Buitenlandse!» Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Eerste Kamer. Naar de Asser Crt. verneemt, heeft mr. W. Eilerts de Haan, advocaat en kassier te Mep- pel de candidatuur voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer aanvaard. Politiek debat in de Fransche Kamer. Het derde politieke gevecht is Zaterdag volgens de N. R. C. bij de interpellatie in de Kamer over het financieel beleid van minister Caillaux geleverd. Ditmaal was de aanval breeder en ernstiger opgezet, en Briand, de groote leider der oppositie, verscheen in eigen persoon op de tribune om Caillaux te be strijden. Men wilde blijkbaar van beide kanten den strijd. De oppositie, ten einde het kabinet omver te krijgen of althans het ondermijnende werk voort te zetten, en de regeering in de hoop op een flinke overwinning, die haar misschien een goede week rust zou geven. Het was ruim 5 uur, toen pa een wel scherpe, maar niet boeiende rede van den progressist Dubois en een als altijd knappe en duidelijke, zij het ook niet zeer nieuwe uiteenzetting van Caillaux, Briand met zijn bekende sleepende stap de tribune opkwam. Er heerschte groote stilte en spanning in de Kamer. Men wist namelijk heelemaal niet, hoe Briand zijn aanval inkleeden zou, hoe en op welk punt hij de regeering wilde aanpakken. Ten eerste is Caillaux in het financieel debat zeer sterk, dan is de positie van Briand in zooverre moeilijk, dat hij zich als minister steeds vóór een inkomstenbelasting uitge sproken had, maar dat hij voor het slagen van zijn aanval van heden den steun der ge matigden, dat zijn de tegenstanders van de inkomstenbelasting, noodig had. Briand had een taktiek gekozen, die wel theoretisch handig was, maar toch eigenlijk zonder solieden onder grond. Hij kwam Caillaux met scherpe gees tigheid verwijten, dat hij eergisteren in den Senaat de vertrouwenskwestie niet gesteld had, teneinde alles in het werk te stellen om de inkomstenbelasting erdoor te krijgen. Gij zijt, zeide Briand, zich over de tribune in de richting van Caillaux buigend, bij uitstek de man der inkomstenbelasting. Sedert jaren zoekt gij daarin uw kracht en uw voetstuk, en verwijt gij andere regeeringen, dat zij geen voldoenden ijver betoond hebben om den Senaat tot het aannemen van het door de Kamer goedgekeurde voorstel te brengen. Welnu, thans zijt gij minister van financiën, juist op het oogenblik, dat de Senaat over de zaak beslissen moet. Als er ooit een oogen blik en een kwestie was, waarbij gij den moec hadt moeten hebben dapper ten strijde te trekken en uw volle verantwoordelijkheid in het debat te brengen, dan was het eergisteren in den Senaat, en als gij het gedurfd had, zoudt gij een meerderheid gekregen hebben daar u eergisteren maar 5 stemmen ontbraken Briand haalde enkele voorbeelden aan van ministers, die den moed gehad hebben in den Senaat hun portefeuille op het spel te zetten om een belangrijk punt van het program te doen aannemen, maar Caillaux, inplaats van zijn plicht te doen en met de gevechtsdegen in den strijd te gaan, was met een floret met een guttapercha dopje erop in den Senaat ge komen en het resultaat was dau ook, dat de belastinghervorming door den Senaat ernstig vertraagd is. Briand werd vooral in het centrum toege juicht. Hij was echter niet in een van zijn gelukkigste dagen, al had hij geestige en scherpe woorden. Hij scheen eenigszins ge hinderd [door het zwakke van zijn standpunt. Immers al mocht de redeneering van Briand, dat Caillaux niet dapper geweest was bij de verdediging van de inkomstenbelasting in den Senaat, juist zijn, in Briand's mond was het een zwak gelegenheidsargument, daar degenen, die Briand steunen, juist tegen de inkomsten belasting zijn. Minister Haillaux en de socialistische leidei Jaurès kwamen dan ook beiden, onder dave rende toejuichingen van radicalen en socialisten. Briand voor oogen stellen, dat alle vrienden van Briand in den Senaat tegen het door Cail laux voorgestane amendement