flntirmiutiotiai? nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Denk om de Kiezerslijsten. FEUILLETON. Langs eigen Spoor. Uit de Tweede Kamer. No. 1092. Zaterdag 7 Februari 1914. lle Jaargang. ABONNEMENT: Per dne maanden binnen Ter Neuzen ƒ1- per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, leuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. uitgezonderd oj Feestdagen» bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. 4) Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. De eerste maanden van het jaar eischen van onze geestverwanten de volle attentie voor de Kiezersweek. Om hen daarbij te dienen geeft De Zeeuw weder de volgende jaarlijksche wenken. Belastingkiezers. Wie in eenige rijksbelasting is aangeslagen, wordt ambtshalve op de lijst gebracht, mits hij het verschuldigde over het laatstverloopen dienstjaar betaald hebbe, vóór 1 Februari 1914. Rijksbelastingen zijnPersoneelo, Grond-, Bedrijfs- en Vermogensbelasting. Wie mede bezitter is van een onverdeelde nalatenschap en voor zijn aandeel f 1,— of meer Grondbelasting betaalt, moet zich echter ten gemeentehuize aangeven tusschen 1 en 15 Februari. Wie verhuisd is naar een andere gemeente, waar hij Rijksbelasting betaald heeft, moet zich eveneens aangeven in zijn nieuwe gemeente onder overlegging van zijn voldaau geteekende belastingbiljetten. Huurkiezers. Huurkiezer is elk, die van 1 Aug. 1913 tot 31 Januari 1914 een huis (of gedeelte daarvan) bewoond heeft en daarvoor een huur betaald heeft als volgt: Te Vlissingèn minstens f 1,75 huur per week. Te Middelburg f 1,50, Te Souburg en Koude- kerke ('t Zand) minstens f 1,25. En voorts in alle overige plaatsen op eilanden, en Axel (kom) en Neuzen f 1. Overig Zeeuwsch- Vlaanderen f0,80. Arbeiders nu die bijv. f39 'sjaars huishuur betalen en minstens f 13 apart aan huur voor een tuin, wei of stukje land, die betalen dan minstens 39 plus 13 is 52 gulden per jaar, en zijn daardoor ook woningkiezer, wanneer zij zich aangeven. Men mag ook éën keer verhuisd zijn in dien tijd. Is de woninghuur te laag om kiezer te worden en heeft men een stukje grond in huur (in dezelfde gemeente) dan mag men de huur daarvan optellen bij de woninghuur. Schippers, welke gedurende denzelfdeu tijd een schip in eigendom of huur hadden van 24 kub. M. (ton) inhoud, kunnen ook kiezer worden. Aangifte tusschen 1 en 15 Februari. Loonkiezers. Om loonkiezer te worden moet men van 50) Zou de zoon van zooveel tranen verloren gaan P Die vraag stelde zich juffrouw Bekkers met beven. De zieke kwam niet spoedig bij kennis. Weken gingen voorbij en nog immer lag hij bewusteloos. Welk een treurige toestand voor de liefhebbende moeder. Duizenden ge dachten, de eene al bezwarender dan de an dere, bekampten haar harte. Wanneer ze dacht aan haar zoon, dan ijsde ze bij het denkbeeld, dat hij, zóó, zonder te ontwaken uit zijn bewusteloozen toestand, temidden uit zijn zondig bestaan, de eeuwigheid zou binnen moeten treden, om Zijn Rechter te ontmoeten. Hoe wreed beschuldigd haar heur eigen gewe ten. Hoe moest ze het zich vol bitter zelfverwijt bekennen, dat ze dan mee schuldig zou staan aan zijn bloed, door haar zondige toegeeflijk heid. Waarom was ze zoo slap geweest in het vermanen, waarom had ze niet meer ijver betracht in een zaak yan 't allerhoogste be lang, van eeuwig gewichtHoe vurig was thans hare bede, dat God haar zoon nog mocht 1 Januari 1913 tot 31 Jan. 1914 in één of hoogstens in twee dienstbetrekkingen zijn geweest en een loon verdiend hebben, als volgt: Iemand te Vlissingèn moet minstens f4oü per jaar verdienen te Middelburg f 300 Souburg en Zand minstens f 350te Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierikzee minstens f325; in de overige gemeenten op de eilanden minstens f 300 en in de overige gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen met uitzondering van Axel (kom) en Neuzen (kom) f 275 per jaar. Wij zeggen minstens; die meer ver' diend dan die som is 't natuurlijk ook, maar die minder verdient is 't niet. Een knecht die bij zijn heer of baas f 100 per jaar verdient (dat is f2 per week) en hij heeft er vrij kost en inwoning bij, die is kiezer. Een knecht die bij zijn heer of baas minstens f262,50 per jaar verdient en v r ij e w o n i n g, die is ook kiezer. Die getallen gelden voor de meeste ge meenten in Zeeland doch voor grootere ge meenten zijn zij eenigszins hooger. En wel voor Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierikzee vrije woning f50 en f275 loon. Zand en Souburg f62,50 en f287.50. Middel burg f75 en f362,50. Bij het loon van den man mag worden opgeteld le. Het geheele loon, dat zijn vrouw (even eens in vaste dienstbetrekking) genoten heeft. 