Htttirmlutionaf! voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Gem eenter a a d. FEUILLETON. IbTIet grecLeucli:t- Uit de Pers. No. 1105. Woensdag 25 Maart 1914. He Jaargang. Franc® ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00M Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. I INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. UITGEVER. iJ Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Donderdag den 16 Maart 1914, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 24 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A V Patrimonium. Maandag en Dinsdag hield liet Nederl. Werk liedenverbond, Patrimonium te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene vergadering. Aan de N. R. C. ontleenen wij het volgend verslag De voorzitter, de heer P. van Vliet, opende de vergadering met een rede, waarin hij eraan herinnerde, dat tijdens de vorige jaarlijksche vergadering, te Rotterdam gehouden, de voor bereiding van den verkiezingsstrijd reeds be gonnen was. De aanval op het kabinet-Heems kerk, van de zijde der geconcentreerde linksche partijen en niet minder fel door de S. D. A. Partij, was reeds aangevangen en nam [steeds in hevigheid toe. Tarief, Herv. Kerk, weg met Rome, algein. kiesrecht, staatspensioen en geen verplichte verzekering enz., hebben daarbij dienst moeten doen, om het zittend kabinet op zij te dringen. De gevolgen zijn bekend. De concentratie van al wat zich vrijzinnig noemt, de eenmaal oppermachtige liberale partij, heeft bet niet verder kunnen brengen dan tot een minderheid, zoodat zij alleen door aansluiting aan de S. D. A. Partij boven de rechterzijde uit kon komen en een meerderheid vormen. Spr. herinnerde voorts aan de weigering der ministers-portefeuilles der S.D.A.P. en de op lossing der crisis door het optreden van een extra-parlementair kabinet, van mr. Cort v. d. Linden die krachtens den bij de jongste ver kiezing gebleken volkswil, de twee punten kiesrecht en staatspensioen zou trachten ten uitvoer te brengen, terwijl tevens de nog altijd hangende schoolstrijd zal getracht worden tot een minnelijke oplossing te brengen. Dat het noodzakelijk was de invoering van dit Staatspensioen mogelijk te maken, door de opneming in het kabinet van mr. Treub, den meest feilen bestrijder van dit conoentratiepunt heeft zoo zeer de algemeene verbazing van heel het land gewekt, dat het niet noodig Is daarvan nog iets te zeggen. Aangaande de plannen van minister Treub zeide spreker Wij, de Chr. arbeiders in het algemeen, en daarónder de mannen van Patrimonium niet i) EEN VERTELLING (voor Kinderen.) I. Een verboden uitstapje. Het was een gure winteravond in het dorpje Veldenwei, even guur als in andere dorpjes. De wind rukte aan deuren en blinden, huilde door de schoorsteenen en deed de huizen die niet al te stevig meer waren, somwijlen schudden en beven. Het begon reeds knapjes donker te worden en de straten werden nog verlatener en on gezelliger. De meeste menschen hielden zich dan ook maar binnen, om daar bij het vrien delijk lamplicht en een kopje warme koffie het ruwe weer daarbuiten te vergeten, al werden ze er telkens weer aan herinnerd, wanneer het bulderen van den wind tot in de huizen binnendrong. Toch, mochten de meesten in huis zijn ge bleven, telkens kon men in de eenzame Dorp straat tusschen de windvlagen door het geluid het minst, hebben jaren lang gestreden voor eene verplichte verzekering, die zou voorzien in de gevolgen van invaliditeit en ouderdom, niet bij wijze van aalmoes, maar als een recht, waarvoor men ook onzerzijds bereid was, bij vele andere verplichtingen tegenover kerk en