LIJSTEN Mr. P. Dieleman. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Bilr g e r 1 ij k e Stand. Laatste Berichten Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneiizen. Advert© li tien. Eene groote partij vastgesteld op een bedrag van f 158,40. De lieer W. do Klerk werd herbenoemd te 2 uur inplaats van om half twee door den voorzitter, den heer Hombach van Hulst. Deze begon met de mededeeling, dat volgens de bestuurs-vergadering gezien de officieele stukken den heer Van Dixhoorn geen blaam kan treffen als zou hij nl. het voornemen hebben gehad, om de betrekking van inspecteur te aanvaarden van het Nationale Stamboek bij eventueele samensmelting van het stamboek van het Zeeuwsch Belgisch trekpaard met de tot lid der plaatselijke schoolcommissie. Eenige staten van oninbare posten dienst jaar 1913 worden vastgesteld, nl. Hoofdelijken Omslag f 115,69, Schoolgelden f21,10, Honden belasting f 11,50. Bij de rondvraag vestigden de heeren Schéele, Wisse, Putter, Faas en De Klerk, de aandacht van B. en W. op het aanbrengen van eenige verbeteringen, betrekkelijk van ondergeschikt belang. De Voorzitter zal een onderzoek instellen. Axel. Zaterdagavond werd aanbesteed de levering van pl. m. 155,000 K.G. Ruhr-kolen en pl.m. 45,000 K.G. Engelsche kolen. Laagste inschrijvers warenvoor Engelsche kolen de heeren Van Rompu te Ter Neuzen voor f 11,50 en voor Ruhr-kolen, Graafstal te St. Maartens dijk, voor f 9,60. De lossing werd gegund aan Abr. Bakker te Spuiaan de Sassing voor f 0,25 en te Axel voor f0,116, alles per 1000 K.G. Gisterenavond gaf de heer J. L. D. van der Roest, oud-zendeling te Utrecht een licht beeldenavond, betreffende het eiland Boeroe en zijn bewoners. Na eenige typen van in boorlingen van Nieuw Guinea op het doek te hebben gezien, werd den opgekomenen door woord en beeld geschetst het leven der be woners, en hun gewoonten, terwijl door den geachten spreker ook een en ander van het werk der Zending werd medegedeeld. De verklaring der beelden, welke zeer aangenaam on onderhoudend geschiedde, werd door liet talrijk publiek onder de grootste stilte aan gehoord. Stoppeldijk. Onder deze gemeente is de vorige week bij een drietal landbouwers inge broken. Bij den eersten werd boter, hammen en schoenen gestolen, benevens de kleeren van het zoontje. Bij den tweeden, n.l. den burgemeester P. de W., zijn een tiental konijnen ontvreemd. Bij nummer drie is slechts één konijn mee genomen. St. Jansteen. De vorige week berichtten do bladen dat bij den heer Verdunnen te St. Jansteen f 15,000 ontvreemd was. De heer V. bericht echter dat het gelukkig met een f 15 is afgeloopen. Dit scheelt dus maar zoo veel. Hij begrijpt echter niet hoe men er aan komt om van f 15,000 ontvreemd geld te melden. De commissie in Zeeuwsch-Vlaanderen gevormd om te onderzoeken of het stichten eener electrische centrale voor Zeeuwsch Vlaanderen mogelijk zou zijn heeft aan delbe trokken gemeentebesturen een rapport gezon den waarin zij jte kennen geeft, dat, in ver band met de weinige gemeenten, met een klein getal inwoners, die nog geen lichtvoorziening hébben, de 'exploitatie eener algemeene cen trale der commissie niet mogelijk voorkomt, althans tegen een goedkoop tarief voor stroom- levering. In de laatste vergadering der commissie is medegedeeld dat de directie der cokesovens te Sluiskil aan de regeering concessie heeft gevraagd voor het leggen van electrische kabels voor electrische stroomlevering door Zeeuwsch-Vlaanderen. (M. Crt.) Er worden plannen beraamd om een spoorwegnet op Zuid-Beveland te krijgen van 60 K.M. lengte. Hierdoor zouden Z.-Vlaan- deren, N.