Antirevolutionair poor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. T FEUILLETON. Ivriet g,eda,c2i.t- Uit de Pers. No. 1107. Woensdag 1 April 1914. lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. France per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN, Inzending van advertentiên vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIÊN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. i INGEZONDEN STUKKEN TE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE!) TE BEZORCIEN BIJ DEN UITOEVER. Advertentiên voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Mopper niet; betaal maar. Nenzen's vroede vaderen hebben verleden week weer in 't zweet huns aanschijns gear beid, teneinde de noodige dubbeltjes uit de zakken der burgers over te storten in de gemeentekas. In anderhal ven dag kwamen ze klaar met dezen zwaren arbeid en wie nu weten wil, hoever hij en zijn buurman 't al in de wereld gebracht 'hebben, koope voor 15 cent 't bekende boekje. Ongetwijfeld komt menigeen dan tot de ont dekking, dat hij in 't geldverdienen eigenlijk veel knapper is, dan hij zelf geweten zou hebben, indien de heeren XIII 't hem niet hadden gezegd. Natuurlijk komt die knapheid van den een veel gemakkelijker aan het licht dan van den ander. Arbeiders, die met een paar kinderen t brood verdienen voor een groot gezin, zijn gemakkelijk na te rekenen. Ambtenaren met vast salaris en misschien eenige bijverdiensten, kan men laten betalen voor den laatsten gulden, die binnenkomt. Er zijn er echter ook, die hun inkomen bij duizenden tellen en van wie zelfs onze Raad op geen voeten en vamen na zeggen kan, hoe knap ze wel zijn in 't geldverdienen. Doch één ding is zekerwe kunnen er op rekenen, dat we elk jaar méér moeten betalen. We hebben een melkkoetje op stal, dat ons wel niet veel boter geeft, maar dat toch ieder jaar meer vraagt aan voer. En elk, dien de heeren XIII te pakken kunnen krijgen, moet dat koetje mee in 't leven houden. Zullen we ons daarover beklagen Ons dunkt, neen 1 We ziju indertijd voor dit dure beestje genoeg gewaarschuwd en als 't ons nu wat veel kost, hebben we dat aan ons zelf te wijten Laten we ons troosten met de gedachte, dat we onze, zuur verdiende penningen offeren voor een goed doel. Yan onze dubbeltjes wordt een goed deel besteed, om de kinderen van een klein groepje heeren knap genoeg te maken, om straks de burgerij en arbeidersstand met evenveel succes te aoen bloeden als hunne vaders 't thans reeds doen. Die eer moet ons ook wat waard zijn. En daarom: mopper niet; betaal maar. 3) EEN VERTELLING (Voor Kinderen.) Frits is bang, dat de aanwezigen hem zul len bemerken en hij haast zich naar het achtereinde te sluipen, waar hij met hoog- roode wangen, glinsterende oogen, maar een benauwd hart, rondkijkt. Op dit oogenblik hield de muziek, die tot heden allerlei liedjes en straatdeunen ge speeld had op, en Frits zag, hoe twee mannen begonnen, om zoowat 4 Meter boven den grond een stalen koord te spannen tussclien twee palen. Zij trokken het stevig aan en daar hing de strakgespannen draad, zoodat ieder hem goed kon zien. Onder den draad op den vloer werd een dikke laag zaagsel neergelegd en nu scheen alles voor de komende ver tooning gereed te zijn. De muzikanten hervatten hun werk, en terwijl de schrille, schreeuwende tonen door de ruimte drongen, verscheen door een zij- Professorale kleurenblindheid. Eemge dagen geleden sprak professor Eerd- mans, het jongste Tweede-Kamerlid, te Vlis- singen voor de afdeeling van den Vrijzinnigen Bond in Zeeland. Ohder ons Persoverzicht geven we van de rede liet verslag uit de Midd. Courant, ten einde onzeu lezers te doen zien, aan welk een ongeneeslijke bekrompenheid van blik ook deze liberale professor lijdt. 