Mr. P. Dieleman. Herveiling Bnr g e r 1 ij k e Stand. Hoogwatergetij te Terneuzen. Telegrafische Berichten. Advert, entiën. Handelsberichten. Woensdag 28 Januari 1914, dankbaarheid te herhalen voor de onvergete lijke dagen welke ik in uw schoone residentie heb doorgebracht, en voor de bewijzen van hartelijke toegenegenheid, die mij gegeven zijn. Ik verlaat het gastvrije land met de beste wenschen voor het geluk van Uwe Majesteit en den voorspoed van Nederland. Francs te Maastricht. Men meldt aan de Tijd Enkele jaren geleden werd te Maastricht, dat onder Duitsche groschen en marken be graven werd, een actie op touw gezet, om voornamelijk den Duitschen grosch naar zijn Heimath terug te brengen. De Maastrichtsche middenstand leed veel schade door het koers verschil, en de strijd tegen den grosch werd met succes bekroond. De grosch werd, evenals het Belgische 10 centimenstuk te Maastricht, van rijkswege als contrabande beschouwd. De marken werden in den handel verrekend ad f0.59, de halve marken ad f 0.29. De midden stand was hiermede gebaat. De politie zag nauwkeurig toe op de knèpkes en de groschen, doch in den laatsten tijd zijn vooral de Bel gische knèpkes, ondanks het verbod, weer druk in circulatie. Hierbij heeft zich een ander kwaad geopenbaard. Sinds de marken ad 59 cents werden verhandeld, is de franc de gangbare munt geworden. Werd vroeger een drukke winstgevende handel door sommi gen gedreven in marken, thans brengt ue handel in francs voor velen een zoet winstje. Want de franc moet worden geïmporteerd met zakken vol, anders is niet te verklaren het feit, dat hij den heelen handel domineert. De winkelier beurt francs, en hij moet in Hollandsch geld betalingen doen. Het koers verschil brengt hem nadeel. In een vorige vergadering van den midden stand is deze zaak ampel besproken. Enkelen meenden, dat de Belgen zouden wegblijven uit Maastricht, als de franc b.v. voor 47 centen zou worden ontvangen. Doch de overvloed der francs kan niet veroorzaakt worden dooi de Belgische koopers; al is het niet direct te bewijzen, het kan evenwel als een axioma worden beschouwd, dat de franc op kunst matige wijze wordt geïmporteerd. Bovendien zijn er tailooze francs in omloop, die zoo kaal zijn, dat nóch jaartal, nóch beeldenaar meer te onderscheiden is. Wie zoo'n franc beurt is gedupeerd. Oppassen is dus de boodschap. Men eische in eene Nederlandsche stad Neder- landsch geld. In Luik kan men geen Holland- schen gulden kwijt worden. Geruimen tijd heeft de Amsterdamsche politie gezocht naar de daders van eenige brutale inbraken, o.a. de inbraak in de Plan- ciusstraat, bij Nestelroy's fabriek, die in de scholen in de Roggeveenstraat, een poging in een kolenpakhuis in de Van Diemenstraat, e.a. Niet minder dan vijf jeugdige boefjes beneden de 18 jaar blijken debet aan deze misdrijven. Vrijdag is de politie, volgens de Tel. ér in geslaagd hen te arresteeren. Zij werden naar het bureau Spaarndammerstraat gebracht en bekenden aan de hierboven ge noemde misdrijven schuldig te zijn. In de school aan de Planciusstraat hadden zij een bedrag van ruim f200 gestolen. De inbraak in de fabriek van Nestelroy was al op zeer sluwe wijze geschied. Met behulp van een roeibootje was men de fabriek van de achterzijde genaderd en zoo binnengedron gen. Het vijftal is ter beschikking der justitie gesteld. Omtrent de oplichting van horloges te Amsterdam meldt het N. v. N. Bij een horlogemaker