Biimenlandsch Nieuws. Hit Stad en Provincie.- Biiitenlandseh Overzicht. Kerk en School. moet in de eerste plaats ons onderwijs in orde zijn en gericht zijn op eenheid. W ij zullen onze internationale positie alleen kunnen hand haven door onzen hersenarbeid en wp zullen dat zeker niet bereiken door verdeeldheid te kweeken in liet onderwijs. De vrijzinnige richting is de eenige, die in staat is ieders inzichten tot zip recht te doen komen. Het kerkelijk inzicht is er op gericht alles onder een bepaalde kleur te brengen. Vandaar dat het altijd zoo interessant is, de verhouding der verschillende clencale par tijen onderling eens na te gaangetuige de benoeming van hoogleeraren in de theologische faculteit, die zooveel gemoederen in beweging heeft gebracht. Geen richting waarborgt zoo goed de maat schappelijke orde als de vrijzinnige immers die alleen is in staat ieder het zijne te geven. Onze politiek is zoo vertroebeld, dat men in het buitenland er niets van begrijpt en die toestand kan alleen verbeteren als de liberalen de leiding weer in handen nemen en krachtig het vrijheidsbeginsel weer naar voren brengen. Spr besprak ook den klassestryd, die door de sociaal-demacraten tegenwoordig steeds op den voorgrond wordt gesteld. Dit is echter even gevaarlijk voor onze nationale eenheid als het opvoeren van den schoolstrijd |door de clericalen. Immers het propageeren van den klassestrijd sluit een volkomen negatie van het zieleleven van den mensch in zich. He probleem is niet zoo eenvoudig als men dat van sociaal-democratische zijde voorstelt en de leiders daar weten dat zelf ook wel. Dn wat de sociaal-democraren ook missen, wat zoo noodig is, dat is de persoonlijke vrijheid, dio alleen vinden we bij de vrijzinnigen Daar om sluite ieder in het belang van het land zich bij hen aan. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. De heer J. G. van Niftrik sprak een kort slotwoord, waarin hij prof. Eerdmans voor zijn leerrijk betoog dank zegde. (M. D.J Hoogmoed komt voor den val. Het lot, dat de wet van Treub op de ouder domsrente wedervaart, illustreert treffend de waarheid van het spreekwoord: hoogmoed komt voor den val. Komisch schier was het in en na de ver kiezingsdagen door „anti-clericalen over de wet-Talma te hooren spreken. Wat ternauwernood kakelen kon, schold op het knoeiwerk van Talma. Hoe zou Treub die ellendige prutserij vyeer verbetereu Natuurlijk dacht Minister Treub er met aan die grootspraak over te nemen, al scheen liet somwijlen men denke aan zijne hooghartige houding tegenover Mr. Rutgers alsof ook hij niet geheel aan die algemeene geestes stemming ontkwam. Hoe is binnen korten tijd alles veranderd Schier geen ontwerp heeft in de laatste jaren bitterder kritiek uitgelokt dan deze proeve van Treub. Ieder voelt het jammerlijk fiasco. Niemand is tevreden uitgezonderd dan zijn partijgenoot Mr. Tasman in Vragen des Tyds. Overigens van allen kant kritiek. In de kringen der minderbedeelden is alge meene teleurstelling. Twee honderd en veertig Gemeentebesturen steunden reeds het protest van eisen. Nu pas weer schreef de heer Detiger, de directeur van de Arbeidsbeurs te Amsteidam, allerminst een „clericaal", dat Treub's ontwerp het geheele gemeentelijk leven zou ontwrich ten en hoog stelde hij Talma's wet boven dit wangedrocht. Het is de rechtmatige straf voor de ver krachting der goede beginselen in ons Staats bestuur als dat der continuïteit, die tot nu toe in onze wetgeving golden. liet is de bevestiging van het oudeHoog moed komt voor den val. (De Rotterdammer) door hartzeer een vroegtijdig graf bereiden 'UKan er nu in vijf minuten zooveel kwaad gesticht worden, er kan in denzelfden tijd ook veel goeds gedaan worden. Gij kunt het voornemen opvatten, een nuttig en deugdzaam leven te leiden. Alles staat in uwe keuze, en dit voornemen laat zich evengoed in vijf minuten als in vijf jaren opvatten. Let op de centen