Biiiteiilaiidscli Overzicht. Biimeiilandscli Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. groot mogelijk leger van vrijzinnigen op de been moet worden gebracht. Wat toch zou het gevolg thans van een fusie zijn? Dat in die vergadering, waarin het punt in behande ling zou komen, groote verdeeldheid zou ont staan over het te vormen program. Dit pro gram zon een midden-formule moeten zijn, en dat zou noch de vrijzinnig-democraten, noch de vrije liberalen kunnen bevredigen. Een scheuring zou het gevolg kunnen zijn. Het is waar, de verschillen zijn minder groot dan vroeger, maar de fractiegeest bestaat nog, getuige dat het zoo ontzettend veel moeite kost, de concentratie bijeen te houden. Is het bij voorbeeld niet treurig, dat het in een stad als Den Haag zooveel moeite kost bij de raadsverkiezingen de liberale zetels te behouden Men moet dus alles doen om de concentratie te versterken en meer samen werking onder de vrijzinnigen te verkrijgen. Het district Emmen gaf een goed voorbeeld alle afdeelingen zijn daar bij de centrale aan gesloten. Wanneer de concentratie eenige jaren goed heeft gewérkt, kan men vei der gaan dan is intusschen de tijd voor een fnsie gekomén, doch thans nog niet. Al die kies- vereenigingen, al die fracties, welke thans bestaan, zijn geen doel, maar moeten het middel zijn om het doel te bereiken. De heer Haasken, van Noordbarge, dankte den heer Borgesius voor zijn duidelijke uiteen zetting maar toch is het hem nog niet duidelijk, waarom thans de tijd voor een fusie nog niet rijp zou zijn. Heeft het Nederlandsche volk dan nog niet genoeg kennis gemaakt met de ellende, die de clericale regeering gebracht heeft, bij voorbeeld op onderwijsgebied? Wanneer,'zou spreker willen vragen, is de tijd dan wel rijp Misschien als het te laat is en als we geheel zuchten onder de geeste lijkheid TT De heer Borgesius zeide, dat de heer Haasken hem blijkbaar niet goed had begrepen. Spreker zou niets liever willen dan een fusie, maar wanneer die thans tot stand kwam, zou die onder de gegeven omstandigheden de eenheid verzwakkende concentratie zou weer in ge vaar worden gebracht, en dat toch wil niemand van ons. Wij hebben thans een basis van samenwerking, en we moeten zorgen, dat die niet in gevaar wordt gebracht. De heer Ter Borcli, van Exloo, hoewel sterk voor een fusie zijnde, verklaarde zich na het liooren van mr. Borgesius thans tegen de motie. De lieer Vriend, van Exloo, gaf in over weging, over de motie geen stemming uit te lokken, doch haar in portefeuille te houden tot beter tijd en gelegenheid. De heer Borgesius wenschte nog in aanslui ting met hetgeen hij gezegd had, te verklaren, dat hij het betreurde, dat in Noord Holland een provinciale bond van vrijzinnige kiesver- eenigingen is opgericht, die zal staan op het program der Liberale Unie. Spreker hoopte, dat°Drente, dat altijd getoond heeft een goed politiek inzicht te hebben, dit voorbeeld niet zal volgen. Hierna werd op voorstel van het bestuur besloten, de motie in te trekken en-werd bij acclamatie de volgende motie aangenomén De centrale liberale kiesvereeniging Drentln- na, de hoop uitsprekende, dat in de toekomst de bestaande concentratie tot fusie van de verschillende vrijzinnige fracties zal kunnen leiden, maar inziende, dat in de tegenwoordige omstandigheden dit nog niet bereikbaar is, spreekt den wensch uit, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de bestaande concen tratie nog te versterken en in de centrale kiesvereenigingen de verschillende afdeelingen, tot welke fractie zij ook behooren, op te nemen, en besluit deze niotie ter kennis te brengen van het centrale comité der vrijzinnigen. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. Mevrouw Caillaux verhoord. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. H. M. de Koningin is Zaterdagmiddag in open rijtuig met H. K. H. de Prinses narr het IIoll. spoorstation ir. Den Haag gereden, om met den gewonen trein, waaraan als voorgedeelte de koninklijke salonrijtuigen werden verbonden, naar Amsterdam te vertrekken. Bij het vertrek naar de hoofdstad was 11. M. vergezeld door verscheidene leden van het «evolg De Koningin gebruikte met het Prinsesje het middagontbijt in den trein. H. M. keert a. s. Woensdagnamiddag in de residentie terug. Zaterdagnamiddag te kwart over t én is II. M. de Koningin, vergezeld van II. K. H. Prinses Juliana en met klein gevolg, per gewonen trein, waarin een hofsalonrijtuig was gekoppeld, te Amsterdam aangekomen. Op het eerste perron was de burgemeester jhr. mr. dr. A. Roëll, ter verwelkoming aanwezig. H. M. droeg een grijs mantelpak. Prinses Juliana was in het wit gekleed. Een talrijke menschenmenigte wachtte de komst van H. M. en Prinses Juliana af. In een open landauer, waarin Prinses Juliana tegenover haar moeder had plaats genomen, werd naar het Koninklijke paleis op den Dam gereden, terwijl uit het publiek een hartelijk gejuich opging, hetwelk de Koningin en Haar dochtertje vriendelijk wuivend beantwoordden. Onmiddellijk nadat'Zij aan het paleis afgestapt waren, werd daarop de Koninklijke standaard geheschen, en kort daarna verschenen moeder en dochter een oogenblik op het balcon, geest driftig door de groote menschenmenigte op den Dam toegejuicht, Mevrouw Caillaux is in het Paleis van Justitie door den rechter van instructie ge hoord, schrijft de N. R. C. Zeer strenge maat regelen waren getroffen om haar aan do nieuws gierigheid van het publiek, journalisten en fotografen te onttrekken. Zij was gekleed in een zwarten bontmantel, zwarte hoed met aigrette en droeg den bontmof, waarin zij Maandagavond de revolver verborgen had. Te 2 uur begon het verhoor. Wilt u mij in het kort uw leven vertellen vroeg de rechter. Mevrouw Caillaux was eerst zeer bewogen. Na eenig wachten zeide zij Jo. a.In 1894 ben ik getrouwd met den heer Léo Claretie, uit dat huwelijk heb ik twee dochters gehad. Eén stierf 6 maanden oud. Mijn andere dochter Germène is thans 19 jaar oud. In 1908 is echtscheiding uitgesproken te mijnen gunste. Drie jaar later trad ik in liet hu welijk met den heer Caillaux, die toen minis ter-president was. Wij koesterden de groot ste liefde voor elkander. Het was hetgeen men een mariage d'amour noemt. Wij hadden beiden fortuin, dat ons onafhankelijk maakte. Bij de herinnering aan haar huwelijk werd mevrouw^ Caillaux zeer bewogen en weende gedurende eenigen tijd. Toen zij zich een beetje hersteld had, legde zij er grooten na druk op, dat het huwelijk met den heer Cail laux zeer gelukkig was. Zij nam geheel cn al deel aan het leven van haar man, ook aan zijn politieke leven, daarom ook was de ver schrikkelijke campagne die sedert geruimen tijd tegeii den lieer Caillaux gevoerd werd, haar zoozeer ter harte gegaan. Reeds twee jaar geleden, naar aanleiding van het afstaan van een deel van Fransch Kongo aan Duitsch- land, had men een groote lastercampagne tegen haar man gevoerd. Sedert Caillaux in het kabinet-Doumergue getreden was, was de veldtocht zoo hevig geworden, dat zij overal rondom zjch vijandschap gevoeld had. Wan neer zij een salon binnenkwam, merkte zij, dat de mensclien zich van haar afkeerden. Zij gaf vervolgens een beschrijving van haar geestestoestand tot aan den dag van het dra ma. In een volgend verhoor zal zij mede- deelingen doen over het drama zelf. Mevr. Caillaux heeft den rechter van in structie meegedeeld, dat vooral de publicatie in de Figaro van den particulieren brief, door Caillaux aan haar gericht en onderteekend „Ton Jo", haar buiten zich zelf heeft gebracht. Die brief was in handen van iemand, die ook twee brieven had, door haar aan Caillaux ge richt voor hun huwelijk. Zij vreesde, dat Calmette ook die openbaar zou maken. Eerst dacht zij er aan Calmette te doen dagvaarden, doch zij voorzag, dat hij niettemin met zijn publicatie zou voortgaan. Toen heeft zij daaromtrent een onderhoud gehad met den president der rechtbank, Monnier. De scheepsramp te Venetië. ,Den gcheelen nacht hebben duikers met sterke electrische lampen naar de lijken der verdronken passagiers en naar de stoomboot