Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Politieke Vooruitzichten. FEUILLETON. ELSJ E- No. 1095. Woensdag 18 Februari 1914. lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlCn vóór uren op den dag der uitgave ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts weemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; EN ADVERTENTlfcJ TE BEZOROEN BU DEN UITOEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Rede van den heer C. SNIEENK uit Arnhem gehouden te Axel. (II.) Op militair gebied ziet men, dat de ministers Bosboom en Rambonnet niet van bezuiniging op defensie willen weten. En wat wil men in de sociale politiek? De minister zegt, in de 10 Februari ver schenen beantwoording van het verslag le Kamer, dat hij geen staatspensioen zal invoe ren. Treub wil echter de ouderdomsverzekering losmaken van de invaliditeitswet. Om ver schillende uitvoeringsmaatregelen is ar^Q.e' 369 vroeger in werking getreden. In 191b begint de ouderdomsverzekering en weezen- rente te loopen. Het ontwerp armenverzorging, wil f2 per week aan behoeftigen geven. Uit gesloten worden echter zij, die tusschen 6o en 70 jaar onderstand hebben genoten van arm besturen. Nu komt het voor, dat loonarbeiders tusschen hun 65e en 70e jaar, door werkeloos heid, hun toevlucht tot het armbestuur moeten nemen. En deze menschen nu worden in liet ontwerp uitgesloten. Het komt dus neer op een aanzienlijke beperking, terwijl bij de ver kiezingen werd gezegd, dat een uitbreiding was te wachten. Er is echter een principieele bemerking. Het doel moet zijn, om de arbeiders buiten den kring van armenzorg te houden, hen hoogerop te voeren. Dit wordt niet be reikt door Treub. Daar komt nog iets bij. Hij wil do invali diteitswet wijzigen. Deze wet geeft een rente, ook aan weezen, tot hun 13e jaar. Door aan neming van het ainendement-Aalberse komt */6 der pternie voor rekening van liet bedrijf en Vö voor rekening van den arbeider. In de wet Talma bedraagt de premie in de laagste loonklasse voor zuiver ouderdomspensioen 2Vio cent. Het maakt dus voor den arbeider een verschil van ongeveer een halve cent per week. Voor den arbeider is dus de verzeke ring Talma te verkiezen boven de wet van Treub. De invaliditeitswet moet gehandhaafd wor den. De intensiteit neemt hoe langer boe meer toe. Er is een zeer groot verschil tusschen den arbeider van vroeger en thans. Een voorbeeld vindt men in den postiljon van vroeger en den wagenbestuurder der elec- trische tram, thans. Moge de eerste al wat EEN KERSTVERHAAL A D A M A S. Uit het Bibliotheek-bijvoegsel van de keurige week- iilustratie „Woord en Beeld." 3) (SLOT.) Verwonderd is de Gemeente over den dominé, die niet als anders meezingt, maar met zoo diepen ernst op zijn gelaat voor zich heen zietverwonderd is ze te meer, als na den Zar.g zijn zwijgen voortduurt. Zóó heeft ze het nog nimmer gezien. Eindelijk schijnt hij zich los te kunnen rukken van zijn gedachten. Hij begint te spreken over die wondere gebeurtenis te Bethlehem. Dan vervolgt hij zijn rede met een schildering van den bitteren dood, dien de mensclienzoon, de door de Engelen Gods verheerlijkte Koning van 't Heelal, moest ondergaan. En nu hoort de Gemeente, wat straks den leeraar van ontroering deed zwijgen. In dit meer dienstjaren hebben, de laatste is altijd in spanning. Het staat dus met de toenemende intensiteit in verband, dat jonge arbeiders gauwer te gronde gaan. Met name zien we dit in Duitschland, waar de invaliden tot de ouden staan als 9—1. Treub wil de invaliditeitswet wel handhaven, doch wijzigen, in dien zin, dat de rente afloopt, en op 70-jarigen leeftijd geheel ophoudt, als wanneer men naar armenzorg overgaat. Up zich zelf is voor de regeling wel iets te zeggen, daar de jongere wat meer zouden krijgen. Anderzijds is het echter een fataal stelsel, omdat de kring der bedeelden er zeer door wordt uitgebreid. Er is nog een moeilijkheid aan verbonden, en wel deze, dat alles'langs de gemeentebe sturen moet. De gemeente zou krijgen 11. 