Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. K e r k en School. Laiidbouwbericliten. Gemengd Nieuws. Ook de Gouv -Gen. van Ned.-Indie heeft zijn belangstelling in den arbeid van Filippus betuigd, daaraan tevens een gift van f25 toe voegende. Aan de garnizoenen zoowel in Nederland als in Indië, alsmede in de kazernes van marechaussees zijn 1700 kalenders (gratis) verzonden. Nederl. gezantschap te Konstantinopel. Reuter seint uit Konstantinopel De gewezen Albaneesche afgevaardigde Basri bei, die gedurende de laatste twee maan den heeft gevangen gezeten, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op Machmoed Sjefket pasja in April van het vorige jaar, ontsnapte den 21sten dezer, toen hij door Pera werd getransporteerd, aan zijn bewakers en vlood in het gebouw van het Nederlandsch gezantschap. Door een misverstand van den kawas van het gezantschap werd hij aldaar gegrepen en gevankelijk weggevoerd. De Nederlandsche gezant, die op dat oogen- blik afwezig was, heeft nu, na zijn terugkeer, bij de Porte krachtig tegen deze inbreuk op de internationale wet nopens de onschend baarheid van de gezantschappen geprotesteerd. Uit Den Haag meldt men aan de N. R. Ct. In verband met het Reuter-telegram, mel dende de kwestie tusschen de Turksclie re geering en het Nederlandsch gezantschap te Konstantinopel aangaande de arrestatie van den Albaneeschen oud-afgevaardigde Basri bei in het Nederlandsche gezantschapsgebouw, alzoo op Nederlandsch grondgebied, heeft de minister van buitenlandsche zaken meege deeld, dat het verschil van opvatting tusschen de Porte en het Nederlandsche gezantschap te Konstantinopel voornamelijk hierin schijnt te bestaan, dat de Porte meent, dat de ge arresteerde Basri bei na zijn vlucht opnieuw gevangen is genomen bij den drempel van het Nederlandsche gezantschapsgebouw, terwijl het Nederlandsche overtuigd is, dat de arres tatie heeft plaats gehad over den drempel, alzoo in het gebouw, dus op Nederlandsch grondgebied. De minister deelde voorts mede, dat hij heden of morgen antwoord verwacht van de Porte op het protest, dat is ingediend door den Nederlandschen gezant. Ondanks den sterken dooi en regen zijn gisteren op den vijver langs het Huis ten Bosch te 's Gravenhage de door H. M. de Koningin uitgeschreven schaatsenwedstrijden voor manschappen en later voor officieren van het garnizoen, doorgegaan onder veel belang stelling. Vele hoofd- en andere officieren waren aanwezig met den gouverneur der residentie aan het hoofd. Te half elf kwamen de Koningin met het Prinsesje door de jager- muziek verwelkomd op het terrein. H. M. richtte zelf verschillende prijzen uit en maakte ook zelf een ritje. De manschappen werden onthaald, terwijl ten paleize een déjeuner plaats had in 'een der zalen voor de hoofd officieren en er buffetten waren aangericht voor de lagere officieren. Langzaam begon de baan onder water te staan. tige uniformen uit de kast, gespen zich het mes om en wapenen ook hun mannen, want het everzwijn is, zooals Gaston Phoebus zeide, ,,une orgueilleuse et fiére beste, et périlleuse Het vlo 1 vlo-geroep van de jagers, die het wild zien, heeft in de Vogezen reeds weer klonken en uit de diepte der bosschen klinkt het geschal van den jachthoorn. Men weet, dat er door de New-Yorksche justitie een onderzoek wordt gehouden naar de misbruiken en de corruptie welke in het politieke leven van de metropool zoo welig tieren, en waaraan vooral de Tammany-Hall- organisatie haar slechte reputatie dankt. Het was in den loop van dit onderzoek, dat de van zijn ambt ontzette vorige gouverneur van den staat New-York, Sulzer, zijn beschuldigin gen aan hot adres van den Tammany boss Murphy uitsprak. Het onderzoek wordt^ ge leid door den ambtenaar vad