HtitireDOlutionaif mt nieuws- en üdnertetitkblad Zeeland, Gemeenteraad. Ouderdomsrente en Armenzorg. FEUILLETON. Rentetrekkers. Uit de Pers. No. 1103. Woensdag 18 Maart 1914. lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, leuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. fl. L1TT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE: ABONNEMENTEN en advertenties te bezorgen bij den uitgever. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Donderdag den 19 Maart 1914, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 18 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. ui. Er zullen in Nederland wel niet veel menschen gevonden worden, die ontkennen, dat liet wenschelijk is, onze maatschappelijke verhou dingen zóó te regelen, dat hij die merkt, tot het eind zijner dagen kan leven van de vrucht van zijn arbeid. Althans zij, die het hart op de rechte plaats hebben, zullen gaarne medewerken, wanneer maatregelen worden genomen, om hem, die in zijn goede dagen vlijtig heeft gearbeid, ook op zijn ouden dag zooveel mogelijk te vrijwaren voor gebrek. Zooveel mogelijk, herhalen wij. Want we mogen bij de bespreking van dit onderwerp het feit der zonde en hare gevolgen nooit uit liet oog verliezen. Alle sociale wetgeving kan geen ander doel hebben, dan die gevolgen der zonde zooveel mogelijk te temperen. Ze geheel oplieften kan zelfs de beste wetgeving niet, omdat de zonde niet weggecijferd kan worden en dus ook hare gevolgen slechts voor een deel kunnen worden getemperd. Er zal dus altijd een terrein overblijven waar de Christelijke barmhartigheid haar lenigenden arbeid te verrichten heeft. Bovenal mag niet uit het oog worden ver loren, dat we ons nooit mogen inbeelden, dat de best geregelde sociale verzekering ons onafhankelijk kan maken van de Goddelijke voorzienigheid. Om hier maar op één punt te wijzonwat zal het baten, als ieder arbeider en elk amb tenaar straks recht heeft op een pensioen, uit te betalen door den Staat, als het land wordt gewikkeld in een geldverslindenden oorlog Ieder gevoelt, dat de uitbetaling der pen sioenen dan direct stop gezet zou worden. Neen, onafhankelijk van de voorzienigheid Gods worden we niet, zelfs niet bij de beste verzekering. Dit voorbehoud vooropgesteld zijnde en (SLOT.) „Heusch? Zou 't?" vroeg 't oudje be deesd. En weer met een glimlach, zei ze „Maar natuurlijk, hé 'k Heb altijd hard ge sjouwd en gewerkt na me mans dood. Niet, dat 't werk me te zwaar viel, maar as je achter blijft met zeve kindertjes, waarvan 't jongste nog nauwelijks loope kan, dan En geduldig weer moest ik luisteren naar de sobere mededeelingen van zooveel levensleed, waarvan inzonderheid de ouden van dagen weten te vertellen. Toen 'k eindelijk weg kon gaan, beloofde ik nogmaals spoed met de zaak te zullen maken. En nog geen twee dagen later was ik in 't bezit van een officieel bewijs, dat 't geboortejaar dezer aan vraagster op 1843 stelde. Nu had je de zaak eens moeten laten rusten en denken ze weten we leggen er al den nadruk op, omdat er zoovelen zijn, voor wie de Goddelijke voor zienigheid niet schijnt te bestaan nieenen we toch te mogen zeggen, dat ons anti-revo lutionair beginsel ons noopt, de sociale zekering toe te juichen en zooveel mogelijk te bevorderen. Mits die verzekering blijft een vrucht van verrichten arbeid en de uitkeering geregeld wordt in overeenstemming met de daarvoor betaalde premies. Naarmate iemand door zijn werk hooger loon verdiend beeft en dienten gevolge ook hooger premie heeft betaald, behoort ook zijn pensioen hooger te wezen. Van dit beginsel is ook minister Talma uitgegaan bij het opstellen zijner sociale wetten. Volgens de Pensioens- en Invaliditeitswet van 5 Juli 1913 zal ieder arbeider, die den 70-jarigen leeftijd bereikt, een pensioen ont vangen naar evenredigheid van de premie die hij als arbeider betaald heeft. Die premie is weer afhankelijk van zijn loon. Daarom worden zij, voor wie deze wet be stemd is, verdeeld in groepen volgens 5 loon klassen Het kleinste pensioen, dat uitbetaald wordt is f 104 per jaar of twee gulden per week. Het wordt hooger, naarmate het loon en dus ook de premie hooger is. Doch voor allen geldt dezelfde gedachte het pensioen wordt betaald niet als een aal moes, die men geven of weigeren kan, maal ais een bespaard loon, waarop zij recht hebben. Zij ontvangen het, onverschillig, of zij overi gens nog iets bespaard hebben, of wel door de diakenen hunner kerk of door eene instel ling van