't Is nog altijd dezelfde geschiedenis alleen bij de vrijzinnigen is de vrijheid veilig. Om zoo iets vol te houden, moet men toch de geschiedenis van de laatste halve eeuw niet mee doorleefd hebbeu. Vrijheid voor iedereen ja, mits hij 't met de vrijzinnigheid eens is en ander3straf voor de rest, niet het minst in de beurs! Alleen bij de vrijzinnigen is de maatschap pelijke orde veilig. We zouden zoo zeggen een vrij merkwaardige uitspraak voor iemand, die 't jaar 1903 tocli ook mee beleefd heeft. 't Vermakelijkst vinden we echter dezen professor, als l"ij 't heeft over de vrijheid van onderwijs. Bij de vrijzinnigheid is alleen de vrijheid op ieder gebied veilig, doch vrijheid op 't terrein van onderwijs zou ons onze internatio nale positie doen verliezen en daarom Alleen aan de vrijzinnigen danken Roomsch- Katholieken en Anti-revolutienairen hun poli tieke vrijheidhoe ondankbaar dat ze die vrijheid misbruikt hebben, om de vrijzinnigheid in de minderheid te brengen. De sociaal-democraten missen de persoon lijke vrijheiddie alleen vinden we hij de vrijzinnigen. Alleen, om bijv. benoemd te worden tot professor aan de door allen betaalde Rijks universiteit dient men hij voorkeur vrijzinnig te zijn. Dan loopt immers alles als van een leien dakje wordt een ander benoemd, dan komen daarover de gemoederen in beweging niet het minst de vrijzinnige gemoederen. Inderdaad, professor Eerdmans zal wel een heel knap man zijn, immers ook hij is vrijzinnig, doch hij lijdt ongetwijfeld aan kleurenblind heid. IIij 'kent alleen liet grauw der vrijzin- lieid. De Midd. Courant zegt, dat de opkomst slechts matig was. Het verslag geeft ons niet den indruk, dat er na 't hooren dezer professorale zelfverheer lijking groote geestdrift was bij het matig getal der hoorders. Wat ons trouwens niet verwondert. Deze verheerlijking van de vrijzinnigheid is te zeer in strijd met de feiten, dan dat zelfs de Vlissingsclie vrijzinnigen dit niet zouden deur een knaap van denzelfden leeftijd als onze Frits. Hij was zonderling gekleed. Een nauw sluitend, dun tricotpakje, van roode kleur, waarin hij het zeker niet warm kon hebben, bedekte zijn lichaam. Zijn hoofd was gesierd met een vreemde, gele muts, die van hellen was voorzien, welke bij iedere beweging, die de knaap maakte, luid rinkèlden. In zijn hand droeg hij een soort paraplu, open. Frits kon zijn oogen niet van hem afwenden. Hij was één en al verbazing. Hij volgde al zijn bewegingen. Daar liep de kleine koord danser, want dat was de arme jongen, naar éen der palen toe, waaraan de stalen draad was vastgemaakt, en klom terwijl de muziek nog harder zich deed hooren, als een eek horentje naar boven. Daar gekomen, zette hij den eenen voet op den dunnen, smallen draad en hield zich een oogenblik met de handen aan den paal vast. Plotseling zweeg de muziek en in spanning keken honderden oogen naar den kleinen koorddanser. Frits durfde er bijna niet naar kijken. Moest die jongen op dat dunne koord loopen,zonder zich vast te kunnen houden liij had wel willen roepen „doe het toch nietals ge valt, krijgt go een ongeluk 't is zoo gevaarlijk gevoeld hebben. Maar leerrijk was liet betoog ongetwijfeld daarin had de heer Van Niftrik gelijk. 