mg van J. F. -HEL Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneiizeii. Advert e 111 i n. N. V. Hotel der Nederlanden. PREDIKBEURTEN. CORRESPONDENTIE. Wegens overvloed van copie moeten enkele rubrieken overstaan. 's Gravenhage. De Eerste Kamer heeft heden de begrooting van Binnenlandsche Zaken zon der hoofdelijken stemming aangenomen. Briel. Door de kracht van liet water is een zuiggat in den dijk ontstaan. Van hooi en steenen wordt eene kisting gemaakt. Binnen dijks staat veel kwelwater. Grave. De kisting is thans doorgebroken bij den tempel, dat is bij de aanlegplaats te Over-Hasselt. Over een breedte van 100 me ters drong het water binnen. Men hoopt te kunnen stoppen. Een honderd infanteristen uit Nijmegen zijn bij de Becrsche Maas druk aan het werk, De geheele nacht is te Grave doorgewerkt. Arnhem. De Rijn schijnt hier tot stilstand gekomen te zijn. Maastricht. Uit de provincie Limburg wordt val geseind. Keulen. Van hier wordt 31 cM. val gemeld. Parijs. Het eerste verhoor van de 39-jarige ministersvrouw, mevrouw Caillaux die den redacteur van Le Figaro doodschoot, omdat volgens haar in Frankrijk met de wetten recht meer bestond (zie ons Buitenl. Overzicht), zal Dinsdag plaats hebben. De politie neemt uitgebreide voorzorgsmaat regelen. Venetië. Van hieruit wordt eene ontzettende scheepsramp geseind. Een passagiersboot is door een Torpedo aangevaren. Van de 80 passagiers verdronken er 58, de andere 22 personen werden gered. Het ongeval is aan den stuurman te wijten. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.70 a f 47.721/a. Engelscb per 12— 12. MIDDELBURG, 19 Maart. Ter graanmarkt van beden was de aanvoer wederom zeer gering. Handel van weinig beteekeuis. Noteering van boter en eieren. Boter f0,61 a 0,71, voor particulieren ƒ0,71 per Eieren 100 stuks. Va kilo. 3.80, voor particulieren f 4.20 per DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 21 Maart 10.- 10.49 22 11.27 11.59 23 - 0.22 24 0.44 L2 25 1.19 1.34 26 1.49 2.4 27 2.16 1 2.29 Naamlooze Vennootschap Neuzensche Handel in Bouw materialen, Kalkblusscherij, Cementijzeren Bouwmate- rialentahricage „DE HOOP'' te Neuzen. der bovengenoemde Vennootschap op 7 APRIL 1914, des n.m. te 2 ure, in het hotel Centraal, Markt, TER NEUZEN. Aandeelhouders die de vergadering wenschen bij te wonen, worden herinnerd aan Art. 16 dér Statuten. Voorstellen en punten van behandeling liggen ter lezing ten kantore der Vennootschap Stationsweg. De Directeur, G. F. P. v. d. PEIJL. Ter Neuzen, 20/3(1914. (Hotel 'des Pays-Bas) Ter Neuzen. ALGEMEENE VERGADERING van aandeelhou ders op VRIJDAG 27 MAART, des namiddags om 1.30 uur in het Hótel des Pays-Bas te Ter Neuzen. Voorstellen en punten van behandeling liggen ter lezing ten kantore van Ls. van WaesbergheJanssens te Hulst. Aandeelhouders worden herinnerd aan art. 15 der Statuten. De waarn. Voorzitter van het College van Commissarissen, Mr. P. DIELEMAN. Middelburg, 13 Maart 1914. N i e ii w s t r a a t 28 Ontvangen TER NEUZEN. er geen Bloemen. Veeren. Linten. Garnituren. Minzaam aanbevelend. ring ring aan de ordevaststelling notulen der vorige ver gadering. Deze worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aangenomen a. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring suppletoir kohier schoolgeld openbaar lager onderwijs over 1913 b. Idem van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit, betreffende uitgifte van grond in erfpacht 2e. goedkeuring van een wijziging in een art. der voorwaarden dier uitgifte. c. Idem van Ged. Staten, berichtende goedkeu ring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving der begrooting d. Idem van Ged. Staten, berichtende goedkeu van het kohier schoolgeld 1. o. Ie kw. 1914. Idem van Ged. Staten, berichtende goedkeu der verordening op het heffen van rechten ter gemeeute-secretarie, onder den naam van leges f. Jaarverslag der Gezondheids-Commissiedit zal ter visie der leden gelegd worden g. Kennisgeving van P. M. Geelhoedt, dat hij de benoeming van armenbezoeker aanneemt h. Missive van Ged. Staten, waarbij wordt toe gezonden een besluit van den raad van Clinge, betreffende regeling der jaarmarkt i. Idem van Ged. Staten, waarbij wordt bericht dat zij de reclames H. O. van R. Drost en Nolson voor ongegrond verklaren j. Schrijven van het bestuur van den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren, betreffende be langen van solliciteerende ambtenaren. k. Verslagen rekening en verantwoording der avond-vakteekenschool der vereeniging „Vereenigde Handwerkslieden" over 1913. Hieruit blijkt dat de ontvangsten bedroegen f 1230,995 en de uitgaven f 1244,65, alzoo een nadeelig slot van f13,655. 