2e. Het halve loon zijner inwonende, minderjarige kinderen. Als lonn wordt óók gerekend le. Pensioen en lijfrente. 2e. Ongevallenrente. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek geweest, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost niet geniet, behoeft daarvoor niets af te trekken. Hij wordt gerekend den vollen kost te genieten. Inwonende zoons, die vóór 16 Mei a. s. dit jaar 25 hopen te worden, kunnen zich als als loonkiezer aangeven, wanneer zij een zeker loon genieten, dat met kost en inwoning saam het wettelijk cijfer bereikt. Ook de loonkiezers moeten zich aangeven tusschen 1 en 15 Februari. sparen, ten minste hem nog tot bewustzijn en helderheid des verstands mocht doen komen, opdat zij hem nog kon toespreken, nog hem kon wijzen op den ernst der eeuwigheid en de noodzakelijkheid van boete en bekeering. Vervulden deze gedachten haar harte met zorg en kommer, ook haar eigen toestand ver ontrustte haar bij den voortduur. Hóe zou ze in de kosten voorzien, die deze ziekte on vermijdelijk veroorzaakte? Wel spraken noch Harder, noch diens vrouw daar ooit over met een enkel woord en werd er nooit de minste toespelling op gemaakt, maar voor haar zelve bleven de omstandigheden, waarin ze zich thans bevond een oorzaak van onophoudelijke kwelling en onrust. Anderen tot last te moeten zijn, welk een gedachte voor een vrouw als zij, die steeds alléén had gedragen ook haar zwaartste leed. De dokter moest toch betaald en haar geringe middelen waren uitgeput, totaal. Hoe lang kon het nog wel niet duren, zoo overlegde zo dan weeren kon ze wel van vreemden blijven vergen, wat ze haar met zooveel belangeloosheid hadden aange boden. 't Eenigste, wat haar nog restte, zoo oordeelde ze, zou zijn, het droevig restje van haar huishouding te gelde te maken en met de opbrengst de kosten van verpleging en dokter te voldoen. Maar, hoe kon ze weg Hoe durfde ze haar kind te verlaten. verdiend heeft. Een verklaring, dat men op grond der wet loonkiezer kan worden, is voldoende. Spaarbank kiezer. Wie op 1 Februari sedert een jaar f 100 nonwnaal op het Grootboek heeft staan of f50 op een Spaarbank, kan kiezer worden. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Groot boek of het'bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbank; andere spaarbanken tellen ook meedoch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opge richt, moeten ze een waarborgsom van f 25000 bij de Nederlandsche bank hebben gedeponeerd. Examen-kiezers. Ten slotte de Examen-kiezers. Dat zijn zij, die „met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de be noembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep." Wie in 1913 onderstand heeft gehad van een gemeentebestuur kan geen kiezer worden. Als onderstand gelden niet geneeskundige hulp en geneesmiddelen, wel versterkende middelen. Wij veroorloven ons nog de volgende op merkingen lo. Als men in een gemeente een huis bewoond, en in een andere gemeente een stuk grond in huur heeft, en de huur van beide saam is dan zooals de kieswet dat vordert, dan kan men in de gemeente waar men woont kiezer worden, mits dat stuk grond minstens van Aug. tot 31 Jan. a. s. in huur was. 2o. Verhuizing is slechts binnen dezelfde gemeente toegestaan. 3o. Onder minderjarige kinderen voor loonkiezers wordt verstaan 21 jaar: datum van verjaring 1 Febr. Wie dus op dien datum 21 jaar hoopt te worden is nog minderjarig bij aangifte door zijn vader voor het loon- kiezerschap. 