\£faJLi$Lidnldsi mtfi/nu iowwiu m wr&ruiA txvn Van Houten'S /tadflt/iaJWrt/tó xxa/riiOU nifóhkmd&mKL XU^Umixmckte Man$ r«/n^7Ti2d£,d^ lewrdc/ru Biimeiilandsch Nieuws. TZ e c 1 a, e IB e riclitc n. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. het verstrekte werkje var, den lieer Treub als zuiver wetenschappelijk heeft beschouwd. De begrooting van marine wordt daarop aangenomen met 32 tegen 2 stemmen. Aan de orde is de begrooting van binnenlandse he zaken. De heer Van den Biesen (R.-K.) ver heugt zich over het zich steeds meer open barende verzet tegen de Woningwet en geeft een zeer uitvoerige uiteenzetting van zijn grieven. O. a. zegt hij, dat de gezondheidscommissien zich bemoeien met allerlei technische zaken, waarvan medici geen verstand hebben. Dij herhaling betoogt spr., dat de bepaling der Woningwet omtrent, de onteigening van onbe woonbaar verklaarde woningen in strijd is met artikel 151 Grondwet, Ilij ontkent buitendien, dat er rechtsgrond is voor de gesignaleerde handelingeu. Ook klaagt spr. er over, dat de betrokkenen zelve niet durven klagen, of daarbij geen belang meer hebben, omdat zij toch geruïneerd zijn. De heer Franssen (A.R.) bespreekt uit voerig de toepassing van de artikels 200 en 201 der Gemeentewet Ben ik wel ingelicht zegt de Haagsche briefschrijver van de Prov. Gr. Ct dan moet het' plan bestaan om eerlang eenige uit breiding te geven aan het Militaire Huis van H. M. Of dit verband houdt met de inrichting van een, zij 't ook bescheiden dienst, speciaal voor onze jonge Kroonprinses weet ik niet. Maar ik vermoed iets van dien aard, omdat mij gebleken is, dat Prinses Juliana sedert korten tijd inderdaad althans in admini stratieven zin een eigen „Huis^ heeft ge kregen. Ik zag dezer dagen voor 't eerst een brief met een sluitzegel, dat het stempel droeg Huis van H. K. H. de Prinses van Oranje. Nu ik over de kleine Prinses spreek, mag ik - we stellen immers allen evenveel belang er jn -wel weer eens constateereu, dat het straks 5-jarige Koningskind zich op verblijdende wijze physiek en intellectueel blijft ontwikkelen. Zij leert al spelend, aardig watZij speelt, vooral met Haar hobbelpaardjes, uren en uren lang, springt en ravot dat 't een aard heeft en Zij kan nu en dan alleraardigst uit den hoek komen en Haar willetjes toonen. Maar daarbij is Zij zeer weetgierig, geeft blijken van veel intelligentie en is bovenal een echt „moeders kindje". 4 De Nederl. officieren in Albanië. De Minister van Oorlog heeft een telegram ontvangen van generaal De Veer, meldende dai de verspreide berichten uit Albanië ten aanzien van Nederlandsclie officieren, gelukkig geheel en al valsch zijn. Het hooge water. De Rijn voor Arnhem is weer 8 cM. gewassen. De stand is thans 12.26 M. boven A. P. Uit Grave wordt gemeld, dat in de naburige plaatsen de noodklok wordt geluid. Aan de Beersche overlaat zijn thans 300 menschen aan het werk. Het water stroomt reeds op verschillende plaatsen over de kisting. Naar de N. R. C. meldt, is de buitengewone riviercorrespondentie te Grave ingesteld er bevindt zich een- detachement veld artillerie om zoo noodig seinschoten te lossen. De riolen zijn dicht gemetseld om het water te beletten 'de stad te overstroomen. De toegangs wegen tot Maastricht, ten Oosten der stad staan onder water. De dijk van de markt bij Princenhage is doorgebroken. Het water heeft de huizen aan de Baronielaan te Breda k De oude Rijn tusscheh Zwammerdam en Bodegraven is, buiten haar oevers getreden. Arbeiderswoningen moesten ontruimd worden. De moord op Calmette. De Figaro zegt de N. R. C. verschijnt