Landboiiwberichten. Laatste berichten. Gemengd Nieuws. Bur g e r 1 ij k e Stand. Handelsberichten. (Van onzen Landbouw-Medewerker) gewassen, verhoogt het eiwitgehalte van het veevoeder en daarmee de kwaliteit van het veevoeder in het algemeen, Een direct gevolg daarvan is een vooruitgang en verbetering van den veestapel. Bevroren veevoeder. Onderstaande stukje, dat we in „Onze Boe rcnstand" aantreffen, zal in dezen tijd ook bij velen onzer lezers belangstelling wekken Aardappelen welke licht bevroren zijn, legt men in lauw water van 15» C„ gedurende eenige uren in dat water ontdooien zq vol ledig om ze te drogen giet men ze vervolgens in eene warme plaats. Dergelijke aardappelen worden als gewone aardappelen bewaard, maar zij hebben den smaak verloren, en zijn nog slechts goed als veevoeder. Op gelijke wijze kan men bevroren rapen, wortels, beeten en elk ander worte voeder ontdooien, en als gezond dierenvoeder be- IUErg bevroren aardappelen worden gedurende een tiental dagen in gewoon koud water ge legd dat elke twee dagen vervcrscht wordt. Meu haalt ze er dan eerst uit wanneer ze beginnen te rimpelen, en men giet ze op grot zakkengoed open, om ze te laten drogen Men laat ze in den oven drogen, nadat het brood te gebakken, waarna men ze in den molen plettert, om het vervolgens als veevoeder te k Zijn aardappelen ontdooid en beginnen ze te rotten, dan maalt men ze fijnspoel dat grove meel herhaalde malen in zuiver water, en na dat het water eruit geloopen is, perst men het zeer goed uit in grove zakken. Daarna kan men dat meel in tonnen be waren in lagen van 25 centimeter dik, waar over men eene goede greep zemelen en een greepje zout strooit. Wanneer dit mengsel gegist heeft gedurende 24 uren, kan men het aan varkens en kippen voederen, welke het zeer gretig eten. Men beweert dat men kan voorkomen dat de aardappelen bevriezen, door eenige kuipen water rond de graven te plaatsen, en zorg te dragen, dat er geen ijs op dat water kome. Men kan, zoo 't schijnt, door dezelfue handel wijze de aardappels ontdooien. 'Bevroren rapen kunnen als beetenpulp in gekuild worden, cn blijven onveranderd totin April en Mei. Hoofdzaak is het de te velde staande bevroren rapen, zoo gauw de grond los is, vóór het bederf er aan komt, die van het veld te halen en in te kuilen als beetenpulp gaan en toen dit niet hielp, maakte zij van blanke wapens gebruik, waarop eenige burgeis klappen opliepen. Spoedig daarna was de rust hersteld. Ofschoon de politie inderdaad gedwongen was zoo hardhandig op te treden, was het o i- wel zoo verstandig geweest zegt het Soer. Hdsbl. indien de gerequireerde op zieners zich tevoren in hun uniform hadden gestoken, daar het thans een eenigszins eigen- aardigen indruk maakte eenige gewone burgers met den gummistok op de menigte te zien inslaan, j Door het optreden in hun burgerkleeding maken zij het mogelijk dat een burger even eens een wapen grijpt cn, zich voor politieman uitgevend, op de menigte gaat inhakken. Te Aken heeft gisterochtend ter herin nering aan Karei den Groote, die daar elfhon derd jaar geleden gestorven is, dr. v. Hartmann, de aartsbisschop van Keulen, in de monster een pontifcale mis opdragen. Een optocht van meer dan 5000 menschen trok door de stad naar het marktplein, waar mannenzangvereem- gingen een gelegenheidshymne ter eere van Keizer Karei zongen. Vervolgens hief de geheele menigte op het plein de oude Katijnsche hymne Urps aquensis aan, waarvan de woorden in de 14de eeuw door een geestelijke gedicht zijn. In de kroningszaal van het Raadhuis kwamen geestelijke en burgerlijke overheidspersonen daarna samen, om feestrede van den archivaris der gemeente aan te liooren. De feestelijkheden werden besloten met de vertooning van levens beelden uit Karel's leven in de concertzaal van het Kurhaus. Men meldt uit IJmuiden aan de Tel. Alhier is bericht ontvangen, dat zes palen ten Noorden van Wijk aan Zee