1. Dankbetuiging van mej. Jansen, werkzaam bij het onderwijs aau school D voor de ontvangen gratificatie m, De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een voorstel hebben omtrent de post van f 100 op de begrooting van 1913, toegestaan voor versiering, beplanting enz. Zij zouden dit willen aanwenden voor het open terrein aan de H. B. S. Eerst is overwogen het plan om dat terrein met een hek af te sluiten, doch daar de kosten hiervan f 600 waren, is men daarvan afgezien. Gepoogd is toen om een andere afrastering te krijgen, die niet zoo duur zou zijn, en ook meer tot verfraaiing strekken zou. Het voorstel is nu om binnen het terrein van af het verlengde gedeelte van het huis vau WBedet plantsoen, graspaden en bloemperken aan te brengen, waarvan aan weerszijden een trottoir komt te leggen van 1,75 M. De kosten hiervan zouden een 100 gld. bedragen. De heer Lensen vraagt of daardoor de post van f100 niet overschreden wordt, daar de post van onvoorziene uitgaven al reeds zoo klein is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat getracht zal worden binnen het bedrag te blijven. Nog deelt de Voorzitter mede dat de bestrating in den Schotschen hoek in orde is, alsmede die in de Verbindingstraat. Voorts dat het Marktplein zal verhoogd worden met chloor-calcium ter voorkoming van stof en dat het voornemen bestaat de volgende week Donderdag een vergadering te beleggen ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag en nog andere punten. 3. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van de commissie tot wering uan schoolverzuim te Ter Neuzen [kom] over 1913. De ontvangsten bedroegen f 199,27 en de uitgaven f 194,355, alzoo een goed slot van f 4,913. Z. h. s. aangenomen. 4. Idem voor Sluiskil. Ontvangsten f 136,85, uitgaven f 59,45, goed slot f 77,41. Eveneens z. h. s. goedgekeurd. 5. Wijziging begrooting voor 1913. In verband hiermede wordt eerst een voorstel tot beschikking over een gedeelte van den post onvoorziene uitgaven 1913 en daarna de wijziging z. h. s. goedgekeurd. 6. Voorstel inzake het vaststellen van een rooilijn. Dit betreft een rooilijn vast te stellen aan weers zijden van den nieuwen verbindingsweg van deze gemeente naar den Prov. weg en wel deze te be palen op 11 M. uit den as van den weg. Z. h. s. aldus besloten, eveneens besloten tot vaststelling eener rooilijn voor het te bouwen Kan tongerecht. 7. Voorstel tot het verleenen- van dispensatie van art. 10 der bouwverordening. Van D. F. Daelman was een adres ingekomen berichtende dat hij zijn woon- en winkelhuis aan de Dijkstraat wenschte te verbouwen en vraagt met het oog op open erf afwijking van art. 10. Het voorstel van B. en W. om het verzoek toe te staan wordt aangenomen. Van de wed. P. J. v. d. Sande was eveneens een adres ingekomen. Zij bericht dat zij hare woning, gelegen aan de Brouwerijstraat no. 10 wenscht te herbouwen ter zelfder grootte als de thans bestaande. De Gezondheids-commissie adviseert het verzoek niet toe te staan daar de open ruimte te klein is, doch geeft in overweging aan het verzoek te vol doen indien het oude waschhuis wordt afgebroken, waardoor grootere open ruimte ontstaat. B. en W. stellen voor vergunning te verleenen onder voorwaarde dat de open ruimte 10 M1 be draagt, wat te verkrijgen is door een kleine ver andering. Gewezen wordt door enkele leden dat het een groote verbetering wordt. Het voorstel wordt aangenomen. 