Biimenlandscli Nieuws. Buiteiilandscli Overzicht. Kocte Berichten. Uit Stad en Provincie. voelen de anti-revolutionairen zich tot hen het meest aangetrokken. In deze categorie ontbreekt het arbeidselement niet geheel, door het werkliedenverbond, en vindt men over- lieerschend de klein burgerlijke democratie de sociaal-democraten, die een klasse-partij vormenzooals de oud-liberalen voor de groot-handelaren e.d., de sociaal-democraten voor de arbeiders. Bij rechts vindt men alle volkspartijen ver tegenwoordigd, zoodat men geen scherp ge- teekend klasseverschil kan aanwijzen, omdat rechts bezit een alles samenbindend levens beginsel, zoo in het politieke als in het sociale leven. Het Christelijk beginsel is zoo machtig, dat het 't sociale verschil kan overbruggen. Zal dit doorgaan? Zal niet allerlei verschil opkomen, waardoor de partijen worden uit eengeslagen en samenwerken dus onmogelijk wordt De oud-liberalen hebben een machtigen invloed gehad op onze beginselen. De oud- liberalistische gedachte heeft onder Christelijke kringen bekoord. Dit komt voort uit gebrek aan sociale studie en gang der maatschappelijke ontwikkeling. Onze beste mannen hebben hun krachten verteerd in den schoolstrijd, en door de toeneming van dien strijd is men thans niet klaar. Wanneer de schoolstrijd wordt opgelost, dan zullen zich de kwesties der sociale wet geving" naar voren dringen en de aandacht vragen. Spreken we dus over sociale wet geving, dan is dit een gevolg van maatschap pelijke ontwikkeling. In de middeleeuwen werd de noodzakelijkheid niet zoo gevoeld. De arbeider werd, dank zij de gilden, zeer vaak een zelfstandig man. Dat is thans niet meer zoo. Het arbeidscontract is thans over- heerschend het beslist over alle zaken, over heel zijn leven. Daarom greep de wetgever in, om voor dien grooten breeden kring het levensgeluk grooter te maken, o. a. door ver bod van nachtarbeid, korteren arbeidsduur, verzekering, enz. De sociale wetgeving bedoelt den arbeider op te heffen. Dit is van groote beteekenis. Vooral, om de sociale studie en ontwikkeling zoo te sturen, dat daarbij onveranderlijk wordt vastgehouden aan recht, gerechtigheid en liefde. Nu, en in de toekomst meer en meer moet dit levendig worden bij ons, in breede kringen, in stad en dorp. Men moet op maatschappelijk en politiek torrein zoo handelen in het leven, dat men ziet, wat het Christendom vermag. Verre zij van ons geestelijke eenzijdigheid. Daartegen waarschuwt ons ook de Heilige Schrift. Alle dingen zijnmit God. Laat onder ons kofnen krachtige actie. God geve ons Heilige geestdrift, dan gaan we zonder vrees en zorg de toekomst in. Wij hebben een roepingGod maakt ue toekomst. En Hij outhoude ons niet Zijn zegen. Door den voorzitter werd de gelegenheid geopend om met den spreker in debat te treden en dezen vragen te stellen. De Wel Eerwaarde Heer Ds. Bruins en de II.II.Adr. de Visser, G. den Deurwaarder Jr. en Jan de Visser deden enkele vragen, welke door den geachten spreker werden beantwoord. Daar niemand meer het woord verlangde, dankte de voorzitter den Heer Smeenk voor zijn schoone rede, en verzocht dezen, de verga dering met gebed te willen sluiten, aan welk verzoek werd voldaan. De gehouden collecte bracht op fl. 5.(56. jesteiten den 19den Mei in ons land zullen komen. Het plan is, den koning en de koningin te Amsterdam in het koninklijk paleis te ont vangen en èén dag van hun verblijf hier te lande te bestemmen voor een bezoek aan de residentie. De anarchisten over den socialis tisch en burgemeester. Het sociaal-anarchistisch comité van actie te Amsterdam heeft Vrijdagavond een ver gadering gehouden naar aanleiding van de benoeming van den heer Ter Laan tot burge meester van Zaandam. De eerste spreker, de heer B. Lansink Jr. ontkende, dat de heer Ter Laan zich socialist kan noemen, omdat hij gezegd heeft, dat de belangen der bour geoisie bij hem