het O. M. Y hit man en deze heeft thans gelast, dat de reke ning-courant zoowel van „boss" Murphy, als van diens associé James Gaffrey bij hun ban ken door de justitie zullen worden nagegaan. Er was nl. onlangs bij het onderzoek door een van de gehoorde getuigen de verklaring afge legd, dat een aannemer een bedrag van 100,000 gulden aan steekpenningen aan Tammany of aan Murphy had moeten afstaan om een be langrijk contract te kunnen bemachtigen. Zaterdag zijn te Londen 80,000 werklieden van het bouwvak ontslagen, omdat zij wei gerden de verklaring te teekenen, dat zij op straffe van een pond boete niet zouden staken wanneer zij met niet-leden van een vakver- eeniging samen moesten werken. Men vreest, dat van de week aldus 150,000 arbeiders uit gesloten zullen zijn, en dat de transportar beiders zullen weigeren goederen te vervoeren voor de aannemers die aan de uitsluiting deel nemen. De staking van de kolensjouwers en sleepers zal vermoedelijk afnemen, aangezien, naar 't heet, eenige patroons het voorbeeld van de firma Cornwall zullen volgen en den verlangden opslag van een stuiver per ton inwilligen. Intusschen wordt het gebrek aan steenkool op vele plaatsen reeds pijnlijk gevoeld, ook bij arme menschen die geen voorraad hebben en geen steenkool meer kunnen koopen. Gelukkig, dat de vorst nu althans geweken is. Dat studenten en anderen steenkolen voor de gasthuizen halen, vinden de stakers goed. PRETORIA, 26 Januari. Na een staking van 14 dagen is vanochtend het werk in de spoorwegwerkplaatsen ten volle hervat. Met ingang van 1 Maart is de commies- titulair der posterijen en telegrafie C. Mabe- soone verplaatst van Ter Neuzen naar Am sterdam en is geplaatst te Ter Neuzen^ de commies-titulair C. van Hee, thans te 's Gra venhage. Bij de directe belastingen worden ver plaatst de kommies H. Post van Ter Neuzen naar Rotterdam en de kommies M. Padmos van Leiden naar Ter Neuzen, met ingang van 1 Febr. Nog is met ingang van dien datum ver plaatst de kommies J. van Beveren van Sas van Gent naar Ter Neuzen en H. J. Kers van Ter Neuzen naar Roosendaal. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald lo. dat de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en op watersnippen met ingang van 15 April zal gesloten zijn 2o. het weispel van kwartelen alleen van 1 Maart tot en met 15 Juli zal geoorloofd zijn 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. Door de notarissen Van der Moer alhier en Dregmans, van Axel, werd ten verzoeke van de erven van mevr. de wed. Sturm Leunis, gewoond hebbende en overleden te 's Gravenhage, geveild Vier perceelen bouwland in den Van Lijnden polder, gemeente Zaamslag, aan mevr. de wed. C. J. A. Fercken, te 's Gravenhage, voor f950 per gemet of in massa voor f28,303,85. Een perceel bouwland, en halve kreek of watergang in den Nieuw Othenepolder, aan den heer J. Huijssen, landbouwer te Zaamslag, voor f 705 per gemet, of f5009,04 in massa. Een perceel bouwland in dien polder, aan de heeren D. Scheele, koopman-te Ter Neuzen en M. Scheele, landbouwer te Zaamslag, voor f130 per gemet of f347,78 in massa. Een deel van den zeedijk van den Kleine Molenpolder, gemeenten Graauw en Honte- nisse, aan de heeren W. Scheele en Herm. M. de Regt, rustende landbouwers te Zaamslag, voor f 530 per gemet of f 4148,65 in massa. Een aandeel, groot 39 centiaren, in den grond onder eene schuur aan de Kruispolderscbe kade, aan dezelfden voor f 1,20. Twee koopen bouwland in voornoemden Kolder, aan den heer J. A. Klaassen te Ter enzen, voor f540 per gemet of f5970,04 in massa. Het aanleggen van^de lijnen voor de Z.