8. Vermindering van den omvang van het on derwijs op de mulo-school. Dit betreft het vak fraaie handwerken. Besloten wordt dit vak uit te lichten en derhalve art. 1 van het reglement in dien zin te wijzigen. 9. Voorstel inzake het verzoek om verhooging van jaarwedde van den gemeente-ontvanger. Het verzoek is van den volgenden inhoud Geeft te kennen, J. A. Klaassen, gemeente-ont vanger te Ter Neuzen, dat de gewone ontvangsten in het dienstjaar 1912 ongeveer het bedrag hebben bereikt, dat naar den maatstaf, opgenomen in het Prov. blad, aan leiding kan geven tot verhooging zijner jaarwedde als gemeente-ontvanger dat bij het afsluiten der rekening over het dienst jaar 1913 blijken zal, dat de bedoelde ontvangsten een bedrag van f 100000 nabij komen dat adressant bovendien beleefdelijk meent onder uwe aandacht te mogen brengen, dat de hulp tot wier aanstelling hij krachtens art. 15 zijner instructie 1_ l:J »n^AnUn fiünnr ion i-twoHiIg kost, beslist noodig is, om alle werkzaamheden, die een goede administratie vereischen naar behooren en op tijd te kunnen doen geschieden dat adressant verplicht was op eigen kosten eene hulp aan te stellen, wilde hij de zekerheid hebben daarover ten allen tijde zoowel onder als buiten de kantooruren te kunnen beschikken dat adressant vertrouwt, dat uw college de over tuiging zal hebben, dat de werkzaamheden aan de betrekking van ontvanger verbonden, niet zonder hulp kunnen worden vereischt. Redenen waarom adressant zich tot uw college wendt met het beleefd verzoek om eene billijke verhoogiug zijnor jaarwedde te willen bevorderen en de tegemoetkoming bedoeld in de laatste alinea art. 12 zijner instructie te bepalen op f 150 per jaar. B. en W. vinden geen vrijheid, zoolang het dienst jaar 1913 niet is afgesloten, de raad te adviseeren Ged. Staten in overweging te geven de jaarwedde te verhoogen. Zij stellen voor het adres aan te houden tot de rekening der gemeente over 1913 voorloopig is vastgesteld. Ter verdere behandeling van dit adres wordt besloten hiervoor in commissoriale vergadering over te gaan. Daarom wordt dit punt verschoven tot het laatste van de agenda. 10. Voorstel inzake het verzoek om verhooging van jaarwedden van de gemeente-werklieden. Het adres is van den volgenden inhoud A. L de Bruijne e. a., allen gemeente-werklieden, geven te kennen, dat zij zich verheugen over hunne opneming in het pensioenfonds, zoowel als over de mildheid, waarmede de gemeente de dienstjaren heeft ingekocht dat hun loon intusschen voor het meerendeel niet groot genoeg is om daarvan een bedrag zeil af te zonderendat feitelijk de verplichting tot betaling van 4% premie neerkomt op vermindering van het tot nu toe genoten inkomen dat de pre miebetaling ook reeds is ingegaan met 1 Oct. 1913 inplaats van met 1 Jan. 1914; dat die vervroegde betaling voor hen al eenigszins eene teleurstelling is, aangezien het een onverwachte niet onaanzien lijke schadepost beteekent en dat de meesten zich bezwaard gevoelen door het vooruitzicht voortaau telkens eene nog altijd hooge bijdrage te moeten afstaan; redenen waarom zij verzoeken een regeling te willen treffen waarbij zij zonder financieel be zwaar voor zichzelf en voor hun gezin, kunnen genieten van de voordeelen der pensioenwet, doordat de gemeente de onkosten geheel voor hare rekening neemt, of althans het daarheen te leiden, dat in komens beneden een zeker bedrag vrijgesteld worden van premiebetaling. B. en W. stellen voor de jaarwedden met t 2U te verhoogen. Het wil hun voorkomen dat eene premiebetaling ad 4 pCt van een jaarwedde van f600 f600 nogal bezwaarlijk is, wanneer men in aanmerking neemt, dat op die betaling niet gere kend is kunnen worden. De jaarwedden zouden dan worden als volgt R. Kurvink f520, C. J. Hangoor f545, C. Leunis fö^O A. L. de Bruijne f610 en met ingang van 1 (januari 1914 f635, E. J. Bakker, G. Faas en J. A. Adriaansen f495 en met ingang van 1 Jan. 1915 f 520; inwerking tredend 1 Januari 1914. De heer D. Scheele vraagt zich af of het wel juist gezien is tot verhooging aver te gaan. Hij zou het beter achten dit jaar een gratificatie te