in rouwrand wegens den dood van den hoofd- bracht ze geregeld elk jaar eenige maanden door bij den braven Harder. De kinderen waren spoedig aan hun oude tante eigen en alleen de kleine Truus had eens aan haar moeder gevraagd, of er nu soms nóg een nieuwe tante bij zou komen, want nu hadden ze er binnenkort al twéé. Al twee! W ant na Emiles dood hadden baas Harder en zijn vrouw beraadslaagd en er met juffrouw Bek kers over gesproken of het niet voor de arme verlatene het beste zou wezen, indien ze haar intrek wilde nemen onder dit dak. En na lang aarzelen, niet omdat ze er tegen had, maar omdat ze onder zóóveel vriendelijkheid zoo klein werd, was ze er toe besloten. Ze maakte zich nuttig in dit gezin, zoo druk voor de smidsvrouw en het bood haar tegelijk en ongezocht de zoo hoog noodige afwisselingen bezigheid aan. Wanneer deze drie vrouwen dan soms te zamen waren en de vervlogen tijden nog eens werden opgehaald, hoe stem den dan hun harten samen, om God de eere te 'geven, Die het alles zóó leidde. Over dit alles peinst vrouw Gravels. Straks komt oom Frans even aanloopen, een zeer gewenschte gast in deze woning, óok en in 't bijzonder voor de kinderen. En als de oude vrouw dit alles aanschouwt, komen de tranen haar in de oogen. Kaatje staat op en bukt zich over haar heen. „Hoe nu- moeder, tranen op dezen dag „Ja, kind, tranen, maar tranen van vreugde en" van beschaming. Wat heeft de Heer het alles welgemaakt met óns, met óns, die allen gingen langs eigen spoor, maar die Hij leidde op Zijnen weg 1 EINDE. redacteur van het blad. Het niet heel ge lukkige begin van het artikel, dat de redactie van de Figaro aan Calmette wijdt, luidt aldus „Onze hoofdredacteur, Gaston Calmette, is Dinsdagnacht gestorven, vermoord. Onze hoofdredacteur had den heer Caillaux beschuldigd Dat hij zijn openbare functies van minister van financiën vereenigde met die van voor zitter van den raad van bestuur eener buiten- landsclie bank dat hij door een onbegrijpelijke nalatigheid het zijn vrienden mogelijk gemaakt had met de Fransche rente een slag aan de beurs te slaan dat hij een plichtschending gepleegd had door de actie van de justitie te schorsen ten gidste van een oplichter dat hij in 1901 verklaard had „de inkom stenbelasting verpletterd te hebben onder den schijn van ze te verdedigen. Op het requisitoor van onzen hoofdredacteur heeft de heer Caillaux in de Kamer niet ge antwoord hij heeft geen vervolging voor het assisenhof ingesteld hij heeft geen getuigen gezonden; maar Dinsdagavond om half zeven is de vrouw van den minister van financiën, mevrouw Joseph Caillaux, op de Figaro ge- komen en zij heeft Gaston Calmette vermoord. Vervolgens wijdt de redactie der Figaro zeer gevoelige woorden aan de nagedachtenis van den leider van het blad. Wij noemden het begin van het artikel met gelukkig. Het lijkt ons niet goed gevoeld, om in een artikel, waarin een betreurde doode herdacht wordt, een opsomming te geven van de duistere dingen van strijd en haat, die met de katastrofe samenhangen. De voorstelling, die de Figaro geeft, is bovendien met juist. Een succes, om dat woord nu maar te ge bruiken, is de campagne van Calmette tegen Caillaux allerminst geweest, en dat Caillaux in de Kamer met op de grooten.deels onware aantijgingen van de Figaro geantwoord heeft, lijkt 'ons om tal van redenen uiterst begrijpe lijk. De Figaro vergeet bovendien, dat de minister eenige malen aan de pers een af doende tegenspraak op sommige beweringen van Calmette heeft toegezonden. In het ar tikel, dat de Figaro aan de nagedachtenis van den haar