villa hem had beloofd, de gewonden niet te zullen deren. De gekwetsten, die daartoe nog in staat waren, riepen uitleve Villa. Een hunner riep het nog stervende en blies toen in de armen van een verpleegster den laatsten adem uit. De atmosfeer in Torreon is verpest docq de reuk van bloed. De consulaire agent te Torreon deelt mede, dat aan de zijde der opstandelingen bij de verovering van Torreon 1200 dooden en ge wonden zijn gevallen. Moordpartijen in China. De Witte Wolf. De Times-correspondent te Sjanghai seint volgens de N. R. C. griezelige bijzonderheden over de moordpartijen door de benden van den Witten Wolf aangericht in Koeangsjou, een stad in het zuid-oosteli]k gedeelte van de provincie Honan. Het bericht, dat genoemde plaats was afgeloopen was reeds bekend de Times man geeft nu nadere bijzonderheden. Koeangsjou bestaat uit twee ommuurde steden, ter weerszijden van de rivier gelegen. Het gezamenlijk inwonerstal beliep ongeveer 100,000. Toen de nadering van de roovers bekend werd, werden de muren met troepen bemand. Witte Wolf zond echter vermomde bondge- nooten, die onherkend de stad binnenkwamen, zoodat toen van buiten de aanval begon, hij van binnen werd ondersteund. Zoo goed als alle verdedigers op de wallen werden omge bracht. Nu werd in de stad huisgehouden. De roovers hadden het consigne, te schieten op ieder die wegliep, ieder die wapenen of zelfs maar een stok droeg, ieder die zich trachtte te verschuilen, elk die zijn deur ge sloten hield, elk die een bontmantel droeg, elkeen die er als een soldaat uitzag, en na tuurlijk ieder, die tegenweer bood. Een jongen werd in een huis doodgeschoten omdat hij op een vraag antwoordde „dat daar juist tevoren een soldaat was geweest." In een ander huis werd een meisje neergeschoten omdat zij niet met schreien wild ophouden. Het huis, waarin enkel vrouwen waren, werd in brand gestoken. Oude vrouwen van wie men v.ermoedde dat zij geld hadden, werden op vreeselijke wijze gemarteld. Een man die van den muur, waarop hij gestreden had, wilde vluchten werd neergeschoten en daarna zooals de roovers dachten met steenen doodgeslagen. Hij kwam er van op. Bijna het ergst werd huisgehouden door een knaap van veertien jaar, die links en rechts moordde uit pure bloeddorst. In de belasting- en be- taaikantoren en in de wisselkantoren stalen de roovers enkel het zilver. Aan het koper en papier geld mocht het grauw zich vergrijpen. Maar was een van de plunderaars uit de menigte te begeerig, dan werd hij doodge schoten. In het geheel werden in één dag tjjds over de 1000 inwoners van Koeangsjou omgebracht. De burgemeester werd in stukken gehakt, die gedoopt in petroleum verbrand werden. Vrijwel al de gegoede burgers der stad zijn uitgeroeid hun huizen zijn aan de vlammen prijs gegeven. In een nabij gelegen stad, was de bevolking zoo onverstandig een paar kanonschoten te lossen op de naderende roovers. Dezen ripos teerden door alle inwoners te dooden. Slechts twee knapen konden zich door de vlucht redden. En deze gruwelen in en bij Koeangsjou, nu een maand geleden gepleegd, zijn geenszins de eenigsle of maar de ergste die de benden van Witten Wolf hebben bedreven. Daarom is het ook tamelijk onbegrijpelijk, dat de Chineesche minister van oorlog, Toe- ansjijoei, dezer dagen van een mislukten veld tocht tegen den Witten Wolf te Peking is teruggekeerd. De waarschijnlijkste verklaring is, dat tjjdens de afwezigheid van den minister uit Peking daar tegen hem geïntrigeerd werden hij daarom is teruggekeerd. Belastingplannen in Frankrijk. Een aantal leden van den Senaat heeft bij het bureau een amendement ingediend, ten einde in de wet op de middelen de bepalingen, tót invoering eener algemeene belasting op het inkomen, te vervangen door 12 artikelen, waarbij een vermogensbelasting wordt inge voerd volgens het Engelsche stelsel. Zij zal niet van toepassing zijn op Fransche belasting betalers, die in hoofdsom minder dan 30 francs personeele belasting betalen. Aldus zouden alle bezitters van een kapitaal van minder dan 30.000 francs van deze belasting worden vrijgesteld. Volgens de berekening zal deze belasting ongeveer 100 millioen francs op brengen, dus 20 a 30 millioen francs meer dan de belasting op het inkomen, die ;in over leg met de regeering in de wet op de middelen is opgenomen. TER NEUZEN, 7 April 1914. In de op Donderdag a.s., des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot verkoop van gemeentegrond aan den heer Vercouteren. 