in de Utreclitsche- straat kwam Donderdag een heer of een na bootsing daarvan, met liet verzoek, hem tus- schen vier en vijf uur een aantal horloges op zicht te sturen. Hij beweerde Van Pallandt te heeten en te wonen Van Woustraat 10. De heer D. zond zijn bediende met een twaalftal gouden uurwerken naar het opge geven adres, terwijl hij hem op het hart drukte, vooral óf mét de horloges óf met geld terug te komen. De man zelf deed open en liet den bediende in de voorkamer. Hij gaf voor naar de ach terkamer te moeten gaan, om met de menschen, waarbij hij inwoonde, zijn keuze te maken. De man zei echter geen woord over de hor loges en vertelde in de achterkamer alleen, dat er iemand op hem zat te wachten, maar dat hij nog even weg moest. Daarop ging hij door de gang naar buiten. De bediende wachtte en wachtte, maar „1 keerde niet weer. Toen begreep men, hoe de vork in den steel zat. Men waarschuwde de politie, doch de vogel was gevlogen en is nog niet geknipt, 's Morgens was hij gekomen om de kamer te huren, die hij in het begin van de volgende week zou betrekken. Hij had dus nog geen huur betaald. De twaalf ver dwenen horloges hebben een waarde van on geveer f 525. De nummers ervan zijn geno teerd, en de politie doet ijverig onderzoek in de pandjeshuizen t^ Amsterdam, totnogtoe echter zonder resultaat. Vermoed wordt, dat de oplichter de wijk naar buiten heeft ge nomen. Steenkolen. In het afgeloopen jaar voerde Nederland naar België uit 621 millioen K.G. steenkolen en ontving het van België 288 millioen K.G. steenkolen Alzoo, wat België betreft, overtrof onze steenkolen-uitvoer den invoer met 888 millioen K.G. Opmerkelijk is het, dat België in beduidende hoeveelheid steenkolen uit ons land laat komen, terwijl hier te lande het verbruik van eigen, zoogenaamde Limburgsche steenkolen nog altijd van weinig omvang is. Maar men laat in Nederland het Duitsche steenkolensyndicaat oppermachtig. Dat moet van, zelfs Nederlandsche, mede dinging natuurlijk niets hebben Men ziet het ook gebeuren, dat het syndicaat van de hem gelaten vrijheid derwijze gebruik maakt, dat in Nederland het gebruik van vreemde, in het bijzonder Duitsche steenkolen zóózeer regel is, en het gebruik van inlandsclie steenkolen dermate uitzondering is, dat de Limburgsche kolen nu reeds, bil de nog altiid betrekkeiijk heel beperkte opbrengst, naar het buitenland afgezet moeten worden, ten einde ze opgeruimd te krijgen. (Centrum). Een noodlottige vechtpartij. Zondagavond is te Amsterdam op de Keizers gracht, bij de Beerenstraat, een vechtpartij ontstaan tusschen den 19-jarigen chauffeur F. W. en den 16-jarigen scholier S., waarbij eerstgenoemde in dollen drift zijn zakmes heeft getrokken en den jongeren knaap een steek in den hals heeft toegebracht, met het gevolg, dat de slagader geraakt werd, en de jongen binnen den tijd van 5 minuten dood gebloed was. De ruzie, waarop dit verschrikkelijk feit is gevolgd, had een buitengewoon onbeteekende aanleiding. De 16-jarige S. was, met twee kennissen op weg naar huis, in de Van Lennep- straat, toen zij bij de Keizersgracht een ge zelschap van vier hun onbekende opgeschoten jongens ontmoetten, waartoe de chauffeur I-. W. behoorde. .Deze speelde op een mond- orgeltje, waarop iemand uit het gezelschap van S., misschien deze zelf, smalend riep „Mot je een cent hebben?" Hierop volgde een woordenwisseling, die spoedig ontaardde in een vechtpartij tusschen S. en