Biimenlandsch Nieuws. Biiiteiilandsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Laiidbouwberichten. Gemengd Nieuws. Onze Leestafel. en over menie, reeds zooveel invloed gehad, dat de als regel voorkomende vervalschingen der onderzochte waren, niet meer voorkomen. Bij soda hebben n.l. de fabrikanten, tenge volge van dat onderzoek een overeenkomst ge sloten, om uitsluitend zuivere soda te fabri- ceeren en te verkoopen, zoodat nu ook het Nederlandsche publiek zuivere waar krijgt en niet, zooals vroeger wel gebeurde, soda met onbruikbare bestanddeelen. Bij den klein handel is het bestaan van dat bureau zoo goed als onbekend. Het is zeer wensclielijk, dat deze met nadruk er op attent gemaakt wordt en op de wijze waarop zonder kosten hunne artikelen onderzocht kunnen worden? Hier door zouden vele misstanden voorkomen kun- worden. Het zou b.v. niet meer voor be hoeven te komen, dat in de zomermaanden een deel van het platte land groene (of gele) zeep moest gebruiken, die een zeer onaange name reuk achterlaat aan alles, wat ermee gewassclien is, omdat de zeep bereid is uit traan, die e_en beetje van zijn natuurlijken stank ontdaan is, maar die als grondstof voor zeep om genoemde reden niet gebruikt mag worden. De verbruikers konden in dezen een goed werk verrichten, door hun leverancier over dat bureau in te lichten. (Haagsche Post.) B. en W. hebben, naar de N. R. C. meldt, bij den gemeenteraad van Rotterdam het voorstel ingediend tot aankoop van plm. 11 H.A. grond onder de gemeente Haps (Noord- Brabant) en tot het huren van 2 H.A. onder Zewenaar voor op te richten kweekerijen ten behoeve van het Boschpark. De Ned. Heidenmij. zal zich met den aanleg dezer kweekerijen belasten. De kosten zullen voor 1914 f 12,380 be dragen. Over de omstandigheden, waaronder de Turksche vliegerofficier Noeri bei den dood gevonden heeft, worden uit Jaffa de volgende bizonderheden gemeld. Een ontzaglijke menigte menschen had zich verzameld op'de vlakte bij Jaffa, waar Noeri zou komen neerstrijken. Zij belemmerden zelfs zijn landing, zoodat hij driemaal moest zwenken alvorens daartoe te kunnen overgaan, en zijn toestel daarbij eenige averij omliep. Noeri en zijn passagier moesten daardoor den nacht te Jaffa doorbrengen, terwijl üuitsche mécaniciens het toestel in orde brachten. Den volgenden dag, bij de opstijging voor het laatste gedeelte van de vluchtJaffa-Kairo, was de belangstelling van het publiek nog grooter dan den vorigen dag. De opstijging geschiedde van den wind af, met het gevolg, dat het toestel niet omhoog kon geraken, maar dicht langs den grond en al spoedig (daar het met den kop naar de zee was opgestegen) langs de oppervlakte van het water voortgleed. Toen het vliegtuig aldus ongeveer 300 nieter uit de kust was geraakt, achtte Noeri bei het blijkbaar onraadzaam verder in die richting voort te vliegen en maakte hij een vrij plot selinge zwenking, tengevolge waarvan het toestel echter door den wind naar beneden en in het water werd gedrukt. Van de kust uit zagen de toeschouwers hoe eerst de schroef het water opsloeg en ver volgens het toestel in zee te liggen kwam. Ontzetting maakte zich van hen meester. Verscheiden lieden begaven zich te water en inderdaad gelukte het aan drie koene zwem mers om den passagier van Noeri, (een Turksch kapitein, die den oorlog in Tripoli heeft mee gemaakt) die al zwemmende rechtstreeks op de kust had aangehouden, te bereiken en op het droge te brengen. Maar Noeri zelf, een goed zwemmer, was om onverklaarbare redenen naar zijn toestel teruggekeerd, dat nog met den staart uit het water stak, en men vond hem een kwartier later. Zijn pet was hem over het gezicht gedrukt. Alle pogingen om de levensgeesten