50. per hoofd voor 70 jarigen, behalve voor de vermogensbelastingbetalenden. W aar in plaat sen de 70-jarigen nu voor de helft ^ve"> en voor de helft geen vermogensbelasting betalen, zal het voor de gemeente geen verschil op leveren. In groote steden echter zullen meer niet-betaleuden zijn en in villadorpen meer betalenden. Het gevolg is dus, dat er een voordeel aan is verbonden voor de gemeenten die het niet noodig hebben, er. een nadeel voor de gemeenten, die het wel noodig hebben. Er zijn dus practische bezwaren voor de rege ling van Treub. Deze wil ook de ziektever zekering en de radenwet intrekken, hetgeen de Kamer lang zal bezig houden. Ook wil hij de datum van inwerkingtreding der inva liditeitswet uitlichten, en als dat gebeurt, dan ziin wij er nog in geen jaren. Wat staat te gebeuren, is in geen geval naar de beloften, bij de verkiezingen gedaan De vorige week is in de Kamer gevoeid het debat over de onderwijskwesties. Er werden pogingen gedaan tot verbetering, ten behoeve van de onderwijzers. Bij de verkie zingen was beloofd, dat, als Heemskerk weg was, het wel gaan zou. Inderdaad is verbe tering noodig. Bij Duitschland staan wij da,n ook ver achter. Dat zag men onder liet vorig ministerie ook reeds in, getuige.de kindertoe slag, en daarom brak men toen reeds met het liberaal economisch beginsel. Allerlei factoren moeten medewerken tot de loonsbe- paling, dus ook de individueele behoefte. Cort van der Linden zegt echter, er mets aan te kunnen doen. Er is geen geld en geen tijd. Er komt dus niets van verhooging der onderwijzerssalarissen en onderwijsverbete ringen Wil de leerplichtwet aansluiten aan de arbeidswet, dan moet de leertijd veranderd worden. W illen we niet achter staan bij om liggende landen, dan moeten we iets doen, om het intellectueele peil der arbeiders op te dorpke, waar allen elkander kennen en met elkander meeleven, weet men ook vam de ziekte van mooi-Elsje. Al noemt hij haar naRm niet ieder begrijpt toch, dat hij van haar spreekt, als hij verhaalt van een jeugdige zuster, die op dezen gewijden avond worstelt met den dood. Doch„Dood, waar is uw prikkel Hel, waar is uw overwinning Zoo roept hij 't uit door 't kerkgebpuw. En dank ligt er in zijn stem, als lnj eraan toevoegt, dat hel en dood te niet zijn gedaan, óSik voor déze stervende, door Jezus Christus onzen Heere In de ziekenkamer is 't stil. Men loopt op de teenen, om Elsje, die door een heftigen hoestaanval óvermoeid is, niet te hinderen. Slechts met een fluisterwoord nu en dan deelt men elkander zijn bevinding en oordeel mee. Frederik, wonderlijk getroost door de woorden die hij straks van den dominé hoorde, is kalmer nu. Hij lijdt nog wel, maar t „Waarom moet ZIJ sterven klinkt niet meer in hem op. Nu en dan buigt hij zich over het bed, zijn adem inhoudend, om te luisteren naai haar ademhaling. En dan gebeurt t somtijds, dat ze haar oogen opslaat en ze op hem vestigt. O, welk een teedere liefde ligt er in die blikken heffen. Men wil echter gaan peuteren aan de wet gevingen Heemskerk. Daarom is er geen tijd, om te bgginnen met arbeidsbescherming. Geen geld, omdat men niet durft komen aan liet tarief. Zonder