4. Voorstel tot huren van grond. 5. Voorstel goedkeuring rekening burgerl. armbestuur 1913. Aan het Rijks-Telefoonkantoor alhier is onder no. 83 aangesloten de 'Ingenieur der Rijkswaterstaat, Bureel Westsluis. Tot klerk ter gemeente-secretarie alhier is voorloopig benoemd de heer Trijsburg, thans agent van politie alhier. De aanleg van electrisch licht in de woningen onzer stad neemt verbazend toe. De aanleg in twee perceelen naast elkaar in één straat en zoo vervolgens, is niets vreemds meer. Ook het aansluiten bij het telefoonnet is steeds in onze gemeente toenemende. In onze stad verkreeg men voor „Plaat selijke keuze" tot nog toe ruim 300 handtee- keningen. Weinig dus, gerekend naar het zielenaantal van ruim 9000 personen. Naar men ons mededeelt komt dit echter doordat er te weinig personen beschikbaar zijn, om met de lijsten te werken. Zondagavond omtrent elf uur waren weder om in de Nieuwediepstraat alhier, dronkemans- tooneelen te aanschouwen. Een vatffcen clubje stond tegen daar staande wagens hevig te braken, de anderen slingerden verder, waar door een rustig voorbijganger zeer verschrikt op zijde sprong. Ook in den vooravond was het daar onrustig. Politie-surveillance schjjnt er in die straat niet te zijn, hoewel ze er reeds geruimen tijd zéér noodig is. Bij de groote electrische ophaalbrug te Selzaete heeft de kanaaldirectie een electrische installatie doen aanbrengen, waardoor bij mistig weêr de schepen, die uit de richting Ter Neuzen komen, electrische lichtseinen kunnen ontvangen, teneinde voor de groote brug te waarschuwen. Ook bij dag kan het toestel dienst doen. Axel. Zaterdagavond werd alhier de winter- cursus voor boekhouden, handelsrekenen enz. gesloten met een openbare les waaraan 20 leerlingen deel namen. Gedurende half No vember tot April werden 16 lessen gegeven. Na afloop der les dankte de heer J. Adriaanse, hoofd der school te Lamswaarde, zijn leerlingen voor hun betoonde vlijt. De heer F. Dekker bracht een woord vaii hulde en dank aan den leider en de leerlingenaan het gemeente bestuur van Axel voor de bereidwilligheid om een lokaal der o.l. school beschikbaar te stellen en aan de aanwezige toehoorders voor hunne belangstelling. Ook werden nog woorden van waardeering gesproken door de heeren J. M. Oggel, Ph. J van Dixhoorn en A. J. van de Vijver. Uit Sas van Gent schrijft men o. m. aan de Midd. Crt. Naar aanleiding van het d.d. 31 Maart 1.1. in de Middelb. Crt. opgenomen zijn ook door enkele particulieren bij de bevoegde personen stappen gedaan tot het verzekeren der ver binding voor zooverre dit althans personen betreft. Een interview van deze personen heeft de volgende eigenaardige bizonderlieden aan 't licht gebracht. Heer en meester over het kanaal Ter Neu zen—Gent is eigenaardig genoeg niet onze Nederlandsche regeering, in casu de Minister van Waterstaat, maar de Belgische minister van spoorwegen en verkeersmiddelen. Nu is in het contract tusschen Nederland en België enkel sprake van het sluiten der brug gedurende eenige vaste tijdstippen in verband staande met den loop der treinen. Uitdrukkelijk staat verder in gemeld con tract aangehaald, dat deze spoortijd met een eventueelen pontdienst niets te maken heeft, zoodat alle eventueele ongelukken en nadeelon, welke zich met dezen pontdienst zouden voor doen, voor rekening en risico der Nederland sche rogeering zouden komen. Bij het buiten werking zijn der brug kan dus onder dergelijke bepalingen van een ge regeld verkeer met de overzijde en omgekeerd geen sprake zijn. zoodat het land van Axel dientengevolge voor een geruimen tijd van een verbindingsmiddel met den spoorweg ver stoken zou kunnen blijven. Treurige toestand voorwaar, die niet langer bestendigd dient te worden dan strikt nood zakelijk is, aangezien hier Nederlandsche be- "angen ten zeerste geschaad worden. Wat nu de inrichting voor electrische be