en de guldens zullen voor zich zelf zorgen gebruik de minuten en de uren zijn de °uwè. Aldus schreef ik eens een klem geschrift. In de ontbijtkamer bevonden zich pen, inkt en papier, en als op den bepaalden tijd het ontbijt niet gereed was, schreef ik eenige woorden of regels, al naar dat ik wachten moest. Langzamerhand kwam het boekje gereed, en nadat het eene week het licht zag, vernam ik van den zegen, dien het reeds gesticht had, die weldra zich verder verbreidde. Het kostte mij geen minuut, die ik op andere wijze nuttig had kunnen gebruiken. Kleine droppels water, kleine korrels zand, Vormen d'Oceanen en het vaste land. Vijf minuten. Bij gelegenheid van het jaarfeest eener Jongelingsvereeniging te New-York werd aari ieder spreker slechts vijf minuten voor zijne toespraak gegund. De doctor in de godgeleeid- lieid Irenaeus Prime opende het feest met de volgende woorden Mijne jeugdige vriendenIk ben uitge- noodigd u gedurende vijf minuten en niet langer toe te spreken. In vijf minuten kan weinig gezegd, veel gedaan worden. In vijf minuten kan een geheele stad aangestoken, een schip in den grond geboord, een ziel verloren worden. De verkeerdheid van een oogenblik veroorzaakt de smart van een heel leven. Legt deze gedachte in uwe harten weg, en mijne taak is in één minuut volbracht in plaats van vijf. Menig jong mensch heeft in een onbewaakt oogenblik, of in groote yerzoe" king ellende over zich gebracht welke het langste leven niet weder herstellen kan. Lone misdaad, ééne zonde, één gebrek of slechts één verzuimde plicht, en de gevolgen blijven niet uit 1 In één oogenblik van honger ver kocht Ezau zijn geboorterecht; duizenden knapen verdartelen het hunne voor nnnder. Een oneerlijke daad, een onheilig woord bevlekt de ziel zoo, dat de oceaan haar niet rem kan wasschen. Bedenkt, wanneer gij tot zonde verzocht wordt, dat gij in vijf minuten uwen goeden naam verliezen, uwe ziel levenslang met gewetenspijn belasten, en uwe ouders John Bradford zegt. „Ik reken liet uur verloren, waarin ik door mijn pen ol door mijn tong niets iets goeds verricht heb, en Seneca leert, dat de tjjd de eenige schat is, waarbij gierigheid een deugd kan genoemd worden. Wanneer ik al de vijf minuten tot nuttig studeeren had kunnen gebruiken, waar van ik door langdradige menschen ben beroofd, of die ik door anderen verloren heb, die op vergaderingen niet tijdig verschenen, ik zou heden meer zijn dan ik ben, meer weten dan ik weet. Verspil nooit vijf minuten van uw eigen tijd en ontrooft ze niet aan anderen door het wachten op u. Vijf minuten s mor gens en vijf minuten 's avonds kunnen u m twee drie jaren tot kennis eener vreemde taal brengen. Verloren geld kan teruggevonden, verloren vermogen herwonnen, gezondheid door geneesmiddelen en voorzichtigheid her kregen worden, maar verspilde tijd keert nimmer weder. Minuten zijn kostbaarder dan juweelen, het geheele leven bestaat uit oogen- blikken. Zij vormen den diamanten drempel tot wijsheid en bekwaamheid niet alleen voor dit leven, maar zij zijn ook de ladder naar ^°Maar ik moet eindigen voordat de hamer des voorzitters mij beschuldigt, den bepaalden tijd overschreden! Mijne vriendon, acht vijf minuten nooit gering; niemand heeft vijf minuten noodig om eene goede daad te ver richten en eiken dag een goede daad verricht, verzekert u een eervol en nuttig leven op aarde en is van beteekenis voor de eeuwigheid. ('tKind.) Verkiezing Eerste Kamerlid. In de gisteren gehouden buitengewone ver gadering van de Provinciale Staten van Drenthe te Assen is gekozen tot Eerste Kamerlid in de vacature mr. E. Pelinck, jhr. mr. 11. G. van Holthe tot Echten met 22 stemmen ;mr. W. Th. Eilers de Haan kreeg 7 en de heer A. E. Smidt 3 stemmen. Honderdjarig bestaan van de Nederlandse he Bank. Ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan 1 van de Nederlandsche Bank zal ten huize van den president, mr. G. Vissering, op Vrijdag 3 April een maaltijd plaats vinden, waaraan de directie, de commissarissen, het bestuur der Bijbank, de agenten en nog eenige andere genoodigden zullèn aanzitten. Op Zaterdag 4 April zal van 3 4 uur in de benedenzalen van het bankgebouw gelegen heid bestaan om de directie te complimen- teeren bij de herdenking van het 100-jarige bestaan der Bank. Deze receptie zal 4 uur precies gevolgd worden door een samenkomst van internen aard, bij welke gelegenheid een bronzen gedenkplaat uit naam van aan de Bank verbondenen zal worden aangeboden. N. R. O. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad der gemeente voor een geldleening van 10 millioen gulden aan te gaan. De W. G. verlangt dus blijkbaar, dat Seely zal aftreden als minister van oorlog. Trou- wens de heele liberale pers betreurt, dat zijn ontslag niet is aangenomen. Wij begrijpen alleen niet, hoe het aftreden van Seely, om dat hij den brief aan Gough heeft ondertee kend, het de twee andere leden van den Legerraad. die den brief ook hebben onder teekend, lichter zal maken om aan te blijven. De (radicale) Nation schrijftKolonel Seely had natuurlijk al lang moeten gaan. Hij is een beminnelijk man en schijnt [het Lagerhuis onder den indruk hebben gebracht van zijn spijt over zijn fout en zijn verlangen om zijn fout te herstellen zonder zijn collega's te schaden. Maar wat met kolonel Seely den last geeft is, dat toen hij van de unionistische zijde naar den overkant verhuisde, hij zijn oiiden geestelijken inboedel meenam, en lnj nooit werkelijk liberaal is geworden. Het was een groote misslag zoo'n man aan het minis terie te benoemen. Hij heeft zich onttrokken aan de taak om het leger, waarin elk deftig regiment een broeiplaats van Toryisme is, te democratiseerentrouwens hij zou er met bekwaam toe zijn. Wat hebben zulke heeren in den binnensten raad van het liberalisme te maken en met welk doel bevordert men er ze toe Er is bovendien een man van steviger maaksel noodig om den toestand in het leger aan te pakken. Misschien kon Burns of Runciman het doen, maar met kolonel ^De Nation was Zaterdag overigens reeds van oordeel, dat de regeering en met haar de libe rale partij, nog volstrekt niet uit de nesten is. De geest in het leger is slechter dan ooit. De regeering kan slechts staat maken op écn officier van eerste kracht, French, en die is moeten aftreden, onwetend in Seely's domheid verstrikt. Het eenige gunstige teeken voor de regeering is de toenemende zenuvvachtigheid van de unionisten in het Lagerhuis, van wie er nu een derde, naar de Nation verneemt, voor een schikking in zake Ulster 's- De Nation vindt verder, dat generaal Gough dubbel en dwars verdiend heeft ontslagen te worden, en dit onverwijld moet geschieden. Voorts zou het leger van alle ontrouwe ele menten gezuiverd dienen te worden, maar dat moe wachten tot de eerste minister er zijn generaal André toe vindt. Echter moeten alvast Gough en zijn mede-muitelingen voor den krijgsraad. ENGELAND. De crisis. De Westminster Gazette schreef Zateidag dat de generaals French en Ewart inderdaad in een moeilijk parket verkeerden, en dat men algemeen toegaf, dat hun aftreden op het oogenblik voor het land een grootJverhes zou zijn. Zij hebben, vervolgde het blad, met de regeering geen geschil van beteekenis. Zij onderschrijven de (nieuwe legerorder, die zoo duidelijk mogelijk de ware leer van de krijgs tucht 'omschrijft. Waar ligt dan de moeilijk heid? Hierin, dat hun goede naam en hun invloed bij het leger er onder zouden lijden, wanneer er van hen gevergd werd, dat zij hun handteekening terugtrokken van een stuk, dat zij hebben onderschreven in de eerlijke over tuiging dat het kabinet het had goedgekeurd. Dat mag men niet van hen vergen Het is aan de regeering en niet aan de officieren om het middel te vinden, waarmede de brief aan generaal Gough wordt herroepen. Wien dit in de eerste plaatst aangaat is de