school, een deel der kosten te dragen wij hebben thans het recht onze teleurstelling over dezen loop van zaken uit te sproken. Het vorig kabinet had door den stoeren arbeid van den arbeidsminister in dat kabinet, liet eindelijk zoo ver gebracht, dat zoowel de Ziektewet, als de Inv. en Oud. verzekering tot stand waren gekomen. De invoering daarvan binnen bepaalden tijd stond vast. Als men kalm nagaat, wat thans de ge volgen zijn van een met zooveel felheid ge- voerden stembusstrijd ten opzichte van het groote belang der sociale wetgeving, dan rijst de vraag: wat staat er op dit oogenblik vast, wat hebben wij te wachten van de Invalidi teitsverzekering, als die inzake Ouderdom mocht ingeruild worden tegen de nieuwe be deeling der behoeftigen volgens liet ontwerp- Treub Een andere vraag isof het tegenwoprdig kabinet toen het verplichte Invaliditeitsver zekering uitbreiding van de verplichte Ziekte- verz., de defensie en tegemoetkoming aan de Vrije School mede in haar program opnam, daarbij met den gebleken Volkswil rekening heeft gehouden, en waar de beteekenis van dit begrip zoo weinig vaststaat, niet bet minst op deze punten de gekozen grondslag bijster soliede zal blijken. Hoe het ook zij, bet zor gelijke van den toestand voor de sociale wet geving, komt niet alleen voort uit vrees voor een minder gewenscliten vorm van de te wachten maatregelen, maar veel meer uit de zorg, dat door dit alles eene groote storing zal komen in dit gewichtig onderdeel der so ciale hervorming. Het komt mij voor, zoo vervolgde spr., dat we te midden van deze onzekerheid waak zaam dienen te zijn, en voorts af te wachten, wat God uit dezen verwarden toestand zal doen geboren worden. Het blijft onder ons, ik ben er zeker van, dan ook zoodat de leden van liet verbond gelijk in het verleden, zoo in de toekomst, ook bij hun politiek streven rouw zullen blijven aan de overtuiging, dat de geestelijke belangen voorop gaan, omdat ook de stoffe lijke belangen door de geestelijke worden be- heerscht en daarom de leuze zullen blijven handhaven Tegen de Revolutie liet Evangelie. In de tweede plaats een enkel woord over onze eigen organisatie als algemeen Chr. Sociaal Verbond en onze verhouding tot onze medestanders op dit terrein. Het kan niet ontkend worden, dat na iedere algemeene verkiezingsstrijd, die eindigt met eene nederlaag van ons verwante politieke hooren van voetstappen. Verscheidene be woners van het dorpje begaven zich, blijkbaar met haast om aan den woedenden storm en den dichten motregen, die begon te vallen, te ontkomen, naar een houten gevaarte, dat een eindweegs buiten het dorp, op een ruime weide, was opgeslagen. Hun aantal vermeer derde telkens en tegen zevenen waren reeds velen in de wijd geopende deuren verdwenen. Het was wel geen aangenaam tochtje, dat zij te maken hadden, te minder, daar buiten het dorp zelfs geen enkele lantaren het pad ver lichtte, maar dat houten gebouw, en het schitterend licht, dat door de gescheurde en verweerde ruiten heendrong, schenen zooveel schoons en heerlijks te beloven, dat zij het er voor over hadden. Om zeven uur scheen de zaal, (want dezen naam moest het inwendige van het getimmerte dragen), geheel gevuld. De deuren werden tenminste gesloten, en men kon het geluid hooren van enkele blaasinstrumenten, die ge stemd werden. Ge hebt misschien reeds geraden, waartoe dit gebouw dienen moest. Het was nog maar eenige dagen geleden neergezet, en het zou slechts een week blijven staan. Dan zou het weer uit elkaar genomen worden, om op een andere plaats weer te worden opgesteld. De dorpelingen noemdeu het een paardenspel, partijen, eenige