gestemd hadden. Verder voegde Caillaux er tot zijn verdediging bij, dat het laatste woord over die kwestie nóg niet gesproken was en zonder het precies te zeggen, zinspeelde hij er op, dat de re geering desnoods de voornaamste bepalingen van het ontwerp-inkomstenbelasting in de middelenwet voor 1914 op zal nemen om zoo- doendo den Senaat als het ware het mes op den keel te zetten. Dat was waarschijnlijk meer bluf dan ernst van Caillaux, maar het sloeg in. Verder wist de minister als altjjd ook in zijn antwoord aan Briand door zijn groote helderheid en financieele kundigheid indruk op de Kamer te maken. Om 7 uur beproefde Millerand nog een aan val door een listige motie in te dienen, maar ook hier wist Caillaux de baas te blijven. Om 8 uur; na een paar korte [republikeinsche verklaringen van den minister-president Dou- mergue, kreeg de regeering bij de stemming over een vectrouwensmotie groote meerder heid. De Kamer steunt dus voorloopig het kabinet Doumergue-Caillaux tegen den Senaat. Vooral trok de weinige eenheid in de fe deratie Briand de aandacht. De verschillende kopstukken van dezen nieuwen groep schijnen ieder op zich zelf te vechten, misschien wel afgunstig op elkaar te zijn. Als zij niet spoedig wat meer eenheid in hun groep weten te brengen, zullen zij het kabinet Doumergue- Caillaux bij de verkiezingen wel niet omver kunnen krijgen. ZUID-AFRIKA. Een stakingswet. De Volksraad heeft, zegt de N. R. C., in eerste lezing een wetsontwerp aangenomen, waarin „bizondere maatregelen worden ge troffen voor de openbare veiligheid in tijden van bestaande of voorziene ernstige stoornis van de openbare orde en gewijzigd worden de wet op oproerige bijeenkomsten en de op heffing daarvan en, op zekere punten, de strafwet." Blijkbaar wil de regeering nu in de wet strafbaar stellen wat zij alleen bij de wette loosheid van den staat van beleg heeft kunnen straffen. In de laatste rede, die minister Smuts vóór de tweede lezing van de indem niteitswet uitsprak, zeide hij, volgens een telegram „Onder de Zuid-Afrikaansche wet bestond er geen ernstige misdaad, waarvoor de verbannen leiders hadden kunnen terecht staan. Ik had een bizondere misdaad moeten scheppen en een bizondere straf bedenken." „In gewone woorden", teekent de radicale Nation (Londen) hierbij aan, „hadden die mannen dus niets onwettigs gedaan daarom werden zij verbannen zonder terecht te hebben gestaan." Nog bij een ander woord van Smuts maakt de Nation een opmerking. „De waarborg van de vrijheid is in den grond het geweld", zei Smuts. Waarop de Nation zegt„Hij was vergeten, dat hij en zijn volk hun tegenwoor dige macht oni anderen van hun vrijheid te berooven niet aan geweld danken, maar aan de edelmoedige gevoelens van het liberalisme." Daarin vergist zich de Nation. Het zelfbe stuur van de gewezen republieken, dat tot de Unie leidde, was hnn in het vredesverdrag beloofd. Engeland was verplicht het hun te verleenen. Dat de liberalen het eerder heb ben gedaan dan de unionisten goed vonden, lag slechts ten deele hieraan, dat de liberalen beter den plicht voelden, het vredesverdrag naar zijn geest eerlijk uit te voeren. Maar anderdeels en vermoedelijk meeren- deels lag die spoed aan volstrekt niet „edel moedige gevoelens maar aan de Chineezen- kwestie, die de liberalen hopeloos in de klem had gebracht. Zij redden er zich uit door de republieken zelfstandig te maken, zoodat, toen Transvaal de Cbineezenkwestie regelde in strijd met de beginselen, die de liberalen niet weinig aan hun schitterende stembusover winning van 1905 hadden geholpen, de Engel- sche regeering kon zeggenhet spijt ons, maar dit is een kwestie, die een zelfbesturende kolonie het recht heeft zelf te beslissen. Neen, de rol van de liberalen in dezen is niet zoo fraai als zij zelf haar hebben voor gesteld en de buitenwereld over het algemeen onnadenkend heeft aangenomen. En dat Lord Milner in het vredesverdrag Engeland verplicht heeft, zoo spoedig