dierbaren doode wijdt, is iets door- gedrongen van de ellendige atmosfeer, die al zoo lang het tweegevecht Calmette-Caillaux omwalmde. Verscheidene andere bladen geven op hun eerste pagina portretten van de hoofdpersonen van het drama groote portretten van Calmette en van Caillaux, glimlachend en correct, naast afbeeldingen van de moordenares, mevrouw Caillaux, in avondtoilet. Zij lijkt er een „ge wone" vrouw, nietszeggend op deze krante cliché, in nietszeggende, banale mode-avond- kleeren. En toch, wat een storm moet er in het binnenste vau deze vrouw gewoed hebben. Den avond, dat zij den moord pleegde, had zij, naast den President van de Republiek, moeten aanzitten aan een gastmaal bij den Italiaan- schen gezant. Zij telefoneerde 's middags af en begaf zich met de 's ochtends gekochte revolver in haar mof naar de Figaro. Er bestaat, nu ons de mededeelingen bekend zijn, die mevrouw Caillaux na haar arrestatie aan den commissaris van politie heeft afge legd, reden om ook van andere drijfveeren te denken dan uitsluitend aan die, welke een voor haar beleedigden en door het slijk ge- sleurden echtgenoot opkomende vrouw kan hebben. Mevrouw Caillaux heeft van nog meer brieven gesproken, die door de Figaro, welke Vrijdag het briefje, dat met ton lo onderteekend was, had afgedrukt, openbaar gemaakt zouden worden. Het gereprodu ceerde briefje, zoo heeft mevrouw Caillaux gezegd, was aan haar gericht geweest. Me vrouw Caillaux was toen zij het ontving in 1901 nog mevronw Léo Claretie. Bestaat dus de mogelijkheid, dat zij bang is geworden voor het openbaar maken van meer brieven, die misschien compromitteerend kunnen ge weest zijn? Weten doet men hieromtrent echter niets en men zou er zich over moeten verwonderen, dat mevrouw Caillaux, zoo zij werkelijk brieven in het bezit van Calmette geweten of gewaand had, welker publicatie zij vreesde, Maandagmiddag bij haar ontmoe ting met Calmette niet eerst gepoogd zou hebben die brieven terug te krijgen van den man, die haar echtgenoot gefolterd had en nu ook haar in het openbaar aan de folterpaal ging slaan. Maar redacteurs en bedienden van de Figaro hebben reeds verteld dat onmiddellijk na het binnengaan van mevrouw Caillaux in de werkkamer van Calmette, de moordende schoten gevallen zijn Dan toch de buitenzichzelve gebrachte vrouw, die aan het martelen van haar echtgenoot met eigen hand een eind maakt Vóór mevrouw Caillaux naar de Figaro gegaan is, heeft zij voor haar man een brief achtergelaten, dien'deze eerst onder de oogen kreeg, toen de daad gepleegd was. Je vais faire justice, schreef de ongelukkige vrouyv. Minister Caillaux, die Maandagavond zijn vrouw na de misdaad teruggezien heeft in het bureau van politie, heeft daar aan den pro cureur van de republiek verteld, hoe hij zich reeds 's ochtends over den toestand van zjjn vrouw ongerust gemaakt had en hoe hij zijn vrees aan een paar Senatoren had medege deeld. Na het onderhoud, dat mevrouw Cail laux met Monier, president van de rechtbank, gehad had, was zij, zoo vertelde de minister, haar rust kwijt. Zooals onze lezers weten, had Monier aan mevrouw Caillaux uitgelegd, dat gerechtelijk optreden tegen Calmette, om hem zijn campagne te doen staken, niet veel baten zou. Ik heb alles gedaan, zoide Caillaux nog, om haar gerust te stellen en Inftir te kalmeeren, maar ik ben dus niet geslaagd. De aardbeving. Bij de aardbeving in Akita, in het noorden van Nippon, zijn naar men reeds weet 83 per sonen omgekomen. Echter is nu ook bekend geworden, dat tengevolge van de aardschokken 300 mijnwerkers bedolven zijn. Hoeveel er