gestrand is de IJmuider stoomtrawler Batavier 1 - De be manning is gered. Het vaartuig zit over dg banken. Weide, bouwland, stal. De aarde en de toestand van het vee hangt ten nauwste samen met den aard en den toe stand van den bodem, waarop het leeft, van den grond, waarvan het gevoed wordt. Haalt men uit de veestreken van ons land beesten naar elders, naar minder vruchtbare streken, dan gaan de koeien en het geslacht, dat zij voortbrengen, in typische eigenschappen ach teruit, tenzij men zeer bijzondere eigenschappen neme. Een Hollandsche, Friesche of Gro- ningsche koe (deze laatste als type van vleesch- productie), overgeplaatst op den hoogen grond van Noord-Brabant of Drente, verliest men haar nageslacht, haar goede hoedanigheden, tenzij bijzondore zorg besteed worde aan het voerj in'de eerste plaats aan de weiden. Er is een kolossaal verschil tusschen het gras of hooi van verschillende weiden. Men heeft grashooi van 2 en 3 pCt. verteerbaar eiwit, en er is ook van 9 a 10 pCt. En het eigen aardige is, dat met de stijging van het eiwit gepaard gaat een toename van het vetgehalte, het zetmeelgehalte en de aschbestanddeelen, m.a.w. dat de kwaliteit van het hooi dus m alie opzichten stijgt. Tot op een zekere grens kan de veehouder zelf zijn weiden verbeteren. Een rationeele bemesting met stikstof, plios- phorzuur en kali is voor alle weiden absoluut noodig, zoowel als voor die der veehouderijen als voor die der gemengde bedrijven, maar toch in de eerste plaats voor die der laatste, daar waar de kwaliteit van het gras verbe terd moet worden, waar het eiwitgehalte moet stijgen. Behalve de bemesting met kali en phosphorzuur in den herfst of in het voorjaar, is het dus noodzakelijk in liet voorjaar alle weiden te bemesten met chilisalpeter. De minste hoeveelheid, die daarvoor dienen kan, is 150 K.G. per H.A. Al naar de toestand der weide minder gunstig is, geve men meer. Dat, behalve een stijging van het eiwitgehalte en dus van de kwaliteit van het gras, ook dL hoeveelheid gras en hooi toeneemt, behoeft zeker niet gezegd te worden. Doch niet alleen de kwaliteit van het hooi, maar oók die van andere producten als granen, voederbieten, aardappelen enz. kan door een bemesting met chilisalpeter verbeterd werden. Het is juist deze intensief werkende stikstof- meststof, die het eiwitgehalte dezer voedings stoffen doet stijgen. Het direct gevolg van een chilisalpeterbemesting aan veevoederge wassen is, dat de boer minder krachtvoeder behoeft te koopen. Immers de aanvoer van krachtvoer kan alleen dienen, om in gebrek van eiwit te voorzien. Wanneer ik het voorgaande kort samenvat, kom ik tot deze conclusieEen bemesting met chilisalpeter op weiden en veevoeder- Bij een poging tot arrestatie van een persoon, die met twee anderen Zaterdagavond in de Prinsenstraat te Dordrecht liet een bewoner lastig maakte, is een politieagent door een van het drietal danig toegetakeld. Hij kreeg een snede over den neus, een 4 a 5 c.M. diepe steek in den schouder, een in de borst, terwijl ook zijn hand nog word verwond. Ondanks zijn verwondingen heeft hij den dader kunnen vasthouden, tot een tweede agent hem te hulp kwam. De dader zit thans in arrest, terwijl tegen een van het drietal, die zich tegen de arrestatie verzette, deswege proces verbaal opgemaakt is. Het stoomschip Rotterdam der Holland- Amerika-Lijn is gisteren van New-York op een pleziertocht naar de Middellandsche Zee het Heilige Land en Egypte vertrokken. Aan boord bevinden zich 642 touristen' zijnde het grootste aantal eerste klasse passagiers, dat ooit op een enkel schip uit een Amerikaansche haven vertrok. Het stoomschip zal de navolgende havens aandoen Eunchal (Madeira), Cadiz, Gibraltar, Algiers, Athene, Konstantinodel, Kaffia, Jatla, Alexandriö, Napels, Villefranche-sur-Mer en Boulonge-sur-Mer. Van Boulogne-sur-Mer vertrekt het stoom schip naar Rotterdam, vanwaar de meeste reizigers weder