drukking is er echter reeds veel te halen. Alleen van buitenlandsche sigaretten en meel reeds enkele millioenen. Willen we komen tot sociale- en onderwijs hervormingen, dan moeten de Directe Belas tingen verhoogd worden, terwijl ook liet tarief moet worden aangesproken. Voorloopig echter is alles afgewezen, met de boodschapGeen geld en geen tijd. Thans komt spreker tot de onderwijs-com- missie. In Mei schreef de Vaderlander, dat financieele gelijkstelling krachtig moest woiden bestreden. Thans deelt hij mede, nooit tegen de gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder onderwijs te zijn geweest. Toen'Cort van der Linden te Groningen als hoogleeraar optrad, heeft hij bepleit het goed recht van bijzonder onderwijs. Thans is hij begonnen, zeer vriendelijk tegen de rechter- zijde op te treden en middelen zoekend voor een bevredigend einde van den Schoolstrijd. We hebben nu een commissie tot voorbereiding van aannemelijke regelingen tot gelyjkstelling van Openbaai en Bijzonder onderwjjs. kwam een rechtsch Kabinet tot instelling eener commissie, dan zou links wantrouwend zijn. Had een litiksch ministerie liet getracht, men zou ook dan vragen: Wat zit hier achter'? Doch thans hebben we een kabinet, ongeveer los van de politieke partijen, en daarom zal de commissie zeer nuttig werk kunnen doen. We hebben dan ook niet genoeg aan de leus gelijkstelling, doch ook practische uitwerking zal er moeten komen. Moet nu het onderwijs in handen der ge meente blijven, of zal een ander systeem worden ingevoerd, waardoor de gemeente wordt ontlast, en liet een rijkszaak wordt. Ook moet gewaakt worden dat paedagogische gelijkstelling wordt verkregen. Hier komt spreker met een moeilijk vraagstuk aandragen. Hoe in tal van dorpen geen samenwerking is tusschen leden der verschillende kerken. Er moet gewaakt worden voor versplintering, omdat zeer goed kan worden samengewerkt. Er is, zegt spi eker, vertrouwen in de onderwijs commissie. Dit komt, omdat er een politieke noodzakelijkheid is. Rechts is in het land machtig, 'hoewel door districtsindeeling men een verplaatsing naar links kan krijgen. Wil men het Kabinet Cort van der Linden laten leven, dan moet links ter wille zijn, daar men anders wel eens voor een crisis zou kunnen komen te staan, en waardoor rechts weer aan het bewind komt. Ze zeggen meer, oneindig veel meer dan de zoetste woorden, waarmee ze haar Frederik ooit heeft genoemd. En hij voelt dit. En hij strijkt zacht haar over de magere wangen en liefkoost haar „mijn lieve, lieve Elsje" Langzaam, ach te schielijk voor Frederik, vervolgt de wijzer op de oude Friesche hang klok zijn cirkelgang. Ieder kwartier-uurs, dat ze door een slag aangeeft, zegt hem, dat 't einde weer meer genaderd is. En als bij een schellen slag de zieke, die telkens in sluime- ringen ligt, even, als verschrikt ze, haar hoofd afkeert, staat hij op, om de klok te doen stil staan. Niets mag haar hinderen. Reeds strekt hij de hand uit naar den slinger. Maar daar in eens hoort hij met een helderen klank haar stem weer: Freek ï)e heeschheid is verdwenen. Een wonder! Is dit beterschap? Herstel? Zal ze niet sterven, maar blijven leven? Frederik vergeet de klok en komt snel toe- en. geloop at is er, mijn lieve ,,'t Was de klok met, maar de vijand, die me verschrikte." De afmatting schijnt geheel verdwenen. Nog wél zwak, maar toch helder en niet door zoo lange tusschenpoozen onderbroken komen de woorden over haar lippen. De sociaal-democratie heeft bijzondere rede nen, om gunstig gestemd te zijn. Wanneer de schoolstrijd opgelost is, zullen