te doen terugkeeren waren te vergeefs. Reuter seint uit Batavia, dat een personen trein op de brug bij Tandjong Priok ontspoord is, doordat een buffel werd overreden. De brug is bezweken, de locomotief en vjjf wagens zijn in de rivier gestort. Ivvintig inlandsche reizigers zijn gedood, vijftig gewond. De Europeesche reizigers, die in het achterste gedeelte van den trein hadden plaats genomen, zijn ongedeerd gebleven. Er zijn veertien dóoden en veertig gewonden. Eén Europeaan lag onder de omgevallen wagens dood. Na regen kwam zonneschijn, na zonneschijn onweer, na het onweêr geraakten we in mist. Zoo was het met de weêrsgesteldheid in de laatste weken. Gisterenavond omstreeks half 10 werd het mistig en bleef het tot vanmorgen half elf. De boot van 5 uur heden morgen kon eerst om half elf afvaren van hier en uit Vlissingen kwam de eerste boot om half twee hier aau. De vereeniging van spoorwegbeamten alhier, heeft besloten om op 14 Augustus a.s. in onze stad en omliggende gemeenten bloem pjes a 10 cent te doen verkoopen door eenige jonge dames ten voordeele van de Tuber- culose-inricliting. Men schrijft uit Philippine aan de N. R. C. Zoo zachtjesaan begint de handel in Zeeuw- sche mosselen in levendigheid af te nemen. De maanden Maart, April en Mei zijn gewoon lijk niet de beste maanden van 't jaar voor onzen mosselhandelwijl de kwaliteit omtrent dezen tijd van 't jaar niet al te best is. Toch was de kwaliteit in de vorige maand nog zeer goed en vandaar was de verzending van groote beteekenis. In de laatste acht dagen werden hier aan de haven gelost ruim 800 balen mosselen. Daarvan worden per spoor naar de gewone afnemers in België en Fran krijk gezonden ongeveer 725 balen tegen4a,5 francs per baal van 90 kilogram naar kwaliteit. Aan de haven werden door Nederlandsche en Belgische venters opgekocht 225 ton mosse len tegen fr. 2.25 a fr. 2,75 per ton van 60 kg Wijl door aanslibbing en verzanding de mossèlperceelen in den Braakman in de laatste jaren veel van hunne waarde verloren hebben, zijn onze visschers genoodzaakt elders per- cèelen te pachten. In de vorige week zijn door Philippinische visschers in het Sloe 13 mosselbanken gepacht. De prijzen varieerden tusschen. 30 en 585 gulden per perceel. In mosselzaad ging in de laatste dagen weinig om. Slechts een 150 ton zaad van de Belgische kust werden verhandeld tegen f 1 f 1.25 per ton van 100 kg. Naar garnalen werd nog niet gevischt. zoodat er geen ver zending naar het buitenland plaats had. Wel waren aangevoerd 125 kg. bof, die aan Belgische vensters verkocht werden tegen 30 a 35 ets. per kilogram. Kuitaart. Half April a. s. komt hier een tweede postbestelling. Op de jaarmarkt, Woensdag te Koewacht gehouden, waren aangevoerd22 paarden, 53 stuks hoornvee, 12 geiten en 37 varkens. Verschillende premies werden uitgekeerd De handel was niet erg levendigflinke prijzen werden dan ook niet besteed. (M. C Middelburg. Een groote menigte jongelui waren 1 April 1914, 's middags om 4 uur op de Markt, om zooals de ronde gedaan had, sluitzegels van een Amsterdamsche firma te ontvangen. Echter geen uitreiking van sluitzegels< doch een April'grap. De Openbare Leeszaal te Goes wordt dezer dagen officieel geopend. L IJ S T van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden gedurende de 2e helft van de maand Maart 1914. J. C. Dooms, Ilansweert, J. Burgraene, Oost Heide. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Van 16 tot 31 Maart 1914 hebben zich in deze gemeente gevestigd: El. Scheele vr. Bolleman, werkster, Schut tershofweg 4, uit Retranchement. Ja Deij, zonder beroep, N.