RONA Cacao Van houten's Binnenlandsch Nieuws. 1 a, e e r la. ten. DE ÖESTE VOOR DEM PRIJS. Korte Berichten. Buitenlandse!» Overzicht. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Lamlboiiwbericliten. reed om liet organische of huismans kiesrecht los te laten en het A. K. te aanvaarden bij wijze van concessie tegen een bevredigende oplossing van art. 192, het onderwijsartikel. Zoo gaf men dus, buiten het Parlement, in meer dan één orgaan het „principieel ve^ze^ (dat natuurlijk geen ruil of toegeven dulden zou) prijs. Het Centrum doet vervolgens uitkomen, dat de katholieken, ook tengevolge van de houding van De Standaard, in het kiesrechtvraagstuk veel vrijer staan, dan voorheen Er is bij ons vermoedelijk veel minder be zwaar tegen, of liever veel meer animo vóór algemeen kiesrecht, of wat daarmede in w®r" kelijklieid overeenkomt, dan bij een aantal liberalen. De vraag van het vrouwen-kiesrecht dient daarbij afzonderlijk te worden beschouwd. Zij stelt haar speciale problemen. Maar al kan men voor de invoering daarvan den tijd niet gekomen achten, al kan men er meei dan één practisch en zakelijk argument tegen aanvoeren, het besef, dat ook deze zaak niet met een of anderen dooddoener is te vonnissen, dringt al meer en meer door. De Prinzipiën- reiterei, meestal voortspruitend uit onkunde, angstvalligheid, of gebrek aan onderscheidings vermogen, mag niet in de plaats treden van het beginsel. Juist begrip van dat beginsel, nuchterheid van oordeel en een grondige studie van het onderwerp zullen ook hier leiden tot een juist en gezond inzicht. De teekenen daarvan zijn reeds menigvuldig. Cort van der Linden en Groen van Prinsterer. De Antirev. Rotterdammer driestart: Wel een der wonderlijkste argumenten, die Minister Cort van der Linden voor zijn regi ment gebruikte, was zijn beroep op Groen van Prinsterer. Ook deze Christen-staatsman immers had zich beroepen op het volk achter de kiezers wat stond dan den tegen woordigen premier in den weg om voor zijn Kabinet en regeertaak zijnerzijds gelijk beroep te doen Deze vergelijking hinkt ten eenen male. In den tijd' van Groen had men een zeer beperkt kiesrecht. Daardoor werd er geschapen een „pays legale, een valscli volksbeeld, en naar den „wil" van dat aldus kunstmatig gefantaseerd volk werd dan door een partij meerderheid de leiding der zaken aangegeven. Zoo ontstond er een krachtige partij-regeering, maar die gansclielijk niet klopte op het ver langen des volks. Vandaar Groen's beroep op het volk achter de kiezers. Er was, om zoo te zeggen, een formeel zuiver constitutio- neele meerderheid voor een krachtig regeer- beleid, maar in werkelijkheid was dit, door het beperkte kiesrecht, een lictie de werkelijke „volkswil", om nu dit leelijke woord maar te houden, yvas anders. Wat Minister Cort van der Linden doet is juist andersom. Hij kan geen op partij- meerderheid steunende regeering vormen, en om dit gebrek te vergoeden, maakt hij een fantastischen volkswil, die juist hetzelfde wil als de niet regeerkrachtige partij-meerderheid. Hier is de partij-meerderheid de werkelijkheid, maar deze kan niet regeeren en de volkswil is een zuiver verzinsel. Bij Groen daarentegen de partijregeeriug onwaar, en de volkswil werkelijkheid. Voor een zóó scherpzinnig man als onze Minister van Binnenlandsche Zaken is zulk een argumentatie op den klank der woorden af, dunkt ons, moeilijk verdedigbaar. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een K.G. van 1.50 maakt men 200 koppen. Voor het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer op 17 dezer zijn behalve de woningwetwijziging en het opcentenwetje o.a. nog aangewezen de zoutaccijns, de wering van aardappelziekte, de ouderdomsrente, de pen sioenregeling personeel C. S. en de pensioen wetten voor land- en zeemacht Het bericht uit Frankfurt a./M. dat H. M. de Koningin dit voorjaar op llohenmark zou verblijven, wordt tegengesproken met herinnering aan het voornemen der Koningin om de maand April op het Huis ten Bosch door te brengen. In de serie boekjes Christendom en Maatschappij is verschenenDe taak dei gemeentebesturen in zake Zondagsrust door Dr. H. H. Kuijper. Dit is nummer 9 en 1U van