van de gemeentelijke stoomvaartmij. gezocht. Om 1 uur Zaterdagnacht waren 11 lijken ge borgen. Zaterdagochtend om half zes is de boot gevonden en gelicht en enkele lijken eruit gehaald. Ze zijn nog niet herkend. Daar de boot, die gekanteld was, vol modder zit, is het mogelijk dat er nog meer lijken in zijn. Ter hoogte van den achtersteven is de ver gane boot gescheurd. Dat verklaart het snelle zinken. De aanvaring met de torpedoboot schyut veroorzaakt te zijn door nalatigheid van het personeel op het stoombootje. De machinisten en stokers waren, naar men zegt, toen*de ramp gebeurde niet op hun post, doch aan dek, om naar een watervliegtuig te zien dat juist boven de boot vloog. Er zijn in het geheel 14 lijken geborgen, 37 passagiers zijn gered. Het duel te Metz. heer A. C. Lensen inzake aanhouding adres van de gemeentewerklieden, houdende verzoek om verhooging van jaarwedde. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan school D. Op de voordracht zijn geplaatst J. Jansen, M. C. J. R. de Hondt, S. S. Salomé. 5. Wijziging van de begrooting voor 1914. G. Vaststelling kohier hoofdelijken omslag voor 1914. De krijgsraad heeft luitenant Lavalette St. George wegens het tweegevecht met doode- lijken afloop tot 21/i jaar vestingstraf en ont slag uit den militairen dienst veroordeeld. De krijgsraad was van oordeel dat beklaagde het tweegevecht door zijn gedrag heeft uitge lokt en de eer der familie van den door hem gedooden luitenant Ilaage zwaar heeft ge krenkt. Mevrouw Wilson ziek. Dezer dagen moet de echtgenoote van Pre sident Wilson in het Witte Huis zoo ernstig gevallen zijn, dat haar toestand niet geheel zonder gevaar is. Officieel wordt echter het bericht nog niet tegengesproken. Donderdag avond echter deelde haar dochter, miss Mar garet Wilson, ter elfder ure mede, dat zij niet op de receptie ten huize van den Britschen gezant kon verschijnen. De lijfarts Dr. Grayson kon dien dag eveneens geen getuige zijn bij de inzegening van het huwelijk van zijn vriend. Men beschouwe dit als aanwijzingen, dat de toestand ernstig geworden was. Mevrouw Wilson heeft eene operatie ondergaan. TER NEUZEN, 24 Maart 1914. In de op a.s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Stemming over het voorstel van den Aan het Rijkstelefoonnet alhier zijn nieuw aangesloten 79. Bureau Zeeuwscli-Vlaamsche Tramweg Mij., Nieuwstr. 34 en 82. L. P. van Oppen. Gewijzigd is 79 in 81. H. J. K. Bu- walda, Directeur v/h Post- en Telegraafkan toor (woning). Vrijdagavond omstreeks kwart vóór 9 ïtur had in die Nieuwediepstraat bij de Vlooswijk- straat alhier een aanranding met geweld pleging plaats. Een tweetal meisjes van on geveer 14 jaar waren een boodschap wezen doen en gingen huiswaarts. Het regende ont zettend, zoodat ze onder een parapluie liepen. Op eens sprong van achter een ton, behoorende bij de stal van Loof en staande op zij van de drukkerij van dhr. L. een manspersoon op hen toe, greep hen bij de keel beet, en sleurde hen over de straat en zei„ik zal je kapot maken". Een hunner kon niet schreeuwen van schrik, doch het andere meisje schreeuwde uit alle macht. Na ze een eind medegesleurd te hebben, kwam er volk naar buiten geloopen, waarop de aanrander, die eenigzins als heer gekleed was, zijn prooi losliet en het op een loopen zette. Dit gebeurde alles zéér vlug. Juist kwam de politieagent W. door de Vloos- wijkstraat. Deze het leven hoorende, holde direct den kerel achterna, doch deze was den agent te veel voor om hem in het oog te krijgen. De broer van het eene meisje, een dochtertje van Blok uit het Nieuwediep hooren de zyn zusje schreeuwen vloog gewapend, de geweldpleger achterna, doch kon hem niet achterhalen. De politie was den ganschen avond doende, hem op te sporen en be zocht verschillende inrichtingen. Meerder politie-toezicht is zeker gewenscht. Dat die karren bij de stal van Loof in een wagenhuis geplaatst worden, is eene verbetering want daar achter gebeurde nog al eens wat. Een ver betering is niet minder, dat in bet anders zoo donkere