Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Bur g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Iloogwatergetij te Terneuzen. K,G. phosphorzuur, 90 a 100 KG. kali en 93K.G. stikstof. Door een goeden haveroogst versta ik een oogst, van ongeveer 3800 3900 K.G. zaad, dus ongeveer 80 hectoliter van 48 K.G. en 5000 K.G. stroo. Hieruit alleen volgt reeds de noodzakelijk heid eener volledige bemesting, dus van kali, phosphor zuur- en stikstof bemesting. Dat kan ons echter nog op een andere wijze duidelijk worden. Welke boer heeft niet ondervonden dat haver op klaverros (alhoewel men de klaverstoppels voor iets beter bestemt dan voor haver) of gescheurde oude weide zoo uitstekend groeit Dit kan alleen daarom zijn, omdat haver behoefte heeft aan stik stof, en zij juist op genoemde gronden in die be hoefte |kan voorzien. Daar verder de groeiperiode van haver bijzonder kort is, is chilisalpeter de ge ëigende vorm om den stikstofhonger der haver te verzadigen. Bij half stalmest geve men daarom bij het zaaien 100 K.G. en 14 dagen na 't opkomen der haver 200 K.G. En welken invloed heeft een dergelijke chilisalpeter-bemesting Dat weet ik niet. Ik zal ze U dan ook niet aanraden, als gij niet van plan zijt om tevens kali en phosphorzuur te geven. Velen uwer zullen dezen herfst het haver land reeds bemest hebben, b.v. bij halfstalmest met 800 K.G. kainiet. Doch hebt gij dezen winter op het haverland geen kali gebracht, dan moet er die in het voorjaar op. Gij kunt nu volstaan met 800 K.G. kainiet of 40 pCt. kalizout op de hectare te geven. Indien gij lichten grond hebt, hebt gij dezen herfst reeds slakkenmeel gezaaid. Zoo niet en in dien gij zwaarderen grond hebt, dan raad ik u aan in 't voorjaar super te nemen. Maar als gij be halve 't genoemde chilisalpeter, ook de aangegeven kali- en phosphorzuur bemesting geeft, dan kan ik wel zeggen, wat 't gevolg is der kali- chili- en superbemesting. Dan zult gij prachtig zwaar stroo hebben, dat niet legert, met veel mudden en veel kilo's. Zonder uitgaven wint men niets. En om een oogst van 5000 K G. haverstroo en 80 hecto liter te krijgen, mag men wel een zeventig gulden aan bemesting uitgeven. Nieuwe netten. In het met Pinksteren aanvangend haring- seizoen, zullen een tiental Katwijksche visschers en naar wij vernemen ook enkele uit Scheve- ningen en Vlaardmgen gaan visschen met een nieuw soort netten, nl. Fransche netten. Vroeger gebruikten de visschers uitsluitend Hollandsche netten, die een lengte hadden van 720 mazen en een breedte van 300 mazen. Zoolang men daarmede in 't begin van het seizoen in 't Noorden vischte, had men daar mede goede resultaten. Maar wanneer in October de visscherij zich verplaatste meer zuidelijk, op de Engelsche kust, dan vingen de Schotten meer dan onze Hollandsche visschers. Men is toen verleden jaar Engel sche netten gaan gebruiken, die wel goed- kooper, maar ook lichter waren, nauwere mazen, dunner garen en ook minder lang. Daar deze begrijpelijkerwijze minder diep lagen, was de haringvangst grooter, daar deze visch in Oc tober hooger gaat zwemmen, 't Is echter voor onze Hollandsche visschers en ook voor de reeders een geluk geweest, dat het najaar van 1913 zulk prachtig kalm weer gaf, anders was er van de Engelsche vleten niet veel te recht gekomen. Voor ruw weer zijn ze te licht. De Fransche netten zijn echter het heele seizoen door te gebruiken. Men heeft dan geen twee vleten noodig. De Fransche netten zijn van dezelfde maaswijdte en zijn van het zelfde garen gebreid als onze Hollandsche netten. Alleen zijn ze inplaats van 720, maar 480 mazen lang. Deze netten kan men in "t begin van het seizoen gebruiken als Holland sche netten. Ze hangen dan 10 voet onder water, maar komt de visscherij in het najaar meer op de Engelsche kust, dan verandert men de afstand en deze wordt teruggebracht op twee voet, zoodat de netten 8 voet naar boven komen. Men spaart zoodoende de kosten voor het Engelsche want uit, en het