weegkracht betreft, dienaangaande blijkt, dat België hier het heft in handen houdt en alle eventueele daaruit-voortspruitende kosten door België als een verhoogd subsidie zouden te betalen zijn. Thans wordt het volkomen duidelijk dat deze aangelegenheid zonder ernstige tusschen- komst van invloedrijke personen „ad calendas *raecas" zal worden verschoven, daar Neder landsche belangen België volkomen koud laten. Walstorden. Donderdag werd alhier aan den oever van het calamiteuze waterschap het laatste der 5 zinkstukken gezonken, in verband met de oeverafscliuiving aan den Perkpolder in het vorig jaar. Er was noodig 6420 M2. zinkstuk. Het eerste, ter groote van 960 M2. werd gezonken op 16 Febr., het tweede, terzelfder groote op 19 Febr., het derde ter groote van 1400 M2. op 5 Maart, het vierde, groot 1600 M'. op 19 Maart en het vijfde, groot 1500 M2. op 2 April. Verder moest' voor bestorting geleverd worden 14766 scheepston steen. Aannemer van hot werk was de heer J. Tollenaar Sr. te Ter Neuzen, voor f47.500. Breskens. Voor plaatselijke keuze is in deze gemeente door ongeveer de helft der daartoe bevoegde personen geteekend. Middelburg. Maandagmorgen is hier een schildersstaking uitgebroken. Er zijn een 50-tal stakers en -15 werkwilligen. Het is echter rustig in de stad. Er wordt gepost. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand April en 'waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Geref. Kerken. Beroepente HoogvlietC. J. Goslinga, cand. te Schiedam; te Paesens en Moddergat: J. Voerman te Warns c.s. Aangenomen: naar Zuidwolde (Gr.) C. J. Bos te Spijk (Gr.) Ned. Herv Kerk. Beroepen: te Baa m bruggeII. II. Kolk- meijer te Nijega en Elahuizen. Aangenomen naar Nieuw en St. Joosland Tj. Sak te Zijderveld. (Van onzen Landboutv-Medew erker). De stikstofbemesting der suikerbieten. Reeds herhaalde malen is over de bemesting der suikerbieten in het algemeen geschreven en daarbij zijn o.a. vragen ter sprake gekomen alsGeeft men niet te veel superphosphaat in vergelijking met de andere bestanddeelen Is een kalibemesting der suikerbiet noodig? enz. enz. Thans willen we met een enkel woord spreken over de stikstof be mesting der suikerbiet. Er is geen enkele ernstige bietenbouwer, die suikerbieten zaait, zonder een zeer belangrijke bemesting met stikstof. De er varing heeft nu eenmaal geleerd, dat het zonder die bemesting onmogelijk it, een eenigszins aan zienlijken oogst te iirijgen. Rest nog slechts de vraag, in -welken vorm, op welke tijden, in welke hoeveelheid de stikstof moet gegeven worden 1°. In welken vorm Moet de stikstof in den ammo niak- of in den salpetervorm gegeven worden. Het is vooral in haar eerste groeiperiode, dat de suikerbieten enorm veel stikstof noodig hebben en bij genoegzamen voorraad ook gebruiken. Ik neem als bekend aan dat de stikstof alleen in den sal petervorm door de planten wordt opgenomen. Er moet dus gedurende het gansche eerste gedeelte van het bestaan der suikerbietplant een voldoende voorraad stikstof in den vorm van salpeter aan wezig zijn. Is dat te verkrijgen door ammoniak- stikstof? Ja, bij tijdige en zeer groote bemesting is het misschien mogelijk te maken, dat juist in dien eersten groeitijd de noodige salpeter-stikstof ontstaan is. Met zekerheid kan dat nooit bepaald worden. Verliezen zijn daarbij zeker niet uitgesloten. Veel zekerder is echter de bemesting met chilisalpeter, - dus met stikstof in den salpetervorm. 2°. Op welke tijden f Men geve het chilisalpeter vóór, tijdens of kort na het zaaiendan is in de allereerste behoefte voorzien. Deze uitspraak komt geheel overeen met de uitkomsten van de zeven jarige proeven van Prof. Dr. Paul Wagner [Heft 129 van de Arbeiten der Deutschen Landwirt- schafts gesellschaft] waarbij hij tot de conclusie kwam, dat geen andere vorm van stikstofmest beter was voor de suikerbiet dan het chilisalpeter. Bij zijn verschillende proeven werd met chilisal peter 100 K.G. suikerbieten opgebracht tegen ge middeld 71 K.G. met zwavelzuren ammoniak. Ik heb reeds even aangestipt, dat de suikerbiet de stikstof in haar prille jeugd verwerkt. Zij moet

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2