-Beveland en Schouwen eerlang betere verbinding krijgen. Men hoopt nog dit jaar met de onteigeningen te kunnen beginnen, terwijl met de exploitatie in 1917 een aanvang zou worden gemaakt. Door dit locaalspoorwegnet zou men 's mor gens om 7 uur uit Ter Neuzen kunnen ver trekken en omstreeks 12 uur in Amsterdam zijn, van waar men pas tegen den avond be hoeft terug te gaan, om nog denzelfden dag in Ter Neuzen te komen. Het spoorwegnet zal verbindingen in alle richtingen geven en de voornaamste gemeenten met elkaar in ge meenschap brengen. Hoedekenskerke. Op 25 Februari a. s. zullen namens Ged. Staten aanbesteed worden het maken van een nieuwen steiger alhier het maken van een op- en afrit en plateaux met keermuren, scheringeu en bestratingen, alsmede het bestorten van den onderzeescheu oever, ten behoeve van een nieuwe aanleg plaats en het maken van een wachtkamer, kantoor en bergplaats voor de goederen op den zeedijk. Vlissingen. A. van O. alhier stond terecht wegens overtreding der arbeidswet. ^Een jongetje van hem, zeven jaar oud, liet hij van 's morgens 4 uur tot 's avonds 10 ifcr hout kappen, om somtijds zonder eten en bovendien slagen naar bed gestuurd te worden. Zijn vrouw die pas overleed, had bijna geen kleeren om zich te kleeden. De man was verslaaft aan den drank. Hij is door den voogdijraad uit de ouderlijke macht ontzet. En 14 dagen hechtenis werd door den ambtenaar van het O. M. tegen dezen onverlaat geëischt. Stamboek van het Zeeuwse li- Belgisch Trekpaard. Gisteren werd te Goes de buitengewone algemeene vergadering gehouden op verzoek van den heer Ph. J. van Dixhoorn, en vele anderen, om den heer Van Dixhoorn de ge legenheid te geven, zich te verdedigen tegen over den verdachtmakenden laster, die hem omtrent zijn handelingen ten opzichte dezer vereeniging is ten laste gelegd. Nadat in een voltallige besteursvergadering deze zaak was besproken, werd de ledenvergadering geopend Nationale Vereeniging. Hij deelde voorts mede, dat het onderhavige feit kan terugge bracht worden tot een particulier tusschen den secretaris der vereeniging, den heer G. A. Vorsterman van Oyen en den heer Ph. J. van Dixhoorn. Na uitvoerige discussies waarop we morgen hopen terug te komen, werd door den heer v. d. Vliet van Kruiningen een motie voorge steld van '.den volgenden inhoud de vereeni ging van 'het Zeeuwsch Belgische trekpaard in buitengewoneverg. te Goes bijeen betreurend het conflict, dat gerezen is tusschen twee be stuursleden, steunpilaren der vereeniging, wenscht in de zaak geen partij te kiezen; overwegende, dat zulks de belangen der vereeniging ten zeerste zou benadeelen, de hoop uitsprekend, dat de beide heeren het geschil in der minne zullen vereffenen tot heil van het Zeënwsch-Belgische Paarden stamboek, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd na bespreking met op ëén na algemeene stemmen aan.enomen. Enkele leden wenschten terug te treden in de discus sies over het geschil zelve, doch de heer Hom bach zeide, zulks niet te kunnen toestaan en wanneer dit toch zou gebeuren, zijn plaats als voorzitter te zullen verlaten, waarna de vergadering tot geen discussie meer overging, aldus de M. Crt. Geref. Kerken. Beroepen: te LangerakW. Weener, te Oudega. Bedanktvoor Zuidwolde (Gr.) door J. H. Lammertsma te Axel; voor Genderen: J. H. Rietberg te Koudekerk a. d. Rijn. Ned. Herv Kerk. Beroepen: te Benningbroek (N.-II.)W. van Dooren te Roosendaal (N.-Br.)te Zegveld: A. H. J. G. van Voorthuizen te Ameide en Tienhoven (Z.