J „laak fcrwdfc- ecla ion. e e r I c Oh fut wndrinyrv' dot VanHOUTEN'S B ui te li 1 andsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. e Deze beantwoordt eersteen opmerking van den heer Van Wijnbergen en zegt voorts, dat de sociale plannen van de regeering voor de kostbare maatregelen ter verbetering van het onderwijs dienen te gaan. De verbetering van het rijksschooltoezicht zou 2 ton kosten en praematuur zijn. Spr. behandelt verschillende grieven, o. a. het slechte schoolbezoek in sommige visscherij- plaatsen. De minister erkent naar aanleiding van de klacht betreffende het voorbijgaan van een Israëliet bij een onderwijsbenoeming, dat de politieke en godsdienstige overtuiging van den sollicitant invloed kan uitoefenen, b.v. bijeen burgemeestersbenoeming. Gaarne wil spr. de statistiek verbeteren. De minister deelt vervolgens mede, dat mis bruik van subsidie aan de bijzondere school weinig voorkomt. Spr. erkent, dat men bij verhooging van salarissen zal te beschikken hebben over een ruimer beurs onder de can- didaten. Spr. gaat niet mede met den heer Ter Laan, die meent, dat de resultaten van het onderwijs niet goed kunnen zijn, zoolang het volk arm is. De heer Ter Laan verwacht alleen redding van het socialisme. Spr. deelt die meening niet, doch verwacht veel van een gestadigen opbouw. De heer Ketelaar (V.-D.) repliceert. De heer Troelstra (S.Ü.A.P.) verklaart, dat de rede van den minister ook op hem een zeer teleurstellenden indruk heeft ge maakt. Spr. acht den minister niet conse quent, omdat voor (andere hoofdstukken der begrooting wel geld voor verhooging beschik baar is. Spr. en zijn partijgenooten willen deze re- geering gaarne steunen, doch ze zullen met behulp van amendement of initiatief hun plicht weten te doen. De heer De Jong (U.-L.) repliceert en beantwoordt den heer Van Wijnbergen. Zitting van Donderdag, 5 Februari. De beraadslaging over de afd. lager on derwijs van de begrooting van bin nenlandse he zaken wordt voortgezet bij art. 166 (bijdragen aan de gemeenten). De heer Van Kaalte (U.-L.) licht een amendement toe tot inlassching van een memoriepost voor een toelage aan de ge meenten, als gevolg van een voorloopige wet telijke regeling tot verhooging van de jaar wedden. Spr. acht het gewenscht, dat, als eerste stap.de onderwijzers-aanvangssalarissen met f 100 worden vermeerderd, om geleidelijk het geheele niveau der salarisregeling te ver- lioogen. Ook geeft hij in de plaats daarvan in overweging 4-jaarlijksche verhoogingen voor de bestaande 5-jaarlijksche te doen intreden. Als derde mogelijkheid doet spr. aan de hand de minima voor bepaalde gemeenten te verhoogen. De heer Ter Laan (Den Haag S. D. A. P. meent, dat de salarisverhoogingen niet kunnen wachten. Spr. is echter bereid met de re geering alsnog te beraadslagen, wat er is te doen. Hij dient zijn motie in, volgens welke het minimum salaris dient te worden gebracht op ten minste f 600. De heer De Geer (C.-H.) bestrijdt het amendement-Van Raalte, dat z. i. ingrijpt op het gebied van de uitvoerende macht en dat hij even ongewenscht acht als het amende ment-Patijn van de vorige week. Spr. waarschuwt ernstig tegen de methode, om de begrooting op deze wijze te veranderen. De heer Ketelaar (V.D.) verwacht van een beroep op de Kroon tot verhooging van de minima niet veel, omdat ze slechts betreft het openbaar onderwijs. Het amendement- Van Raalte is in zijn oogen een sympathieke poging. Aan de motie-Ter Laan wil spr gaarne zijn steun verleenen. Spr. hoopt binnenkort gebruik te maken van het parlementair initiatief tot het in het leven roepen van een noodmaatregel. De heer Oosterbaan (A.