mogelijk in "de republieken zelfbestuur in te voeren, danken de Boeren aan hun taai verzet, aan geweld dus. De opmerking van de Nation is er naast. De ballingen te Londen. LONDEN, 1 Maart. Drommen menschen hebben hebben de arbeidersbetooging voorde ballingen uit Zuid-Afrika in het Hyde Park bijgewoond. Er is een besluit aangenomen, waarin de handelwijze der Unieregeering wordt afgekeurd en verlangd wordt, dat de rijks regeering de indemniteitswet niet zal goed keuren. De betooging in het Hyde Park was Zondag zeer geslaagd. Zelfs de Unionistische Daily Telegraph erkent, dat zij indrukwekkend was De bladen verzekeren, dat nooit grooter volks menigte in het park heeft betoogd. Naar schatting waren er 70,000 betoogers en tien duizenden toeschouwers. Bain opperde het denkbeeld van een staking in het geheele Britsche Rijk op 5 Juli, ter herinnering van het bloedbad te Johannesburg. Volgens een spreker wendt de Arbeiders partij een poging aan om van Asquith voor de liegen ballingen verlof te verkrijgen om te verschijnen voor de balie van het Lagerhuis en een verzoekschrift aan te bieden. Albanië. Uit Athene aan de Kölnische Zeitung On danks alle moeite, door de Grieksche regeering gedaan om de orde in de grensstreken van Zuidelijk Albanië te handhaven, breidt zich de opstand daar uit Te Delwino hebben 1500 opstandelingen de stad bezet en 2000 zijn nog buiten de stad gelegerd. Te Santi Quaranta hebben 1200 opstande lingen de autonomie uitgeroepen. Bloedige botsingen kunnen elk oogenblik voorkomen. Te Koritsa heerscht groote ellende. De bewoners vluchten naar Saloniki en trachten vandaar naar Amerika te komen. 2 Samuel 7 186. Hij herinnerde aan de velen die reeds vóór hem heengingen uit deze gemeente, en waarmede Z.Eerw. op kerkelijk gebied had saamgewerkt. 23 jaar is Ds. T. in Ter Neuzen werkzaam. Zijn eerste gemeente was Cillaarshoek. De heer J. Huizinga, burgemeester, sprak Z.Eerw. toe, en de heer H. J. v. d. Ouden liet hem Gezang 96 door de vele opgekomenen toezingen. - Gelukkig is de mist opgetrokken. De Prov. boot die Vrijdagavond om 5 uur hier bleef liggen, is Zatermorgen om elf uur eerst kunnen vertrekken. Tegen 11 uur kwam de eerste boot uit Vlissingen ook hier aan. Beiden vertrokken naar Vlissingen terug en waren om 1 uur aangekomen. Na 11 uur is er geen boot meer aangekomen voor Zondag morgen. Toen was er reusachtig veel post en pakketten. De boot die Zaterdagmorgen tegen elf uur hier aankwam, had van Vrijdag avond 6 uur op de Schelde voor anker gelegen tusschen Vlissingen en Borssele, dus 17 uur. Er waren nog al wat passagiers aan boord. Velen probeerden Vrijdagavond met den trein 6.12 van hier, over Antwerpen, Holland nog te bereikener was echter in Antwerpen geen aansluiting op den trein naar Roozendaal, deze was juist eenige minuten weg. We vernamen van een stadgenoot, die met dien trein meegegaan was, om over Antwerpen- Roozendaal, Zierikzee te bereiken, dat hij wegens het missen van die aansluiting te Antwerpen, den ganschen Zaterdag gereisd heeft en Zondagnacht om 2 uur eerst te Zierikzee aankwam. Dit was in dezelfde provincie van Ter Neuzen naar Zierikzee van Vrijdagavond 6 uur tot Zondagnacht 2 uur. De Tern. Crt. schrijft betreffende de Prov. boot op de Wester-Schelde dat Zaterdag toen de boot door mist voor anker lag, bleek dat er geen voldoende proviand aan boord was en hetgeen er was peperduur moest be taald worden. Een der reizigers moet bij aankomst alhier flauw gevallen zijn. Dat is dus nogal kras. Ons kwam ter oore dat de vorige week conducteur D. aan een vrouwelijke passagier weigerde een kaartje voor den trein af te geven, zeggende, dat er nog tijd genoeg was, om het te Vlissingen in het station te halen. Dit was Dinsdag en toen was er juist niet veel tijd voor den trein van 9,10. Dat is óók kras. Vrijdag viel het 13jarigzoontjevanH.de Jonge Hz. in de Neuzenpolder alhier van een wagen met vlas; Het voorwiel ging over zijn buik heen en bewusteloos werd