-Vlaamsche Tram, wat de verbinding tusschen het 4e en 5e district betreft, waarvan we onlangs de uitslag der aanbesteding vermelden, is thans gegund aan den heer J. van Drongelen te Hoek. Men hoopt einde dezes jaars deze verbinding reeds tot stand te hebben. Prinses Clementine van België, die met prins Napoleon gehuwd is, heeft, zooals onze lezers weten, een tweede kind, een zoon ge kregen. Daar het eerste kind een dochter was, zijn de Bonapartisten in Frankrijk nu uiterst verheugd. Prins Murat heeft zich over de geboorte van den nieuwen Napoleonide met buitensporige geestdrift uitgelaten. De toekomst is nu veilig, riep hij ait. 1 rankrijk wachtte op een redder en deze redder is nu opgestaau. De nakomelingen van Napolegn zijn steeds de laatste hoop en toeverlaat van Frankrijk geweest. De Bonapartisten te Parijs willen over eeni- gen tijd in de Notre Dame een plechtige hoogmis doen opdragen en zij hopen dat de moeder van het pas geboren prinsje, prinses Clementine, voor wie de verbanningswet tegen de Fransclie troonpretendenten niet geldt, bij deze gelegenheid te Parijs zal komen. Niet overal in het rijksland, zelfs niet in de onmiddellijke nabijheid van het stadje Za- bern, staan burgers en militairen met elkaar op gespannen voet. Bij de laatste manoeuvres is de 7de compagnie van het 132ste regiment infanterie uit Straatsburg veertien dagen lang in het dorpje Kirrweiler in den kreits Zabern bij de burgerij ingekwartierd geweest. De soldaten kregen uitstekend te eten, en de verhouding tusschen soldaten en burgers was zoo voortreffelijk, dat de kapitein zich op de een of andere manier voor de goede be handeling van zijn manschappen erkentelijk wilde betoonen. Vrijdag nu vierde de com pagnie alvast den verjaardag van den Keizer, en op dat feest waren tal van mannen, meis jes en jongelingen uit Kirrweiler genoodigd. De burgers uit Kirrweiler vermaakten zich kostelijk jen-keerden pas 's ochtends met den eersten trein naar hun haardsteden terug. De koude drijft in de bosschen van Frankrijk de wilde zwijnen uit hun schuilplaatsen. Men vraagt zich af waar die dieren bij minder nijpend weer zich toch wel ophouden. In den omtrek van Nancy hebben dragondert er dezer dagen jacht met de lans geveld. De wolven- jagersmeesters een ambt, dat in Frankrijk nog steeds bestaat halen hun schilderach- De toestand op den Balkan. WEENEN, 24 Januari. Goed ingelichte kringen te Weenen zijn van oordeel dat de toestand op het Balkanschiereiland lang niet zoo ernstig is als hier en daar wordt gedacht. Zij gelooven niet dat Essad pasja zich tegen dê troonsbestijging van den prins van Wied zal verzetten.' Wel ziet de eilandenkwestie er voor Europa ernstiger uit dan de Alba neesche kwestie, maar men mag toch op een vreedzame schikking hopen. Turkije zal niet openlijk in verzet durven komen tegen de be sluiten der mogendheden, die een beslissende pressie op de Porte kunnen oefenen. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de Keizer, naar' het voorbeeld van Gladstone, te Potsdam boomen omhakte. I De Vossische Ztg. vertelt nu, dat men hem tegenwoordig ook in den vroegen ochtend in den Tieigarten, in de buurt van het kasteel Bellevue, te midden van eenvoudige hout hakkers aan het werk kan zien. De Keizer draagt een bonten muts en doodeenvoudige boschwachterskleeren zoodoende merkt bijna niemand hem op. TER NEUZEN, 27 Jan. 1914. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Verzoek van het gemeentebestuur van Hoek, in zake verbetering toegangsweg tot de ge meente. Adressen in zake de uitgifte van erfpacht van gemeentegronden. Ingebruikgeving van een lokaal van school D Benoeming armenbezoeker. Voorstel in zake jaarwedde van den bnrge meester en secretaris. Vaststelling kohieren schoolgelden. Vaststelling begrooting 1914. Wijziging begrooting voor 1913. Vrijdagavond werd alhier onder presi dium van burgemeester Huizinga een vergade ring gehouden, die zéér matig bezocht was' Kort werd uiteengezet het vraagstuk der volkshuisvesting. En besproken werd tevens het gebrek aan woningen dat hier is. De bedoeling is een 25-tal werkmanswoningen te bouwen. Spreker wees op Vlissingen waar 180 woningen tegelijk gebouwd werden. In een volgende vergadering die naar men hoopte, drukker bezocht zou worden, zullen verdere besprekingen plaats hebben. Zaamslag. Op de Otheensche kreek werd Zaterdag een groot ijsfeest gehouden. Ver schillende wedstrijden hadden plaats. 54 jon gens en meisjes deden aan de kinderwedstrij den mede. De heer en mevr. v. d. Lubben uit Ter Neuzen ontvingen den eersten prijs voor het schoonrijden voor paren. Ook Zondag hebben nog duizenden op deze groote vlakte gereden. Zaamslag. In de laatst gehouden vergadering van het Groene Kruis werd besloten tot aan koop van een brancar. De magazijnmeester Van Petegem werd eervol ontslagen. Zaamslag. W. V., oud 23 j. en F. V., oud 28 j., kooplieden alhier, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, zijn wegens bedriegelijke bankbreuk veroordeeld ieder tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was tooi- ieder 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. Zij werdeu veroordeeld wegens het niet op geven van een schuldvordering groot f3400 aan den curator in hun faillissement. Voor het overige hun ten laste gelegde werden zij vrijgesproken. IJzendijke. Men is hier druk bezig met waterpassen aan de trambaan in verband met daaraan te bréngen verbeteringen en het aansluiten aan het nieuw te leggen gedeelte naar Sas van Gent, waaraan men binnenkort denkt te beginnen. Het schijnt in het voor nemen te liggen even buiten de kom een wachtlokaal met annex goederenloods te bou wen en aan slechts een der in de kom be staande stations tot in en afstappen van passagiers, niet voor goederen, te stoppen. Dat dit een groot ongerief voor met bagage reizend publiek zal veroorzaken behoeft niet gezegd. Alle verandering zal ook hier blijkbaar geen verbetering zijn, schrijft Zelandia. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te BrakelH. Ewoldt, cand. te Utrecht en C. J. Leenmans II.Azn. te Utrecht. Bedankt: voor Oud-Beijerland (vac.-P. van Toorn) door M. van Grieken te Delft. Geref. Gem. Bedanktvoor Grand Rapids (Michigan, N.-Amerika) door A. Janse te Barneveld. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" houdt a. s. Donderdagavond om 6Va uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier hare jaarvergadering. (Van onzen Landbouw-Medewerker) Grootvader en kleinzoon. We behoeven geen 50 jaar terug te gaan om een groot verschil te zien in de wijze, waarop de landbouw gedreven wordt. De nieuwere landbouw dateert eigenlijk van 25 jaar geleden. Als een boer tegenwoordig slechts zooveel per II.A. oogstte als zijn groot vader deed, dan kwam hij er niet. Toch zijn er zulke landbouwers nog wel, al worden ze zeldzaam, maar ze worden tot de ouderwet- schen gerekend. De nieuwere landbouw dagteekent van den tijd der invoering van de scheikundige mest stoffen, van den zoogenaamden kunstmest. De boeren die tegenwoordig geen kunstmest gebruiken, halen jaarlijks niet zooveel uit den grond als mogelijk is, zij voeren den land bouw niet krachtig. Vroeger gaf men zoo nu en d a n wel eens wat, om daardoor den bodem voor een zeker aantal jaren vruchtbaar te maken. Tegenwoordig bemest men het land j a a r 1 ij k s, om den j a a r 1 ij k s c h e n oogst te vergrooten. En die bemestingswijze levert zeer groote winsten op. Onder de ver schillende scheikundige meststoffen neemt het chilisalpeter de allereerste plaats in. Het is speciaal met het chilisalpeter, dat men de gewassen tot een snellen en krachtigen bloei dwingt. De