't Is alleen maar jammer, dat de vrijzinnig heid zoo liardleerscli is, dat bij hen liet leer rijkste betoog weinig baat. Lezing Prof. Dr. B. D. Eerdmans. Prof. dr. B. D. Eerdmans, lid der Tweede Kamer hield voor de afdeeling Vlissingen van den Vrijzinnigen Bond in Zeeland een lezing over Vrijzinnige politiek een nationaal belang in vergelijking met de vorige week, toen de heer uir. H. P. Marchant optrad, was de op komst ditmaal slechts matig. De voorzitter de heer J. G. van Niftrik heette mef een kort woord de aanwezigen welkom, waarin hij de hoop uitsprak dat liet optreden van de heeren Marchant en Eerd mans, krachtig zou medewerken tot het ver spreiden van de vrijzinnige beginselen. Prof. Eerdmans zijn rede aanvangende, wees er op, dat hij niet bedoelde namens een be paalde partij te spreken want juist zou hij trachten aan te toonen, dat het noodzakelijk is in den breede vrijzinnig te zijn. Wij Nederlanders in het bijzonder hebben een zeer sterk nationaal gevoel, dat zich meer speciaal uit in een gevoel voor vrijheid, veel meer dan bij andere volkeren. Dit gevoel voor vrijheid hebben wij geërfd van onze voor vaderen, die den worstelstrijd tegen Spanje hebben aangebonden; het is de kern van onze nationaliteit en liet is de bedoeling der vrij zinnige politiek dat meer naar Voren te brengen, waardoor die politiek direct komt tc staan tegen de clericale. Het is beslist onjuist als men beweert, dat de regeering der republiek in de Vereenigde Nederlanden in den grond Calvinistisch was. De kerk stond in die dagen ondei het staats kundig gezagzjj heeft echter altijd door ge tracht zich van dat gezag te onttrekken en zelf haar invloed in het landsbestuur te ves tigen. Dit is haar vroeger nooit gelukt en het politiek gezag heeft zich altijd met overleg buiten de kerkelijke kwesties gehouden, nadat het leergeld had betaald met de Dordtsclie Synode van 1619 en de daaruit voortgesproten godsdiensttwisten, i Elk rechtgeaard Nederlander heeft van buis uit een zekere mate van vrijheidsgevoel be houden, waardoor hij zich verzet, als men hem al te veel aan banden wil liggen dit uit zich vooral bij onze vrijzinnig voelende landge- nooten. De liberalen zijn liet geweest, die liet beginsel van vrijheid en verdraagzaam heid in onze grondwet liehben vastgelegd Maar hij durfde niet roepen. Was het niet slecht van al die mannen en vrouwen, die daar zaten te kijken, dat ze het toelieten, dat die kleine jongen z'n le ven ging wagen, alleen maar om hun plezier te doen Was het niet goddeloos; was liet niet een groote zonde Ja, vader had wel gelijk gehad. O, als daar eens op dat koord een kind van die menschen, die nu zoo nieuwsgierig zaten te tijken, had moeten loopen 1 Als Frits het eens had moeten doen Frits werd hoe langer, hoe angstiger. Toch moest hij kijken. Toch wilde hij zien, als bonsde liem ook het hart in de keel. Zie, daar laat de knaap den paal voorzichtig en langzaam los en daar staat hij, zonder eenig steunsel, vier Meter hoog boven den grond, op den smallen draad. Zijn armen zweven heen en weer en met de rechterhand zwaait hij liet scherm boven liet hoofd, om zich te beter in evenwicht te kunnen houden. Daar verzet hij den voet, en, met korte, kleine pasjes loopt hij, al buigende en draaiende naar het andere eind, waar hij den paal vastgrijpt en stilstaat. Nu is het een oogenblik een leven van be lang. Meu klapt in de handen, men trapt met de voeten, dat de grond er van dreunt, om den kleinen koorddanser te kennen te Thorbecke was daarvan de man. Deze heeft echter, toen hij dat schoone beginsel tot uiting bracht, niet voorzien, dat liij daardoor juist een macht in de hand werkte, waartegen zijn beginsel eigenlijk was gericht. De katho lieke kerk heeft gretig geprofiteerd