-H.); te Ede (2e pred.pl.): J. A. van Boven te Barneveld te Koudum G. Bol- kestein te Steenwijk te Nijehaske en Hasker- dijkenII. W. te Winkel te Haulerwijk. Bedankt: voor Zierikzee door Dr. J. Th.de Visser. Geref. Gem. Aangenomen naar Nieuw-Beijerland D. C. Overduin te Ridderkerk. De classis 's Hertogenbosch der Geref. Kerken heeft na den deputaat voor de Zending vanwege de Geref. Kerken in Zeeland, Ds.J. H. Lammertsma te Axel, gehoord te hebben en na breede discussie een voorstel aange nomen, waarin verklaard wordt, dat zij in beginsel geen bezwaar heeft tegen samen werking tusschen de kerken van Noord-Bra bant en Zeeland in zake de Zending. Voor het te zoeken contract is benoemd Ds. A. Brummelkamp, van Vrijhoeven-Capelle, met Ds. T. Gerber, van Den Bosch, als secundus. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 77a uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. gekomen dat aan de binnenzijde van de straat deur van het door hem bewoonde perceel gelegen [in het hartje van de stad op ver nuftige wijze een toestelletje aan het \ale- slot was aangebracht, waardoor dit slot aan de straatzijde was te openen. Aan den bin nenkant van de deur was aan het slot een koperen haakje gemaakt; aan dat haakje was een touwtje bevestigd, en dit was met een zeer klein haakje vastgehecht aan de brieven bus, zoodat een inbreker de hand maar door de gleuf van de brievenbus behoefde te steken om dit haakje te grijpen en door te trekken hét slot te doen openspringen. Doordat de straatdeur van het kantoor over dag tijdens de kantooruren geregeld openstond, kon het geknutsel aan het slot onopgemerkt gebeuren. Toen de bankier het had bemerkt, deed hij aangifte bij de politie. Deze hield een paar dagen een oogje in zeil, echter zonder resultaat. De inbrekers hadden zeker lont geroken. (N- R. C.) Van het postkantoor te Maastricht is j.l. Woensdag een pakje aangeteekende brieven in een zak gesloten, naar Amsterdam verzon den— Te Amsterdam bleek het pakje ver- dwenen de zak was weer dichtgenaaid. De politie doet onderzoek. In het bekende hotel van Mej. de wedu we R. te Steyi logeerde een Duitscher, die men meende te herkennen als dezelfde persoon, die voor een paar jaren getracht had in een paar kloosters oplichtingen te plegen en toen spoorloos verdween. Ofschoon men geen zeker heid had, besloot men toch den sinjeur een beetje in de gaten te houden en des anderen daags de politie te waarschuwen. Of de man lont heeft geroken, is niet bekend, want hij was den volgenden morgen voor dag en dauw verdwenen, zonder zijne rekening te betalen en tevens medenemende het rijwiel van den zoon der hotelhoudster. Ofschoon dadelijk bij de ontdekking de politie bij de hand was, heeft men den dief niet kunnen opsparen, die die hoogstwaarschijnlijk op het rijwiel al ver de grenzen over gepeddeld was. 't Is te be grijpen. dat men zeer veel spijt gevoelde, dat mén de politie denzelfde avoud gewaarschuwd had. Axel. Hedenmiddag werd alhier door de maatschappij Axel-Station aanbesteed de leve ring van 117.600 K.G. superfosfaat, 221.700 K.G. ammoniak superfosfaat, 47.500 K.G. chilisalpeter en 90 K.G. Belgisch klaverzaad. 12 biljetten waren ingekomen. De laagste inschrijvers waren voor super fosfaat dhr. W. Bedet met f 1.975, voor ara- moniak-superf. dhr. A. Wieland met f6.81, voor chilisalpeter dezelfde met f 12.27 en voor Belg. klaverzaad dhr. G. Klauwers met f 0.97. Aan deze werd de leverantie gegund. Allen wonen te Ter Neuzen. De havenpolitie te Amsterdam heeft uit een zijkanaal van het IJ, ter hoogte van de Noorderfabriek, in verren staat van ontbinding opgehaald het lijk van zekeren H., die sedert ongeveer 14 dagen vermist werd. Op het lijk werd gevonden een bedrag van f75 aan geld het horloge stond op kwart voor zeven, het tijdstip, waarop op den dag van zijn vermis sing daar -ter plaatse hulpgeroep werd ge hoord. Aangezien H. dien dag kort te voren in een koffiehuis in die buurt geweest is in gezelschap van twee personen van zeer on gunstig voorkomen, vermoedelijk uit Amster dam afkomstig, en dit tweetal