van deze 300 begravenen te redden zullen zijn, kan nog niet worden medegedeeld. De Asawa-vulcaan in Centraal Japan is krachtig in werking gekomen. Maandagavond is een kiesrechtvrouw met name Catherine Wilson, in het Parlements gebouw in hechtenis genomen. Zij was als man verkleed en had een mannepruik op. Onder haar jas had zij een karwats verborgen. „Als ik ze te pakken had gekregen", zei ze op het politiebureau, „zouden ze er van gelust hebben." En Woensdag voor den politie rechter bekende zij, Asquith of McKenna een flink pak slaag te hebben willen geven. De straf was zes weken met dwangarbeid. Dat doe ik natuurlijk niet, zei ze. TER NEUZEN, 20 Maart 1914. Gisterenavond werd in de Bewaarschool alhier een lichtbeeldenavond gehouden voor de kinderen van de Geref. Zondagsschool „Jachin. De heer P. J. Koole opende het samenzijn met gebed en sprak de kinderen eenige woorden toe. Daarna liet de heer J. J. v. d. Ouden een serie bijbelsche tafereelen op het doek komen, waarbij hij kort doch zéér begrijpelijk de voorstellingen uiteenzette. Daarop volgde een aantal gewone voorstellingen, waarbij de kinderen eens harteljjk lachen konden. Na het zingen van eenige liederen ging dhr. v. d. Ouden met eene vertelling over Jacob Wessels voort. Met de grootste aandacht luisterden allen aandachtig toe, terwijl voort durend tafereelen uit deze geschiedenis op het doek kwamen. Deze vertelling gaf weer een beeld van het verschrikkelijke wat door het drankmisbruik veroorzaakt wordt. Het laatste wat voor dezen avond vertoond werd, was de geschiedenis van Engeltje, het docli- terje van de mangelvrouw. Ook hier bij wist de Voorzitter, de kinderen zéér te boeien niet alleen, doch hen ook uit dit verhaal te leeren. De heer P. van Es sprak een slotwoord [en eindigde met dankgebed. De kinderen waren zéér voldaan en hoopten op nog zoo'n avondje. Ook ouders waren er bij tegenwoordig, hoe wel dat aantal aanmerkelijk grooter had kun nen zijn. Dank mag voorzeker dan ook aan de heeren onderwijzers gebracht worden voor hun nuttigen arbeid op dit gebied. Heden werden op de voordracht voor onderwijzeres aan school D alhier geplaatst de dames Jansen van Ter Neuzen, M. C. J. R. de Hondt van Ierseke en S. S. Salomé van Zuidzande. Maandag was het een Zuid-Westerstorm. De snelheid van den wind was zóó enorm, dat gemeld wordt dat 20 Meter in één seconde, op de Schelde is waargenomen. Naar het T. N. V. meldt is eenigszins feestelijk herdacht het feit dat het 10 jaren geleden was dat het Ter Neuzensch Zieken huis werd opgericht. De verpleegden, op dat oogenblik 9 in getal, werden onthaald. Enkele bestuursleden waren daarbij tegenwoordig. Hulde werd gebracht aan de directrice, mej. Faivre en de beide pleegzusters, voor hunnen degelijken arbeid. Verschillende personen, die zich jegens de stichting verdienstelijk hebben gemaakt en sedert de oprichting overleden zijn, werden herdacht, de oude heer Heijblom, wijlen de heeren J. C. Harte, T. van Borssum Waalkes, M. Verbrugge, J. van de Ree Sr., alsmede de vertrokken heeren F. I. H. Speet- jens en Jac. van de Ree Jz. Van de oprichters zijn nog in het belang der stichting werkzaam de heeren J. A. van Rompu, M. Eijke en J. C. Heijblom. Ook werd dankbaar herdacht den steun van het bekende dames comité, waarin ook reeds veel verandering is gekomen en geconstateerd dat de stichting voor velen van hier en uit de omgeving van groot nut is geweest. Zondagavond hield de R. K. Kiesvereeni- ging afdeeling Ter Neuzen, alhier, eene alge- meene vergadering. Twee nieuwe leden werden als lid aangenomen. De kiesvereeni- ging bestaat thans uit 80 leden. Resprekingen werden gehouden om Mr. J. van Best uit te noodigen om alhier een causerie te houden dat algemeen bijval vond bij de leden, zoodat besloten werd daartoe pogingen te doen. Ook zullen pogingen in het werk worden gesteld om een onderafdeeling te Sluiskil op te richten. (Zelandia). Zaamslag. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed uitspraak in de zaak tegen de Gebr. V., winkeliers alhier, door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf, wegens het opzettelijk verkorten van de rechten hunner schuldeischers, nadat zij in staat van faillissement waren verklaard. Zij waren van dit vonnis der rechtbank in hooger beroep gekomen. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof requireerde de vorige week wegens vormgebrek vernietiging van het vonnis en veroordeeling van bekl/ieder tot 1 jaar gevangenisstraf, mede omdat de straf, door de rechtbank te Middelburg opgelegd, niet in overeenstemming was met den ernst van het gepleegde misdrijf. De verdediger pleitte vrijspraak. Het gerechtshof vernietigde Woensdag het vonnis der rechtbank te Middelburg en ver oordeelde beklaagden elk tot 1 jaar en 0 maanden gevangenisstraf. Ossenisse. De storm van Maandag deed belangrijk grond verlies ontstaan in de ten vorigen jare uitgevoerde dijksverzwaring aan den Paardendijk, zijnde de laatste 1060 M. van den zeedijk van het waterschap „de ver' eenigde polders van'Ossenisse", tusschen de „Nol van Ossenisse" en het calamiteus water schap Walsoorden. Aldaar sloeg, aldus de N. Crt., in het buiten beloop bij 0,20 M. tot 0,80 M. ongeveer 1800 M3. grond met daarop liggende bezoding en wintermat weg, tot ae herstelling woarvan noodig is, behalve het aanvoeren en verwerken van genoemde hoeveelheid scliorgrond, 3000 M3. dnnne bezoding en 4000 M3. wintermat. Met de herstelling is aangevangen en die moet binnen twee maanden voltooid zijn. De vorige week zijn wederom uit het land van Cadzand, 100 personen naar Amerika vertrokken. Daar zijn thans reeds vele per sonen uit W. Z.Vlaanderen. Dit district neemt dan ook af wat het zielenaantal aangaat. Sluis. Door het Gerechtshof te 's Graven- liaee werd een nieuw onderzoek gelast tegen M. uit Sluis, die, onder verdenking van moord op een ander Nederlander, te West Saville, in Noord-Amerika gepleegd, voor de rechtbank heeft terecht gestaan en aldaar werd vrijge sproken, van welk vonnis het O. M. in beroep ging. M. werd toen opnieuw in hechtenis genomen en in het laatst van 't vorig jaar naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Thans is het onderzoek van den rechter van instructie zoover gevorderd, dat M. van Middelburg weder naar Den Haag is overge bracht. Geref. Kerken. Beroepen: te Nieuw-Leusen A. H.Nieboer te Lollunr: Bedanktvoor Amsterdam (vac. Neijens) F. C. Meyster te Rotterdam voor Giessen- Oudekerk, Giessen-Nieuwkerk en Peursum G. R. Kuijper te Schoondijke. Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Rotterdam (vac. wijlen W. Ea rners): M. M. den Hertog te 's Gravenhage, J. C: Klomp te Hilligersberg en B. J. Rijnders te Doorn. Beroepen: te Nieuw- en St. JoostlandIj. Tak te Zijder veld. Bedanktvoor Veenendaal (vac. J. de Bruin) P. Zandt te IJselmuiden. Oud-Geref. Gem. Beroepen te Grand-Rapids (Michigan Noord- Amerika 3de maal)L. Boone te St. Philips- land. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 19 Maart 1914. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Wieland- Na opening der vergadering stelt de Voorzitter Rqna cacao

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2