van liet vrijheidsbeginsel. Ook de opkomst van een protestantsch godsdienstige partij is daarvan het gevolg geweest, die echter van den be ginne alleen rechts was hij de korkelijke stembus, niet bij de politiek. Dit laatste is er pas ingebracht door dr. Kuyper. Op die wijze ,zijn ten slotte de liberalen in den druk gekomen tusschen partijen, wier ontstaan door hen mogelijk was gemaakt. Pas in den laat sten Jtijd is men dat in liberale kringen gaan beseffen, toen door die nieuwe machten de Nederlanders in hun nationaal bezit, hun vrij heidsgenot, werden aangetast, toen het hier den weg op dreigde te gaan van onze Ooste lijke naburen. Gaan we den uitslag der verkiezingen van verleden zomer na, dan zien we, dat overal, niet alleen daar, waar de liberalen nieuwe zetels hebben veroverd, maar ook elders, de clericale steinmencijfers aanmerkelijk zijn teruggeloopen. Dit bewijst, dat de uitslag dier verkiezingen niet alleen geweten kan worden aan de wisselvalligheid der fórtuin, doch dat een nieuwe geest onder ons volk is wakker geworden, die ieder zijn persoonlijke vrijheid wil toekennen. Slechts onder een liberaal bewind is liet mogelijk, dat die vrijheid, die iedere Neder lander als nationaal goed bezit, niet wordt aangerand. Om nog eens te wijzen op het onderwijs vraagstuk, zeker is niet te ontkennen, dat men meer zal bereiken door eenheid in het onder wijs dan door verdeeldheid daarin. Vroeger stond het onderwijs onmiddellijk onder toe zicht van den staat. Later kregen we daarin echter was die vrijheid in den Fran sclicn tijd niet volkomen en die geest werkte na in liet tijdperk van onze vereeniging met België. Reeds toen werd de kreet voor bij zonder onderwijs gehoord. Pas in dc schoolwet van 1857 werd de volkomen vrijheid van onderwijs gewaarborgd. Wel was de Staat genegen subsidie te verleenen aan bijzondere scholen, mits liet onderwijs aldaar geen aan stoot zou kunnen geven. Dit beginsel heeft den schoolstrijd doen ontbranden, die nu nog ons volk in twee vijandelijke deelen scheidt en jlie als het clericale beginsel hierin op den duur zal overwinnen, ons volk zal verdeelen in onderscheidene elkaar vijandige fracties. De liberale politiek wil althans niet ons op voeden tot vijanden onzer medeburgers. Zij heeft in haar vaandel de zinspreuk Eendracht maakt macht en om die eendracht te bereiken geven, hoe mooi men zijn kunsten vindt. Maar Frits kan er niet aan meedoen en met schrik bemerkt hij, hoe de jongen zich in beweging stelt om voor de tweede maal den gevaarlijken tocht te ondernemen, ditmaal zonder scherm. Het wordt weer doodstil. 't Lijkt wel, of elke stap van den knaap Frits boven op het hart treft en het gerinkel der belletjes klinkt hem als doodsgelui in de ooren. Frits weet bijna niet meer, waar liij isin zijn gedachten loopt bij mee over liet koord iédere zwaai, iedere zwenking voert hij mee uit. Halverwege is de jongen reeds gevorderd opeenseen vreeselijke gil 1 neen, gegil, geschreeuw uit houderden kelenver warring en rumoer De knaap is omlaag gestortliij heeft liet evenwicht verloren en ligt daar, 4 Meter lager dan waar hij pas stond, bewegingloos neer 1 Ieder dringt naar vorenieder wil zien ieder wil helpen, maar is dat geen tvreede barmhartigheid Frits dringt niet naar voren. Hij heeft meegegild, toen de kleine koorddanser viel, maar toen heeft een groote angst hem aan gegrepen, en als brandde de grond hem onder de voeten is hij weggeijld naar buiten 1 (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDIA. vr„

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1