hij wegge dragen. Zijn toestand is ernstig. Door Gedep. Staten van Zeeland is be sloten aan de Kroon ter goedkeuring voor te dragen hun besluit waarbij de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris dezer gemeente, worden verhoogd van f 1700 tot f 1900. Axel. Alhier is overleden de heer M. L. van Vessem, in leven gemeenteontvanger dezer gemeente. Hij bereikte den leeftijd van 50 jaar. IJzendijke. De openbare raadsvergadering van gisteren (Maandag) leverde niet veel merkwaardigs op. Aan den heer A. B. Plas- schaert, onderwijzer aan school I werd op verzoek eervol ontslag verleend wegens be noeming te Vlissingen. Het ontslag gaat in met 1 Mei, of zooveel eerder als zulks voor den richtigen gang van het onderwijs moge lijk is. Over den tragen gang, waarmee de elec- trische verlichting vordert, schijnbaar een paradox! was de raad niet goed te spreken. Om verschillende redenen achtte men dat niet profijtelijk voor de gemeente. En er valt nog zooveel te doen! De binnenleiding nog niet geheel gereed, het buitennet pas begon nen, aan de centrale nog te verbouwen Na hierover het zijne gezegd te hebben, ging de raad in geheime zitting over ter be handeling van den hoofdelijken omslag. Breskens. Wegens mist kwam Zaterdag geen enkele Prov. boot hier aan. Per hoogaarts werd tweemaal de post en enkele passagiers overgebracht tot aan de Mariuesluis. Vlissingen. De ontaarde vader, van wien wij reeds melding maakten, is door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. Hij was wegens overtreding der Arbeidswet reeds veroordeeld 8 weken hechtenis en is door den voogdijraad uit de ouderlijke macht ontzet. Vlissingen. Wegens dikken mist is de dag boot Prins Hendrik Zaterdagavond eerst om halftwaalf binnengekomen. De Zuidduitsche mail trein was zonder aansluiting vertrokken. De Noordduitsche vervoerde toen alle reizigers en post. De trein kon echter eerst 's nachts om 1,50 vertrekken, doordat op de Noord brabant-Duitsche spoor geen nachtdienst is. TER NEUZEN, 3 Maart 1914. Zondagmorgen was een groote schare hoor ders opgekomen naar de Ned. Herv. kerk alhier om de gedachtenisrede aan te hooren van den WelEerw. heer Ds. A. Timmerman, naar aanleiding van zijn 25jarige ambtsbe diening. Tot tekstwoord had Z.Eerw. gekozen Berooving, poging tot chantage, enz. Het is, zoo schrijft men uit Middelburg, aan de N. R. C., der politie gelukt de hand te leggen op twee gevaarlijke per sonen. Een inwoner van Domburg had een brief ontvangen, waarin hem gevraagd werd Vrijdagmiddag om twaalf uur aan het station Middelburg te komen, waar hij van twee mannen tegen betaling van f 300 de voorwerpen zou terugontvangen, die hem te Amsterdam eenigen tijd ereleden ontstolen zijn. Indien -hij de f300 niet gaf, zouden de mannen van hem dingen bekend maken, die zijn goeden naam ten zeerste zouden schaden. De bedoelde heer uit Domburg ging naar de plaats van samenkomst en vervolgens met de beide mannen in een café. Daar bevonden zich ook do inspecteur van politie S. en een agent, beiden in burgerklecren. Toen de beide personen met hun slachtoffer het café wilden verlaten, werden zij aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht. Daar gaven de aangehoudenen op te zijn de 50-jarige A. v. O. en de 27-jarige H. J. G. en beiden te Amsterdam te wonen. Het schijnt dat men te doen heeft met oude bekenden der politie, met wie ook te Amsterdam nog wat valt af te rekenen. Beide mannen zijn gisteren naar Amsterdam overgebracht. Uit Amsterdam schrijft men aan hetzelfde blad De lotgevallen, die dezer dagei^ te Am sterdam aan een eerzaam inwoner van Domburg zijn overkomen, kunnen zonder veel moeite tot een boeienden vervolg-roman worden samengedicht. De Domburgsche burger bezocht een paar weken geleden een familie-lid in de Van Eeghenstraat te Amsterdam, 's Avonds ging hij op zijn eentje naar Flora of een ander theater in den omtrent van het Rembrandt- plein, en op dat plein geschiedde het, dat hij aan een