-R.) bestrijdt het amendement-Van Raalte. Tegenover de motie-Ter Laan staan z. i. groote materieele bezwaren. De heer Tydeman (V. L.) verklaart zich tegen amendement en motie. De onderwijzers zullen z. i. ook weinig voordeel van het ver hoogde minimum hebben. De heer Van Wijnbergen sluit zich daarbij aan en ontraadt eveneens aanneming van motie en amendement. Spr. stelt nog de vraag, of men zich nu reeds aan een bepaalden vorm van verbetering moet binden. De minister van binnenland se h e zaken ondersteunt de formeele be zwaren van den heer De Geer. Hij geeft in overweging het amendement-Van Raalte in te trekken, waarvan hij de kosten op een hoog bedrag becijfert. Spr. valt den heer Tydeman bij en bestrijdt de verdediging van den heer Ter Laan. De heer Ter Laan wijzigt zijn motie zoodanig, dat de wensch wordt uitgesproken van de verhooging van de minima met ten minste f 100. Daarentegen dient de heer Van Raalte een nieuwe motie in, luidende De Kamer is van oordeel, dat als nood maatregel de minima der onderwijzerssalarissen behooren te worden verhoogd met f 100, onder de noodige waarborgen, dat de verhoogingen zullen strekken ten bate van de ouderwijzers. De heeren De Savornin Lohman (C.-H.) en Van W ij n b e r g e n (R.-K.) moti- veeren hun stem tegen de moties. De heer T r o e 1 s t r a (S. D. A. P.) houdt een warm pleidooi voor de motie-Ter Laan onder interrupties en heftig rumoer. Stakende onderwijzers. Londen, 3 Februari. Sinds gisteren is een staking van onder wijzers in Herefordshire do „onrust in de arbeiderswereld", waarover ik reeds enkele weken geleden moest schrijven, bericht de Londensche correspondent van de N. R. Crt., komen vermeerderen. En 's middags staakten ook nog de kinderen. De onderwijzers in het graafschap Here fordshire worden slecht betaald. Al jaren onderhandelen zij, door tusschenkomst van den Nationalen 'Onderwijzersbond, met den graafschapsraad om een betere salarisregeling te verkrijgen. Zij wenschen een regelmatige opklimming van een minimum tot een maxi mum en dat niet hooger dan wat elders in Engeland wordt gegeven. (Voor hoofden van scholen van minima naar gelang van het aantal leerlingen afwisselend van 120 tot 160 p. st. tot maxima afwisselend van 160 tot 220 p. st., voor vrouwen minder voor klasse-onderwijzers van 90 tot 150, voor onderwijzeressen van 80 tot 130 p. st.) De raad begon eerst iets toe te geven, toen met een staking werd ge dreigd, maar wat hij bood, was nog zeer on voldoende. Ten slotte zag de Nationale On derwijzersbond geen andere oplossing dan staking230 onderwijzers namen ontslag op een termijn, die niet voor allen gelijk is. Voor de meesten ging de rust gisteren in. Meer dan 50 scholen zijn gesloten. Het is al dadelijk een spannende dag ge weest en er zijn tooneelen voorgevallen, die den stempel van echtheid op de staking druk ken. Van Hereford uit bezochten de verte genwoordigers van den Bond de dorpen in auto's en vonden bijna overal de scholen ge sloten. Toen is het Onderwijscomité van den graafschapsraad erin geslaagd hier en daar nieuwe onderwijzers aan te werven. In een paar plaatsen gaven predikanten les, ofschoon over 't geheel de geestelijkheid de staking welgezind is. Wanordelijkheden zijn voorge vallen te Ledbury. De hoofdonderwijzeres, die daar voor de meisjesschool was aangeworven, had heel den ochtend last met haar nieuwe leerlingen. Gebrom, gefluit, getrappel. Ge schriften op de muren en borden. Wie zal zeggen, hoeveel echte sympathie met de sta kende leermeesteressen en hoeveel belustheid op een pretje en op vrijaf het wasMaar 's middags maakten de meisjes een volledig komplot, beletten „de nieuwe juffrouw" het binnengaan, ontroofden haar de sleutels van het schoolgebouw en gaven onder hoerageroep voor de staaksters hun voornemen te kennen om niet op school te komen, vóór het oude personeel terug was. „Onderkruipster joelden zij de arme dame na, toen zij eindelijk de wijk nam. Die kinderen krijgen dan ook aanschouwelijk onderwijs in stakingstermen en gebruiken. Voor de jongensschool in dat zelfde Ledbury wordt geposthet hoofd en zijn dochter weigeren aan de staking deel te nemen, mear de andere leerkrachten staken. Zoo hebben de kinderen van Herefordshire vacantie. En het kan lang duren De Natio nale Bond verzekert, dat de kas toereikt om de stakers vijf jaar lang op hun volK tracte- menten te houden. Vijf jaren! Wat een kleine wildemannetjes kunnen er dan in dat rustige graafschap in het Westen zijn gegroeid De graafschapsraad schijnt tot toegeven weinig gezind. De belasting zou met vier stuivers in het pond verhoogd moeten worden, aldus de heeren, wanneer wij aan de onderwijzers hun zin gaven- Niettemin heeft hun