VV. Hoewel drie jaar jonger, bleef S., die boksles heeft gehad, den 19 jarigen chauffeur de baas, wierp hem tot driemaal toe op den grond en bracht hem eenige gevoelige stompen toe. W. ont stak toen zoo in woede, dat hij zijn knipmes voor den dag haalde, het opende en er wild mede om zich heen sloeg, met het gevolg, dat hij zijn tegenstander trof in den hals. Deze stond op en liep zonder iets te zeggen heen, gevolgd door zijn kameraden. Er werden over en weer nog eenige scheidwoorden geroepen, doch S., die eenige passen vooruit liep, zweeg en hield zijn zakdoek tegen de keel. Op de Prinsengracht gekomen, wankelde bij plotse ling en stortte neer. Zijn kameraden en eenige voorbijgangers droegen hem naar het nabij gelegen politiebureau op de Lauriergracht, waar hij reeds bezweken bleek te zijn. IIet lijk van den jongen vertoonde een diepe hals- wond. Eenige rechercheurs hebben Maandagmorgen den dader opgespoord. Hij werd naar het bureau geleid, waar de commissaris, de heer Dusser de Barenne en de hoofd-inspeeteur de heer Schaafsma het onderzoek leidden. Hem werd niet omiddellijk medegedeeld, welk nood lottig gevolg zijn daad had gehad. Hij be kende met het mes te hebben gestoken, doch wist niet, waar hij zijn slachtoffer had getroffen. Eerst Maandagnamiddag vernam hij, dat de hem onbekende jongen, met wien hij gevochten en wien hij gestoken heeft, dood is. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Ongeveer lialfnegen Zondagavond is de 58jarige Gepke Toxopeus, reeds 15 jaren dienst bode bij de firma Kruit in de Nieuwe Kerk straat in Groningen, levend verbrand. De vrouw zat in de keuken, bij het fornuis, aard appels te schiilen voor de gezellen, terwijl zij een groote kool vuur in de stoof had. Do vrouw dommelde in. Op een gegeveu oogenblik bemerkte zij, dat zij in liclite laaie stond. De gezellen, die op haar hulpgeschrei kwamen toeloopen, poogden den brand met dekens te blusschen, het had evenwel geen resultaat. Dr. Noosten constateerde den dood. Het lijk is per politie-brancard naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Zondagavond is ingebroken ten huize van een onderwijzer, in de Jonkerfranstraat te Rotterdam. De geheele woning vond men htuis- komende doorzocht. Ontvreemd is een bedrag van f 1000 aan bankpapier, waaronder drie bankbiljetten van f 100, voorts bankbiljetten van f 60, f 40, f 25 en f 10. Mede worden vermist een aantal gouden sieraden, waar onder en broche, twee juweelen oorknoppen, een halsketting, twee heerenhorlogekettingen, een armband van schildpad met goud belegd, vijf gouden tientjes, en twee ringen, waarin de letters N. B. of W. A. H. S. In de Spuistraat te Amsterdam zag een politie-agent Zondagmorgen tegen het aanbre ken van den dag in een portiek een als heer gekleed persoon zitten. Denkende, dat de man zat te slapen, wilde de agent hem wakker ma ken, doch hij was geheel verstijfd en bleek overleden. Uit papieren, op den doode bevonden kon [worden vastgesteld, dat hij uit Hengelo afkomstig was. In zijn zakken werden eenige voorwerpen van waarde en een bedrag aan geld gevonden. Vermoedelijk is de man onwel geworden, daarom in de portiek gaan zitten en bij de vrij felle vorst, doodgevroren. De grootste boerderij in de wereld. Dit is voorzeker wel eene boerderij in het zuidwestelijk gedeelte van den staat Louisiana (Amerika), welke 100 mijlen naar het noorden en het zuiden en 25 mijlen naar het oosten en het westen