jongmensch den weg vroeg. Hoe kwam hij op de gemakkelijkste wijze naar de Van Eeghenstraat? Moest hij dan niet lijn 2 nemen Zeker, antwoordde het jongemensch, maar hij zou den vreemdeling wel even brengen. Hij moest toch dien kant op, en het was mooi weerSamen hebben de twee toen een heele wandeling door de stad ge maakt. Zóó lang duurde de kuier, dat de Domburger herhaaldelijk zijn bevreemding te kennen gaf. Was de Van Eeghenstraat zóó ver P Het was ongeloofelijk. Eindelijk belandde het paar op een terrein achter den Koninginneweg. Laat ons maar even binnen doorgaan, dan zijn we er dadelijk, stelde de vriendelijke bege leider voor, en aldus geschiedde. Nauwelijks was men echter in het donker aangeland, of de Domburger voelde zich plotseling door zijn maat bij de keel gegrepen en tegen een hek geduwd, en in minder dan geen tijd was hij beroofd van zijn gouden horloge, zijn porte feuille en zijn portemonnaie. Zóó snel en zóó plotseling ging alles in zijn werk, dat de goede provinciaal als 't ware geheel versuft was en geen poging deed om zich te verzetten. De gids verdween toen met den buit, maar oogeublikkelijk daarop verscheen een tweede persoon op het terrein, die nog eens een onderzoek in de zakken van den beroofde instelde. Hem viel toen nog eenig los geld ten deel. Het bankpapier, dat geborgen was in een zak aan de binnenzijde van het vest, vond de tweede zoo min als de eerste. Vervolgens stelde de nieuwe vriend zich voor als onbezoldigd rijksveldwachter. 'tTrof goed, dat hij juist in de nabijheid was geweest. Nu zou hij wel zorgen, dat de Domburger al 't gestolene terug kreeg. Aangifte bij de politie? Wel neen, dat zou het slechtste zijn wat men onder de gegeven omstandigheden kon doen. Mijnheer moest morgenavond maar op het Leidscheplein bij Americau-hötel komen hij wist wel, dat bekende en ver trouwde café dan zou de oubezoldigde rijksveldwachter wel zorgen, dat de geroofde zaken weer terug waren gevonden. Aldus geschieddeNa een nacht en dag vol onrust begaf de beklagenswaardige provinciaal zich naar den hoek van American, maar zijn belangelooze helper verscheen niet. Maar hiermee zou de geschiedenis niet ten einde zijn Toen de bewoner van Domburg, het hart vol bitterheid over de listen en lagen van het duistere Amsterdam, in zijn vaderstad was teruggekeerd, deelde zijn echtgenoote hem mede, dat er zoo juist een heer uit Vlissingen voor hem was geweest. Den vol genden dag zou die heer wel terugkomen. Aldus geschiedde, en wie denkt gij, dat de bezoeker was? De onbezoldigde rijksveld wachter uit Amsterdam, die door de visite kaartjes van mijnheer, in diens portefeuille (trouwens de naam stond ook in het gestolen horloge gegraveerd) het adres te weten was gekomen, en nu pogingen wilde aanwenden om nog wat langer van dit melkkoetje te profiteeren. Hij kwam nu niet als onbezoldigd rijksveldwachter, maar als vader, als diepbe droefd vader van een slechten zoon, een jongen, die voor galg en rad opgroeide, in het kort de aanrander van mijnheer. De jongen moest zoo spoedig mogelijk do grenzen over, qm in verre landen een nieuw leven te beginnen. Zou mijnheer, die den jongen van nabij gekend had, nu niet een handje willen helpen Dat was den Domburger toch wel wat erg Bescheiden merkte hij op, dat hij nu toch al genoeg voor dens zoon gedaan, en dat de vader nu maar de verdere opofferingen moest betalen. Ook de echtgenoote van den boroofde, die op het gesprek afkwam, verzette zich tegen die aderlatingen, en daar de vrouw in dit opzicht hardnekkiger was dan de man, nam de bezoeker ten slotte den man mee naar buiten, waar hij hem bozwoer dan ten minste honderd gulden te willen geven, en die den volgenden dag te Amsterdam, bij Kras, aan hem, den beklagcnswaardigen vader, te willen overreiken. Dan zou hij zorgen, dat het horloge, de portefeuille en de porte monnaie werden teruggegeven. Deze nieuwe wending van het geval had

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2