later zonder hem in [dit koffiehuis teruggekeerd is, wordt de mogelijkheid aangenomen, dat er misdrijf in het spel is, waartegen echter zou pleiten de omstandigheid dat H. niet beroofd is. Het lijk, waarop geen uiterlijke teekeuen van ge- weid |zijn gevonden, is naar het lijkenhuis op de Westerbegraafplaats gebracht. De beide mannen in wier gezelschap H. het laatst ge weest is, zijn nog niet gevonden. Dezer dagen zou H. met een meisje uit het naburige Zun- derdorp in het huwelijk treden. (N. R. C.) Ten huize van K. V., wonende in de duinen onder de gemeente Stellendam, heeft de gemeente-veldwachter een 4-jarig kind ge vonden, dat geheel naakt en vervuild in een baal in het hooi van den schuur geborgen was. Bij onderzoek van den dokter bleek, dat de arme kleine met ongeveer 30 open wonden bedekt was. Na ten huize van den veldwachter verzorgd te zijn, is het kind naar Rotterdam, waar zijn ouders wonen, gebracht en aan de gemeente-politie aldaar overgegeven. Er is proces-verbaal opgemaakt. De houder van een bankierskantoor in Den Haag is dezer dagen tot de ontdekking Ruurloo. In den afgeloopen nacht is hier overleden Mr. W. Baron van Heeckeren van Keel, oud-minister van Buitenlandsche Zaken. Purmerend. Tusschen Zaandam en Hoorn is een goederentrein ontspoord. De tender kwam daar over de rails te liggen. Geen persoon lijke ongelukken. Berlijn. Op het vliegveld te Johannisthal is een eendekker met een tweedekker in botsing gekomen. Een vliegenier was op slag dood en 2 passagiers werden gewond. Mulchaussen. Na een begrafenismaaltijd wer den verschillende personen ziek. Men ver moedt door vergiftiging. Een meisje overleed. Oorzaak alsnog onbekend. Saarbrucken. Een 28-jarige schrijver schoot zijn schoonouders, zijn vrouw en kind en daarna zichzelf dood. Oorzaak familie oneenig- heden. KOERS VAN HET GELD. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 11 Febr. Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 2.6 2.46 3.25 4.4 4.45 526 6.14 2.26 3.6 3.45 4.25 5.6 5.50 6.41 in verschillende maten, worden aan billijken prijs opgeruimd. Fotografisch Atelier D. BUT. Advocaat en Procureur, te Middelburg is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'EcluseMaiiu. van iic/t fw" nt Egbert, z. van Pieter Egbert Schieman en van Erancina den Hamer. 20 Jan. Adriana Sara, d. van Adriaan de Bruijne en van Johanna de Regt. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 6 Febr. Maarten Servaas, oud 44 j., weduwn. en Pieternella van de Vrede, oud 50 jwed. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Febr. Jacobus Cor nelia Leunis, oud 31 j., jm. en Wilhelmina Anna Michielsen, oud 91 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Eduardus Franciscus, z van Josephus Alphonsus van Esbroek en van Julie Marie de Smit. Janna, d. van Jozias Haak en van Maria Dekker. 2 Febr. Yvonne Adrienne Irma, d. van Peftfis Cortvriendt en van Philomena Eduarda Maftens. Maatje Cornelia, d. van Pieter Stoffels en van Maria Susanna Dobbelaar. 3 Febr. Martha Adriana, d. van Francois de Feijter en van Martha Houg. 5 Febr. Catharina Jeleijntje, d. van Marinus van Driel en van Francoise 't Gilde. Johanna Sara, d. van Cornelis Levinus de Smidt en van Jacoba van der Meer. Overlijden. 1 Febr. Marinus Jacobus Adriaan- sen, oud 5 d., z. van Andries Johannes en van guzanna Adriana de Meijer. 3 Febr. Elisabeth Cornelia Feij, oud 16 m., d van Johannes Antlionie en van Jacoba van Dijke. 6 Febr. Francois van den Hout, oud 8 w., z. van Simon en van Paulina De Clerq. AXEL. Huwelijks-aangiften. 