landbouwer, die zijn bedrijf zoo krachtig mogelijk wil voeren, moet ook groote kwaliteiten chilisalpeter gebruiken. Men merkt dat het best in de groote, welva rende landbouwplaatsen in ons land, waar dit zout in enorme hoeveelden gebruikt wordt. I Men merkt dat o.a. in de streken, waar de suikerbietenteelt den landbouw beheerscht. Geen enkel groot bietenverbouwer zal het durven wagen suikerbieten te verbouwen zonder dit gewas met chilisalpeter te bemesten. Het zijn juist deze groote landbouwers, die in hun bedrijf het noodige kapitaal durven steken, om hun winsten jaarlijks te verdubbe len, ja te vertienvoudigen. De kleinere boeren dienden zich aan hen te spiegelen en eveneens te trachten hun bodem jaarlijks tot grootere opbrengst te dwingen. Men merkt ook het verschil, als men de pachtcontracten van vroeger vergelijkt met de tegenwoordige. Wat vroeger roof bouw was is het tegenwoordig niet meer. Men weet wel, dat kunstmest weder alles herstellen kan. Lectuur over het gebruik van chilisalpeter is er genoeg. Het is nu voor den landbouwer een tijd van rust. Dat hij dien benutte, om wat over zijn vak te lezen. Indien hij boekjes, enz. wenscht over bemes ting in 't algemeen, over het gebruik van chilisalpeter in het bijzonder, raadplege hij zijn landbouwblad. Ze zijn goedkoop, vaak gratis te verkrijgen. Hij zal dan leeren, dat de boer, om vooruit te komen, anders moet bemesten dan zijn vader en grootvader deden, en in geen geval zonder chilisalpeter kan. Men schrijft uit Katwijk aan de N. C. In 't begin van deze week veroordeelde de kantonrechter te Leiden een twintigtal schip pers van haringloggers te Katwijk, die leer plichtige jongens hadden meegenomen ter ha- ringvisscherij en ze daar arbeid hadden laten verrichten. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat niet alleen te Katwijk, maar ook te Scheveningen en Vlaardingen erg over schoolverzuim valt te klagen. Vele jongens soms al uit een 4e leerjaar willen mee naar zee, en praten al van een „steetje" aan boord bij den een of anderen schipper. Worden de jongens wat ouder, elf of twaalf jaar, dan verdwijnen zij even na Pinksteren en met St. Nicolaas komen zij weer opduiken„de teelt is voorbij". Dat zulke knapen storend werken op den gang van het onderwijs, is een niet te ontkennen feit. De jongens ontvangen 1% van de besomming en met liefde wordt door de moeder dan ook de boete voldaan, die hun wordt opgelegd omdat hun jongens niet vol doen aan de Leerplichtwet. Er is dan ook al meermalen gewezen op het feit, dat deze wet hoogere straffen moest opleggen. Toch bestaat er een gaping tusschen ue Leerplichtwet en de Arbeidswet. Wanneer jongens op 12-jarigen leeftijd de klassen heb ben doorloopen en dus aan de Leerplichtwet hebben voldaan, verbiedt de Arbeidswet hen te werken bij een patroon hier bedoeld dus op een visschersvaartuig. Zij zijn dus een jaar gedoemd tot nietsdoen en zijn niet alleen dikwijls tot overlast van anderen, maar ver dienen ook niets, terwijl uit het begin van ons bericht blijkt, hoezeer men de jongens kan gebruiken. Oudere jongens leenen zich niet meer voor dat werk aan boord, wat men deze zeejongens opdraagt, nl. reep vasthouden, vuur verzorgen enz. De pas opgerichte Chr. Visschersvereenigmg te Katwijk heeft nu een request gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij verzoekt erin te voorzien, dat dergelijke jongens niet werke loos blijven rondloopen. Te meer daar er de laatste jaren toch al een tekort aan werk krachten is. De Groothertogin van Luxemburg heeft uit Esschen aan H. M. de Koningin het vol gende Jelegram gezonden Op het puut Nederland te veriater., stel ik er prijs op aan Uwe Majesteit mijn levendige

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2