Nieuwediep, thans het electrisch licht van de paal op den hoek van het Nieuwediep en de Vlooswijkstraat tot aan den morgen toe branden blijft. Wij hebben ons schromelijk vergist, toen we in óns nummer van Woensdag 18 dezer vermeldden, dat de Belgische visscher D. te Spui dood in zijn bed gevonden was. Integen deel, toen de herbergier bij hem kwam, heeft D. nog een paar minuten geleefd. Gelukkig dat de Tern. Courant, die des Maandags van het geval niets wist en het Woensdagavond nog niet verder brengen kon dan tot de overname van ons bericht, reeds Vrijdag 1.1. kon zoggen, dat het bericht in L. et E. onjuist was geweest. We nemen van deze welwillende correctie gaarne nota. j De kiezerslijst dezer gemeente beval 1585 kiezers voor de Tweede Kamer, 1574 voor de I Provinciale Staten en 1509 voor den gemeen teraad. Het jaar te voren waren deze cijfers 1543, 1534 en 1465. Ten gevolge van welwillende medewer king van den directeur-hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te Middelburg is, naar de M. Crt. verneemt, bij daartoe aangewezen open bare colleges en personen, die uit den aard van hun bedrijf eenigermate kunnen geacht worden daarvan op de hoogte te zijn, geïn formeerd wat naar hun oordeel, behalve de reeds geprojecteerde havens, nog zou behooren te worden verricht, tot verbetering van de los- en laadgelegenheden voor het havenbedrijf te Neuzen. "Daarvan is een dankbaar gebruik gemaakt en is op enkele werken gewezen die noodzakelijk tot stand zouden dienen te komen. Sluiskil. Zondagmiddag werd hier op de cocesfabriek een Belg gearresteerd, die er als electricien werkzaam was. Hij had een electro- magneet ter waarde van ongeveer 100 franc gestolen. Per trein van half 2 werd hij ge- geboeid naar Terneuzen gebracht, en is gister morgen naar Middelburg overgebracht, waar de dievenwagen hem aan het station afhaalde. veroordeeld hebben van dit arrest door hun raadsman cassatie doen aanteekenen. Zaamslag. Zaterdagmorgen werd bij den landbouwer J. v. d. R. alhier, bemerkt dat men zich door opschuiving van het keukenraam tot de keuken toegang had verschaft,en daar uit een rijwiel, en eenige paren schoenen waren ontvreemd. De nachtelijke bezoekers, men vermoedt dat het lieden van over de grens zijn, hadden den losloopenden hond onder den oven opgesloten. Sas van Gent. Zondagmiddag is een stoom boot op de nieuwe brug gevaren. De boot was zonder loods en voer door naar Ier Neuzen alwaar f35000 borgtocht moest ver effend worden. Het vervoer naar Westdorpe geschiedt nu per pont. Het westelijk einde van de brug is een 20 c. M. gezakt en de schade wordt op f 100,000 geschat. Breskens. Naar wij vernemen zal aan de aandeelhouders van den stoomtram Breskens- Maldeghem worden voorgesteld over het af- geloopen jaar 9 procent dividend uit tekeeren. Te Elleweutsdijk is de 65-jarige arbeider P. Koens uit Ovezande, door het schichtig worden van het .paard, van een kar gevallen en bijna onmiddelijk overleden. De man was gehuwd en had 7 kindoren. Voor het in April te Middelburg te houden acte-examen L. O. zijn de volgende deskundigen aangewezen: voor Ned. taal en lezen: W. H.Hasselbach I te Middelburg, C. de Kok te Oosterland, G. L. J. Waanders en C. Weeda, beiden te Mid delburg voor rekenenH. Jongepier en R. van der Welle beiden te Middelburg voor teekenen en schrijven J. Vreeken en J. II. Wattez beiden te Middelburg voor aardrijkskunde C. Hack te Middelburg en J. de Hoog te Goes; voor geschiedenis: mej. M. M. Jungius en P. W. van Milaan beiden te Middelburg; voor kennis der natuur D. H. Coclieret te Rotterdam, F. Maijs te Wilhelminadorp en J. de Meijer te Schoondijke; voor onderwijs en opvoeding: J. G. Nijk te Middelburg en j. E. van der Slikke te VI i ssingr n voor zang A. Coenen te Vlissingen en A Lysen te Middelburg voor vak j: mej. A. S. Beugel en W. de Graaf beiden te Middelburg voor vak k mej. J. de Graaf te Goes en mej. M. J. do Haan te Middelburg. (M. Ct.) Geref. Kerken. Drietal: te Dedemsvaart S. W. Bos te Westergeest, J. Koele wijn te Nieuw-Lekker- land, en H. Meulink te Hendrik-Ido-Ambacht. Tweetalte Veenendaal G. Wisse te Bode graven en R. Zijlstra te Hoogeveen. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Hontenisse dr. W. J. van Lindonk, cand. te Scheveningen te Wanswerd D. E. J. Hupkes te Staphorst. Aangenomennaar IJzendijke J. G. Steen beek, cand. tè Amsterdam. Bedanktvoor Scherpenzeel A. Groeneveld, te Noord-Zijpe. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des lleeren" vergadert a. s. Zondagavond om 6V2 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Hoek. Bij den laatsten storm is veel schade aangericht aan den dijk van den Van Wijk- huijsenpolder. Ook de nieuwe havendam heeft het niet uitgehouden. Deze is, voor zoover hij niet van steenglooiing is voorzien, over hét grootste gedeelte weggeslagen. Was destijds schrijft de M. Crt. de dam door het domeinbestuur van steenen voorzien, zoo was deze schadepost nu niet op rekening der gemeente gekomen. Hoek. De heer J. Wolfert alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Nieuwerk a. d. IJssel en te Ouddorp (Z.-IL). De eerste betrekking is door hem aangenomen. Zaamslag. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is in de arbeiderswoning van P. Sol aan de Kraag ingebroken. Genoemde S. had zijn varken verkocht voor in de veertig gulden. Óm dit geld scheen het te doen te zijn. Een persoon die aangezocht was als mede plichtige, waarschuwde de rijkspolitie. Een tweetal hunner begaven zich op zolder. De inbrekers gekomen zijnde en de kast willende forceeren, werden gearresteerd en weggevoerd door de marechaussees, die op hun kousen naar beneden gekomen waren. Deze kast bevond zich in de kamer, waar de oudjes sliepen. Sol is 82 jaar oud. Zaamslag. De gebr. V kooplieden alhier die door het gerechtshof wegens bedriegelijke bankbreuk tot U/a jaar gevangenisstraf zijn Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 19 Maart 1914. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Behalve de heer Wieland alle leden, aanwezig. 12. Voorstel inzake toe te kennen gratificatie aan Dr. Middelberg. De Voorzitter deelt mede, dat dit voorstel een gevolg is van een destijds ontvangen schrijven van Dr. Middelberg, waarin hij op grond van een andere lezing der verordening dan B. en W. recht heeft op meerder salaris. Over het verschil van lezing waren zij met adressant niet tot overeenstemming gekomen, doch zijn van oordeel dat hem een gratifi catie toekomt. Daarom stellen zij voor deze te verleenen ad f 80,70 ten laste van het dienstjaar 1914, onder voorwaarde dat adressant alsnog de lesuren geeft die hij in Sept. tot half Oct. gegeven zou hebben, indien hij bij den aanvang van den cursus in functie zou zijn getreden en deze lessen in overleg met den directeur verdeelen over zooveel maanden als wenschelijk geacht wordt. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 13. Idem aan W. Temperman. Deze geeft in een adres te kennen dat de ge meente een oproeping gedaan heeft voor de betrek king van leeraar in de Fransche taal en letterkunde en dat wel voor 21 uren en op een aanvangsjaar- wedde van f2000; dat naar aanleiding van deze oproeping door hem naar die betrekking is gesolliciteerd, waarop be noeming is gevolgd dat bij aanvaarding der betrekking aan de rt. en mulo-school gezamenlijk slechts 20 uren in be doeld vak moe6t worden les gegeven: dat dientengevolge het salaris in afwijking van gedanen oproep is vastgesteld op f 1800. Redenen waarom hij verzoekt zijn salaris te willen bepalen op f2000 en wel met ingang van 1 Nov. 1913- Het voorstel van B- en W om aan adressant ten laste van 1914 een schadevergoeding toe te kennen van f74, op grond dat deze is opgeroepen op een aantal lesuren van 21 en slechts het onderwijs in de Fransche taal en letterkunde gedurende 20 les uren per week is opgedragen, wordt z. h. s. aan genomen. 14. Voorstel in zake aankoop motor3puit. De Voorzitter herinnert er aan dat er destijds van het bestuur der vrijwillige brandweer een adres

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2