minister van oorlog. Er is geen enkele reden, waar om in deze zaak de officieren zouden moeten aftreden en niet hun politiek hoofd. TER NEUZEN, 31 Maart 1914. Alsno» vestigen wij de aandacht onzer lezers op de collecte, die deze week in onze stad en omgeving gehouden wordt ten voor- deele van het tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezindten uit Nederland, gevestigd te Wolfheze in Gelderland. In ons vorig nummer plaatsen we er eene advertentie van. Hoek. Zaterdag had de landbouwer A. D., woonachtig in deze. gemeente, het ongeluk in de nabijheid van het dorp Philippine van zijn wagen te vallen. Hij kwam onder de wielen terecht doordat de paarden voortholden en werd een heel eind voortgesleept. Bewusteloos werd hij binnengebracht en onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Bjj een voor- loopig onderzoek bleek, dat de landbouwer zeer ernstig gekwetst was aan hoofd, rug en beenen. Zaamslag. De vorige week brachten twee vrouwen uit woonwagens een bezoek in den winkel van C. de V. alhier. Zij vroegen en ontvingen 4 nieuwe stuivers voor een kwartje. Even nadat ze weg waren vermiste de V. een bankbiljet van f25. Uit Stoppeldjjk werden ze daarna teruggebracht door de politie. Doch de V. kreeg zijn f25 nog niet terug. Axel Op de door B. en W. vastgestelde kiezerslijst voor dit verkiezingsjaar komen voor 922 kiezers voor de Tweede Kamer, J21 voor de Prov. Staten en 856 voor den Ge- IU Het vorige jaar waren die getallen 920,919 en 856 Hulst. Zaterdag vergaderden in liet hotel De dubbele Arend" alhier de afgevaardigden der afdeelingen uit O. Z. VI. van de Provin ciale Vereeniging tot Verbetering van het Geitenras in Zeeland. De vergadering, gepresideerd door den alge- meenen Secretaris, den heer Lyppens van Zuiddorpe, was zeer druk bezocht. De Voor zitter opende de bijeenkomst met eene opge wekte toespraak, herinnerde aan de genomen besluiten op de vorige kringvergadering te Axel, drukte de afdeelingen op het hart om goede controle te houden op het invullen der inelklijsten en te blijven ijveren voor stalver- betering en stamboekhouding. De heer Kielstra, asistent-zuivelcontroleur voor Zeeland deed interessante mededeelingen betreffende de Longwormziekte, veroorzaakt door Strongulus fularia, op het fokstation te Koudekerke, de proeven, genomen ter bestrij ding der ziekte en deelde mede, dat de zuivel- consulent, de heer Zwagerman, thans eene studiereis maakt door Duitschland om nog beter op de hoogte te komen van den aard der ziekte en de middelen ter bestrijding. Ingekomen was bericht van de ereeniging te 'Kloosterzande, dat deze vereeniging met het oog op de financiën het niet aandurft om dit jaar eene kringtentoonstelling te orgam- seeren. Aangenomen werd, dat daarvoor achtereenvolgens thans in aanmerking komen St. Jan Steen, Hulst en Lamswaarde Het slot der vergadering was eene langdu rige bespreking van het feit, dat door eenige vereenigingen, op uitnoodiging van Koewacht, op 15 Maart 11. te Hulst oene vergadering is gehouden om te komen tot oprichting van een zelfstandigen bond voor O. Z. VI. Verteld was, dat op die vergadering woorden gesproken waren om de P. V. en haren ijvengen secre taris-penningmeester in een kwaad daglicht te stellen. De heer De Theije van Koewacht zegt, dat de vergadering geheim was en er dus een Judas in het spel was. De ee|"w- heer Pastoor van Koewacht voert aan, dat geen geheimhouding was opgelegd dan alleen wat de pers betrof. Door den heer Bakker van Boschkapelle wordt eene verdediging uitgesproken. Hij is voor afscheiding, vindt de P. V. te duur, maar ontkent, dat er iets ten nadeele van den heer Lyppens is gezegd. De lieer Kielstra veroor deelt krachtig de geheime vergadering, waarop noch het Hoofdbestuur, noch de vereenigingen in het Land van Axel, noch die van Zuid-en Westdorpe waren uitgenoodigd. Hij leest een schrijven voor van Grauw, dat niet vertegen woordigd is en waaruit blijkt dat achter den rug wordt gewerkt. De heer Jansen van Driewegen betreurt het, dat de splijtzwam haar verderfelijken invloed doet gelden, stelt het onmogelijke in het licht om te komen tot een bond voor Z.