-Verbindingstraat 17. uit Hoek. H. Wolfert, landbouwersknecht, P 25, uit Hoek. J. Harms, zonder beroep, Dekkerstraat 48, uit New-York. Ga R. Hamelink, dienstbode, Donze-Visser- straat 77, uit Rotterdam. F. L. Hamelink, bakkersknecht, Lange- Kerkstraat 38, uit Gent. R. Lannoye, werktuigknecht, O 193b, uit Sas van Gent. J. C. Vinke, landbouwersknecht, Kerkhoflaan 34, uit Axel. J. van Vijven, schipper, Dijkstraat 92, uit Antwerpen. Aa de Jager, dienstbode, 11 N, uit Kapelle F. van der Hooft, landbouwersknecht, Kerkhoflaan 17, uit Zaamslag. Ja Zegers, dienstbode, O 181, uit Zaamslag. P. de Groote, landbouwersknecht, P 68, uit Hoek. J. C. Witte, landbouwersknecht. Dekker straat 39, uit Zaamslag. F. J. H. Gramme, boekdrukker, Noordstraat 94, uit Maastricht. D. W. F. Kaijser, zonder beroep, O 66, uit Amsterdam. J. Scheele, landbouwersknecht, 3 N, uit Axel Pha Franckaert, dienstbode, Korte Kerk straat 17, uit St. Jansteen. A. E. Reudink, agent van politie, Donze Visserstraat 81, uit Middelburg. M. J. P. Renier, boekhouder, Grenulaan 55, uit Antwerpen. P. B. v. Oteghem, landbouwersknecht, P 74, uit Westdorpe. II. C. Machielsen, landbouwersknecht, Kerk hoflaan 23, uit Zaamslag. P. Rosendaal, smidsknecht, School weg 11, uit Zaamslag. A. A. de Zeeuw, schildersknecht, Tholens- straat 5, uit Antwerpen. A. J. de Bruijn, teekenaar, Lange Kerkstraat 74, uit (Jtrecht. F. van den Hoek, meubelmaker, Donze- Visserstraat 52, uit Middelburg. M. Hamelink, landbouwersknecht, O 35, uit Zaamslag. Vertrokken zijn J. P. van Leuven, zonder beroep, aan boord, naar Breskens. P. de Kraker, landbouwersknecht, O 138, naar Zaamslag. J. P. F. Geers, visscher, de Doelderstraat 12, naar Koudekerke. L. Remeijnsen, koeherder, P 103, naar Hoek. F. Dieleman, bakkersknecht, 0115, naar Goes. Th. Meertens landbouwersknecht, P 37, naar Hoek. R. M. Harte, meubelmaker, Ie Kortestraat 1, naar Rotterdam. J. Kaan, schildersknecht, Van Bovenstraat 38, naar Hoek. J. Jansen, veldarbeider, O 127, naar Axel. A. M. de Guitenaer, dienstbode, O 192, naar Westdorpe. II. v. d. Bos, landbouwersknecht, O 186, naar Axel. F. Dieleman, commissionair, Baandijk 22, naar Hoek. Th. J. Standaert, zonder beroep, Noordstraat 50, naar Wijk aan Zee. v M. Jansen, landbomversknecht, O 79, naar Workum. M. C. Rouw, zonder beroep, Baandijk 3e, naar Den Burgh. M. Jacobs, fabrieksarbeider, Q 69, naar Westdorpe. C. Mabesoone, .klerk post. en telegr., Vloos- wijkstraat 60, naar Amsterdam. 'M. A. van Leuven, schipper, aan boord, naar Dordrecht. D. Dieleman, dienstbode, O 31, naar Zeist. V. J. van Hove, zonder beroep, 2e Korte straat 7, naar Antwerpen. P. A. Vroegop, ambtenaar ter secretarie, Heerengracht 16, Nijkerk, Geref. Kerken. Drietal te Vorden M. van Alphen te Voorst; K. Doornbos te Boxum en G. M. van Rennes te Dussen. Tweetalte DronrijpK. Doornbos, te Boxum en H. Popma te Tzum. Beroepen: te Utrecht (vac. II. Ph. Ing- werscn, als miss. dienaar te Poerworedjo op Java), J. Krüger te Silvoldete Berlikum (Fr.) H. Ph. Ingwersen, laatstelijk miss. die naar te Poerworedjo, thans wonend te Baarn. Bedankt: voör MiddelharnisG. Verrij te Waarder (bij Woerden). Ned. Herv. Kerk. Beroepente Oudewater (vac. II. Doorn- veld), M. Buiskool te Hoogeveen te Koudum J. C. C. Karres te Oudemirdum. De Zeeuwsche Gereformeerde Zendings dag zal dit jaar gehouden worden op den eersten Dinsdag in Juni op een terrein bij Valkenisse onder de gemeente Biggekerke. (Van onzen Landbouw-Medewerker). van de vereeniging tot facultatieve lijkver branding, naar het crematorium bracht. Toen de stoet het crematorium genaderd was, werd de kist de trappen opgedragen, die naar het hordes voeren. De groote deuren van de hoofdingang werden geopend, het orgel begon het Religioso te spelen en zoo kwam de stoet in de groote centrale hall. Vervolgens