serie 6. De zevende jaargang zal eene verandering ondergaan. Naast Prof. Diepen horst zal nu oud-minister Talma er ook aan medewerken. Nog vele andere lieeren zijn medewerkers. Met April verschijnt liet in vergroot formaat en tweemaal per maand. Do leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zijn thans ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 17 Maart des voor- middags te 11 ure. eerst bewaarde (niet het eerste, want de reeks moet in 1621 zijn begonnen) exemplaar van het eerste nieuwsblad in het Lngelscli was Maar het pak nu in het Britsch Museum bevat vijfentwintig bladen, waarvan het eerste gedagteêkend is van 2 December 1620.^ Het is „imprinted at Amsterdam by George Veseler,and are to be soulde by I etrus Keerius, dwelling in the Calverstreete, in the uucertaine time". Uit een mededeeling van dr. W. P. C. Knuttel, die de schrijver als naschrift geeft, blijkt, dat deze Pieter van den Keere een huis bewoonde, waar „eenuuiweik dat keert" uithing. Vandaar „the uncertame time"in een Fransch boek bij denzeltde uitgegeven„demeurant en -la Calverstract, a l'cnseigne du temps incertain". Dit alles slaat natuurlijk op den naam. De schrijver in de Nineteenth Century be toogt, hoe het de belangstelling van het Engel- sche publiek in den dertigjarigen oorlog, in het bizonder in liet lót van I1 rederik van de Palts en zijn Engelsche gemalin de Winter- koningin en meer ln het bizonder in liet regiment Engelsche vrijwilligers, dat in Jnni 1620 onder Sir Horace Vere naar het vaste and was overgestoken, hoe het de belangstelling voor dat alles was, die de uitgave van een nieuwsblaadje mogelijk maakte. Het eerste nummer bevat voornamelijk relazen van de nederlaag bij den Witten Berg, die aan Frederik en Elisabeth's korte heerlijkheid een einde maakte. Dit soort van nieuwsbladen en reeds in 1621 begint, gelijk vermeld een in Engeland gedrukte reeks - bepaalde zich trouwens nog lange jaren tot nieuws van het vasteland, d. w. i. van den 30jarigen oorlog. En ook zoo hadden de courantiers het hard te verantwoorden. Reeds op 24 December 1620 werd een koninklijke proclamatie uitge vaardigd, die niet malsch was en waarin de onderdanen op het ernstigst werden gevvaar- scliuwd zich niet „met pen of rede" in te laten met zaken van staat, die „boven hun bereik en roeping" liggen, noch aandacht te schenken aan het praten van anderen. Men kan de dagteekening van deze procla matie aanvoeren als een aanwijzing, dat het blaadje van 2 December inderdaad het eerste van zijn soort is geweest. Een auder bewijs, dat de heer Williams bijbrengt, lijkt eer er tegen te pleiten, al kan men hem toegeven, dat het uitwijst, dat men althans niet yóór 1620 behoeft te zoeken. Op 16 Februari 1622 schreef John Chamberlain aan Sir Dudey Carleton, den bekenden gezant bij de Staten, over de onzekerheid van nieuwstijdingen en vervolgt: „For, since two years that vorgeor mint was set up at Amsterdam, we have never left off coining, so apish are we in imitation of what is worst." Het blaadje van 2 December 1620 draagt geen titel, De volgende (van 23 December 1620, 21 Januari 1621 enz.) wel. Een merk waardigheid daarbij is, dat zij in dien titel een batavisme bevatten. „Courant newesout Parlements-crisis in Japan. TOKIO, 3 Maart. De Eerste Kamer heeft besloten, om als protest inzake het vloot- schandaal, op de door de Tweede Kamer met 30 millioen verlaagde vloot-kredieten, inplaats van 30 67 millioen te schrappen. De Tweede Kamer verzet zich tegen deze nieuwe verlaging, omdat dit een piecedent zou kunneu worden voor het wijzigen, door de Eerste Kamer, van door de Tweede Kamer goedgekeurde begrootingen. Een conflict tusschen de beide Kamers is thans onvermijdelijk. Ernstig verdacht. TESSINO, (Zwitserland) o Maart. Op ver zoek van het O. M. is de directeur van de in staat van faillisment verkeerende Tesiner- National-Bank gearresteerd. Hij wordt ver dacht van verduistering van 300.000 Mark. Meerdere arrestaties worden verwacht. voor rijkspostspaarbank van 8—9 u. voor postwissels, quitantiën, postpakketten en rijksverzekeringsbank is de dienst des Zondags gesloten; terwijl van 1—2 u. ook gelegenheid wordt gegeven tot