liefdadigheid worden ondersteund. En mochten ze vóór den 70-jarigen leeftijd niet meer in staat zijn om te werken, dan wordt hun eene invaliditeitsrente uitbetaald - al weder in verhouding van de betaalde premies. Die rente behouden ze tot hun dood Dat wil zeggen, deze voor alle arbeiders, in dienst van anderen en wier loon niet méér bedraagt dan f 1200 per jaar, zoo gunstige bepalingen zullen op 3 Dec. 1916 in werking treden, indien de wet-Talma niet vóór dien tijd wordt ingetrokken, of hare inwerking treding voor onbepaalden tijd wordt uitgesteld. Dit laatste is echter het doel van mr. Treub, den opvolger van den heer Talma. Minister Treub stelt namelijk voor, de bepaling dat Talma's wet in werking treedt op 3 Dec. 1916 in te trekken. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de invoering voor onbe paalden tijd werd uitgesteld, indien al niet uitstel voor goed afstel werd. Er is op de reeds aangenomen wet-Talma naar onze meening althans ééne gegronde aanmerking gemaakt. De te betalen premies zouden, indien de wet op 3 Dec. 1916 in werking trad in de daar ginds de preciese cijfers en düs! Dan was die ouwe stakkerd zonder de twee gul dentjes gebleven, die ze zoo goed gebruiken kan, niet waar? Verbazend veel op onthoud veroorzaakten echter de foutieve op gaven der aanvragers zélf. Natuurlijk, ze zijn al zoo oud ook en weten soms niet eens hun verjaardag, laat staan hun geboortejaar. Ze raden er dan gewoonweg naar. Een aller- frappanst staaltje is wel, dat iemand me op geeft in 1832 te zijn geboren dus zou hij 81 jaar oud zijn. En wat bleek Hij was nog geen eens 70. Zijn geboortejaar was 1847 U hadt dus wel met veel moeilijkheden te kampen ZekerMaar 't allermoeilijkst was t, om goede gegevens te verkrijgen omtrent den diensttijd. Soms werd formeel geweigerd door een werkgever, een verklaring af te geven, dat een aanvrager of aanvraagster zekeren tijd had gewerkt. Want zoo werd bij voorbeeld gezegd dan kan ik 't volgend jaar voor die f2.per week maar gaan op brengen Eerst na veel moeite gelukte eerste jaren niet voldoende zijn, om daaruit de pensioenen der 70-jarigen en der invaliden te bestrijden. Bovendien wordt nu reeds sinds 3 Dec. 1913 elke week f 2 uitbetaald aan alle 70- jarigen, die de laatste 10 jaren gedurende 156 weken in loondienst van anderen waren geweest. Ten behoeve van lien, die na 3 Dec. 1916 70 jaar worden of invalide, is in de wet bepaald, dat de Staat gedurende 75 jaar elk jaar 10 millioen zal storten in liet pensioen fonds. En wat hen betreft, die nu reeds bij wijze van overgang hun f 2 per week ont vangen zonder premiebetaling, dit pensioen komt geheel ten laste van den Staat. Waar dus ieder jaar een belangrijk bedrag uit de Staatskas wordt genomen ten behoeve van hen, die in loohdienst niet meer dan 1200 gulden per jaar verdiend hebben, is het on billijk, dat van deze pensioensregeling uitge sloten zijn zij, die voor eigen rekening arbei dende, liet ook niet verder brachten, dan tot hoogstens f 1200 per jaar. Eu die zullen er nog al eenige zijn Nu de Staat eenmaal bijpast, is liet bara, dat deze „zelfstandigen" zijn uitgesloten. Daarom gaan er steeds meer stemmen op, die de billijkheid uitspreken om ten spoedigste T.Oma's wét aan te vullen, teneinde ook deze categorie van kleine burgers te helpen. Dat minister Talma hiermede niet dadelijk begonnen is, beteekent niet, dat ook hij de billijkheid hiervan niet inzag, maar alleen, dat hij niet alles tegelijk durfde te doen. Er valt in dezen ook te rekenen met liet bedrag, dat voor sociale verzekering uit de Staatskas kan worden genomen. Gelijk liet in elke goed-iugericlite huishou ding gaat, is het ook hier gegaan liet nood zakelijkste eerst, om to zien, welke offers dit eisclit en hoever men het met de beschikbare middeleu sturen kan. Doch eenmaal deze eerste stap gedaan op een goeden weg, dient de tweede zoo spoedig mogelijk te volgen. Als de Staat eenmaal begint met een bedrag uit zijn kas te nemen ten behoeve van hen, die niet meer inkomen hebben dan 1200 gulden per jaar, is het billijk, dat hiervan ook allen profiteeren, die in gelijke levensomstandig heden verkeeren, onverschillig of zij voor eigen rekening, dan wel in dienst van anderen ge arbeid hebben. Ieder gevoelt echter wel, dat een dergelijke regeling onmogelijke offers uit de Staatskas zou vergen, indien niet allen hun premie moesten betalen. Daarom zal ieder verstandig menscli liet moeten prijzen in den heer Talma, dat hij onverbiddelijk vast hield aan den regelgeen pensioen of' invaliditeits rente zonder premie betaling. En elk pensioen in evenredigheid van de daarvoor betaalde premies. Elke andere regeling zou niet alleen onze rijks-financiën geheel in de war sturen en dup 't dan, zulk een werkgever aan 't verstand te brengen, dat hij evengoed zijn verschul digde belastingpenningen aan den fiscus zou moeten afdragen. En al maar door pruttelend over die ongelukkige sociale wetten, werd eindelijk de gewenschte verklaring ingevuld. 