Fransche is veel beter bestand ook tegen de in dien tijd heer- schende weersgesteldheid. In de lengte van de vleet komt bovendien geen verandering. Heeft een visscher verleden jaar gevischt met 100 Hollandsche netten, thans wordt hij dan toegerust met 150 Fransche netten. Men vermoed, dat dit soort netten wel veel ingang zal vinden. (Rotterd.) Dezer dagen, aldus de Leeuw. Crt., ont ving een der zakenhuizen te Leeuwarden van iemand uit Amerika bericht, dat hij zijn open staande rekening bij die firma, dateerende van vóór ruim veertig jaar, bij 't vertrek naar de nieuwe wereld, wenschte te liquideeren. Men schrijft aan de „N. Gron. Ct." Aan de weduwe Eising te Borger (Dr.) is voor een oude kast tevergeefs f800 geboden. Een ondergeschoven kind. Te Arnhem heeft dezer dagen een getrouwde vrouw uit Tiel terechtgestaan wegens chantage. Op een vraag van den verdediger hoe het kwam, dat deze vrouw in Tiel zoo de aandacht trok, antwoordde de officier van justitie dat dit kwam door de historie van het onderge schoven kind. Deze geschiedenis wordt nu door het „Handelsblad" nog eens opgehaald. In den loop van 1911 verscheen in eender plaatselijke bladen een advertentie, dat een kinderloos echtpaar een kind wilde adop- teeren. Een jong meisje uit Ravenswaaij, die moeder zou worden, schijnt daardoor in kennis geraakt te zijn met de beklaagde van wie in ongeveer denzelfden tijd de tijding rondging, dat zij haren echtgenoot eerlang zou verrassen met een spruit. Bedrogen de voorteekenen niet, dan zou het een flinke zijn. En de man fluisterde het zoete geheim rond. Januari zoo vertelde hij in October 1911 zou de blijde gebeurtenis plaatshebben. Januari kwam, maar.... de kleine bleef weg. Het vverd 11 April, toen de gelukkige vader, die dien dag voor het Kantongerecht te Geldermalsem als gemachtigde optrad, een telegram ontving, dat hem een dochtertje geboren was. De dokter, die nadat het kind er reeds was, werd geroepen constateerde dat dat er geen beval ling had plaats gehad en gaf kennis aan de justitie. De acte van aangifte bij den burgelij ken stand werd ten slotte na een lange in structie geroyeerd. Wat daarna gebeurde, is voor het publiek steeds een raadsel geblevenhet kind kwam, nadat zij de toestemming van den vader en bioer van het Ravenswaaijsche meisje gekocht hadden, onder voogdij van beklaagde en haar man. In September vertrok de vrouw met het kind naar Amsterdam en richtten de echte lieden tot de Koningin het verzoek hun naam aan den geslachtsnaam van het kind te mogen toevoegen. De gevraagde toestemming is niet verkregen en thans bevindt zich het kind onder de zorgen van den Voogdijraad." De Tel. voegt aau dit verhaal nog toe, dat mevr. F. zekeren tijd te voren in de bioscoop van een geacht Tielsch ingezetene eenige vrij postigheid had uitgelokt en daarop schandaal had gemaakt. Men vermoedt, dat zij het kind voor chantagedoeleinden had willen ge bruiken. De studenten van Leuven. Donderdag hebben de roerige studenten van Leuven een poging gedaan om een min nelijke schikking te treffen inzake het geschil met den vice-rector. Zij hadden een deputatie benoemd, die de volgende eischen had opge steld r» le. er zal niemand aan de universiteit worden gezonden 2e. voortaan zal in de tucht maatregelen alle willekeur uitgesloten zijn 3e. de studenten zullen hun vertegenwoordi ging krijgen in den rectoralen raad. Deze eischen werden Donderdagavond op de vergadering van studenten 181)0 waren te genwoordig besproken ën verworpen. Velen eischten het ontslag van den vice-rector. De vergadering besloot dan Donderdagavond een nieuwen optocht te houden, en zulks da gelijks te hernieuwen, totdat er voldoening zou zijn geschonken. De burgemeester van Leuven lietwetendat hij den betoogers niet vijandig gezind was, en dat, zoo de optocht van Donderdagavond kalm verliep, alle proces-verbalen zouden vernietigd worden. 