werd de kist in een hooggelegen ruimte op een catafalk geplaatst, waaromheen de naaste bloedverwanten en vrienden zich schaarden. De overige aanwezigen vonden plaats in de eigenlijke hall. Nadat een van de bloedverwanten de tal rijke aanwezigen bedankt had voor de laatste eer den overledene bewezen, daalde het stof felijk overschot onder de diepste stilte heel langzaam door middel van een lift, die in de catafalk is omgebouwd. Gedurende het dalen van de kist zong de heer Van Ooi van Haarlem het Andante uit de 5e symphonie van Beethoven. Na den zang van den heer Van Ooi volgde weder orgelspel. De kist bereikte na de daling de ovenkamcr, waarna de verbranding een aanvang nam, die ongeveer 2 uur duurde. Aan den ingang van de begraafplaats stond een rijksveldwachter van Santpoort, die blijk baar van hooger hand in opdracht had het feit der verbranding te constateeren. Naar wij vernemen geschiedde dat in op dracht van den procureur-generaal van het Amsterdamsche hof, die tevoren overleg had gepleegd met den minister van justitie, die aan het bestuur van de vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding de toezegging had gedaan, dat de lijkverbranding in geen enkel opzicht zou worden gestoord, mits hij van al het ge beurde volkomen zou op de hoogte worden gebracht. (N R. C.) Er is opgericht een Intern. Vereeniging tot verdelging van ratten zetel Parijs. De verbannen Z.-Afr. arbeidersleider Poutsma treedt van 10—18 April in ons land op. Te Tiel zal een Rijkslandboinvwinter- school worden gebouwd. De burgemeester van Almelo heeft een telegram van II. M. de Koningin ontvangen, waarin II. M. de Koningin verklaart, ten zeerste getroffen te zijn door de berichten betreffende het omkomen van vijf arbeiders bij den brand der katoenspinnerij Twenthe. H. M. verzoekt den burgemeester aan de na gelaten betrekkingen der slachtoffers de be tuiging van Haar oprechte deelneming over te brengen. De justitie die, naar de N. R. C. meldt, op het terrein van den brand aanwezig was, heeft daar ter plaatse in beslag genomen de gevonden verbrande overblijfselen van de 5 vermiste personen, en deze doen vervoeren naar het ziekenhuis ter onderzoek. Op het terrein was ook aanwezig graaf van Rechteren Limburg Almelo, commissaris der Koningin in OverijselJ Het Kon. Ned. Met. Instituut publiceert het volgende voorloopig overzicht van het weer in Maart. De afgeloopen maand Maart heeft zich gekenmerkt door een buitengewonen regenval, die gemiddeld voor het geheele Jand twee tot driemaal de normale hoeveelheid bedraagt. Voor zoover tot heden bekend is, kwam de grootste maandsom 178 m.M. te Borne voor, tot dusverre was het record in 1912 te Meppel met 168 m.M. bereikt. De temperatuur was gemiddeld 2 graden C. boven normaalhet aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg 102 tegen 99 uren normaal. Woensdagnamiddag is de eerste lijkver branding in ons land geschied in het crema torium te Driehuizen bij Velsen. Het stoffelijk overschot van wijlen dr. C. J. Vaillant, dezer dagen te Schiedam overleden, is Woensdagmorgen per extra trein, die te 11.56 uit Schiedam vertrok, naar de uitge strekte begraafplaats Westerveld overgebracht. Aan het station werd het lijk, dat op een met glazen wanden overdekte catafalk geplaatst was, en die aan den trein werd aangehaakt, uitgeleide gedaan door een aantal Schiedamsclie vrienden, collega's, wethouder van Westendorp en eenige raadsleden. Slechts een eenvoudige palmtak van de naaste familieleden werd op de kist neerge legd. In den extra trein namen plaats, be halve de bloedverwanten, een aantal vrienden van den overledene, waaronder dr. Ilalbertsma en dr. Dutilh van Rotterdam, afgevaardigden van