geven en dan bij de volgende begrooting tot ver hooging overgaan. Spreker weet niet of die ver hooging gebaseerd is op meerder werk, want hij heeft gezien dat Zaterdagsavonds laat door ge meentewerklieden moet worden gewerkt, dat hierin bestaat, dat zij gewapend met een mand, alle pa piertjes moeten verzamelen. Billijkheidshalve dienen ze hiervoor betaald te worden. Nu zou het kunnen dat B. en W. dat op 'toog hadden. Spr. zou toch liever zien dat zij dan een gratificatie ontvingen dit jaar en bij de a. s. begrooting de verhooging ter hand nemen. De heer Lensen kan zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W. Het is z.i. geen goed standpunt om de verhooging toe te kennen in ver band met het al of niet kunnen betalen der premie voor het pensioen. Bij de pensioenregeling heeft de gedachte voorgezeten dat zij iets zouden willen betalen en nu hoort men dat zij daartoe niet bij machte zijn. Caan we hierop in dan komen weldra meerdere ambtenaren. Spr. stelt daarom voor deze zaak aanhouden tot de volgende begrooting. De heer de Bruijne zegt, dat ook bij hem, in zake papier te verzamelen, op Zaterdagavond, klachten waren ingekomen hij zou dat werk ook liever betaald zien en dit jaar een gratificatie willen verleenen. De heer de Jager merkt op dat hij, zoolang de Kroon nog geen uitspraak heeft gedaan inzake de salarissen van den burgemeester en secretaris, liever deze zaak zien aangehouden tot tijd en wijle daar van iets bekend is De Voorzitter verdedigt het standpunt van B en W. Zij zijn van oordeel dat het niet mogelijk is de helft in (de premie te betalen. Niet dat er armoede te constateeren is, doch het is toch niet te ontkennen dat elk gezin nu eenmaal gebaseerd is op een zeker inkomenmen is dan aan de uiterste grens en er kan dan niet meer af een zeker bedrag voor pensioen. In dezen zin hebben B. en W. dit opgevat, De financieele toestand der ge meente laat het niet toe groote uitgaven te doen, vandaar dat zij op deze wijze die menschen wilden te hulp komen. Wet nu betreft het papier op te rapen des Za terdagsavonds deelt de Voorzitter mede dat klachten ingekomen waaen omtrent de last die veroorzaakt werd door het veelvuldige papier dat zich vooral in de Noordstraat bevindt. Een poging is gewaagd bij de winkeliers ter voorkoming daarvan, doch zonder resultaat. Toen is besloten omdat we 's Zondags niet wilden laten werken dat iedere gemeentewerkman om beurt Zaterdagsavonds om 10 a ll uur dat overtollige vuil weg te nemen dit nu wordt als proef gedaan. De bedoeling is om daar later één man voor te nemen, die daarvoor in aanmerking wil komen en deze dan een extra betaling toe te kennen. De heer Lensen handhaaft zijn meening dat de verhooging op een verkeerd standpunt gebaseerd is De heer Waalkes acht het wenschelijk om te onderzoeken of zij voldoende betaald worden naar het werk dat zij mesteeren. Is dit niet zoo dan dient het salaris verhoogd te worden en dit kan bij de a s. begrooting geschieden. De heer Dees merkt op waarom hij met het voorstel is meegegaan nl. dat ook hij van meening is dat sommigen in betrekking tot hun inkomen aan de uiterste grens staan, dus in den zin van een tegemoetkoming. Het voorstel-Lensen als zijnde van de verste strekking, n.l. aanhouden tot de begrooting, wordt in stemming gebracht. Voor stemmen de heeren Moggré; tegen de heeren Eijke, D. Scheele, Visser, Dees, De Jager en R. Scheele, zoodat de stemmen staken en dit voorstel de volgende vergadering in stemming komt. II. Voorstel inzake toe te kennen gratificatie aan de telegrambestelster M. Goossen. Het voorstel is om een gratificatie over 1913 toe te kennen van f 67.70. Dit wordt z. h. s. aangenomen. Het verslag over de behandeling der volgende punten hopen we in een volgend nummer te plaat sen, daar anders met het oog op de vele discussies welke daarvover gehouden zijn, ons verslag te veel plaats innemen zal. In hét kort zij nog meegedeeld dat omtrent het punt aankoop motorspuit besloten is op voorstel van B. en W. om le |over te gaan tot een des kundig onderzoek en taxatie der motorspuit