meet. De 1,500,000 acres land, waaruit deze boerderij bestaat, werden zeven jaar geleden van den staat Louisiana en van het gouvernement der Vereenigde Staten ge kocht door een syndicaat van noordelijke kapitalisten, waardoor de boerderij nu ook be bouwd en bestuurd wordt. Omstreeks dien tijd maakte dit land een uitgestrekt weiland uit, waarop het vee van de weinige handelaars in de buurt graasde, zijnde dit ongeveer 30 duizend stuks vee en paarden Dit buitengewoon groot stuk land is nu ver deeld in geschikte weilanden, waarvan de omheining alleen 120 duizend gulden kostte. Het land is het best geschikt voor rijst, suiker, koren en katoen. Al het werk, wat er gedaan moet worden, wordt door stoomkracht uitge voerd, waarvoor men dan telkens een stuk land van een halve mijl neemt en een stoom machine aan beide zijden opstelt. De machines kunnen vervoerd worden en er wordt met vier ploegen tegelijk geploegd, waarvoor slechts drie mannen moeten helpen. Eggen, zaaien, kortom al het werk geschiedt op dezelfde wijze en op do geheele boerderij is geen enkel trekpaard. Evenwel zijn er toch wel paarden, die door de herders gebruikt worden om op de 16 duizend stuks vee te passen, die rond- loopen op de bezitting, welke over een afstand van 36 mijlen door de Southern Pacific spoor weg wordt doorsneden. Drie stoombooten, die eveneens bij de boerderij liooren, varen er op de drie honderd mijlen bevaarbare wateren, die deze kolossale bezitting in alle richtingen doorsnijden zelfs bevindt er zich een scheeps werf eii een recde en talrijke rijstmolens heeft men er gebouwd. per V* K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 5.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.55 a Engel sell per 12- „„12- HULST, 26 Jan. 1914. DAGEN. Woensdag 28 Jan. Donderdag 29 Vrijdag 30 Zaterdag 31 Zondag 1 Febr. Maandag 2 Dinsdag 3 Voorm. 3.5 338 4.9 4.39 5.12 5.45 6.23 Nam. 3.21 3.53 4.24 4.55 5.28 6.3 6.45 De Gec. Kolenvereen. „DE VOOR ZORG" van Driewegen en ,,'t VOOR UITZICHT" van De Knol, zullen Zaterdag 31 Januari, te half zes ure, bij den heer M J ADRIAANSEN te Ter Neuzen, trachten aan te besteden, het uitlossen van een schip steenkolen, groot 335 ton. HET BESTUUR. Maastricht. Een achtjarig knaapje is door het ijs gezakt en verdronken. Maastricht. Vannacht is de ijzergieterij gedeeltelijk door brand vernield. Verzekering dekt de schade. Liverpool. De ontploffing in de Mauritania is ontstaan in de machinekamer. Vier personen werden gedood. De acht gewonden waren vreeselijk verminkt. Weenen. Men maakt zich hier zeer ongerust over den toestand van den aartshertog Frans Ferdinand. San Francisco. Door de overstroomingen is Santa Barbara afgesloten van het verkeer. Men vreest voor het leven van duizende menschen. Lissabon. Het kabinet-Costa is afgetreden. Ernstige botsingen hadden plaats tusschen vóór en tegenstanders van Costa. Tien per sonen werden ernstig gewond. ssnn\( EERSTDAAGS HOPEN WE WEER HET PRACH TIGSTE C R P 0 N TE ONTVANGEN. K. HAAK. Advocaat en Procureur, te Middelburg is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'Ecluse—Mahu. van de HOFSTEDE in den Grooten Sint- Albertpolder, gemeente Sas jan Gent, ter gezamenlijke grootte van 39.<8,85 II.A. (89 gemet 88 roeden), in pacht bij den lieer Th. Roegiers tot October 1915, op des namiddags I uur, in liet Hotel „De Zwaan te Sas van Gent. Ingesteld op slechts Fl. 53000,-. De Notarissen DUMOLEYN te Hontenisse en VAN DER EECKEN te Gent. Aardappelen per H.L. Friesche Blauwen f3.