-Vlaanderen met eigen fokstation en zegt, dat afscheiding een schrede terug is op den weg, die leidt tot verbetering van het geiten- ras. Hij verdedigt den heer Lyppens, waaraan de Zeeuwsche geitenhouders zooveel hebben te danken, en deelt mede persoonlijk de reke ningen te hebben nagezien, die tot in bijzonder heden nauwkeurig waren. Hij hoopt, dat allen zullen blijven bij de P. V., die met aller belangen rekent. Nadat nog de heeren Lyppens en Kielstra het ongeoorloofde hebben aangetoond om in stilte te vergaderen, trekt de heer Bakker een beschuldiging in en deelt de lieer De heer De Theye mede, dat op 2en Paaschdag andermaal zal vergaderd worden om de zaak nader te bespreken. Daarna werd de vergadering gesloten. Cadzand. Zondagmiddag, omstreeks twee uren daalde, nabij de kom der gemeente een luchtballon neer. De ballon, van Mr. Jausset te Brussel, was bemand met 3 heeren en een dame en was te Brussel om tien uur opgestegen. De hoogste hoogte, die ze bereikt hadden, was 1800 meter, toen de thermometer 0' C aanwees. Breskens. In de gisteren alhier gehouden vergadering van aandeelhouders van de stoom tram Breskens-Maldeghem zijn de voorstellen van de ^commissarissen en de directie alle ongewijzigd aangenomen. De iieer H. S. Grate ma werd als commis saris herkozen. Geref. Kerken. Aangenomen: naar KrabbendijkeA. II. Nieboer te Lollum. Bedankt: voor Nieuw-LeusenA. H. Nieboer te Lollum voor NieuwendijkD. Pol te Vlis- singen. Ned. Herv Kerk. Beroepen: te ZierikzeeD. A. Vorster te Olstte Deventer A. J. Werner te Assen te Westervoort (toez.)W. J. Val te Biervliet. kantongerecht te ter neuzen Zitting van 27 Maart 1914. Veroordeeld zijn ter zake vanOvertreding Leerplichtwet L. S., 54 j., werkman te Ter Neuzen, tot f3, subsidiair 3 dagen hecht. N. S weduwe van L. d. C., 34 j., zonder beroep te'Axel, tot f0,50, subs. 1 dag hecht Rijden met een rijwiel zonder lichtL. U, 17 j. arbeider te Ter Neuzen, tot f2, subs. 2 weken tuchtschool, C. O., 39 j., werkman te Axel, tot f2, subs. 2 dagen hecht., C. de F 22 j., voerman te Axel, tot f2, subs. 2 dagen hecht., E. P. F., 32 j., voerman te Ter Neuzen, tot f2, subs. 2 dagen hecht. H. K., 37 i werkman te Axel, tot f 2, subs. 2 dagen hecht., J. D., 18 j, landbouwersknecht te Zaamslag, tot f2, subs. 2 dagen hecht., M.M^ 18 j., molenaar te Zaamslag, tot f2, subs. 2 dagen hecht., J. H., 26 j., onderwijzer te Zaamslag, tot f2, subs. 2 dagen hecht., N. v. D 21 j zonder beroep te Hontemsse, tot f2, subs. 2 dagen hecht., D. B., 27 j., photograaf te Ter Neuzen, tot. f2, subs. 2 dagen hecht., W. D., 21 j., landbouwer te Axel, tot f3, subs. 3 dagen hecht. Bij dooiweder met een te zware vracht over de wegen rijden P. J. v. R., 17 j., landbou wer te Axel, tot f 1, subs. 1 week tuchtschool, L. (de B., 16 j., arbeider te Zaamslag, tot f 1, subs 1 week tuchtschool, L. de Gr., 16 j., ar beider te Axel, tot f 1, subs. 1 week tucht school, A. v. D., 17 j., werkman te Zaamslag, tot f 1, subs 1 week tuchtschool, G. K.. 2^ j., landbouwersknecht te Zaamslag, tot f 1, SU')S 1 dag hecht., A. H., 30 j., arbeider te Axel, tot fl, subs. 1 dag hecht., D.v. C., 29 j., landbouwer te Axel, tot fl subs 1 dag hecht., D. E. D., 19 j., landbouwer te Zaamslag tot f 1 subs 1 dag hecht., M. S. Pz., 21 voermansknecht te Zaamslag, tot fl, subs. daê. r jl; 27 j-1 landbouwersknecht te Zaam slag tot 'fl subs. 1 dag hecht., II. M., 20 j., landbouwersknecht te Axel tot f 1 subs 1 dag bppbt A d F., 24 j., landbouwersknecht te Zaamslag'tot f 1 subs 1 dag hecht L W., 19 j., landbouwer te Axel tot f 1 subs 1 dag 1 j i. L. nAiinfn nuiliotnr DT *71111 ;ij go.ui.v.u «---

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2