22 Jan. Jacobus den Hooglander [van Hoek], oud 23 j.. jm. en Ja coba Faas, oud 25 j., jd. Anthonij Pladdet [van Ter, Neuzen], oud 19 j., jm. en Cornelia Dina Wiemes, oud 19 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Jan. Cornelis Jo hannes Reminsen, oud 23 j jm. en Pieternella Maria Jansen, oud 21 j jd. Willem Reinier de Bruijn, oud 27 j., jm. en Leentje Meijer, oud 24 j-, jd. Geboorten. 18 Jan. Maria Seraphina en Julia Maria, dochters van Seraphinus Gustavus Casteels en van Maria Coleta de Coninck. 21 Jan. Matthijs Jan, z. van Marinus Markusse en Maria Sara Loof. 26 Jan. Hebrina, d. van Jacobus Mechielsen en van Maria de Jonge. 29 Jan. Jan, z. van Jozias Lourens en van Johanna Catharina Oppeneer. Overlijden. 18 Jan. Johanna Catharina Visscher, oud 72 j., echtg. van Hendrik Smies. 25 Jan. Christina Debora de Visser, oud 61 j., wed. van Jozias Hamelink. 29 Jan. Cornelis van Campen, oud 92 j weduwn. van Anna Maria Rosier. 30 Jan. Hendrik Albert Vlassenroot, oud 2 m.. z. van Cy- rillus en van Clementina Piertsens. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 22 Jan. Jan Hendrik de Fouw [van Axel,] oud 24 j., jm. en Pieternella Barbara Dieleman, oud 23 j-, jd. 22 Jan. Krijn Hamelink, oud 21 j., jm. en Adriana Schoonakker, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Jan Geertrui Sara Martina, d. van Marinus Kaijser en van Tanneke Adriana de Ruijter. 3 Jan. Michiel, z. van Jacobus Hofman en van Janna de Koeijer. 10 Jan. Maria, d. van Adriaan van Kerkvoort en van Neeltje Faas. 18 Jan. Cor nelis, z. van Simon, den Deurwaarder en van Mag- dalena Hamelink. 25 Jan. Helena, d. van Jan Cornelissen en van Leuntje Cornelia Overdulve. 20 Jan. Pieter. z. van Cornelis Herrebout en van Maatje de Koeijer. Overlijden. 6 Jan. Elizabeth Moens, oud 86 j., d. van Hendrik Moens en van Mechelina Leunis [beiden overleden]. 14 Jan. Paulina van den Berge, oud 81 j., wed. van Cornelis Smallegang. 20 Jan. AMSTERDAM, 9 Feb. 1914. Lijnolie vliegend, f26'/4, f26, Maart f 253/4, Maart/April f26, Mei/Aug. f27, f 267/g, Sept/Dec. f 27J/4, f271/*- Suiker prijshoudend, Feb. f ll3/s- f H5/8 en Aug. f ll7/s te koop, Oct./Dec. f ll5/,6 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,50 a f 2,60. Friesche Blauwen f3.— f3,40. Geldersche Bravo's f2.60 a f3,—. Zeeuwsche Bonten f2,75 a f3,60. Zeeuwsche Blauwen f 3,30 a f 3,90. Zeeuwsche Bravo's f 3,— a f 3,25. Zeeuwsche Eigenheimers f3—, a f 3.25. Drentsche Eigenheimers f2,a 12,20. Eigenheimers Spuische f3,a f3,25. Geldersche Blauwen f2,50 a f3, Malta 8l/i a 9 per kilo. Duinzand Thomassen f4,— a f4,60. Duinzand Engelschen f 4,50 a f 4,75. ANTWERPEN, 9 Feb. 1914. Chilisalpeter vast. Loco fr. 25.40, Maart fr. 25,40, April fr. 25 50 Mei fr. 25,50, Juni fr. 25,35. TER NEUZEN, 10 Feb. 1914. Boter per 7a K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 5.40. Fransch per 100 fr. f 47.627s a f 47.65. Engelsch per 12— 12— HULST, 9 Febr. 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,—, Rogge 7,75, Wintergerst 9,60, Zomergerst 9,—, Haver f 7.60, Erwten f 11,25, Witte Boonen i5 Bruine Boonen/12,50, Duivenboonen/11,60, Paardenboonen10,50, Boekweit fLijnzaad f Koolzaad Aardappels 3,— Boter per kilo f 1,20. Eieren per 26 stuks f 1,05. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 33 stuks rundvee, 45 varkens, schapen, waar van verkocht 17 stuks rundvee en 38 varkens. Jacomina Dieleman, oud 70 j., wed. van Francois Dekker. 23 Jan. Jan van Kerkvoort, oud 7 m., z. van Maarten en van Jozina Verhelst. HOEK. Huwelijks-aangiften. 22 Jan. Jan Hollebek, oud 22 j., jm. en Elizabeth Neeltje Pladdet, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Jan. Mattheus Smallegange, oud 23 j jm. en Ebrine Jacomina Roose, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Jan. Maria, d. van Jan Dirk Klaassen en van Maria de Meester. 18 JJan. Pieter

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3