evenzeer bescherming zullen vinden als die der werklui, en dus den klassen strijd ontkend heeft, en omdat hij de tegen woordige maatschappelijke orde wilde ver dedigen. Spr. voorzag, dat, als de onafhan kelijke vakorganisatie te Zaandam thans in eenigen economischen strijd mocht komen, de heer Ter Laan zal weten te zorgen voor de belangen van de gemeente en van het kapi talisme hij besloot met een betoog, dat de arbeiders zich niet moeten laten misleiden door wat thans te Zaandam geschiedt, maar zelf voor hun bevrijding moesten strijden. De tweede spreker, de heer G. Rijnders, zeide, dat de heer Ter Laan is geworden een machtswerktuig van het burgerlijk gezagluj bracht immers dank aan de Koningin voor het vertrouwen, dat zij hem waardig heeft geacht, en dat hij zal trachten zich waardig te toonen. Bij stakingen, zoo zeide spr., zal de heer Ter Laan politie-agenten op de arbei ders loslaten, juist zooals de roode burge meesters in Frankrijk dat doen. Want doet hij dat niet, dan saboteert hij, en dat zal een sociaal-democraat toch wel laten. Ten slotte betoogde de heer Rijnders, dat de heer Ter Laan zijn beginsel overboord heeft gegooid, alleen om die machtspositie te verkrijgen. Een telegram uit Parijs heeft gemeld, dat de koning en de koningin van Denemarken daar den 15den of 16den Mei worden ver wacht. Voorloopig is bepaald, dat Hunne Ma- Met een kort, zacht begroetingswoord wendt de dominé zich tot de aanwezigen. „Ze ligt op u te wachten," zegt vader Wolbers zacht terug. Daar opent Elsje wederom de oogen. Haar blik zoekt door de kamer, ziet Frederik en ze glimlacht nog even tegen hem. Dan ziet ze den dominé. En nu schijnt 't alsof ze met èén blik die twee omvatten wil haar Frederik en den dominé. Ze opent den mond, maar 't spreken valt haar nu uiterst moeilijk. Eindelijk, slechts voor de twee naastbijstaanden, die haar zoo goed gekend hebben, verstaanbaar, brengt ze uit „E ven wach ten dan spre ken Nu sluit ze de oogen en slaapt ze in. Zacht gaat de ademhaling als bij eene, die gerust, van zorgen vrij, in den slaap verkwikking zoekt. Maar zachter wordt de ademhaling langzaam gaat ze Wat heeft ze toch bedoeld met haar ver zoek „even wachten, dan spreken Zal ze zoo dadelijk ontwaken, om naar haar leeraar te luisteren Eenige oogenblikken later richt de dominé zich op, na een onderzoekenden blik op Elsje geworpen te hebben. „Ik héb even gewacht," zegt hij nu „en nu zal ik spreken. Maar niet meer tot haar, die me dat enkele oogenblikken geleden vroeg. „Tot u, Frederik, tot u allen zeg ik Uw liefste, uw vriendin is bij haar Hemelsehen Leeraar, en den Koning ziet ze nu in al Zijn schoonheid. Haar Christusfeest is nu voor goed begonnen en zal nimmermeer ein digon Albanië en zijn vorst. De Prins van Wied heeft Italië weder ver laten, aldus de correspondent der N. R. C. te Rome. Zijn bezoek had in de eerste plaats ten doel zijn opwachting te maken bij den Italiaanschen Koning en zijn regeering in de tweede plaatsdroeg het een politiek-econo- misch karakter. Het ligt voor de hand, dat, gedurende het tweedaagsche oponthoud, de inrichting van het Albaneesche bankwezen, de bepaling van het Italiaansche gebied van invloed en de definitieve regeling der leening ter sprake zijn gebracht. Deze drie punten vormen reeds sedert maanden het onderwerp van een ge dachtewisseling tusschen Rome, Weenen en Berlijn en de grondbeginselen, welke reeds sedert twee weken vastgesteld waren, werden door den Prins van Wied thans officieel aan vaard zooals men ze hem straks te Weenen eveneens zal voorleggen ter officieele (goed keuring. Nieuwe feiten heeft het bezoek van den nieuwen vorst dus niet te berde gebracht. Het eenige wat stof van bespreking vormt, is het ter elfder ure mislukte bezoek aan den Paus. Deze audiëntie, door den Oostenrijk- schen ambassadeur bij het Vaticaan aange vraagd en verkregen, schijnt de Consulta te