's Avonds om 8 uur had de optocht plaats. Er waren 1800 studenten aanwezig. Een plak kaat droeg als opschrift„Ontslag Herziening Naar Mechelen 1" De straten, bij de woning van den vice- rector, waren afgezet. Het portret van den vice-rector werd verbrand, doch voor 't overige bleef al-les kalm. De stoet ging uiteen op de Groote Markt. Vrijdagnamiddag om 1 uur vertrok een lan ge stoet naar Mechelen om kalm, doch kracht dadig te gaan protesteeren voor het bisschop pelijk paleis. Üit Mechelen wordt aan het „H. v. A." gemeld 1500 studenten zijn dezen namiddag te 2 uur uit Leuven te Mechelen aangekomen. Zij kwamen rustig aan het station, maar eens buiten, werd het een geschreeuwen lawaai, dat hooren en zien verging. In stoet, zingend, zijn de studenten dan ge trokken naar het aartsbisschoppelijk paleis. Zij riepen dat Mgr. Mercier op het balcon zou verschijnen. De kardinaal kwam inderdaad op het balcon en werd luid toegejuicht Z.Em. heeft hen toegesproken en gezegd dat hij de noodige gegevens moest bezitten om met kennis van zaken over den toestand te cordeelen. Hij was bereid om een deputatie te ontvan gen om over de zaak te onderhandelen. Dadelijk daarop werd een deputatie door den kardinaal ontvangen. Een baron-werkman. Te Baden, in het kanton Aargau, is Maandag op 77-jarigen leeftijd overleden Baron Ruzycki von Rosenworth. Deze behoorde eertijds tot een der rijkste en meest aristocratische Pool- sche families en was zelfs verwant met de Romanoffs. De Baron heeft een zeer avontuurlijk leven gehad. In 1863 nam hij deel aan de Poolsche revolutie tegen Rusland en toen deze mislukte vluchtte hij, zonder een cent op zak, naar Zwitserland, terwijl zijn vrienden en bloed verwanten naar Siberië werden verbannen. Geheel zijn fortuin werd verbeurd verklaard en van millionair werd de Baron gewoon werkman in een fabriek te Neuhausen, waar hij een rijksdaalder per dag ontving. Na verscheidene jaren aldus zijn brood ver diend te hebben, ging hij met zijn bescheiden spaargelden naar München, waar hij beroofd werd en bijna van honger stierf, terwijl hij zonder werk was. In 1887 werd de Baron bewaarder van het Poolsch nationaal museum te Rapperschwyl, bij Zurich, in welke functie hij tot zijn dood werkzaam was. Jeugdige boosdoeners. Onlangs werd in België een bende jonge deugnieten aangehouden, die zelfs gewa- pender hand een menigte diefstallen pleeg den. Zij waren niet ouder dan 12 tot 14 jaren. Door hen over elkaar uit te hooren kon het gerecht nagenoeg de lijst der gepleegde mis drijven opmaken. Allen werden in verbeterings huizen geplaatst. Een Gentsch blad verhaalt, dat de aanhou ding geschiedde naar aanleiding van het stelen van een taschje door een 12-jarigen knaap. Deze verklikte zijn makkers, en korten tijd nadien waren de „leden der bende", jougens van 12 tot 147a jaar, in verzekerde bewaring. Allen waren gewapend met messen en revol vers, zij waren ten getale van zeven, verklaar den, dat zij een bende gevormd hadden om de „heldendaden van Bonnot en Co." die zij in een cinema te zien hadden gekregen, na te volgen. Zij kwamen gewoonlijk samen onder de Snepbrug of onder de Albertbrug. De bende bestond uit twee afdeelingen, aangevoerd door een luitenant, verantwoorde lijk tegenover den kapitein. Werd er een „slag" beraamd, dan werd er door de leden geloot. Een bijzonder merk op een der briefjes duidde het lid aan dat den „slag moest doen." Een der kereltjes, in de verbeteringsschool van Molt opgesloten, heeft nu enkele dagen geleden een schrijven gezonden aan den kinder rechter De Reuck, een zaak aan het licht brengend, die veel overeenkomst heeft met de beruchte geschiedenis van den moord, gepleegd op den rentenier Vermeersch, oor spronkelijk van Deinze, die te Vésinet, dicht bij Parijs, een villa bewconde, om liais gebracht en in zijn tuin begraven werd. De brief bracht het volgende ter kennis van den heer De ReuckIn den loop van voorgaanden zomer maakten vijf leden dei- bende, aan de Snepbrug, een Brusselaar af, bij middel van messteken in den rug. Het slachtoffer was daarheen