't Ondankbaarste gedeelte van uw taak Was verreweg liet bezoek bij de werk gevers vulde de tusschenpersoon aan. Een zeer dankbaar werkje daarentegen was voor mij steeds het gereedmaken der aan vragen 0111 rente. Als ze dan geteekend had den, lichtte de vreugde vaak in die oude oogen, dat ze 't nu zooveel ruimer gingen krijgen. Mag 'k u daar nog iets van mee- deèlen 'k Kwam bij een nog kras vrouwtje. Ze leek eer zestig dan zeventig. En 't laatste getal was ze toch al een lief eindje gepasseerd. Toen 'k klaar was met de aanvrage en ze geteekend had, wat zei me toen die blijde oude „M neer k zal eiken dag een „Wees Gegroet" voor u bidden want u hebt me braaf geholpen." 'k Ben niet Roomsch, maar toch wil 'k 11 verzekeren, eene onmogelijkheid worden, doch ook een schreeuwende onbillijkheid zijn tegenover de vele duizenden in 't land, die reeds jaren lang hun pensioen bijdrage hebben moeten storten. De tijd van overgang, bij wijze van uitzon dering, nu daargelaten. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, of allen die kalm nadenken, zullen moeten erkennen, dat alleen op deze wijze liet mogelijk zal zijn, den arbeiders en den kleinen middenstand een pensioen te verschaffen. Met andere woorden men kan in verkie zingsdagen wel een Staatspensioen voorhouden en beloven, doch als 't er op aankomt, die belofte te vervullen, blijkt wel, dat het on mogelijk is. Dit zullen we nog nader zien, wanneer we in een slot-artikel nagaan, wat minister Treub voor Talma's wet in de plaats wil geven. (Slot volgt.) Staatscommissie voor Even redige Vertegenwoordiging. De Staatscommissie voor Evenredige Ver tegenwoordiging is in de afgeloopen week wederom enkele dagen vergaderd geweest. Zaterdag vergaderde in het gebouw der Tweede Kamer de sub-commissie, belast met het uitwerken der beslissingen door de vol tallige commissie genomen. Naar wij vernemen is de arbeid der com missie in een vergevorderden staat van voor bereiding. (M. C.) De toekomst van Nederland. „Naar „De Volkswil" betoogt ligt deze in liet teruggeven van Zeeuwsch-het oude Staats-Vlaauderen aan België. Zoolang deze teruggaaf niet heeft plaats gehad, heeft Nederland niet liet recht om te spreken van te zijn een land van internationaal recht. Deze teruggaaf zal voor gevolg hebben een onberekenbaar zedelijk voordeel voor Nederland in de internationale betrekkin gen, omdat daardoor wordt hersteld een volksmisdaad die voor oorzaak heeft gehad het verraad van Spanje ten koste van zijn eigen volk, de toenmaligo Spaansche Nederlanden, nu België met voor doel den zeehandel van Vlaanderen te vernietigen ten voordeele vau Ilollandsclie koopsteden. Frankrijk pakte van Vlaanderen de beenen af, Nederland de kop. Nu hebben kop en romp hun leven verloren. Door de moderne verkeersmiddelen van spoorwegen is Vlaanderen wel weder tot liet wereldverkeer toegetreden, door de Fransche Overlieerscliing van 1795 gevolgd in 1863 door de vrijmaking van de Schelde is Antwerpen weder zeehaveu kunnen -dat dit eenvoudige woord me goed deed. 'k Werd er klein onder. En 'k weet niet, wie blijder was, toen 'k dat oude vrouwtje verlietzij om de geteekende aanvrage of ik om haar 'blijmoedig en geloovig zeggen, dat ze voor me bidden zou Arme stumperds, die oudjes. Ik hoop zoo, dat velen hunner nog menig jaartje moge resten, opdat ze in blijheid van de hun nu ten deel gevallen rente van twee gulden mogen genieten We hebhen daarop afscheid genomen van den tusschenpersoon, vol bewondering voor het werk, dat hij met de andere daarvoor aangewezen mannen heeft verricht. Overtuigd zijn we, dat deze menschen ge dreven werden door een heerlijk-socialen drang, om de voor een groot deel in behoeftige om standigheden verkeerende ouden van dagen te helpen, opdat hun levensavond minder door nijpende broodzorg zou worden versomberd dan vroeger in weerwil van kerkelijke, Over- lieids- en particuliere armenzorg vaak het geval was. T3

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1