inzinking van kracht ook in onze gelederen valt waar te nemen. Daartegenover wordt nieuwe krachtsinspan ning en verhoogde energie vereischt. De verhouding tot andere Chr. honden en tot het Chr. Vakverbond, is, naar spr. op merkte, ook in het afgeloopen jaar van den meest vriendschappelijken aard geweest. Aan het verslag van den secretaris, den heer Noordliof, ontleenen we het volgende Het Verhond heeft, hoewel het als zoodanig geen deel neemt aan de actueele politiek, in de verkiezingsdagen in samenwerking met andere Chr. soc. organisaties een actie gevoerd voor het behoud van het toen zittend kabinet. De uitslag der verkiezingen is door het Ver bond betreurd, met name, omdat daardoor minister Talma is verhinderd zijn arbeid op het gebied der sociale wetgeving te voltooien. Het verslag maakt voorts met dankbaarheid melding van hetgeen deze minister voor de ouden van dagen deed. O. in. werd door het Verbondsbestuur liet initiatief genomen tot een actie ter verkrijging van den vrijen Zaterdagmiddag en verkorting van den arbeidsduur, wat tengevolge heeft gehad, dat voor deze zaak een permanent comité, bestaande uit vertegenwoordigers'van verschillende Chr. werklieden- en vakbonden, in het leven werd geroepen. Eec commissie werd benoemd om een her ziening van het sociaal program te ontwerpen. Deze commissie kwam nog niet geheel met haar arbeid gereed. In het afgeloopen jaar werden 7 nieuwe* afdeelingen opgericht, doch ook weder een zestal opgeheven. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 226. Het Verbondsbestnur is begonnen met liet beleggen van provinciale vergaderingen om zoodoende een nauwere aanraking met de afdeelingen te verkrijgen. Omtrent den arbeid van liet Centr. Bureau van het Verbond vermeldt het verslag, dat in dit jaar ongeveer 190 adviezen werden ver strekt, ook van rechtskundigen aard, betrek king hebbende op zaken rakende het Burg. Wctb. (in liet bijzonder de wet op liet arbeids contract) de woningwet, de invaliditeitswet, enz. Verder werden inlichtingen verschaft om trent allerlei vereenigingsaangelegenheden en voor zoover mogelijk, gegevens verstrekt voor liet behandelen van onderwerpen. De rekening en verantwoording van den penningmeester vermeldt een bedrag van f2676,76 aan ontvangsten, en van f2855,936 aan uitgaven, zoodat er een nadeelig saldo is van f 179,175. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. De voorzitter heette den oud-minister, ds. A. S. Talma welkom. Hij constateerde met groote ingenomenheid, dat de heer Talma maar dit was toch eigenlijk geen passenden naam, daar er geen andere paarden in waren dan die, welke bij verplaatsing van liet ge bouw, de groote, zware wagens moesten trek ken, waarin alles opgeladen werd. Een paarden spel was het dus niet, maar veel beters toch ook niet. Het „spel" diende n.l. tot verblijf van rondtrekkende kunstenmakers, die hier 's avonds de menschen bezig hielden met hun toeren, waarvan ik u straks wel meer ver tellen zal. Maar vóór ik dat doe, moet ik u eerst weer mee terugnemen naar Veldenwei, want daar woont een jongen, met wien ge voor af kennis moet maken. Ik bedoel Frits van den dominé. Dien kent ge nog niet. Maar uit wat ik u van hem ga vertellen, zult ge gauw genoeg kunnen op maken, wat voor een jongen het was. Dat z'n vader dominé is, weet ge nu al. Hij woont op den lioek der Dorpsstraat in een tamelijk mooi en groot huis. Frits is om zes uur al naar bed gebracht, (hij is nog maar negen jaar), en hij ligt rustig te slapen. Dat denkt ge zeker, en dat denkt zijn moeder ook, die in de gezellige huiskamer zich bezig houdt met het verstellen van de kleeren van Frits