medische corporaties, waaronder het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst, het bestuur van het ondersteuningsfonds van deze vereeniging enz. Tegen half twee kwam de extra-trein te Velsen aan en werd het lijk uit de catafalk genomen en geplaatst op een raderwagentje, dat het, gevolgd door ruim 120 personen, onder wie vele dames en het hoofdbestuur Staten-Bijbel van Jacob en PieterKeur, met al de kantteekeningen op nieuw uitgegeven door J. 11. KOK te Kampen. In 45 afleveringen a 25 ets. De in- teekenaren ontvangen drie prachtige stempelbanden gratis. Van deze keurige uitgave van den alouden Staten-Bijbel is thans de vijfde aflevering ver- schen. Bij vernieuwing wijzen wij onze lezers op de gelegenheid, om op gemakkelijke wijze in het bezit te komen van een boek, dat in geen Christelijk gezin mag ontbreken. Men betaalt telkens per 5 afleveringen en daar om de drie weken een aflevering ver schijnt, heeft men elke vijftien weken f 1.25 te betalen. Desverkiezend kan men ook inteekenen om dezen Bijbel te ontvangen in drie gebonden deelen. De prijs is dan f4.— per deel. Ook herbalen we onze aanbeveling van een andere uitgave van den heer Kok, n.l. Allen die inteekenen, voor de laatste af levering is verschenen, ontvangen vier keurige en sterke stempelbanden gratis. Om de vier afleveringen wordt over het bedrag beschikt. De helft van het geheele werk is thans reeds verschenen. Men kan ook inteekenen om niet per af levering, maar per gebonden deel te ontvangen. Voor het in den band binden wordt dan 20 ets. per band berekend. De dood van een vliegofficier. Treinontsporing in Batavia. TER NEUZEN, 3 April 1914. Postkantoor te Ter Neuzen. Hoeveel Hoeveel kunstmest men moet geven, is een voorname kwestie. Het is niet de vraag bij de bemesting der verschillende gewassen, hoeveel men moet geven, om een fatsoenlijken oogst te behalen, maar wel, hoeveel kunstmest nog mag en kan geven om winst te behalen. Zoolang men na aftrek van alle bemestingskosten nog winst maakt, d.w.z. de vorige winst vergroot, zoolang kan ook de vorige hoeveelheids-bemesting vermeerderd worden, totdat een maximum bereikt is. Het is daarom zaak, in dien geest proeven te doen. Wanneer met 500 K.G. kaïniet een zekere winst behaald is, blijve men niet 500 K.G. geven, doch dan geeft men een volgende maal aan hetzelfde gewas op een ander stuk land 600 of 800 K.G. Heeft men met 1000 K.G. kaïniet een zuivere winst behaald, dan probeere men, of men een volgend jaar niet kan gaan tot 1200, 1400 of 1500 K.G. per H.A. enz. Vooral op veel kali-vragende gewassen, b.v. op mangelbieten, is het in den laatsten tijd vaak gebeurd dat men met 1500 K.G. kaïniet aanzienlijk hoogere winsten maakte dan met 1000 K G. (Men leze hierover ook het boekje van den heer H. W. Roes, Bemesting op Zandgrond, uitgegeven vanwege den Boerenbond te Deurne N.B.) Het is nooit met juistheid te zeggen, hoe veel van zekere voedingsstof een land noodig heeït, zeker niet als men niet door ervaring op de hoogte is van den bemestingstoestand van den bodem. Daarenboven moet men natuurlijk rekening houden met het gewas, dat men verbouwt en de soort van den grond. Doch bij benadering kan men, als men met bovengenoemde factoren bekend is, wel zeggen, hoeveel kali, enz. de grond behoeft. Daarom moet elke landbouwer van zijn bemesting in achtereen volgende jaren nota houden. Zoodoende komt hij wel tot een maximum, dat hij nog geven kan en weet hij dus, hoeveel kaïniet, enz. hij kan geven. De brand te Almelo. Het weer in Maart. Lijkverbranding-dr. C. J. Vaillant. Al de Eenvoudige Oefeningen (145) van Willem Floor. 5e druk, in 40 afleve ringen van 25 ets.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2