optreden een slechte pers. De sympathie is duidelijk voor de onderwijzers. Maar men behoeft mis schien niet te kiezen tusschen die twee par tijen. Er is een derde in het spelde staat. Wanneer een zeker niet rijk gewest als Here fordshire werkelijk niet bij machte is, zijn onderwijzers beter te bezoldigen, ligt het dan niet op den weg van den staat om tegemoet te komen? Het departement van onderwijs heeft bemiddeld. Verder strekt zijn macht niet. Het kan den raad niet dwingen, het kan zelf niet bijspringen. Het is niet onwaar schijnlijk, dat het tot het Parlement zal komen om tot het een of ander volmacht te ont vangen. TER NEUZEN, 6 Febr. 1914. Woensdag had in het Hotel Centraal alhier de aangekondigde Openbare Vergadering plaats vanwege de Groente- en Fruitveilingsvereeni- ging. Spreker was de heer Camman, Rijks- tuinbouwleeraar voor Zeeland. Wegens defect aan den lantaarn kon de opluistering van sommige artikelen met licht beelden niet plaats hebben. Spreker wees zijn hoorders op de wijze waarop groenten moeten worden geteeld enz. Hij besprak verder verschillende groenten welke hier met vrucht kunnen worden geteeld met het oog op de verzending. Hij ried aan eenheid te brengen in de cultuur, en welke artikelen alsdan geteeld moeten worden. De vergadering was matig bezocht. De navolgende personen zijn aangesloten aan het Rijks locaal telefoonnet alhier 76. F. L. Rijnberg, Grenulaan. 77. P. Platteeuw, Stationsweg. 78. E. Scheele, Noordstraat. Zooals we reeds melden is de vorige week alhier eene vergadering gehouden en een comité gevormd voor het volkspetitione- ment inzake plaatselijke keuze. Als spreker trad toen op de heer P. Loof van Middelburg. Spreker wees in hoofdzaak op de macht van den drank, vooral in onze dagen. De vergadering was zéér matig be zocht. Maandagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Omtrent het gewijzigd voorontwerp Stuwa doorswet, werd een discussie gevoerd en even zoo over de handelswarenwet. Een geruimen tijd ging de vergadering in geheime zitting over. Aan de agenda van de Tweede Kamer werd Woensdag toegevoegd het wetsontwerp tot onteigening voor uitbreiding der haven werken te Ter Neuzen. Wij ontvingen het verslag van de Ge zondheidscommissie te Ter Neuzen. Daaraan is het volgende ontleend De Commissie hield in het geheel 13 ver gaderingen, waarvan die op 11 Februari 1913 een openbare was, ter behandeling en vast- stelling van het jaarverslag over 1912. De Voorzitter en het lid A. J. Klaassen woonden alle vergaderingen bijde leden D. Buyze, J. C. Bom en A. E. C. Kruijsse, resp. 10, 7 en 9. De vergadering van 8 Mei werd bijgewoond door den Inspecteur der Volksgezondheid, den heer M. L. Q. van Ledden Hulsebosch. De gewone vergaderingen werden gehouden ten bureele van den Secretaris, de openbare vergadering werd weder gehouden in het Hotel Centraal. De Commissie bezocht de gemeenten Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Overslag, Zuiddorpe, Axel en Neuzen (stad en buurt Sluiskil). Bovendien werden door den Voor zitter of den Secretaris, of door beiden, ver schillende malen woningen bezocht, in verband met ingediende verzoeken om vergunning tot afwijking van de bepalingen der plaatselijke bouwverordening bij voorgenomen verbouw, of wel tot onderzoek in loco van ingekomen klachten enz. Op het buitgewone congres voor openbare Gezondheidsregeling, op 8 Maart te Utrecht gehouden, was onze Commissie niet vertegen woordigd, evenmin als op het jaarlijksch con gres, op 6 September te Scheveningen ge houden. De sub-Commissie, in de vergadering van 28 Januari benoemd tot nazien van het archief, vond dit in goeden staat. In de vergadering van 6 Maart legde de Secretaris over de rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven over 1912, welke werd goedgekeurd en vastgesteldin ontvang op f2105,536, in uitgaaf op f 1364,295, sluitende alzoo met een goed slot van f 741,24. De raming voor 1914 werd in de vergadering van 3 April 1913 vastgesteld op eene som van f2148,416 in ontvang en in uitgaaf. De gemeenteraden trokken op de begrooting een bedrag conform de raming uit. In de vergadering van de vereeniging „Ter Neuzensch