naar New-York terngkeeren. Het stoomschip wordt 22 Maart te Rotterdam verwacht, waarna het 4 April weder in de gewone dienstregeling naar New-York vertrekt. Te Soerabaja is de inlander Nitiredjo door drie Europeanen, Dinsbacht, Landrecht en Dof belanden, vermoedelijk in dronkenschap, doodgeknuppeld. De justiesie stelde eeë onder in De Europianen werden gearreseerd. Oudejaarsavond hebben in het restaurant der Oost-Java bioscoop te Soerabaia eenige matrozen den boel op stelten gezet, door in een vechtpartij met de aanwezige burgers stoelen en tafels omver te werpen, glazen te breken en menig gevoeligen klap uit te deelen. O a liep een der aanwezige lieeren een lievi- 1 gen klap op den arm op. Om erger te voor- komen, verwijderde deze heer zich uit het restaurant en begaf zich naar Ilellendoorn, waar ongeveer een half uur later ook de ma trozen kwamen opzetten. Opnieuw wilden zij den heer te lijf, waardoor een algemeene vechtpartij ontstond tusschen burgers en ma trozen. Ëen aaqwezige politieopziener snelde naar de telefoon en belde zijn collega's op, die spoedig verschenen. Intusschen had zich voor het restaurant een groote menigte ver zameld, waaronder zich verscheiden matrozen en militairen. De politie verzocht de menigte uiteen te Zaterdagagnacht werd iu een trein die om half twee van Bingerbrük naar Saarbrück vertrokken was, voor het Station Oberstein aan de noodrem getrokken. De beampten vonden in een coupe 2de klas een heer, die schotwonden in het hooft en beneden de hart streek had. Hij zeide. dat een man hem van zijn portefeuille met 270 mk. beroofd had en dat hij daarna bewusteloos geworden was. De gewonde heeft nog niet kunnen meedeelen, wie hij is. De bende der Zwarte Hand, waarvan men sedert eenigen tijd niets meer vernam, is thans weer opgetreden. Op 17 Januari ver dween plotseling in New. York de rijke Cali- forniër Clarks. Zijn vrouw enjkinderen hielden hem voor dood. Dezer dagen heeft echter de chef der politie te Los Angelos een brief ont vangen, waarin de gevangenneming van den millionair wordt medegedeeld terwijl een losgeld 72,000Jdollars wordt gevraagd .De bende heeft de brutaliteit daarbij tevens den politie- chef te verzoeken als onderhandelaar tussschen de Zwartte Hand en de familie Clarks op te treden. De familie is bereid het geëischte losgeld te betalen Uit Norfolk, in den staat Virginië, komt bericht, dat het st. Monroe Vrijdagmorgen is vergaan, na ter hoogte van Hog Island in aanvaring te zijn geweest met het st. Nan tucket. De bemanning van laatstgenoemd schip redde 85 passagiers en schepelingen van de Monroe. De reeders van het vergane schip vreezen dat 40 a 50 menschen zijn verdronken. Latere berichten melden nogUit Norfolk kwam het bericht waarin officieel wordt be vestigd, dat de Monroe 46 passagiers^ eerste klasse 8 passagiers tweede klasse en 79 man equipage aan boord had. Het schip zonk tien minuten na de aanvaring. De Nantucket heeft 31 passagiers en 5o ledeu der bemanning gered dit schip vaart nu langzaam naar Norfolk op, daar het zelf ook beschadigd is. Er worden nog 23 passagiers en 24 leden der bemanning vermist. Men vreest dat die allen zijn omgekomen. Een later bericht meldt: Het stoomschip Nantucket is hier binnengeloopeti met 85 opvarenden der Monroe. Er zijn 38 opvaren den omgekomen. Op de Nantucket zijn ook twee lijken van passagiers, die na hun redding overleden zijn. Een dezer is mevr. Thomas Harrington, wier echtgenoot vertelt, dat hij zichzelf en zijn vrouw (wier haar hij tusschen de tanden geklemd hield) boven had weten te houden tot zij opgepikt werden. Een der geredden vertelt, dat de boot, waarin hij op bevel van den kapitein was ge sprongen, al |was weggeroeid, doch terugkeerde toen men zag hoe snel de Monroe zonk. Alleen de kapitein was toen nog aan boord van het schip. Men wist hem nog te redden. Zoowel de kapitein als de bemanning heb ben zich prachtig gedragen. De