en van zijn broertjes en zusjeswant Frits is geen kind-alleenze zijn met hun zessen en hij is op éen na de oudste. En als thans weer een werkzaam aandeel neemt in het streven van Patrimonium en sprak den wensch uit, dat het verbood hem in langen tijd niet meer moge missen of het zoude moeten zijn, dat hij weer geroepen wordt tot denzelf den hoogen post, waarvoor hij 5 jaar lang zijn aangename betrekking met het Verbond heeft moeten afbreken. Hiertoe 7.011 Patri monium zeker van harte willen medewerken. De heer Talma werd bij acclamatie benoemd tot lid der commissie van advies herbenoemd werd als lid dezer commissie de heer mr. H. T. van Vegte te Zwolle. De drie periodiek af getreden bestuursleden, de heeren M. de Braai, II. Ouborg en F. Noordliof werden herkozen. Vrijzinnige fusie Uit Emmon meldt men aan de N. R. C. In do heden gehouden algemeene vergade ring van de centrale liberale kiesvereeniging Drenthina is in behandeling gekomen de vroeger aangehouden motie, bedoelende, dat ter kennis van liet centrale comité der vrij zinnigen zal worden gebracht de wensch, dat samensmelting van de vrijzinnige partijen, thans in concentratie vereenigd, tot stand kome. De voorzitter, de heer D. Boersma, opende 11a voorlezing van liet hoofdartikel van de Nieuwe Rotter d. Courant van gister avond de discussie over dit punt. De heer Hoogendoorn, van Klazienaveen,zou allereerst gaarne de meening vernemen van mr. Goeman Borgesius, die ter vergadering aanwezig was. De lieer Borgesius zeide gaarne aan dit verzoek te willen voldoen. Hij zeide, dat uit het artikel van de Nieuwe Rotterd. Courant duidelijk blijkt, dat in het lieele land de motie de aandacht heeft getrokken, en geen wonder, want het is een belangrijke kwestie. Blijk baar verwachtte de Nieuwe Rotterd. Ct. dan ook, dat spr. over deze motie zijn meening zou zeggen, en het is heel natuurlijk, dat de redactie denkt, dat spr. over deze zaak niet kan zwijgen. Na te hebben uiteengezet, wat er is gedaan en ook wat spreker deed om tot eenheid onder de vrijzinnigen te komen, wees spreker op de totstandkoming van de concentratie, die de vraag geeft doen geboren worden, of die concentratie niet kon worden omgezet in een fusie van de verschillende vrijzinnige par tijen. Spreker is van meening, dat, hoe goed een fusie ook zou zijn, op het oogenblik de tijd nog niet is gekomen oin er toe over te gaan, omdat dit eerder een verzwakking dan een versterking van de concentratie tengevolge zou hebben. Spreker is er om intieme rede nen tegen, omdat bij een verkiezing een zoo er zooveel kinderen zijn, is er aardig wat te naaien en te stoppen dat moet ge maar eens aan uw Moeder vragen. Zooals ik zei, Frits sliep niet. Hij deed heel wat anders. Toen zijn moeder, die hem te bed gebracht had, weer naar beneden was gegaan, was Frits heel zachtjes en voorzichtig het bed uitgestapt en was begonnen, zich weer te kleeden. Hij deed dat met een kloppend hart en telkens schrikte hij, wanneer hij eenig geluid meende te hooren. Dat kwam, omdat hij iets deed, wat hij niet mocht doen en omdat hij iets van plan was, dat nog erger was. Nu sprak zijn ge weten en werd hij onrustig. Toch wist zijn moeder niets van wat hij deed en niemand in huis wist liet. Maar Frits' geweten zei hem, dat er toch Eén is, die het zag, die alles weet, voor Wien niets verborgen is. God ziet ons immers altijd en Hij kent zelfs onze gedachten. „Doe hét niet, Frits," zei de stem van binnen maar Frits luisterde er niet naar en ging voort zich geheel aan te kleeden, al was het ook in duizend vreezen. (Wordt vervolgd.) j DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1