hebben verontrust. Oostenrijk speelt op den Balkan de rol van beschermer van het christe lijke deel der bevolking en de Italiaansche regeering meende, dat een bezoek aan het Vaticaan slechts het gevolg zou hebben, dat de oude nauwelijks bedaarde onlusten tusschen de orthodoxe, de Roomsche en de muselman- sche bevolking in Albanië weder aangewakkerd werden. Tevens had Oostenrijk de voorwaarde gesteld, dat de prins zou vertrekken uit het paleis der Oostenrijksche-Vaticaanscbe ambas sade, in een rijtuig met het wapenschild van die ambassade en begeleid door den ambas sadeur-zelf, welke den prins aan Pius X zou voorstellen. Tegen dezen vorm van openlijke voogdij maakte de Consulta bezwaren en deze beide hinderpalen, eensdeels van politieken, ander deels van diplomatieken aard, deden op }let laatste oogenblik het reeds aangekondigde bezoek afzeggen. In Weenen schijnt men over dit geleden échec zeer ontevreden. Aan den anderen kant is men te Rome slecht te spreken over het feit dat de vorst van Albanië zich op een Oostenrijkschen oorlogsbodem naar zijn nieuw rijk zal begeven. Dat des prinsen eerste bezoek Rome gold, maakt dit niet goed. Men meent de logische weg ware geweest eerst Weenen, dan Rome, en dan van Brindisi uit naar Durazzo. De ergernis over de reisroute is trouwens ook niet alleen daarin gelegen, dat men de aankomst te Durazzo op een Oostenrijkschen oorlogsbodem, beschouwt als een openlijke betooging van Oostenrijk's bescherming van den prins, welke in de openbare meening van het Albaneesche volk het belang van Italië doet verminderen. De oorzaak der ergernis ligt nog elders, zooals men te Rome getracht heeft den prins geheel voor Italië te winnen, zoo zal men te Weenen trachten hem voor Oostenrijk te winnen en het is bekend dat, wie het laatste woord heeft, ook het beste heeft. Gold dus in den beginne des vorsten voor keur aan Rome als een succes voor de Itali aansche diplomatie, thans begint men er anders over te denken. Over het algemeen kan men ook niet be weren, dat in diplomatieke kringen te Rome, 's prinsen aanvaarding van den Albaneeschen troon met buitengewoon optimisme wordt beschouwd. Zoo is ons bekend, dat een te Rome vertoevend diplomaat, die in de Euro- peesche politiek een groote rol speelt, als zijn meening heeft te kennen gegeven, dat de rust, die thans in Albanië heerscht, niet voortkomt uit genegenheid jegens den nieuwen, vorst, maar slechts wordt bepaald door een welbe grepen eigenbelang. „Zoodra het vraagstuk der Albaneesche bank geregeld is" zoo zeide de diplomaat „en zoodra ze het geld bezitten, wat de prins zich thans de moeite geeft te verkrijgen zullen de Albaneezen hun vorst congé geven en wordt Albanië een republiek, of geraakt onder de heerschappij van een binnenlandschen potentaat." Ook vertelt men, dat Essad pasja aan de prinses von Wied heeft geschreven, dat hij Essad pasja des prinsen heerschappij slechts voor den duur van een jaar kon waarborgen. Dat alles is weinig aanlokkelijk, en de binnen- landsclie toestand in Albanië is er evenmin near om te kunnen hopen, dat de nieuwe vorst op een eendrachtige samenwerking van het volk zal kunnen rekenen om eenige weer barstige elementen het hoofd te kunnen bieden. Is daarbij de prins van Wied de geschikste persoonlijkheid, om de hem aangeboden en door hem aanvaarde taak met kans op slagen te aanvaarden. Velen denken van niet. De prins moge een uitstekend officier der Pots damsche garde zijn, weinigen gelooven, dat hij de eigenschappen zal ontwikkelen, welke in deze moeilijke omstandigheden onontbeer lijk zijn. Zijn' naaste omgeving, tot de Duit- sche Keizer toe, schijnen hem dan ook afge raden te hebben den stap te doen, waartoe hij thans besloot. Wat deed hem toch er toe besluiten De schuld, of de verdienste daarvan de toekomst zal ons leeren komt toe aan de Koningin van Roemenië, die vooral de prinses van Wied