het afhalen van stukken, welke op die dagen niet besteld worden. B u s 1 i c h t i n g heeft plaats des voormid dags om 6.52 u., 8.29 u., 9.57 u. en des na middags om 12.42 u., 1.44 u., 6.09 u. en 8 uur. Dit ontleenen wij aan de Ax. Crt. ten ge rieve van onze lezers. Men verzoekt ons hoewel een week na dato, opname van hef volgende Hulst. In een der ldfcalen van het school gebouw had op Vrijdag 27 Februari 1.1.,'s nam. 6s/i ure de algemeêne vergadering plaats van Donateurs, Leden en Afgevaardigden van de „Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Ambachtsschool te Hulst." Blijkens ingekomen stukken, waarvan voor lezing geschiedde door den voorzitter, den Heer F. van Waesberghe, is voor het jaar 1914 aan de Ambachtsschool een subsidie van f6000,— en aan de daaraan verbonden Avond- vakteekenschool een subsidie van f 1250, toegestaan. In 1913 werd aan Rijkssubsidie door die scholen respectievelijk f5500,en f 1000, ontvangen. Deze cijfers getuigen wederom voor de groote belangstelling der Regeering voor beide scholen en der hooge waardeering van het daar gegeven ambachtsouderwijs. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd, na mededeeling van de daaromtrent door de commissie van onderzoek uitgebrachte rapporten, bij acclamatie goed gekeurd. De rekening der Ambachtsschool over 1913 bedroeg in uitgaaf f 13539,57s, in ontvang f 12756,895 en sloot mitsdien met een nadeehg saldo van f782,68. Die voor de Avondvakteekenschool bedroeg in uitgaaf f 1974,69', in ontvang f1919,—. Nadeelig saldo f55,695. In verband met de door het Rijk toegestane subsidieverhoogingen, vestigde de voorzitter de aandacht op de ruime bijdragen van het Rijk in de exploitatiekosten der beide scholen, zoo gunstig afstekend bij de totaal-bijdragen van omliggende gemeenten, als direct belang hebbenden, en den ontvangen linancieelen steun van particulieren. Hij sprak den wensch uit, dat die bijdragen de naaste toekomst nog aanmerkelijk De oudste Engelsche Nieuwsbladen. De oudste Engelsche kranten zijn te Amster dam gedrukt. X7. J. B. Williams schrijft in de Nineteenth Century over wat er nieuws valt te leeren uit een pak oude kranten, dat in November 1912 door het Britsch Museum is verworven. Men hield het er totnogtoe voor dat „A currant of generale newes, Dated the 14th ot May" van 1622, en uitgegeven bij 1 ïomas Archer van Popé's Head Alley, Cornhill, het of Italy etc." Het woord „courant" was in het Engelsch ongebruikelijkmen schreef „corrant". Dergelijke Nederlandsche insluip selen zijn trouwens meer op te merken in het facimile, dat de Nineteenth Century van liet eerste nummer geeft. Zoo staat boven de „correspondenties" als plaats ?van herkomst vermeld „Weenen" en „Ceulen". Op 9 Juli 1621 begon een andere reeks, ge drukt bij „Broer lonson", wonende te Am stelredam „On the new side bellinde Borch- wall, in the Silver Can, by the Brewery". De uitgever noemt zich „Corranter to lus Excel- lencie" Het is mogelijk, dat de schrijver in de Ninetheent Century gelijk heeft, wanneer hij veronderstelt, dat hiermee Sir Herace Vere is' bedoeld. Voor het Ilollandsche publiek van die dagen echter was de Excelleutie bij uit nemendheid, zonder eenigen twijfel prins Maurits. Voor de waardeering van de diensten door onze ondernemende uitgevers aan het kranten wezen in zijn kindsheid bewezen, is do vondst zeker een gewichtige bijdrage. Londensche correspondent der N. R. Ct. TER NEUZEN, 6 Maart 1914. Nogmaals maken wij onze lezers er op merkzaam op dat sinds 1 dezer de Prov. boot 's morgens om 5 uw vertrekt van hier. Deze week kwamen nog verscheidene passa giers te laat aan de boot, meenende dat ze om 5.20 afvoer. Een ouzer abonné's vertelde ons dat hij Maandagmorgen om 4 uur per fiets uit 'Axel, en met de eerste boot naar Vlissingen vertrok. Hij kon echter niet met de eerste boemeltrein mede, daar deze bij aankomst der boot vertrokken was. Axel. Donderdag werd door B. W. aan besteed het vervoeren van haardasch en straatvuil tot 31 December 1914. Laagste inschrijver was L. Faas voor tl. 3, per dag, aan wien de levering is gegund. L. 1. Dinsdag werd, ten verzoeke van de weduwe en kinderen P. J. Wiest geveild het door