aanvaring is 's nachts om twee uur ge schied. De Monroe werd vlak bij de brug ge troffen. In de hedenmorgen gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier waren, behalve de heeren Wieland en Moggré, alle leden tegenwoordig. Voorzitter dhr. Iluizinga, burge meester. Naar aanleiding der notulen van 18 Dec., waarin o. a. voorkomt dat in een coromisso* riale vergadering gezegd zou zijn door den Voorzitter, dat door hem en den Secretaris, na de gunstige beschikking omtrent de pen sioenregeling/geen verhooging zou gevraagd wórden, verklaart de Secretaris dat dit niet gezegd kan zijn namens hem, daar hjjj zich niet bewust is een dergelijke verklaring te hebben afgelegd. Verschillende ingekomen stukken betreffende missiven van Ged. Staten en anderen werden voor kennisgeving aangenomen. Het adres van den Centr. Bond van trans port- en Havenarbeiders, betreffende een ver zoek om aan de cargadoors de verplichting op te leggen te zorgen, dat bij eventueele ongelukken aan de losplaatsen de middelen bij^ de hand zijn om althans een voorloopig verband te leggen wordt voor kennisgeving aangenomen, met dien verstande dat bij een daartoe strekkende behandeling rekening zal worden gehouden met dit adres. Omtrent het verzoek van liet gemeentebe stuur van Hoek inzake verbetering toegangs weg tot de gemeente, wordt goedgevonden eeif adres van gelijke strekking te zenden niet aan den Minister 'van Oorlog, zooals genoemd gemeentebestuur doet, doch aan H. M. de Koningin. Over de ingekomen adressen van erfpachters die reclameeren over de hooge erfpachtscanon wordt zeer breedvoerig gediscussieerd. Over het voorstel van B. en \V. om de adressen voor kennisgeving aan te nemen, wordt niet gestemd, .daar aangenomen werd een voorstel van den heer Waalkes om de termijn van uitgifte der gronden te bepalen op 75 Ijaar zonder wisselende canon, inplaats van op 50 jaar, zooals door den Raad is aan genomen. Een voorstel van den lieer De Jager om de prijzen te bepalen op de cijfers destijds door de Commissie gesteld, werd ver worpen. Eveneens werd verworpen een voor stel van den heer D. Scheele om enkele per- ceelen nader te schatten en een anderen canon te geven. Het verzoek van het bestuur der buurt- vereeniging „Eensgezindheid" te Sluiskil om een lokaal van school D in gebruik te hebben werd toegestaan. Tot armenbezoeker werd benoemd de heer P. M. Geelhoedt met 6 stemmende heer A. J. Tazelaar verkreeg 5 stemmen. Het voorstel der wethouders om de jaar wedde van burgemeester en secretaris te ver- hoogen met f 200 wordt verworpen met 7 4 stemmen. Yoor stemden de heeren Dees, Donze, Eijke en Visser. Voornamelijk kwam in de bespreking hier over de gedachte op den voorgrond dat indien men deze verhooging gaf het recht en billijk zou zijn alle andere ambtenaren ook te ver- hoogen. Enkele suppletoire kohieren van schoolgeld werden vastgesteld, eveneens de vaststelling der begrooting 1914, en eene wijziging in de begrooting voor 1913. Nog werden enkele ontheffingen van school geld en H. O. verleent. Bij de omvraag doet de heer De Jager de vraag of het waar is dat er adressen om ver hooging van jaarwedden ingekomen zijn van de gemeente-ontvanger en van gemeentewerk lieden, wat door de Voorzitter bevestigend wordt beantwoordt. De heer De Jager drukt zijn spijt uit dat ze niet ter tafel gebracht zijn. De heer Waalkes vraagt of er nog geen plannen zijn omtrent de Brandweer. De Voorzitter antwoordt dat deze zaak nog steeds loopt van B. en W. naar het be stuur der Brandweer en omgekeerd, daar er weer twee nieuwe voorstellen zijn ingekomen. De openbare vergadering wordt gesloten. Iu 't volgend nummer hopen we uitvoeriger verslag te geven van deze vergadering. HULST, 2 Febr. 1914. Voorm. DAGEN. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 4 5 6 7 8 9 10 Febr. 7.10 8.18 9.42 11.9 0^39 1.25 7.41 8.59 10.30 11.45 0.15 1.3 1.45 verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. t0 Axel, ter zake van Jachtwet overtreding, tot eene boete van f0,50, aubs. 1 dag hejChtS„ zonder beroep te Zaamslag, ter zake van overtreding der politievel-ordering te Zaamslag, tot oene boete van f 0,60, subs. 1 dag hecht. I. v. d. V., knecht te Hoek, ter zake van het rijden buiten de keibestrating, tot eene boete van f0 60 subs. 1 daar hecht. C d P., berkman en A. d. P., beiden te Zaam slag, ter zake van straatschenderij, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht- E. d. P., landbouwer; P. R-> koopman, P G.J. d. R,W. v. D.J. D. A v d E. C. M., veldarbeiders, allen wonende te Zaamslag, ter zake van overtreding der al gem. politie-verordening van Zaamslag, ieder tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. J K d. K., knecht te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van tl, subs. 1 dag hecht. >T A. N. N., fabrieksarbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 12, subs, 2 dagen hecht^manj j kieermakar; J- H d. F., arbeider; - H. d. F., arbeider; L.d-P., arbeidster, allen te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van 11, subs. 1 da| hecht bootwerker te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. L v- d. W., arbeider; P. J. d. V., knecht; S d P., arbeider, allen te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag herbergier te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. M. D., landbouwer te Hoek en P. d. R., arbeider te Boschkapelle, ter zake als voren, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. W. J v. d. B., arbeider te Zaamslag en M. d. B., arbeider te Axel, ter zake van Leerplichtwet overtreding, ieder tot eene boete van f2, subs. da|6nG.!Carbeider te Axel - M. P., werkman te Ter Neuzen; - W. S-, zonder beroep te Axel, allen ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1 subs. 1 dag hecht. J. J. 't arbeider te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f 0,60, subs. 1 dag hecht. A. F. d. J., bakkersknecht te Axel, ter zake van het rijden met een wagen zonder licht, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. C. P., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. P. S., bootwerker; J- S-, schippersknecht, beiden te Ter Neuzen, ter zake van openbare dron kenschap, ieder tot eene boete van f 2, subs - dagen hecht. Vrijgesproken: A. v. C., arbeider; J. v. o., arbeider en L. P. v. C., arbeider, allen te Axel, ter zake van overtreding der Jachtwet. C. H., arbeider te Zaamslag, ter zake van het ledigen van een secreet. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,—, Rogga 7 25, Wintergerst ƒ9,—, Zomergerst 0,— Haver f 7.—, Erwten 11,—, Witte Boonen Bruine Boonen 12,—, Duivenboonen Paa'rdenboonen ƒ9,50, Boekweit Lijnzaad f 12,50, Koolzaad f Aardappels 0,— ROTTERDAM, 2 Februari 1914. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van tarwe, haver, bruineboonen ruim.aangebodon, flauw gestemd. Wilhelmine tarwe puike f9.10 tot f9.35, in een bijzonder geval iets meer betaald, overige soorten f8 tot f8.75 per 100 kilo, haver f7.25 tot f7.64 zaai daarboven, bruineboonen f8.50 tot f 10.75, uitgezochte partijtjes daarboven betaald. TER NEUZEN- Huwelijks-aangiften. 30 Jan. Jan de Vos, oud 24 j jm. en Adriana de Bokx, oud 21 j., jd. Aarnoudse, oud 25 j.f jm. en Maria Jans Geer- I Hoogwatergetij te Terneuzen. truijda de Zeeuw, oud 19 j., jd. I Geboorten. 27 Jan. Marinus Jacobus,^z. van Andries Johannes Adriaansen en van Suzanna Adriana de Meijer. 28 Jan. Prudentia, d. van Jan Baptiste Pieter Doppegieter en van Coralia Ver biest. 29 Jan. Adolf Arie, z. van Reinier Pieter Marinus van Oppen en van Janna Adriana Butlei 31 Jan. Hubrecht Antonie, z. van Jan Pieter Geensen en van Krina Moerman. Jozina Johanna, d. van Jacobus Hamelink en van Maria van de Wege. Overlijden. 29 Jan. Grietje Jonker, oud 4 m., d. van Geert en van Baukje de Vries.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3