Belang" gehouden op Woens dag 4 Febr. is met algemeene stemmen be sloten tot het houden van een muziekfeest op 15 Augustus a. s. Aan de uitnoodiging voor het vormen eener commissie, belast met de uitvoering, was van een 10-tal personen bericht ingekomen dat zij zich beschikbaar stelden. De heer P. A. Vroegop, adjunct-commies ter secretarie alhier, is benoemd tot eersten ambtenaar ter secretarie te Nijkerk, waar hij tevens als no. 1 geplaatst is op de aanbeveling voor dienstdoend ambtenaar van den burger lijken stand. Hedenmorgen om ongeveer 8 uur had op de cocos-ovens te Sluiskil eene gasont ploffing plaats waardoor brand ontstond. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Er bestaat geen direct gevaar. Verdere bijzonder heden ontbreken voor als nog. Zaamslag. Namens de gebroeders W. en F. V., kooplieden alhier, gedetineerd in de gevangenis te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Middel- burgsche rechtbank van 23 Januari jl., waarbij zij ter zake van frauduleus bankroet veroor deeld ieder tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voor-arrest. De officier van justitie, die 1 jaar en 6 maanden gevorderd had, komt mede in hooger beroep. Axel. In de Woensdagavond alhier gehou den 17e jaarvergadering van de vereeniging „Steunt Elkander" werden met groote meer derheid herkozen als voorzitter de heer J. M. Oggelals 2e penningmeester de heer M. Wolfert en als 'commissarissen de heeren F. Dekker Fz., W. Dieleman Pz., C. P. Gast en J. Wieland. In plaats van den heer H. Smies Hz., die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer C. Smies Hz. Als lid van de commissie van toezicht werd, in de plaats van den heer A. den Hamer, overleden, bij herstemming gekozen de heer C. Martin met 48 van de 83 uitgebrachte geldige stemmen de lieer J. Simons verkreeg 35 stemmen. De ontvangsten over het afgeloopen ver- eenigingsjaar bedroegen f 1679.43, waaronder f 1391.45 contributie van gewone en f 182.75 contributie van buitengewone leden en f 101.86 rente van het kapitaal der vereeniging. De uitgaven bedroegen f 1479.38. waaronder f 1453 ziektegelden. Het goed slot bedroeg f2795.205, zoodat er op dit oogenblik in kas is f2995.256. De vereeniging telt 262 gewone en 76 buitengewone leden. De vergadering werd bijgewoond door 87 gewone en 14 buitenge wone leden. (M. Crt.). Sas van Gent. De phosphaatfabriek nadert de voltooiing. Men gaat thans het tweede luchtspoor aanleggen dat niet minder dan 4 K. M. lang is. Groede. Een minderjarige jongen van 14 jaar, is zijn ouders alhier ontvlucht. Hij is door bemiddeling van een particulier uit Hoedekenskerke die hem in den trein aantrof, in het bezit van een kaartje naar Harderwijk, voor den burgemeester der gemeente Krabben- dijke gebracht, die voor terugzending naar zijn ouders heeft zorg gedragen. M. Crt. Breskens. Alhier is een ijsclub opgericht. De ijsbaan ligt tusschen Breskens en Groede. Hoedekenskerke. Woensdagnacht is de land- bouwschuur, behoorende aan J. Bliek, wonende in Frankrijk, tot den grond toe afgebrand. Aan kwaadwilligheid wordt gedacht. De brandweer is hier zoo in disorde, dat hoewel de spuit er vlak bij gestationeerd is, geen water kon geven voor de schuur reeds tot den grond toe brandde. Vlissingen. Woensdag is het lijk van den verongelukten werkman Kramer, die met de onderzeeër in de diepte van het dok op de werf de Schelde, jammerlijk verdronk, onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld. Vele autoriteiten waren er bij tegenwoordig. Zierikzee. De bevolking gaat hier zeer ver minderen. Er zijn thans 75 personen minder dan het vorige jaar. Het totaal der bevolking is thans 6756. Geref. Kerken. Drietalte Dokkum (A.)J. Koppe te Franeker, S. W. Bos te Westergeest en B. van der Werff te Harlingen. Tweetal: Te Winsum-Obergum (Gr.): C. J. Bos te Spijk en W Bouwman te Hallum. Beroepen: te Vianen G. Verrij, te Waarder. Ned. Herv. Kerk. Beroepente RotterdamA. C. G. den Hertog te Alblasserdam te Nieuw-Dordrecht F. Coolsma te Schoonoordte Hoogeveen N. v. d. Snoek te Vlaardingen. Bedanktvoor Veenendaal door C. J. Leen- mans tc Utrecht. RONA Cacao

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2