van de vrijwillige Brandweer; 2e bij geblekebgeschikt heid de spuit aau te koopen, tegen zoo laag moge- lijken prijs en de betaling te doen geschieden in b. v. 5 jaarl. termijneu en 3e een reorganisatie van het brandweerkorps vast te stellen. De verordening op het verblijven van woon wagens is vastgesteld, waardoor verboden wordt dat deze zich in gemeente bevinden. Omtrent een regeling jaarwedde nievw te benoe men ambtenaar ter secretarie is besloten een op roeping te doen voor een tijdelijk klerk ad f 450, nadat verworpen was een voorstel van den Voor zitter om een oproep te doen voor een gediplomeerd ambtenaar ad f 600. Omtrent het adres van den gemeente-ontvanger wordt besloten dit aan te houden totdat men een ondersroek ingesteld heeft omtrent den omvang van zijn werkzaamheden in verband mot een daaraan toe te voegen hulp. Het voorstel van de heeren Moggré e. a. om ,n de plaatselijke bladen gratis de inlichtingen van den burgerlijken stand te verleenen, werd ver worpen met 75 stemmen. gerechtigd is en die een gedeelte zijner jaarwedde Lensen, de Foijter, de Biuijne, Donze, Waalkes en AXEL. Huwelijks-aangiften. 5 Maart. Johannes de Kubber (van Ter Neuzen), oud 25 j., jm. en Suzanna Adriana Verberkmoes, oud 22 j., jd. 12 Maart. Jacobus de Feijter (van Koewacht), oud 19 j., jm. en Cornelia Jacomina de Feijter, oud 18 j., jd. Geboorten. 3 Maart. Willem, z. van Gerard Meesen en van Cornelia Pieternella de Feijter. 6 Maart. Suzanna, d. van Jacob Geensen en van Suzanna Buijze. 7 Maart. Cornelis Elizabeth, d. van Cornelis Verstraten en van Cornelia Dobbelaar. 12 Maart. Maria Magdalena, d. van Jacobus Bakker en van Cornelia Maria van Bendegem. Alina Maria, d. van Jules Marie Joseph van der Bon en van Marie Virginie Louise Boënne. 13 Maart. Adriaan, z. van Adriaan de Pooler en van Janna Maria Diele- man. 14 Maart. Geertrui Wilhelmina, d. van Andries Cornelis van Espen en van Johanna Rouw. Overlijden. 1 Maart. Marinus Lambertus van Vessem, oud 50 j., z. van Marinus Joris (overl.) en van Tanneke Cornelia Leijsennaar. 3 Maart. Maria Verplanke, oud 71 j., wed. van Jan Wolfert. 4 Maart. Geertrui Hebrina Wolfert, oud 75 j., echtg. van Willem Vercouteren. 8 Maart. Willem Ver- couteren, oud 83 j., weduwn. van Geertrui Hebrina Wolfert. 15 Maart. Ernest Doerter (van Laeken, Brussel), oud 50 j., echtg. van Elizabeth Poot. ZONDAG 22 MAART 1914. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Bediening II. Avondm. en Dankzegging- Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur,Ds. Chr. Bruins Axel Stationstraat 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma, Zaamslag 9 en 2 uur, ds. H. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman Doopbediening. Sluiskil 9'/z en 2 uur, dhr. L. Dek. Axel 9'/i en 2 uur, ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9'/a uur, geen dieust en 2 uur, ds. G. van Dis. Hoek 97j en 2 uur, ds. E. Raams. Hulst 9 uur, ds. Den Boer. Hontenisse 9*/2 uur, Ds. G. van Dis van Zaamslag. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. TER NEUZEN, .20 Maart 1914. Boter per Vs K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 3.40. AMSTERDAM, 19 Maart 1914. Lijnolie April f 283/4, Mei/Aug. f 283/*, Sept./Dec. f2978- Suiker kalm, Maart/April f ll3/i6 geboden, Mei fll'/g, Aug. f lls/8 en Oct./Dec. f lls/16 te koop Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,80 a f 2,90. Friesche Blauwen f3,— f4, Geldersche Bravo's f 3.a f 3,25. Zeeuwscbe Bonten f2,30 a f4,50. Zeeuwsche Blauwen f 3,— a f 4,75. Zeeuwscbe Bravo's f 3,25 a f 3,50. Zeeuwscbe Eigenheimers f 3,— a f 3.30. Drentsche Eigenheimers f2,10 a f2,40. Eigenheimer Spuische f 3,25 a f 3,40. Geldersche Blauwen f 2,25 a f 2,75. Duitsche Ronden f2,35 a f2.50. Bravo's Spuische f3,50 a f3,75. Malta 7'/2 a 8'/j cent per kilo. Duinzand Engelschen t'5,50 a f 6, Duinzand Thomassen f 5,— a f 5,50. ANTWERPEN, 19 Maart 1914. Chilisalpeter vast; noteering disp. fr. 26,30, April fr. 25,30, Mei fr. 25.25, Juni fr. 24,90, Juli fr. 24,50. n

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3