naar hun meening arbeiders, die thans bij rechts zijn aangesloten, de gelederen der sociaal-demo craten betrekken. Deze factoren hebben ten gevolge, dat links wel wil. Is eenmaal een overeenstemming in de commissie bereikt, dan zal deze ook in de Kamer worden verkregen. We hebben ons dan ook voor te bereiden op het einde van den politieken schoolstrijd, en na te gaan, welke gevolgen daaruit kunnen voortvloeien. We krijgen ook grondwetsherziening en uit breiding 'van het kiesrecht. Daarover hebben we ons te verheugen. De wet-Van Houten trekt een willekeurige lijn. Verwoont iemand enkele dubbeltjes meer of minder, dan is men kiezer of geen kiezer. Dit is niet verdedigbaar en daarom hebben we de aanstaande wijziging toe te juichen. We hebben echter niet alleen te rekenen met het feit, dat het aantal kiezers zal worden uitgebreid, maar ook met de commissie vau uitwerking der evenredige vertegenwoordiging. Ihans bestaat de districts indeeling, wat ten gevolge heeft, dat, wat meerderheid van het volk is, de minderheid heeft in de Kamer. Alle partijen en groepen zal men tot haar recht moeten laten komen. Iedere groep krijgt zijn toekomend deel. Er is evenwel een moeilijkheid, daar er wel honderd beginsels van evenredige vertegen woordiging zijn. De politiek zal echter krach tiger opleven. Thans heeft men districten, die zeker rechts of links zijn, en daar verslapt men. Tengevolge van de nieuwe regeling zal dus de politiek op hooger peil komen. De politieke coalitie zal blijven bestaan, doch alleen in de Kamer. In de toekomst zullen in het politieke leven merkwaardige dingen gebeuren. Men vraagt reeds, of in de toekomst ook plaats en taak zal zijn voor Christelijke partijen, van grooten invloed. Op deze vraag wordt een ontkennend antwoord gegeven, iroelstra zei reeds, dat rechts, op godsdienstige leuze vereenigd, in de politiek geen beteekenis zal hebben; in 't maatschappelijke langzamerhand echter wel. Er is verschil op te merken tusschen de partij-verhoudingen rechts en links. Bij links merkt men op de oud-liberalen, welke bestaan uit enkele individualistische geleerden, groot-handelaren, groot-industriëe- len en grootkapitalisten; de unie-liberalen, waar men niet zoo zeer een principieele af scheiding vindt, hoewel het arbeiderselement wordt gemistde vrijzinnig-democraten, die leven uit een organische staatsgedachte, zijn tegen de oud-liberale idee, en hebben steun geleverd voor de sociale wetgeving. Daarom njai" vervolgt ze. „Maar nu is het ook voorbij. Hij zal me niets meer kunnen doen, is me zoo-even beloofd voorbij voorbij Frederik, zijn ouders, de burinnen allen voelen een heilige siddering over zich komen. Voorbij't Is een juichtoon die ze doet hooren, een overwinningslied over de macht, die daar-even haar nog den doorgang heeft willen betwisten, maar wijken moest voor den Koning der eere. Voorbij, alle leed en smartVoorbij, alle zonde en schuld! Voorbij ,,'t Wordt tijd de domi né moet ko men" De woorden komen weer langzaam, t bpreken valt haar weer moeilijker. Onduidelijker ook is haar stem, alsof de tong niet meer vaardig is tot zijn dienst. Vader Wolbers ontvangt een wenk van moeder. Hij staat op, om, zoo vlug als zijn voeten hem kunnen dragen, naar de kerk te gaan. 't Is niet noodig meer. De deur wordt ge opend, en dc leeraar treedt binnen. Dadelijk is zijn gang naar het bed. Frederik legt den vinger waarschuwend tegen den mond Elsje heeft de oogen weer gesloten: het spreken heeft haar waarschijnlijk te veel vermoeid. DOOR O.D AO "JLJ" j T

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1