— f3,30. Zeeuwsche Bonten f2,80 a f3,60. Zeeuwsche Blauwen f 3,20 a f 3,75. Zeeuwsche Bravo's f 3,— a f 3,25. Zeeuwsche Eigenheimers £3a f 3.25. Drentsche Eigenheimers f2,— a f 2,40. Eigenheimers Spuische f3,a f3,25. Duinzand Engelschen f4,50 a f4,75. Duinzand Thomassen f 4,— a f 4,60. ANT WERPEN 26 Jan. 1914. Chilisalpeter kalm. Loco fr. 25.15, Feb. fr. 25,15 Maart fr. 25,25, April fr. 25 25, Mei fr. 25,30. TER NEUZEN, 26 Jan. 1914. Boter Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,-, Rogge 8 Wintergerst 9,60, Zomergerst 9,25, Haver' f 7.60, Erwten 11,-, Witte Boonen y 15 Bruine Boonen12,—, Duivenboonen/11,25, Paa'rdenboonen 10,50, Boekweit/—,—, Lijnzaad f Koolzaad Aardappels 2,75. Boter per kilo 1,20. Eieren per 26 stuks f 1,45. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 18 stuks rundvee, 21 varkens, schapen, waar van verkocht 10 stuks rundvee en 18 varkens. ROTTERDAM, 26 Jan. Ter graanmarkt van heden was wegens gesloten water geen noteering. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 24 Jan Jacobus Cornelis Leunis, 31 j-, jm. en Wilhelmina Anna Michielsen, 21 j-, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Jan. Jan Dees,-3 j., jm. en Jannetje "de Quellerij, 21 j-, jd. Guillaam Johannes Broekhoven, 19 j., jm. en Cornelia Elisa beth de Ruijter, 19 j jd. Gabriel Alphonse Lauret, 23 j., jm. en Irma Dierickx, 23 j., jd. Geboorten. 18 Jan. Hermanus Marinus, z. van Jan van Hoeve en van Johanna de Regt. Janna Mechelina, d. van Pieter Marinus Oostdijk en van Suzanna Scheele. 19 Jan. Adriana Pieternella, d. van Leendert Jacobus van Driel en van Suzanna Geertruida van Wijck. Reinier Jan, z. van Jan Pieter Scheele en van Pieternella Dieleman. 20 Jan. Apollonia Francina, d. van Arthur Alfred Emile Marie de Cetelaere en van Levina Sara Reigel. 21 Jan. Johanna Jacoba, d. van Hendrik Schenkius en van Dirkje Jacoba Johanna Grem. 22 Jan. Petrus Florent Victor, z. van Arie Henricus van Maele en van Maria van Damine. 23 Jan. Hendrika Cornelia, d. van Pieter Griep en van Johanna Stouthamer. Overlijden. 21 Jan. Apollonia Francina DeKetc- lUere, 1 d., d. van Arthur Alfred Emile Marie en van Levina Sara Reigel. AXEL. Huwelijksvoltrekkingen. 8 Jan. Cornelis Johannes Reminsèn, 23 j, jm. en Pieternella Maria l Jansen. 21 j., jd. Willem Reinier de Bruijn, 27 j. jm. en Leentje Meijer, 24 j., jd. Geboorten. 4 Jan. Anna Cornelia, d. van Maarten van den Ouden en van Christina Smies. 12 Jan. Hubert Camille Joseph, z. van Benignus Leonardus IJsebaert en van Maria Ludovica deSmet. 15 Jan. Jan, z, van Lodewijk Frans Kaijser en van Pieter nella Maria Ringelberg. Overlijden. 5 Jan. Maria Magdalena Verberkmoes, 29 j., d. van Levinus en van Krina Maria Faas. nOEK. Huwelijks-aangiften. 15 Jan. Mattheus Smallegange, 23 j., jm. en Ebrina Jacomina Roose, 21 j, jd. Geboorten. 2 Jan. Wilhelmina, d. van Thomas Meertens en van Maria Vinke. 15 Jan. Geertruij Janna, d. van Petrus van Hoeve en van Santina den Hamer. Overlijden. 6 Jan. Catharina Dekker, oud o5 j., echtg. van Gerard Tollenaar. AMSTERDAM, 26 Jan. 1914. Lijnolie vliegend, f26, f253/;,, Feb. f 253/8Feb./ April f 25'/j, Maart/April f 25*l/%, f2V/8, Mei/Aug. f263/,,, f 267/s, f 263/4, Sept/Dec. f 27</». Suiker flauw, Jan./Maart f lls/ie geboden, Mei f U5/j te koop en Aug. f 1117/sï gedaan.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3