4o. Bij het inkomen van den man kan dat der vrouw worden bijgeteld, wanneer zij achtereenvolgens in twee dienstbe trekkingen is werkzaam geweestderhalve niet g e 1 ij k t ij d i g, bij voorbeeld niet als waschvrouw voor twee familiën. Natuurlijk Aan haar buurvrouw had ze een briefje ge schreven, dat ze waarschijnlijk vooreerst on mogelijk terug zou kunnen komen en haar verzocht, den huisheer te willen vragen, ge duld te hebben met de betaling der huur penningen ze had tot heden steeds op tijd de wekelijksche huur kunnen geven. Zoo bracht ze haar dagen door in een span ning en zorg, bijna te zwaar voor de zwakke vrouw om te dragen. De vriendelijke juffrouw Harder zocht haar zoo vaak op, als ze maar kon, opdat de on gelukkige toch maar niet zou denken, dat ze te veel was en dat men haar eigenlijk liever zoo spoedig mogelijk zag heen gaan. Want, ofschoon het waarlijk voor haar ook verre van gemak kelijk was, ze dacht er niet aan, de weduwe hierover hard te vallen. Integendeel, haar liefhebbend harte nam levendig deel in de smart en het verdriet van de zwaarbeproefde moeder en zooveel in haar vermogen was, kwam ze haar te hulp. Zoo waren thans reeds eenige weken voor bijgegaan. En met zwarter wolken dan ooit leek thans wel de horizont bezet. Het was inderdaad wel om moedeloos te worden. Maar, er kwam verandering. Op een zekeren morgen ontwaakte Emile als uit een langen droom. Verwonderd blikte hij om zich heen. Zijn kan een dienstbetrekking bijv. als waschvrouw, ook wel door die waschvrouw in het huis van die waschvrouw zelve vervuld worden. - 5o. Mede-eigenaars in een onverdeelden boedel zijn ook kiezer, mits zij vóór 15 Febr. het belastingbiljet Grondbelasting op de Secre tarie toonen, waaruit hun mede-eigenaarschap blijkt. Zitting van Woensdag 4 Februari. De beraadslaging over de onderafd. Lager Onderwijs van de begrooting van bin- nenlandsch zaken wordt voortgezet. De heer O 11 o (U.L.) uit de klacht, dat de minister van geen daden heeft blijk gegeven, om den achterstand bij het lager onderwijs in te halen. Hij betoogt wat de oorzaken van dien achterstand zijn en zoekt het middel tot verbetering in verbetering van de onderwijzers. De opleiding van de onderwijzers dient n.l. z. i. veranderd te worden, evenzoo de salarissen en de examens. Spr. roert nog eenige punten aan. Hij pleit o.a. voor reorganisatie van het schooltoezicht en wil het onderwijs rijkszaak maken met een afzonderlijk departement. De heer Gerhard (S.D.A.P.) bespreekt eveneens de statistische opgaven te verbeteren. Hij betreurt het, dat de Arbeidswet zooveel kinderen weer op straat werpt en vraagt, of de minister geen commissie tot onderzoek en tot het ontwerpen van maatregelen ter ver betering kan benoemen. De heer Ketelaar (V.D.) vraagt den minister, wat hij nu eigenlijk met het lager onderwijs denkt te doen. De heer Van der Molen (A.-R.) bestrjjdt den heer Ter Laan op het gebied van de toe passing van de M. u. 1. o.-wet en met betrek king tot het tekort aan plaats op de Rotter- damsche scholen. De heer Van Wjjnbergen (R.-K.) uit eenige protesten en heeft het daarna over den invloed van de politieke en godsdienstige richting bij benoemingen. Hij betoogt, dat de regeering Ijet wenschelijke van dezen invloed moet erkennen. Na regeling van weikzaamheden en een protèst van den voorzitter tegen de openbaar making van een ter griffie overgelegd stuk in het Weekblad voor minder marine-personeel maakt eerst de heer Roodhuyzen (U.-L.) een opmerking over hetgeen vorige sprekers omtrent de voorliefde voor het cAderwijs rechts en links hadden verklaard en is daar na de minister van binnenlandsche zaken aan het woord. oogen ontmoeten die zijner moeder. Hijtrachtte te spreken, te vragen, maar zij legde haar hand op zijn hoofd en maande hem, terwijl haar stem van blijdschap beefde, stil te zjjn. Eu hij was stil. De krachten waren o zoo gering. En de uiterste omzichtigheid diende nog in acht te worden genomen. Maar, de vragen kwamen toch eindelijk los. En toen moest ze spreken. Hem verhalen, behoedzaam en voorzichtig, zijn gevaarlijken toestand. Hij begreep het. Lang kon hij liggen, starende zonder eenige uitdrukking in de matte oogen. Langzamerhand werd het iets beter. Maar, de dokter ontweek voortdurend haar beslist vragen. En ze ^begon te vermoeden, wat ze allang had gevreesd, dat haar zoon van dit ziekbed niet meer zou opstaan. Vreeselijke gedachte. Haar eenigste zou haar dan worden ontnomen En tegelijkertijd woog haar loodzwaar op het hart zijn innerlijke toestand, de onverzoende betrekking, waarin hij stond tot God Ze moest spreken met hemze moést. En toch, wie gevoelt niet, wat zwaard haar bij die noodzakelijkheid als door de ziele sneed. Was het niet te zware taak voor een moeder In het gebed, nooit verstomd in haar hart, vond ze sterkte. (Wordt vervolgd.) Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. DOOR ZELANDIA. HOOFDSTUK XXI. Men behoeft niet mede te deelen hoeveel men

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1