hen bewoonde huis. Het goed werd als hoogste bieder voorloopig toegewezen aan G. J. Gast voor fl. 1475. De herveiling zal plaats hebben op Dinsdag 10 Maart a. s., namiddags 2 uur. Axel. De heer Zegers van hier trad Woens dagavond voor de Antirev. Kiesvereeniging te Baarland op met het onderwerp^ „Het karakter der hedendaagsche politiek". Hij stelde het karakter van het socialisme en het liberalisme in het licht. Er was ook debat. Spreker sloot deze samenkomst met dankgebed. Axel. Dinsdag is hier een spoedeischende raadsvergadering gehouden. De voorzitter bracht hulde aan de trouwe plichtsbetrachting van den ovórleden gemeente-ontvanger. Aangenomen werd om als borgtocht voor den waarnemenden ontvanger in plaats van een zakelijke, een persoonlijke te aanvaarden. Axel. Woensdagmiddag werd alhier het stoffelijk overschot van den heer M. L. van Vessem, in leven gemeente-ontvanger, ter aarde besteld. De burgemeester, de leden van den gemeenteraad en eenige beambten dei gemeente waren op de begraafplaats tegen woordig. Aan het graf werd gesproken door den heer L. J. de Vries van Ter Neuzen. De heer A. J. van Vessem dankte allen voor de laatste eer, zijn overleden broeder bewezen. Axel. Het post- en telegraafkantoor alhier is voor het publiek opengesteld op de dagen en uren als hieronder is aangegeven. a. Op werkdagen: voor telegraaf, telefoon, postzegels, aanneming en afgifte van aange- teekende stukken, postpakketten van 8 1 u., van 2—3Va u. en van 5—7Va u. Voor postwissels, quitantiën, rijksverzeke ringsbank en uitbetaling Invaliditeitsrenten van 8Va~ 1 u- en van u- b. Op Zon- en Feestdagenvoor telegraaf, telefoon, postzegels, aanneming en afgifte van aangeteekende stukken van 8 9 u. en van 1-2 u.; mochten toenemen of vergrooten en dat van die gemeenten, welke nog geen subsidie ver leenden, dat alsnog mocht worden tegemoet gezien. Na eene opwekking tot de aanwezigen om door actief optreden, het aanbrengen van donateurs, leden enz. de belangen der Ver eeniging te dienen en te bevorderen, sloot de voorzitter, na rondvraag, deze vergadering. Hulst. Van het kerkgebouw alhier, dat ten deele bij de Ned. Herv. gemeente en ten deele bij de katholieken in gebruik is, heeft dr. Cuypers verklaard dat het een monumentaal gebouw is. Een plan tot restauratie is ont worpen en thans is de kerkeraad der Nnd. Herv. gemeente van plan, te trachten rijks subsidie voor de restauratie van het haar toebehoorende deel te verkrijgen. (Hand.) Hontenisse. Alhier is een bloemfabriek op gericht. Eigenaar hiervan is de heer Aug. Poppe, deurwaarder te Hulst. Oostburg. Dinsdag is alhier een oud echt paar gevonden, waarvan de vrouw reeds over leden en de man bewusteloos was, door kolen damp uit hun kachel. De man zijn toestand is thans vooruitgaande hoewel hij nog niet spreken kan. De nieuwe St. Jacobstoren te Vlissingen krijgt 33 klokken, wegende 7000 K.G. De heer J. Snellen, gemeente-secretaris van Zierikzee heeft wegens schrijfkramp met 1 Mei ontslag gevraagd. Geref. Kerken. Beroepente Peursum en te Giesen Oud en NieuwkerkG. R. Kuiper te Schoondijke te Amsterdam F. C. Meijster te Rotterdam. Aangenomennaar Dokkum (A.)B. van der Werft' te Harlingen. Bedankt: voor Oud-LoosdrechtG. H. de Jonge te Scharnegoutum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Egmond aan Zee A. J. van Wijngaarden, cana. te Katwijk aan Zee (toez.) Aangenomennaar St. PaucrasC. Vlas blom te Woudsend (Fr.) (Van onzen Landbouw-Medewerker). Een eenvoudige les over het gebruik van chilisalpeter bij granen. Bij ons op het dorp is het de gewoonte, dat we s'wintersavonds zoo nu en dan bij elkander gaan „buur ten." Zoo komen we de lange winter avonden ge zellig door. Onlangs vroeg me de gastheereen flinke boer „Komaan, meester, vertel ons nog eens wat nieuws van den kunstmest." Daarvan zal wel niet veel nieuws meer te vertellen vallen," zei zijn neef, ook een landbouwer en mede een der gasten, ,ik denk, dat alle boeren het gebruik en het nut van den kunstmest onderhand wel op hun duimpje zullen kennen." „Dat geloof ik niet, Peer,' ant woordde ik, niet ongenegen aan dit verzoek te vol- in «v, -

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2