gelokt. De moord geschied zijnde, plunderden de schurken 't lijk van den man en kwamen aldus in het bezit eener som van 120 fr. ongeveer. Het lijk werd, dicht bij de Snepbrug, in de aarde gestopt, de aarde goed dichtgetrapt en alle mogelijke sporen der misdaad verwijderd. Het parket heeft besloten in de gronden rond de Snepbrug opdelvingen tot opsporing van het lijk te doen uitvoeren. De eenige zoon van den heer Róssing, te Haarlem, werd Vrijdagochtend bewusteloos gevonden. De slang van een staande gaslamp was losgeschoten, waardoor het gas vrij in de kamer stroomde. De ontboden geneesheer slaagde er na bijzondere inspanning in de levensgeesten op te wekken. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Spui, 17 Maart '14. Woensdagavond 1.1. hield de Chr. Werkl. vereeniging Patrimonium (afd. Axel), alhier eene openbare vergadering, waarin als Spreker- optrad het lid van het Verbondsbestuur, de de heer J. Huizinga. Op de gewone wijze opende de Voorzitter der afdeeling deze samenkomst en gaf het woord aan den heer Huizinga. Spreker begon met op te merken, dat Patrimonium in den laatsten tijd aan een critiek wordt ouderworpen, die niet getuigde van ernstig nadenken. Doch als we een oor deel uitspreken moet hel rechtvaardig zijn. Daarom wil Spreker nu handelen naar aanleiding van wat we opgeteekend vinden in Rom. 14 17, waar we lezen „Want het Koninkrijk Gods is niet spijs en drank, maar rechtvaardigheid en vrede en blijdschap door den Heiligen Geest." Bij drie gedachten wil hij hier stilstaan ten eerste: een zaak, die redelijk is; ten tweedeeen voorschrift, dat gebiedend is, en ten derdeeen voorwaarde, die noodzake lijk is Spreker gaat eerst het verband na, waarin deze woorden voorkomen en concludeert hier uit, dat Paulus hier het oog heeft op ons burgerlijk samenleven. Afgesneden moet worden al dat getwist over splinterige kwesties, maar een oordeel moeten wij allereerst over ons zeiven laten gaan, want een ieder zal zijn eigen pak dragen. Niets heeft ons te oordeelen, dan alleen het Woord van God. Dat alleen heeft gezag. Het Koninkrijk Gods is geestelijk. Spijs en drank belmoren er in het N. T. niet toe, wel in het O. T. Denk aan de voor schriften bij de Israëlieten, wat zij wel, en niet eten mochten. Toch zijn spijs en drank redelijke dingen. Misbruik mag noch van h»t eene, noch van het andere gemaakt worden. Wie hier spijs en drank heeft, mag niet naar Amerika gaan om meer spijs en drank, dan zondigt hij. Wie alleen werkt om spijs en drank, vergrijpt zich eveneens. Ook hij begaat zonde, die iemand in zijn dienst neemt om daardoor spijs en drank zich te verschaffen. Want het oordeel Gods is precies eender over het mis bruik maken van spijs en drank, of wij dan werkman of werkgever zijn. En dat oordeel is alleen rechtvaardig. Als Christenen hebben we echter zoo te arbeiden, dat er een rechtvaardig oordeel over ons kan geveld worden. Alle contractbreuk is daarom sterk te veroordeelen, van welke zijde die ook gepleegd wordt. Alle verzaking van den arbeid is evenmin goed te keuren. De luiaard zal gescheurde kleederen dragen. De luiheid vindt men niet alleen bij de arbeiders, maar ook in de hoogere standen der maatschappij. Niets doen, terwijl er veel werks is, maakt dat God ons moet veroordeelen. Daarom gewerkt met blijdschapniet al zuchtende en morrende, dat doodt alle energie. Werken in het bewustzijn, dat we niet ge roepen zijn van een Patroon, maar dat God zelf het werk op onze handen zet. Dan zullen we ook zoo ons werk verrichten, dat een rechtvaardig oordeel over ons geveld wordt. Gaarne zouden we meer van dit schoone woord neerschrijven, ware het niet, dat dit verslag dan wat te lang worden zou. Toch meenen we gerust te mogen zeggen, dat het bij degenen, die het gehoord hebben, wel insloeg. De Voorzitter dankte den Spreker, en wekte met een enkel woord de aanwezigen, die nog een lid waren van Patrimonium op, om zich ij hen aan te sluiten. De vergadering werd met dankzegging door den Spreker gesloten. De opkomst was bevredigend. D. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 Maait. Pieter Jacobus Dooms, oud 23 j jm. en Johanna Hendrina Hamelink, oud 21 j., jd. Jan Albert Huijssen, oud 21 j., jm. en Marie Camilla Michiels, oud 24 j., jd. 13 Maart. Adriaan Jacobus de Kra ker, oud 33 j jm. en Maatje de Regt, oud 30 j., jd. Jacobus Haak, oud 24 j., jm. en Geertruida Rottier, oud 25 j., jd. Geboorten. 8 Maart. Regina Augusta, d. van Josephus Theodorus de Bruijn en van Josephina Maria Baert. Johannes, z. van Pieter Fraanje en van Laurina Goudzwaard. Lena, d. van Bartel Nicolaas van Dijke en van Suzanna Leunis. Jozina Catharina, d. van Pieter Verhage en van Catharina Herrebout. 10 Maart. Johanna Celina Augusta, d. van Willem Hamelink en van Seraphina van Troost. Joannes Leonardus, z. van Arnolda van Kessel en van Sophia Caroline Möhlen. Overlijden. 11 Maart. Maria Willemina Frede- riksen, oud 23 j., d. van Andries [overl.] en van Aaltje Verheijke.. [Tern. Crt Maastricht. De Maas blijft onrustbarend wassen. Sinds gistorenochlend 8 uur is ze 58 cM. gestegen. Het plaatsje Heuchem is geheel overstroomd. Alles moest vluchten. Moerdijk. Gisteren is hier een schuit omge slagen, waarin 2 personen zaten. Een hunner is jammerlijk verdronken. 's Gravenhage. Officiëel wordt thans het be richt als zouden Hollandsche officieren in JA1- banië gevangen genomen zijn, tegengesproken. Dendermonde. Het water is hier zoo buiten gewoon hoog dat de bewoners op de daken moesten vluchten. Parijs. Palmet is hedennacht om 2 uur- overleden. De Ministerraad beraadslaagde over ontslag aanvrage van Kajó. Het volk hield demonstraties tegen Kajó Verschillende personen werden gearresteerd. TER NEUZEN, 17 Maart 1914. Boter per 7a -K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 3.40. AMSTERDAM, 16 Maart 1914. Lijnolie vliegend f283/4, f 28'/ï, April f 28, f 28'/a, Mei/Aug. f 283/4, f29, f 283/t, Sept. f297s- Suiker kalm, Maart f ll5/ic te koop, Mei f ll3/8 en Aug. f lls/8 genoteerd, Oct./Dec. f ll5/32 ge boden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,50 a f 2,60. Friesche Blauwen f3,— f4,—. Spuische Bravo's f2,50 a f3,75. Zeeuwsche Bonten f2,40 a f4,40. Zeeuwsche Blauwen f 3,- a f 4,50. Zeeuwsche Bravo's f 3,30 a f 3,50. Zeeuwsche Eigenheimers f 3,a f 3.20. Drentsche Eigenheimers f2,a f 2,25. Geldersche Blauwen f 3,— a f 4,—. Geldersche Bravo's f2.75 a f3,—. Malta 7Vt a 8l/i cent per kilo. Duitsche Ronden f2,20 a f2.40. Duinzand Engelschen f5—, a f6,—. Duinzand Thomassen f4,50 a f5,—. ANTWERPEN, 16 Maart 1914. Chilisalpeter vastloco fr. 25,60, April fr. 25,60, Mei fr. 25.40, Juni fr. 25,—Juli fr. 24,50. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.70 a f 47.727*. Engelsch per 12— 12.—. HULST, 16 Maart. 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,15, Rogge 7,25, Wintergerst 9,25, Zomergerst 8.75, Haver f 7.50, Erwten f 10,50, Witte Boonen ƒ14,50 Bruine Boonen f 12,—, Duivenboonen/ll,— Paardenboonen 10,50, Boekweit fLijnzaad 12,—, Koolzaad Aardappels f 3,26. Boter per kilo f 1,30. Eieren per 26 stuks f 0,80. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 21 stuks rundvee, 27 varkens, schapen, waar van verkocht 8 stuks rundvee en 20 varkens. ROTTERDAM, 16 Maart. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe zeer matig, puike prijshoudend, overigens slechts langzaam, haver kleine onveranderd, bruine boonen tamelijk, puike prijshoudend, overigens maar langzaam, tarwe Essex f9,75 tot f 11,70. Wilhel- mina puike f9,40 tot f9,70, goede f 8,90 tot f9,10 afwijkende f8,50 tot f8,75, haver f7,40 tot f7,90, zaai daarboven, alles per 100 kilo bruineboonen f9 tot f 11,75 per hectoliter. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 18 Maart 5.49 6.13 Donderdag 19 6.44 7.19 Vrijdag 20 8.6 9.2 Zaterdag 21 10.- 10.49 Zondag 22 11.27 11.59 Maandag 23 0.22 Dinsdag 24 0.44 1.2 n n n

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3