voor de nieuwe roeping in geestdrift vermocht te brengen. Is men dus te Rome, in de diplomatieke kringen, algemeen vrij pessimist omtrent de toekomst van den Albaneeschen staat onder 's prinsen heerschappij, groote hoop bouwt men op de bekwaamheid der raadslieden van den nieuwen vorstkapitein Castoldi en de Nederlandsche officieren. De benoeming van Castoldi tot conseiller du cabinet heeft alge meen groote voldoening gewektde arbeid, door onze officieren verricht, is voortdurend in de diplomatieke kringen te Rome, (en ook van elders, naar men ons verzekert) het voor werp van den hoogsten lof. Van een der aanzittenden mochten we vernemen, dat aan het diner op het Quirinaal, dit onderwerp ter berde kwam en op een wijze werd besproken die voor ons leger en voor zijn officieren in Albanië niet anders dan uiterst vleiend heeten mocht. En nog Zondagavond, toen de prms van Wied Italië's hoofdstad verliet had hij in een kort onderhoud met onzeu gezant, baron van Weideren Rengers, gelegenheid zijn groote ingenomenheid te betuigen met het werk der Nederlandsche officieren. Hij zeide o.m. woor delijk „Het schijnt dat zij te drie- eu daar ginds wonderen hebben verricht." Ook kapitein Castoldi drukte zich in dien zelfden zin tegenover onzen gezant uit, en geheel in overeenstemming met wat we reeds dien ochtend van hem mochten vernemen. Sneeuwstormen. Te New-York en elders in het Oosten der Vereenigde Staten hebben de laatste dagen geweldige sneeuwstormen gewoed. Het leed der behoeftigen en werkloozen in New-York toch al zoo groot is hierdoor nog gestegen. Echter zal nu sneeuwopruiming als welkome werkverschaffing komen. De sneeuw ligt in New-York 25 cM. dik. Ook de scheepvaart ter Oostkust van de Unie heeft veel van deze stormen te lijden gehad. Vroeger is reeds gemeld, dat de fiscus van den staat Ohio pogingen doet om te be wijzen, John D. Rockefeller het vorige jaar gedomicilieerd is geweest in dien staat, zoodat hij daar zijn inkomstenbelasting zou moeten bétalen. Do ontvanger te Cleveland (Ohio) wil Rockefeller 6Y3 millioen gulden belasting laten betalen. De door den gemeenteraad alhier vast gestelde nieuwe verordening op de heffing van eges is bij koninklijk besluit goedgekeurd. Zaterdag werd alhier door het bestuur van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen, aanbesteedhet verhoogen van den zeedijk tusschen de dijkpalen 8 en 18, over 880 M. lengte, met daarbij behoorende werken en het onderhoud daarvan tot 30 April 1915 (Raming f33,340). Hiervoor was de laatste inschrijver Joh. Wolfert te Hoek voor f28,600. Behoudens goedkeuring door Ged. Staten is het werk aan hem gegund. De heeren F. Dekker Az. en W. Loof alhier hebben door middel van de hoogste uitspraak der Rijksverzekeringsbank, zeer be langrijke bedragen terug ontvangen, die de vorige agent dier bank alhier meende dat zij schuldig waren. Gedeputeerde Staten van Zeeland schijnen middelen te beramen om op de lijnen van de Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde meer geld in handen te krijgen. Eerst werden met Januari j.l. de vrijkaarten voor een groot deel ingetrokken, waardoor echter minder couranten op de booten ter lezing aanwezig zijn en de dienstregeling der booten bij hooge uitzondering slechts nog geplaatst wordt. Nu met 1 Maart a.s. als de zomerdienst regeling begint, zijn de retourkaarten ver vallen, zooals we reeds melden, en als men nu heen en terug moet, wat in verreweg de meeste gevallen zoo is, kan men meer betalen als de retourprijs van voorheen. Alleen de enkele reis-prijs wordt iets goedkooper. Driewegen. De nuttige vereeniging „Alge meen Belang" alhier, eene vereeniging tot het coöperatief aankoopen van voedermiddelen, hield hare jaarvergadering die druk bezocht was. Uit het verslag van den secretaris bleek dat gedurende het verloopen jaar was aanbesteed de levering van 23,300 Kg. grintmeel, 13,500 Kg. schepmeel, 11,800 Kg. mais en 11,700 Kg. bloem en 1000 Kg. tarwezemelen, samen 61,300 Kg. voederartikelen. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd met een batig saldo van f77,9U/3. Er was ontvangen f5633,97 en uitgegeven f5556,05V3- Zaamslag. Zaterdagavond had eene alge- meene vergadering van de afdeeling „Het Groene Kruis" alhier plaats. Tot magazijnmeesteres werd benoemd de Wed. A. W.' Biezenvoor deze betrekking hadden zich ook aangemeld J, Bakker—Boer, F. Hamelink, G. KnijffAlberts, J. L. de Krijger, W. J. Leenhouts, Abr. Rouw Mz., Fr. Verstrate—v. Driel en Corn. deVosJacsz. Door het bestuur is besloten tot aankoop van een brancard of ziekenwagen. Uit de rekening bleek dat de ontvangsten bedroegen f360,32, de uitgaven f78,15, alzoo een goed slot van f282,17. Axel. Naar wij vernemen, zal door de brand spuitcommissie een rekest aan den Raad wor den gepresenteerd om te komen tot aankoop van een nieuwe spuit. Als men bedenkt, dat slechts 2 spuiten bruikbaar zijn, en de tegen woordige toestand reeds 40 jaar beslaat, dan zal men begrijpen, mede in verband met het toenemen der' bevolking, dat de aanschaffing geen overbodige luxe is. Hontenisse. Deze week zal alhier eene ver gadering gehouden worden of in de Ned. Hervormde kerk in de vacature Ds. Coenen. thans emeritus predikant te Ginneken, een predikant of een candidaat zal beroepen worden. Uit het jaarverslag van de afdeeling Zeeland van de V. P. N. bleek dat het ledental met 67 leden achteruitging. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een tekort van f22,51, op de begrooting voor 1914 wordt een tekort van f242,50 ge raamd. Breskens. Bij de 1.1. gehouden stemming voor een gemeenteraadslid alhier verkregen de heeren C. Dieleman 101, J. Leenhouts 105 en Jac. Weijkman 79 stemmen. Alzoo her stemming tusschen de heeren Dieleman en Leenhouts. TER NEUZEN, 17 Febr. 1914. De vorige week was het druk met ver' gaderen vanwege het comité voor het volks petitionnement der plaatselijke keuze. Eerst in Ter Neuzen waar de heer J. C. de Koning, hoofd der Chr. school te Spui, optrad. Toen te Sluiskil, waar spraken de heeren B. N. van Dijke, M. P. Meeuwsen, N. J. Acke en L. Dek. En Zaterdagavond werd voor dat doel nog eene vergadering in de Chr. school te Drie wegen gehouden. Als er booten in onze havens zijn, kan men des avonds na het sluitingsuur der herbergen wel eens zeer levenslustige varens gezellen aantreffen. Gisterenavond om half twaalf waren een viertal Duitsche jongelui in de Vlooswijkstraat bezig op luidruchtige wijze hunne heimats- liederen uit te galmen. De politie verscheen en de rust was wederom ingetreden. Middelburg. Een dame hier ter stede schrijft de M. Crt., ontving dezer dagen een onge- frankeerden brief uit Amerika, waarin haar een schitterende positie werd aangeboden. Waarin deze bestond werd niet vermeld. Wel werd verzocht te antwoorden en den brief met 12Vs» cent te frankeeren. Indiende toegezonden brief „toevallig" niet van een postzegel was voorzien, verzocht men het envelop met postzegel op te zenden, dan zullen de kosten vergoed worden. De dame aan wie de brief gericht was meent hier te doen te hebben met een poging van een postzegelhandelaar om op goedkoope wijze aan postzegels te komen. Daar bij den brief een gedrukt stukje was ingesloten in de Nederlandsche taal, schijnt men op „Amerikaansche" schaal te werken. Men zij dus gewaarschuwd en weigere onge- frankeerde brieven van het „Verordening kantoor" te Washington. De lokaalspoorwegen op Zuid-Beveland. Uit de acte blijkt, dat de maatschappij is opgericht voor den tijd van 100 jaar en dat haar doel is de aanleg en de exploitatie of liet doen exploiteeren van het spoorwegnet op Zuid-Bevelaud. Het aandeelenkapitaal be draagt f200.000, verdeeld in 200 aandeelen van f 1000, waarvan 40 bij de oprichting zijn

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2